WEDSTRIJDEN Letteren en Kunst. an sociale hervormingen in democrati sche richting, en evenzeer van een her nieuwd vertrouwen des volks op zijn vertegenwoordiging, als vaa den ge- wenschtea eerbied voor het openbaar gez*gt „spreekt den wensch uit: „dat de Staten-Generaal de aanhan gige kiesrecht-ontwerpen zal aannemen „io. zonder beperkende wijzigingen in de voorgestelde kenteekenen van ge schiktheid, maatachappelijken weistand en zonder meerdere uitsluitingen „20. met vaststelling der uren waarop de stembus geopend z&l zyn, zoodanig, dat werklieden feitelijk de gelegenheid hebben tot vrije uitoefening van hun kiesrecht „30. met invoering der nieuwe regeling zoodra mogelijk." Hierop waren de navolgende amen dementen voorgesteld. 10. om in de se alinea het woord ^noodzakelijke" te vervangen door „eerste" en 20. de woorden //Spreekt des wensch uil" te vervangen door „is overtuigd van de noodzakelijkheid" 30. Sub 20 de uren te bepalen van 9—1 en van 710. De beide eerste amendementen wor den overgenomen, het derde ingetrokken, Nog was een amendement voorgesteld door Gouda, om ook aan militairen be neden den rang van officier het Kies recht toe te kennen, welk amendement met 31 tegen 23 stemmen werd aan genomen. Daarna werd de aldus gewijzigde motie onder luid applaus bij acclamatie goed gekeurd. Zij zal aan de Tweede Kamer worden verzonden. De motie zal vergezeld gaan van een adres, dat gedrukt zal worden en aan al de leden der Tweede Kamer zal worden toegezonden, met de lijst der deelnemende vereenigingen (110). Op het Zwarte Pad bul te de Haarlemmerpoort te Amsterdam was het druk, Zaterdagmiddag. Ken man, schamel gekleed, met vermoeide trekken, was neergezegen voor de deur eener herberg, welke hij 700 pas had verlaten. Hij maakte nog eenige kramp achtige bewegingen, rolde woest met zijn oogea, en kromp toen ineen: hij was volmaakt bewusteloos. Ei vormde zich spoedig een kring van omstanders, zooals altijd bij derge lijke gelegenheden. De Amsterdammer is nieuwsgierig, maar goedhartig. Men had medelijden met den ongelukkige, die was flauwgevallen, naar den één tengevolge van uftputting en vooral van krachten, naar den ander door een beroerte. En spoedig waarschuwde meu de politie en een docter. De eerste kwam dadelijk opdagen met een brancard, die altijd in de „poort" gereed staat voor mogelijke ongevallen. „Daar komt het karretje!" riep er een. Toen kwam er eensklaps leven in de doode massa. De arme man, die daar pas nog onbeweeglijk als een doode had gelegen, richte zich op ea op het gezicht der komende agenten sprong hij overeind met dezelfde vlug heid, waarmee hij icééogezakt was... en koos het hazenpad. De politie-agent glimlachte. Hij had dien „beroepsflauwvaller" al meer ge zien, en waarschuwde de omstanders voor dat sujet, dat speculeert op het medelij des van het publiek, hetwelk den man, die natuurlijk langzamerhand weer was „bijgekomen", en dan ver klaard zou hebben uitgeput van hon ger en dorst te zijn, natuurlijk niet zonder een kleine gave sou hebben laten heengaan. (IV/.) In den nacht van Donder dag op Vrijdag zijn uit de weide van Herm. Schoen te Zaandam, twee koeien gestolen. Het mocht de politie, in den persoon van den boofd-agert N. Hegkoop, gelukken dea dader, den veehandelaar J. B. te Zaandam, spoe dig op te sporen. Na de koeien op de markt te Leiden voor f 230 verkocht, en een jongen stier voor 35 ingekocht hebben, werd hij te Haarlem gear resteerd en geboeid naar Zaandam over gebracht, nog te het bezit van f 192.60. In Purmerend hadZondag het eerste zangerslcest van den sedert het vorig jaar opgerichten „Noord-Holl. ZaDgersbond" plaats, waarvan het hoofd bestuur bestaat uit de heeren J. Vis, te Oud-Karspel, voorzitter, D. Kuilman, te Nieuwe-Niedorp, secret, penningmees ter ea zes andere leden. Dat Purmerend als plaats gekozen werd voor het eerste jaarfeest van den „Boad" vond zijn 001 zaak in de omstandigheid, dat hetPur- merender-Mannenkoor dit jaar zijn vijftien-jarig bestaan herdenkt en alzoo dit jaar als 'tware de feestgevende ge meeste wenschte te wezen. 's Morgens ten 12 uur trad Purme- renoer Mannenkoor, directeur de heer A. C. PEOvily, op het orkest en zong den aanwezigen in de concertzaal van ^.de Doelen" een welkomstgroet tos. waarvan de woorden waren vervaardigd door dea heer C. W, Bakker, lid Yan t hoofdbestuur ea secretaris van „Pur- merends Mannenkoor" en gecompo neerd door zijn directeur, den heer A. C. Provily. Vervolgens nam de heer Vis, voor zitter van den Bond, het woord en hield een flinke, voor de vuist uitge sproken rede, waarin door spreker een woord van welkom werd gesproken tot de aanwezigen, beuevens een woord vaa hulde aan „Purm. Mannenkoor", dat zooveel heeft bijgedragen tot het wel slagen vaa dit eerste feest. Vervolgens werd door den heer D. Kuilman, een door hem vervaardigd gedicht voorge dragen ter eere van „Purm. Mannen koor". Hierna werd de eerewijn aangeboden en had de algemeeae repetitie voor samenzang plaats, waarvan de uitvoe ring later op de Kaasmarkt zou plaats hebben. Te half-twee werd het feest voortge-' zet met eene matkée-coacert op het Doelenplein. Ongeveer 4 uur trokken de ver schillende koren met hun banieren en voorafgegaan door een muziekkorps van het Doelenplein naar de Kaasmarkt, waaf een tribune was opgericht voor uitvoering vau den samenzang. Door de verschillende mannenkoren, gesteund door de mannelijke leden van de ge mengde koren, werden een drietal lie deren onder leiding van den heer A. C. Provily en door de gemengde koren eveneens een drietal liederen onder lei ding vaa den heer J. Vis met goed ge volg uitgevoerd. Door den lagen bouw van de tent was het klankgehalte gering en genoten slechts zij, die in de on middellijke nabijheid stonden. Hierna hadden nog een volksconcert en een concert in „de Doelen", ge volgd door een bal, plaats. In den nacht van Donder- dag op Vrijdag is te Arnhem ingebro ken in het tijdelijk onbewoonde huis vaü den heer H. aan dea Boulevard. De dieven zijn vermoedelijk over eea tuinmuur geklommen en hebben eerst getracht de deuren van een der kamers, die op de veranda uitkomen, open te breken. Toen dit niet gelukte, hebben zij zich toegang verschaft, door de keukendeur in het sousterrain epen te hakken. Ia huis hebben zij alles omvergehaald, alle kasten geopend en eeaig zilverwerk medegenomen. Eea dames-schrijftafeltje, waarin een «geld som en juweelen geborgen waren, werd onaangeroerd gelaten. De politie Is de daders nog niet op het spoor. Een man te Huizen wasdrie weken getrouwd, toen hij op het kan- toor vaa den ambtenaar van den bur. geilijken stand aanklopte en zei... „of meneer de trouwerie niet kon uutve- gen". Als reden gat de echtgenoot van drie weken aan den ambtenaar op, dat hij dacht „'n engeltje bi den kop te heb ben, maar *t is 'n duvelke, jong 1 wat ik oe zeg." De man keek raar op, toen men hsm aan 't verstand bracht, dat meu daar wel aan elkaar bindt, doch niet losstrengelt Een scheepsjager te Mus- selkanaal is iu de jenever gestikt. In hoogst beschonken toestand kwam hij te huis, viel op den vloer en was on middellijk een lijk. Bij een hevig onweder, dat Vrijdagnacht in Zuid-Limburg woedde, is te Buade een meisje door den blik sem binnenshuis doodgeslagen. Te Emmer-Co mpascaum heeft een moordaanslag plaats gehad. De arbeider A. van D. loste op zijne vrouw en dochter twee schoten uit een tweeloops-pistool. Van D. is gearres teerd. Geen van de twee vrouwen is gedeerd. Twee schippersknechts uit Drachten kregen met een derden collega twist, omdat deze zeide, dat hij over zijn schipper tevreden was. Zoo iets mocht Elet in dec tegenwoordigen tijd, en de tevreden knecht kreeg vau zija twee kameraads een flink pak slaag! Door fraai weer begunstigd, hadden Zondag te Cruys-Beigen nabij Bussum de wedrennen plaats, die door eea tal rijk, publiek werden bijgewoond. De uitslag was als volgt I. Bussum-prijs. Handicap; wedren vlakke baan 2000 M. voor paarden vaa 3 jaar en ouder. Prijs f 600. De winner ontvangt f500, de tweede f75 de derde f25, 5 deelnemers. 1. „Olga Kemprus", 59 Kg. D. J. Wolterbeck. 2. „Laetitia", 64 Kg. Edm. v. Ho boken. 3. „Salamander", 73 Kg. A. Baron van Brienen. II. Openingsprijs. Record Harddra ver ij aangespannen voor paarden van alle landen en rassen, die geen beter record dan 1 min. 54 sec. per K. M hebben getoond. Paarden zonder record uitgesloten. Paarden met een record van min. 5 sec. of slechter 2000 M. S deelnemers. ie prijs f 500, 2e prijs f 175, 3e prijs (75. 1. „Quatuor", 2000 M. Th. vau Oosten 3 min. 55 sec. 2. „Splinter", 2060 M. H. van Wicke voort Crommelin 4 min. 2"/s sec. 3. „Rabenhaupt", 2112 M. J. Koster 4 min. 3!^ sec. III. Militaire sportprijs. Steeplechase voor officieren, ie prijs I325, ae prys f 50, 3e prijs f25. 5 deelnemers. „Coquille", luit, Van Doorninck. 2. „Sweet Briar", majoor van Raden 3. „Southshore", ritmeester Meteler- kamp. IV. Cruijs Bergen-Prijs. Record-Hard draverij (aangespannen) gvoor paarden en rassen, ie prys f 600, 2e prijs f 200, 3e prys f 100, benevens voor den eer sten winner een mand Spaansche wijn van de compagnie d'Assurances Généra les de la Vie. 4 deelnemers. 1. „Rejected", 3104 M., D. Vermaat 5 min. S3 sec. 2. „Souvenir", 3243 M,, W. H. J. Brom 6 min. 5 sec. 3. „Lartschik II", 3216 M., H. F. Bult man Hzn. 6 min. 7 sec. V. Princess Ida-Prijs. Handicap Hor- denren voor paarden van 3 jaar en ouder. ie prijs f 650, 2Q prijs f 100, 30 pry's f50. Afstand 4000 M. 10 deelnemers. 1. „Litza", 60 Kg. O. van Diepen- brugge. 2. „Armory", 64 Kg. J. J. van Kort hals J to 3. „P4scal", 77 Kg. luit. baron v. Heemstra. VI. Aanmoedigingsprijs. Harddraverij (aangespannen) voor paarden zonder aederl. of buitenl. record. Nederl. paarden, 1600 M. Buitenl. paarden, 1700 M. ie prijs f225, 8e prijs f 100, 3e prijs f25. 9 deelnemers, 1. „Mirka", A. de Graaf, 3 min. 3 sec. 2. „Phrynia", L. Wurfbain, 3 min. 217* sec. 3. „Gruno", J. G. Matze, 3 mia. 24 see. VII. Gooische Huntprijs. Jachtrijden in uniform of rooden rok voor niet vol bloed paarden. Afstand 4000 M. achter den jagermeester en 1000 M. eindloop vlakke baan. ie prys f300, 2e prijs f 70, 3e prys f30, benevens voor dea wiaaer een mand champagne van de Continental Bodega Co. 10 deelnemers. 1. „Boulanger", luit. jhr. Rutgers v. Rozenburg. 2. „Ninon", luit. Momma. 3. „Bone", Ed. vaa Hoboken. Helaas is dit feest aiet vrij gebleven van een ongeval, dat gelukkig geen ern stige gevolgen heeft gehad, daar eea der liefhebbers, de heer Anth. van Ho boken Ezn., in den Hordenren bij het overspringen van een haag met zijn paard „Nowawes" is omver gebuiteld, zoodat het paard over hem heen rolde, en bij een oogenblik bewusteloos ïs blyven liggen. Hij is onmiddellyk ge dragen in de directie-tent, waar hem geneeskundige hulp is verstrekt, ea waar hij spoedig tot zichzeiven kwam. Zondag had te Hoorn eea sport- feest plaats, bestaande in wieier- en hardloop-wedstrijden, uitgeschreven door de Hoorcsche Velocipède-club, ea welke werden gehouden op een terrein even buiten het vriendelijke stadje aan den Zeedijk gelegen. Het eerste nummer was eea 10 K.M. race, waaraan 15 wielrijders deelnamen. De eerste prijs werd behaald door den heer B. J. G. Faasen uit Utrecht in 20 m, 37 2/5 sec.de tweede door Lelsman in 20 ra. 57 sec.; terwijl den heer Verhoeven - 21 m. 30 sec. de derde prijs toegekend werd. Hierna volgde een wedstrijd in het hardloopen over 100 meter met voor gift. In dit nummer, dat in twee afdeelin- gen geloopen werd, behaalde de heer R. Beekman den eerstee prijs in 12 sec., de heer Roggeveen den tweeden in 12 1/5 sec., terwijl den heeren Straat man en Kellenbach, beiden een derde prijs uitgereikt werd. Dadelijk daarop volgde de wielerrace over 5 K.M. nummer waarin de heer N. L. Beisenherz den eersten prys be haalde in 9 m. 41/5 sec.- daarop volgde K, Mastenbroek ia 9 m. 6 2/5 sec,, ter- wyi de derde prijs den heer A. Ksijzer ten deel viel ia 9 m. 15 sec. Eigen aardig was het, dat laatstgenoemde mededinger eea hooge bicycle bereed, een type dat wij nog slechts by hooge uitzondering op onze wedstrijden aan treffen. Na een kleine pauze werd nu de wedstryd in het loopen over 804^ M. begonnen. Hieruit traden de heeren W. Gronert 2 m. 15 sec., Smit 2 mia. 17 sec., „Freal" 2 min. 19 2/5 sec., als win naars uit den strijd, terwijl de hoofd schotel, de wielerrace over 25 K.M» met voorgift, het laatste nummer vai?j het programma uitmaakte. Elf deelnemers namen hieraan deel, en hoewel de voorgiften vrjj zwaar wa ren, behaalde de scratchmau, onze Jaap Eden, den eersten prijs, hoewel by door „pech" met zijne banden tot driemaal toe van machine verwisselen moest. Zija tyd was 50 m. 34 sec.als tweede pas seerde de eindstreep N. J. Kampers in 54 m. 12 sec., daarop volgden Leisman met 54 m. 35 sec. en Vlug met §4 m. 57 sec. De 14e jaarlijksche examec3 der Ne- derlandsche Toonkunstenaars-V ereenl- ging zijn Zaterdag te 'sGravenhage voortgezet en geëindigd. Na de vorige opgaven zyn nog geslaagd: Voor piano (lager onderwijs) de da mes: A. J. Meilink, uit Kampen, ea J. Kien, uit Arnhem. Iu het geheel hadden zich aangemeld 32 voor piano (lager onderwys), 4 voor piano (midd. onderwijs), 1 voor orgel (l. 0.), 2 voor koorzang (onderwijskunst), cn 1 voor solo-zang (idem); te zamen 40 candidatên, waarvan geslaagd zijn 18 voor piano (I. o.)B 1 voor piano (m. 0.) en 2 voor koorzang (onderwijskunst). De commissie van examinatoren be stond afwisselend uit de heeren W. F. G. Nicolaï, G. A. Heinze, H. A Meij- roos, M. W. Petri, C. L. W. Wirti, Araold Spoel (voor koor- ea solozang), W. Petri en Jos. A. Verheyes, (beiden voor orgel)Leon C. Bouwman, J. H. L. Rijken, en A. J. Ackermann, iste secretaris. KOLONIËN. De „Java-Bode" van 19 Jusi schrijft: Bij het legerbestuur worden voortdu rend telegrafische berichten ontvangen van de Oostkust van Sumatra, waaruit valt op te maken dat het daar rustig is en de vijand niet verder van zich heeft doen hoeren, De „J.-B." ontving de volgende berichten uit Medan: De troepen den 9«n van Batavia ver trokken ontvingen te Medan nog aan boord zijnde de volgende order „Het van Batavia verwacht wordende mobiele gedeelte wordt bij aankomst ingescheept met bestemming Ssroeway, Het detachement koloniale reserve op den goeveraements8toomer„Pelikaan.* Het andere detachement met 8 o dwang arbeiders en twee daarby ingedeelde onderofficieren op de „Soengey Rawa." De lult. Franssen wordt gedetacheerd bij het detachement te Sïroeway. De geweermaker gaat mede met het deta chement koloniale reserve. De officier van gezondheid Vaa Has selt gaat met de ambulance naar Seroe way. De niet tot het detachement der kolo niale reserve behoorende militairen gaan defintief over bij het detachement Se- roeway. De koloniale reserve voert eigen administratie. De kapitein Van Polaraea Petel ver trekt naar Seroeway en zal daar den dienst vau het uitrukken regelen, zoo mede veiligheidsdienst buiten de ver sterking. Hy zal steeds als commandant de uitrukkende troepen vergezellen. Alle aangelegenheden het militair commando betreffende worden door dea postcommaudant, den luitenant Adem* van Scheltema, behandeld. Het journaal zal door den kapitein v. Polanea Petel opgemaakt worden." De troepen zijn niet te Medan aaa wal geweest. terug. Toen ik het huis binnentrad, snelde de meid met ontsteld gelaat de gang in. z/Waar is mevrouw vroeg ik. wIk geloof, dat zy is gaan wandelen/' gaf zy ten antwoord. z/Oogenblikkelljk werd ik weer met argwaan vervuld. Ik snelde naar boven om my zekerheid te verschaffen, dat zy niet thuis was. Aldaar wierp ik toevallig een blik uit een der vensters en zag de meid, met wie ik zooeven had gesproken, over het gras veld snellen in de richting van het huis. Natuurlyk begreep ik nu dadelyk wat dit beduidde. Mijne vrouw was weer daarheen gegaan en had de meid verzocht haar te roepen als ik terugkeerde. Bevende van toorn snelde ik naar beneden en vervolgens naar het huis, vast besloten om nu voor goed een einde aan de zaak te maken. Ik zag mijne vrouw en de meid in de laan komen aansnellen, maar ik hield geen oogenblik op om hen staande te houden, In dat huis lag het geheim verborgen, dat een schaduw wierp over myn levensgeluk. Ik zei bij myzelf, dat wat er ook van mocht komen, het niet langer een geheim zou blyven. Toen ik de deur had bereikt klopte ik niet aan, maar draaide den deurknop om en snelde de gang binnen. //Op de benedenverdieping heerschte diepe rust. In de keuken zeurde het water in een ketel boven het vuur en een zwarte kat lag in een maud daarby, maar er was geen spoor te vinden van de vrouw, die ik reeds had gezien. Ik snelde de andere kamer binnen, maar ook deze was leeg. Daarna ylde ik de trap op, maar om slechts twee kamers te vinden, waarin geen levend schepsel was te bespeuren. Het geheele huis was verlaten. De meubelen en schilderyen waron hoogst eenvoudig, uitgezonderd in het ver trek, achter een der vensters waarvoor ik het gelaat had gezien. Dit was zeer gezellig en fraai gemeubeld, en myn argwaan be reikte haar hoogste toppunt, toen ik bemerkte, dat op den schoor steenmantel een portret stond van myne vrouw, dat zy op mijn verzoek drie maanden geleden had laten maken. //Ik bleef lang genoeg genoeg om overtuigd te zijn, dat het huis leeg was. Daarna ging ik heen, met een gemoed zoo vol, als ik het nog nooit in myn leven had gehad. Toen ik myn huis binnen trad, kwam myne vrouw mij iu de gang tegemoet, maar ik was te diep gegriefd en te vertoornd om haar aan te spreken, zoodat ik haar voorbijliep en my naar myn studeervertrek begaf. Zij was my echter gevolgd, nog voor ik de deur kon dicht doen. z/Het spyt mij Jack, dat ik myne belofte heb gebroken," zeide zy, ffmaar als gy alles wist, zoudt gy my ongetwijfeld vergiffenis schenken." //Vertel my dan alles," zeide ik. z/Dat kan ik niet Jack, dat kan ik niet!* riep zy uit. //Tot zoolang gij mij niet hebt verteld, wie daar in dat huis woont, en aan wien gy die fotografie hebt gegeven, kan er geen Vertrouwen tusschen ons bestaaD," zeide ik, stond op en verliet het huis. Dat is gisteren gebeurd mynheer Holmes, en sedert dat oogenblik heb ik haar niet gezien, en weet ik evenmin iets van die zonderlinge geschiedenis. Het is de eerste schaduw, die er tusschen ons ïs gerezen en ik ben zoo geschokt, dat ik niet weet wat te doen. Plotseling kwam hedenmorgen het denkbeeld by my op, dat gy de man waart, die my raad zou kunnen geven; ik heb my due hierheen gespoed ea vertrouw mij geheel aan u toe. Als er een punt is, dat ik niet duidelyk heb gemaakt, zeg het my dan als ?tu blieft, maar vertel mij voor alles, wat ik doen moet, want die spanning is niet langer te dragen.* Met de grootste aandacht hadden Holmes en ik geluisterd naar dit zonderlinge verhaal, dat werd verteld met horten en stooten. waaruit bleek, hoe hevig deze man was ontroerd. Myn metgezel bewaarde eenigen tyd het stilzwygen, en was met de hand op de kin rustende, in gepeins verzonken. //Vertel my," zeide hy eindelyk, #zondt gy er op kunnen zwe ren, dat het gelaat, door u aan het venster gezien, dat van een man was?" //Ik heb het steeds op een afstand gezieD, zoodat ik dit met geen mogelykheid kan zeggen." z/Het schynt echter een hoogst onaangenamen indruk op u te hebben gemaakt." z/De gelaatstrekken schenen zoo strak en onbewegelyk en de kleur was zoo onnatuurlijk. Toen ik naderby kwam, verdween het plotseling." z/Hoe lang is het geleden, dat uwe vrouw u om honderd pond heeft gevraagd?" //Ongeveer twee maanden." z/Hebt gy ooit een portret van haar eersten echtgenoot gezien ?g //Neen, kort na zyn dood heeft er te Atlanta een groote brand gewoed, waarin al hare papieren een prooi der vlammen zijn geworden." {Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2