NIEUWS- EN ADVEKTENTIEBLAD. lie Jaargangr. Vrijdag 7 Juli 1893. Mo. 3070. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: Uit nummer bestaat uit twee bladen. STADSNIEUWS. Arrondissements-Rechtbank, ËIH NENLAMB. FEUILLETON De dood van Richard Grantham. DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37J. Dit blad yerschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 138. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en conrantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEEEBOOE Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE CoJOHN F. JONESSucc., Parijs 31&ts Faubourg Montmartre: EE as TE BLAD. Ü4ARLSH, 6 Juli t893- Wij hebben het geheele bijvoegsel v»n dit nummer gewijd sta het verslag van de vergadering, die Woensdag te Utrecht gehouden is over de weesinrich- tiHg te Neerbosch. Dat wij een zoo uitvoerig relaas daar van publiceeren, vindt zijn grond in de overwegitig, dat waar wij verschillesde stukken hebben geplaatst die eene voor de-, inrichting ongunstige strekking had den, de billijkheid vordert, dat wij zoo uitvoerig mogelijk vermelden, wat er op bovenbedoelde vergadering ten haren gunste is gezegd. De omvang van dit bijvoegsel heeft de uitgave van dit nummer een weinig vertraagd. De kapt. B. W. Mensing, leeraar bij de militaire school alhier, is opgetreden als directeur bij die inrichting ter ver vanging van den majoor L. de Vlaming, die, in verband met zijne benoeming tot directeur van de cadettenschool te Alkmaar, eervol van die betrekking is ontheven. Zitting van Donderdag 6 Juli. Ia de zitting van 8 Juni ii. werd be handeld de zaak van Christiaan Schel vis, Willem Warmerhoven es Corcelis de, Boer, allés 13 jaar oud en wonende te Wyk aan Zee. Hun was ten laste ge legd, dat zij, den 9a Maart helm vaa de duinen aldaar hadden gestolen. Destijds was geen der beklaagden verschenen, verstek werd tegen hen ver leend, de ambtenaar van het O. M. re quireerde 14 dagen[gevangenisstraf voor elk en de Rechtbank veroordeelde hen den 55a Jaiii tot gevangenisstraf van 3 wekeE. j, Var dat vonnis kwamen zij in appèl, sood&t heden de zaak opnieuw door de Rechtbank werd behandeld. De drie beklaagden, die in tuisen werken, ont kenden aanvankelijk unisono en beweer den //fijne ruigte", geen helm te hebben gestolen, doch de president de heer mr. Van Walchrem, twist hen door gepaste vragen tot een scoit van bekentenis te bewegen. Zooals de eerste getuige, de heer Carl Wüst, gérant vaa het bad hotel te Wijk aan Zee terecht deed op merken, is het niet om de waarde van den helm op zich self te doen, maar is de zaak aangebracht omdat het uittrek ken van dan helm (die met groote kosten wordt geplant) de duinen zeer beschadigt. Liever zou hij den jongens een flinken draai om de ooren geven, dan hunne gevangenzetting te veroor zaken, maar het is vaa zooveel belang voor het behoud der duinen dat de helm daarin blijft, dat een voorbeeld moest worden gesteld. De subs- oft. van just. mr. Joh. P. vanOuterea, betreurende dat den jongens maar niet liever door hunne ouders op het hart was gedrukt om ronduit te bekennen, vond geen aanleiding om een ander requisitoir te nemen dan cSe vorige maal, en eischte dus voor elk een ge vangenisstraf van 14 dagen. Uitspraak op 13 Juli e. k. Word de vorige week Dossderdag het gewone orgelconcert opgeluisterd door eene zangeres msj. C. J. Nuggelmans uit den Haag, voor het concert van hedenmiddag had de heer Ezermaa zich de medewerking verzekerd van den heer J. W. Knoll, die met een fraaie baritOHStem aria's uit werken van Mendelssohn op zeer verdienstelijke wijze zong. De beer H. F. Bultman, heeft te ken nen gegeven, dat hij bij de aanstaande verkiezing voor lid vaa het Hoofdbe stuur der Holl. Mij. van landbouw niet iu aanmerking wenscht te komen. De collecte voor den gewapendea dienst te Aalsmeer heeft bedragen f6 4.72. Op de Westpiassen der gem. Aals meer heeft eene afdeeling artillerie troe pen uit Amsterdam eene oefeniagstocht gehouden. Met uitleggers, en platboomde schui ten, waarop kanonnen en manschappen werden vervoerd, werd de Westpias tot Kudelstaart overgevaren. Tot onderwijzer bij het meer-uitge breid lager onderwijs te Paramaribo, Suriname, is benoemd de hewr E. B. J. Luitink, onderwijzer aan school A. te Zandvoort. In deze maand zullen te Zandvoort wedrennen met poneys en ezels plaats hebben. Met den koning en dek 0- ningim van Saksen komt te Schevenin- gen de aartshertogin Josepua, nicat van dsn keizer van. Oostesarijk. De verjaar dag van prinses Von Wied, werd Woensdag te 'sGra- venhage door een parade ia het Malie veld gevierd. Oadanks de drukkende hitte waren vele duizenden aanwezig. De militairen waren zonder ransel. Te Chicago zal in Septem ber een pharmaccutisch congres met een daaraan verbonden tentconstei- lisg van hygiënischs en voedingsproduc ten gehouden worden. Onder de rege- lings-commiasie bevinden zich de vol gende Nederlandsehs namen de hoog- leeraars dr. Mac Giüavry, dr.Vsm Iter- son, dr. T. Zaaier en Van Overbeek de Meijer, verder dr. Vaa Hamel Roos, de heer Harmens, te Amsterdam, ea dr. Mulder te Haarlem. De laatste dagen werd in buitenlandsche bladen af en toe gemeld dat grocte aanvoeren hooi aankomen ia havensteden, zooais Hamburg ea Londen, si. uit Canada, omdat door den drogen zomer ia de meeste landen van Europa de hooioogst als mislukt moest worden beschouwd. Wy hebben eens bij de expeditie firma Prins en Zwanenburg te Amster dam, die veel hooi uitvoert en bij een der grootste handelsfirma's in hooi en stroo, nl. de firma Veldman Van Dongen (voorheen H. van Breemen) gevraagd hoe te diea opzichte de toe stand in ons land is. Beiden antwoord den ons, dat hun van invoer vaa Ca- nadeesch hooi ia ons knd tot dusverre niets bekend was. Wel had de firma Prins vernomen van een rotterdamsche firma, die voornemens was een lading hooi uit Canada te laten komen, doch zeker was dit niet; ea de firma Veld man deelde ons mede, dat haar een monster hooi nit La Plata was aange boden, dat echter vaa zeer slechte kwaliteit was. Beide firma's deelden ons mede dat de toestand in ons land nog lang niet ongunstig was. De hooioogst is over 't geheel in ons land niet mislukt te noe mea, er is hier uog hooi genoeg en oak naar 't buitenland is uitgevoerd, ai is ook au van den eersten snit niet meer voor uitvoer voorhanden. De meeste uitvoer geschiedt naar Engeland, Frankryk en Zwitserland en fransche handels «gen ten reizen onze provlaciëa, vooral Friesland ai om hooi op te koopea, doch de boeren zijn over 't geheel niet willig om het vaa de hand te zeiten en vragea zeer hooge prijzen. De prijzen zijn met vergelijking van verleden jaar ontzettend hoog. De firma Prins zeide dat verleden jaar betaald werü pi. rn. 41 per 1000 küü, iraaeo schip en geperst, terwijl thans door de boereu wordt gevraagd f 7o ƒ75 per ïooo K.G.s waarbij dan nog scheeps kosten ea persing voor rekening dsr keepers komen, en ook de firma Veld man noemde ons ongeveer dezelfde prijzen. Hbld. In Bet Oosten deelt de heer Vaa 't Linden hout meê dat er tot dusver nog niets atan is van zijn dag vaarding voor den rechter van instructie, waarvan enkele bladen melding maak ten. Voorts, dat de personen aan wie hij verzocht zich als commissie van on derzoek te willen constitueer©®, hem sijn aangewezen door de heeren P. J.L, R. Roosmale Nepveu te Doors, H. J. Koper te Heesch ea mr. F, J. Korthals Aites te Amsterdamen ten slotte dat de commissie tot stand gekomen is en zoo spoedig mogelijk haar taak zal aan vaarden. Te Ees, gem. Borger, is Dinsdagochtend de 23jaiige Rika Wen» ning door twee revolverschoten ia hars woning gedood. De vermoedelijke dader is een vroegers miaaaar, die schijnt ge weten te hebbe®, dat zij alleen thuis was. De dader is gevlucht. Omtrent dezen moord meldt de Asser Ctnog: De landbouwerszooa E. Warriaga, die voor eenigen tijd verkeeriag had gehad met Rika Wenuing, 23 jaar oud, heeft dit meisje door twee revolver schoten ia hare woning gedood. Wetende dat Rika's broeders op het land waren te gras maaien en dat haar vader van huis was vertrokken om een voer turf te halen, is hij naar haar huis gegaan om haar alleen te ontmoeten. Misschien heeft hij haar verzocht om de liefdes betrekking, die door het meisje op ver zoek des vaders afgebroken was, weer te hervatten. Het zal hem niet gelukt zijn Rika daartoe over te halen. Een zilveren halsslolje, vroeger door War ring* aan Rika gegeven, werd op de tafel gevonden, dat zij, zooals men denkt, aan hem zal hebben willen te ruggeven. Voo'is moet er eene worste ling hebben plaats gehad, hetwelk men meent te mogen aflsiden uit ktsbben op des meisjes bloote armen. Toen moet fay de twee schoten op haar hebben gelost, waarvan eeB haar achter het oor en een in den schouder trol. Rika is toen naar buiten gevlucht en wilde eene achterdeur aan den zuidkant der woning weer binnentreden. Hier is zij bezweken. Eene der buurvrouwen heeft op hetzelfde oogenblik Warriaga uit den bander ten noorden van het huis zien komen. Bij het gewonde meisje ko mende, zag zij nog eenige teekenen van leven. Spoedig trad de dood in hevige bioeüsioiliug hau niet ulaiua. Het lyk is Dinsdagavond te Borger geschouwd. De justitie en de heer Bak ker, arts, uit Assen, waren omstreeks acht uur aldaar ter plaatse aanwezig, waar de laatste met dr. Fledderus uit Borger de lyfcschouwir.g heeft gedaan. Op hetzelfde oogenblik kwamen de maréchaussees Gerlofls en Kemper met den veiinoedelijken dader, die gevlucht en in de zoogenaamde Heerenkamp, een deenenbosch bij Schoonoord, in eene greppel gevonden was. Hij had nog eene revolver en eenige boter hammen bij zich. Hij is eerst bij hef lijk gebracht, waar hij zoo men ver neemt heeft ontkend. Later is hij naar het cachot der marechaussee ea Woensdagochtend naar Assen vervoerd. Niet alleen aan de spoor-: wegstatioas, maar ook op verschillende andere punten laags onze oostelyke grenzen zijn in de laatste dagen tijde lijk maréchausséss uitgezet of bestaande posten versterkt. Men hoopt op die wijze znssische joden, die in grooten getale op weg naar Amerika moeten zyn, het overtrekken onzer grenzen te beletten. Ook met dit doel zijn van de briga des te Nieuw-Amsterdam ea Schoone- beek twee manschappen naar Koevoiden hier verplaatst. De remmer, die op 4 dezer aabij Bommel laags de lyn is gevosden, Camp veld genaamd, is Woensdag te Bommel, na amputatie van het linker been, in het ziekenhuis overleden. Te Herteara de (L.) is de landbouwer Theunissen door het op hol gaan van het paard van den wagen gevallen ea aan de gevolgen overleden. Uit den gemeenteraad vaa Slttard, voïgaas het verslag ia „De Ka tholieke Waarheidsvriend: De Secretaris doet voorlezing van eenen brief van den heer Cl. Kamps waarin deze zijn ontslag als raadslid aanbiedt. De voorzitterGij hoort, dat de heer Kamps zijn ontslag als raadslid heeft aangevraagd. Wij znlien hem dat m&ar geven, daar zal niemand van de heeren toch iets tegen hebben, ik zal het echter in omvraag brengen. Ia omvraag gebracht, wordt hetzelve met algemeens stemmen aangenomen. De Voorzitter. Nu hebben wij punt 2 benoeming. Dols. Mij dunkt, mijnheer de voor zitter, dat wij ees oogenblik bij pnntz moeten stilstaan. De heer Kamps heeft sedert eene lange reeks van jaren onze gemeente als raadslid gediend, steeds heeft hij zonder eigenbelang de voor- deeien der gemeente hier ter tafel ge bracht, in het belang der gemeente te werkzaam te zijn, was hem steeds een HOOFDSTUK XL Het slachtoffer van George Halton Tengevolge van ernstige verliezen daar het my voortdurend tegenloopt ben ik geruïaeerd en moet ik Engeland verlaten, wan neer ik niet op eene of andere wyze myne positie kan reddeD. //Ik heb een middel gevonden, namelyk door te huwen met een dame, die ik ken en een eigen kapitaal bezit. Onze verloving 10 ieifcelyk reeds gesloten, maar er moet nog eenigen tyd verloopen alvorens ons huwelyk kan plaatsvinden. //Met uwe romantische denkbeelden zult gy dezen stap natuurlyk zeer slecht noemen, maar hier is de geldkwestie hoofdzaak. Is aanmaal het geld in myn bezit, dan zal ik er voor zorgen, dat het n en uw kind aan niets zal ontbreken, tenminste wanneer gij niets zult doen om my op te sporen en in moeielykheden te bren gen. Wanneer gy dat doet, dan waarschuw ik u, dat de gevolgen, die noodlottig voor u en uwe moeder kunnen zyn, voor uwe rekening komen. //Uw moeder bezit een huis; dit kan zy verliezen wanneer gy niet op uwe hoede zyt. De aandeelen, die zy bezit, zijn niet ten volle uitbetaald, en zij is verantwoordelijk voor het niet inge schreven bedrag. Zoolang gy of zy het my niet lastig maakt, zal ik de noodige maatregelen nemen, dat zy zich met het oog op die aandeelen niet beangst behoeft te maken. Das pas op ter wille van haar. Het zal voor n maar het beste zyn, dat gy uw eigen naam be houdt. Ook zou het voor u beter zyn wanneer gij ergens anders gingt wonen, ook uit een financieel oogpunt beschouwd. „G. D. //P.S. Alvorens deze brief in uw bezit is, zal ik op reis zyn naar het vasteland." //Ik kon de oorzaak van uw argwaan begrypen," zeide miss Rose, toen zy den brief weer opvouwde en die in de enveloppe stak. //Gy dacht, dat ik de dame was, van wie by sprak, ia dat niet zoo?" //Ja, maar gy zult het my vergeven nietwaar Die brief is een vroeselyke slag voor my geweest. En hoe moet ik myne moeder het vreeselyke bericht van het verlies der spaarpenningen, door myn vader met hard werken verdiend, overbrengen? Mij zal het hart nog breken. Myne arme moeder is blind, en ik heb niemand op de gansche wereld, die mij kan raden of helpen." //Zeg dat niet liefste. Schenk my nw geheele vertrouwen en ik zal myn uiterste best doen om u goeden raad te geven, en mis schien zal ik, wanneer ik alle omstandigheden ken, in staat zyn om u nog op eene andere wyze te helpen. Wilt gy dat doen z/Gy zijt in de ure van den grootsten nood zoo goed voor mg en myn arm kind geweest, en ik gevoel, dat men u kan ver trouwen dat gevoel ik werkelyk maar...." z/Maar wat?" zeide miss Rose, toen zy zag dat zy aarzelde; //Zeg wat u op het hart ligt, wees niet bevreesd, gy zult m volstrekt niet beleedigen." flik wilde zeggen ik kan niet begrypen, waarom gy zooveel belangstelling koestert in iemand, die voor u een onbekende is." //Zwyg hierover mijn kind," zeide miss Rose en drukte haas een kus op de wangen. wIk ben van oordeel, dat gy het slacht offer xyt geweest van een slechten, gewetenloozen avonturier, ea ik heb er belang by te voorkomen, dat hy meer slachtoffers maakt» Wees niet boos als ik zeg, dat er spoedig een tydstip zal aan breken, dat gij er u over zult verheugen, dat hy zyne vrouw heeft verlaten." //Dus gy kent hem, en toch hebt gy mij gezegd...." //Dat ik hem, voor zoover ik wist, slechts eenmaal had gezien en nooit een woord met hem gewisseld. Dat is zeer jnist, maar toch weet ik het een en ander van hem, hetwelk jnist niet tn zyn voordeel is." flVertel my toch in 's hemelsnaam wie en wat gy zyt. Ik bas meer dan verbaasd. Hoe zyt gy te weten gekomen, wie ik was, en vanwaar ik kwam?" flLuister, ik heb u mijn naam genoemd, hier woon ik. Hoe ik een en ander ben te weten gekomen is iets, dat ik n nu neg niet mag verklaren. Gy moet my vertrouwen." z/Gy zegt, dat de tyd spoedig daar zal zyn, dat ik er my over

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1