NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. STADSNIEUWS. FEUILLETON. lie Janrgmsgo VrijMaf 11 Augustus 1893. No. 3100. HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsklad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. ADVERTENTIËN: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiera. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicïté Etrangère G. L. DAUBE té Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31 bis Faubourg Montmartrt: Haarlem, io Aug, s%3. De heer W. J. P. Tr&vaglino alhier Is door Z. M. den Sultan van Tnrkye begiftigd met het officierskruis der Med- jédie. Vanwege het Ministerie van Water staat, Handel en Nij verheid, werd heden aan het gebouw het Pro vincis al Beatuur alhier aanbesteed: Het baggeren van eenige gedeelten van het Noordhollandsch Kanaal. Raming ƒ10.500. Van de 4 ingekomen iascbrijyiags- biljetten was dat van J. Goedkoop te Amsterdam het laagst voor 11.000. Eenigen tijd geleden konden de lief hebbers van teekenea de fraaie teeke- uiagen bewonderen van Walter Crane ea meer Esgelsche kunstenaars, welke op het Museum ia den Hout waren tentoongesteld. Onder meer trok bier vooral de aandacht de groote plaat van Walter Crane, „De zegepraal van den arbeid", één zijner beroemdste teekenis- gen. Tot ons genoegen werden wij heden ia staat gesteld deze te bezichtigen by den heer A. Vernout, boekhandelaar, Warmoesstraat 10, die ze thans tot den matigen prijs van f 1.50 ta koop aan biedt. De uitvoering is zeer fraai. de d.d. Schutterij hier ter stede fc op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer P. C. E. van Hemert iste luitenant en zijn beaoemd tot iste luitenant de heer J. A. G. van der Steur en tot 2 de luitenant de heer L. P. Noé. Behalve de reeds vermelde korps- prijzen, behaalden nog vier vaa de zeven schutters, die voor het bat. d.d. schutte: alhier op den schietwedstrijd te Zutfcn zijn uitgekomen, personeele prijsea, am.de lsle luit.-kwartier- xaeester de heer W. F. Roosdorp es de onderofficieren de heeren L. 'Fxuij- lier, J. Hamilton of Silvertoa hill en H. van Putten, terwijl aan eerstgenoemde als commandant v&n het detachement, dat den eersten prys ia het tirailleur- vuur behaalde, nog een zilveren draag- raedaille ten deel viel. Woensdagmiddag werd aan 700 kia- derea der kostelooze scholen alhier een groot genoegen bereid. Door de veree- aiging „Door vermaak tot Nut" werden zij^i onthaald op eene voorstelling ia Holden's Marionetten-theater. De kantonrechter alhier veroordeelde Woeasdag den heer W. van Dieren Bijvoet, bleeker te Bloemendaal, wegens 19 overtredingen van de a rbeidswet tot betaling van 19 geldboeten elk van f i.bij watsbetaling te vervangen door een dag hechtenis voor elke boete. Hierna stond dezelfde opnieuw voor herhaling deïer overtreding terecht en requireerde de ambtenaar vaa het O. M,, de heer mr. H. J. D. D. Enschedé, tegen dea afwezig gebleven beklaagde veroor dealing tot hechtenis van 19 da gen, daar blijkbaar een andere straf soodig is, om den beklaagde de wet te doen s&komen. Bij inzage van het eerste ontwerp van den wisterdienst op de spoorwegen bljjkt oas dat trein 82 des Maandags ea Dinsdags te 5.30 des morgens vaa Haarlem naar Amsterdam vertrekkende, zoomede trein 79 zijn vervallen. Door de politie te IJmulden is een valsche gulden in beslag genomen, waar bij het randschrift ontbrak. Oadanks herhaalde oproepingen doet zich voor de vacante betrekking van onderwijzeres te Houtrakpolder (salaris 500) geen enkele sollicitante op. BIN N BNI. AN Het heeft H, M. de Kuain- gin behaagd, niet alleen voor het a. s. speelseizoen aan den heer J. G. de Groot weder een subsidie van ƒ2500 toe te kennen ten behoeve vatade//Ne- derlaadsche Opera", imaar bovendien is die subsidie door H. M. de Ko. aingia-Regentes met ƒ1000 verhoogd Van de 151 adspir anten, die aan het schriftelijk gedeelte van het toelatingsexamen voor den hoofd-cursus hebben deelgenomen, zullen 83 voor het afLggea van het mondeling ge deelte daarvan te Kampen worden op geroepen t. w. van het Regt. Grenadiers en Jagersde ser geanten C. J. Ot, jhr. M. M. van der Wijck, J. C. Regenhardt, E. A. Lutje, jhr. H. van Panhuijs en M. A. Pront (6). Ie Regt. Infanterie de sergeanten J. S. Noordendorp, G. J. J. de Jongb, A. Lultsz, C. B, Dutry van Haeftec, W. Faber, P. Volbeda ea H. H. Hu- beaet (7). 2e Regt. Infanterie. De sergeanten J. W. C. C. Tucker, S. J. Hommes ea W. C. Plet (3). 3e Reet. Infanterie. De sergeanten D. C. de Witte, P. G. van Stapele, N. H. van Regges, J. A. Maas, W. Haax- man, G. van Enst, J. Kouwenaar, G. F. Sloot e» C. A. Ruempol (9). 4e Regt. Iufaateris. De sergeanten S. D. vaa der Spek, A. J. Levert, B. J. Verbrugh, L. Liegen, C. Wals, C. C. vau den Bsrgh, O. Boomstna, J. Kui per, M. de Wilde en M. A. Teuve (10). 5e Regiment Iafaaterïe: desergeas teaL. J. de Jong, J. H. van Boldrik, W. J. H. van de Poel, J. M. Nc-len, J. van der Goes, H. C. von Balluseek, P. J. de Ruijter en K. J. Staal (8). 6a Regiment Infanterie de sergean ten F. G. L. van Ginkel, G. A. Malga, J. C. L. Eagelhart, H. A. Stork, W. J. de Vogel, A. C. Forbes Wels, W. F. H. de Haan, J. F. E. ten Klooster, G. R. J. Haentjes Dekker (9). 8e Regiment Infanteriede sergean te» C. H. Ellers, A. M. Mol, J. P. Donk, A. E. H. Constant, A. J. Uiter- wijk, E. A. Ebblnk. A, J. Vale wink, H, C. E. Karsten, H. L. de Wijs ea H. J. Bosschart (10). Instructie-bataljon. De sergeanten H. W. G. Holland, J. F. van Kroon, F. A. va?* Eagen, H. E. Wempe, P. L. Stewnekes, P. van Ha!, H. J. Schafier, J. C. Duburg, T. Greidanus, J. Kool haas Revers, L. W. F. Ubbeas, R. Vo gel, J. J. van der Bie, J. H. A. vaa den Vrijhoef, P. Heering, H. F. Kee- fcell, K. Spoel en W. D. Krijff. Hei hier voren bedoeld mondeling ge deelte van het ©«amen is op 8 Augustus begonnen. E e ia korporaal der mari- uiers, De Vries geheaten, lichtte in 't bcgia van dit jaar ia Ned.-Iadië het goevernement voor f30.000 op. Hij is toen .gedeserteerd, heeft verschillende kaden, zelfs Japan, bezocht, ea landde eindelyk te Londen aas. Daar werd hem, naar hij zegt fclihaics, al zijn geld f25,000 ontstolen. Hij ging naar den consul, meldde zich aan als Van Asperen en vroeg om onderstand. De consul, die zijn signalement had, meen de hem te herkennen. Hij was hem zeer behulpzaam, zond hem met het stoomschip „Maasstroom" naar Rotter dam en lichtte per draad onzen minis ter vaa justitie ia. Bij aankomst te Rotterdam begaven zich een inspecteur van politie en een korporaal der mari niers aan boord; de korporaal herkende De Vries dadelijk ea wees hem aan. De inspecteur vroeg hem zynen aasm. „Van Asperen" antwoordde hij. „Dsn zijt gij de man, dien ik zoek," hernam de inspecteur en rekende hem in. Hij werd daarna aan boord vaa het wacht schip te Hellevoetsluis gebracht. Woensdag morgen waren cea paar dames te Zandvoort aas 't baden, toen de vloed op kwam zettea en de stroom de dames onweerstaan baar noordwaarts medesleepte. Weldra verkeerde» zij ia levensgevaar, zij nepen om hulp en een bediende van Driehui zen, Willem geheeten, ijlde haar te hulp. Hij slaagde er la de dames te bereiken en haar boven water te houden, totdat een reddingsboot, die ïntusschen in zee was gestoken, hen opnam. Ware deze niet spoedig komen opdagen, Willem zou met de beide dames den dood in de zee gevonden hebben, daar ook ham raeds de krachten begonaen te begeven. Aaa 't strand werd door eeaige dames eea inzameling gehouden om den flinken kerel eea belooning ter hand testellen. De genoegens van statistisch onderzoek. AI3 men tegenover een posSkantoor woont, is het wel eens aar dig om aa te gaan, hoe dames brieven posten. Vaa de dertig waren er steeds twee en-twintig, die het epistel, dat zij aan de post toevertrouwden, eerst nog eens goed bekeken, voor zij hem in de bus wierpen, of hij wel goed dicht was, of er wel een postzegel op zat, of het adres wel juist was ea of mea ook door het couvert heen zien kon. Van dezen 22 waren er dan altijd 3, die vergeten hadden er een postzegel op te plakken, 2 die met potlood nog iets op de enve loppe moesten schtyven, en eene die den brief weer ia den zak stak en hem mede naar huis aam. Het zweedsche oorlog s- schid Nor'rköping, Dinsdag van Mar- straad te Nieuwediep aangekomen, zal aldaar 8 dagen vertoeven en daarna naar Zweden terugkeeien. Nabij Muidea is een zoo ei tje van den veehouder F. spelende in het water geraakt ea verdronken. Omtrent een treurig oage» val, het verdrinken van des 22jarigen heer H. H. De Roode, uit Leiden, dat te Katwijk aaa Zee groote ontsteltenis es veel drukte aan het strand teweeg bracht, wordt het volgende gemeld: De heer De R., zoon eener weduwe uit den beschaafden stand bekend staande als goed zwemmer, was Dinsdag naar zee gekomen om tegen half-twee een bad te nemen. Hij wilde ver zee in en giag dit ook, niettegenstaande eene ernstige waarschuwing va» een er varen badknecht van het hotel „De Zwaaa", welke waarschuwing hy beant woordde met te zeggen, dat een zwem mer als hij geen gevaar zou ioopen ea dat hij, werd hij te vermoeid, op den rug zou gaan liggen. De badknecht hield hem nog wel in het oog, maar moest ook lettea op an dere personen, aan zijne zorg toever trouwd, 0.3. op den heer T., uil Rot terdam, die tegelijkertijd in zee was en door het opsteken der hand te kennen gaf, dat hij uit het bad wilde komen. Vóór dezen wen* n*d de badknecht den heer De R. nog goed ia h*t oog, maar nauwelijks ging hij aan zijuwerk voor den heer T., of hem drong de kreet in de ooren, dat een heer in zee in levensgevaar verkeerde. Wel waagde hjj zich rog zoo ver hij maar kon in zee, doch er was niets meer aan te doen de heer De R. was gezonken en in de diepte verdwenen. Te half vijf spoelde het lijk niet ver van de plaats des onheils aanhet werd des avonds laat naar Leiden vervoerd. De gepen s. boschwachter Ph. M. te 's Gravenhage zette Dinsdag ia zijne woning eene flesch aaa den mond, denkende bier te drinken. Zij bleek echter carbol te bevatten, zoodat hij eene flinke teug van dat vergiftige vocht naar binnen kreeg. In den angst, dien hem de inwendige pijn veroorzaakte, wierp hij de flesch weg, waardoor ook eenige druppels van de bijtende vloeistof in het oog van zijne vrouw terechtkwamen. Hij werd naar het ziekenhuis overge bracht, alwaar de ongelukkige kort na zijne opname aan de gevolgen der ver giftiging stierf. Dinsdagnacht is de houder van een zeemanslogeraentkan den Schie- damschen Dyk te Ro'terdam op brutale wijze bestolen. De dief heeft zich toe gang tot het logement verschaft, gebruik make»de van eene gebroken ruit in de straatdeur, waarvoor tijdelijk gaas was gespannen. Door dat gaas op zijde te doen, was het hem gemakkelijk, van de straat af de deur aan de binnenzijde te ontsluiten. Op deze wijze binnenge komen, heeft hij zich onmiddellijk naar het vertrek, achter de gelagkamer ge legen, begeven. In dit vertrek slapen de logementhouder en zijne vrouw, die, om toch zooveel mogelyk hun eigen dom te kuanen bewaken, zich een ijze ren kistje hadden aangeschaft en dit aan het voeteneinde ia hunne bedstede plaatsten. Ia dit kistje was geborgen em bedrag vaa ƒ150 aan geld, esn 15 tal horloges, aau zeelieden toebe hoord hebbende en andere zaken van waarde. Dinsdagochtend bij het ontwa ken beraeikten zy eerst bestolen te zijn. Eene buurvrouw, die te ruim 1 uur Dinsdagnacht tehuis kwam, had toen eene» man ijlings het logement zien verlaten, iets in zijn voorschoot dra gende waarmede hij ia de Bleekersteeg verdween. Nauwelijks was de stoom boot Mcrwede I Dinsdagmorgen voor de reis van Rotterdam naar Gorinchem in beweging gekomen, of ze kwam bij de Koningshaven aldaar in aanvaring met de middelburgsche boot. Ds voorsteven van deze boot kwam aan bakboordzij WINS. Uit het engelsch VAN EARNEST DE LANCET PIERSON. 13) Hoofdstuk V. Myn bezoek. »En kunt gy ook aan het een of ander bespeuren, dat zijn verstand terugkeert?/' #Ja, hy heeft wel tijden, dat by evengoed spreekt als ieder ander, maar van het verleden herinnert hij zich niets meer. Ik heb het dikwyls genoeg beproefd, maar hy doet niets anders dan zyn hoofd schudden, en duwt dan zijne vuisten tegen zyn voor hoofd alsof zyne hersenen zich bewegen." //Mijnheer Fogarty," vroeg ik, wgy zult u toch niet bsleedigd gevoelen, als ik u wat geld aanbied voor de zorgen door u aan den armen man besteed Het was Henley's geld, dat ik aanbood, zoodat ik van oordeel was niet verkeerd te doen, door het ten zjjnen voordeele aan te wenden. //Mynheer mynheer begon Fogarty Henley," zeide ik. //Welnu mijnheer Henley, ik heb het niet verwacht, maar ik kan niet anders zeggen, dan dat het my goed te pas zal komen, daar ik mijne betrekking als nachtwaker in het hotel heb verlo ren, en myne vrouw door rheumatiek zoo wordt gekweld, dat zy niet dikwyls uit werken kan gaan. Ik zal het dns aannemen (het was een bankbiljet van vijf pond) en ik dank u wel vriendelyk." Hy verborg het in een vaas op den schoorsteenmantel. #Schynt er nog hoop te bestaan, dat Heywood herstelt?" Ik schrikte by het noemen van mijn eigen naam. Hebt gij er een dokter by gehad?" &Ja mijnheer, maar telkens als hy den armen man heeft be schouwd, dan schudt hy het hoofd. Hy zegt, dat hy denkt dat waarechynlyk een gedeelte van de hersenpan drukt op de herse nen, en dat wellicht een der eerste geneesheeren er iets aan zou kunnen doen, maar hij is er niet toe in staat. Hy zeide zooiets, dat zy een gedeelte moeeten wegnemen. Wat of het eigenlyk was weet ik niet." z,Waar8chijnlyk heeft hij er van gesproken om de operatie van het trepaneeren toe te passen. Dan wordt een stukje uit den sche del weggenomen om den druk op de hersenen te verminderen." //Goede hemelEen gat in iemands hoofd maken Er dan zeker eerst een gat in boren En wat dan Hij hief zyne armen op. //Het is een zeer moeielyke operatie. Heeft de dokter er aan gedacht om die toe te passen //O neen, hy zeide, dat hy er niet toe in staat was; het be hoorde niet tot zyn vak, maar hij zeide, dat er wel personen waren, die het zouden kanoen doeD, ofschoon het wellicht nutte loos zou zyn om het in dit geval te beproeven." Het begon donker in de kamer te worden. Fogarty stond op„ stak een lamp aan en pookte het vnnr wat op. z/Het zal spoedig tijd zijn om den ongelnkkige zyn medicyn te geven," zeide hy en keek op de klok. „Om de twee uur geef ik hem een grooten lepel vol," en hij nam een flesch met een roode vloeistof gevuld in z^ne handen en schudde die heen en weer; i/Dit moet een raar goedje zyn, want de lucht alleen is voldoende om n ziek te maken," en met een verwrongen gelaat bracht hij de opening der flesch aan zijn neus. //Het moet verschrikkelijk zijn om dit in uw maag te krygen." //Hoe iaat gy het hem des nachts innemen vroeg ik. //O, daar zorg ik zelf voor. Tien jaar lang ben ik nachtwaker geweest, ziet gy, en myne onde gewoonte om des nachts rond te dolen, kan ik maar niet vergeten. Myne vrouw zorgt over dag voor hem en van zes unr tot zes uur 's morgens neem ik het van haar over. Wanneer zy uit wasschen gaat, dan zie ik zooals heden, over dag wat te slapen. Met ons beidex geven wy den armen man geregeld zyn geneesmiddel." z/En wat zon het gevolg zjjD, als gy hem de medicyn niet op den goeden tyd liet innemen?" vroeg ik met nieuwe belang stelling. z/Ja, des nachts wordt zyn toestand minder goed en werkt het middel kalmeerend. Als wij hem zoo een paar weken oppassen, dan, heeft de dokter gezegd, krygt hy later misschien weer zyn bewustzijn gedeeltelijk terog. Werd hem het middel evenwel ge durende een geheelen nacht Diet ingegeven, zoodat hy wild werd,

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1