WEDSTRIJDEN. POLITIEK 0VEEZICHT. ÖEIINGD NIEUWS Men droeg hem in een naburig huis, waar dr. Ter Laag hem verbond. Van een en ander werd proces verbaal opge maakt. Maandagavond is de land bouwer J. Kreulen op den weg Mep- pel—Steen wijk, terwijl hij [naar zijne boerderij onder H&velte zich begaf, door twee persoien aangevallen en met messen verwond. In deernis w&ardige® toestand is hij gevonden en naar het ziekenhuis te Steenwijk vervoerd. De vermoedelijke daders zijn spjedig aan gehouden. Daar Kreulen eea goed ge vulde geldbeurs by zich had, vermoedt men dat het daarom te doen is ge weest. Dinsdagnamiddag reed, even voor het station Hulst, op weg naar St. Jansteen, de twintigjarige A. Aerts, wonende in den Heijkant, gem. St. Jansteen, met een kar graan n*ar huis, waar hij boven op zat, toen het paard op hol sloeg en A. vao den wa gen viel. Hij kwam met het hoofd on der een der wielen terecht met het noodlottig gevolg dat Jhij dadelijk een lijk was. De volgende advertentie stond Dinsdag in De Vaenbodeeen blad dat te Musselkanaal uitkomt: „Jongelieden van Stadskanaal en aan grenzende monden worden verzocht a. s. Zaterdag avond 8 uur te vergaderen in het logement van H. Altona, om een bond op te richten, waarbij men zich verbindt vóór zijn 50ste jaar niet in het huwelijk te treden. Het voorloopig be stuur: A. Groeneveld; H. Smalbii." Te Rockanje zyn ia de jongste dagen geruchten in omloop, welke door Ouddorpsche visschers be vestigd zijn, volgens welke in de naby- heid eea wrak is ontdekt, dat reeds vele jaren in den bodem der zee is be dolvei?. geweest. Dit wrak moet eea overblijfsel zijn van een gezonken schip, geladen met wijn, daar een duiker reeds een flesch heeft opgebracht, welker vorm geheel verschillend is van gewone flesschen. Volgens anderen moet het wrak ook nog bevatten een menigte gouden en zilveren staven. De harddraverij-vereeniging te Gro siageu hield Dinsdag eene groote hard draverij met voorgiti, van paarden, be reden onder den man of voor de soikey, nnar verkiezing. Miximnm- en minimam afstand waren 650 ca 500 Meter. De lijst waB als volgt z. „Oscar- 600*, van wed. Haverkamp te Woldijk. 1. „Apollo" 570, vanj. M. Wiersemate Marssnm. 3. „Minus" 56a, van J. Koster te Heemstede. 4. „Carl" 630, van v. d. Berg en Kuys te Haarlem en Den Haag 5. „Jonge Dibbels"59o, van J. v. d. Meer te Oenkerk. 6. „Ar- chos" 560, van A. Wassenaar, te Haren. 7. „Cezar" 600, van K. F. Wiersam te Groningen. 8, „Victor" 580, van de wed. O. Wiersam te UUhnlzen. 9. „De Necte" 550, v»a P. Nanninge te Olden zijl. 10. „Smith O'Biien" 640, van A, Wassenaar te Haren. ir. „Atherton" 600, van F. F. Lropold te Eelde. 12. „Wilhelmina" 550, van K. Hemmenes te Haren. 13. „Jonge Emma" 600, van R. Hemmes te Essen. 14. „Qnatuor" 580, van Th. v. Oosten te Mensinge- weer. 15. „Vlieg" 550, van H. P. Smids te Hardegerijp. 16. „Anne" 6ao, van J Bonnema te Rinsnmageest. 17. „Wla- dlmir" 580, va» L. Oetzes te Gronin gen. 18. „De Fivei" 530, van H. K. Glas Jzn. te Loppersum. 19. „Murza" 630, van Senins en Holthans te Gro ningen. ao. „Jonge graat Adolf" 590, van D. M. Aeema te Achlum. 21. „Her. cnles" 530, van J. Klamer te Noorddijk- 22. „Ussan" 650, van A. Wassenaar te Haren. 23. „Olga" 580, van Th. J. Dop te Hilversum. 24. „Ciaar Peter" 550, van K. Buikema te Drachten. 35. Geraldine" 630, van A. Wassenaar te Haren. 26. „Hora" 580, van H. Hom mes te Groningen. 27. „Graaf Orlofi" 550, van wed. P. Wiersam te Uithuizen. 28. „Sasnnne" 560, van B. Jansen te Groningen. Niet opgekomen waren de nos. 3 em 1. De paarden liepen in den eersten omloop bij drieëa (de weg was vol doende breed), terwijl é:n rit beslissend was. (Oscat" haalde op „Apollo" de voor gift van 30 M. spoedig in en won vrij gemakkelijk. Jonge Dibbels," die een uitstekend uitnondingsvermogen toonde te bezitten, won in mooien, vasten diaf in het tweede drietal. „Arcnos" was tweede. ,Cesar" won met grooten voorsprong van „Victor" en „De Nette" „Victor" werd tweede. Smith O'Brien" verloor tegen „Wil helmina". „Jonge Emma" won in haar drietal; Qaaluot" tweede. „Wladimit" wist de zwaar gehandi capte „Anne" voor te blijvenvoor ,De Fiiel" was de baan te lang. „Mutza" liep heden wis en snel; hij haalde de vooigifien van „Jonge graat Adolf" en „Hercules" gemakkelijk in. Jonge graaf Adolf" werd tweede. Vaa het volgende diietnl won „Us san" met goeden vootsprong. „Olga", waarop veel gewed was, tweede. „Nora" wou van „Graaf Orlofi" en jGeraldine", die vinnig om de tweede plaats streden. De aardige „Geraldiae" moest zich eindelijk met de derde plaats tevreden stellen. „Susanna" liep alleen. In den tweeden omloop liepen dus de nommers 28, 1, 5, 7, 12, t3, 17, 19, 22 en 26. Er werd na in paren ge reden, De mooiste ritten in dezen omloop waren die tusschen 5 en 7 en tusschen 17 en 19. „Jonge Dibbels" en „Murza" werden met een gering verschil ver liezers- Op het 5tal kwzmen de nommers 1, 7, 13, 17 en 22. „Ozcar" en „Jonge Emma" vielen af. „Cesar", „Wladimir" en „Ussan" lie pen hierna den eindrit, die de mooiste van den geheelen dag zou woi den. Een honderd meters «dor den eindstreep waren alle diie paarden naast elkaar. ^Ussan", het eeaige scratch-staande paard op de geheele lijst, won in pcach- tigen, zuiveren drzf. Onder laid gejuich kwam de hengst aan. „Wladimit" won met eene koplengte vaa „Cesai". De uitslag is dus: „Ussan" den eer sten prjjs, 1300„Wladimit" den twee den, f200, en „Cesar" den derden piijs, f zoo. Bij den totalisator werd veel gewed, De wedstrijd werd door een vdj tal rijk publiek van buiten bijgewoond, Duldt den afstand in meters aan, dien ieder paard had af te leggen. Paarden, die voor de sulkey gingen, kregen bovendien nog eene vootsprong van ro M. Onder den man liepen de nommers 1, 2, 4, 12, 13, z6, en 22. fS X M. Omtrent de honding van Frankrijk tegenover SUm zeggen de engelsche bladen van Woensdag het volgende De „Daily Telegraph" zegt, dat Dnitschland belang heelt bij 22 pCc. van den handel op Siam. Frankrijk drijft Engeland meer en meer in de armen van het drievoudig verbond, door dat het de belangen van onzijdige be vtiende mogendheden niet erkent. En geland laat Frankrijk vrij spel. De „Daily News" handhaaft de be wering, dat men zal weigerea de blok kade te erkennen, want een blokkade wordt eerst dan erkend door onzijdige mogendheden, wanneer ze .toegepast wordt tusschen oorlogvoerende staten. De oud-minister Sir E. Grey heeft gezegd dat de blokkade een oorlogs maatregel is. Evenwel schijnt Frankrijk de eischen te willen afdwingen zonder vijandelijkheden; mislukt dit, dan zal de toestand aanleiding geven tot be langrijke rechtsgeleerde kwestiën. Ten slotte raadt de „Daily News" voor zichtigheid z&a in de Siameesche kwes tie,waaruit verwikkelingen tusschenCüina en Europa zouden kunnen voottsprniten. Engeland wil de Fransche regcering helpee de moeilijkheden van den over gangstijd te boven te komen, die op de fiaaucieele schandalen, het aftreden van De Freycinet en andeten volgde en de verkiezingen voorafgaat, die, naar men hoopt, een krachtige regeering zullen voortbrengen. De „Standard" merkt op, dati de blokkade „effectief" moet zijn, anders zullen de handelsvaartuigen ze niet er kennen. De „Daily Telegraph" zegt, dat Frank rijk van de welwillendheid van Enge land niets wil weten. Het agentschap „Renter" te Londen verneemt dat de Chineesche zaakge lastigde in een onderhond, hetwelk hij Dinsdag met den heer Dsvelle den minister, had, den minister heeft medegedeeld dat Siam volstrekt geen gebied bezit hetwelk zich tot 23 noor derbreedte uitstrekt. Men acht het oa- waarschjjnüjk dat in geval van vijandelijk heden tusschen Frankrijk en Siam de „zwarte vlaggen" zich bij deSiameezen znllea aansluiten, maar het is zeer wel mogelijk dat de „zwarte vlaggen", wan neer zij Frankrijk ia twist zien met Siam, van de gelegenheid gebruik maken om opnienw aaavalieuderwijs op te tre- den in Tonkin. De Engelsche kanonneerboot „Plover", die deel uitmaakt van het Engelsche eskader in de Cnineesche Wateren, heelt bevel gekregen de Engelscne scheeps macht ia de golf van Siam te gaan versterken. De „Temps" zegt dat alleen admiraal Hnmann zal bepalen, welk gedeelte van de kust zal geblokkeerd worden. Waar schijnlijk zal de blokkade zich uitstrek ken vin den mond van de Tachin tot den mond van de Pachkong. De eerste is ongeveer 20 mijlen oostelijk, de tweede even ver westelijk van de monding der Menam. Verscheidene fransche bladen zeggen, dat men niet moet antwoorden op de campagne, welke de Engelsche pets over Siam geopend heeft. De „Paris" zegt, dat de E agelsche bladen op bevel handelen, en dat het kinderachtig zon zijn er zelfs maar aan te denken met hen te gaan redetwisten. Frankrijk heeft geen raad aan te nemen van de over zijde van het kanaal; men moet dien van de hand wijzen en zijn gang gaan. Een telegram nit Engelsche bron meldt, dat de Fransche vertegenwoor diger en het personeel der legatie Bang kok verlaten hebben, en dat het perso neel der andere legatiën hen vol sym pathie uitgeleide deed. Bij hun vettrek was de honding van het volk volstrekt niet onwelwillend. De „Figaro" valt den Belg .Rolin. Jacqnemyns heftig aan over Siam. Het zelfde blad zegt, dat admiraal Humann een uitgestrekte kustlijn zal moeten be waken en de proviandeering zal wel eens moeielijkheden opleveren. Men houdt te Patijs de genomen militaire maatregelen geheim. Het schijnt zeker, dat men zich zal bepalen bij bet bezetten van bet betwiste grondgebied. De heer Pasada, goeverneur van het eiland Kong, is bij de verovering van Domsom gedood. De Siameezen zijn op den terugtocht. Admiraal Humann zal de eilanden in de golf van Siam bezetten. De Fransche vlag is reeds geplant op de eilanden Rong en Rong Salem (bij kaap Samit), die de basis znllen zjjn van de verdere operation. Er wordt te Cherbourg een kiniser uitgerust voor Indo China. Deze kruiser is gewapend met 14 kanonnen en be mand met 200 koppen. De „Times" verneemt nit Bangkok dat de regeering een manifest tot het volk heeft gericht, waarschuwende tegen wanordelijkheden en aanvailen op vreem delingen. De Britsche gezant confereerde niettemin Woensdag met de Britsche in gezetenen over gemeenschappelijke maat regelen tegenover de dreigende volksop roeren, zoodra de blokkade duizenden werkloos zal hebDen gemaakt en tot plundering uittart. De uitheemsche ka nonneerboten znllen detachementen ontschepen, welke de voornaamste pun ten znllen bezetten, terwijl Siameesche staatstroepen de gevaarlijkste volksbnnr- tea bewaken zullen. De vteemde ge zanten ontvingen geene officieele aan kondiging van de blokkade. Intusschen verwachten de schepen der neutrale mogendheden eene ruime speling na de kennisgeving, ten einde tijdig te kunnen vertrekken. Op de berlijnsche Beurs heeft Woens dag net gerucht geloopen, dat de Bonds raad zal vergaderen, ten einde eea be sluit te nemen omtrent maatregelen van tegenweer tegenover het russische msxlmaal-tarief. In eene vergadering van anarchisten en zoogenaamde onafhankelijke socialis ten te Berlijn is de scheiding tusschen deze beide groepen volbracht. De on afhankelijke socialisten noemden het anarchisme eene domheid en verklaar den, niets meer te doen te willen heb ben met zulk eene partij, omtrent wier doel men altoos in het duister rondtast. Te Bern kwam Woensdag de scheids rechtelijke commissie byeen, die belast is met eene definitieve regeling van een oud geschil tusschen Chili ©ra de Vqi- eenigde Staten. Het betreft namelijk over en weer gestelde eischen tot schade ver goeding aan onderdanen dezer beide mogendheden uit den tijd der Zuid- Amerikaausche burger-oorlogen van 1857 en 1859. De vergoedingen en interessen, die van beide zijden worden gceischt, bedragen te zamen 5 millioen piasters. Naar de Times verneemt, is de door Gladstone in zake Home-Rule te volgen tactiek deze. In geval het ont werp door het Hoogerhuis verworpen wordt, waaraan niemand meer twijfelt, zal het in 1894 opnieuw worden lege diend bij het Hoogerhuis, terwijl het Lagerhuis zich met anderen weigeven den arbeid bezighoudt. Mocht dan het Home Rule-ontwerp andermaal verwor pen worden, dan zou eea beroep op de kiezers volgen. Een belangrijke herziening vaa den „Code Civil" wordt in België aange kondigd. De minister van justitie Lejeuae heeft by de Kamer een wetsontwerp ingediend tot regeling van het onder zoek naar het vaderschap. De correctioneele recht- bank te Brussel heeft den anarchist Piacide Schouppe tot 5 jaar gevange nisstraf veroordeeld, omdat hij lid is van een vereeniging vaa misdadigers en tot verschillende andere straffen we gens het dragen van een valschen naaml enz. De groote schietwedstrij den te Bisley, in Engeland, zijn afge- loopen. Het is merkwaardig de ver schillende scores eens na te gaan. Zoo schoot kapitein E. J. Lamp over een afstand van 500 yards zevenmaal achter elkander in de roos, en daarna nog drie keer, daar hij met een ander gelijk stond. Ook werd er op in beweging zijnde voorwerpen geschoten, als poppen enz,, waarop zes schoten gedaan werden. Zaterdag jl. werden de prijzen uitge deeld, na afloop waarvan lord Roberts, opperbevelhebber van het Britsch-Indï ache leger, een toespraak hield. Hij sprak over het groote nut der wed strijden, en vond de banen te Bisley heel wat beter dan die te Wimbleton, de plaats waar de wedstrijden vroeger gehouden werden. Hij raadde verder alle schutters aan, zich te oefenen op banen van 200 yards ea dan natuurlijk staande, daar dit in oorlogstijd schier uitsluitend te pas komt. De heerea Agnen te Londen hadden in 't voorjaar van 1876 het schilderij „Duchess of Devonshire" vaa Gainsborough voor de aanzienlijke som van 10,200 pd. st. gekocht ea voor het publiek tentoon gesteld. 24 Mei was het schilderij op zeer geheimzinnige wijze verdwenen, en wat men ook deed om den dief op te sporen, alle pogingen bleven vruchteloos. Er werd zelfs een premie vaa 1000 pd. st uitgeloofd aan hem die den dief kou aaawijzen. Eindelijk is het gelakt den bmtalen dief te vloden, en wel daar, waar men hem 't allerminst zou zoeken. Een ge vangene te Leuven heeft de bekentenis afgelegd, dat hij het schilderij gestolen heeft. Hij nam het mede naar zijne woning in de hoop het op de eene of andere wyze te kmmea verkoopen. Hij onderhandelde met eeaige inkoopers, met wie hij wel meer zaken deed, maar deze dorsten den koop niet aas, daar zij hst schilderij niet ter markt konden brengen. Iedereen zou weten, dat 'thet gestolen schildery was, daar het te be kend was. De dief was dus in het bezit van eea schat, dien hij niet ten gelde kon maken. Hij bracht het schilderij in veiligheid, wist daarsa nog even eea bedrag van f 720,000 te stelen en ves tigde zich in een huis in Piccadilly. Hij organiseerde groote feesten en water tochten, zag veel menschen en had daar een zeer vroolijk leven'je. Hy was Amerikaan van geboorte en was toen omstreeks dertig jaar oud. Hij maakte nu verschillende plannen om van aijn schilderij af te kootea. Het meest geschikt kwam het hem voor, over het gestolen schilderij iets anders heen te laten schilderen, sóó het schil derij naar eene veilisg te brengeu, en daar te verkoopen. Door het d*n at te wasscaen zou hij kuanea reggae, dat hij met 't schoonmnkea het gestolen schilderij vaa Gainsborough gevonden en ook gekocht had. Dit plaa kou hij evenwel aiet volbreogeo, daar hij geen schilder vond, wie® hij het geheim dorst toevertrouwen. Zijn werkelijke naam was Adam Wirth. Het bleek, dat hij niemand anders was dan „de internationale boef," welke naam hy zich zelf gegeven had. In Amerika zette hij eene samenzwe ring op touw, ten doel hebbende esaige banken te plunderen. De direcieur van de „Merchants' Union" werd in den trein van New-York naar Buffalo besto len voor eeaige duizenden dollars. In Montreal werden eenige leden der bende gearresteerd en gevangen gezet, niettegenstaande eene prachtige verdedi ging van een advokaat, die hiervoor van Wirth 1000 doilars kreeg. Wirth was over het resultaat van het pleidooi zeer ontevreden, en nam kortweg het besluit het geld weder van dea advo- ze mij niet gevraagd om aan hun maaltijd deel te nemen Ik kan een blik werpen in de bibliotheek. De jonge echtgenoot warmt zyne voeten by een helder knappend vuurtje en leest de avondbladen. Brr I ik vergeet dat het hier zoo koud begint te worden. Nu brengt zyne vrouw hem zyne pantoffels en lacht en grinnikt tegen hem zooals men dat wel ziet op een reclameplaatje voor tandpoeder of iets dergelijks. Ik wilde ja ik wilde (wat geeft het om my zelf voor te liegen ik wilde wel, dat ik dat huis kon binnentreden en by het vuur gaan zitten op de plaats van dien jongen man. Ik ik geloof zelfs, dat ik my wel met dat kind zou verzoenen, al is het nog zoo week en dik, en ondanks mijn afkeer van kinderen. Nu is het er uitIk heb gezegd wat ik denk. Goede, fatsoen lijke gedachten voor iemand als ikeen wereldling, een speler, een verkwister, een ja wat ik al niet erger ben geweest. Op die lyet van mijne hoedanigheden zou ik ook nog een moordaan slag kunnen bijvoegen als die jonge echtgenoot steeds voortging met my zoo openlyk getuige te doen zyn van zyn geluk. BrrI wat is het koud. Het wordt voor my tyd om er aan te denken naar de stad terug te keeren. Het lokt my wel niet erg aan, maar ik geloof niet, dat er hier iets voor my te doen is. Ik begin een afkeer te krijgen van steden; Ik zou gaarne eens bniten willen leven. Zon ik my niet in een plaatsje als dit kannen ver schuilen en heereboer worden? Dat zon aardig drommels aar dig worden. Mi] dankt ik zal er maar om opgooien en zien wat het lot my toebedeelt. Groene velden of groene tafels wat zal het zijn? Ik gooi een geldstuk in de hoogte. jyKruis stadmunt buiten.'* Ik moet een lucifer afstrijken om te zien wat boven lag. Het wordt zoo donker.... //KruisIk steek het geldstuk weer by mij en verdwijn inde richting van de stad. Dikwijls heb ik mijzelf sedert dien avond verwonderd afgevraagd, wat mijn lot zou zijn geweest, als munt boven had gelegen. Ik ben nu blij, dat het niet zoo was. Mijn terugreis verliep zonder eenig ongeval, alleen spookte het aange naam beeld van die jonge vrouw my voortdurend door den geest, en bleef ik een soort h&at koesteren jegens den echtgenoot. Ai deze gedachten brachten er niet toe by om myne stemming vroolijk te doen worden, en toen ik de bewuste verdieping had bereikt van het tweede klasse hotel, waarin ik dien nacht zou slapen, zou ik woest genoeg zyn geweest om een klein kind de hersenen in te slaan. Gernimen tyd lag ik onrustig op de harde matras, denkende aan mijn zwervend leven, terwijl ik mijzelf afvroeg, of het tijdstip voor my wel ooit zou aanbreken, dat ik aan dat zwerven een einde zou maken en het woord jytehuis# weer als een bekend woord over myne lippen zou komen. Nadat ik was ingeslapen zetten die beklemmende gedachten zich voort in onrustige droomen. Het kwam my voor alsof ik de engel deB Yredes en der Rust steeds vervolgde, terwijl zy met fladde rende haren en in het wit gekleed, steeds voor my vluchtte en my een gelaat liet zien, waarop een spottende, sarcastische glim lach speelde. Terwijl ik haar achtervolgde bemerkte ik in welk wonderlijk land ik haar volgde, Alle bosschen schenen uit groen laken ge knipt, ©n het licht, dat ons van boven bescheen was niet zacht, zooals dat der zon, maar heet en het verspreidde een reuk als van brandend gas in een dicht vertrek. En om my heen verhie ven zich zonderlinge bergen van kaarten opgebouwd, en de berg- stroomen er tusschen waren bloedrood. En steeds deed de ver schijning my verder gaan (en telkens struikelde ik en viel, om daarna gewond en pijnlijk weer op te staan en de jacht voort te zetten. Eindelijk kwamen wy aan een groote vijver, waarin het water in onstuimige beroering verkeerde; op den oever bleef d© verschijning staan, door angst aangegrepen. Juist toen ik haar bjjna had bereikt en den zoom van haar kleed wilde grijpen, ver dween zy, en. worstelde ik met den dood in de golven. Door deze worsteling ontwaakte ik. Het beklemmende gevoel in myn keel was geen verbeelding. De kamer, waarin ik mij bevond was met een dichten rook gevuld, en ik stikte half. Ik sprong uit bed, en ging een oogenblik op den grond liggen om wat frissche lucht in te ademen. Daarna wankelde ik door de gang over een steenen vloer, die naar ik begreep spoedig moest barsten van de hitte, naar het portaal. Ik was een van de laatsten op de soiróe, die daar werdgehou* den, terwijl het décolleté in de kleeding der aanwezigen my sterk deed herinneren aan de //drawing room# bij de koningin. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2