NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Kermis. lie Jaargang. Dinsdag 8 Augustus 1893. No. 3097. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON, HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 i. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 132. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agentsn en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publidté Etrangére G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSucc., Parijs 31 bis Faubourg Montmartre De reeks van voorstellingen en uit voeringen gedurende de kermis is Za lerdftgavond door de „Sociëteit Ver eniging" geopend met het eerste op- ireden van het graad spectacle concert irgrié ouder directie van de* heer H. ran Os, te Rotterdam. Het programma gaf naast eakele min beduidende nummers verschillends aantrekkelijke vertooniugen. Tot laatstgenoemde mogen worden ge het optreden vau de* koord Frank la Moudue, die zeer goed; op een slaphangende stale* draad, equilibristiache toeren van Canary vooral ock de elegante en verras- verrichtingen van „the great family" op een en tweewielige Dit sympathieke drietal, jesta&ade uit een jong meisje ea twee naderen, behaalde een volkomen ver- liesd succes. Voor hen die van duettea a dit genre houdea, is ook het optre den van de Wiener Character Ges&sgs- Duettistén eene aangename afwisselisg. Verdienstelijk was ook de familie Har- ison (acrobaten) die als „the Ring- wood Troupe" ook gymnastiaeert. Holiandsche komieken zijn aaar het dun gezaaid, althans die van dea raag en een goede chanteuse is niet zoo gemakkelijk meer te vinden, door de toename van de die de beste krachten in dat soort tot zich trekken. De heer mevrouw Culp—Stoete en de zas- Milette die Verra en Bella konden ons slechts matig voldoe». maakten het daarbij veel laag. Het was zeer jammer, dat de Ser- isntinedfias van MUe Zorah Zoliasai Saterdagavosd niet kon doorgaan, om- lat door eea misverstand het licht daarby loodig niet In orde was. Zondagavond ivenwel trad deze dame op en met het ülergrootste succes. Hare bevallige dan- len ia een zijde» costuum, dat zij in iteeds veranderende plooien en golvingen )m zich heen weet te doen zweven, als zjj is door kalklicht in kleuren, zija verrassend om te Men kan zich geen voorstelling van de prachtige effecten en die worden teweeg en wie Zaterdagavond dit heeft gemist, zal verstandig met het dezer dagen nog eens te zien. Het is bepaald de „great van het programma. (Zie achterstaande advertentie.) Wij hoorden veel goeds vertelle» van eea slangenraenschj Mile Coadola, wier verrichting®® wij echter Zaterdag door het vergevorderde uur niet meer kondan bijwonen. Hedenavond treden „de Eltoas" op, die naar men ons zeide, bizonder de aandacht sullen trekken. Zondagavond gaf het operettegezel- schap vas d9 heerea Kreeft e?i Buder- man u'.t Amsterdam in den Schouwburg „de Parel vaa Zaandam". Menigeen zal zich herinneren, hoe ten vorigen jare dit gezelschap avond op avond voor volle zaies r.eer goede opvoeringen gaf. Dê „Parel van Zaan dam", die romantisch geborduurd is op ds welbekende historie van Czaar Peter, is een handig geschreven operette, vol pakkende melodie» ea die door ds bests krachten va» den troep (mevrouw Ba- derm&s ea dë heerea Kreeft, Dons ea va» der Stappen) met groote komische kracht wordt gespeeld. De schouwburg was dan ook reeds dezen eersten avond flink bezet. Voorzeker zal het gezelschap ditmaal even groot succes behalen als ten vorigen jare. De Schouwburg van de heerem Gebr. vaa Lier, die met deze kermis zij-.? oude standplaats op de Groote Markt heeft inge&omen, mocht zich reeds Zon dagavond bij de eerste opvoering van „Het Mannetje uit de Maan", in een druk bezoek verheugen. Het stuk is dit ook waard. Dit blijspel, uit het koog- duitsch van-Jacob3ohn, vertaald door dea heer C. P. T. Bigot is, hoewel een kermissiuk, en dus met zangnummers op het ^programma, die geheel buiten de intrigue va» het spel staan, van het begin tot het einde boeiead. Dc cou pletten zijn dan ook zeer vroolijk en wedijveren met de» tekst van het stuk om de toehoorders in eeae opgewekte stemming te houden, De vertolking van het stuk is zeer goed. Mevrouw Albregt-Eagalman ea de heer Bigot Sr. weten ia hunne rollen die» eigenaardige» humor te» toon te spreiden, waardoor zy zich bij het pu bliek zoo geliefd hebben weten te ma kes. Verder make* wy met waardeetisg melding van het levendige spel va» mejuffr. Cohen als „Wildeman", terwijl ook mevrouw Kley en de heerea J. van Lier en Coster in de kleinere rollen veel tot het succes bijbrachten van dit blijspel, dat wij eea ieder kunnen aan bevelen om te gaan zien. Ha*rlbm, 7 Aug. X893. De kolonel Bloem, commandant van het 4e regiment Infanterie, kwam heden alhier aan, ten einde het 3e bataljon te inspecteereD, dat daartoe ten 9% unr in volle wapenrusting was opgesteld op het terrein by de cavaleriekazerne. De ie Luitenant G. G. A. Hesselhsk van het 10 bataljon 40 regiment In fanterie te Delft wordt, op het door hem gedaan versoek, overgeplaatst bij bat bataljon Infanterie alhier en inge deeld bij de 2e Compagnie. Te 's Gravenhage sija den 5den dezer geslaagd voor het examen acts-engelsch L. O. de heereaP. W. van Schendel, S. Voorzanger, C. Smit, allen alhier en C, van der Werf! te Zandvoort. Zondag hield de Post.-Vereen. „De Smelvlïeger" alhier eens wedvlucht van Steen wijk met oude ea jonge duiven. Zij werden door de goede zorgen van de» stationschef aldaar tea 8.20 losge laten met Westenwind en buiïg weer. Zy kwamen in de volgende orde aaa. 11,6.27, 11,7.29. 11.7-38. 11,815. 11,8.52. 11,9.56. ie duif v. d. heer Abr. Meij*r H. E.Jung T, A. Donnés Joh. Jaag D. Rossis A. Has-rtmara A.W.v.IJsseldijk 11,10.9, Zoodst de 7 beschikbaar gestelde pryzea is bovengenoemde volgorde be haald werden. De verguld zilveren med. es 'i diploma, uitgeloofd door ZEx. den Minister van Oorlog, werden gewonnen door de heerea Abr. Meijer en H. E. Jang. De heer Frits vaa Haarlem, thans hier geëngageerd in de sociëteit „de Kroon", geaiet als vorig jaar de hooge eer op morgen Dinsdag'van 453^ uur namiddag tot het geve» eener voor stelling te sija uitgenoodigd voor H.H. Majesteit or.ze geëerbiedigde Koningin op 't Koninklijk Paleis op 'tLoo. GEMEENTEVERSLAG. Zaterdagnamiddag, te laat om er nog iets van op te nemen, ontvingen wij het jaarverslag onzer gemeente over 1S92. Daaruit blijkt, dat de bevolking einde December 1891 bedroeg 24984 mannen ea 28701 vrouwen, totaal 53685. Het aantal geboorten overtrof dat der sterf gevallen met 610, terwijl 4170 personen zich in de gemeente vestigden en 3161 er uit vertrokken, aldus opleverende eene vermeerdering van 1009. De totale ver meerdering is derhalve 1619 en met inbegrip van het garnizoen etc. was het aantal inwoners op 31 Dec. 1892 26442 mannen en 29525 vrouwen, d. i. te zamen 55967. Ia het afgeloopen jaar overleden 567 mannen en 569 vrouwen, te zamen 1136 personen. Er werden 393 liuwe- lyken gesloten, hetgeen 42 meer is dan in 1891. Vier der mannen ea tien vrouwen verklaarden hierbij, dat zij niet konden schryven. Negen echtscheidingen werden inge schreven. Naar de godsdienstige gezindheid be staat de bevolking uit23918 Nederl. Hervormden, 333 Fransch Hervormden, 2481 evangelisch Lutherschea ea 359 hersteld Lutherschen, 2780 Doopsge zinden, 575 Remonstranten, 83 Moravi sche Broeders, 1167 Christelijk Gerefor meerden, 20913 Roomsch Katholieken, 98 Oad-Roomschen, 18 Zevendsgs Baptisten, 741 Nederl. Israëlieten en 23 Portugeesche Israëlieten, 1815 tot geen kerkgenootschap behoorendoi onbekend. De schuldenlast der gemeente bedroeg op 1 Januari 1892 2,558,060. De cho- lerabarak vereischte eeae uitgaaf van ƒ8340- Er zijn 1160 lijken ter aarde besteld, waarvan 75I op het gedeelte van de algemeene begraafplaats voor de Protes tanten, 406 op dat der Roomach Katho lieken en 3 op dat der Israëlieten. Svesals vorige jaren blijkt, dat het aantal van hen, die door het Burgerlijk Armbestuur ea door de kerkelijke arm besturen werden bedeeld, weder ver minderd is. Stellers vaa het verslag ma ken daaruit op, dat de toestand der mindere klaseên vooruitgaande is, maar voegen er bij, dat niet uit het oog mag worden verloren, dat de door „Welda- dagheid naar Vermogen" en de door particulieren ondersteunden, niet onder de cijfers in het verslag genoemd, be grepen zijn. Het Burgerl. Armbestuur verleende onderstand aan 1090, de kar kelijke Armbesturen aan 1837 personen, hetgeen 721 minder is dan ia 1891. Beschouwingen over landbouw e® veeteelt komen in het verslag niet voor, omdat de deskundige die zich vroeger daarmee belastte, er au geen gelegen heid meer voor heeft. Dezelfde oorzaak is aanleiding, dat er omtrent tuinbouw en bloemisterij geen algemeene opmer kingen meer worden gemaakt. Op de Hoogere Burgerschool met 5 jarigen cursus bedroeg het aantal leer lingen ultimo December 1893 274, waarvan 6 slechts enkele lessen bijwo nen. Van de 4 leerlingen die examen deden voor de Kon. Mil. Academie te Breda, werden 2 geplaatst. Al de leer lingen die eindexamen deden (15 in getal) slaagden ea van hen die over gangsexamens aflegde ruim 80 procent. Op de Hoogere Burgerschool met 3-jirige» cursus bedroeg het aantal leerlingen 58d. i. 3 meer dan in het vorige jaar. Een leerling, die tegen het advies der leeraren examen deed voor de marine, slaagde niet. Met goed ge volg deden examen2 voor de Zee vaartschool, een voor de posterijen, een voor klerk bij de Holl. Spoor en een voor de Rijkslaadbouwschool. Over de burgeravondschool deelden wij reeds vroeger een en ander mede. De Middelbare School voor Meisjes, die in het afgeloopen jaar haai' 25jarig bestaan vierde, telde einde 1892 187 leerlingen, d. i. 7 meer dan in 1891. 13 leerlingen ontvingen het volledig di ploma van het eindexamen en 2 het zelfde, uitgezonderd de natuurweten schappen. Op het instituut-Prins bevonden zfch einde 1892 69 leerlingen, gesplitst in drie klassen. Over de Ambachtsschool deelden wij reeds vroeger eea en ander mede. E ^en- zoo over de school van Kuasinyver- heid. De cursus van het gymnasium begon in 1892 met 93 leerlingen en 4 toe hoorders, welk getal einde 1892 gedaald was tot 87 leerlingen en 4 toehoorders De Sctsuurmaa-Schimmel-van Outerea- Stlchtiug steunt thans door eene toelage 28 joagelieden, waaronder een meisje. Deze zyn geplaatst als volgt 1 op het gymnasium, 1 op de H. B. S. met 5 j. c., 3 op de H. B. S. met 3 j. c., 7 op de Burgeravondschool, 3 op de Burger school, 2 op de dagteekeaschool en 6 op dë avoadteekeaschool voor Kunst nijverheid, 2 op de Muziekschool ea 3 als kweekelingen bij het Stedelijk Mu ziekkorps. Het verslag van de Kamer van Koop handel werd reeds vroeger door ons medegedeeld. De hardlooper Snoek kwam volgens een bericht ia dit blad vaa Zaterdag avond jl., Zondagmiddag 1,25 ia het café van Gebr. Brinkmaan aan en ver trok reeds te half twee upr van daar. Dat Saoek hard loopen kau bewijst het feit, dat zija twee begeleiders per velo- cipède hem bij het vertrek alhier niet konden bijhouden of liever dat Saoek reeds aan het loopen giag voor de hee rea per rywiel er aan dachten hem te volgen. In de Sp&arnwoudersfcr&at had een der rijwielers hem ingehaald. Zoo wel op den Amsterdamschen weg ais op de Groote Markt was er veeibelaugstel- ling vcor Snoek. (Zie vervolg Stadsnieuws 3e pagina,) De vorige week is de opvol ger van kardinaal Lavigerie, mgr. Leon Livinhac, aartsbisschop van Algiers, ver gezeld van pater Louail, provinciaal der missie te Parijs, fe Rozendaal (N.-B.) geweest. Zij brachten er eenen dag door en bezochten ook het missiehuis. Vrijdag Uitgiet engelsch EARNEST DE LANCEY PIERSON. 10) HOOFDSTUK IV. Was het eene waarschuwing P Telkens wanneer zij by een huiselijken twist hem de huid vol of het op hare zenuwen kreeg, hield hy daarvan aantee Sen jaar lang hield hy het bfl haar uit. Dit was wel merk- faardig lang, maar hij dorstte naar meer. Voor het onaangename BVen, dat hy toen leidde, kreeg hy eene vergoeding in zyn notitie- »sk, dat vol was met de kostelijkste materie voor een realistischen oman. Het kostte hem natuurlyk geen moeite om eene echtschei ding te bewerken, want het boekje met de aasteekeningen diende ils zwygende getuige. Toen hij weer vry was, verwerkte hy zQne aanteekeningen tot roman, en het resultaat was //Een gewaagd huwelyk^, dat nn zyn derde uitgave beleeft. Dat maakte hem dadelyk beroemd. Ja!" met het hoofd schuddend, ffde manier, waarop die man weet te beschrijven, hoe een pantoffel op iemands huid neerkomt, is prachtig j gy kunt het byna zelf voelen ja werkelyk I" Er verhief zich eenig gelach, wat Rossiters toorn opwekte. Hy beschouwde ons blijkbaar als personen, die geen eerbied hadden voor de realistische kunst. z/Kom, neef Jack,^ riep Sylvia vroolyk uit, //gy hebt van ons allen de meeste avonturen beleefd. Doe ons eens een huivering wekkend verhaal. Zult gij nu de eer laten aan menschen, die altyd thuis zyn gebleven Vertel my eens iets romantisch over de woudloopers." N0f over de Grieken," zeide de majoor my kalm aanziende met een doordringenden blik, die my deed ontstellen. Ik stamelde, omdat ik wist, dat hij my aankeek. Wat kon hy bedoelen met die zinspeling op valsche kaartspelers, wat dikwijls de Grieken zyn? //Mijne eenige ontmoeting met een woudlooper heeft niets ro mantisch opgeleverd," haastte ik te zeggen. //De eenige, dien ik het ongeluk had te ontmoeten, was vuil en ruw, en sloeg my van myn paard omdat ik hem niets beters kon geven daD een sove reign en een spoorwegpas van het vorige jaar. Daaruit kunt gij geen materie voor een roman putten, mynheer Rossiter." z/Als ik er zelf was geweest," zeide de romanschrijver, //dan zou ik uit dien man de stof tot verscheidene novellen geput hebben. Ik verzeker u, dat hy van ons beiden de meest beroofde zou zijn geweest. Ik laat nooit de gelegenheid verloren gaan, om van zulk een ongeval partij te trekken," met het hoofd schud dende. //Ik heb eensj toen ik bezig was een spiritistischen roman te schryven, een spookhuis gekocht, maar ik had meer last van de verkoudheid, die ik opdeed, terwijl ik des middernachts in de vochtige gangen rondloop, dan van de geesten, die ik er had moeten ontmoeten. Wat inbreken betreft, ik verdien meestal meer aan hen dan zij aan my. Zy vinden wat vernikkelde borden, terwijl ik hen in hun handwerk stoor, en aldus de bron vind voor een roman als //Het middernachtelijk geheim". Dat hebt gy zeker wel gelezen?" Ik knikte zoodanig, dat het als antwoord tweeledig kon worden opgevat. z/My dankt, dat men de meeste stof voor romans wel in Europn zal kunnen verzamelen," zeide majoor Carriston, zyn blik naar my toescheen, meer op my dan op Rossiter gevestigd. //Amerika is nog te jong voor romanschrijvers." z/Dat wordt ieder jaar beter majoor. In de benedenstad is meer op te sporen dan in Cairo. Zooals gy zegt, de atmosfeer is nog te jong om hier een belangrijke litteratuur te kunnen ontwikke len, maar dat zal mettertijd wel komen. Ik doe zelf reeds veel^ Wy zullen zien," nederig boog hy het hoofd. //Geef ons tijd; in de oude wereld zou ik wellicht een beter veld vinden voor mjjn letterkundig werk, maar het duurt zoolang om de menschen te overtuigen, dat een modern schrijver meer weet van zijne kunst dan een Balzac en in dien tussohentyd zou ik vau honger om komen." //Honger is een groote prikkel voor den arbeid mynheer Ros siter," aldus kwam Sylvia tusechenbeide. //Hoevelen hebben zich doordat zy van honger stierven niet onsterfelijk gemaakt," //Onsterfelijkheid is een geheimzinnig iets, dat niemand kan

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1