NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Waterfeest. lie Jaargang. Maandag 10 Juli 1893. Wo. 3072. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: Dit nummer bestaat uit twee Maden. STADSNIEUWS. Handel en nijverheid in Haarlem gedurende 13S2. FEUILLETON De dood van Richard Grantham. HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden Afzonderlijke nummers Geïllustreerd Zondagsklad, per 3 maanden franco per post f 1,20. 1,65. 0,05. 0,30. 0,371. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnnmmer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEEEBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN FJONESSucc.Parijs 31 Zus Faubourg Montmartre EEESTE BLAD. Bij dit Nummer der Courant wordt hen, die op het Geil. Zondagsblad steekenden, No. 28 van dat tijdschrift J. C. PEEREBOOM. Haarlem, 8 Juli 1893. f [Gedurende de maand Juni laatst leden s f het Museum van Kunstnijverheid, loor 710 personen bezocht. ,r Naar aanleiding der teatoonstewg b het werk der leerlingen der school roor kunstnijverheid dat thans ia de is tentoongesteld, kunnen «dj omtrent de kunstnaaldwerkklasse het Folgende mededeelen. Tot nog toe waren in deze afdeeliug cursuBsen. De dag-cursus en de Woensdag- en Zaterdagmiddag-cursus. Daar deze laatste cursus zeer slecht bezocht werd, is het gebleken dat de seuze dezer dagen met den beschik baren tyd der damesleerlingen niet meer in overeenstemming isdeze cursus aai dos vervallen, en de dames, die het Kunstnaaldwerk wenschen te beoefênea, tellen in de gelegenheid worden gesteld 3m eenige uren van verschillende da gen, naar hu&ae keuze, te komen werken. Daar mejuffrouw Arnoldy, die als ad sistente benoemd werd, gedurende de lesuren ia de klasse tegenwoordig is, zullen de dames steeds onder goede werkzaam zijn. De practische lessen van de leerlingen der dagklasse dezer afdeeling zijn in uitgebreid, dat thaaa 3 dagen, Woensdag en Zaterdag, uit aan de practijk wordt besteed, Maandag, Donderdag en Vrydag voor het teeken-onderwijs zijn bestemd. Als hoofd der afdeeling kuustnaald- werk zal met 1 Sept. optreden mejuf frouw A. Knol uit Amsterdam, terwijl mej. Arnoldy met de algemeene rege ling betreffende het handwerk en de beer J. Kuyper met het teekenonderwijs belast is. Verdere inlichtingen zijn te vinden lm het leerplan der school, dat bij den van het museum van kunstnij verheid gratis te verkrygen is. De afdeeling Haarlem van den Neder- kndschen Bond van Oacl-Onderoffieieren is druk bezig de laatste hand te leggen aan de verschillende festiviteiten op 15, 16 en 17 Juli a. s. te houden. Velen uit die afdeeling doen hun best om 't feest zoo goed mogelijk te doen Uit 26 plaatsen van ons land zullen de afgevaardigden, leden, donateurs ©nz, naar Haarlem komen, ten einde de be langen van den Bond te bespreken en ingediende voorstellen te behandelen. Bovendien komen uit verschillende steden van België de leden van den Kon. Belgischen Bond. Dezen toch ontbreken nimmer by de officieele plechtigheden van den Ned. Bond van Oud Onderoffi cieren. Zaterdagmorgen zal eene vóórverga dering van afgevaardigden worden ge houden terwijl 's middags de oificieele ontvangst van de gasten aan het station zal plaats hebben. Van daar zal men zich ie optocht met ontplooide banieren, de muziek voorop, door de stad naar de Sociëteit «Veree- naging" (het vergaderlokaal) begeven. Ook de onderofficieren van het garnizoen en de schermvereeniging «Mars" nemen aan den optocht deel. Hier zal een woord van welkom door den Voorzitter van het Eere Comité Jonkhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hoge- landen, burgemeester van Haarlem, wor den gesproken. De groote zaal, welke pl. m. 1600 personen kan bevatten, zal keurig gede coreerd zyn. 's Avonds biedt de Sociëteit Veree niging" een concert aan, terwijl om 8 uur, op een der bovenzalen, de Alge meene Vergadering zal worden gehou den. Zondag 16 Juli, wordt in de Bloemen- daalsche duinen een groote schietwed strijd gehouden met het Beaumont-ge? weer en flaubertbuks. Voor dezen wedstryd zyn een belang rijk aantal en keur van medailles ge schonken, waaronder door H.H. M.M. de Koningin en Koningin Regentes door den Commissaris der Koningin in Noord-Holland, Jhr. Mr. J. W. M. Schorer; door den Eere-Voorzitter van den Bond, den Gep. Lt. Generaal A. W. Ph. Weitzeidoor den Eere-Voorzitter der afdeeling Jhr. J. B. van Merlen door Mr. W. Jager Gerlings, majoor kom- mandant der d.d. Schutterijdoor de Officieren dezer Sehuttery door de Offi cieren der Infanteriedoor de Vereeni ging «Voor Vaderland en Koning" enz. Prachtige pryzen voor den personeelen wedstrijd werden aangebodeno. a. een zilveren bloemenmand door H. K. H. de Groothertogin van Saksen, geb. Prin ses Sophie der Nederlanden 5 een kom pleet eetservies (65 stuks) door den Eere-Voorz. der afdeeling Jhr. J. B. van Merlen; een flaubertbuks in étui door den heer Ed. de Beaumont te Maas- sticht twee prachtige gravures in lijst door de Sehietvereemging «Willem III," enz. Tal |van zusterafdeelingen schonken eveneens keurige prijzen 0. a. £s Gra venhage, AmsterdamRotterdam en Utrecht. De wedstryd met het Beaumontgeweer zal op 2 banen worden gehouden. Om acht uur *s morgens wordt het eerste schot gedaan, 's namiddags 4 uur zal de wedstryd eindigen. Daarna zullen de pryzen aan de winners worden uit gereikt. Voor den wedstryd op de flaubert buks zullen 6 baantjes worden gereed gemaakt, meer achterwaarts en op zijde van de groote banen. De muziek van het 3e Regt. Huzaren (Kapelmeester de heer van Waasdyk) zal zich gedurende een paar uur op het terrein dóen hooren. Op 't terrein is eene ververschingstont met de sioodige buffetten opgeslagen door den heer J. J. Wagner, eigenaar van hotel «Lion d'Or." Verder de noodige kampementsteaten en huisjes tot afschei ding van de schutters en het publiek. Voor de deelnemers is het eene heer lijke wandeling van ongeveer uur langs den Overveenschen weg naar de Bloe- mendaalsche duinen, waarheen echter ook gelegenheid bestaat per omnibus of trein te komen. Alles zal zoo gezellig mogelyk zijn ingericht. 's Avonds te 8 uur zal in de reeds genoemde zaal van de Sociëteit «Ver eeniging," een concert varié gegeven worden, waaraan 't programma een aan tal uitstekende nummers aangeeft. De Voorz. van de afdeeling Haarlem, de .stichter van den Nederiandschen Bond van Oud-Onderofficieren, opent daar met een woord van welkom 't feest. Na afloop van het concert varié zal het Bal voor de leden, genoodigden en hunne dames aanvangen. Maandag 17 Juli wordt door deleden met hunne dames een rijtoer gehouden over Schoten, Sandpoort, waar tevens zal worden gebruik gemaakt om de mine van Brederode te bezichtigen, vervol gens over Bloemendaal, Overveen, Els- woud, Aardenhout, Zand voorderlaan naar Heemstede, alwaar de feestvrienden zul len worden ontvangen op 't landgoed «Boschbeek ©n Groenendaal" van den Eere»Voorzitter Jhr. J. B. van Merlen. Daar zal den leden en hunne dames ©snige ververschingen worden aangeboden om vervolgens de ry toer door te zetten over de Glip, Bennebroek en langs den Rijks straatweg naar Haarlem terug te keeren. Wjj kunnen ons niet onthouden een woord van lof te spreken over den wak keren Voorzitter der afdeeling, die door zyn flink en humaan karakter, het be stuur en Ie leden bezielt en twyfelen daarom geen oogenblik of 't feest, waar voor kosten noch moeite gespaard zyn, zal uitstekend slagen en een parel te meer zyn aan de kroon van den Neder- landschen Bond van Oud Onderofficieren, die zoo uitnemend werkt als Bond van Orde. Eenen volgenden keer willen wy nog eens op dien Bond welke thans reeds ongeveer 2600 leden, beschermers enz, telt terugkomen om doel en strekking daarvan mede te deelen. De Feestcommissie verzoekt ons, het navolgende op te nemen Het Waterfeest, dat door de Ko ninklijke Liederfcafiel ^Zaag en Vriend schap^ zal worde® gegeven ter viering v@n de door haar op den wedstrijd van mannefiz&Bg te Groningen behaalde overwinning, is nu vastgesteld op Woens dag a. s., des avonds. Afvaart Zuider Bulteaspaarne bij de Langebrug. Wanneer het weer gunstig is, belooft het leest schitterend te zullen zijn. Het kolossale vaartuig, samengesteld uit on derling verbonden stevige schuiten, wordt keurig versierd met groen en zoodia de duisternis invalt, met vet potjes en lampions geïllumineerd. Het gevaarte, waarop minstens 800 messcken plaats kunnea vinden, zal worden getrokken door een stoombootje e& in het Spaarae heen en weer varen. Xatussche© zal op allerlei wijze worden getracht de aanwezigen aangenaam bezig te houden. De liedertafel zal eenige koornummeis uitvoeren, de kwartetten zeker niet in gebreke blijven en boven dien zal een flinke dasasvloer de ge legenheid geven, om een lustig dansje te maken. Hieruit volgt van zelf dat een Muziekkorps zich op de drijvende feestzaal zal bevinden. Verrassingen zullen de pauzen aanvullen. Buffetten zullen aanwezig zijn. Het is hier de plaats om te ver melden, dat dé grootste voorzorgen zullen worden genomes, om de veilig heid ia alle opzichten te verzekeren. Van gevaar is derhalve geen sprake, daar ook niet meer personen worden toegelaten dan het vaartuig bevatten kan, namelijk achthonoerd. Er wordt daa ook uitdrukkelijk op gewezen, dat aan de kunstlievende leden, die toegang hebben met éene dame, toegangskaarten zullen worden afgegeven zoolang de voorraad sirekt. Deze kaarten kuoaen bij den heer K. van Edeii, Damstraat 20, wordeagj af gehaald» üp Aan ditzelfde adres kunoen zij zich vervoegen, die alsnog donateur of kunst lievend lid wenschen te worden. Zij ge nieten eveneens toegang met twee dames (donateur) of éene dame (kunst lievend lid) voor zoover de plaats ruimte toelaat. Reeds de geheele week zyn veertien man onder deskundig toezicht bezig aan het gereed make® vaa het reuzen- vaartuig, dat in het Spaanse ligt achter de uitspanning van Verbrugge. Door wylsa vrouwe H. J. Swaan wed. den heer J. van Westerkappel is, onder den last van vruchtgebruik aan het Ge reformeerde weeshuis alhier, besproken een legaat van 30.000. De Kamer van Koophandel e© Fa brieken te Haarlem brengt over de® toestand van handel en nijverheid in deze gemeente een verslag uit, waaraan wij het navolgende onfleenen. De ambachtsnijverheid wss in 189s in niet ongunstige conditie. Wel was er niet zooveel werk als vroeger toen aan de uitbreiding der gemeente de eerste stoot werd gegeven, maar toch kan niet worden gezegd, dat er gedut ende het grootste deel van het jaar gebrek aaa werk was, hetgeen is toe te schryven aan het bouwen van nieuwe huizen aaa de weslzyde der stad en de bouwon dernemingen, die voortduread op touw worden gesefc. Er bestaa® thans elf coöperatieve ver- eesiigiugen van dien aard, met niet min der dan 679 woningen van allerlei grootte. De werkloonen bleven stationnair, evenals de prijzen van de bouwmate rialen, De toestand van den weikman kon, vergeleken bij andere gemeenten, niet ongunstig heeten, uitgezonderd eenig werkgebrek in het laatst van het jaar wat echter een gewoon verschijn sel is. Bij het overzicht van den toestand der fabrieken blijkt, dat de H a a r 1. Ka- toenmaatschappij klaagt over den weinigen uitvoer naar Eagelsch» Isdië door de daling van den zilver- prijs en over de overvoeiiog der markt ia Nederl.-Indië. De wever ij van z ij den buil en kappengazen (Abr. Ie Grand et Belain) meldt, dat de prijzen steeds achteruit liepen. De maalderij werd be lemmerd door den verbazend grootea aanvoer vaa amerikaansch meel. 81) HOOFDSTUK XIL Mei verhaal van Olive «Ik weet niet precies wat ik ten antwoord ga!, mijn hart sloeg onstuimig van onuitsprekelijke vreugde, en een zalig gevoel door- Üntolde my, toen hy een langen kus op mijne lippen drukte. «Toen wy ons huis hadden bereikt, deelde hy m|jne moeder ons besluit mee en vroeg hare toestemming en zegen. Deze gaf hem zeer gaarne. «Eenige maanden later werd zoo kalm mogelyk ons hnwelyk voltrokken. Daarna, terwjjl wy tydelyk by myne moeder bleven inwonen, brak er een korte tyd aan van ongestoord geluk. «Op zekeren avond keerde hy huiswaarts, en ik zag, dat hij droevig en in gepeins verzonken was. Ik vroeg hem de oorzaak daarvan. «Wel, gy moet weten," zesde by, «dat een verre bloed verwant van mij dezer dagen gestorven is en my wat geld heeft aagelaten en den ganschen dag heb ik er over gedacht, wat ik e* het best mee zou kunnen doen. Gaat gy mee buiten wandelen, dan zal ik u het een en ander vertellen van het plan, dat ik heb gemaakt F" «Natuorlyk stemde ik daarin toe, en wy begaven ons naar buiten. «Onder de wandeling vertelde hy my, dat de som, die hem was vermaakt, niet groot was, maar dat hy meende zeer voordeelig te doen door zyne betrekking op te geven en naar Londen te gaan, maar ik kan myne lieveling hier niet achterlaten," voegde hy er by. «Het gevolg was, dat hy de volgende twee weken dikwyls naar Londen ging. Op een avond uit Londen teruggekeerd, bracht hy ons in verbazing door de mededeeling, dat hij in het noorden van Londen een aardig geschikt huis voor ons had gehuurd. Denzelf den avond nog wist hy myne moeder te bewegen zoo spoedig mogelijk daarheen te verhuizen. «De oude en eenige vriend myner moeder was op het tydstip waarvan ik spreek, reeds overleden. «Lenige dagen daarna verlieten wy Hy zorgde voor de toebereidselen en op voorgeven, dat het het beste was met het oog op zyne vooruitzichten, werd ons vertrek en de plaats waar heen wy gingen, geheim gehouden. Na ons vertrek werden onze meubelen ingepakt en verzonden door eene firma, die voor ver» huizingen zorg draagt. «Onmiddellijk nadat wy ons in het noorden van Londen hadden gevestigd, nam hy zyn ontslag uit zyne betrekking. Het grootste deel van den dag bracht hy in de City door en opgewonden door de beslommeringen der zaken placht hy 'a avonds thuis te komen. «Op het tydstip, dat ik spoedig moeder hoopte te worden, ging mijne gezondheid langzamerhand achteruit, en uit angst voor mij was myne moeder ook verre van goed. «Niemand had vriendelyker en zorgzamer voor my kunnen zyn dan hy op dat tydstip, hij voorkwam al myne behoeften en wenschen. «Op zekeren dag kwam hy omstreeks negen uur naar huis rjjden en snelde haastig het huis binnen, terwyl hy het rijtuig voor de deur liet wachten. «Hy vertelde ons, dat hy zooeven een particulier bericht had ontvangen, dat de maatschappij, waarin myne moeder haar geld had belegd, op het punt stond om te failleeren en dat als zy hare aandeelen niet onmiddellijk van de hand deed, er waarsohynlyk geen cent van terecht zou komen» «Zooals gy wel zult kunnen veronderstellen, veroorzaakte dit bericht groote ontsteltenis. De vriend, die haar vroeger ïngeldzaken raadde en hielp was dood. Myn toestand was zoodanig, dat ik het huis niet kon verlaten, terwyl ik anders toch ook niet zoo veel in deze zaak zou hebbes kunnen uitrichten. Hij gaf onB den raad om zoo spoedig mogelyk de aandeelen te verkoopen, en wy kon den wel niets anders doen dan alles aan hem overlaten. «Op zyn verzoek zocht myne moeder de certificaten en reed met hem naar een rechtsgeleerde in de City. Daar toekende zy een document, waardoor zy meen ik te kennen gaf, dat hij als haar gevolmachtigde mocht handelen, en gerechtigd was hare aan deelen te verkoopen en onmiddellijk voor anderen te verruilen. «Een paar dagen daarna waren de aandeelen verkocht en geen oogenblik te vroeg, want hy vertelde ons, dat de «krach" viec

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1