NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. lie Jaargang. Woensdag 26 Juli 1893. Mo. 3086. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON If IIMf* HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G, L. DAUBE CoJOHN F. JONESSucc.Parijs 31 bis Faubourg Montmartre Haablem, 25 Juli 1893. Tot leeraar in het rechtlijnig en vak- teekenen asm de Ambachtsschool alhier is benoemd de heer Johs. van Rljendam te Zaandam. Naar wij vernemen is het ia ons vorig nummer geplaatste bericht, dat de lee' ning van de sociëteit „de Kroon" meer dan volteekend zou zijn, onjuist. ^Het bericht werd ons schriftelijk me degedeeld als volgt: mi Bed. Haarlem?s Dagblad. Voor de geldleening Soc. de Kroon groot f90,000 is get. voor f95.300 k 98 Het Bestuur. Ons blijkt nu, dat het bestuur der sociëteit „de Kroon" aan dit briefje geen de minste kennis draagt. Iemand heeft zich derhalve iets veroorloofd, wat hij zeil wellicht een grap, maar wat ieder weldenkend mensch een zeer groote laf heid zal noemen. latusschen is door ons aan het Be stuur der Sociëteit „de Kroon" van de zaak kennis gegeven. Bit Bestuur zal beslissen over de wijze, waarop het mis bruik maken van zijne qualiteit zal be hooren te worden gestraft. Immers staat de daad van dezen ongenoemde met het maken eener valsche onderteekening selijk. Morgen herdenkt de heer M. van Zanten, ambtenaar, belast met de inning van haven- ga kaaigeld, den dag waarop hij 40 jaar geleden als commies der belasting bij de gemeente in dienst trad. De jubilaris, die reeds den leeftijd van 77 jaren bereikt heelt, neemt zijne be trekking nog steeds met nauwgezetheid en zeer ten genoegen van zijne supe rieuren waar, waarom wij dan ook niet twijfelen, dat deze dag bij velen niet on opgemerkt zal voorbijgaan. Hedenmiddag heeft, onder een talrijk, aandachtig gehoor, de aangekondigde orgelbespeling in de St. Bavokerk door den heer L. Hoog alhier en met wel willende medewerking van mejuffrouw A. de Lange uit Amsterdam, (viool) plaats gehad. Zeer te bewonderen was het spel dezer beide artisten. Vooral de sonate in A-dur, voor viool en orgel werd zeer haai vertolkt. Te Leeuwarden is gearresteerd, G. B. L., 21 jaren, wonende te Amster dam, die gesignaleerd was wegens op lichting van vélocipèdes alhier, te Bever wijk, Purmerend enz., en wegens dief stal van kleediogstukken, gouden horlo ges en eenen ketting. Ia den Helder gelukte het hem, zich bij eene familie in te dringen, zich met de dochter des huizes te verloven en zich bovendien sommen van 100 en 25 te doen af geven. Te Harlingen wist hij verschil lende horloges meester te worden. Hij wordt nu naar hier overgebracht. Bij vonnissen der ArrondissementS' Rechtbank alhier dd. 25 Juli 1893 zija in staat van faillissement verklaard: ie. Klaas Vonk, winkelier te Heems< kerk, met ÏDgsag van 22 Juli 1893. Rechter commissaris de heer mr. M. G, P. del Court van Krimpen, curator mr. C. Joh, Prins, advocaat ea procureur alhier. 2e. B. Mok, koopman en kleeder maker alhier, (Ridderstraat) met ingang van 24 Juli 1893. Rechter commissaris mr. M. G. P. del Court van Krimpen, curator mr. Johas Spoor, advocaat ea procureur alhier. Naar wij vernemen, zal zich binnen kort te Heemstede vestigen, dr. E. A, M. Droogarts in het gasthuis van Calvariëaberg" te Maastrichtin de plaats van wijlen den heer Th. v^a Lueaen. Aartshertogin Maria Jose phs van Oostenrijk is Maandag voor middag half elf per Staatsspoor te 's-Gravenhage aangekomen. De koning Saksen was, vergezeld van zijaen adjudant, uit Scheveningen naar het station gekomen, om zyne nicht bij hare aankomst te verwelkomen. De oosten- ryksche gezant,baron von Walterskirchen zijne echtgenoote waren mede ter begroeting van de prinses aanwezig. De kosing begeleidde de aartshertogin per rijtuig naar het „Oranjehotel" te Sche veningen. De koning van Saksen gebruikt thans geregeld om den anderen dag een zeebad. Ter zake van de a. s. behan deling der kiesrecht-uitbreiding meldt men ons uit 's Gravenhage, dat bij de meerderheid der liberale Kamerleden het plan zou bestaan, met behulp van de Katholieken het wetsontwerp te doen vallen. Daartoe zou bij art. 3 een voor de regeering onaannemelijk amende ment worden ingediend, Van andere zijde wordt dit gerucht bevestigd en er bij gevoegd, dat in dat geval de Kamer niet zal worden ontbonden, maar waarschijnlijk een ministerie-Roëll zal optreden. Deze geruchten komen tot ons uit goede bron, maar wij deelen ze niet zonder eenig voorbehoud mede. Tel. Een Maandag ontvangen Reuter-telegram meldt het volgende De „Times" verneemt uit Slagapore, dat de Atjehsche reizigers aan boord van het stoomvaartulg onder Nederlandsche vlag „Raja Kongsec", nabij de Oostkust van Aijeh, de bemanning overvielen en 22 inlanders benevens den kapitein en den stuurman (beiden Engelschen) doodden. De Atjehers vluchtte© met de gevaage nen in de booten. Het doel van den aanval was zeeroof. De JV. RCt. on t dag nit Batavia een telegram, dat het bovenstaande be vestigt. De correspondent spreekt ech ter van het vermoorden van den kap! tein en 40 man, terwjjl hij er bijvoegt, dat het stoomschip te Telok Semawé op strand is gezet. Volgens Lloyds Register is de „Raja Kongsee Atjeh" een ijzeren schroefstoom boot van 578 ton, in 1873 te Glasgow gebouwd. Hij vaart onder Nederlandsche vlag en heeft de Chiaeezen Thio Tlainu Siat en Ong Boen Sin, te Olek-leh, tot reeders. Volgens nit Indiëontvan- gen telegrammen heeft te PAdang een groote brand gewoed, waardoor de to ko's van gebr. Veth en C. Boon H. Schlüter, totaal en die van Haacke Co. gedeeltelijk afgebrand zijn. De totale schade moet niet minder dan 700,000 beloopen. Te Amsterdam ter beurze is 250.000 geassureerd voor gebr. Veth en 150,000 voor Boon Schlüter. Waarschijnlijk is voor een aanzienlijk bedrag in Isdië voor rekening van In dischs maatschappijen afgesloten, en misschien ook nog voor enkele Neder landsche, waarvan echter nog geen op gave is ontvangen. Ook buitenlandsche assurantie-maat schappijen moeten bij de ramp betrok ken zijn. De heer E. C. Mackiy, con sul van Siam te Amsterdam heeft op de vraag welke handelsbelangen Neder land in Siam heeft het volgende geant woord Voor zoover mij bekend is, is er te Bangkok geen Holiandsche firma, maar zijn er wei agenten voor Nederlandsche Verzekeiings-Maatschappijen. De handel tusschen Holland en Bang kok is niet belangrijk en is zeer moeie- lijk te controieercG, omdat enkele Ne derlandsche artikelen door Engelsche firma's gekocht ea verscheept worden. Van Siam ontvangt Nederland van tijd tot tijd enkele ladingen rijst en ook teakhout, maar alles door tusschenkomst van firma's in Londen. De handel tusschen Slam en Java is daarentegen van meer beteekenis en be staat o. a. daarin dat Java zeer veel gedroogde visch van Siam ontvangt. Hbld. Uit het jongste schoolver- slag blykt het volgende Het aantal gemeenten, waar op 31 December 1891 in het f geheel geen schoolgeld voor de openbare school ge heven werd, bedroeg 8, namelijk in Noord-Brabant 2, Gelderland 1, Zuid- Holland 1, Noord-Holland 3 en Gro ningen r. In het jaar 1891 werd door de ge meenten Érmeloo, Oudenhoorn en Nieuwe-Niedorp een nader verzoek om vrijstelling van de verplichting tot hef fing van schoolgeld ingediend, waarop andermaal afwijzend werd beschikt. De opbrengst der schoolgelden aan de lagere scholen voor 1891 is in 't geheel f 1,488,969, en geeft, vergeleken by het vorige jaar, eene vermeerdering f 56,572. Er waren op 1 Januari 1892 werk zaam aan de openbare scholen 2882 mannen en 77 vrouwen als hoofden, 6166 onderwijzers en 2428 onderwijze ressen. Op alle lagere scholen te z&men waren deze getallen respectievelijk 3752 en 507, 8155 en 2987. Baron van Tuyll van Seroos- kerken heeft het plan om te IJmaiden een zeilwedstrijd te geven. Er zouden twee klasse jachten aan deelnemen, te weten de groote klasse scherpe en de dito klasse ronde vaartuigen. Het café van den heer Neu- baner in de Kalversiraat naast de Groote Club zal, naar wjj vernemen, binnenkort een aanzienlijke verbouwing ondergaan. Het wordt overgenomen door den heer Otto Brinkmaan, uit Haarlem, en deze zal het vergrooten en, behalve van de noodige verfraaiin gen, ook voorzien van electrisch licht. Her café blijft gedurende de vertimme ring toegankelijk voor het publiek; de gewone bezoekers behoeven dus geen ander lokaal van samenkomst te zoe ken. De bekende sociaal-demo- craat Geel te Amsterdam is Zondag op straat in gijzeling genomen, in opdracht van een zijner schuldeischers. Te Zaandijk bestaat het plan het 400 jarig bestaan dezer ge meente waardig te herdenken. Men stelt thans pogingen in 't werk om een feestcommissie te stichten, waarnaast een dito voor de organiseering eener tentoon stelling van Zaansche kunstnijverheid. Uit Medemblik wordt ge» schreven Iemand heeft bij het aardappelen- rooien een oud gouden muntstuk ge vonden, zoo groot als een galden en zoo dik als een dubbeltje. Het geldstuk is nog in zeer goeden staat. Aan de eene zijde vertoont het een borstbeeld van een gekroond vorst met het rand schrift: PHS. D. GHISPA. ANGZ. REX, DUX. GEL.; aan de andere zijde een wapen met het randschriftDOMINUS. MIC. HI. ADJUTOR. Het muntstuk dagteekent hoogstwaarschijnlijk van 1099. 0 Naar de schermsaal aas den Marschsingel te Leiden, tijdelijk tot logies voor infanteristen, werd Zon dagavond, onder begeleiding van twee korporaals, een in lichten staat van dronkenschap verkeerenden infanterist gebracht. Nabij dat gebonw geraakte de beschonken soldaat te water en ver dronk, niettegenstaande een der korpo raals hem nog nasprong. Kort daarna werd hij met eene dreg opgehaald en toen bleek in het militair hospitaal, dat hij opgehouden had te leven. Men wil het ongeluk wijten aan onvoldoend licht aan voornoemd gebouw. Omtrent de brandstichtin gen bij den molenaar A. E. te Garderen wordt uit Barneveld het volgende me: degedeeld: Nadat de 14-juige dienst bode G. v. B. eerst herhaaldelijk ver klaard had dat de brand gesticht was door de dochter van E., heeft zij ein delijk bekend zoowel schuur ea bergen als het huis zelf aangestoken te hebben, nadat zij te voren op één dag driemaal beproefd had het huis in brand te ste ken deze branden wist men toen telkens in tijds te blusschen. G. v. B. is Maan dagmiddag gevankelijk naar Utrecht overgebracht. Nader wordt nog vernomen aangaande de 14-jarige G, v. B., die bekend heeft de branden te Garderea gesticht te heb ben, dat zij hiertoe is omgekocht door den molenaar A. E. ea zijne vrouw zelve. Van eerstgenoemde zou zij f20 ontvangen hebben voor het in brand steken van het huis, en van laatstge noemde 15 voor de bergen en schuur. Een ingezetene van Drach ten, door ziekte in geldelijken nood ge- geraakt, vroeg H. M. de Koningin-re gentes om hulp. De man, die als vurig sociaal-democraat bekend stond, ontving korten tijd daarna vanwege H. M. een bankbiljet van 40. Naar men zegt, heeft de man nu genoeg van de partij, waarvan hij tot au toe alleen heil ver wachtte. Uil bet engelsch door A. CONAN DOYLE. 5; «En toch had zy zijn acte van overlijden. Gij hebt gezegd, het «elf te hebben gezien nietwaar «Ja, na den brand heeft zij er een duplicaat van gekregen." «Hebt gij ooit iemand ontmoet, die haar in Amerika had gekend «Neen." «Heeft zü er nooit van gesproken, om die plaats nog eens te fcezoeken «Neen." «Of heeft zy er brieven vandaan gekregen?" «Neen." «Dank u. Ik zou nu gaarne eens over de zaak willen nadenken. Als het huis nu voortdurend onbewoond blijft, dan zou dat voor ons een onderzoek moeielijk maken; als daarentegen zöoals ik ge loof, de inwoners voor onze komst gisteren gewaarschuwd waren, en voor gij binnen waart het huis hadden verlaten, dan zullen zij er nu wel weer 4jn> zoodat de zaak voor ons minder bezwaren zal opleveren. Laat ik u nu de raad geven om naar Norbury terug te keeren en de vensters van het huis weer in het oog te houden. Hebt gij reden om te gelooven, dat het bewoond was, dring het dan niet binnen, maar telegrafeer mijn vriend en mij. Wij zullen dan zorgen, dat wy een uur na de ontvangst van het bericht bij u zijn en zullen dan spoedig de zaak grondig hebben onderzocht." «En als het huis onbewoond blijft?" «In dat geval zal ik morgen bij u komen en met u de zaak verder bespreken. Vaarwel, en wind u vooral niet te veel op als gij er geen goede reden voor hebt." «Ik vrees, Watson, dat dit een treurige geschiedenis is," zeide mijn metgezel, toen hij teruggekeerd was na Grant Munro te hebben uitgelaten. «Wat denkt gij er van 1". «Ze komt mij ook ernstig voor," gaf ik ten antwoord. «Die persoon, welke in die fraai gemeubelde kamer in dat huis woont, en haar portret op den schoorsteenmantel heeft, speelt hier de hoofdrol. Werkelijk Watson, die verschijning aan het venster van dat zonderlinge gelaat heeft iets aantrekkelijks voor mü, en ik zou Yoor geen geld ter wereld deze zaak hebben willen mis- loopen." «Hebt gij dan reeds eene meening in deze zaak gevestigd?" «Ja, een voorloopige, maar het zal my niet verwonderen als zij blijkt niet juist te zijn. De eerste echtgenoot van die vrouw woont in dat huis." «Waarom denkt gij dat?" «Hoe kunnen wjj ons anders haar doodsangst verklaren bjj het denkbeeld, dat haar tweede echtgenoot het huis zal binnendrin gen De feiten zyn, volgens mijn oordeel, ODgeveer als volgt De vrouw was gehuwd in Amerika. Haar echtgenoot gaf blijken eenige slechte hoedanigheden te bezitten laten wij zeggen, dat hy door eene vreeselijke ziekte werd aangetast, en melaatsch of krankzinnig werd. Zy vlucht ten laatste van hem weg, keert naar Engeland terug, neemt een anderen naam aan, om zooals zy meent een nienw leven te beginnen. Zy is drie jaar gehuwd en meent, dat zy nu veilig is na haar echtgenoot een acte van overlyden heelt getoond van iemand, wiens naam zy heeft aange« nomen toen plotseling haar verblijfplaats wordt ontdekt door haar eersten echtgenoot, of door de vrouw die den zieke heeft verpleegde Zy schrijven aan de vrouw en dreigen haar over te komen en haar geheim te openbaren. Zij vraagt om honderd pond en tracht hun stilzwijgen af te koopen. Zy komen toch over, en toen de echt genoot zijne vrouw toevallig mededeelt, dat het naburige huis be woond is, begrijpt zij dat hare vervolgers hunne buren zullen zyn. Zy wacht tot haar echtgenoot is ingeslapen en snelt dan naar beneden om te trachten hen te bewegen haar met rust te laten. Dit gelukt haar niet zoodat zy er den volgenden morgen weer heengaat, waarna haar man haar ontmoet, zooals hij reeds verteld heeft, juist als zy het huis verlaat. Zy belooft hem er niet meer heen te gaan, maar het verlangen om te trachten zich van die vreeselyke buren te ontdoen, was haar te sterk, zoodat zy twee dagen later nog eene poging waagt en de fotografie mee neemt, die haar waarschijnlijk verzocht was mee te nemeD. Te

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1