POLITIEK 0 VEEZICHT. De Slameesche kwestie. GEMENGD NIEUWS Stoomvaartberichten. Bargarlïjke Stand. Aangeboden Betrekkingen in Nederland. Aan het „Bit. Nbld." werd den ijea Juni nit Koti Ridji geseisd Toekoe Moedi Soleimin, voogd vis den mindeijitiges Panglima Pohin, sagi- hoofd der XXII moekims, heeft heden des eed van getrouwheid geiworen us het Ned. Indisch goeversement en werd is het goevernementshotel sis onderwor pen aan ons gezag ontvangen. De directie der Vereeniging „De Tentoonstelling te ^Batavia in 1893" heeft van de Koningin-Regentes es de Koningin medailles ontvangen voor de inzenders op die tentoonstelling, en wel 4 groote en 4 kleine van goud, 8 groote van ailver, 8 groote en 8 kleine van brons. De helft is van het borstbeeld der Koningin en de andere helft van dat der Regentes vooraien. De medailles door de Vereeniging zelve uitgeloofd staan alleen is goud, zilver of brons op de diploma's aigedrukt. Minister Peytral heeft Zaterdag in de fransche Kamer de begrooting ter tafel gebracht, zooals die door den Senaat was gewijzigd. Hij stelde voor om in de aangebrachte wijzigingen te berusten, en daardoor het conflict ni«t te bestendigen. Nadat verscheidene af gevaardigden hierover zeer verschillend hun oordeel hadden uitgesproken, wilde mes tot stemming overgaan, welke even wel niet kon plaats vinden, daar de .vergadering niet voltallig was, zoodat de zitting wordt geschorst. Na herope ning werd de begrooting met de wijzi gingen van den Senaat aangenomen. De geheele begrooting werd aangeno men met 377 tegen 38 stemmen. Hierna weid de sitting gesloten onder den gewonen kreet vaa„Leve de Republiek De zitting van den Senaat is ook gesloten nadat met algemeene stemmen het wetsontwerp was aangenomen, waarby de fransche legatie te Washing ton in een gezantschap wordt veranderd. De algemeene verkiezingen zyn vast gesteld op 20 Augustus, de herstem mingen op 3 September. Volgens de spaansche dagbladen zou de beraadslaging over het handelsver drag van Spanje met Nederland waar schijnlijk tot de volgende zitting ziju uitgesteld. De Storthing te Christi&nia heeft de begrooting aangenomen ea daarop is de zitting gesloten. Er is een revolutie uitgebroken in den braziliaaaschen staat Santa Catariaa, waai aan door de etaatstroepen wordt deelgenomen. Het doel is dec goever- aeur af te zetten. De braziliaansche kruiser „Tiradentes" is naar de plaats yan het oproer gezonden. Uit Bangkok wordt aan de Times geBeiud, dat men in Europa, en vooral in Engeland wei moet weten dat het grondgebied waarvan Frankryk den afstand eiecht, niet miuder dan 95.000 vierkante mijlen beslaat. Er behoort 0. a. een provincie toewelke Birma indertijd aan Slam heeft afge staan op voorwaarde dat Siam haar nimmer aan eenige vreemde mogend heid zou overdoeD. Verder is in Frank rijke cisch een gebied van 50,000 vier kante mijlen in het noordoosten van Siam begrepen, waarin nog nooit een Franschman is doorgedrongen, ea is de, schadeloosstelling' vaia twee millioen francs, wilke nu gevraagd wordt, het tienvoudige van het oorspronkelijke be drag. Inderdaad, zegt de correspondent, staan Frankrijks eischen gelijk met de verbrokkeling en den ondergang van Siam. De aanval der Fransche» op Siam is in werkelijkheid rechtstreeks tegea Engeland gericht, dat 13.500 onderda nen in Siam heeft en welks handel in 1892 een waarde vertegenwoordigde yan 2,500,000 terwijl de Fraogche han del niet meer dan 8000 beloopt en er in geheel Siam slechts 250 Fransche a zijn. Het antwoord van Siam op het ulti matum van Frankrijk is Zaterdag naar Parijs verzonden. Siam is bereid het gebied op den linkeroever van den Me kong, met inbegrip van Stuag Treag en Khoag, aan Frankrijk af te staan. Ook wil het schadevergoeding betalen, waarvoor 3 miliioen francs zuilen gede poneerd worden, sooals dit in het ulti matum wordt geëischt. De fransche minister van buitenland- sche zaken heeft de helft van een laag telegram ontvangen, dat hem uit Bang kok is toegezonden. Siam stemt siet ia met de volledige erkenning der rechten van Annam en Cambodja op den lin keroever van des Mekong, maar schijat de rechten, die Frankrijk ten Zuiden yan den i8sn breedtegraad doet gnkkn, als onbetwistbaar te beschouwen. Het antwoord van Siam op hst ulti matum van Frankrijk is op geen enkel punt bevredigend en ^is niet aangeno men. De Fransche zaakgelastigde zal waarschijnlijk dea 26en dezer Bangkok verlaten aan boord van de „Forfait". Door onmiddellijk tegengeweld zullen alle vijandelijke handelingen op Fransche schepen tusschen Bangkok en de ver sperring ia de rivier onderdrukt worden. De groote mogendheden zouden heden met de blokkade worden ia kennis ge steld. Een telegram uit Saigon aan de Te7nps meldt van 19 dezer: De Fransche heb ben te Khoneh et vuur tegen de Sia- meezen heropend ea de forten Dondua Domigo en Domhan Domsoa platge schoten. Daarbij werden 200 Siameezea gedood en 300 gekwetst. In de Zaterdag te Newcastle gehouden bijeenkomst der mijnwerkers van Northumberland werd besloten, overeenkomstig het besluit van den sati- onslen myawerkersbond, eene loonsver- hooging van 16^ pet. te eischen. Engeisch reekt* Door het Hof van Crewe County is zekere John Stelfox, uit Manschester, een 75-jarig man, die door de diaconie wordt be deeld, tot 70 shlil. boete veroordeeld, onder bepaling dat hij, te beginnen met Juli 1894 elk jaar een penny zal mogen afbetalen Te Dover heeft Zaterdag- morgea eea ontploffing plaats gehad in het gebouw van de Naüonai-Provia- cial-Bank, die het gevolg is van een gasontssappiug. Hoewel het gebouw belangrijk beschadigd is, zijn er toch geen noemenswaardige verliezen geleden door hen die in de Bask hunae waarden hadden gedeponeerd. Een in het gebouw aanwezig werkman is echter door het ongeval gedood. Zaterdag heeft de Erf- groothertog van Luxemburg met zijne jeugdige echtgenoote Marie Anna van Brag&nza zijne blijde inkomst gedaan in de hoofdstad van het groothertog dom. De ont vaagst door de bevolking was zeer hartelijk. Om drie uur is het jonge paar, ko mende van Frankfort, in de hoofdstad aangekomen. Op de grens van het groothertogdom is het door een aantal overheidspersonen welkom geheetes, maar de hoogwaardigheidsbekleders bevonden zich met groothertog Adolf en de groothertogin aan het station te Luxemburg. Een feestelijke tocht door de versierde stad, eea „défilé" van vereenigingen ea gezelschappen, en daarna een daner op het kasteel te Wolterdange, ziedaar het program. Zondag vertrok de Edgroothertog naar zijn kasteel bij Diekircb. Het schijnt, dat het verblijd van president Carnot te Marly niet dien gnnstigen invloed op zijn gezondheids toestand heeft, dien zijn geneesheereo en vrienden zich er van hadden voor gesteld. De president moet nog voort durend aaa zijn kwaal lijden, die van tyd tot tijd zich in ernstige verschan sten openbaart, welke door zijn omge ving met ongerustheid worden waarge nomen. In den spoortrein van Brus sel naar Lyoe is een bedrag van 100,000 frs. zoek geraakt. De aanhangers van Ahl- wardt hebben Zaterdag te Berlijn eea vonnis uitgesproken over Sleeker k eene volks vergadering, die door beiier aanhangers even druk bezocht werd. De tooaeelen, die daarbij plaats gre pen, bleven tot dusverre zonder voor beeld. Stöcker voerde het woord over dea uitslag der verkiezing te Neu-Stet- tia, waai bij hij telkenmale met rumoer gefluit ea getrappel werd ia de rede ge- valke. Bleek van toorn en met schorre stem trachtte Stöcker het vol te houden tegen deze opgewonden schare vaa 500 heftige tegenstanders, waaruit hem meer malen werd toegeroepen, dat hij een „Joden-dienaar" was. Nadat Stöcker allerlei scheldwoorden naar het hoofd waren geslingerd, wier pen eindelek eenige» der aanwezigen met bierglazen, waardoor voor den spre ker, die zich dec „vader van het anti semitisme" noemde, werkelijk gevaar ontstond gekwetst te worden. Gedurea- de vier uren heerschte eea ongekend schandaal onder de opgewondes menigte, tot eindeiijk Slöcker genoodzaakt was zekerheidshalve de zaal te veriaten. La dea krieg vaa de „Kceuzxeitung" heer schte groote ontsteltenis over de volko men nederlaag van Stöcker, wiens rol in Berlin als afgespeeld wordt beschouwd. Zeven-en-twintig jongelie- dea uit deu EUas zijn voor de recht bank gedaagd, omdat zij het land ver laten en zien aldus aan den Duitschea militairen dienst onttrokken hebben. Hun eigendommen zijn verbeurd ver klaard. Eene wolkbreuk heeft Za terdagnamiddag Berlijn half onder water gezet; het water stond een voet hoog ia veie straten. De Eram m e t d e ex p e d i ti e van dr. Frithjof Nansen aan boord, is Zaterdag van Vardö vertrokken en heeft koers gezet naar Sfova-Zembla. De verlichte fonteinen met afwisselende kleuren, die op de Parijsche tentoonstelliag ia 1889 het eerst een waarlijk verdiende be wonde ring wekten, hebben een navolging gevonden, die zeker niet minder op merking verdient, zoowel om de vic- dingrijke wijze waarop een eenvoudig physisch beginsel wordt toegepast, als om het treffend schoone effect, dat door deze toepassing wordt verkregen. Men weet dat de verlichtiag en kleu- renwisselieg van het water der „fontai- aes lumioeuses" worden te voorschijn geroepen in de straal, even voor deze de monding der buis verlaat, waaruit zij opspuit of nedervalt, door middel van een electrische lamp, een spiegel- systeem en verschuifbare gekleurde platen. De navolging dezer fonteinen, die het eerst in het openbaar is toegepast, maar weinig opgemerkt by het laatste natio nale feest van 14 Juli, bestaat daarin, dat het water wordt vervssgea door stoom. Men verkrijgt dan d&mppluiraen van de meest verrassende vormen en kleuren, die het licht bewaren tot zij zich ia de atmospheer oplossen. Het verschil van deze verlichte stoom met de water-fonteinen, vooral in de gemakkelijkheid van de toepassing, maar ook in het effect, valt ten voordeele dezer nieuwe vinding uit. Men kan de stoom door middel van een locomobiel r voortbrengen, waar mea wil ea door het licht-en-kieurea-apparaat doen stroomen, en bij de keuze van welke hoog of afgezonderd gelegen plaats ook, is mea niet gebonden aan de aanwezig heid van water onder een hoogen druk. De stoomtoevoer is gemakkelijk te re gelen, zoodat men in grootte en vorm een nagenoeg oneindige reeks van afwisse lingen kan vormen. Bij eea stoom-productie ouder een druk van 12 Kgr. verkrijgt men plui men van 5 tot 6 meters hoogte; door een schikking der uitstroomingsbuizsa kan men veelkleurige bouquettea vor men, allerlei wijzigingen en combiaaties aanbrengen, en ook den volkomen in druk van bengaalsch vuur weergeven. Zij, die deze „vapeurs lumiaeuses" heb ben gezien, zijn vol bewondering er voor en voorspellen aan deze vinding eea aog grootere toekomst, dan de na volging die de „fontaiues lumineuoes" reeds overal hebben gevonden. Volgens het laatste buile- tin van het „Kais. Gesundheitsambt" van Berlijn zijn in Hongarije gevallen van cholera voorgekomen te Szatmar Beregh, (Tisza en Hettyeo) en te Dees. Ia Italië te Treviglio, Milaan enRocca di Baldi. De ziekte is «aar Italië en ook naar Spanje uit Zuid-Frankrijk overge bracht. In Frankrijk zelf heerscht de ziekte in het zuiden epidemisch in verscheidene plaatsen. In Latent (dep. Ariège) kwa men einde Juni dagelijks 5 a 6 gevallen van cholera voor, te Luc-sur-Aade op 28 Juni 12 sterfgevallen aan cholera. Ia het departement Herault heerscht de ziekte reeds van half Mei en kwamen daar o. a. voor te Cette 39, te Mont- pellier 35, te Beziers 5, te Lunel20,te Florensac 20, te Ayde en Bias 12, ea 21 andere plaatsen te z&men 51 geval len. Ia F.-agtigoac stierven 25 van de 50 lijders. Naar in de zitting van dea Fraaschen gezondheidsraad werd medegedeeld zijn in Marseille in de maand Juni dagelijks 7 tot 9 gevallen vau cholera voorge komen en is de ziekte sinds dien tijd heviger opgetreden. Op 5 Juli steeg de gemiddelde sterfte vaa 35 tot 76. Te Toulon kwamen dit jaar 188 ge vallen van cholera of diarrhee choleri- forme voor. Ook te Nizz* en omgeving werd daardoor sterfte veroorzaakt. In Rusland blijft de ziekte heerschen Ia Podolië, Orel, Tala, Baronesck, Peusa en Moskau. In Podolie kwamen 300 gevallen met 80 sterfgevallen voor. Ook heerscht de ziekte voortdurend in Aziatisch Turkije, Arable, Perzie, Voo:-Indle, en vertooude zij zich ia de oase Biskra ia Algiers. Koning Karei van Portugal is Donderdag aan een groot gevaar ontsnapt. Terwijl hij met een adjudant een rijtoer maakte, zag hij eea sterken ke rel, die een op den grond liggenden man mishandelde. De koniag ea zija adju dant verlieten dadelijk het rijtuig om den woesteling te keer fe gaaa. In de daarop volgeade worsteling gaf de ko ning, toea zijn ad judast op het punt was het onderspit te delven, dsn man een stokslag op het hoofd; deze, hier door nog woedeader geworden, trachtte dea koning te doorsteken, maar met vereende krachten werd hij onschadelijk gemaakt en s&ar eea politiepost ge bracht. De andere man, die ernstig ge- woad was, heeft zijn leven aan dea ko ning te danken. De vulkaaa die hetvorige jaar aan de inboorlingen van Ouga zulk een schrik aanjoeg, is nu door de officieren van eea douane-kotter ont dekt. Hij is gelegen op 15 mijlen ten Noord-Oosten van Kaap St. John (Alas ka). De krater bevindt zich in hetmid- oen van een hoogs keten vaa met sneeuw bedekte bergen, waar hij zelf als zwarte massa met rookenden pluim boven uitsteekt. De nauwkeurige ligging is 56.39 N.Br. bij 159.30 WL. De eerste berichten uit Mashonaland deden vreezeo, dat de bot sing tusschen de Matabelen en de „char tered company" tot ernstige moeilijkhe den met het opperhoofdLobenznla zouden leiden. De gouverneur-generaal der Kaapkolonie en dr. Jameson, de admi nistrateur van Mashonaland geven nu echter als hunne meening te kennen, dat de kwestie op minnelijke wijze zal geschikt worden, daar het opperhoofd den Europeanen gunstig gezind is. Er is niet het minste gevaar te vreezen Fort Victoria heeft een garnizoen vaa 400 Europeanen en zou gerust een aanval der inboorlingen kunnen af wachten. Een sterke politiemacht heeft de Ma tabelen van het grondgebied der eagel- sche maatschappij verdreven. De bankier A. J. Drexcl, het zoo plotseling overleden hoofd der firma Drexel, Morgan Co. te Phila delphia heeft 1,000,000 vermaakt aan het German-hospitaal aid. en 1,000,000 beschikbaar gesteld voor fonds tot het oprichten vaa een openbaar mu seum voor kust in die stad. De correspondent van de Jambode te Chicago schrijft dd. 7 Mei j.i. o. a. Tegenover het javaansche dorp staat dat der Zuidzee-ellaadars. Toen deze lieden te San Francisco voor het eerst de electrische kabeltram zagen, een voertuig dat zonder rook of geluid van zich te geven, zonder paar den of stoomwerktuig er voor, door de straten snorde, waren zy zóo onthutst dat zij midden op den weg op hunne knieën vielen en door de poiitie moes ten worden „uit dea weg geruimd." Meer bekijks aog daa deze natuur kinderen zal wel hebben een door de roodhuiden gescalpeerde Amerikaan, een der weinigen die de operatie overleef den of nog la leven zyn. Als knaap bevond hij zich bij eea transport dat door dq Indianen overvallen en geheel verslagen werd. Het scalpeeren maakte hem door pijn en bloedverlies bewuste loos, en toea hij weder bijkwam, vond hij zich onder zijn dood paard liggen. De roodhuiden keerden echter terug, en om zich te overtuigen dat er geen leven meer ia hem was, dreven zij eetiea pijl door zijne hielen. Ook dit doorstond hij, en ia het hospitaal van het'naburige foi.t opgenomen, genas hij, hoewel uiterst langzaam. Tosns, gehuwd, maa en vader, ont ving hg op de „Worlds Fair" tiendui zend dollars voor de scalp, die hij »iet meer heeft: of liever, om zijn bedorven hoofdje te laten kijken. Onder de Javanen is nu ook de eerste doode gevallen. Het was het kind vaa den inlander Aadoet, eene zuige ling van enkele dagen oud, die oader den snerpenden wind en de gure regen vlagen bezweken is zoo constateerde de dokter. Dewijl dit kiad te Caicago geboren was en oader {het bestuur van den president Cleveland, zoo had men het den naam gegeven jvan „Chicago Cleveland Javaaicus." Dit is meer oor spronkelijk- Amerikaaasch dan gepast voor een orang slam Ea alsof het met zoo'n naam niet in deze bedroefde we reld wilde zijo, scheidde het ras daarvan. De president der eerste na tionale bank te Kansas (Missouri; had twist gehad met een jong rechtsge leerde over het oprichten van een mijn- maatschappij. Toea de rechtsgeleerde, Johnson geheeten, deu president later op straat ontmoette, schoot hij hem dood, zeggende„Nu zult gij het mij niet meer lastig maken". De sa&mge- stroomde menigte zag hoe Johnson met het achtereinde van zijn revolver op hel lijk sloeg, terwijl hij opmerkte, dat hij bang was, dat hij den schurk niet gedood nad. Johnsoa werd onmiddellijk gevangen genomen. Een taai heer! In den omtrek vaa Norfolk (V. S.) is dezer dagen een neger gelyncht. Mea saced hem de carea af, schoot hem twee ko gels ia den hals, een in den rug en een in de dij en bovendien de 'beenen vol hagel. Zoo liet men hem liggen, meenende dat hij dood was. Nu, dat kon dan ook wel. Doch de neger had zich maar zoó gehouden, om van zijn beulen verlost te worden en jl. Maan dag schelde hij aan de gevangenis aan, om daar ter verpleging te worden op genomen. De orkaan, die voor eenige dagen ia Iowa woedde, heef: aanonge- veer 150 menschen het leven gekost. Overal in dea Staat zijn de woningen in puinhoopen, de tuiaea in woesteayen veranderd. Waar de storm nog iets onbescha digd het, voltooiden hagelsteenen, on geveer 1 KG. wegende, het vernielings werk. De schade aan dea eigendom toegebracht wordt geschat op 800,000. Te Wiikesbarre in Peunsyl- vania (Ver. Staten) heeft Vryd&g in een schacht vaa een der steenkolen mijnen, toebehoorende aan Kingston's Coal Company, een gasontploffing plaats gehad, veroorzaakt door een on gedekte lamp. Er zïja vier personen by gedood. VARIA. W*i moet zoo'a hengelaar 'n ge duld ^hebben! Uren lang heb Ik er Baar staan kijken, en nog heeft de vent nie/s gevangenik zou daar geen geduld voor hebben i A. Ik zag gisteren, dat |je meisje pan toffels borduurde, die sijn zeker voor jou bestemd B, (zuchtend). NeenIk vrees, dat ik voor de pantoffels bestemd ben. Het stoomschip Werkendami van de N. A. S. M„, vertrok 22 Juli van Rot terdam naar Newyork. Het stoomschip Schiedamvan de N. A. S. M., vertrok 22 Juli van Araster dam naar Newyork, met 97 3e klasse passagiers. Het stoomschip Prinses Wilhelmina van Batavia naar Amsterdam,,vertrok 22 Juli van Port-Said. Het stoomschip ütreekt vertrok 22 Juli van Rotterdam naar Batavia vla Marseille. Het stoomschip Koningiti Emma vertrok 22 Juli, van Hamburg naar Amsterdam. Het stoomschip Prinses Marievan Batavia naar Amsterdam, passeerde 22 Juli, des middags 12 uur, Wight. Het stoomschip Prinses Amalia, van Amsterdam naar Batavia, passeerde 22 Jali Kaap St. Vincent. Het stoomschip Lock Eliveder N. A. T. L., vertrok 22 Juli van Newyork naar Rotterdam. Het stoomschip Loch Lomondder N. A. T. L., arriveerde 22 Juli te Newyork. Gebxjrten: 21 Juli. L. A. Oos- tinga—Kranenburg z. - 22. A. Ver kerk—-Galstern z. - 23. C. Stammes Fokkens d. - 24. J. Nijboervan Oenen z. Overleden: 21 Juli. H. v. Bilder- beek 70 j. Fraakestr. - W. J. Pievier 2 md. to Nassaustr. - 20. J. van Ketel 2 md. d. Dyaerinckstr. - J. J. W. van Leeuwarden 83 j. KI. Heiligl. - 21. H. S. M. M. Bossev. Leeuwen 33 jaar, Coornhertstr. - C. Kerkmaa 27 dg. z. Brouwersstr. - 22. M. J. v. Raaij—v. Emmerik 65 j. Kampers. - J. A. Derr 6 md. z. de Clercqstr. - J. Cop 13 dg. d. Damst. - A. C. v. Poelgeest—Don kersloot 77 j. Rivierv.m. - J. T. v. d. Zee 1 md. z. Palmstr. - A. P. Mooy- man 20 md. d. Oranjestr. - 23. M. M. S. v. d. Weit 17 md. d. Valkenstesg. Aan Geabonneerden op dit Blad en hunne huisgenootenworden aan het Bureau Kleine Houtstraat 9, op monde linge aanvrage de adressen medegedeeld waar deze Betrekkingen zijn te beoragen Abonnès buiten Haarlem ontvangen inlich ting tegen toezending van postzegel 1. Huish. a. ben. 80 j. P. G. bij eon heer on dame. 2. Jnffr. R. K. met lingerie en damesondorg, bek., aanb. met inel. v. get. 8. Bekwame verkoopst. voor een eersto dames hoed. zaaktegen hoog sal., in 't bez, v. prima refer. Aanb. met opg. v. laatste betr. en inform. 4. Agentessen, uit g. stand, voor den verk. v. een net artik., teg. h. prov., aanb. met refer, vereiachten. 5. Eerste jaffr., in een atolier v, lingeries en kinderg. met Sept. te Amst., extern, grond, met gen. artik. bek., alsmede met kuipp. 5. Boekh. teg. 1000 a 1500 sal. op een gro8siersk. Aanb. met opg, v. refer., ouderd. enz. 7. Reiziger in wijnen, buitenl. gedistill. en likeuren, voor het zuidernet, teg. aal. abonnem. spoor en prov., gehuwd en van midd. leeft, borg- steil, eereischte, uitst. refer, cn vele relat. aaub. 8. Iemand bek. met het vervaard, van kunst smeedwerk. FAMiLlEBERICHTgN- Bevallen: 19 Juli. H. J. Jou- stra—De Groen d. Spaarndam. - 21. J. G. M. van GriethuijsenVaa Griet- huysen d. Bleiswljk. - Mevr. De Jongh Seeuwen z. Breda. - 22. H. C. Lub bers—Skene d. Amst. Overleden: 5 Juli. E. Wilterdink 49 j. Newyork, - 19. D. Hadnghnixea Over 64 j. Oude Niedorp. - L. M. Roos 36 j. Amersfoort. - 20. F. Araoldy 68 j. Leiden. - R. A. van Beusichem jm. 13 j. Houtrakpolder. - J. W. Dolle man 52 j. Amst. - J. J. Eisenburg Aïfl. 67 j. Amst. - 21. G. S. Hulaeuga 77 j. Amst. - S. ZervasHeije 41 j. Keu len. - J. E. Suikerman 61 j. Amsc. - M. S. W. van der MeerBeuzerik 43 j. Den Haag. - A. P. J. van Wagc- aingea jd. 3 m. Gorkum.

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 3