lie Jaargang. ZaterJag 22 Juli 1893 No, 3083 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. aiï ISBIitBMit SILMT. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIE N: STADSNIEUWS. BIN N SNLAM D. FEUILLETON HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnnmmer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSuccParijs 3l6is Faubourg Montmartre. Hei Bijvoegsel van het blad dat Zaterdagavond verschijntzal bevatten J)e Geestverschij?iing, naar het fransch van Amand SilvesterHaarleittmer Hallètjes No. CLXXI. Binnen en Buitenlandsche berichtenVaria. Advertentiën ene. Hasklek, 21 Juli 1893. Bij da Woensdag cn Donderdag te Amsterdam gehouden examens voor acte van hoofdoaderwijsercs is geslaagd mej C. W. Hartman, alhier. Ia de vergadering van afgevaardigden, leden kunstenaars van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst, jl. Zon dag te Amsterdam gehouden, is onze stadgenoot, de heer W. Robert tot lid van het hoofdbestuur vaa genoemde maatschappij gekoien. Zooals reeds door ons is medegedeeld, «1 door den Ned. Schermbond op tg en 30 Joli lu de „Verecniging" alhier een wedstrijd worden gehouden. Op Vrij dag den a8en dezer, zal daaraaa tea i ure eene vergadering voorafgaan, en de loting voor den wedstrijd plaats hebben. Zaterdag, ten 10 ure la den voormiddag zullen de offlcleele gasten, geaoodigden <a deelnemers ontvangen worde* es de perBoneele wedstrijd aanvastge». Zoadag den 3oea dezer, ten 9 ure v. m. everr- tueele voortzetting van de» persorreclea wedstrijd, de bekeodmaking vaa den uitslag, prijsuitdeellng en daarna ge meenschappelijke maaltijd. De schermvereesigitig „Thor", alhier zal tevens Zaterdagavond de» 295a aan de Bondsleden een gezellig samenzijn aanbieden, terwijl genoemde vereenigiag, de heer A. J. Meijerink, haar instruc teur en vele belangstellenden reeds des Bond medailles geschonken hebben. De generaal-majoor, in specteur van het wapen der infanterie, beeft a&n de verschillende corps-com mandanten van dat wapen ee* Bchrijven toegezonden, waarin wordt gewezen op het feit, dat in eenige garnizoensplaat sen niet voldoende de hand wordt ge houden aan de tenue, de houding en het saiaeeren op straat der onder officieren en manschappen, hetgeen geen goeden dunk geeft van de krijgstucht dier troepen* Ten strengste wordt aanbevolen toe te zien, dat genoemde militairen, wan neer zij zich in het openbaar vertoo- nea, steeds goed gekleed zijn, ïngoedi houding zich bewegen en het militair saluut voor de meerderen naar behoo- ren volbrengen. De verkiezing van den heer T. G. G. Valette, leeraar aan deRijks- Hoogere Burgerschool te Gouda, tot lid van de Tweede Kamer dar Staten- Generaal, doet opnieuw de aoodzstke lijkheïd iazien, dat uitvoering gegeven worde aaa een bepaling der Grondwet, die betrekking heeft op de fiaaacieele positie, waarin rijksambtenaren by het aanvaarden van dat lidmaatschap ver- keeren. In art. 96 der Grondwet wordt ge zegd, nadat ia het eerste lid de ambten zijn opgenoemd, die met het lidmaat schap der Staten-Generaal onverenig baar zijn: „De wet regelt voor zoo reel noodig de gevolgen van de vereeaigbg van het lidmaatschap van eene der beide Kamers met andere dan de ia het eerste lid uitgesloten, uit 's Landskas bezol digde, ambten." Deze bepaling kwam eïet voor in de grondwet van '48, doch is by de herziening in '87 cr in ge bracht. Tevergeefs echter wacht men sinds 6 jaar op het tot stand komen der be doelde wet en dit heeft ten gevolge, dat de positie van een rijksambteuaar, die tot lid van de Tweede Kamer ver kozen wordt, allesbehalve goed ver zekerd is. Alleen voor de militairen, ten opzichte vaa wie een afzonderlijke be paling ia de Grondwet voorkomt, is het no»-activlteits-traktemeot bij de wet geregeld. Zooals het nu staat, moet voor ieder byzonder geval een afzonderlijke rege ling getroffen worden. Toen dr. J. Zaaijer Azn. indertijd voor Leeuwarden ia de Kamer zitting nam, had hij zich vooraf verzekerd gedurende zija lid maatschap verlof als leeraar te zullen verkrijgen met een verlofatractement van ƒ1500. De Regeering zorgde daar bij, dat in de tijdelijke vacature aan de h. b. school te Leeuwarden voor- zien werd. Met den heer Valette is, naar bericht wordt, eea voor hem min der voordeellge schikking getroffen. Hij krijgt eea jaar verlof, met behoud van traktement, doch moet zelf de kosten dragen zyaer vervanging als leeraar. Hierdoor verkeert hij ia dezelfde positie als een leeraar, die om de een of andere particuliere reden, voor het doen eener wetenschappelijke reis of wegens ziekte een jaar verlof krijgt, want ook dan wordt gewoonlijk deze regeling gemaakt. Wanneer men echter door de kiezers tot lid der volksverte genwoordiging verkozen wordt en dss geroepen wordt ea voor het openbaar belang op te treden mocht de regeling wel een weiaig minder bezwarend voor den betrokken persoon zyn, en ia ieder 'geval is wettelijke regeling zeer gewenscht, opdat ia het algemeen rijks ambtenaren, vooral zij, die geen for tuin hebben, weten, waarop zij bij eea verkiezing tot Kamerlid kannen reke nen. (1Schoolblad Tot leden vaaheteere-co- mité voor de tentoonstelling fvaa voort brengselen op hygiënisch gebied, welke ia de maand .October te Chicago zal plaats hebbes, zija ,0. a. benoemd de heeren prof. M. Gillavry te Leiden, A. Harmess Wz®. te Amsterdam, prof. A. Mayer, directeur van het Landbouw proefstation te Wageaingen, dr. L. Mulder te Haarlem, prof. Rozenstein te Leiden, prof. J. E. van Itersoa J.Azn. te Leide», dr. P. F. van Hamel Roos te Amsterdam, prof. G. vaa Overbeek de Meyer te Utrecht en prof. T. Zaayer te Leiden. Blijkens ia dit summer voor- komende advertentie heeft de Bond van Car. ZsmgvereeaJgingea ia Nederland tegen 25 Juli a. s. een groot Christelijk Zangersfeest georganiseerd op het land goed „Voordaan" osder de gemeente Maartesadjjk nabij Utrecht, welk schil derachtig terrein daartoe welwillend door den eigenaar, den Heer J. A. Grothe, werd afgestaan. Omtrent dit feest deelen we mede, dat van de ruim 100 afdeelinge© vaa de» Bond, oisgeveer 60 zich hebbea aangemeld om aan de algemeeae Zang uitvoering te mogen deelnemen. Daar door ïs een koor gevormd van meer d&a 1200 Zangers en Zangeressen, die met begeleiding van eea orchest, onder directie van dea Heer J. Godefroy uit Steen wijk, des morgens en des mid dags verschillende schoone liederen, zullen ten gehoore brengen. Ia de pauze zullen bovendien enkele Zaagvereeni- gingen afzonderlijk optreden. Het feest begint 's morgens te 10% ure. Eea tiental extra-treinen, zuilen te gen veel verminderd tarief de reizigers naar ea van het feest vervoeren. In de prijzsa der spoorbiljetten is t 0.40 voor het programma, tevens bewijs van toe gang, begrepen. Ook verschillende ge wone treinen zullen aan het feestterrein stoppen. Als sprekers zullen optreden Ds. Lammeriek, Scheveningea, Ds. Weiss van de broedergemeente te Haar lem, en Ds. Heinecken, van Ameron- gen, die het slotwoord spreken zal. De bediening van de groote cantine is opgedragen aan de firma R. U. Ger- retsen, confiseur te 's Hage. Voor verdere bijcoadcrheden wordt verwezen naar de groote aanplakbiijes- ten en naar het programma, hetwelk voor ben [die niet van de extra-treinen gebruik maken verkrijgbaar fs bij de op het aanplakbiljet genoemde boek handelaren en op den dag var» het feest aan den ingang van het terrein. Naar gemeld wordt, he eft de uitkeering van de „Imperial" aan de gemeente Amsterdam over de eerste zes maanden van dit jaar f 12000 min der bedragen daa het vorige jaar. Deze vermindering is te wyten aan het ver minderd gasverbruik waarschijnlijk ten gevolge van het toegenomen verbruik van electrisch licht, maar zeker ook voor een niet gering deel aan het toe nemend gebruik vao het gas gloeilicht dat reuzenvorderingen maakt, overal gemakkelijk aangebracht kan [worden es uitstekend voldoet door zija constant licht, zijn veel geringere hitte, de aige- heeïe afwezigheid van walm en wat sag het beste is, door zijn enorme gasbe sparing. Wij kennen het gasgloeilicht bij ondervinding en kunnen het ieder een aanbevelen. Eene opmerking, die ons bovendien treft, is dezeIs eene industrie, wier baten zoó afhankelyk zija van allerlei omstandigheden en van tal van uitvin dingen, wel een goed voorwerp voor gemeente-exploitatie, zooals door som migen wordt gemeead Thans derft de gemeente een deel harer winsten door lagere uitkeering. Maar wat *al jhet zijn als zij zelve exploiteert en door allerlei verbeteringen, die eveazoovele vermin deringen vaa gasverbruik beteekenen, de revenuen harer fabrieken raog sterker ziet verminderen dan thans reeds het gevsl is? Wil men gemeente-exploitatie, het zij zoo, maar mea spiegele de burgerij niet voor dat deze voordeelig voor haar zal zijn. Wat het gas minder op brengt moet op andere wijze door be lasting worden opgebracht. N. v.N. De voorstanders van de Zondagsrust willen die wet zoover uit strekken, dat er des Zondags ook geen melk sou worden verkocht. Daarover schrijft iemand die zich „een domme boer" noemt, in het Dagblad Ik heb gelezen wat de melkverkoopers willen en ik wil het ook wel, maar daar is ééa bezwaar. Al de klanten van den melkverkoo- pet op den hoek der straat, 40 in getal, willen een dubbele hoeveelheid melk hebben op Zondagochtend, maar Zon dagmiddag willen ze niets hebben. Ik ben de boer, die de melk leveren moet, en ik heb er met mijn koeien over gesproken, maar die zeggen dat doen wij nietwij geven niet meer dan elk een halvea emmer 's morgéns, en die kan je 's avonds ook krijgen, maar 's morgens tappen we geen dub bele hoeveelheid. De hardlooper Snoek zal Zoadag a. s. van Amsterdam naar Lei den loopen. Hy heeft ee® mededinger gevonden in den heer W. F. Hoppe te Amsterdam, die om een bedrag van f 500 tegen Saoek zal loopen. Beide partjjen hebben deze som reeds gestort De noodige maatregelen ter controle zyn genomen. De heer J. C. Konsz zal o. a: de hardloopers per rijwiel vergezellen. De afstand naar Leiden heen en terug is ongeveer 18 uur. Snoek denkt dien af te leggen in 10 uur. 's Morgens om halftien vertrekken de mededingers per rijtuig uit de St. Anthonie Breestraat en verder te voet van af de Haarlemmer poort naar Leiden. Vermoedelijk zal de eerstaankomende Zondagavond tegen 8 uur te Amsterdam terug zijn. In de afgeloopen nacht is het buskroit-raagarijn der marine te Ka- doelsn aan een groot gevaar ontsnapt. Kort ia de nabijheid is s.l. een herberg totaal afgebrand. De brandweer van Amsterdam was op de plaats van het onheil aanwezig. De wedloopen dieZondag 23 Juli bij Bu3sum zullen plaats heb ben, beloven uitstekend te slagen. De rouwgeldverklaringen zijn gesloten ea 51 paarden zijn blijven staan; 5 voor de vlakke baan, 5 voor de steeplechase, 10 voor den horden-ren, 10 voor het jachttijden en 21 voor de harddra verijen. Bij het jachfcryden zal luitenant A. C. van Altena als jagermeester op traden. Donderdag namiddag te 5 uren werd door den te Leiden aanko menden trein [eea 24-jarige spoorweg arbeider aangebracht, die kort te voren onder de gemeente [Voorschoten voor den aankomenden trein den weg wilde oversteken en wien, door ^hem gegre pen, de belde beenen werden afgereden. Bovendien miste hy een gedeelte zijeer kin en werd zijn hoofd zwaar belee- digd. Per brancard naar het academisch ziekenhuis overgebrach, bleek het aldaar dat hij opgehouden had te leven. De ongelukkige laat eene vrouw en een kind achter. De zaak van mevr. dewed. Bulkley, betreffende het kindcr-zieken- huis „Mary" te Apeldoorn, is thans eene nieuwe phase ingetreden. Gelijk bericht werd, hadden de hee ren A. G. van Poeteren, C. J. Kaoote en J. Strang, zich noemende curatoren dier stichting, de directrice mej. A. E. Riegen gedagvaard tot ontruiming van het kinderziekenhuis „Mary". Uit het engelsch door A. C O NAN DOYLE. Ik hoop, dat wy ten opzichte van u hetzelfde kunnen doen. Mag ik u verzoeken, daar het wellicht kan blyken, dat de tyd kostbaar is, om my omtrent de feiten op de hoogte te stellen Onze bezoeker streek weer met zijn band over zyn voorhoofd, alsof hy er zeer tegen opzag. Uit ieder gebaar, iedere gelaats uitdrukking kon ik opmaken, dat hy een kalm, ingetogen man met rolfbewustzijn was, die eerder zyne wonden zou verbergen dan ze vertoonen. Plotseling met een krachtig gebaar van zyn g9balde hand als iemand, die besluit het stilzwijgen te verbreken, begon hij. //De feiten zyn als volgt, mynheer Holmes," zeide hy, //ik ben gehuwd en wel sedert drie jaar. Ai dien tyd hielden myne vrouw en ik innig veel van elkaar en leefden zoo gelukkig mogelyk. Nog nooit in gedachte, woord of daad, hebben wy eenig gpschil gehad. En nu sedert Maandag is er plotseling een diepe kloof tusschen ons ontstaan, en ik heb ontdekt, dat er iets in haar leven is voorgevallen, waarvan ik evenmin iets weet als de eerste de beste schoenpoetser op straat. Wy zijn van elkaar vervreemd en ik zou gaarne willen weten waarom. //Alvorens verder te gaan mynheer Holmes, moet ik u vooral eene zaak duidelijk voor oogen houden; Effie heeft my lief. Vergis u niet daarin. Zy heeft my van ganscher harte lief. Ik weet ik gevoel dat. Daarover wil ik niet redetwisten. Een man kan gemakkelyk genoeg zeggen wanneer eene vrouw hem liefheeft. Nu bestaat er echter een geheim tusschen ons en de verhouding tus schen ons kan niet meer dezelfde worden, of dat moet uit den weg geruimd worden." Yertel mij als 't u blieft de feiten mynheer Monro," zeide Holmes, eenigszins ongeduldig. fik zal u mededeelen, wat ik van Effiete geschiedenis weet, Zy was weduwe toen ik haar voor het eerst ontmoette, hoewel nog jong vyf en twintig jaar. Zij heette toen mevrouw Helson. Op jeugdigen leeftijd vertrok zy naar Amerika, waar zy ging wonen in een stad in Atlanta, waar zy met dien Helson huwde, een advocaat met een goede praktijk. Zij hadden een kind, maar de gele koorts brak in hevige mate in de stad uit en beroofde haar zoowel van haar echtgenoot als van haar kind. Ik Üeb zyn acte van overlijden gezien. Hierdoor kreeg zy een afschuw van Amerika en keerde naar Engeland terug, waar zy met eene on gehuwde tante te Pinner in Middlesex ging wonen. Ik moet er nog biivoegeD, dat haar echtgenoot haar nog ai wat heeft nagela ten, en dat zy een kapitaaltje bezat van vier duizend vyf honderd pond, dat door hem zoo goed was belegd, dat het haar zeven per* cent opleverde. Zy woonde nog maar zes maanden te Pinner, toen ik konnis met haar maakte; wy kregen elkaar lief en huwde eenige weken daarna. z/Ik ben zelf hophandelaar, en daar ik een jaarlyksoh inkome m heb van zeven k acht honderd pond sterling, kunnen wy nog al goed leven. Ik huurde te Norbury een aardige villa, die tachtig pond huur moest opbrengen. Wy woonden daar in een nog al vry schaarsoh bewoond gedeelte, bedenkende dat het zoo dicht bij de stad ligt. Wij hadden naast ons aan den eenen kant twee huizen en een café en aan den anderen kant slechts een huis, verder stonden daar geen woningen tot halverwege het station. Myne bezigheden riepen my een klein gedeelte van het jaar naar Londen, maar des zomers had ik niet veel te doen, en dan leefden mijne vrouw en ik buiten zoo gelukkig mogelyk. Nooit viel er eenige schaduw op ons geluk tot die rampzalige geschiedenis plaats vond Alvorens verder te gaan moet ik u nog een ding vertellen. Toen wy huwden liet myne vrouw alles wat zij bezat op mjjn naam overschryven tegen myn wil, want ik begreep hoe nood^ lottig dit zou kunnen zyn als myne zaken eens verkeerd gingen» Zy wilde het eGhter, zoodat het geschiedde. Welnu, zes weken geleden kwam zij by mij. f Jack," zeide zy, ftoen myn geld op uw naam werd overge schreven hebt gij gezegd, dat als ik wat noodig mocht hebben, ik er u om moest vragen." ffZeker," zeide ik, ,/het is uw eigendom." ffWelnu, ik heb honderd pond noodig," zeide zyc //Hierover was ik zeer verwonderd, want ik had gedacht, dat

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1