WEDSTRIJDEN. POLITIEK OVERZICHT. Uit Chicago. •geen gunst is, liniidt Eet verder: „Ais Poutsma uit de gevangenis is ontslagen zal hij zijn taak als uitgever van De Uteuwe Tijd weer opvatten en das te Amsterdam moeten gaan wonen. Dit zal zeker tengevolge hebben, dat hij zich met „woelingen in het Noorden" ■iet meer zoo zal kunnen bemoeien als hij deed, toen hij te Sneek woonde. Wij weten echter zeker, dat hij Indien hij niet gedwongen ware buiten Frieslai d zjjn troost te zoeken daar even goed de autoriteiten zou blijven dwarskijken en het volk opwekken, als hij te Sneek heeft gedaan en ais hij in het vervoig overal zal doe», waar het op zjjn weg ligt." „Niemand kan vuriger verlangen naar de bevrijding van onzen vriend, dan wij. Maar hooger dan zijae vrijheid en zijn leven stelt hij dit weten wij zijne eer als onafhankelijk man, zijne overtuiging, zijne roeping als sociaal democraat. En daarom wij ren wjj alle onteerende gevolgtrekkingen, die meu in dat opzicht uit het berichtje der Arnhemsche Courani zou kunnen ma ken, beslist van de hand." de beide laatste gebouwen weer neer gehaald. Een siameesch stoomschip op weg naar Bangkok werd door fransche kanonneerbooten aangehouden. De in- landsche bemanning, 'die van de blok kade niets af wist, ontvluchtte iu paniek het schip, dat toen door de Franschen bemand en naar land gesfunrd werd. Men beschouwt het in beslag nemen van dit schip als onwettig. Zondag kondigde admiraal Humann de blokkade aan van de kust tnsschen het eiland Samit en Cbantaboou. Aan onzijdige schepen zou drie dagen tijd gegund worden om de havens te ver laten. Dit Bangkok is aan de Daily Dews gemeld, dat Slam Zaterdag zonoer eenig voorbehoud het ultimatum van Frank rijk aangenomen heeft op de verzekering, dat het land niet verbrokkeld zou wor den, voordat alle daarbij belangheb bende mogendheden de aanspraken op de Triompianic, voor de baar aanhy gaf den kapitein verlof naar Bangkok te stoomen, om aldaar de koelies aan wal te zetten, op voorwaarde dat hij zon tercgkeeren, zoodra hij proviand had ingenomen. KOLONIËN. BATAVIA, 30 Juni. Uit Padang werd den 29*0 Juni aan de „JavaBode" geseind: Heden is de mobiele kolonne van de tabaksonderne- mfng Tandjong Slamat teruggekeerd en tegelijk met de reeds vroeger van Seroe- waij afgeloste kolonne feestelijk ontvan gen. Uit dit bericht zegt het blad kan men opmaken dat men te Beneden- Langkat de rust verzekerd acht. Tand jong Slamat toch, eene ;aau eene En- maatschappij toebehoorende ta civiel, noch bij het militair bestuur al- kele hier iets bekend. Daar de officieele bronnen echter nog steeds zeer verstopt zijn, en er ten opzichte van hetgeen in Beneden-Langkat en Tamiang voorvalt eene geheimzinnigheid wordt betracht, waarvan het nut niet kan doorgrond worden, en die aanleiding geeft dat hier en elders ln dit gewest dikwijls de meest overdreven geruchten de ronde doen, welke bij gebrek aan geloofwaar dige tegenspraak, grif ingang vinden, kunnen wij er niet voor instaan, dat onze berichtgevers, geheel op de hoogte het grondgebied tusschen den i8eu en mas:scnappij rf,. hreedtevraad onderzocht zou- baksondernemlng, ligt ln Beaeden-Lang- kat, en daarheen werd reeds uit Tand Volgens een bericht in de„ Indépec dance Beige" zou op het inter nationaal zwemeoocours te Antwerpen, de heer Winecke van Haarlem twee eerste prijzen gewo&nen hebben met het zwem men op dea buik over 400 Meter, en op den rug over een afstand van 100 Meter die hij afgelegd heeft respect, in 8 m. 38*/, sec. en 2 m. a*/4 sec. In den wedstrijd om het internatio naai kampioenschap, is de heer Wioeeke die iö het bericht „de holiaadsche kam pioen" geheeten wordt, geslagen door Guy Seron van Brussel, zij het ook met een verschil van slechts enkele seconden. De naam Winecke, alhier, is ons even wel onbekend. SI A M. Het agentschap Reuier vernam Maas dag dat de fransche regecring, ten einde een waarborg te hebben voor de uit voering der door Siam aangenomen voo.waarden, nu nog, buiten de voor waarden in het ultimatum gesteld, ver langt dat de siameesche regeering haar voorloopig in het bezit zal stellen van de haven Chantaboon, ongeveer 200 kilometer ten zuidoosten van Bangkok aan de golf van Siam gelegen. Ook ver langt de fransche regeeriag, dat door de Siameezen geen enkele militaire post worde opgericht op zekere punten aan de grens van Kambodja, of aan deze zijde op zekeren afstand van de Mekong-rivier. In het engelsehe Lagerhuis deelde de onder-minister Grey Maandag mede, dat de onderhandelingen over de Boven Mekong voortgezet worden en wel geen ernstige moeilijkheid zullen aanbieden, daar de fransche en de engelsehe re geeriog het in het algemeen eens zyn over de beginselen, welke daarbij in acht te nemen zljs. Lord Dufisrin en de heer Develle hebben voor de kwestie van de Boven Mekong eene oplossing gevonden, waar door het misverstand, dat tusschen Frankrijk en Engeland mocht bestaan, uit dea weg geruimd is. De verwarring die er reeds heerschte tea opzichte van den datum waarop de blokkade eigenlijk een aanvang nam, werd nog grooter toen de fransche ad miraal een nieuwe bekendmaking pu bliceerde, volgens welke de ,effectieve blokkade pas Zaterdag aanving. De fransche driekleur werd Zaterdag te Bangkok op het kantoor van de Semaphore, op; het palcis des konings en op het douane-kantoor geheschen doch toen de Siameezen daartegen pro testeerden, werd de fransche vlag dea 23en breedtegraad onderzocht zou den hebben. Dit besluit heeft de sia meesche regeeriag eerst Vrijdagavond genomen, en voordat het telegram, dat van de beslissing kennis zou geven te Parijs aangekomen |kon zijn, wist mea te Bangkok, dat Engeland weigerde eea blokkade te erkennen, waartoe men zonder voldoende kennisgeving van de daarbij liet meeste belanghebbende mo gendheid was overgegaan en dat Enge- and Frankrijk verantwoordelijk stelde voor alle daaruit voortvloeiende ge volgen. Zaterdagavond te 8 uur werd bekend gemaakt, dat Frankrijk de blokkade van Bangkok niet zou toepassen op engel sehe schepen. Zondag werd de blokkade voortgezet. De britsche oorlogsschepen ^Pallas" en „Swift" bleven voor de baar, terwijl de „Limaet" en de Wolff' nog voor Bangkok blijven. Het getal der op geregelde tijden varende engelsehe stoombooten, die door de blokkade tot werkeloosheid gedoemd zijn, bedraagt 22. Hiervan voeren er i2 op Hongkong en 8 op Singapore. De Franschen lieten de koninklijke engelsehe brievenpost door, maar de blokkade werd streng gehandhaafd tea opzichte van de brieven der kooplieden. Aan de Herald wordt dd. 30 Juli uit Bangkok geseind, dat aldaar een„drin- gead" telegram is aangekomen van de fransche iegeering voor den heer Pa vie; vermoedelijk is het een order om naar de stad terug te keer en en de noodige schikkingen te treffen, Het aantal door inlanders gepleegde moorden, zelfs ia de nabijheid der hoofd stad, moet den laataten tijd zeer toene men, waardoor de Europeanen weinig op hun gemak zijn. De Engelschea be treuren het daarom, dat de kanonneer boot Swifif die drie maanden voor Bang kok heeft gelegen, ter wille van de ge zondheid der bemanning, weer zee moest kiezen. De vertegenwoordigers der vreemde mogendheden, de voornaamste kooplieden en de commandanten der duitsche en britsche kanonneerbooten zijn bijeengekomen om maatregelen te beramen voor een eventueel oproer der Chineezen. Men besloot by de siamee sche regeering aan te dringen op het plaatsen van militaire posten in de han delswijken Aan de Times wordt geseind, dat er een geheale ommekeer is gekomen in de gezindheid der bevolking. De En- gelschen zijn nu gehaat, en de onregel matige en plagerige manier waarop de blokkade door de Franschen op de neu trale schepen wordt toegepast, vermeer dert de bitterheid tegen Engeland nog, Een engelsehe boot uit Hongkong met 200 koelies aan boord, wilde, on bekend met de blokkade, de rivier op stoomen, maar dit werd geweigerd, hoewel de kapitein verzekerde dat hij geen water en levensmiddelen meer voor zjja volk en passagiers had. Zate* dag kwam admiraal Humana, aan boord van jong Poera een detachement gezonden, toen ook naar Pangkallen Brandaa troe pen giogea. De van Seroeway door de van hier gezonden versterking afgeloste kolonne kwam reeds vroeger vaa Medan terug en werd met muziek ontvangen, doch de beraamde feestviering, waar voor eeae belangrijke som werd bijeen gebracht, is uitgesteld totdat ook de andere kolonne die er op uit ging, terug zou zija, hetgeen gisteren het ge val was. Uit Buitenzorg heeft meu 23 Juni aau de „Loc." geschrevea dat de goe- vemeur-generaal zes wekea te Tjipanas denkt te blijven en ia de laatste tijden erg sukkelende was. Het voorstel is gedaan om den dieast van het mijnwezen te reorgani seeren. Machtiging der regeering is ge vraagd tot den bouw van een beri-beri gesticht voor 21 lijders te Waugkal (Besoeki). Naar het „Bat. Hbl." verneemt heeft de betrokken depariementschef eindelyk voorgesteld quarantaine maat regelen toe te passen op schepen, die op Tandjoeng Priok van Mekka of Djedda komen. Het voo7stel is gedaan totreorga nisatie van de afd. B van het gymna slum Willem III. Naar het „B. H." verneemt heeft de regeering eene som van ƒ700, 's maands beschikbaar gesteld voor de belooning van eea personeel, dat spe ciaal belast is met- de verificatie der dienstaten van vijfhonderd ambtenaren, die reeds voor pensioen rijp ajju, Aan de Koninklijke Paketvaartmaat schappij is voorloopig vergunning ver leend om het eiland Eogaao aan te doen en op te nemen in een niet con tractueelen dienst, overeenkomende met den dienst No. 1, bedoeld bij art, der voorwaarden voor de bediening der p&ketvaart in den Ned.-Iadischen archipel gedurende 1891-1905, |met dien verstande dat dienst No. 1 voortaan weder geheel overeenkomstig de bepa lingen ,van het contract zal worden on derhouden. MEDAN 1 Juli. Uit Beneden-Langkat zija de Atjehers volgens, naar de „Deli Ct." meent, ver trouwbare spionnenberlchten, terugge trokken. Onlangs ontvangen berichten uit Boven-Langkat (Landak, Genteng. etc) bevestigen het dat daar geen enkel Atjaher is geweest. Alleen werd in die streken eenigen tyd geleden eea troepje gewapende Gajoes gezien, die eenen twist gingen uitvechten. De „Dell Ct." schryft den len Juli naar aanleiding van het bericht der „Java-Bode" (z. b.): Volgens heden door ons ingewonnen inlichtingen is van eenen nieuwen inval van Atjehers ia Tamiang noch bij het Volgens 27 Jani ontvangen berichten uit Tamiang werd den laatsten tijd geen enkele patrouille beschoten, en door de militairen geen vijand ontdekt. Bij eene gelegenheid werden eea paar jeugdige Tami&ngers gezien en aangeroepen, die, in stede van antwoord te geven of te blijven staan, in de laiang verdwenen wegkropen. Toen zij meenden bui ten schot te zijn, kwamen zij weder te voorschijn, met het ongelukkige gevolg, dat beiden door op hen geloste schoten gewond werden, ééa in het hoofd, en ééa in het been. Naar wy verder vernamen wordt door het militair bestuur met kracht aan het aanleggen van wegen in Tamiang gear beid; een uitmuntenden maatregel, op het nemen waarvan wij indertijd aan drongen. De inlandsche bevolking uit de om gevicg van Seroeway heeft zich een ste vige benttng gebouwd, waarin zij zich avonds na afloop der veldbesigheden terugtrekt. Tengevolge van te Macao ontvangen telegraphische berichten, volgens welke het koninkrijk van Maubara in opstand is gekomen tegen de Portugeesche au toriteiten op het eiland Timor, heeft het oorlogsschip „DIu" order gekregen om den iaden van Macao naar Timor te gaan; aan boord bevindt zich een contingent sepoys, onder commando van den vaandrig Antonio Eduardo da Silva. Men verwacht eenige schermutse- igen. Uit Lahat (Palembang) werd dd, 19 dezer aan het BatHéld. geschreven: Den I2h dezer des namiddags te uur 5 min. werd alhier eene zware ho rizontale aardbeving gevoeld, die onge veer 40 seconden aanhield, richting N, W. Z. O. De schok was zoo hevig, dat men bijna niet op de been kon blijven, terwijl huizen en boomen zicht baar bewogen. Dank zij den bouw der woningen alhier, welke laatste, vaa planken opgetrokken, allen op palen staan, veroorzaakte deze schok plaat selijk weinig schade. Te 4 u. 40 m. van dienzelfden mid dag werden weer horizontale schokken gevoeld van dezelfde richting, doch thans zeer licht en van korten duur. Te Bandar moet de aardbeving nog heviger geweest zyn. Ia des avond van 13 Juni ie 11 uur en van 16 Juni te ii'/a uur werden hier weer scuokken gevoeld, doch alle verticaal en niet zeer zwaar. De Dempo, die van hier uft te zien is, en eerst sedert vyf jaren opgehouden heeft te werken, vertoont nog steeds hetzelfde effen gezicht, zoodat het niet uit te maken is, of de schokken toe tescarij ven zijn aaa dezen berg, dan wel aan den Kaba, die in het Kepahiangsche ligt. Hoe het ook zij, wij hopen verder ge spaard te mogen blijven van schokken als op den 2n, daar wij toch reeds te kampen hebben met de bijna ondrage lijke hitte op de plaats. De thermometer wijst binnenshuis tegen 12 uur in enkele woaingem 94 tot 96° aan. Niettegen staande het temperatuursverschil overdag en des nachts zeer groot is, valt de gezondheid over het algemeen zeer gun stig te noemen en is de plaats op en In antwoord op de resolutie vinden Russische» minister vin fiainclen, wiir bij het toepissen van het maximnm-ti, rief tegenover Duitschland is voorge. schreven, heeft een „Reichsgesetablatt* eene verordening van den 29 dezer p0! bliek gemaakt, waarbij de voornaamste Russische uitvoerartikelen bjj Invoer ie Duitschland aan eeae verhooging vu recht van 5° pCt. worden onderwot. pen. De bepaling is nog niet van toe passing op goederen, welke voor de» dag der afkondiging van de nieuwe ver ordening reeds over de Russische gre»i werden gevoerd, maar is overigens ter stond van kracht. De Russische ukase die op het maai- mum-tarief nog bisoadcre rechten legt als eene uiting van dea ontstanes dou- aneoorlog, wekt te Berlijn meer spot dan vrees. Men oordeelt dat het maal. mum tarief eiken handel reeds xoodi. nig aan banden legt, dat verdere extrt- rechten wel eene bedreigivg kunnen zij» maar geen werkeljjk gevolg zal zija dit er nog meer dan thans reeds naar Rui- land wordt gesmokkeld I Rusland heeft bepaald dat vsn 1 Au gustas af het mlnimnm-tarief op got deren uit Oostenrijk afkomstig, zal wor den toegepast. Omtrent het oproer ia Argentinië wordt aader gemeld, dat het congres te Eet nos-Ayres heeft besloten dan staat vu beleg af te kondigen en de tnsschtu. komst van het federaal gezag ln de provinciën Santa Fé en San-Luis in tt roepen. De straatgevechten te Rrsario duur den steeds voort. Mea vreesde dat hedei Laplata door de radicalen zou words» belegerd. koortsgevallen sa van andere ziek. bevrijd. Het volgende kunnen wy mededeelsa over het art-building, dat in het noordelijk gedeelte van het terrein is opgetrokken, Het gebouw is lang 170, breed 107 en hoog 42 meter, de zijvleugels 7o laeg en 40 meter breed. De kapel vaa dit gebouw is opgetrokken ia grisksch-jooischen stijl, die van uit het meer Michigan, een zeer schoonen aanblik oplevert, die vooral door de terrassen, balustrades en beel dengroepen die by het gebouw behoe- ren, niet weinig wordt ver- oogd. Ook dit [gebouw is samengesteld uit drie bouwstoffensteea, yzer en glas. De inhoud van het art-building om vat de beeldhouwkunst, uit marmer, ea wel van de moderne meestersbas-re liefs uit marmer en ook broosschilde rijen iu olie- ea waterverf, op ivoor, metaal, porcelein en papier; fresco's op de muren, krijt- en pastelteekeniageB, graveerkunst en etsenantiek en mo dern snijwerk, graveerseien op medail lons, Cameen en edelgesteenten. Het grootste deel der keurige fransche inzending bestaat uit een rijke keuze uit het museum van beeldhouwkunst ia het parijsche Trocadéro, waarvan de collectie door het fransche goeverae- ment welwillend werd afgestaan. De grootste collectie schilderijen bezit hier Amerika zelf, maar daarom zijn het nog niet de mooiste tentoongestelde producten. De part. correspondent van „het Va derland", aau wiens schrijven een es ander is ontleend, zegt er van dat zy (de schilderkunst der Nieuwe Wereld) nog in wording is, en de opvattiag harer kunstenaars niet oorspronkelijk, doch gedeeltelijk wordt nagevolgd van die der Oude Wereld. De engelsehe collectie, is mooi, ei bevat mede een zestal aquarelschetsea voor de kringen op het vasteland, vol valschheid en schyn. Bah 1 Ik kan er niet aan denken om juist nu van hier te gaan. Ik geloof, dat als ik wist, dat de ware Jack Henley op weg was hierheen, ik nog zou hlyven tot het laatste oogenblik, wanneer ik de deur werd uitgezet. Deze omgeving heeft my in verrukking gebraGht. Ik wil er in blijven zoolang ik kan. Ik heb er genoeg van om nog langer van myne scherpzinnigheid te bestaan ten koste van domme dwazen. Laat ik voor eenigen tyd tenminste leeren beseffen, wat rust be- teekent, en slechts aan den dag van heden denken. Verondersteld dat Henley nooit terugkeerde Hoe onzinnig 1 Natuurlijk komt hy hier terug. Naar hetgeen ik van hem heb ge hoord, is hijzelf ook een doenniet geweest, en mag hy blij zyn om hier een onderkomen te vinden. Sommige menschen kiezen een avontuurlijk, zwervend leven uit vrijen wil, maar ik was er toe gedwongen. Na den dood van myn armen ouden vader, kon ik niet in het land blijven. De naam der familie stond slecht aan geschreven na die zwendelary in die myn-specnlatie. Ik stak dus over naar Europa en leefde daar van mijn scherpzinnigheid, en somtijds bracht my die bitter weinig op! Maar als Henley dood is omgekomen in dien brand Deze vraag speelt my voortdurend door den geest. Maar als hy niet dood is? Het is mogelijk, zeer goed mogelyk! Ik vond zyn zakboek nog in den zak van den jas, waarin ik dat zoo straks vond. Zonderling, dat een man van de wereld er een dagboek op na houdt! Er valt zooveel voor in het leven van een zwerver, dat hy niet op papier wil brengen; dat heeft myne ervaring my tenminste geleerd. Er zyn evenwel in het dagboek maar weinig bladzijden ingevuld, maar die geven mij eenigszins een denkbeeld van Henley's leven, zoodat het mij genoegen doet het te hebben gevonden. Ik heb zelf zooveel rondgezworven, zoodat ik goed over Australia zou kunnen spreken al was hyzelf tegen woordig. Als Sylvia's vader nog leefde, dan zou hy mjj met vragen knnnen lastig vallen, maar hy is dood, en tante Fanny heeft my na myn twaalfde jaar niet meer gezien. Sedert dien tijd had ik zooveel kunnen veranderen. Juist op dat oogenblik zie ik myzelf in den spiegel met een uitdrukking op het gelaat alsof ik een vraagstuk oplos, met de lippen op elkaar geklemd, de oogen peinzend, maar ernstig. Met een uitroep byna van ontsteltenis sprong ik op. #Welke plannen beraamt ge vraag ik aan mijn beeld in den spiegel. ,/Gy gjj- vagebond ik frons de wenkbrauwen, wat het spiegelbeeld my nadoet Mgy hebt een plan, laat hooren." Ik kyk mijzelf scherp aan, alsof ik een antwoord verwacht. „Door eene vergissing zijt gy hier in huis gekomen. Verlaat het zooals het voor uwe komst was. Uwe plaats is niet hier, maar daarginds te midden van het wereldsche gewoel. Voeg u weer by uwe broeders, de roofvogels, maar laat de onschuldige duiven met rust." Er ligt zooveel aandoening in mijne stem alsof ik tot een ander spreek. Daarna laat ik my weer in myn stoel neervallen, en mom pel na een zucht te hebben geslaakt: //Neen ik wil niet gaan, ik heb besloten om te blyven.# HOOFDSTUK III. Be verlorene* Ik ben hier reeds een week geweest. Ik begin mij reeds g tehuis te gevoelen. Met tante Fanny heb ik kennis gemaakt; 2$ heeft den verloren zoon aan het hart gedrukt, figuurlyk gesprokee natuurlyk, en ik ben byna reeds beginnen te gelooven, dat mije zwervend leven in Europa slechts eene nachtmerrie is geweest, e dat ik ten laatste gelukkig ben ontwaakt om tot de gezegende werkelijkheid terug te keeren. Nooit is een zwerver zoo vorstelijk ontvangen. Ik ben als het ware de heer en meester van allen en alleB hier in huis. Iedere wensch wordt voorkomen; ik behoef niets te vragen. Ik heb zelfs ontdekt, dat ik een geweten bezit. Ik meende dat dit reeds lang geleden was begraven op een vergeten plek, maar Sylvia's vrien delijke blik en glimlachjes hebben den ijskorst er omheen doen smelten. Op het oogenblik spreekt het nog zeer zwak tot my, maar zijn stem wordt steeds sterker, en wanneer ik in de eenzaamheid vac den nacht in myne kamer ben, dan zegt het my onaangename dingen en richt het kwellende beschuldigingen tot mij. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2