Letteren en Kunst. met s schoten vertegenwoordigd. De eerste prys, een groote verguld zilveren medaille, werd behaald door de afd. Ostende met 17 punten, terwijl de heer Vanderauwerera de zilveren draag- medaille verwierf. Kampioen-wedstrijd, waaraan door de korpsen, die in de wedstrijden 1, 2 en 3 een eersten prijs behaalden, mocht deel worden genomen om den grootea vergald zilveren medaille van dea heer Jhr. Mr. J. W. M. Schorer, als kampi- oensprys aangebodeu. Deze werd be haald door de Vereeniglng „Gen. van Merlen", met 214 punten en 25 treffers, Nijmegen maakte 226 puutes, en 24 treffers, en de d. d. Schutterij aihier 176 punten, eveneens raet 24 treffers. Het deel der feestelijkheden, dat Zot- dagavond werd gehouden, bestond uit een concert varié ia de „Vereeniglng" gegeven voor eene stampvolle zaal. Na eene welkomstrede van den voorzitter der haarl. afdeeliag den heer A. C. de Koek, werd een programma uitgevoerd, dat door hare alwisseling den gezelligen geest,die reeds van het begin af bij,de aan wezigen voorzat, voortdurend deed toe- nemed. Zangstukken werden gegeven, een solo-bariton, een solo-tenor, eee dubbel dames kwartet, een vlaggelied door een mannenkoor gezongen, waar van de deelnemers als matrozen waren gekleed, eoz. De oaderoff. ver. „Mars" deed de belangrijkheid van het program ma vooral weer stygen door haar fliak uitgevoerde colonne geweer, en hare fraaie beeldengroepen. De lachspieren werden vooral geprikkeld door een ko mische voordracht en door het geheim zinnige No. 7 van het programma. De tamboeiijadans, uitgevoerd door 16 aardig gekostumeerde jonge dames, ver wierf een welverdiend applaus. Behalve door de muziek van het 3e regiment huzaren werd het programma verder afgewisseld door speechen. Ia de pauze eerst een toespraak van den bonds voorzitter, die op het tooneel met zijn eerwaardtgen, grijzen kop, en met de vele medailles, die op zijn borst prijken, een fraai type leverde van den oud militair. Da heer Meere richtte het woord tot den voorzitter van de afd. Ostende den belgischen bond van O. O., die tot eerelid van oen ned. bond is beaoemd, waarvan bij hem het distinedef onder luid hoera op de borst hechtte. Hierop werd door den Belg geantwoord. Ook na afloop vaa het programma werden de sluizen van de welsprekendheid weer geopend, ea wel het eerst door den heer da Koek, die een woord van dank sprak voor de betoonde belangstelling en tot hen, die het betrof, voor hunne medewer king op dezen avond. Hierna nam de bondsvoorzitter nog eens het woord om een zeer zefcer wel verdiend woord van dank en waardeeriog te brengen aam den voorzitter der haarl. afdeeliag, de ziel van dit feest. Tea slotte werden de voorzitters der nederl. en belgische bonden en der haarl. afdeeling door de zaal rondgedragen. Met dit alles was het reeds zoo kat geworden, dat de klok reeds een uur na middernacht aanwees alvorens het bal aanviag, dat toen alle kenteekeningen droeg om lang te duren. Heden had de groote rijtoer plaats. Met een vijftigtal rijtuigen begavea zich de feestvierenden naar Schootes, Sandpoort, de ruïne van Brederode, Bloemendaal, O verveen, Elswout, naar het buiten vaa dea heer Jhr. J. B. vaa Merlen, eere-voorzitter van de haarlemsche afdeeliag. Ongeveer te haif twee uur kwam de stoet op het buiten aan. Voor het huis hield de heer van Merlea een welkomstrede welke werd beantwoord door den heer Meere. Daarna begaf mea zich waa- delead jiaar het feestterrein, waar de genoodigdea zich in sen groote veld tent neerzaten voor de lange tafels, zwaar belast met wijn, bier, brood enz. Tot zoover wat wij vaa het feest van hedenmiddag zagen, dat ongetwijfeld voor de feestvierenden een aangename herinnering zal blijven. Zondagnamiddag ten 12 - ure is de conducteur van een tram-omnibus Haar lemBloemendaal aan de Kruisstraat gevallen, waarbij een der wielen vaa den wagen over zyn beeu is gereden, dat daardoor belangrijk is gekwetst. Vanwege de afdeeling Hillsgom van dc Alg. Vereeaigiag voor bloembollen cultuur zal te beginnen 20 Jaii s, eiken Donderdag In het hotel „Koning" aldaar beurs worden gehouden. ij i ki HÈ SU U A £4 ii. Reuter seint uit Dresden, dat koning Albert van Saksen met zyae gemalin Zondagavond naar Schevenin- gen is verfcrokfcen. De koning en de koningin v&n Saksen, die, naar men weet, cenigen tijd te Scheveniagen zul len doorbrengen, reizen incognito onder den naam graaf en gravia VonPlauen. Uit de verslagen van de cotnmisaiëa van toezicht, betreffende den doortocht en het vervoer van land verhuizers over 1892 blijkt, dat uit Am sterdam zijn vertrokken 7036 landver huizers, tegen 7046 in 1891, onder wie 1019 Nederlanders. Het eerste halfj ar van 1892 liet een-2 belangrijks toene ming verwachten, doch wegens decho lera bleef die achterwege. Uit Rotterdam vertrokken 20,991, of 3500 minder dan in 1891. Uit Hailiogen vertrokken er slechts 10, uit VÜssingen 290. Uit Amsterdam wordt oas gemeld Zaterdagnamiddag heeft te Amsterdam eea zekere Bakker eene vrouw, in een logement ia de Goudsbloemstraat, eene straat in het noordelijk gedeelte van de JorcUan, onverhoeds met een mes drie steken onder het hart toegebrachtia bsöeukelijken toestand werd de gewonde naar het binnengasthuis vervoerd en d.%ar verbonden en ter verdere verpleging opgenomen. Bakker leefde in den laatsten tijd in voortdurende onmin met de vrouw. Vrijdag scheen er juist eene verzoening tot stand te zijn gekomen. Zaterdag evenwel zeide Bakker, zonder de minste directe aanleiding, op scham peren toon tot zyn vrouw dat zy zich vergiste, wanneer zij meende dat hij Vrijdag geen c^nt meer op zak had gehouden, haalde daarop eea pas ge kocht mes uit dea broekzak eu vol voerde daarmede de euveldaad. Terwyl de vrouw, badende in haar bloed, op den grond lag, snelde hij naar het politiebureau op de Noordermarkt ea gaf zich daar aan de politie over, zija misdrijf bekennende. Zondagochtend, zou de Am sterdammer Saoek loopen tegen W, Kruit van Amsterdam naar Utrecht en terug. Snoek's mededinger kwam niet op, maar dit belette S. niet om op éeatje den looptocht te aanvaarden. Het 8chijat,dat het publiek nogal belang stelde in het geval, want de St. Antho- niebreestraat, de plaats van vertrek, was zwart vaa de menschen, door welke Saoek zich slechts met moeite en door gebruikmaking van het onmisbare hand stokje een doortocht kon banen. Eenige controleurs per vélocipèie en éen per rijtuig volgden den hardlooper Snoek, om 10 uur vaa de Nieuwe Markt, hoek St. Anthoaiebreestraat, te Amsterdam, vertrokken, kwam ten 1 u 45 min. Ie Utrecht aan. Daar nam hij eenige rust, waarna hij om 2 u. 50 m. den terugtocht 1 vaardde. Om 7 u. 25 m, kwam Snoek in de St' Anthoaiebreestraat te Amsterdam weer aan, waar honderden nieuwsgier! gen hem opwachtten. De heenreis deed Snoek dus ia vier uren en drie kwartier, dea terugtocht in drie uren en vijf en dertig minuten. Te 'sGravenhage heeft zich een comité gevormd, dat zich ten doel steltuitbreiding en verbetering der zieken verpleging in Nederhnd, door op leiding vac ziekenverplegers en ver pleegsters en het uitreiken vaa diploma's sa afgelegd examen. He; comité bestaat uit de hseren dr. Bouvio, dr. Mastboom, dr. Roes- singh, dr. Tellegen, dr. Vinkhuyzen, dr. Van Wely ea de geneeskundigen, die in de verschillende inrichtingen les zullen geven. De cursus zal drie jaar duren, waar van ééa jaar herhalingscursus, ea van buiten deze gemeente zullen tot het examen dat voor allen zal openge steld worden alleen die peraoneo toegelaten worden die met goed gevolg eea 3jarigea cursus in eea der zieken huizen buiten deze gemeente zullea ge volgd hebben. §Het eerste examen zal in October plaats hebben. Tot het examen worden bovendien alleen toegelaten personen bovea 23 en beneden 4) jaar, vaa onbesproken ge drag eu die goad gezond zija. Het examen z&l zoowel theoretisch als practisch zijn en loopen over de ziekenverpleegkunde, het verkenen der eerste hulp bij ongelukken ea de be ginselen der verband- en inatrumeatea- leer, terwijl de candidaat met eeae goed leesbare hand een ziekenrapport most kussen opmaken. De cnnuidaten moeten ook gevacci neerd zija. Nadere inlichtingen geeft de secre taris van het comité dr. Van Wely te 's Gtavenhage. Uit Grave wordt gemeld: Op den openbaren weg te Gasset heeft zekere H. v. H„ woonachtig al daar, zijn halfbroeder Cornells eea idioot ten ongeveer 2^ ure door eea geweerschot vaa het leven beroofd. Hij trof den verslagene ia dea mond hoek, en de kogel vond een uitweg aan de achter zij de van het hoofd, dat geheel verbrijzeld werd. De moorde aaar is toen nog thuis geweest, waar hij zich verkleedde, en is daarna ge vlucht ia de richting naar Kleef. In een bosch te Eishout (N.-B.) heeft de landbouwer W. Klija een aest met drie jonge arenden ge vonden. Toea hy zich het nes* wilde ïoeëlgenefi, moe3t hij de ouden, die woe3s rondvlogen, zich met geweld vaa het lijf houden. De jonge vogels zitten thans by den burgemeester ia eene kooi. De cholera-lijder te Den Bosch is V4jdagavond overleden ea onmiddellijk begraven. De man was 65 jaar oud. De aoodige ontsmefcüagsmaat- regelen zijn genomen. Tot dusver deden zich geen nieuwe cholera gevallen voor. Men schrijft ons uitLeeuw- arden: De mierenplaag in het postkantoor of liever ia de woning van dea post directeur, die tijdens het winterseizoen aan het verminderen was geweest, is later weder toegenomen. De warmte der laatste maanden heeft de mieren doen vermenigvuldigen, nog erger daa verleden jaar het geval was. „Niets is hun heiiig" ZIJ weten overal door te dringen en vullen de vertrekken ia alle hoeken, in kasten, lader», vooral in trommels, hoe goed ook gesloten, als er maar eetwaren in zijn. De woning vaa den postdirecteur is dan ook op nieuw langer onbewoonbaar geworden, en deze ambtenaar was daarom per soonlijk by den minister van water staat, om op den onhondbaren toe stand te wijzen en vergunning te krij gen weder evenals ten vorigen jare, voor zijne rekening tijdelijk, zoolang de plaag aanhoudt, zich vau eene an dere woning te voorzien. De afdeeling Finsterwolde van den Bond van Orde door Her vorming hield op Zaterdag 15 Juli, hare tweede vergadering. Aan de orde waren de volgende punten10. werkverschaf- fiag; 2e. dienstpersoneel; 3e. zieken fonds; 4e. Zondagsrust ea 50. bod- en verhooggelden. De heer Tiemersma (Groningen) wil de bepaling doen wegvallen in punt 3, te bevorderen, dat by voorkeur aan leden van den Bond werk verschaft wordt. Hij wil geen wapen leggen in de handea der vijanden, die zullen zeggen„Zie, de vrienden g&as weer voor." Dit werd aangenomen. Over'c tweede puat: dienstboden. Besloten wordt in het orgaan „Orde lijke Hervormiög" een open briet op genomen, behelzende eeae opwekking aaa alle landbouwers ia de prov. Gro ningen om mede te werken, dat dienst bodes beneden 23 jaren 's avonds om 10 uur thuis zyn en het personeel al leen offider dergelijke voorwaarden in te huren. Over puat drie, ziekenfond 3 en werd dit ia 't midden gebracht. Voor eenige jarea werd te Fiasterwoldi eea ziekeafonös opgericht, dat aller steun en hasp verwekte. Weldra kreeg het eeae politieke, eene sociaal-democrati sche kleur ea het fonds bezweek. Het bestuur stelt nu deze vragea x. Is het opsieuw oprichten van een ziekenfonds aau te bevelen? 2. Zullea de arbeiders en de burgers er mee instemmen 3. Zal er eea voldoend aantal leden aan deelnemen? Verschillende hceren nemen 't woord aangaande dit puat. De meestem willen de eerste vraag met „ja" beantwoor den. 't Bestuur stelt voor eene com missie vaa onderzoek te benoemen, aldus besloten. Tegen de gewoonte om op Zondsg tal van werkzaamheden te verrichten, die best op andere dagen konden ge beuren, sal uit der boezem der ver gadering een krachtig protest uitgaan, Het bestuur vraagt machtiging van de vergadering om zich tot de notaris sen is» deze provincie te weaden, dat zij de afschaffing van die gelden be vorderden; om zich tot de gemeente Gro ningen (de land ver huurder op groote schaal ia deze streken) te wenden even- eeas daartoe mee te werken, Bij de Zaterdag te 'sGravenhage voortgezette examens der Nederlaadsche TooBkuBSteaaars-vereeniging sijn ge slaagd, van de 5 caadidaten, voor piaco (lager onderwijs) mej. A. M. E. Rueb, uit Leerdam, ea mej. G. Veen, uk Bolsward; voor orgel (lager onderwijs) was 1 caadidaat die niet slaagde. KOLONIE i\l- BATAVIA, 13 Juni. Den i4fn Mei vertrok het stoom schip „Houthandel" (in ballast) van Ba tavia naar Koetei, en den 21sten lag het in de Koeteirivier veilig aan dea wal gemeerd, en nam te Batoe Pioggal, het kolen-depot vaa de Oost-Borneoko len-maatschappij, 80 toa kolen in, voor eigen gebruik. Hierna stoomde het 3chip dea Yolgeadea dag naar het groote ko- lenetabiissement Perdjiwa, gelegea tegen over Tengarau (de residentie van Koe tei's sultan), ten einde daar eene ladisg kolen te nemen, bestemd voor Java. Men was juist te bestemder plaatse aangekomen, het anker was in 10 vaam water gevallen, en men was bezig het schip te verhalen naar dc ligplaats aaa dea kolensteiger. Het was een half uur on geveer na den middag, en alleen de kleine donkey-machiae behoefde verder ia werking te blijven en dns alleen de doakey-ketel had stoom op. Juist was het stokerspersoneei, voor zoover niet meer noodig, sedert een kwartier naar bovea gegaan om te gaas schaften. Plotseling hoort en voelt men aan boord een vreeselijken slag en schok, blykbaar eene ontploffing, alles vult zich met stoom, de schoorsteen en het dek boven de machinekamer worden over boord geslagen, en een heel deel van de bakbooidszijde van het schip slaat tevens weg. Ia minder dan geen tijd begon het schip reeds te zinke», „head foremost". Ieder was natuurlijk, zoo soel het ging, naar boven gekomen, Machiuekamer, ketelruim etc. waren éen tooaeei van verwosstiog en du3 moest daar wél eea deel van het personeel dea dood hebben g-svosden. De eerste machi nist G. (Earopaaaa), de mandoor en eea paar iniaadschs stokers of trammers, krabbelden nog //tast biea q-ae mal" naar bovea,elkander steuneai, oukenbxar vaa de brandwonden. De tweede machinist M., (Europeaan) twee stokers ea een trammer (inlanders), wo.»dea vermist, en zijn denkelijk met den ketel mee de lucht iagegaai». De eerste machinist overleed dea volgeudea dag. De man door weid gered. Het schip was reeds l uur na de ramp gezoakes, vruchteloos had men nog getracht de.» ontredder- den romp aan den wal te halen, de stroom was te machtig; alleea het ach tereind vaa het schip bleef nog eene poos bóven water, zoodat men des na middags nog wat vaa dea inventaris heeft kannen redden. Te 7 u. zonk ook het achterschip geheel en al ia de diepte weg. De slachtoffers zija derhalve de twee Europeeache machinisten, de hee- ren G. ca M. (de eerste overleed dea dag es het oegeval ea is niet meer zooveel by keunis geweest om eene ver klaring te kunaea afgsvea de andere is de lucht gevlogen blykbaar), bene vens twee inl. stokers en een trammer. De gezagvoerder van het stoomschip, Duisker, de stuurman Petrowsky en 24 inlandsche schepelingen zyn de de rest der equipage van het schip, werden 5 Juni per s.s. „Swaerdecroom" van Band- jermasia te Soerabaja aangebracht. De arme kerels verloren natuurlijk alles bij dc ramp. {Soar. Ct.) Oader de jongelieden die dezer dagen te Samataag met succes het kkiu-ambtenaarsexamen afhgden, be* hoort ook een knaap, drie jaren geleden door den inspecteur Roaakof als zwer veling op straat gevonden en doer diens tusschenkomst in het g Protestaatsche weeshuis opgenomen. Daar werd hij op school ia de a&nvangskl&sse gezet, doch werkte zoo hard, dat hij In drie jaar de geheele school doorliep en daarna bo vengenoemd examen deed. Nu is hem. de weg voor het leven gebaand, want reeds spoedig zal hij worden geplaatst ie, eene betrekkiug, die hem eeae goede toekomst belooft. {Loc), PADANG, 14 Juni. Aan de „Sum Ct." werd dea 9 e® uit Solok geseind; De laatste berichten uit Moeara La- boe zyn zoo bevredigend, dat dc terug keer der troepen eiken dag kan wordea tegemoet gezien. Men heeft alle reden om te vermoeden, dat het laatste lesje door de onaihaokelijke grensbewoners vaa onze troepen ontvangen, aan dezen allea lust ontnomen heeft tot eene her vatting der vijandelijkheden. De door hea bij het laatste treffen medegevoerde doodea en gewonden moeten, volgens ingekomen berichten, talryker zijn dan aaavaakelijk gedacht is. Op last vaa het departemeaj-, yap, oorlog is de werving van Nia^fffc en Maleiers gestaakt, omdat zy als soldaat weinig physieke en moreele waarde be zitten. De militairen van die landaarden zul len nu naar de buitenposten worden overgeplaatst. Reeds zijn dezer dagen de meeste Niasche militairen van Java naar Atjeh opgezonden. Aan boord vau het stoomschip, waarmede zijn overge voerd werden, hebben ze „en corps'! nog „amok" willen maken tegea de Overeenkomst van het papier, met dat gevonden in het vertrek van den overledene, in soort en in wijze van opvouwen. Bewys, dat de vlekken op den buitenkant van bedoeld papier waren ver oorzaakt door den groen lederen rand der portefeuille van den ver dachte. Beweegreden, Marchmounts testament. Medeplichtige, Scott, verpleegster, Briarlands, Redhill. Zy moet gearresteerd worden." ,/Zorg er dan voor," aldus viel Spicer hem in de rede, „dat zy gelyk met Dalton wordt gearresteerd." //Hoe kan ik dat doen als zy niet bij elkaar zijn z/Zy zullen niet by elkaar zyn, maar gy zult hem vau avond ongeveer ten zeven uur arresteeren. Laat zy op dat uur ook in arrest worden genomen." nDat kunnen wy doen. Kunt gy my nu ook het een en ander mèdedeelen betreffende zijne aanhouding z/Ja. Zoek my in de kamer, waarin de overledene werd gevon den, ten zes uur op. Houd het bevel tot inhechtenisneming by u." //Uitstekend, anders nog iets?" z/Laat verscheidenen uwer ondergeschikten in burgerkleeding aanwezig zyn, liefst degenen, die my kennen. Ik zal my niet ver mommen. Zeg hun, dat zy op myne wenken letten en moeten handelen als ik hun hulp noodig heb." wIk zal er voor zorgen, dat alles naar wensch is, maar waarom wilt gy my daar om zes uur spreken?" z/Ik heb er voor gezorgd, dat daar eenige getuigen aanwezig zullen zijn, die gy daar kunt ontmoeten, zoodat gij precies weet, hoe te handelen, wanneer het verhoor heropend wordt." z/Dank u zeer mijnheer Spicer, dat is werkelijk zeer vriendelyk van u." //Nu nog iets en dan moet ik gaan. Als er maar een klein ge deelte uitlekt van wat ik u heb verteld alvorens de arrestatie heeft plaats gehad, dan is het spel totaal bedorven, en wat er dan gebeurt weet ik niet. Uw succes hangt slechts af van strikte ge° heimhouding. Dat beseft gy wel nietwaar //Volkomen. Ik zal alles doen wat noodig is om mij de vol macht te verschaffen en zal die voor de arrestatie van juffrouw Scott toevertrouwen aan een paar agenten, die ik naar het station zal begeleiden om hen met den trein naar Redhill te doen ver trekken." //Dat is uitstekend. En nu adieu, en denk er aan, zes uur precies." z/Ik zal er prompt op tyd zijn. Goeden morgen mynheer Spicer." Terwyl de chef bezig was den inspecteur de oogen te openen, deed de eerste assistente hetzelfde met de arme mevrouw Weston en hare ongelukkige dochter. In eene gezellige kamer van Myrtle Cottage by hen gezeten, vertelde zy met een stem, vol deernis over hun ongelukkig lot, stap voor stap de vreeselyke, misdadige loopbaan van George Dalton van den tyd af, dat hy met hen kennis maakte tot aan het tydstip, waarop hy zijne vrouw zoo wreedaardig verliet, daarby echter geheel het stilzwijgen bewa rende over zyn grootste misdaad, waarvoor hy dien dag zou wor den gearresteerd waarschijnlijk in hunne tegenwoordigheid. Het was pijnlijk om getuige te zijn van de smart der blinde vrouw, toen zy vernam, welken wolf in schaapsvacht hen zoo on gelukkig had gemaakt; toen zy het ware karakter van baar schoonzoon echter leerde kennen was zy evenwel verheugd, dat hy hen had verlaten. Daarna ging de goedhartige, vrouwelijke detective soort mei; hun mede te deelen, welke stappen er waren gedaan om de door hem gestolen aandeelen te redden, en dat er geen twijfel over bleef, of zy zouden hun eigendom weer kunnen herwinnen, wan* neer zy maar handelden zooals zy hen raadde. Gereedelyk stemden zij hierin toe. Miss Rose verklaarde hun toen, dat zy haar noodwendig dien zelfden dag naar Londen moesten vergezellen, om de identiteit te bewijzen van den schavuit, die hen zoo had bedrogen. Hier hadden zij niets tegen en beloofden op het bepaalde tydstip ter harer beschikking te zullen zyn. Na Myrtle Cottage te hebben verlaten, begaf zy zich naar den apotheker, aan wien zy een gesprek onder vier oogen verzocht.' Dit werd haar natuurlijk toegestaan. Zij vertelde hem nu genoeg- om hem er toe te bewegen, haar naar Londen te vergezellen om vrijwillig in eene ernstige zaak als getuige op te treden^ Zy verzocht hem om zijn receptenboek mede te nemen en ook het kleine vouwmachinetje. Wordt vervolgdi)

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2