Letteren en Kunst. POLITIEK 0VEEZICHT. De woelingen te Parijs. genot, en daarom vermeen ik dat de raad verplicht is een woord van dank betuiging voor de gedane werkzaam heden aan den heer Kamps le brengen bij zijn vertrek uit onzen raad. Voorzitter. Wat heeft de heer Kamps voor de gemeente gedaan, niets niks, hij heeft wat spectakel gemaakt, en mij het leven lastig gemaakt en dat is alles. Wat heeft hy met de brug gedaan hij is de schuld van den gebrekkigen toe stand en de fl. 200 heeft hij niet ge geven. Ik heb altijd rude met hem ge had. Ik bedank hem niet, dat doe ik nooit, nooit. Dols. Spektakel, mijnheer de voor zitter, is vóór uwen tijd in den raad geweest ea zal er ook sa uwen tyd nog wel in voorkomen, en dat spek takel vindt meestal zijnen oorsprong ia de houding van den voorzitter ia den raad. U zult het mij niet kwalijk nemen, mynheer de voorzitter, indien Ik zeg dat u steeds de aaaleidende oorzaak van alle spektakel hier in den raad geweest zijt, alle voorstellen van den heer Kamps zijn steeds door u betwist geworden, ofschoou gij dan toch door aanhoudend optreden van den heer Kamps naderhand verplicht waart om met zijn voorstel mede te stemmes. Zoo heeft de gemeente aau zijne stand vastigheid het bestaan te danken van het telegraaf kantoor, het nieuwe kerkhof, de nieuwe regeling der brandblusch- middelen, de verbreeding der Molen beekstraat en oneindig meer audere aaken. Hij heeft medegewerkt tot het oprichten der veemarkten en met dit alles, wat onbetwistbaar iu, zegt mijnheer de voorzitter nog, dat hij niks gedaan heeft. Gij vergeet u. Hy heeft veel gedaan en daarom zijn wij ver plicht hem namens de gemeente onzen dank te betuigen. Schrey. Ik vind dat de heer Dols gelijk heeft. Wy zijn verplicht om den heer Kamps te bedanken. Voorzitter. Ik doe het niet, dot geer het mer, ik doe het niet. Dols. Gij zijt onzen voorzitter en aan u staat het om zulks te doen. Voorzitter. Ig doon het nelt. Dols. Ik heb voorgesteld om den heer Kamps namens de gemeente te be danken, dit voorstel wordt gesteund door den heer Schrey en den beer Zinken en nu verzoek ik u beleefd mijn voorstel ia omvraag te brengen. Voorzitter dat doe ik ook niet Zinken heeft niets gezegd. Dols. Voorheen spraakt gij over ruzie ea thans weigert gy alweer een voorstel in omvraag te brengen wat voldoende gesteund is. Zulke soort van zaken hebt gij tegenover den heer Kamps wei 100 maal uitgebracht en dat bracht de ruzie. Ook hebt gij meermalen voor stellen van de heerea VaaderHeyden Schrey en anderen niet in omvraag ge bracht, waarom dan aan wettelijke voorschriften niet voldaan, dan is immers nooit spektakel, wees nu verstandig en breng mija voorstel in omvraag ofwel bedank den heer Kamps namens de gemeente. Voorzitter. Aila, dan zal ik het mer doen. Ik bedank den heer Kamps voor aan de gemeente bewezen diensten. Dols. Bravo. a capelZa-koot en trad op verschillende1 plaatsen van ons land met succes als soliste op. Tot leeraar in den zang aan het con servatorium is benoemd onze vroegere stadgenoot, de heer Octo W. de Nobel, ten einde den heer Meischaert gedu rende diens afwezigheid te vervaugea. In de vorige week zijn de eind-exa mens aan het conservatorium gehouden. Guostige eind-getuigschriften werden uitgereikt aan de heerea Belinfante eu Van B.emeu (klavier) en De Nobel (tang). Tot hoofdleerares in den zang aan het conservatorium der afdeeling Am sterdam van de „Maatschappij ter be vordering der Toonkunst" (ter ver vanging van mej. A. Reddingius, die deze betrekking slechts tijdelijk kon waarnemen) is benoemd mej. Cateau Ribbe, te Amsterdam. Mej. Ribbe heeft bare studiën gemaakt aan het amsterdamsche conservatorium, is, naar men weet, lid van De Lange's RECHTSZAKEN- De colporteurs Cornelis3en en Van der Meij zijn gedagvaard om a. s. Vrij dag voor de rechtbank te Amsterdam te verschijnen, ter zake, dat zij ia den avond vaa 20 Mei j.l. in ve-eesiging met elkander langs den openbaren weg hebben gevent en vetkocat het 7e Op roerkraaiers Vlugschrift, waarvan de ishoud hun beaend was en waarvan de eerste bekiaagde wist, dat ter zake van dien inhoud eene strafrechtelijke vervolging door de justitie was inge steld geworden, wegens opzettelijke be- leediging ia een stak getiteld„De feestelijke ontvangst van twee dure poppen in de hoofdstad". Zooals men weei, heeft de colporteur Kramer, de opsteller van het vlugschrift, reeds te rechtgestaan. Ia eene buitengewone zitting der vijfde kamer deed de rechtbank te Am sterdam, bij breed gemotiveerd vonnis, uitspraak in de bekende zaak van Mohne en Peil, beiden onlaags ontslagen uit de strafgevangenis te Leeuwarden er beschuldigd van diefstal met braak, on der verzwarende omstandigheden, ge pleegd gedurende den voor de nacht rust bestemden tyd, ia het nieuwe kerk gebouw der Roomsch-Katbolieke ge meente te Nes of Zwalenbuuit ouder Nieuwer-Amstel, zoomede in de daar aan grenzende pastorie, bewoond door den pastoor Van Zanten. De rechtbank veroordeelde hea ieder tot een gevangenisstraf van vijf jaren gelastte, dat de geroofde kostbaar heden enz aan de kerk znlien worden de hoop op het voortduren van den, vaderlandsllevendeh geest en van den vrede. De troonrede werd door den Koning voorgelezen in de Witts Zaal van het koninklijk paleis. De duitsche Rijksdag heeft met gtoote meerderheid den heer Von Levetzow (conservatfef) weder tot voorzitter be noemd en de heerea Buoi (centrum) tot eersten, Burkliu (nationaai-liberaal) tot tweeden vicerpresident. Vrijdag komt het leger voorstel in behandeling. De uit leden der linkerzijde bestaande meerderheid der commissie voor de grondwetsherziening te Cnrisiiaaia zal, naar men verneemt, voorsteilen de con sulaire begiooting aan te nemeu, onder voorbehoud dat ae regeering het wets voorstel betreffende cic opzegging van het gemeenschappelijk consulaat met Zweden indieue u* 1 Januari 1895, en een wetsontwerp voorbereide, strek kende om voor Oostenrijk een afzon derlijk en zelfstandig consalaatwezen in het leven te roepen. De Times verneemt uit Bangkok dat een gevangen genomen inlander, die als tolk bij de Frauscnen Heeft gediend, zou hebben verklaard, dat het gerucht, dat de fransche ambtenaar Grosgoria door een sUmeescaen ambtenaar zou zijn vermoord, volkomen onwaar is. De Franichmau zoude zijn gedood bij het gevecht vau Kengchek, waarna ook een Siameesch officier en zoowel fransche als siaraeesche soldaten zya gesneuveld. De siameesche beambte Pnrayod had het kamp der Fracschen op het oogen- biik van Grosgoria's dood reeds ver laten. teruggegeven. De eisch van het O. M. was 8 jaren. De duitsche Reichsanzeiger heeft het besluit openbaar gemaakt waarbij tot nader order de uitvoer van versch ea gedroogd veevoeder, kruiden, etroo ea haksel is verboden. De rijkskanselier is gemachtigd uitzonderingen toe te laten. Dit besluit, dat Woensdag reeds in wer king is getreden, heeft iu Baden groote ontsteltenis te weeg gebracht en zal men daar op schorsing van het verbod aandringen. In de troonrede, waarmede de zitting van den pruisischen Landdag Woensdag is gesloten, wordt eene opsomming ge geven van wat er aan wetgevende ar beid is tot stand gebracht in de laatste vijf jarennadruk wordt gelegd op de hervormingen in de belastingen aange bracht. Voorts wordt verklaard, dat de financieele dienst van het afgeioopen jaar gunstiger is geweest dan men had verwacht. Men hoopt dat in het loopead dienstjaar een deficit niet zal komen tot het geraamde bedrag. De regeering heeft maatregelen genomen tegen het gebrek aan strooisel. Het zal een voort durend onderwerp voor zya landsva- derlijke bemoeiingen zjjn zoo heet het verder te trachten der landbouw altoos bij deze en andere moeilijkhe den te hulp te komen. De troonrede wordt besloten met het uitspreken van KOLONIËN- BATAVIA, 6 Juni, Aan het verslag in de „Jav. Ct, omtrent de voornaamste; gebeurtenissen in het goevemement Atjeh en Onder- hoorigheden, loopende van 12 tot en met 25 Mef, wordt het volgende out leend Groot-Atjeh. Enkele posten in de linie werden door dea vijand slechts een enkel maal op verren afstand onbe duidend beschoten, terwijl 00 de werk zaamheden buiten de versterkingen nu en dan eenigermate verontrust werden zonder ons evenwel nadeel te veroor zaken. Den i7en werd in den vooravond nabij de spoorbaan tusachen Lamreng en Lampcacioet een vijandelijke bende ontdekt door eene in hindetling liggende brigade raarechaus&ée; die er m slaagde die bende met één zwaar gewonde op de vlucht te jagen; zy zelf bekwaméjén licht gewonde. Den Z5den kwaca ter reede Oleh-ieh het Eugel8che oorlogschip „Pallas," dat na een veiblyf van vier dagen weder naar Singapore terugkeerde. De civiele en militaire goeverneur ging den i7den op dienstreis naar de onoerhoorigheaen en keerde den aosten terug. Onderhoorig heden Oost kust. De politieke toestand bleef on veranderd. Het geiukte T. Biatara Moeaa van Bogoh Nja Haroen uit zijn gebied te verdrijven, die daarop naar Djoiok vluchtte. T. Nja Makam vertoeft nog in het Tamiangsche. N o o r d ku s t. Meldenswaardige ge beurteaissen in de naby TelokSemawé gelegen landschappen kwamen niet voor, Onze post te Segli werd sltcats eenige malen uit het Veertje bescuoten; ver lies werd niet geledes. Den 233ten gelakte het aan eene uit gezondene colonne om, zonder eenig letsel te bekomen, genoemde verster king te vermeesteren, waarop de vijand met achterlating van twee dooden en verscheidene wapens de vlucht nam. Westkust. Den i8den dezer is door den civielen en militairen goever neur, in tegenwoordigheid van eenaanr tal hoofden der Westkust met gevolg en onder het geven van een saluut van 21 schoten, de haven van Poeioe-Raja voor den algemeenen handel openge steld en de scheep v&aitregeüng ter West kust van Aijeh verklaard te zijn inge voerd. Te Melaboeh werden den 7den Mei drie Atjehers, die bezig waren eene loopgraaf te maken op ongeveer 300 meter van onze versterking door eene patrouille verrast en neergeveld; eenige wapens en munitie vielen daarbij in osze handen. De weersgesteldheid was over het al gemeen zeer warm, nu en dan afgewis seld door eene flinke regenbui. Op de Weatxust stoad eene hooge deining. De gezondheidstoestand was op de zeeposten redelijk goed. Ia onze stclliag in Groot-Atjeh was de toestand stationair. Het gemiddelde ziektecyfer bedroeg 21 tegen 21, en dat van de beri-beii 8 tegen 8 gedurende den versiagtijd. Het sterftecijfer was lager. Uit Buitenzorg schrijft men aan de .Locomotief*: U zult evenals ik wel eenigen tyd geloden in de Bataviabladen gelezen hebben, dat de jacht in Bautam, door den aartshertog te houdCD, niet kon door gaan ombat het juist de poeasa -maand was. Zelfs jaren lang in Bantam ge weest zijnde, kwam het motief van poe asa maaud en daardoor geen koelies te kunnen krijgen my zeer ongerijmd voor, daar toch juist ia die maand de Ban tammere gaarne wat verdienen om hum nieuwjaar inet des te meer geur te vie- ren. Ik informeerde daarom bij iemand die goed op de hoogte moet zijn van wat er zoo al in Java's westelijke resi dentie gebeurt. Hy vertelde mij toen het een en auder, dat ik hier in het kort kat volgen, omdat het wel aardig is verzonnen, ten minste alzoo beschouw ik het. Volgens eene oude overlevering zou er een radja blanda aan de Zuid kust landen, om Bantam van de heer schappij der Hollanders te verlossen die radja zou zich aan het hoofd van het volk plaatsen en de Hollanders verjagen. En ziet, door Bantam ging de mare, dat nu we kelijk een aa&& radia aan de Zuidkust landen zouen geestdrijvers maakten daarvan gebruik om den kleinen man er op attent te maken, dat de oude overieverlog zoude verwezenlijkt worden, en dat de tijd was gekomen om de vaan des oproers te ontplooien en ten strijde te trekken tegen de overweldigers. Er werd gebe den en gedikird (gezongen), totdat het bestuur er achter kwam. Om voorgoed een einde aan de zaak te maken, ging de jachtpartij om de Zuid onder boven genoemd voorwendsel niet door. Aldus myn zegsman, die, zooals ik reeds zeide, misschien wel wat heeft gefantaseerd. zal verheugeD, dat myn echtgenoot my heelt verlaten. Hoe kan ik weten, dat gy uzelf niet bedriegt //Doordat ik u zal bewijzen, dat ik meer van u weet dan gij wel denkt. Luister maar. Gisteravond zyt gy naar Clifford's Inn gegaan. Juist tegenover den ingang zyt gy uit een omnibus ge stapt. Toen gy de deur van No. 98 had bereikt begon uw kind te schreien; gy gaaft het een kus en trachttet het te troosten, terwijl gy op den drempel stondt. Daarna gingt gy naar boven en kloptet aan bij mynheer Dalton; er kwam geen antwoord zoo dat het kloppen herhaald werd. Daarna kwam een man de trap op en liep u op het portaal voorbij, terwyl hy zich naar do trap voor de tweede verdieping begaf. Toen hy zich op de trap be vond, werd opnieuw door u geklopt maar met denzelfden uitslag, waarna gij weer naar beneden gingt en de portier door u werd aangesproken. Hem werd door u gevraagd of hy mynheer Dalton ook had gezien, waarop hy antwoordde, dat hy hem reeds sinds verscheidene avonden niet had gezien, toen werd door u gevraagd, of hy Dalton wilde mededeelen als hy hem sprak, dat eene dame uit Leyton er was geweest en hem gaarne den volgenden dag dat is heden wilde spreken. Hy gal ten antwoord, //ja mevrouw ik zal het niet vergeten." Daarna verliet gy de Inn en gingt naar Fleet Street, wandeldet de straat gedeeltelijk in en staptet toen in een omnibus en liet u naar de Bank ryden; daar steegt gy uit en liept naar Fenchurch Street Station; gy had een retour kaartje derde klasse, en vertrokt met den trein van 9,25. Te Myrtle Cottage aangekomen kloptet gij aan het venster en uwe meeder opende de deur, gy schreidet hevig en uwe moeder trachtte u te troosten. Zy vroeg u of gij George hadt gezien, gy zeidet van Woensdagmorgen is een politie-agent, genaamd Berdelot, die sedert 1 Juli verdwenen was, in hechtenis genomen; men vermoedt dat hy de man is, die bij het ontruimen van een koffiehuis Nuger met een luciferspot heeft dood gegooid. Deze agent was aog slechts korten tijd in dienst. Het lyk van Nuger Is des morgens in de vroegte zonder stoornis wegge bracht met een lijk wagen, begeleid door een escadron dragonders. Dinsdagnacht zijn 120 personen ge arresteerd, onder wie 11 vrouwen. Mea zegt dat ook de student Carrère, pre sident van het comité der studenten, dat tijdeljjk zitting hield in het café „De la Source", Diasdagavond in hech- tenis is genomen. De politie heeft Diasdagavond op schandelijke wijze huisgehouden in het „Hóiel-Dieu". Toen de iaterne adsisten- ten aaa den ingang van het hospitaal naar het gewoel op straat stonden te kijken, maakte de politie met de blanke sabel een charge op hen. De agenten vervolgden hen zelfs tot binnen in het gebouw en ranselden er gedacht op los een oude portier, die de agenten wilde tegenhouden, werd door een hunner bij de keel gegrepen en half gesmoord. De internen, die reeds drie dagen de haudeu meer dan vol hebben om de gewonden te verzorgen, zijn uiterst verontwaardigd over het brutaal optreden der politie en de schending vau hun hospitaal, ca eischea voldoeniog. De prefect vaa po litie kwam persoonlijk zijn leedwezen over het gebeurde betuigen. De doctoren rullen een protest tot de Kamer richten. ps zitting der Kamer was Woeusdag buitengewoon woelig. Iaterpellatiëa wa ren gevraagd door Baudry ü'Asson, Camille Dreyfus en Damayde minister president vond het echter raadzaam, de beraadslaging daarover uit te stellen totdat de „opératioa" zou zijn afgeloo- pen. Deze uitdrukking gaf aanleiding tot een geweldig tumult, vooral vaa de uiterste linkerzijde. Op het zeggen van den minister, dat de ongeregeldheden te wijten zjjn niet aan de studenten, maar aan de revolutionairen, die echter „van de straat zuilen geleegd worden", maakte de socialistische groep een woest misbaar, terwijl het centrum luide zijn bijval betuigde. Ten slotte werden de iaterpellatiëa met 377 tegen 133 stemmen verdaagd tot Maandag. De gemeenteraad heeft een motie aan genomen, waarbij de politie, de prefect Lozé en minister Dupuy verantwoorde lijk worden gesteld voor het gebeurde* Op de Arbeidsbeurs is niets bizon- ders voorgevallen. Op de place de U Bastille werd de menigte door de politie en de ruiterij uiteengedreven. Te halfnegea des avonds ontstond op den boulevard Magenta voor de Ar beidsbeurs, waar de menigte een tram wagen trachtte omver te werpen, een geweldige botsing. Dertig politie agenten maakten een charge met de blanke sa bel; het onbeschrijfelijk tumult werd nog erger, toen een escadron dragonders en een bataljon mariniers de politie kwamen versterken. Op het pleiu voor de Notre Dame in de straten die op den boulevard St. Germain uitloopen, hadden opnieuw opstootjes plaats, waaraan de republi- keinsche garde een einde maakte. Te 11 uur had in de rue des Ecoles een bloedig treffen plaats. De garde maakte een charge met de blanke sabel, de agenten schoten met hun revolvers, waardoor een persoon gedood en twee gewond werden. He: volk had een tramwagen omgeworpen, met petroleum begoten en daarna aangestoken. Men verzekert dat het lijk van een onderbrigadier der gardians de ia paix ia het water is gevonden. Het studentencorps wijst alle ver antwoordelijkheid voor de straatschan dalen van zich. Da correctioaeele recht bank heeft eenige betoogers veroor deeldtot gevangcnissti affen verschillende van 8 dagen tot 2 maanden, zonder voorwaardelijke invrijheidstelling. Dinsdag zijo 42 polltie-zgenten ea 16 man van de republikeinsche garde ge- woad. Te 5 uur waren eeaige kerels vas verdacht voorkomen bezig in de rue Cujas een barricade te maken van twee omgekeerde rijtuigen. De politie maakte met de blanke sabel een charge en nam een tiental personen in hechtenis. niet, en dat als gy voor morgen niets van hem hoordet, gy des avonds weer naar zijne kamers zoudt gaan. Uwe moeder zeide, dat zy er niet van hield, dat gy des avonds nog zoo laat uit- gingt, waarop door u werd geantwoord, dat gy hem alleen des avonds zoudt kunnen vinden. Uw moeder koesterde argwaan, dat er tusschen u en uw echtgenoot iets niet ia orde was, ofschoon zy geen kwaad wilde stichten tusschen u en uw echtgenoot. Hedenavond werd door u een brief ontvangen den brief, dien ik zooeven heb gelezen en gy verliet zeer ontdaan uw huis. Gy zijt vertrokken met den trein van 6.36 en waart in Fenchurch Street te 7 uur heb ik geen gelyk ,/Dat hebt gij, maar hoe zijt gy dat alles te weten gekomen. Hebt gy my bespied en gevolgd z/Gy herinnert u, dat gy hedenavond in Fleet Street uit de omnibus zijt gestapt hJB," z/Nu op dat oogenblik zag ik u voor de eerste maal." //Gij dacht, dat ik naar zijne kamerB zou gaan?" //Ik wist, dat gy met dit voornemen uw huis hadt verlaten, en wetende, dat gij zeer wanhopend waart, nam ik de voorzorg om een fieschje vlugzout en wat brandewijn mede te nemen, voor het geval, dat de ontdekking, dat mijnheer Dalton afwezig was, u te zwaar zou treffen." z/Dus wist gij welke bittere teleurstelling mij wachtte?" z/Ja, dat wist ik." z/Ik begrijp er niets van. Hoe kunt gij dit alles in 's hemels naam te weten zijn gekomen zonder het vertrouwen van myn echtgenoot te genieten. Hoe wist gij, dat ik hem niet op zijne kamer zou vinden //U w vertrouwen had ik niet alvorens ik u bewusteloos op het trapportaal vond, nietwaar jyJa, dat is waar." //Maar toch wist ik wat er tusschen u en uwe moeder in uw huis is voorgevallen, nadat gij gisteravond waart teruggekeerd!" //Ja, maar er schuilt iets zonderlings, iets geheimzinnigs achter. Schuilt er iets bovenmenschelyks in u. Gij jaagt mij bijna angst aan. Waarom wendt gij aldus uw macht aan?" //Ik heb u alleen verteld wat gij reeds wist om u te bewijzen, dat er gronden bestaan, dat ik met den tegenwoordigen staat vau zaken bekend ben." ffMaar waarom?" //Om u meer vertrouwen in te boezemen opdat gij wanneer ik* u vertel datgene wat gy nog niet weet, niet aan mijne woorden zult twijfelen. Luister. Mijnheer Dalton zag u gisteravond uit de omnibus komen. Hij verborg zich om niet door u te worden ge zien. Hij wachtte, terwijl gij u naar zijne kamers begaaft. Toen gij weer te voorschijn kwaamt, volgde hij u in Fleet Street, en zag u in de omnibus stappen en wegrijden. Daarna begaf hij zich naar zijne kamere. Vandaag zond hy een telegram aan eene dame, waarin hij haar verzocht hem ergens buiten Londen ODgeveer dertig veertig mijlen van hier om acht uur hedenavond te ontmoeten. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2