Letteren en Kunst. WEDSTBXJDSJT. met groote kracht tegen de Merwedel aan, waardoor deze laatste boven des waterspiegel belangrijke schade kreeg achter de raderkast. De aangelichte schade is vooral groot ia de ie klasse kajuit. De Merwede 1 is voor reparatie ■aar de werf te Krimpen vertrokken. In de Stationstraat te Utrecht liep Woensdagmorgen een sla gersknecht om het vleesch by de klan ten te brengeD, toen zijn levenspad zich kruiste met dat van een dienst meisje, dat in een helder, kraakzinde lijk katoentje, met een aardig plooi- mutsje op, en met een boodschapmand- je onder den arm, aardig genoeg er uitzag om zelfs een slagersknecht een oogenblik zijn plicht te doen vergeten. Deze zette zijn mand op een stoep en knoopte een paar minuten een praat je aan met bet meisje. Maar de twee minuten werden er vyf en tien; ja, wel haast was een kwartier verloopen,toen een keeshond, de gelegenheid schoonziende, arglistig langs de huizen kwam gesloo- pen, regelrecht op dea mand af, die nog altijd op den stoep stond. Heel voorzichtig zette Kees zijn beide voor- pooten op den rand van de mand, om een overzicht te nemen van den in houd. Met kennersblik koos hij het lekkerste stukje, een smakelijken kalfs fricandeau uit. Nog altijd ongemerk aette hij zijn tanden er in en toen pardoes, met den staart lusschen de pootea aan den haal. Opeens werd osze slager uit de poë tische sferen tot de prozaïsche werke lijkheid teruggeroepen. Miar te laat Reeds was Kees, di; liep wat hij loo- pen kon, aan den hoek op den Sin gel gekomen. Met iets zegevierends in zijn blik keek hij nog eens om naar den slager, die stil jammerend zijn winkel en zijn baas ging opzoeken, om rap port te geven van het voorgevallene. Voorloopig heeft hij zich zeker voorgenomen, zich door geen dienst meisjes meer t©t ontrouw aan zijn vlecschmand te laten bewegen. Een vreemd verschijnsel doet zich te Reuver voor. Bij den bier-'1 brouwer v. d. V. ontstond den 4dea dezer plotseling braad op den zolder gedurende een licht on weder, maar zon der dat het inslaan van den bliksem gekenmerkt was geworden door het ge woon geratel vaa dea donderslag. Men maakte zich meester van het vuur, maar sinds dies tijd vertoont het zich iodao maal per dag opnieuw in dezelfde wo ning, en daar, waar dikwijls onmogelijk jan smeulen of anderszins sprake kan zijn. Zoo vliegt bijv. in eens een lias met re keningen, of een gorden, of een kleed op tafel in brand, in een kamer waar geen vuur is geweest, of de planken vaa een gesloten kast, waar geen vuur door heeft kunnen dringen. Met een zacht gesis begint hetalleen 's nachts doet zich het verschynsel niet voor. Velen in het dorp geloovea natuur lijk aan hekserij, maar al kan menzeg- gez, dat het dit niet is, zegt „Het Cen trum", wie zal zeggen wat het wèl is en welke natuurkrachten hier in 't werk zyn „Men zou gesaeigd zya een opeen- hoopicg van elecirische stroomea aan te nemen, die geen afleiding vinden, ea die door broeiing of zonnehitte ont vlammen. Het verschijnsel is de aan dacht der wetenschap dubbel waard." Men meld uit Haren den plotselingen dood van den harddraver „Orloff" en van den hengst „Ussau", waarvan eigenaar is de heer A. Wasse naar. Dinsdag werd eeae drie-en- negentlg-jarige vrouw te Blelswyk, door de geboorte van een kind uit hare on langs gehuwde achterkleindochter, groot moeder in den derden graad. Terwijl de knecht van de wed. G. R., te Heumen, ia het veld aan het ploegen was, werd hij door eenen zwerm byen overvallen en zoo danig toegetakeld, dat by thans la levensgevaar verkeert. Te Schinnen (L.) had Maan dag een dienstknecht het ongeluk zich met eene zeis zoodanig in een been ie snyden, dat hy reeds na een half uur ten gevolge vaa bloedverlies is over leden. Door het hoofdbestuur vaa den Bond van Gemengde Zaagvereenigiagea in Nederland werd aan alle ziagvereeni- gfngea voor gemengd koor de navol gende circulaire toegezonden Het hoofdbestuur van den Bond van Gemengde Zang vereen igingen in Neder land heeft bij deze de eer het navol gende oader uwe aandacht te brengen s Onder boveagenosmden naam werd voor eenige jaren eene vereeniging op gericht, die zich in hoofdzaak ten doel stelt de Neöerlandsche zsagvereenigin- gen voor gemengd koor nauwer aai» elkaar te verbinden en daardoor onder steuning te vergemakkelijken. Hoewel zy in gespen deele kan be weren dst zij niet slaagde in hare po gingen om een aantal vereenigingen te doen toetreden tot dezea bond, mag zij zich toch ook geenszins ontveinzen uat het haar onverklaarbaar blyft, dat dit aantal, hetwelk thaas ongeveer 30 be draagt, niet aanmcrkelyk grooter weid, en haar dus in de gelegenheid stelde in uitgebreider zin aan haar doel te kunnen beantwoorden. Niets wérd door haar onbeproefd gelaten om aan het be staan van dezen bond de meest moge ljjke publiciteit te geven en ook thans weder veroorlooft het hoofdbestuur van bovengenoemde vereeniging zich de vrijheid aan alle vereeoigingen voor ge mengden koorzang in Nederland deze circulaire toe te zenden, daarbij dea wensci uitsprekende dat hare pogingen. an den bond een voorfcdurecdea bloei te verzekeren, en hem daardoor in de gelegenheid te stellen op grooter schaal te kunnen werken, alleszins mo gen slagen, terwijl het tevens hoopt dat deze circulaire, wat duidelijkheid betreft, geheel aan de gestelde eischea zal voldoen. De Bond tracht het ia den hoofde dezer aaagehaalde doel te bereiken door: io. het terleen verstrekken van mu ziekwerken, onderling of uit de Bondsbl bliotheek ■o. het onderling geven van inlichtin gen omtrent muziekwerken, solisten en alles wat tot het uitvoeren van gemeng de koorwerken noodig kan zij a 30. alle andere middelen, welke tot zijnen werkkring kunnen gerekend wor den te behooren. Voor deze drie punten verzoeken wij beleefd uwe aandacht, oadat daarin de geheele werking van den Bond ligt opgesloten. Kleine zangverenigingen staan dik wijls voor de vraag, „welk toonwerk zal nu eens gezongen worden Hoewel deze vraag op zicüzelve gemakkelijk is te beantwoorden, stuit de uitvoering daarvan al zeer spoedig op het fiianci- eele bezwaar„de kas iaat eene uit gave voor aankoop van het gekozen werk niet toe" en zulke zangvereeai gingen zien zich genoodzaakt di schuld te maken, óf eenigen tijd werkeloos te bÜjvea. Het sub 10 aangehaalde punt voorziet geheel in deze bezwaren. Door het hoofdbestuur werd al. samengesteld een algemeene catalogus, welke een ruim overzicht geeft vaa al wat men ten aanzien van het een of ander toon werk verlangt te weten, zoowel wat naam en prijs, duur van het werk, het aantaj beschikbare partijen en de vereischte solisten betreft. Al de daarin voorkomende muziek i3 ter beschikking van de vereenigingen, die lid van den Bond zye en wei op zeer voordeelige voorwaarden, waarvan wij u hier een voorbeeld voor oogen stallen: Men weascht een toonwerk te zingen, hetwelk in den algem. catalogus is aan gegeven voor eene werkelijke waarde van f ioo. Dit bedrag zou men dus voor aankoop moeten betalen, wanneer de vereeniging het lidmaatschap vsu den bond niet bezatin het tegenovergestelde geval, heeft zij echter het recht zoodaaig werk gedurende 6 maanden ia bruikleen te houden voor J/io der i» den catalogus aangegeven waarde, dus f 100 10 is f 10. Niet alleen dat deze prijs zeer gering is voor eeae vereeniging die het werk leent, maar ook voor vereesigicgen, die zich in het bezit van eeae uitgebreide bibliotheek mogen verheugen, levert de muziek, die in het tarad«re geval steeds renteloos ligt, groote voordeelen op, waarvan de mededeelteg dat enkele zoo danige veEeesigiages jaarlykscii aan huur ruim f 40 ontvingen hst overtuigendste bswys is. Daa daarbij is de keus a van muziek werken enorm groot, en hoewel het aantal ia dea algem. catalogus voorko mende werkea moeilijk te bepalen is, zij het u genoeg te weten, dat zy on geveer eene waarae vertegenwoordigen vaa 13.000, waarvan alleen meer dan f 1250 de w&arde van de boadsbiblio- theeic bedraagt. Wat betreft het sub 20. genoemde punt, osk hiervan kunnen wy u niet genoeg de voordeelige zijde onder het oog brengen. Hoe moeilijk toen is het dikwijls voor eeae vereeniging, om ge schikte solisten te vinden voor eea toonwerk,hetwelk die vereischt. Door dea bond worden inlichtingen dienaan ga&sde ia den uitgebreidsten zia ver strekt, terwijl ook wat de inhoud ea duur van ver schillende toonwerken be treft steeds ruimschoots voldoende ad viezen gegeven worden. De verdere voorwaarde», en wel in de eerste plaats, die, aaa welke eene vereeniging moet voldoen om als lid van mesrgemelden Bond te wo:den toegelaten, zyn ook alleszins aaaneme melijk en doea wij hier volgea, 10. In hoofdzsuk moeten zij kunnen voldoen aan art 14 vaa het bestaaade reglement, hetwelk luidt als volg: „Om ais lid te worden toegelaten, moet de zich candidaat stellende ver eeuigiog in hare bibliotheek minstens èèn muziekwerk van eealgen omvang (partituur en partyen) hebben, dat nog niet in het bezit is van eeae der deel nemende verceaigiogea of vaa de Boadsbibliotheek." Wanneer eeae vereenigiug nu niet in het bezit is vaa zoodanig muziekwerk, kan zij ia het bezit daarvan geraken door aaskoop, hetwelk geschiedt door tusschenkomst vaa het hoofdbestuur, door welke tusschenkomst de prijs aan merkelijk vermindert door de korting die het geniet. 20. Zij betalen eea eutrée van f 5, terwijl voor eea exsmplsax van den al gemeenea catalogus een bedrag moet worden betaald, hetwelk door het hoofd' bestuur wordt vastgesteld, echter nimmer den kostenden prijs te boven gaande, Wij twijfelen niet of al het voren staande geeft u het zekerste bewijs van het groote nut en de vele voordeelem van den bond en meenen dan ook oss de vryheid te mogen veroorloven u dringend uit te noodigen aan deze cir culaire gevolg te geven en uwe vereeei- giag bij den bond aan te sluiten. Wij houden ons aanbevolen, biaaen niet al te langen tijd eenig berient vaa u te ontvangen of uwe vereeslgiag be reid is zich voor het lidmaatschap te doen voorhangen, terwijl voor het geval u nog meerdere inlichtingen wenscht te ontvangen, deze gaarne wordea ver strekt door den AlgerneenenJ Secretaris, den heer L. M. Moolenaar, te Heem stede. Inmiddels teekeaen wij hoogachtend, Namens het hoofdbestuur voorn., G. SPAAN, Voorzitter. L. M. MOOLENAAR, Algem. Secretaris. Naar men ons meldt zal de wedstrijd en algemeene vergadering vaa den algemeene nederlandschen ke gelbond op 3 en 4 Sept. e. k. niet plaats hebben in de lokalen van Sportbar in de Warmoesstraat maar ia het P*. viljoea van het Vondelspnrk te Amster dam. Cricketwedstrijd te Heemstede. Rooden Wit (Haarlem) is misschien de beste club in Nederland, beschikt althans over de 2 beste Nederiandeche bowlers,en het was te verwachten, dat het engel sche totaal niet hoog zou zijn130 gaat dan ook nogal, als men bedenkt dat het getal van Dinsdag (85) erg laag voor eeae engelsche club, waarvoor a 300 soms nog maar eea peulschil let je ishet record voor eerste klas spel staat 843, door de Australiërs, de eagelsche kolonisten, laatst tegea Oxford ea Cambridge gemaakt. Dc Eagelscnea dan gingen eerst in en er waren er al 7 uit voor ongeveer 70 runs toea, evenals Dinsdag, de laatste batslui loukwamew en ophaalden tot i3o; vooral door hat spel vaa den heer Leadbe&tsr, die 40 niet uit, vsn Osfcler die 22 en ook eens vaa Peste, dis 21 scoorde, bereikte men dit, Poathuma en De Haas hadden goed gebowld, ne mende de eerste 4 wickets voor 57, de tweede 5 voor 6o. Niemand had ver wacht dat Haarlem, meer bekend om zijn bowlen dan zijn batten, veel zou makes en 64 viel dan ook nogal mee. Marten 19, Pisyte 9, Posthuma 9, v. Mssen 8 scoorden het meeste. De dikke beroepsspeler Peate was ie prach tige conditie en nam 8 wickets voor 30 ru 8. Haarlem had nu den follow-on, dasr het meer dan 60 achter was en maakte 37 voor het verlies vaa een wicket, waarvan De Haas 24 niet uit, wat de beste persoonlij ke score is tot nog toe op het engelsche bowlen ge- maakt. Rood en Wit verloor dus op de eerste innings met 66 runs. N. R. Ct. Woensdagmiddag had onder be gunstigiag van het heerlijkst zomerweer üe door de verees.„De Ee. dftcht" uitge schreven harddraverij te Voorburg plaats. Er was een groote toeloop van belangstel lenden. De veld-art.-Giuziek uit den Haag, oader directie van den heer Otto Kröaiög, luisterde deze feestelijk heid op. Er waren uitstekende dravers, Ingeschreven waren „Nobel", eigenaar S. J. Dop, Hilversum; „Viorno", eig. P. Hofstede, Loosdulnen „labor II,' eig. J. Roele, Buiksloot„Prins", eig. J. dea Hollander, Rhooa; „Caesar", eig. G. F. de Boer Groningen„Pre mier", eig. J. P. Hooioian, Stompwija; „Cato", eig. Riake, Naaldwijk„Johaa na", eig. N. v. d. Akker, Alphea „Prins," eig. P. vaa Santen, Rotter dam „Biubo", eig. J. G. Matse, Nleuvrveea „Endioux", eig. S. J. Dop, Hilversum; „Marianne", eig. A. Witteveeo, Rau- werd; „Sador". eig. P. Florijn, Rotter dam „Augusta", eig. N. de Jong, Nieuwersluis. Na een hardnekkige» kamp werd de ie prijs ad 200 toegekead aan „T*bor II", de ie premie ƒ75 aaa „Prfas", de se premie ad ƒ25 aaa „Sador". Des morgeas had een harddravery van paarden, die nimmer een prijs ge wonnen hadden, plaats. Hier behaalde „Cato", eigenaar Rinke, uit Naaldwijk, den ie^ prys, bestaande uit een volledig tuigde 2e prijs werd toegekend aaa „Bruao", eigesaar de hee.-: Matse, ,uit Nieuw veen. Deze be stond uit een Friesch dek, hoofdstel era rijciugeiden 3e» prijs verwierf „Ve- teri", eigenaar Vaa der J&gt, te Rhoon. Hem viel een hoofdstel ten deel. K O L O N I E M. BATAVIA, 11 Juli. De Locomotief deelt mede Alles gaat hier den slakkengang. In beginsel was nu besloten tot een insti tuut-Pasteur. Dr. L. J. Eilerts de Haan zou naar Patys vertrekken, om bij Pasteur de nog noodlge laatste gege vens te verzamelen. Op de begrooting voor 1894 zouden dan de kosten kun nen worden uitgetrokken. Het volgend jaar zouden de vele alhier door dolle of verdachte honden gebet enen niet meer de laisge en dure reis naar Saigon behoeven te maken. Nu verneem ik echter weer uit Ba tavia, dat het hoogst waarschijnlijk wel tot het midden van het volgende jaar zal duren, eer genoemde officier vaa gezondheid naar Europa vertrektEeae geldige reden schijnt daarvoor niet te zyn. Alleen de zucht tot uitstellen, mor gen te does wat zoo goed heden kon. De echte indische slakkengang. Waii, de militaire causeur te Ba tavia vae de Locomotiefschrijft De van Atjeh teruggekeerde officieren spreken allen met groote opgetogenheid vaa onze nieuwe vestiging op Poeloe Weh en vaa de schoonheid en heer lijke liggiag van dat eiland. Zooals dat meer gaat, bouwt men op z^er onvol ledige gegevens groote iuchtkasteélen droomt men nu reeds vsa gezond heids établissementen op dat nieuws gebied, waardoor de dure ea tydroo» vende evacuatiea naar Sumatra's West kust en Batavia zoudea kunnen ver vallen. PADANG, 12 Juli. Naar de Sum. Ct. verneemt, zal het aog wel een paar maanden duren, voor dat de koleDstort-inrichtiag te Emma- haven in werking kan komen. Intus- schen is door het goevernement van 1 Juli a. s. af het 2500 R. T. metende stoomschip Celebesdat nu ia genoemde haven ligt, voor f 10,500 's m&snds ia- gehuurd als kolenschip. Het laden der kelen (nasr het blad hoopt, 3000 ton, want dit kan de Celebes best innemen) geschiedt door koeiie'a met geer primitieve middelen, si. met mandjes. Uit Soerakarta schrijft de N. Vorstenl, vm de® 5de® Juli: Ia den nacht vac Maandag op Dies dag 4 deser overleed alhier in den ouderdom van ongeveer 80 jaar Ratoe Bendoro, schoonmoeder vaa wijlen dea 1 Soesoehoeaan Pakoeboewono IX en I dus grootmoeder vsn den tegenwoordige Vorst. Zij was esn dochter van den Soesoehoeaan Pakoewono VIII en is getrouwd geweest met Pangeran Adj- widjoio II, uit welk huwelijk geboren werd {de overleden Ratoc Pakoeboe- WORO IX. Te negen ure heden morgen verzamelden zich tea r»2sid-?atle-huiie de ter plaatse aanwezige assistent resi« dente», de militsire commandant met eenige zijaer officieren, de Paageran Adipatie A. Praboe, Prang Wcdoao met eeeige der M. N. Prinsen, de com mandant der lijfwacht en enkele daar toe uitgesoodigde particulieren les einde bij verhindering van den resident we gens ziekte, den assistent-resident van Sosrakarta naar de woning van Pacge- raa Adisoerio te Poerwosarie te verge zellen, van waar uit de uitvaart zon plaats hebben. Bij aankomst aldaar werden zy door eenige broeders vaa Z. H. dea Soesoe hoeaan, aaderé p&ngersns, regenten en dan zou er geen kans bestaan op herstel van zyne geestvermogens. Zyn verstand zou hy dan nooit terugkrijgen." i/Nooit terugkrygennooit terugkrygen Deze woorden bleven voortdurend in myn brein rondspoken. tfHet spyt my, dat ik u niets kan aanbieden," zeide Fogarty, en hief zyn blik strak gevestigd op zijn jongstgeborene, alsof er over dacht, of by my dien gekookt of gebraden zou opdisschen. Als gy misschien een glas bier wilt hebben, dan zal ik het Dinnis laten halen." i/Mynheer Fogarty, geef u als 't u blieft geen moeite voor my." «O, dat is niets." //Maar ik heb geen dorst." ffNd, ik zal toch maar wat laten halen, want ik heb zelf een vreeselijk drogen keel, en als ik des nachts waak, dan vind ik het eene aangename gedachte, dat ik wat drank onder mijn bereik heb. Dat houdt my wakker. Hier Dinnis," tot den jongen, //baal voor my een kwart pint nieuw en oud door elkaar, maar blaas er op den terugweg het schuim niet af, of ik zal je ringelooren." Een groote steenen kruik, bijna zoo groot als de knaap zelf, werd uit een hoek te voorschyn gehaald en Dinnis werd er mee weggestuurd, terwyl nogmaals de waarschuwing hem achterna werd gezonden om zijn neus op een afstand van het schuim te honden, en Grogram te zeggen een goede maat te geven, daar het voor een zieke was. //Hoe komt het," vroeg ik nadat de knaap was vertrokken, z/dat de vrienden en kennissen van dien Heywood niet naar hem hebben gezocht Hebt gy het zoodanig geschikt, dat hij gevonden kan worden als iemand hem komt zoeken?" hO ja mijnheer. Men weet aan het hoofdbureau van politie, da hy by mij is. Mijne vrouw is daar dikwyls geweest maar gy zyt de eenige, die naar hem hebt gevraagd. Ik vrees, dat hij een vreemdeling is. Het doet er niets toe als niemand naar hem komt vragen, want wij houden van hem. Als ik hem zyn medicyn of voedsel breng, dan spreekt hy met zyn mond geen woord, maar met zyne oogen is hij welsprekend genoeg; het is of hij my gaarne wil bedanken maar het niet kan doen." Fogarty keek met een blik vol ontroering in het vuur en een gevoel van schaamte kwam by my op, toen ik dacht aan de laffe rol, die ik zelf in dit droevig drama speelde. Op dat oogenblik koesterde ik echter den vurigen wenseh iets voor den armen Henley te kunnen doen. Dat moet gy my ten goede geven! z/Mynheer Fogarty, gy zyt zoo goed geweest voor dezen onge lukkige, dat ik niet geloof, dat hy aan betere handen had kunnen worden toevertrouwd. Ik zal u zeer erkentelyk zijn als gij alles voor hem wilt doen, wat hem zya leed kan verzachten. Het is hier zulk een eigenaardig geval, en ik ben zoo dankbaar, dat mijn eigen leven gered is, dat ik iedere week voor dit slachtoffer van den brand eene goede som wil afzonderen;" en ik noemde een som, die Fogarty's oogen van verwondering deed glinsteren. Ik mocht edelmoedig zijn, daar het Henley's eigen geld was, wat ik uitgaf. //Dat ie zeer vriendelijk van u mynheer," zeide de goedhartige Ier, en drukte mijn hand flink, terwijl er een traan in zyn oog glinsterde. //Ziet gy, wy hebben voor den armen man welgedaan wat wij konden, maar hij is een heer en gewend aan dingen, die wy hem niet kunnen verschaffen. God loone u mynheer voor uwe goedheid jegens een vreemde." Ik voelde, dat het bloed my naar de wangen steeg, die hevig begonnen te gloeien, en ik kuchte en wendde mijn hoofd af, opdat hij de schaamte niet in myne oogen zou kunnen lezen. Ik voelde, dat hy moest zien, dat ik een bedrieger was, wanneer hy mjj goed in het gelaat zag.' By wendde zich echter weer naar het vuur, met een vriende* lijken trek op het gelaat, en toen hy my aanzag was het met eene uitdrukking van eerbied, alsof hy tegen een hooger wezen opzag. Op dat oogenblik werd de deur geopend en trad de kleine knaap binnen, gebukt onder het gewicht van de kruik met schai» mend bier gevuld. z/Ha I" zeide Fogarty, ging in zyn stoel zitten en snakte met de lippen, //dat is je ware. Dinnis geef het mooie glas eens aan voor mynheer." elk dank u," zeide ik en keek op mya horloge, //ik moet na gaan, bovendien heeft de dokter mij bevolen den eersten tyd geen drank te gebruiken." z/Het spyt my, dat gij niet eens mee wilt drinken." Hij dronk evenwel zoo gretig alsof hy gezelschap had. Juist zette hy zjjn glas neer toen het zes uur sloeg. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2