WEDSTRIJDEN. POLITIEK OVERZICHT. gevolg. Na de voorstelliag reed men ia rij- tuigea la Daumont bespannen paleis- waarts. De Koning van S*ksen heeft aan dea burgemeester van den Haag eene belangrijke gift doea toekomea ten be hoeve der armen. Maandag was de Erfgroothertog van Baden op dejeuner bij den Duitschen gezant. De Koning van Saksen heeft voor zijn vertrek benoemd in de Albertorde tot ridder ie kl. dea heer J. J. Doffe- gnies, provinciaal inspecteur der poste rijen, tot tidder as klasse den heer J. Hofstede, directeur van het posikan- toor te Scheveningen en den heer J. Gaarlandt, directeur van het Oranje- hotel. De uitslag van het eind examen van hoogere burgerscholen voor de commissie Ia Noord-Holland is als volgtgeslaagd lijn de leerlingen vaa de hoogere burgerscholen te AlkmaarArent J. P. Boeke, Her man Jansen, J. de Jongh, W. H. Keesom, M. H. Kluitman, j. Pot, J. H. Visser. AmsterdamJ. J. Bekaar, L. A. Bliadenbach, W. D. H. Bock, H. Bos, C. E. Brugman, A. G. de Bruyn, R, N. M. Eykel, H. F. Fleischer, P. Fol- mer, F. C. A. Grote, F. G. M. Haase, R. van Hasselt, H. J. Helnsius, Y. C. W. Herweyer, H. J. Huges, W. Kamp, D. Klatzer, H. M. Kulpscheer, C. J. Koch, N. H. Kolkmeyer, L. de Koning, H. J. Koopman, A. Kritzler, G. C. Kuaeman, J. H. J. Loggen, P.Luyten, E. A. Manti, W. K. W. Matthes, mej. Jac. J. G. v. d. Meer, C. F. C. Meuser, A. A. Meyers, J. Muntlcg, T. Nagel, D. Pyiel, F. H. Relslger, P. J. F. D, v. d. Rlvière, S. C. van Schaick, J. W. v. d. Sluys, H. J. Stlgter, R. Tange, J. A. Verschuyl, S. J. Vroman, H. Vrijdag, L. M. de Buy Wenniger, P. J. te Winkel, J. H. van Zuylen. HaarlemW. A. Borger, N. C. v. d, Bosch, P. J. C. Brauns, A. J. Bronk- horst, H. F. Eilbracht, J. J. Hallo, F. Hees, R. G. Hoefielmao, F. Hijmans, P. G. A. Blok van Leer, J. H. P. F. Meuten, A. Merens, Frederic Ctt. J. van den Steen van Ommeren, L. van den Steen van Ommeren, K. H. R. Pluym, Meute, D. C. van Eibergen Santhagens, Th. J. J. K. van Son, W. Stolp Jr., R. A. H. van Suchtelen, J. R. van der Vliet, A. C. Waller Jr., W. L. A. Warnier, H. L. Gerth van Wijk, F. C. ZiUesen. Hoorn P. W. van Doorn, A. Gra- vendijk, mej. J. J. Kenrenaer, W. Mars, J. van Roojen, A. Spaans, J. G. Vee nenbos, J. Zjjp. LeidenO. J. Beek, mej. A. E. G Callenfels, G. H. Dlkshoorn, J. J. C Donker, J. J. van Eek, J. A. Eigenman, G. Gerritsen, J. van Kaathoven, R. A. Kern, G. A. Koese, G. L. J. D. Kok, M. P. Kooreman, J. v. d. Made, Christiaan Muller, H. van Nonhnys, R. Ie Poole, D. Ritman, H. M. de Roode, Adr. de Stoppelaar j.A.Lin. ZaandamWillem Boeke, P. J. J. Honig, L, J. Roehner, C. L. Wenlet. G:ontogen: F. A. F. Groneman, A. M. Schaaisma. Afgewezen zes candidaten. Het optreden van da. Bax. Io de 16e zitting der alg. synode was aan de orde de behandeling van het schrijven der 's-Grnvenhaagsche ouder lingen over het optreden van ds. W. Bas, en het daarover uitgebrachte rap port. Na breedvoerige en ernstige gedach- teawisseling wordt aangenomen een motie van orde, voorgesteld door de hh. Bronsveld, Van Veen en Koch, al- dos Inidende„De synode, betreurende den toon, waarin het adres van de hh. Rochnssen c. s. is gesteld, „en afkeurende de wijse, waarop ds. Bix deel neemt aan den strijd tegen het privaat bezit en de bestaande ia- richting der maatschappij, gaat over tot de orde van den dag." Zaterdagavond werden tus- schen Bunde en Maastricht door den snel trein no. 43 drie koeien overreden. Het ongeval had gelukkig geeae andere ge volgen. Tegen den eigenaar is proces verbaal opgemaakt, omdat hij ze op den spoorweg heeft laten loopeD. Zaterdagavond kwamen uit Antwerpen te Rozendaal aan eenige honderden russische landverhuizers. Door de mzrechaussees werden zij een voor een in de stations wachtkamer gelaten, ten einde hnn reispas te doen nazien, De menschea waren uitgeput van dorst en vroegen om water, dat hun natuur lijk werd verstrekt. De kinderen waren legiode kleinen hadden blijkbaar geen bed noodig om rustig te slapen. Om streeks half tien mochten allen verder reizen. Maandagmorgen werd het feest op het terrein achter het Rijksmuseum te Am sterdam voortgezet. Het weder was nog beter dan Zondag en zelts nu en dan kwam het zonnetje door de granwe wolken heenkijken. De tamers waren natuurlijk allen up het appèl; het pu bliek avis minder goed vertegenwoor digd. Het was voor velen nog wel .wat vroeg, en de personeele wedstrijden hebben uit den aard der zaak niet de aantrekkelijkheid van de algemeene oefeningen, die Zondag gehouden wer den. Om half elf namen d; wedstrijden een aanvang, die opgeluisterd werden door de stafmnziek vzn het ;e regiment inlznterie. De wedstrijden bestonden uit oefe ningen op het rek, de brug, de ringen, het paard, het springen met den pols stok, het ver springen en het touwklim men. Vooral het polsstok-springen had eene groote aantrekkelijkheid. Tusschen twee palen was een touw gespannen, dat telkens hooger gesteld werd, waarover de tnrners heenspioa- gen. Wanneer de sprong oizoader mooi was, hoorde men van de tribune een luid handgeklapvelan konden zich niet voorstellen, dat een gewoon men- schenklnd zoo hoog kan springen. Het ver-springen der Duitschers ver wekte veel belangstelling en enthousias me, zij waren de Hollanders verreweg de baas. Vijf van ben verwierven het hoogste aantal puaten (10), de heer Gert uit Amsterdam kon het niet verder dan 9 punten brengen. De verste sprong was 5 4 M. Als men bedenkt, dat ver leden jaar een lid van de haagsche vereeoiging „Olympia" 6.a M. sprong, is de uitslag niet zeer schitterend. Volgens het oordeel der Duitschers zijn de Hollanders in de laatste tien jaar flink vooruitgegaan. In 't algemeen knnnen ijj tegen hen cancnrreeren. Het is zeker aangenaam als de vreemde tnrners dit van onze hollandsche jongens kannen getuigen. Opmerkelijk is het, dat er zooveel oudere belgische turners aan de wedstrijden deelnamen, er zijn er bij, die reeds 40 en 50 jaren getarnd hebben. Zalke tamers zijn in Nederland zeldzaam. Terwijl de heeren-tumers des morgens aan de personeele wedstrijden deelna men, repeteerden de dames-turners in het Concertgebouw voor de uitvoering van Maandagavond. Tegen 2 uur kwamen de bezoekers alle tribunes waren flink bezet. Het sonnetje scheen voo. goed verdwenen te zijn; nu en dan vielen er enkele druppels, maar tot regen kwam het ge lukkig niet. Het feest werd des middags o. a. bijgewoond door generaal-majoor Van Marie, commandant der stelling Amsterdam. Om halfdrie werden de staaf-oelenin gen voortgezet, waaraan ongeveer 350 turners deelnomen. Ia optocht gingen zij onder geleide van de muziek naar het feestterrein. De oefeningen hadden op dezellde wijze als Zondag plaats. Eerst geschiedden deze op commando van den hoofdleider, naderhand op de tonen der muziek. Na afloop werden de personeele wedstrijden hervat. Wanneer ooit een eere avoad vroolijk en belangrijk is voorbijgegaan, dan werd die zeker Maandagavond gevierd in het Concertgebouw. 't Eerste nummer was bepaald het meest aantrekkelijke. Een veertigtal jonge dames, leden der vereeaigingen „Biiinhilde", „Voorwaarts" en „Amster dam", in vlugge gymnastiekpakjes ge kleed, deden er vrije en ordeoefeningen onder leiding van den heer Hjjaer, Al spoedig verdween het preutsche lachje van het gelaat der jonge schoo- nen in de zaal, en weldra kwam een bewonderend handgeklap daarvoor in de plaats. De flgnurmarsch, de oele- ningen met stokken op de plaats en in dea kettinggang, evenals de reien met zaag werden met werkelijk zeldzame vlugheid en elegance uitgevoerd. De broeders ia het tarnen waren een en al extase, en luide stemden zij dan ook in met de hnlde tan de zus- teren bereid. Een azntal heerea boden elk der dames een bloemtniltje aan, waarop een der turnsters den ijverigen directeur toesprak en hem twee schoone bouqusttea vereerde. De „Aatwerpsche Turnvereeniging' deed, onder leiding van den heer Al- bert Happcl, haar vrjje oefeningen, waaruit duidelijk bleek het systeem om elke beweging, hoe eenvondig ook, te bestndeeren. Daarop kwamen de zeven kloeke leden der Turnclub „Hzanover", en op het pzzrd toonden zij meesterlijk het uitstekend geoefende lichaam volkomen in hun macht te hebben. Na de pauze werden nan de over winnaars bij dea wedstrijd de beloo- ningen uitgedeeld. De voorzitter bedankte allen die had den bijgedragen tot het plechtig ka rakter van den avond, ia de eerste plaats de dames, die zoo verrassend schoon hadden gewerkt. Het maximum der te behalen punten bedroeg zeventig. Het bestuur vond echter goed, ieder die meer dan veertig punten had behaald, een prijs toe te kennen. De voornaamste hellt van dezen verkreeg, benevens het diploma, dat alle winnaren verwierven, nit de handen van een reeks Amsterdamscne schoonen een lauwerkrans. 't Waren de heeren Georg Weitz, met 63V1 punt, uit Hannover. Georg Brauns, met 62% p. uit Han nover. C. P. Gerth, met 58 p., van de ver- eenigiag „Amsterdam". W. J. Bakker jr., met 57*/» p., vau de vereen. „Holland" te Amsterdam, Otto Jacke, met 56'/, p., nit Han nover. Georg Schlepper, met 56'/» p., uit Hannover. W. A. Capreau, met 55*/» p., van de vereeniging „Amsterdam". W. F. K. van Haagen, met 54X p., vaa „Holland". Lndwlg Schlepper, met 53V1 p., nit Hannover. A. Jager, met 52 p., uit Hannover. De overige winners waren: D. Neuman, met 5o'/« p., uit Hannover. P. C. Sohlke, met 49p., van „Ly- curgus-Achilles", uit Amsterdam. A. Klein, met 49Ü p., van „de Hal ter" uit Amsterdam. H. J. H. Ohr, met 49V1 p., van Holland". J. Hailing, met 48 p., van „Holland" C. J. Roos, met 46'/: p., vaa „Holland". C. Kcnapers, met 46 p. van „Sparta" uit Groningen. H. Heikeas, met 43V, p. van „Sparta?, uit GroDiogen. J. R. Verhoogh, met 41'/, p. van de Rott. Sch,- en G.-V." H. de Jongh, met 41'/, p. van „Kracht en Vlugheid" te Amsterdam. De gouden en zilveren medailles, door de Koningin-Regentes uitgeloofd, wer den geheent aan de banieren van „Hol land", waarvan vijl, „Amsterdam", waar van twee, en „Sparta," waarvan twee leden prijzen woaaea ia den persoaeelen wedstrijd. De voorzitter sprak de overwinnaren, en in de eerste plaats de Duitschers, toe. Hij wenachte hun geluk met de victorie. Met vrengde hadden de Hol landers hen zien werkenlij hebben veel van hen geleerd en nog eens be merkt hoeveel oefening vermag. Spr. hoopt, dat den dnitscnen gasten een spoedig weerzien even aangenaam zal zijn als den hollandschen turners. Een zeer geestdriltig, zeer vleiend zntwoord van een der ctuicsche turners en warm volgde. Het werd met gejuich applaus begroet. Nog lang duurde het feest voort. Het was, zooals werd voorspeld, een waar dig slot van het zilveren jubileum. Het zeer geanimeerd bal duurde tot vroeg ia den morgen. Heden zijn de feesten besloten met uitstapjes naar Baarn, Haarlem, Hilver sum enz. Zondag had ia dea Prias Alexander' polder bij Kraiingea een waadelwed- strijd plaats over 50 K.M., ultgeschre vea door de crlczet- en lootbalclab iKralingen*. Er waren een 30-tal deel- nemers, terwijl 5 medailles als prijzen beschikbaar waren. De ie, 2e ea 35 prijs waren verguld zilveren medailles, de 4e en 5e bronzen medailles. Bovendien was nog een medaille uitgeloofd voor het eerst aankomend lid van de cricket- ea footb&llclnb „Kralingen" en een medaille voor den eerstaaakomendenKralingenaar ol Rotterdammer. De ie prijs werd De haald door E. A. v. Hees Jr. te Kra lingen, die tevens lid xyadc van de C. en F. „Ktalingen" dus 3 medailles won hij legde den weg af in 5 u. 22% min De 2e prys wera 4bekaala door H* Man tinga te Rotterdam, in 5 u. 317& min. de 3e pr. door P. Dicke te Rotterdam in s u. 84 min. i875 sec.De 4e pr, door W. F. O verelader te Kraiingea ia 5 u. 4J m. 18% sec.de 5e pr. door J. H. de Roode te Rotterdam in 5 u, 47 min. i82/s sec. Door de nedeilandsche jachtver- eeniging „Nimrod" zijn Maandag schiet- wedstrijden gehouden op de baan te O verveen. De uitslag was als volgt: Eerste wedstrijd, allééa voor kgewoae leden, match 6 1. c. pigeons, handicap, ie prijs, kunstvoorwerp, uitgeloofd door den heer jhr. B. C. van Merlen, behaald door den heer F. J. Evekiak Basgers, Tweede wedstrijd, voor gewone en buitengewone leden en vreemdelingen match 10 1. c. pigeons te schieten twee series ieder van vijf, barrage in series van vijf. Traps gesteld als voor den Nimrods-prijs in Augustus a. s. Af stand 12 meter, ie prijs, kunstvoor werp, uitgeloofd door de nederlandsche jachtvereenigiog „Nimrod",behaald door jhr. W. A. Mock. Derde wedstrijd, alléén voor gewone leden, match 3 doubletten I.e.pigeons Afstand 17 Meter, ie prijs, kunstvoor werp, uitgeloofd door den heer mr. M. G. P. del Court van Krimpen, behaald door den heer F. J. Evekink Basgers, Volgens de duitsche „Reichsmzeiger' is de russische regeering voornemens ook het finsche tarief van invoerrechten voor den duitschen invoer met 50 pet, te verhoogen. Uit Kopenhagen wordt gemeld, dat in het Maandag openbaar gemaaktt rapport van de koninklijke commissie voor het wetsontwerp tot wijziging van de bedrijfswetgeving, voorgesteld wordt dat voor bultealandsche rekening reizende handelspersonen slechts vei. koopen mogen in de csteden; aan tol handeldrijven bevoegde personen ei slechts posten ten bedrage van ten inla ste 2oo kronen. Het congres te Washington is Mam. dag weder bijeengekomen. De Senaat heeft evenwel zyne zitting verdaagd, zonder dat de boodschap aan den pre- sident is voorgelezen. Costa, goeveraeur van de provincie Buenos-Ayr es, is vermomd aaar Li Plata gevlucht na zijn ontslag te hebbea genomen. Ia een adres aan de provii- ciale vertegenwoordiging beschuldigt hij de nationale regeering, dat zij de op. roerige radicalen steunt en beschermt, Ingevolge de verloven aan de provin ciale troepen, heerscht er te La Plm groote bezorgdheid voor osgeregeldhe. den onder de bevolking. Duizend op standeliagen onder generaal Campos verlieten Percira en begapen zich nut La Plata, terwijl drieduizend man m tlonale t roepen van Lomas naar Li Plata opgetrokken zijn. Ook de mlniswr van oorlog is met twee kanonneerboo ten daarheen gegaan. Uit Slam wordt gemeld, dat defraa sche vlag weggenomen is te Kohslchaag, Aan de siameesche douane-beambten werd veroorloofd huu posten weer ia te nemea. De fransche kruiser „Forfait" ligt ia de haven van Chantaboon. Er wordt nog steeds prukke briefwlsseliag gevoerd tusschen het siameesche hof ei Kohsichang, waar admiraal Humaan zich bevindt. Be officleele stukken, betreffende de regeling van het geschil, waarbij Slim de eischen van Frankrijk aanneemt, rij: Vrijdag door beide partijen geteekend, De fransche gezant Pavie zou Maandag zijne functie hervatten. De „Times" verneemt uit Bangkok, dat de Siameezen bevel gegeven hebbea aan de overheid aan den linkeroever der Mekong, om onmiddellijk hunne posten te ontruimen. Zij namen maat regalen om den Franscnea de bezetting van Chantaboea te vergemakkelijken KOLONIËN. BATAVIA, 5-7 Juli. Aan het verslag omtrent de voor naamste gebeurtenissen in het goever nement Atjeh en Onderhoorigheden, loopende van 9 tof en met 22 Janijl., wordt door de Java Cthet volgeado ontleend G r o o t-A t j e h. Slechts enkele mdes gaf de vijand blijk van zyoe tegen woordigheid in het voorterrein door op grootea afstand eenige schoten in de richting van onze linie te geven, zonder evenwel schade te veroorzaken. Via onze zijde werd dat vuur niet beant woord dan met kaas op eenig resultaat. Den 17en Juni werd T. Moeda Solij- man, plaatsvervanger (b&d&l) van het minderjarig Sagihoofd der XXII Moe kims, beëedigd ea als zoodanig erkend en bevestigd. Als gevolg daarvan werd den i9en de scheepvaartregeling toepas* selijk verklaard voor het kustgebied vu Groot-Atjeh, begrepen tusschen Oleh- leh ten Westen en Kwata Lengah ten Oosten. Onderhoorigheden. Oost kust. De politieke toestand bleef on veranderd. De rust ia Bagoh werd niet meer verstoord. Noordkust. Van de in de nabfi held van Telok-Semawé gelegen staatjes valt niets bizonders te vermelden. Onze versterkiag te Segli werd niet beschoten. Half aarzelend sla ik mijne oog en op naar de vensters, aan beide kanten van my, alsof ik verwacht een gelaat zonder uit drukking, met doffe oogen en bevende lippen, achter een der ven sters te zien het gelaat van den mau, naar wien ik zoek John HenleyIk kan tenminste iets doen om hem te helpen, ofschoon ik hem niet de plaats geef, die hem toekomt. Als het mogelijk is om hem het leven wat te veraangenamen, dan mogen er geen kosten gespaard worden en de arme menschen, die hem tot zich hebben genomen, zullen rijkelijk worden beloond. Natuurlijk, zeg ik tot mijzelf, als zyn toestand hopeloos is, en hij zyn verstand nooit zal terugkrijgen, waarom zou ik m£j dan de moeite geven, Sylvia of tante Fanny iets over hem mede te deelen? Als ik het geheim bewaar, zal het hun vele onaange- aaamheden'besp&ren. Voor het oogenblik zou ik ongetwijfeld veel beter handelen door hun dit leed niet aan te doen en de waar heid te [verzwijgen. Hoeveel beter was het om de illusie niet te Verbreken dan hen met de bittere werkelijkheid op de hoogte te brengen. De familie Fogarty is ongetwijfeld goed bekend in Crimmm'g Rents, want de vrouw, die bezig is met de roode kous, staat dadelijk op nu ik dien naam noem, en doet mij het aanbod mij den weg naar hunne kamers te wijzen. Zy brengt my naar een gang, waarin een duffe lucht heerscht, en maakt met ratelende stem eenige opmerkingen over de zorgen van dat gezin. Iedere deur, die wy voorbijgaan geeft haar aanleiding tot nieuwe mededeelingen. Te oordeelen naar hetgeen mijne cicerone zegt» wonen er in het huis verscheidene verdachte personen, en vooral een zekere juffrouw Ginger wordt dikwijls in haar gesprek ge noemd, die voor altyd haar achtiBg heeft verbeurd. Het doet mij genoegen door een stuk zilvermunt den woorden stroom te hebben gebroken en ik vlucht de trap in de richting van Fogarty's kamers. Na aan de deur te hebben geklopt, roept eene hooge, iersche stem//Binnen l" Ik geef hieraan gehoor. In een deken gewikkeld zit Fogarty by het vuur, en rookt uit een zwart steenen pijpje. Twee kin deren, van wie het geslacht door my niet is te herkennen, krui pen voor zyne voeten. Als hy my ziet, springt hy op, en snelt naar een stoel, waar van hy zorgvuldig met een roodeo zakdoek het stof afslaat. «Ga zitten" hy schuift my den stoel toe. //Zeker de nieuwe huurephaler met een twijfelachtig vragenden blik. //Ik ben maar al te bang, dat gij wat to spoedig zyt gekomen, dan dat uwe aanwe zigheid my aangenaam zou zyn. Gy moet weten, dat ik door den brand mijne betrekking heb verloren, en door dit ongeluk/ zyne woorden door een gebaar verduidelijkend, //heb ik nu, zoo waar als ik leef, niets voor my en mijne kinderen te eten.# z/Maar ik kom geen huur ophalen," haastte ik er by te voegen. //Niet?" zeide hij, nam zjjn pijp langzaam uit zijne mond, en zag my aan met weifelenden blik- //Zyt gy dan misschien een dominéé Ik barstte byna in lachen nit. Ik moet ongetwijfeld wat myn niterlijk betieft, in myn voordeel zyn veranderd, dat ik voor een dominéé werd gehouden. //Neen mynheer Fogarty, dat ben ik ook niet, en gij behoeft u niet bang te maken over het betalen van uw huur, dat komt wel terecht." z/Wat zegt gij?" zeide hy, alsof hij my niet goed begreep. z/Ik zeg, dat de betaling van uw huur wel terecht zal kornet Ik zal die zelf betalen. Beantwoord mij eerst zoo vlug mog een paar vragen. Gy hebt een jongen man by den brand van het Carlton Hotel gered, nietwaar?" //Neen mijnheer." //Niet z/Ik heb hem niet gered. Hy was reeds gered, toen ik hem voer het eerst zag." Ik was weer gerustgesteld. «Op den morgen na den brand vond ik hem tusschen de puin- hoopen ronddolen mijnheer. Al de anderen waren weggebracht, maar hem schenen zy op de een of andere manier te hebben ver- geten. Hy kon zQn eigen naam niet uitspreken, en scheen zjjo verstand geheel kwyt te zyn; daar niemand zich om hem scheel te bekommeren, bracht ik hem maar hier. Myne oude vrouw zy is vandaag uit werken en ik hebben veel van den armeo man ieeren houden, ofschoon hy den ganschen dag niets anders doet, dan te spelen in de zon en te zingen." «Mynheer Fogarty, gij zijt een edel menschriep ik uit. «Wat is dat?" hy ontstelde alsof ik hem een scheldnaam had toegevoegd. {Wordt vtrvoigd.)

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2