Letteren en Knust. POLITIEK OVERZICHT. De laatste flap fler wereld. Toen hij de schoten had gelost, werd een raam der bovenverdieping opge schoven en gevraagd wat dat schieten betcekende, waarna bleek, dat de com pagnon van den revolverhouder, die uit de stad was geweest, zonder weten van den laatste met zijn gezin was thuisge komen. In het iV. v. d. D. teekent het damespersoneel der firma Schade Oldenkott, magazijn Keizershof, protest aan tegen de mededeelingen van me). Coraélie Huygens (zie nummer van 25 dezer). Zij zeggen o. m. „Alhoewel onder het dames-winkel personeel hier ter stede wel een enkele ontevredene zal gevonden worden (onder welke categoiie vindt men die niet), gelooven wij toch, dat 15/ie met haar lot tevreden zija, en hoe kan 'took anders, daar waar werkzaamheid aan de ééne, waardeering aan de andere zyde staat. „Leest iemand, die met den toestand en 't gehalte der wia kei juffrouwen niet goed op de hoogte is, bovengemeld verslag, dan zal men allicht de gevolg trekking maken, dat wij hulpbehoevende wezens zijn, dat wij zija... machines, en hiertegen protesteeren wij. Hulpbehoe vend zijn wij geenszinsimmers, mocht er 'teen of ander zijn dat verbeterlwg vereischt, dan gevoelen wij osa krachtig genoeg,zelve» den patroons onzen weasch kenbaar te maken, en hebben wij de hulp van mej. Huygens gelukkig ■iet noodlg." Uit eenen koffer, die uit Rome per staatsspoor over Rozendaal of wel ook per Hoüandsche spoor over Winterswijk Hilversum Amsterdam naar den Haag is verzonden, is ont vreemd 1 obligation 4 lot des chemins de Ier de Rnmélle de la Turquie d'Europe, gemerkt n°. 57635 en ter waarde van 1600 francs. Op de le of 2e pagina staat bovenaan twee ea een halve regel Armeuisch schrift geschreven. De commissaris van politie der 2e afdeeling te VGravenhage verzoekt op sporing en inbeslagneming. Door het Roomsch-Katho- liek kerkbestuur te Oldeazaal is eeu terrein aangekocht voor het bouwen van een groot ziekenhuis, toegankelijk voor alle gezindten. De Franciscanessen zusters zullen het bedienen. De pachthoeve „IJ zere n bosch", gemeente Susteren, toebehoo- rende aan deo heer Schulpen te Diete ren, werd Woensdag met de daarbj behoorende scharen en stalliagen, be nevens het huisraad, de akkergereed schappen en de in de schuren geborgen granen door brand vernield. 28 schapen kwamen mede in de vlammen om. Alles was verzekerdoorzaak onbekend. Uit Breda wordt gemeld: Te Dongen heelt het innen der tien den aanleiding gege?$n tot ongeregeld heden en ernstig verzet tegen de mare chaussee. Op grond van dien worden aldaar iourageeringen gedaan ondar be dekking van bereden artillerie uit Breda. Donderdag vertrok daartoe een detache meat van 25 man met de noodige voer tuigen onder bevel van den eerste-luite aant Kuijck. Zooals door een ooggetuige aan de „Mlddelb. Ct." gemeld wordt, zija het eigenlijk personen die volstrekt geen belaog bij de zaak hebben, van wie de beweging tegen de tièndhcfiing uitgaat het zijn niet de tiendplichtige landeige naren, maar de smalle gemeente, waar schljnlijk door earstgenoemden omge kocht om voor hen de kastanjes nit het vunr te halen. Door het inslaan van den bliksem ontstond Woensdag brand in de boerenwoning van Fedde IJstra te Buitenpost. In een oogwenk verspreid den de vlammen zich, zoodat aan blus schen niet te denken viel. Het pand tot den grond afgebrand. Een aanzien lijke voorraad hooi, een glazen wagen, een varken, enz,, zoomede een groot aantal landbouwgereedschappen ging mede door het vuur verloren. Persoon lijke ongelukken vielen echter niet te betreuren. Huis en Inboedel waren ver zekerd. Te Nijega, in de gemeente Smalliagerland,wilds men eenen nieuwen toren bouwen. Naar men zagt, is door den president-kerkvoogd I. aan eenige arbeiders last gegeven, eenige vóór wei nig jaren begraven lijken op te graven en te verplaatsen, hetwelk im den nacht, buiten weten der naastbestaanden, is geschied. Deze la&tsten hebben zich daarover bij den burgemeester beklaagd, en reeds is door de maréchaussée met den gemeente-veldwachter proces-verbaal opgemaakt. De verontwaardiging over deze lijkenschennis is te grooter, als men hoort op welke wijze er is te werk ge gaan. In den Frascati-schouwburg van (de heeren Gustave Prot ea Zo. te Amster dam heeft hedenavond de eerste voor stelling plaats van de „Vieërmuia", de onderhoudende operette van Strauas, aldaar bekend door de Duitsche voor stellingen. Behalve de beste leden van het ge zeischap, treedt daarin op een jongere broeder van den komiek Solser, die, hoewel voor eeu jaar aan de onderne ming verbonden, wegens ziekte ver hinderd is zijne verbintenis na te komen. De heer Solzer Jr., oud-kweekeliag der Tooneelschool, moet echter van het voorbeeld en de wenken zijns broeders zoo veel partij getrokken hebben, dat hij insgelijks de lachers bij voortduring aan zijne zijde weet te houden. Zija optreden verdient dus de be langstelling van vrienden eener opwek kende tooneelvertooning. Hhld, RECHTSZAKEN- De beide jongelieden W. C. Rohee en M. F. Barzarelli, die dezer dagen te Amsterdam terechtstonden wegens verduistering en heling van gelden, welke de eerstgenoemde, als knecht in dienst bij den kruier Jansou aldaar, bij een klant van dezen moest bezorgen werden Donderdag door de Amster damsche rechtbank (vacantie-kamer) veroordeeld tot onderscheidenlijk 18 ea 9 maanden gevangenisstraf. SI A AA. Üit Parijs wordt gemeld dat alle ia ternationals formaliteiten zyn vervuld, zoodat de blokkade van Siam heden effectief kon beginnen. Men verzekert dat Frankrijk in de eerste plaats zal regelen de door Siam opgeworpen kwestie van schending der tractaten en der nationale waardigheid, en te dien opzichte volstrekt geen in mengiag van eene vreemde mogend heid zal toestaan. Men gelooft te Saigon algemeen, dat Fraakryk tot krachtige maatregelen zal moeten overgaan om den weerstand van Siam te breken, daar een blokkade niet voldoende is. Volgens de „Figaro" bleek bj den Woensdag over de Siameesche kwestie gehouden ministerraad, dat de Fransche regeering geneigd was te volharden bij een zeer krachtige houding. De „Gaulois" zegt, dat zij moeilijk heden voorziet in Indo-China zélfs al sluit men de mogelijkheid buiten, dat de Engelsche regeering een notazeudt, want de strijdkrachten van admiraal Humaan oordeelt men nu* reeds niet meer voldoende aangezien er twee kruisers te Brest en te Toulon opge tuigd worden. De „Solèil" verzoekt de regeering een besliste houding aan te nemen. Het moet niet schijnen, alsof F.ankrijk ook maar een cskelen dag door Siam opge houden Is. De „Figaro" ontkent het door ver schillende bladen verspreide gerucht, dat de Russische vloot zich naar de Golf van Siam zou begeven om de Fraasche schepen by te staaa. Ia het engelsche Hoogerhuls ver klaarde Donderdag lord Rosebeiy, ral- nister van bultenUndsche zaken, dat bij onmogelijk dien dag reeds eea volledige verklaiing over Siam kon afleggen, want sedert het eerste onderhoud op 11. Zaterdag, heeft lord Dufierln tot Woens dag no3 geen gelegenheid gehad, nader met den heer De veile te confereeren, Wat betreft de houding der Engelsche regeering, van het begin at heefc zy ge weigerd tussenbeide te koenen in het Fransch-Siameesche gescnil, ea er zich toe bepaald te voorzien in de veiligheid van de personen ea belangen der En gelsche ingezetenen van Baugkok. Ik heb, vervolgde de minister, van het begin af angstvallig vermeden der Siameesche regeering raad te geven, behalve toen zij er om vroeg, en toen heb ik Siam aanbevolen het geschil met Frankrijk zoo spoedig mogelijk bij te leggen. Maar de tegenwoordige gebeur fcenlsaen in Siam kunnen ons volstrekt niet onverschillig zijn, met het oog op de groote handelsbelangen die daarbij zyn betrokken. Ik betreur het, dat Frankrijk eene blokkade noodzakelijk acht, daar deze aanleiding kan gevên tot lastige kwes- tiëa over het volkenrecht, maar van de blokkade is ons nog niet officieel kennis gegeven, cn het is misschien niet te veel gezegd, als ik verklaar te hopen, dat de noodzakelijkheid van een blok kade nog kan vermeden worden. De regeling van het grondgebied is ook een belangrijke zaak. E>geland gelooft dat Fraakryk, niet minder dan wij, de waarde van Siams onafhankelijkheid erkent, en Frankrijk acht het ook van groot belang, dat onze wederzijdsche bezittingen in het schiereiland van Indo China nergens aen elkander grenzen. Volgens de „Daily News" bewaart de britsche gezant te Bangkok, haade- lenöe volgens telegraphiache bevelen, een strikt onzijdige houdiag. De „Daily Caronicle" hoopt, dat de verstandige, verzoenende houding van den koning van Siam veel gewicht in de schaal zal leggen. „Daily News" zegt, dat sir Grey waarschijnlijk eene verklaring zal geven doch de hachelijke toestand maakt dat men zich met groote behoedzaamheid moet uitlaten. De „Standard* uoemt het een on vergeeflijke dwaasheid te beweren, dat de kwestie Engeland niet raakt. Frank rijk wil onzen handel onderscheppen en onze kooplieden tot den bedelstaf bren gen, zegt het blad. „Wy hopen dat de Regeering zal verklaren, dat Eageland onmogelijk genoegen kan nemen met den toestand". Ia de zitting van Donderdagavond in het Eogelsche Lagerhuis heeft eene scèae plaats gehad, die men eerder in F.ansche Kamer zou verwachten dan het Engelsche parlement, Terwijl Chambetlala" eene redevoering over het „Home Ruls-ontwerp hield, waarbij de politiek van Gladstone aanviel, werd hem van de banken der Iersche natio nalisten toegeroepen: „Judas\u De conservatieven eischten dat dit woord teruggetrokken zou wordenmaar er heerschte zulk een onstuimige geest, dat de vice-president de aanvraag daartoe niet [schijnt gehoord te hebben. Plotse ling ontstond er eene botsing tusschen eenige nationalisten en conservatieven, die elkander vuistslagen toedienden. Daaraan werd evenwel spoedig een einde gemaakt, en nadat hij door den president tot de ,orde geroepen was, nam F. P. O'Connor het woord „Judas!" terug, onder verklaring dat het hem leed deed, de oorzaak te zija geweest van de moeielijkheden. De president deed daarop een beroep op het Huis om het betreurenswaardige voorval te vergeten en de beraadslagingen voort te zetten op eene wijze, in overeenstem ming met de eer en de traditiën van het Huis. De rust was toen hersteld. De ariikelsgewijze beraadslagingen over het Horae-rule ontwerp zija afge- loopen. Tot onderkoning van Britsch-Iodie benoemd lord Cromer, zoo bekend uit de Eagelsch-Egyptïsche kwestie. In anti-eogelsche kringen te Cairo heeft dit bericht groote blijdschap verwekt ea wordt lord Cronaers verplaatsing toege schreven aan het bezoek van den Khe dive bij den Sultan. Tegenover een in het buitenland ver spreid gericht, volgens hetwelk de Ko ning van Zweden en Noorwegen de gezamenlijke besluiten der Storthing, uitgezonderd dat betreffende de vlag, zou heboeu bekrachtigd, wordt van in gelichte zijde geconstateerd, dat de koninklijke sanctie, voer zoover die tot nog toe is verleend, slechts betrof kleine wetsontwerpen zonder politieke beteekenis. Daarentegen is er nog geeae e&keie koaLklyke beslissing genomen op de Scorthiagbesluilen tot opzegging der met Zweden gemeenschappelijke consulates, vermindering der apasaages voor den Koning en den Kroonprins, afschaffing der tafelgelden voor twee ministers van staat, opheffing van zekere professoraten enz. Ia Frasktijk is een manifest ver schenen van de groep der radicale re publikeinen, onder wie Clemenceau, waarin eene reeks hervormingen wordt aangevraagd, reeds twintig jaren lang beloofd en evenveel keeren geweigerd Zij vraagt o. a. algemeene hervorming der belastingen, die dan ook in Frank rijk niet goed geregeld zija, volledig onderwijs voor den arbeider, van den staat, algeheele vryheid voor de vak verenigingen, beperking van het recht van den sterkste in de regeling der overeenkomsten, ontwikkeling vaa het credietwezen, zoodat ieder zich werk kapitaal kan verschaffen, ea voor het geheele land bescherming tegen de geldmacht, welke met hare monopolie en haren woeker ea door officieele be voorrechting te sterk geworden zijn, herziening der constitutioneele wetten, met het oog op den Seaaat, en schei ding van Kerk en Staatzonder die herziening geen hervormingen. De beraadslaging in den Bondsraad te Berlijn over de vraag of door Duitschlaad tegenover Rusland ver hoogde douanen rechten moeten worden geheven, zou eeret heden plaats hebben. Waarschijnlijk zullen de scherpste re presaille-maatregelen worden genomen. Er is tusschen het Servische ministerie en de commissie van onderzoek ia zake de houdiag jegens de beschuldigde mi nisters^ een geschil gerezen. Het minis terie dreigt met ontslag, ea hetgerncht liep dat Savagrim in last heeft gekregen eea nieuw Kabinet te vormen. De be des Konings wordt afgewacht. Schrikt] niet lezers, het einde der we» reld is nog niet zoo nabij, dat de thans levenden dat vreeselljk moment van haar ondergang zullen medeleven, althans Camille Fiamarion verzekert ons plech tig, dat dit eerst zal geschieden over vele honderden jaren. Hij geeft van deze gebeurtenis in een artikel, getiteld: .Omegade laatste dagen der wereld", zulk een levendige en interessante be. schrijving op de hem eigen talentvolle en wetenschappelijke wijze, dat eenige bizonderhedea gaarne zullen worden ge lezen. Het tooneel is te Parijs, dat tele- phonlsch verbonden is met de observa toriums van alle hooge punten der we reld. Het verhaal begint met 'het oogeu- blik, waarop de wereld verbijsterd ig van schrik over het met groote snelheid naderen van een komeet, dertig maal grooter in omvang dan de wereldbol. Tusschen in voorspelt Fiamarion heele leelijke dingen van de ontwikkeling dsr pers, die van slecht tot erger komt. Van de vreeselijke gevolgen, die zou den plaats hebben, ia dien een komeet als hierboven genoemd in botsing kwam met de aarde, geeft hij de volgende voorstelling. De ondergang der wereld zal het ge volg zijn van de ontbranding der at mosfeer. Ongeveer zeven uren laog waarschijnlijk iets lauger, daar de tegen stand van de komeet niet uit het oog mag worden verloren zal er een voortdurende transformatie vaa bewe ging in hitte zijn. Het waterstofgas en de zuurstof, samen met de koolstof van de komeet, zullen ontbranden. De tem peratuur der lucht zal verscheidene honderden graden stygen; bosschen, tuinen, planten, struikgewas, woaiageo, gebouwen, dorpen, steden, zy alle tul len spoedig een prooi van hei vuur zijn) de zee, de meren en de rivieren zuliea beginnen te kokenmenschen en dieren, blootgesteld aan de hitte der komeet, zulleB stikken alvorens zij verbranden, daar zij alleen nog maar ylammea zul len inademen. Indien onze breedte den eersten schok der komeet, die, naar Flimarion voor onderstel?, ons in den zomer zal berei ken, ontvangty zal de keerkring van Marokko, Algiers, Tunis, Griekenland en Egypte aan den vollen aanval van het hemellichaam bloot staan, terwijl Australië, Nieuw Orleans ea de Archi pel het meest begunstigd -zuilen zijn. Maar de drukking van de lucht nair den europeeschea vuurhaard toe zouzóo sterk zijn, dat er eea storm sou woaden, met een Baelheid van 400,000 Km. in het uur, van Australië naar Enropa,die alles op zija weg zou verwoesten. De aarde, om haar as draaiende, sou lang zamerhand in de lijn der botsing bren gen de streken, welke ten westen van den etrst getroffen meridiaan liggen. Een uur na Oostenrijk en Dnitschland zou de beurt zijn aan Frankrijk, dan aan den Atlantischen Oceaan, dan aan Noord-Amerika, dat ongeveer aan het gevaar ten prooi zou zijn vijf a zes uur na Frankrijk, dat is tegen het einde der botsing. De aardbol aldus ongeveer zeven unr lang geheel ingesloten door de dampen der komeet en opgelost in het gloeiend heete gas, de lucht met geweldige kracht geperst naar het middelpunt van de vernieling, de zee kokend en de at- mospheer bezwangerend met nieuwe dampen, heete stortbuien neervallende, de storm gierende en woedende met electrische ontbrandingen en Uchtvaren, het rollen van den donder gehoord bo ven het gieren van den storm uit, het gezegend licht van voorheen vervangen door de ontzettende lichtstralen van de- gloeiend heete atmosfeer; zoo zal de geheele aarde weldra wee: klinken van HOOFDSTUK II. Myn droom wordt bewaarheid. Wellicht heb ik maanden lang in een staat van verdooving gelegen alvorens de duisternis des geostes wegtrok en ik de wereld des lichts weer zag in den beginne echter door zeer misvormde glazen, toen alles zich in die geestesverwarring in zonderlinge, wanstaltige vormen aan my vertoonde, en my kwelde en angst aanjoegen. In al die uren van een half bewustzyn was er echter een vaag vizioen, dat kwam en weer verdween, maar welks aanwezigheid als een balsem werkte op mjne arme, gepynigde hersenen, en naar welks aanwezigheid ik zelfs in myne wildste oogenblikken met koortsachtig verlangen reikhalzend uitzag. Langzaam, zeer langzaam verhelderde myn geest en trok de nevel weg. Toen ik echter myne oogen opende en om mij heen zag, was ik half overtuigd, dat de toestand van geestverwarring had plaats gemaakt veor een van zinsbegoocheling. Myne handen zwart als die van een neger, wyl ze zoo deerlyk gebrand waren, beroerden de zijden voering met vergeet-mij«nietjes versierd, waarmee het fraaie bed was omkleed. Door de ryke, moorsche gordynen, die van het midden der kamer afhingen, zag ik glinsterende, zilveren kandelabres en een fantas tische, kostbare lantaarn, waarin een licht brandde, dat welriekende geuren verspreidde. In den haard van blauw porselein brandde een vroolyk vuurtje van houtblokken, en de vlammen wierpen een flikkerend schijnsel over den ingelegden vloer glanzende als een spiegel, en belegd met zachte, wollige kleeden. Wat moest dat alles beteekenenP Ik vroeg myzelf af, terwijl ik met wydopengesperde oogen om my heenzag, welke verandering er toeh met my had plaats gevonden, sedert ik my in dat onaan zienlijke hotel te bed had gelegd, en daar zulk een warme hoewel niet aangename ontvangst had gehad. Ik dacht aan ^Avatar'', die wonderlijke geschiedenis van den schrijver Gautier, waarin de ziel van den eenen mensch overgaat in het lichaam van den ander, en ik begon my af te vragen, of ik wellicht niet in de goedge vormde gestalte huisde van den jongen man in Arcadia Park, dien ik zoo had benyd. Ik bevond my dan ook in het verblyf der genius van de huise lijkheid. De atmosfeer om my heen ademde vrede en kalmte; het geknapper van het vuur was een zacht wiegeliedje gelijk; de spiegels weerkaatsten de schoonheden van dit verrukkelijk ver blyf, als waren zij er fier op, zooiets fraais teweerspiegelen. Het was hier geen hotel. Het was een huis, zooals ik er op mijne zwerftochten een had verlangd en sedert jaren niet had gekend. Ik sloot myne oogen half om over mijne omgeving tedroomen. Natuurlijk bestond hier een vreeselyk misverstand. Myne vreugde over dit heerlyk verblijf, zou van korten duur zyn. Ik moest mijn leven als gelukzoeker, en myn rueteloozeu tocht over het vasteland weer voortzetten, met mijn hoofdverblijf te Baden-Baden te midden van spelers en bedriegers, of verblyfhou- dende ia de salon van minder goede reputatie eener russische prinses, die zich iederen avond, alvorens zich te rusten te begeven, zich aan het drinken van vodka te buiten gaat. Met het besef hoe kort myn verblyf zou zyn in dit vredig, kleine paradijs, dommelde ik half in, en trachtte mij te verbeel den, dat de zwervende vogel werkelijk voor goed een warm nest had gevonden en nooit meer een verworpeling der maatschappij zou zyn. Myn verrukkeljk vizioen werd aangenaam verstoord, door dat eene koele zachte hand op myn gloeiend voorhoofd werd neerge legd, als om my te zogenen. Ik sloeg nu mijne oogen wijd epen, en sloot ze daarna weer, als om het beeld zoo lang mogelyk voor myn geest te bewaren. Ik had een gelaat gezien, dat van een jong meisje, dat zich over my heenboog, en in de donkerblauwe oogen lag een blik vol teederheid, onbegrypelyk maar bekoorlijk. Haar lieftallig hoofd was omlijst met korte, goudblonde krullen en terwijl zy zich over my boog, was haar ovaal gelaat met een teeder rood bedekt. Ongetwijfeld verkeerde ik in een nieuwe phase van ijlhoof digheid. Het doet mij zooveel genoegen te zien, dat uw geest weer helder is, en dat die woeste blik uit uwe oogen verdwenen is," mompelde zij zachtjes. »Gy zljt ziek, zeer ziek geweest, beste Jack." Wordt vervolgdi)

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2