NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. lie Jaargang. Vrijdag 28 Juli 1893. No. 3088. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIE N: STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden f 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSucc., Parijs 31 bis Faubourg Montmartre: Bij dit Nummer is gevoegd j het Oemeenteraadsverslag van 126 Juli. Haarleês, 27 Juli 1893. Vanwege het Ministerie van Water- lataat, Handel en Nijverheid werd heden 'aan het gebouw vaa het Provinciaal Bestuur alhier aanbesteed: 10. Het uitvoeren va® baggerwerk in het Noordzeekaaa&l. Raming 61.000, 12o. Het herstellen der op 7 Mei 1893 door aanvaring veroorzaakte schade aan het remmingwerk van de draaibrug in den rijksweg over het Noordzeekanaal ie Veisen en aaa den Noordoostelijkea 'remstoel nabij deze brug. Raming 9400. Voor het sub 1 genoemde werk kwa men 7 biijetten ia waarvan dat van ;de heeren A. Volker en P. A. Bos het laagst voor ƒ43.600 en voor het sab 2 genoemde werk kwamen 14 bil® [jetten in waarvan dat van G. D. van i Doorn U Amsterdam het laagst voor '/7850. Men meldt ons De Christelijke Zangvereenig. „Looft den Heer," onder leiding van den heer P. Vergers, muziek onderwijzer alhier, gaf Woensdagavond in het kerkgebouw te Heemstede eese uitvoering. Nadat door den predikant dea heer dr. Kuylman de bijeenkomst met gebed was geopend, werden de 11 op '6 pro gramma voorkomende nummers gezoa® gen. Gaf de uitvoering blijk van vooruit gang, bij enkele nnmmers was de op merking niet ongepast, dat by eese stren gere studie en misschien langere voor bereiding 't geheel er voorzeker veel bij zou winnen 'tGaat natuurlijk niet aas deze jeugdige vereeiaigiag op eene lijn te plaatsen met aaders zanggeselschap pen die door een langdurig bestaan hunne sporen hebben verdiend en juist met 't oog hier op was de uitvoering over 't geheel ts roemen. Boven alle andere mogen wij niet vergeten met veel lof te noemen de uitvoering van no. 7 ^Boven de sterren" (kwartet) vsn Frans Abt. Dit werd bepaald schoon en ge heel zuiver gezongen. Hierbij bleek dat de vereeniging o. a. te beschikken heeft over een paar benijdenswaardige dames krachten. Wij stemmen dan ook ten volle in met het woord van dr. Kuyl- man, waarin hij der vereeniging „Looft den Heet" een langdurig bestaan onder hun wakkeren directeur, den heer P. Vergers, toewenscht. De bijeenkomst om 7£ uur aangevangen werd ten onge veer 9 uur, met dankzegging door dr. Kny man, gesloten. Met het oog op den derden huishou- delljken Bondswedstrijd van den Neder!, Schermboad, welke zooals bekend .is, Zaterdag en Zondag hier ter stede wordt gehouden, voldoen wy gaarne aan het verzoek om de ingezetenen uit. te noo- digen de stad een feestelijk aanzien te gevea door het uitsteken der vlaggen. Kaarten voor den wedstrijd zijn bij dea heer A. J. Meijerink te verkrijgen voor ƒ0,50 voor de beide dagen; aan het loket zijn de kosten voor een kaart voor eaa dog ƒ0,50 ca voor twee dagen ƒ0,75. Zooals in achterstaande advertentie is te lezen zal door de Tram-Omnibus - MaatschappijBloemendaalO verveen Haarlem op 1 Augustus a. s. in dienst worden gesteld een open wagen (engel- sche charA-banc), waarmee eiken Dins dag van de maand Augustus een tocht zal worden gemaakt van Haarlem over Overveen naar Santpoort en terug aaar Bloemendaal. Een uitstekende gelegen heid wordt hierdoor geboden aan de genen, die onze prachtige omstreken rij dend willen bewonderen. Trein No. 57 te 9 uur 8 min. des avonds van Haarlem naar Rotterdam vertrekkende, stopt voortaan bij tijdig verzoek ook aan het station Piet-Gij- zenbrug. Onder de gemeente Sloten is bij den veehouder C. v. Beem bij twee gestor ven runderen miltvuur geconstateerd; ook te Spieringhom kwam een geval voor. De gestorven runderen sya ver brand. Bij den veestapel van Van Beem zijn meerdere koeien aan de ziekte lij dende. Door de politie te Sloterdijk zijn twee personen (landloopers) aangehouden, die zich te Haarlemmermeer aan diefstal van konijnen hadden schuldig gemaakt. H.H. M.M. de Koninginnen zuilen de wedrennen te Arnhem op 25 Augustus, althans voor een gedeelte, bijwonen. Q. M. de Koningin-regentes heeft gratie verleend aan B. Bartels, die door de arrondissements-rechtbank te Wifcschoten was veroordeeld wegens verzet ea beleedigieg tegen de masé- chaussées te Onde Pekela. De eerstvolgende verg&de- riag van de Eerste Kamer der Staten- Generaal is uitgeschreven tegen aan staanden Vrijdag, des namiddags te 2y3 uur. Bij de jongste Raadsver kiezingen is het in verschillende plaat sen voorgekomen, dat er meer personen de volstrekte meerderheid hebben ge kregen, dan er plaatsen te bezetten waren. Dat kwam, omdat het groote meerendeel der aldaar opgekomen kie zers dooi' we weten niet welke verkeerde opvatting er toe kwamen te veel namen op hun stembiljetten in te valles. Zoo grschiedde het in het Gooilandsch visscher8dorp Huizen, dat van de acht candidates vijf de volstrekte meerder heid kregen voor vier plaatsen, en het zelfde deed zich voor te P^pekop bij Oudewater, waar voor drie vacatures eveneens een eaaadida&t te veel bij vol strekte meerderheid van stemmen aan gewezen werd. Voorts had nog iets der gelijks plaats te Monnikendam en te Sliedrecht. Hoe moet in een dergelijk geval wor den gehandeld? Die zaak is niet zoo eenvoudig. Is een biljet, waarop meer namen staan dan er plaatsen te vervui len zijn, van onwaarde? Dit ware wel het meest afdoende, doch zou op een positieve wetsbepaling moeten berusten. Is dan wellicht de naam die het onderste staat als niet geschreven te beschouwen Er is iets vóór te zeggen, ofschoon ook veel tegen, ea bovendien, het staat ner gens. Heeft men het recht hen, die de meeste stemmen kregen, als verkozen te beschouwen en hen, die de minste kregen, te doen alvallea? Daar zou ook wel wat tegen kunnen worden aange voerd, nl. of het niet zeer goed mogelijk geweest ware, dat wie nu door de mees ten is gestemd, niet wellicht zou ont broken hebben op de biljetten van som migen, indien die geweten hadden, dat er minder plaatoen te bezetten waren. Toch is in een paar van de genoemde plaatsen in dien zio beslist, nl. te Mon nikendam en te Huizen, in welke laatste gemeente een aftredend lid, de heer C. C. Rekel, dientengevolge moest uitval len. Ia de andere plaatsen ziet men met spanning de beslissing van den Raad of van hooger gezag te gemoet. Toch schynt de maaier waarop de Monnikendammers en Huizenaars zich gered hebben, de officieel-correcte te zijn: althans een inzender in het Hdbl is komen herinneren aan een Konink lijk besluit van 22 Nov. 1861, waarbij een dergelijk geval in dien geest beslist werd. Onder het opschrift „The Swindlers of Amsterdam," schrijft de heer W. E. Robinson, Britsch consul te Amsterdam, aan de engeische bladen het volgende „Ondanks de waarschuwingen, die ik herhaaldelijk tot engeische kooplieden en fabrikanten gericht heb, betreffende het groote aantal zwendelfirma's, die deze stad verpesten, spijt het mij te moeten zeggen, dat het kwaad blijkbaar onverminderd voortwoekert, te oordee- len naar de brieven, die ik voortdurend vaa engeische firma's ontvang, die óf bedrogen worden, of voorzichtiger, om inlichtissgen schreven, voordat zij de orders van deze luidjes uitvoerden. Waa neer ik zeg, dat ik op mijn zwarte lijst in Amsterdam alleen 120 namen heb, is het duidelyk hoe uitgebreid en hoe winstgevend deze schandelijke praktijken zijn." Zooals bekend is zal de westervelddag van het Leger des Heils op 2 Augustus desa verjaardag van H. M. de Koningin-Regentes te Vo gelenzang worden gehouden. Bij de ge legenheid zal dan ook de geboortedag van onze Vorstin worden herdacht. De londensche correspoa- dent der N. R. Ct. schrijft van Dinsdag Het uit Perzlë hierheen teruggekeerde lid der rotterdamsche firma S. C. P. Hotz en Zoon, de heer A. Hotz, dien ik gisteren sprak, brengt geen ongunstig nieuws uit Teheran mede. Door hem zija ernstige pogingen in het werk ge steld om den handel tusschea Neder land en Perzië, vroeger, naar men weet, van groot aanbelang, te verlevendigen. Met dat doel is er eene kleine ven nootschap opgericht, waarbij eenige nc- derlandsche fabrikanten van naam be trokken zijn. Deze vennootschap beoogt het invoeren van europeesche fabrikaten, inzonderheid van nederiandsche, te Teheran, waar een hollandsche bazaar met den afzet zal worden belast. De vertegenwooidiger van Nederland inde perzische hoofdstad, de heer Knobel, heeft eene groote belangstelling voor dit plan aan den dag gelegd, en stelt zich veel voor van de er door te ver krijgen altkomsten. De heer C. Hotz voornoemd is een ernstig liefhebber der photographische kunst, en heeft met zijn kodak een groot aantal landschappen in Perzle af gebeeld. Deze afdrukken, vermenigvul digd, vergroot en duurzaam gemaakt door het platiuotypische proces, zijn ten deele vereenigd in een smaakvol album, waarmee de heer C. Hotz eenigen zij oer vrienden begiftigd en gelukkig gemaakt heeft. De inhoud van dat album is zeer interessant en geeft een getrouw beeld van het heden d*agsche, ea^ook van het oude Perzlë. Van bizondere waarde zijn de keu rige platen aan de bouwvallen van Per sepolis en aan Ispahan gewyd, vooral die waarop de [graven der „opperhoof den" van de Oost-Indische Compagnie op het Armenische kerkhof te Jalfa zijn weergegeven. Dit staat in verband met een belangrijk ^historisch verleden; hetwelk verre achter ons ligt. Dinsdagavond is eea con troleur van het Kurhaus te Schevenia- gea, die op de stoomtram der staats spoorwegen wilde stappen er afgevallen eu overreden, wat den dood tenge volge had. De weesinrichting te Neer bosch ontving la de afgeloopea week de som van ƒ5000 uit Amsterdam, be nevens eene erflating groot ƒ7000 uit Haarlem. Op het buitengoed „Voor- daan" van den heer mr. Grothe, onder Blauwkapel, had Woensdag het Chris telijk Zangersfeest plaats. Het aantal be zoekers bedroeg iuim 8000, uit alle oorden van het land samengekomen. Men zag er zoowel de Friesche als de Noord-Hoilandsche kap, zoomede de schoone sekse uit het Overmazssche. Ondanks den voortdurenden stortregen heerschte op het terrein eene ware feest stemming, de zangers lieten aich niet afschrikken en zongen met groote toe wijding. In den namiddag trok het grootste deel der bezoekers, hetzij per as, hetzij te voet, naar Utrecht, waardoor de an ders zoo stille straten en grachten een levendig aanzien verkregen. Dinsdagavond had hetze- vecjarig zoontje van eenes spoorwegar beider te Gennep het ongeluk, al spe lende onder eene massa hout te geraken, met het gevolg dat het kind ééa stuk hout met zooveel kracht op de borst kreeg, dat de dood onmiddellijk volgde. Te Doesburg had Maandag» middag buiten de Meipoort het volgende ongeval plaats. Zekere J. had een kar mest geladen en wachtte de tram van Doetinchem af, om den weg ever te steken. Toen de tram gepasseerd was, ging de man met paard en kar den weg op, doch onverwacht kwam een losse machine in volle vaart, waarvan zegt men, de machinist verzuimd had te bellen, aanryden. Wijken .was niet meer mogelijk. Het paard was gelukkig over de rails, doch kar en voerman werden door de machine gegrepen, de boomen werden verbrijzeld en de man werd tegen den grond geslagen. Hij kreeg drie wonden aan het vcorhoofd een gapende wonde aan het achterhoofd, terwijl het kakebeen erg gekneusd werd. i) Uit het engelsch y kv EARNEST DE LANCEY PIERSON. Hoofdstak I. Een warme ontvangst. Wellicht kent gy de deftige voorstad Arcadia Park, met zyn twee lange huizenryen, waarin de aanlegger der tuinen en de architect met elkaar om den voorrang hebben gestreden. Hier vindt men niet van die gewone magazijnen, terwijl het aesthetisch oog niet pijnlijk wordt aangedaan door drooglynen, beladen met witte kleedingstnkken. De met bloemen rijk versierde tuintjes worden niet bezoedeld door de pooten van plebejische kippen en de eenige dierlyke bewoners van dit Eden zjjn katten en honden van het deftigste en beminnenswaardigste ras. De huizen en bloem bedden en omheiningen zijn zoo rein, dat gy de tooneeldecoratie uit de een of andere vroolyke opera meent te zien, en weldra een koor van dorpsmeisjes meent te zien verschynen in kleurige kostuums om te midden van guirlandes van papieren bloemen een Meidans uit te voeren. By het kruispunt van de twee straten bevindt zich een rotsklomp, die er omhuld als zy is door groene wijnranken, een schilderach- tigen aanblik zou opleveren, als op dat oogenblik een jonge man met een verloopen gelaat, een geruit pak en een slechte sigaar in den mond, er zich niet op had neergezet. Zijn hoed staat achter op zyn hoofd, zoodat een blank voorhoofd en een paar rustelooze, blauwen oogen duidelijk zichtbaar zijn. De gemelyke uitdrukking die het op het oogenblik draagt, verhoogt de aantrekkelijkheid niet van zyn gelaat, dat in andere omstandigheden knap kan worden gevonden. Met deze korte beschrijving stel ik mij zelf George Heywood aan u voor; leeftyd, vijf-en-twintig jaar; beroep, zeer verschillend; woonplaats geen vaste woonplaats. Dat is alles wat ik u op het oogenblik van my zelf kan vertellen. Ik zit op dit rotsblok, en rook. Terwyl ik rook kyk ik over de heg. Een jonge Arcadia-bewoner is zooeven ait de city van zyne bezigheden teruggekeerd. Hij omhelst eene jonge vrouw, ge kleed in het wit met blauw, die hem op den drempel tegemoet komt, en die ik voor zijne cchtgenoote hond. Iets ronds, diks en wits, waarschijnlijk een kind, krnipt voor hunne voeten heen en weer, en nit zeer zonderlinge keelgeluiden, die den jongen man bizonder schijnen te behagen. Daarna drentelen deze twee groote dwazen met hun spruit te samen het huis binnen, lachende en schertsende alsof zy elkaar in jaren niet hebben gezien, terwyl dit tooneeltje toch zes, som tyds zeven maal per week wordt afgespeeld. Geen wonder, dat ik met een toornigen uitroep mijn sigaar wegwerp. Waarom doet my het schouwspel van deze dwaze menschen myn geduld verliezen? Het is toch niet mogelijk, dat na over het Vasteland in alle richtingen zoovele jaren lang te hebben rondgezworven, ik dien jongen man zyne vrouw, zyn tehuis en zelfs zyn luidruchtig kind bevrijd V' Bespottelyk I Natuurlyk niet! Het is het geval dat my steeds bekruipt, wanneer ik in eene onbekende plaats kom. Het verdwijnt langzamerhand wanneer ik gewend raak aan myn omgeving. Sedert jaren ben ik niet in New-York of de omstreken dezer stad geweest, en daar ik er niemand ken, die ik er gaarne zou willen opzoeken komt dat ver langen naar eene huiselijke omgeving weer bij my op. Volgens mijn oordeel omhelsden die twee jonge meisjes elkaar juist daar met het doel om by den goed gekleedec deugniet op het rotsblok een onaangenaame gewaarwording op te wekken. Wat kon aDders de reden zyn Hunne kussen zouden stellig niet koeler zyn ge weest wanneer zij gewacht hadden tot zy binnenshuis waren. Weldra begint het eeuwigdurend getingel op eene piano, gevolgd door het gezang van de vrouw die iets zingt van een huis, juist alsof zy aan die weelde niet gewend was en het iedereen wilde doen weten, dat z$ er een had. Mij dunkt dat ik maar van hier moet gaan alvorens ik door hun schuld begin te huilen als een schoolmeisje. Ik zie het schijnsel van licht door de vensters en hoor het gerinkel van messen en vorken, van borden en glazen. Ik zou wel eens willen weten wat zy gebruiken voor hun avondmaal. Hm! die geur doet aan iets heerlijks denken, heel wat anders dan die duffe reuk in de eetzaal van een hotel. Waarom hebben

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1