NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. lie Jaargang. Donder Jag 13 Juli 1893. No 3075 ABONNEMENTSPRIJS: ADYERTENTIËN: Verbouwing derVereeniging, Provinciale Staten van Noord-Holland. FEUILLETON. De dood van Richard Grantham. HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Eijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsrnimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Eeclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DAUBE ét Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31 bis Faubourg Montmartre STADSNIEUWS. Haa.iu.bm, 12 Juli 1893. In de Maandag gehouden vergade ring vaa ds (oude) Kath. Kiesvereeni- gingAjn tot candidacen voor den gemeen teraad gesteld alle aftredende leden en de plaats van de» heer J. H» Stoel Az., die voor eene herbenoeming niet meer in aanmerking wenscht te komen, de heer S. Rocg, architect alhier. Bij de opgave van de verschillende medailles geschonken voor dea wed strijd v&o de-a Ned. Bond van Oud ocderoff. op 16 Juli a. s., is verzuimd te.: meiden een groote verguld zil veren medaille van de Militaire School alhier. Bovendien zijn door den burgemeester van Haariem twee verg. zilv. draagme- dailles beschikbaar gesteld. Met het oog op het fec-sï dat 15, 16 en 17 dezer zal worden gehouden, brengen wij nog het verzoek over aas oaze staögêüootea om ter opluistering de driekleur uit te steken. Zondag den i6eu Juli a. sdes mid dags om een uur, zal in de Zwem- en Badinrichting aars de Houtvaart, de eerste wedstryd voor meisjes, leden der Zwemschool, gehouden woEÖen, la 't s&elzwemmen op de borst en op den rug, gecostumeird zwemmen, gekleed zwemmen, een pop aan wal brengen en rozen- en balspel. Ruim vijftig meis jes zullen aan den wedstrijd, ouder wie meisjes*,vaia 710 jaar xijn, deelnemen. De jury bestaat uit de damesE. Saad- berg, W. E. van Mansvelt, B. A. G. van Someren Greve, J. Wijt en M, Broms. Volgens de dezer dagen ia 003 blad voorkomende advertentie, zijn de voor- waardes voor de prijsvraag tot verbou wing der Sociëteit Versenigiug tbass verschenen. Deze prijsvraag is allee® voor de ia Haarlem wonende bouw kundigen opengesteld. Het Bieuwe gebouw moet worden op getrokken op het terrein, thans ingeko men door de bestaande sociëteit, de vestibule, de vestiaire, den hoofdiagaog van ds concertzaal en het huisje op den hoek van het Kiokhuiapleia. Van dea tuin |mag een klein gedeelte bebouwd worden. ff? Gelijkvloers moet het gebouw bevat ten Een conversatie- ea speelzaal, groot te zamen 150 M3, een leeszaal groot 70 M2, een biljartzaal voor zes biljarts, een kolf baan, lang 21 M. breed 5 M. aan eeoe lange ea een korte zijde een verhoogd gedeelte voor toeschou wers. Voorts een afzonderlijke toegang tot de woning vaa den kastelein, keuken (die echter ook op de verdieping mag zijn) kelders etc. Op de eerste verdieping eene woning voor dea kastelein, bestaande uit drie of vier vertrekken, eea bestuurskamer, een zaal voor vergaderingen etc. groot 180 M2; een restauratiezaal met toilet kamer, een buffet of buffetkaraer, een ruimte voor tijdschriften en couranten en zolderruimte voor den kastelein. Er moeten kas alen worden gemaakt voor afvoer vaa bedorven lucht en ge legenheid zij® voor aanleg vm centrale verwarming onder lagen druk. Het ontwerp mag de som van 58000.salet te boven ga au. Eea prijs van ƒ500.wordt aaa het best- gekeurde ontwerp toegekend, doch de jury heeft het recht, bij niet volledige toekeasing op andere wijze als pre- mieën onder de beste ontwerpen van genoegzaam bouwkundige waarde te verdeeien. Door het aanvaarden van den prijs of vaa de premieëa worden de be treffende otttwerpen eigendom der Socië teit, terwijl het bestuur met den ver vaardiger va® het bekroonde ontwerp zal onderhasdelen over de uitvoering. Het bestuur behoudt evenwel het recht, den bouw op te dragen a an een bouw meester zijner keuze, of ia het ont werp verandering te brengen. Vóór of op 1 Sept. moeten de inzen dingen zijn ingekomen, op de gewone wijze met een motto, met afzonderlek bijgevoegden n asm brief ea voorts voor zien vaa een cosrespondentieadres. De jury zal bestaan uit 3 buiten Haarlem wonende deskundigen. De uitslag van de beoordeelingen wordt in de haar- lemsche bladen bekend gemaakt, even als tevoren de motto's der ingekomen stukken. Deze voorwaarden met bijbehoorende situatieteekeDing zijn voor 1.bij den Secretaris der Sociëteit te be komen. Handel en nijverheid in Haarlem gedurende 18S2. (SUJ.) Het gemeentebestuur gaf 4955 pa tenten uit, tegen 4915 ia 1891. De graanhandel was ongunstig, de paardenmarkt goed, vooral de groote znmermarkt. Naar aanleiding v&s de opmerking, dat de meeste visch buiten de Markt wordt verkocht, jjvraagt de Kamer van Koophandel, of er geen gelegenheid zou bestaan dsarvoormeer de vi8chbanken laags de kerk aan te 'wijzen, Het jaar 1892 heeft zich met betrek king tot het bloembollenvak door de navolgende bizonderheden gekenmerkt. De oogst de? bloembollen was zeer voo.'deelig. De daardoor ontstane meer dere overproductie wss er oorzaak van dat de handel van dea beginne ai reeds niet seer geauimserd was. Later heeft dit zich w? 1 is waar, ge deeltelijk weer hersteld, msar over het algemeen giisgen toch de messtó artike len zeer traag van de hand. De teleurstelling welke veis buiten- ïaadache bloemisten in de laatste jaren ondervonden met het vroegtijdig 5b bloei trekken van de Haarlemsche bloembollen, veroorzaakte dat ds orders, voornamelijk uit Desemarkea, Zweden en Noorwegen, zoo weinig talrijk waren of geheel achterwege bleven. Zonder twijfel geeft de gemakkelijke wijze waarop men tegenwoordig gedurende den geheelea winter per postpakket uit de zuidelijk gelegen landen bloemen kas betrekke?, hiettoe aanleiding. E? w&s voldoende voorraad, maar on voldoende vraag. Daardoor daalden ds prijzen en moesten dikwijls zeer goede kwaliteiten voor ^spotprijzen van de hand gedaan worden. Het gebruik van de telegaaaf bleef ia 1892 st&lionnair, vergeleken bij het jaar 1891. Er werden verhandeld 82039 telegrammen. Het aantal abonaés der telephoon bedroeg 150, die 92.096 ge sprekken voerden, waaronder 9227 tus- Kcheis de voor gemeentelijken dienst verbonden posten. Intercommunaal wer den gevoerd 71.786 gesprekken. Over de kassierderij en wisselhandel geeft het verslag niet ongunstige be richten. De Kamer van Koophandel hield in 1892 11 gewone vergaderingen. Een tiental adviezen of adressen werden daarop uitgebracht. Het vsrsbg eindigt mei een uitgebreid stuk van dea heer Krelage over zijn vak, waarvan een uittreksel in eea algemeen blad minder dan in een vakblad op zijn plaats is. Vergadering vaa heden Woensdag 12 Juli, des morgens 10JÉ uur. In de heden gehouden bijeenkomst werden de verschillende begrootingen en rekeningen van de Provincie en van Meerenberg goedgekeurd en o. a. be sloten Meereaberg te ontslaan van de verplichting tot betaling van rente ea aflossing van de tea behoeve der uit breiding van het gesticht aangegane geldleening. Goedgekeurd werd een in verband daarmede gedaan voorstel van Ged. Staten, om inplaats van vier, vijf op centen te heffen op de belastiug op het personeel. Toegestaan werden de navolgende subsidiëa f 2000 per jaar, voor den tijd van 3 jaar, aan de industrieschool voor vrouwelijke jeugd te Amsterdam f 2000 per jaar voor den tijd vaa 3 jaar a&s de kweekschool voor machinisten te Amsterdamaan het Conservatorium te Amsterdam f 1000,per jaar voor dea tijd van 3 jaar, ingaande 1894; aaa de Zee vaartkundige School te Amsterdam f 8oo, voor het jaar 1894; aan de teeken- school der gemeente Edam f 1000, per jaar, voor den tijd van 3 jaar. Bij dit voorstel werd op advies van Ged. Staten afgewezen een verzoek om f500,te rnogea ontvangen voor aan schaffing van leermiddelen. Aan de heerea Gebr. de Groot, on dernemers van den poststoombootdienst KampenUrkEakhuizen wordt toe gekend eea subsidie van f 1000,voor éen jaar. Gedep. Staten hadden voorgesteld het voor 3 jaar te verleeneu, maar Prov. Staten vereenigden zich met het advies van de Commissie van Rappor teurs, die voorstelde bedoelde som voor slechts éen jaar toe te staan. Besloten werd, op voorstel vaa Ged. Staten, om voor een som van 1000. verschillende documenten, betrekking hebbende op de geschiedenis der water schappen in Noord-Holland, aan te koopea uit de nalatenschap van wij len mr. H. Jacobi, in leven griffier der Staten. Afgewezen werd, op voorstel vaa Ged. Staten, een adres vaa kerkvoog den der Nederl, Herv. Gemeente te Nederhorst den Berg, verzoekende sub sidie voor restauratiewerken aan kerk en toren aldaar. Besloten werd een som van f 1700. te besteden voor de beharding van den weg over den dijk langs zijkanaal C, zijnde de helft der kosten. Het Rijk zal de andere helft eria bijdragen en het werk uitvoeren. Provinciale Staten vereenigdes zich met het gevoelen van Ged. Staten, dat de indertijd voorwaardelijk aan het Museum verleende subsidie ter voor koming van ziekte en ongelukken, niet kan worden verleend, op grond dat niet is voldaan aan de voorwaarde, dat de gemeente Amsterdam een subsidie vaa f 3000.per jaar zou verleeaen. Ingekomen is een brief van prof. mr. T. M. C. Asser, waarbij deze mede deelt, dat hij wegens zijne benoeming tot lid van den Raad van State, be dankt ais lid van Provinciale Staten. Het aantal deelhebbers in de Onder linge Brandwaarborg-Vereeniging voor de gemeente Haarlem, dat op ultimo Maart 48, met een verzekerd kapitaal van 401,150 bedroeg, steeg in het 2e kwartaal van dit jaar tot 65, met eeu verzekerd kapitaal van ƒ537,100. No. 129 van het Geïllustreerd Zondags bladdat in Haarlem uitsluitend aan Geabonneerden van Haarlem's Dagblad wordt geleverd, zal bevatten Een executie in Dahomey (met illu stratie). Rijmspreuken. Een satire op de Fransche Academie (met 2 illu straties). - Polichinel (met illustratie). Niet aoodlg (met illustratie). De Tunnel onder de Theems Iets over onze speelkaarten. De wilddief (met illustratie). Een model-arts. Een dankbaar onderdaan van een goed vorst (met illustratie). Kunstmatige diaman ten. Anecdoten, Iets over doof stommes-onderricht (met illustratie). Puzzle. Op zyn plaats gezet. De nieuwste „chic." De Engelsc'se krot». Een verschrikkelijke toestand.De Prijswinner van Raadsel XLYII, Een beleefd verzoek (met illustratie). Al weer niets nieuws. Cavendis. Een origineel. Een middeltje tegen ver koudheid. Oplossing van Prijsraad sel LI. Parijsche schelmenstreken; Toch wel te begrijpen (met illustra tie). Nieuw prijsraadsel LIV. Echt Eagelsch met illustratie. - Nut tige wenken. Er zijn geen kinderen meer. Schaakrubrieb. Mededee- lingen. (Zie vervolg stadsnieuws 3epagina) Vergaderirg van den Gemeenteraad van Bloemendaal, op Donderdag de® 13de» Juli 1893, des namiddags ten uur. De Beverwyksqhe politie bad Dins dagmorgen een goede vaDgst. Het graan pakhuis van den heer Hcoijer werd, naar zijn vermoeden, sedert ceni- gen tijd herhaaldelijk berooid en daarom had hij aan iemand last gegeven eens een oogje in het zeil te houden. Dins dagmorgen nu kreeg de heer H. be richt, dat het was reeds 9 uren eea drietal verdachte lieden bezig wa ren zakken met graan te vullen, die op een gereedstaaaden hondenwagen zou den vervoerd worden. Ia vereeniging met de politie werd aan die personen eea bezoek gebracht, doch toen zij den eigenaar van het graan en de politie mannen in het oog kregen, stoof het drietal uiteen. Zy werden echter her kend en nog geen half unr daarna in gerekend. Twee er van zijn naar Haar lem overgebracht. 34) HOOFDSTUK XIVJ Rel lestamenl van Marchmount «Dat wat ik u daar heb verteld, is u reeds bekend «Neen, nog niet geheel en ik ben zeer verheugd over uwe mededeling. Kunt gy my daarover ook nog iets vertellen?/' «Neen, daarover niet, maar ik heb zooeven van Newbory ver nomen dat de schuilplaats van den jongen Sangstre is ontdekt." «Wat! Door wien? Hoe?" «Een keDnis van mevrouw Grantham heeft hem te Swanage uit een apotheek zien komeD, en wetende dat Newbury belaDg had by de zaak, heeft hy het hem geschreven," «Wanneer is dit gebeurd?" «Gisteren meon ik. Newbury heeft den brief van morgen ontë vangen." «Hebt gy hem verbeid wat gij van Granthams moeder hebt gehoord «Neen, daartoe heeft hy my do gelegenheid niet gegeven, zelfs al had ik het willen doen." «Had hy dan zulk een haast «Hy scheen zeer opgewonden en terwyl wy met elkaar in ge sprek waren zag hy inspecteur Greenhill aan den anderen kant van de straal. «Daar is Greenhill," riep hy uit, «ik moet hem spreken en zonder verder een woord te zeggen, stak hy de straat over en klampte den inspecteur aan." «Om hem te vertellen, dat de jonge Sangstre gezien was «Dat denk iktoen hy de straat overstak, haalde hy een brief uit zyn zak te voorschyn." «Die drommelsche vent, ik heb hem nog wel zoo uitdrukkelyk gevraagd niets aan de politie mede te deelen. Blijkbaar kan men hem geen geheim toevertrouwen. Vertel hem dus maar niets. Keert gy naar de City terug?" «Ja." «Dan zal ik u naar de plaats uwer bestemming brengen alsgy dat wilt, er staat een rytuig voor de deur." «Ik dacht, dat gy naar Charing Cross zoudt gaan?" «Ik ben van plan veranderd. Ga mee, ik heb geen oogenblik te verliezen. Die domme dwaas, waarom heeft hij nu iets aan de politie gezegd. Dat had hy aanjjmy moeten overlaten. Ik zou het haar op het geschikte oogenblik hebben verteld." «WatWist gy dan, waar de jonge Sangstre zich verborgen houdt «Ik kende zijn verblyf. Zyn vader heeft my een brief gezonden, dien hij van hem had ontvangen. Ga nu mee." Spicer zette Branson af dicht by de bank en reed vervolgens naar het politiebureau, waar hy naar inspecteur Greenhill vroeg. «Hy heeft het zeer druk," antwoordde de wachthebbende kon3 stabel, «maar ik zal hem zeggen, dat gy hem wenscht te spreken." «Zeker is hy bezig met iets, dat in verband staat met do Grantham-zaak «Ik meen van ja, mynheer Spicer." «Zeg hem dan, dat ik hem onmiddellyk over dezelfde zaak wensch te spreken." «Gaat u dan maar mee, dan zal ik u voorgaan naar zijn vertrek." Spicer werd verzocht binnen te komen. «Goeden morgen," zeide Greenhill. «Verontschuldig my voor een oogenblik, ik ben juist bezig een belangryk telegram te schryven. «Naar Swanage zeker. Het zal maar beter zyn, dat gij het uit stelt, tot wy over deze zaak wat hebben gesproken." «Watl Stelt gy belang in deze zaak? Gy weet er blykbaar wat van," antwoordde de inspecteur met eenige verbazing, «Ja, dat is zoo. Ik was by het verhoor reeds tegenwoordig." «Dat wist ik niet." «Juist. Ik wilde het u ook niet laten weten, totdat myn onder zoek was algeloopen, maar een van de betrokken personen heeft een spaak in het wiel gestoken, zoodat ik verplicht ben voorde® dag te komen en te beletten dat gy een grove fout begaat." «Ik begrip u niet mynheer Spicer, van wien spreekt gy «Van mynheer Newbury. Hy heeft u inlichtingen verschaft be treffende het tegenwoordig verblyf van den jongen Sangstre". «Dat wil ik niet ontkennen. Gisteren is een bevelschrift tot

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1