NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Kermis. li ui mw lie Jaargagfr. Maandag 14 Augustus 1893. No. 3102. ABONNEMENTSPRIJS: ADYERTENTIËN: Dit nummer besta,at uit twee bladen. STADSNIEUWS, BINNENLAND. POLITIE! OVERZICHT. ÖEMEN8D NIEUWS. FEUILLETON. HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37£. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat Ho. 9, Haarlem. Telefoonnummer 123. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Direeteur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangêre G. L. DATJBE GoJOHN F. JONESSucc.Parijs Blbis Faubourg Montmartre: EERSTE BLAD. Bij dit Nummer der Courant wordt Mn hen, die op het Geïl. Zondagsblad kteekenden, No. 33 van dat tijdschrift toegezonden. J. C. PEEREBOOM, Hedenmiddag te 12 nnr is onxe kermis uitgeluid. De pret is afgeloopen. Tal va» kramen en kleinere spellen zijn seeds vertrokken, meerendeels naar de kermis te Rotterdam, de andere maken ïich gereed dat voorbeeld te volgen, Alleeai in de beide Sociëteiten, de iYereeisiging" en de „Kroon"® wordt hedenavond nog eeae voorstelling ge geven, in laatstgenoemde sociëteit ook Zondag en Masadsg nog. Maar dit is dan ook allee, wat er van het kermis- yermaak is overgebleven. Alhoewel i« het vorig nummer in eene advertentie was aangekondigd dat de schouwburg ook hedea- en Zondag avond zou spelen, is de directie hierop teruggekomen, en i3 dus ook de schouw burg heden en morgen gesloten. Allerwege in de stad is eene publi catie aangeplakt van den navolgenden inhoud „De Kermis te Haarlem, met de „daaraan verbonden publieke vermake lijkheden, wordt gesloten Zaterdag 12 „Augustus aanstaande, des middags te „ia ure. Haarlem, 10 Aug. 1893. De Burgemeester van Haarlem, (w.g.) BOREEL." Gaan wij na, hoe deze kermis ge weest is, dan meenen wij te mogen geggen dat zoowel zij die er geld ko men verdienen als die het komen ver teren, reden van Tevredenheid hebben gehad. Over het algemeen waren al de grootere gelegenheden tot vermaak avond aan avond goed bezet. De schouwburg bevatte voortdurend een talrijk publiek de twee sociëteiten mochten zich in grootea toeloop verheugen (in de Ver een igiug zij» o. a. Donderdagavond ruim 1750 en Vrijdagavond 1600 kaar ten verkoent) en ook de schouwburg-van Lier en het marionettentheater hebben geen reden tot klagen. Het komt ons voor, dat hieruit eene conclusie mag worden getrokken en wel deze: dat de kermisvierders hun uit gaan wat men zou kunnen noemen meer samengedrongen hebben nu ook de kermis twee dagen korter heeft ge duurd. Wat men vroeger in negen dagen profiteerde heeft men nu in zeven dagen genoten en het is een feit, dat velen die vroeger Donderdags en de® laatste* Zondag uitgingen au den eersten Zondag met den Donderdag hebben benuttigd. Op die wijze is niemand tekort ge komen, noch de kermisvierders, noch de kermisbezoekers en wij meenea dan ook, dat alle die zich voor de kermis ÏKteressseres®, met voldoening op de afgeloopen weck kunnen terugzien. Eaarle&s, Aug. 12 1893. Bij kon. besluit van 5 Augustus 11 no. 34 is, met iagang van 1 Augustus 1893, aan het kantoor der accijnzen alhier verbonden een traktement van ƒ3750 'fljaars en eene ja&rlïjksche ver goeding voor bureaukosten ten bedrage van 2000, onder verplichting van den titularis om voor bezoldiging van vier klerken missieus ƒ1600 te besteden, waarvan maandelijks moet blijken. Krachtens art. 23 van het koo. besluit vaa 20 Mei 1869, no. 30 (Verzameling no. 79) an art. 3 van dat vaa 3 No vember 1887, no. 29 (Verzameling ao. 90), wordt dit kantoor dus gerangschikt ia de derde klasse. De termijn voor mededinging blijft open tot 1 September 1893. Eenige der altaar kandelaren en andere Zaken in metaal, die als afgietsels in het Museum van Kunstnijverheid ten toongesteld waren, zijn nu gepolychro meerd en weder ter bezichtiging gesteld. Ook het schooae Triptyscho vervaar digd door K, Kroastatchofï, beeldhou wer uit het geestelijke gesticht Sirghievo Lava te Troitz bij Moscou, is in het Museum nog tentoongesteld. Vrijdag moest de heer Lodewijks Med. Docter, woonachtig aan de Nieu we Gracht die van een buitenlandsche reis in zijne woning terugkeerde, onder vinden dat bij hem was ingebroken en verschillende voorwerpen van waarde en zilver waren ontvreemd; die men door het verbreken van een bureau had bemachtigd. De dief of dieven heb ben zich vermoedelijk toegang tot die woning verschaft aan den achterkant door overklimming van den tuinmuur uiikomeade in een poort aan de Nas- saustraat. In den afgeloopen nacht is ingebro ken by den winkelier v. Z. aan de Kleine Houtstraat n0. 97 ea zijn uit de winkelkast ontvreemd vier engelsch- lederen werkbroeken ea een lap buks kling. De dief heeft zich ioeg&ng tot den winkel verschaft door het geopen de bovenlicht. HaarlemZandvoort Spoorweg-Maat schappij. Gedurende de maand April 1893 Opbrengst reizigers f 1745,97s idem goederen 354»59 idem diversen 63,67s Te zamen 2164,24 Per dag en per kilometer ƒ8.49. De postbeambten ie Haarlemmermeer zullen vanwege het Rijk voorzien wor den vaa rijwielen, om des te spoediger hunne bestellingen te doen. Vaa dien maatregel verwacht mea weinig goeds, daar de wegen in de Haarlemmermeer, bij open winters on geschikt en de wintermantels niet doel matig zijn. Aan Zyne Excellentie den minister van Binneulandsche Zaken is het volgende adres verzonden: Geeft met verschuldigden eerbied te kennenJohaones Heemskerk, bouwman, wonende te Hazerswoude; dat hij adressant zich zeer bezwaard gevoeld wegens de toepassing en na leving der „Zondagswet"; dat hij met bescheidenheid meent, dat alleen volkswelvaart te verwachten is in het onderhouden van de geboden Gods, en het mitsdien de taak der Overheid is in het onderhouden en bevorderen van Zondagsrust voor te gaan, te meer dewijl in dezen slechts gevraagd wordt, uitvoering aan eene bestaande wet te geven dat daartegen adressant en velen zijner katholieke geloofsgenooten, van zijne parochie geregeld des Zondagsmorgens in de nitoeteniDg hunner godsdienst plichten gestoord worden, door een vrachttrein, die over den staatsspoorweg, op korten afstand van de kerk, snorkend en fluitend voorbijtrekt; dat hij van oordeel is, dat minstens de vrachttreinen des Zondags niet be hoeven te rijden, of anders op zulke tjjden des morgens of des avonds, dat niemand in de uitoefening zijner gods dienstplichten belet of gestoord worde weshalve adressant, op grond van het aangevoerde zeer nederig de vrijheid neemt, zich tot Uwe Excellentie te wenden, met het eerbiedige verzoek, dat het hoogstdezelve behagen moge, in over leg met uw ambtgenoot, den minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, al die bepalingen in de spoorwegdien sten doen maken, dat niemand in eene waardige Zondagsviering en de uitvoering'zijner godsdienstplichten belet of gehinderd worde. Hetwelk doende met den diepsten eerbied: J. HEEMSKERK. Hazerswoude Aug. 1893. Eea dezer dage a aisuw ge- kozen raadslid in eene Noordholland- sche gemeente schreef de volgende mis sive bij de inzending van den geloofs brief en de verdere stukken: „Daar ik ben nomt ben als lit van gemeente raat op 18 Juli 1893 so weeos ik di benomming aan te nemen hoppen der gos zegen mij boste karten te wij den ten disten aan de gemeenten." Omtrent hetbijnaverdrin- kea van twee dames te Zandvoort schrijft iemand aan het iV. v. d. D. hoe hij et getuige van was, dat deze gered werden door den badman van „Drie huizen", Willem Drayer, die reeds on telbare malen raenschealevens heeft behouden, zoowei van badgasten als van schipbreukelingen. Op mijn aan houdend verlangen schrijft de in zender heeft hij mij onlangs eene lijst gegeven van zyae reddingen, wier aantal mij versteld deed staan. Tot myn groote verwondering heeft deze wakkere, brave kerel, die een vrouw met zes kinderen heeft, nog nooit van de „Maatschappij tot red ding van drenkelingen" iets vernomen, terwijl toch ieder wel overtuigd zal wezen, dat zoo er ééa uit den lande daarop recht heeft, het deze bescheiden, uitnemende man moet wezen. Onder de visschers te Texel circuleert een rekest aan de re- geerisg, om geheele opruiming te vragen van het in de buitengronden zittende wrak, van het vele jaren geleden veron gelukte tEngelsche stoomschip „Gulf of Panama". Niet alleen vaartuigen, maar ook menschenlevens zïjn door dit wrak reeds verloren gegaan. Uit Berlijn wordt gemeld, dat by de regeering een plan in bewerking is om te Dantzig naar het model van Ham burg een vrijhaven te maken, die zal moeten concurreercn met die van Ko penhagen, welke daar is gemaakt inge volge den aanleg van het Noord- Oostzeekanaal. In het engelsche Lagerhuis heeft Buxton, in antwoord op de vraag„of het waar is dat Engeland zyn deel der verplichting om Swaziland, het volk en zijn hoofd, te beschermen, prys geeft gezegd, dat hij het zeer betreurt geen volledig uitsluitsel te kunnen geven omtrent deze kwestie in haar geheel, maar wel zeggen kan dat geen schik king omtrent het toekomstig bestuur in Swaziland zal worden getroffen, welke niet berust op de volledige en vrije toe stemming van het volk der Swazi's. De hoofden der partijen in het con gres te Washington van de voorstanders en van de tegenstanders van het zilver hebben Vrijdagochtend io hunne bijeen komst besloten, dat Vrijdag het debat zou beginnen en gedurende twee weken voortgezet zou worden. Na dezen ter mijn zou eerst gestemd worden over een bill, strekkende tot vrije xaamunting van zilver met stijgenden verhoudiogs- prijs tegenover het goud. Ingevolge deze schikkmg diende de afgevaardigde Wilson by de Kamer een voorstel in, strekkende tot intrekking van het ar tikel der wet Sherman beïrefiende de* aankoop van zilver, maar handhavende voor het zilver het karakter van wettig betaalmiddel. Ëland diende een voorstel in tot vrije aanmunting van zilver met stijgenden verhoudingsprijs, en tot op nieuw van kracht verklaren der oude wet-BIand met toevoeging van het ar tikel der wet-Sherman betredende de zilveraankoopen. De schikking, tusschen de partijhoof den getroffen, lokte van beide zijden levendige critiek uit, vooral van de zyde der republikeinen, die eene tactiek van op de lange baan schuiven aannamen, maar bij de stemming over de schikking werden de republikeinen met groote meerderheid geslagen. De voorstanders van het zilver erkennen thans, dat de intrekkiag der wetSberman door de Kamer zal worden aangenomen, maar zij gelooven in den Senaat een com promis te kunnen doorzetten. Volgens berichten uit Ealro staat er in het egyptische Kabinet een crisis voor de deur. Volgens het gerucht be staat er oceeDigheid tusschen den Khe dive en Riaz Pacha. Het radicale gouvernement te La Plata heeft de ontwapening bevolen van zijne troepen. De radicalen bezet ten Vrijdagavond de openbare gebouwen. De ministers ea de nationale troepen gaan La Plata verlaten om zich naar Ensenada te begeven. Het radicale goeveraement heeft de nationale Ka mer van afgevaardigden niet erkend, die met 84 stemmen tegen 3 een voor stel heeft goedgekeurd ten gunste der tusschenkomst van de nationalen te La Plata. De nationale Senaat, die nu zitting houdt, zal deze beslissing van de Ka mer van Afgevaardigden wei bevesti gen. Het voortvluchtige engel- sche Parlementslid Jabez Balfour, vroe ger bekend als een voorvechter onder de Gladstooianec, later berucht gewor- Uit het engelsch van EARNEST DE LANCET PIERSON. 15) HOOFDSTUK VI. Bijna eene bekentenis „Ik kan jjhet u niet kwalyk nemen," half droevig. „Voor een asan van de wereld moet onze levenswyze wel doodsch zyn. Gy sgt aan opwinding gewend, gewoon om in vroolijke kringen te leven. Dat kunnen wy u hier niet verschaffen." Ik meende het kan ook wel verbeelding zyn geweest dat haren oogen zich met tranen vulden. „Lieve Sylvia," zeide ik ernstig, „ik jwil niet ontkennen dat aij den laatsten tijd iets kwelt. De reden daarvan zult gij vroeger ©f later wel vernemen. Het is mijn vurigste wensch geweest, dat ik hier myne laatste dagen zou kunnen doorbrengen, want hier heb ik de gelukkigste dagen van myn leven doorleefd." „Gy gij spreekt alsof de tyd naby was, dat gy van hier snoet gaan," en zy sloeg op de piano eenige aecoorden in mi neur aan. „Tante Fanny heef6 even spoedig als ik, uwe rusteloosheid opgemerkt. Zy aarzelende. „Welnu „Natuurlijk is het een nit de lucht gegrepen vermoeden," zij zag my langdurig en ernstig aan. „Zy denkt dat gy misschien ergens -=-" weer zweeg zy. „Ik luister." „Welnu, dat er iemand is, van wie gy veel meer houdt dan van ons iemand, wier gelaat u voortdurend voor den geest zweeft." Daar ik niet antwoordde ging z$ voert. „Beken nu, dat gij niet al die jaren door de wereld hebt rond gezworven, zonder wanhopend op iemand verliefd te worden." Haar blik had zy nu nieuwsgierig op my gericht, en ik was bijna voor de verleiding bezweken haar alles te vertellen myn bedrog, mijne liefde voor haar, alles, allesMet spottenden ernst knik ik echter met het hoofd. „Ik moet bekennen, dat ik op myne zwerftochten eene jonge dame heb ontmoet, voor wie ik eene innige genegenheid koester." Zy ziet my nu niet recht in het gelaat; het hare is half afge wend, en hare vingers bewegen zich over de toetaeD. „En is zy zeer mooi?" vraagt zy na een oogenblik van stilte. „Zoo schooD, dat als ik aan haar denk, myn geest met verruk king wordt vervuld, zoo rein, dat de gedachte aan haar my in hoogere sferen doet zyn." „Wat een dwaze vraag van my zeide zy en trok zenuwachtig aan een strook van haar japon. „Natuurlyk is zy een toonbeeld van schoonheid en deugd, an ders zoudt gij haar niet zoo liefhebben, als gij nu doet." Ik meende, dat zy door eenige aecoorden op de piano den zucht trachtte te overstemmen, maar ik kan my wel vergist hebben. „Ik zal haar zeker wel eens zien „Ik weet het niet." Zy draaide op haar krukje rond en zag mij verbaasd aan. „Weet gy het niet!" „Ik heb nooit de moed gehad haar over liefde te spreken," zeide ik ernstig. „O, wat een domoor I Waarom niet zachtjes speelde zij door, „Wilt gy het weten?" „Waarom zon ik het anders vragen?" „Omdat ik denk, dat ik haar onwaardig ben." Zij barstte uit in lachen. „Nu weet ik dat het u in uw brein sohort, en erg ook. Di t is ten minste al een veeg teeken. Dat gij haar onwaardig zyt zegt gy Jack? Wel, gy zyt iedere vrouw waard." „Gy zegt dat uit beleefdheid. Ik weet zeker, dat als ik haar vertelde wat een luie, slechte kerel ik ben geweest, zy zich met afschuw van my zou afwenden; reeds als zy de helft van myn verleden kende, zou zy my haten." „Zyt gy werkelyk zoo verdorven geweest?" vroeg zy met een knipoogje. „Als men u zoo hoorde spreken, zou meu denken, dat gy al de vergeeflijke en onvergeeflijke misdaden op uw geweten hebt. Ik word bang voor u," en met eeü bekoorlijk gebaar wendde zy zich van my af, en vouwde hare handen over haar borst. „Wer kelijk ik weet het niet, of ik wel veilig ben hier alleen met n in dezelfde kamer."

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1