MM PRINS. 6R00TË VUiMLL, GSOOT BAL. G. VROOM, Burgerlijke Staal Stoomvaartbericliten. Photograph ietoestel, Aangeboden Betrekkingen in Nederland. Spoed! 650 galden. HAARLEM, „SOPHIADAL". Sociëteit „DE KROON". Sociëteit „TROU MOET BLIEKEN.' Advertentiën. privaat onderricht MATINÊE, HEBT GIJ ASTHMA? Aanspreler en LEtaorw Voorzorgstraat 54, HAARLEM. den als een der grootste zwendelaars van den laatste» tijd, leeit thans op een Iraai buiten bij de stad Buenos-Ayres en legt op groote schaal boomgaarden aan. Zooals men weet weigerde de Argen- tyasche Regeering de uitlevering van den heer Balfour, omdat de Britsohe Regeering zich niet wilde verbinden als een der Argentijnsche Staten bij geval de uitlevering van een hunner burgers van Groot Brittannië verlangde, daaraan gevolg te geven. Nog geen jaar is ver streken en reeds komt het bericht, dat de heer Jabez; Balfour waarschijnlijk nog een politieke rol in Argentinië zal spe len. Hij kwam daar met een aardige som geld (wel 4 millioen gulden) en in een laad dat bankroet is, beteekent dat heel wat, zegt een Eagelsch blad. Te Leeds stond dezer da gen een jongen van 16 jares, Cook ge naamd, terecht, wegens het vermoorden van zijn broertje van jaar. De knaap, die zich volgens alle getuigen, altijd zeer goed had gedragen, verklaarde dat hij de misdaad alleen had gepleegd, omdat hij het leven moede was en ter dood veroordeeld weascht-s te worden. Zijn verdediger wilde hem krankzinnig doen verklarenmarr het gerechtshof velde een doodvonnis, overeenkomstig den wensch van den jongen moordenaar. Een andere jonge misdadiger, een 15-ja rige knaap, Maurit Loewy, heeft te Weenea terechtgestaan wegens een po ging om zpn ouders, broeders en zusters te doen stikken, door het openzetten van gaskranen. Hij gaf eerst van die misdadige poging en van een door hem gepleegde» diefstal de schuld aan het dienstmeisje van het gezin. Het kwam echter weldra uit, dat hij de schuldige was. Hij werd tot een jaar opsluiting veroordeeld. De Fransche regeering heeft besloten geen vervolging in te stellen tegen Onpas, in de eerste plaats omdat het tegenwoordige kabi net niet betrokken is geweest in de onderhandelingen met Arto», maar ook @m den verkiezingsstrijd, die nu met buitengewone kalmte gevoerd wordt, niet te verbitteren. Men zal zich herianeren, dat de heer Ribot in ontwijkende bewoordingen de rol, door Dupas aan het kabiaet toege dicht, heeft geloochend. Daarmede niet tevreden, is de Echo dc Paris hem gaan interviewen en toen heeft de oud- minister veel meer losgelaten. Welver- klaarde hy, zelf niets te hebben ver zuimd om Arton in handen te krijgen, maar omtrent zijn collega Loubet was hij veel minder stellig, en de wijze waarop hij zich over diens handelingen uitliet, laat plaats voor ernstige» twyfel. V r y d a g had te P a r y s de openbare verkoop plaats van de be kende, voor stierengevechten ingedchte arena in de „Rue Pergolèse*. Het ge bouw was ingezet voor een bedrag van 500,000 francs en werd voor 617.000 frases toegewezen. Tegelijkertijd ontving men te Parijs het bericht, dat de oprichter van deze arena, de hertog van Veragua, die zich op het oogenblik in Amerika bevindt, door de Spaansche rechterlijke macht in staat van faillissement gesteld was. Het ophouden der betalingen van den hertog moet geweten worden aan de verliezen op de exploitatie dezer arena, waardoor het schuldenbedrag tot 4.000.000 francs was gestegen. De mijadirectiën te Airdrië en Slamaanan hebben besloten, de ge vraagde loonsverhooging van 1 sliil llng daags toe te staan. De mijnei genaren in Lanarkshire zullen dit voor beeld waarschijnlijk volgen. Baron Mar ia co la, secretaris van den itaiiaanschen minister Grimaldi, is met den directeur van het dagblad „II Commercio Italiano* in eea café te Rome slaags geweest, waarbij de di recteur van het blad met vuistslagen deerlijk is toegetakeld. De baron zal zich eerstdaags voor de rechtbank te verantwoorden hebben. Donderdag is op de lijn Trévise-Belune (bij Rome) even voor een tunnel een spoortrein ontspoord. De locomotief stortte in de Piave. De machinist is gedood, de stoker zeer zwaar gewond. De zitting van Donderdag van het socialisten congres te Zlirich was geheel gewijd aan de voortzetting der beraadslagingen over de houding der socialisten bij het uitbreken van een oorlog. De Hollandsere afgevaar digde Domei* Nieuwenhuis, trad hef tig ter verdediging van de door hem ingediende motie op. Hij beschuldigde daarbij den Duitschen afgevaardigde Be bel van chauvinisme, daar deze her haaldelijk te kennen gegeven had in Rusland een erfvyaud te zien. Van de aanneming van het Hollaadsche voor stel verwachtte Nieuwenhuis ten slotte, dat zij de vorsten op hunne tronen zou doen sidderen. Deze pathetische woor den voaden uitvoerige bestrijding niet alleen bij de Duitsche, maar ook bij de Poolsche en Oostenrijksche afge vaardigden. Een van de laatsten merk te op, dat de vorsten watrschyalijk niet zonden sidderen na deze motie, maar veeleer het congres zouden uit lachen. Slechts een socialist uit Noor wegen bepleitte het nut eener militaire werkstaking, Het einde van het debat gaf aan* leiding tot een zeer rumoerig tooaeel. De Russische socialist Piechanow trad in eene wijdloopige beschouwing over het ten zeerste door hem gewraakte Fransch-Rassisch verbond, en aoodigde de Fransche partijgenooten uit hunne vrees voor een Duitschen inval af te leggen en hun plicht evenals de Duit sche broeders te betrachten. Deze uit lating verwekte een storm van harts tochtelyke kreten die weldra in feite lijkheden ontaardden. Nadat de rust met moeite hersteld was, werd het Duitsche voorstel, met eene toevoeging van den Belgischen af gevaardigde Volders, om vooral tegen begrootingen van oorlog te stemmen aangenomen met 14 tegen 5 stemmen. Het congres nam Vrijdag eenstem mig voorstellen aan om dea arbeidsdag op een maximum van 8 uren voor vrouwen, en van 6 uren voor meisjes onder de 18 jaar te stellen, met verbod van arbeid voor vrouwen in alle voor de gezondheid schadelijke takken van »y verheid, en absoluut verbod van ar beid voor vrouwen twee maanden vójr, en vier maanden na geboorte van een kind. Vrijdag kwamen te Napels tien gevallen van cholera met doode- lijkef» afloop voor. In het naburige vlek Barra neemt de ziekte toe. Donderdagavond werd in het gehucht Matiaata een hevige schok van aardbeving: waargenomen, gevolgd door andere schokken te Monte Sant- Aogelo. Men weet nog niet in hoever er schade is aangericht, en maakt zich zeer ongerust over het lot der inwoners. Als uiting van den wrok in- gevolge de jongste twisten tusschen Hindoes en Moüamedaae» ia het dis trict Junaghar, zijn er Vrijdag te Bom bay ernstige ongeregeldheden uitge barsten, hoofdzakelijk ia den omtrek van de groote Moskee, waarbij aan beide kanten vele personen gekwetst werden. Een groot aantal moest naar het hospitaal vervoerd worden. De on geregeldheden verbreidden zich ook over andere deelen der stad, zoodat het verkeer langs den openbaren weg gestremd is. De Europeesche ea ia landsche troepen moesten de orde hei pen heistellea, daar de politie niet bij machte bleek aan het oproer het hoofd te bieden. Het stadsgedeelte der inboorlingen was des 's avonds als uitgestorven alle huizen en winkels zijn gesloten en de straten doodsch. De troepen waren op de hoofdpun ten gelagerd, terwijl patrouilles onaf- gebroken de straten doortrokken. Aan de ingangen der voornaamste straten van dit stadsgedeelte is geschut opge steld. Het garnizoen wordt door vrij willigers van de artillerie en cavalerie bijgestaan. Niettemin bleven aog aan houdend de Hindoes aan moordaan slagen blootstaan. Het aantal arresta- tiëa is zeer groot. De inlandsche hoofden in het Noorden van de Zuid-Afdkaansche Republiek geven aan de Trans vaal- sche regeering voortdurend zeer veel last. Dezer dagea werd te Pietersburg een der induna's van Madjadjie gevan kelijk binnengebracht, beschuldigd van het aankweeken van verzet onder de inboorlingen. Hij werd gevangengeno men door eecige blanken, die volgens een bevelschrift van het gerechtshof te Pietersburg handelden. Het opperhoofd bood heftigen weerstand en zijn volk dreigde alle blanken uit den omtrek te sullen vermoorden en hunne huizen te verbranden. Werkelyk hebben zij ook een boerenwoning in den asch gelegd en de bewoners ernstig mishandeld. Assen. - n. H. D. van der Wiel— V08S z. Amst. - J. C. van Wieringen Faassen d. Waardenburg, Bevallen 10 Aug. J. v. Djjk Geibter. d. - M. P. Mï.b—Sweerts d. - it. M. S. Vermeulenv. d. Beek d. Overleden: ii Aug. j. de Gr*»ff 57 i- KI. Helligl. - E. j. Rustige 6 md. Glerstr. 12. J. Hesaeis 2 j. i. Essenstr. Het stoomschip Prinses Sophie, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 10 Aug. van Geau*. Het stoomschip Conradvan Batavia naar Amsterdam, passeerde n Aug. Perim. Het stoomschip Look Mareevan de N. A. T. L., van Rotterdam, arriveerde 10 Aug. te Newyork. Het stoomschip Werkendamvan de N. A. S. M., vertrok Donderdag 10 Aug. van Newyork naar Rotterdam. Het stoomscnip Amsterdam, van de N. A. S. M., van Rotterdam naar Newyork, passeerde Donderdag 10 Aug., nam. 10 uur 30 min., Lezard. Het stoomschip Drenthevan Rot terdam, naar Java, arriveerde n Aug. te Batavia. Het stoomschip Spaarndamvan de N. A. S. M., van Newyork naar Rot terdam, passeerde Dinsdag 8 Aug., nam. 4 uur, Wight. fijn bewerkt, wegens bizondere om- etandigheden TE KOOP voor slechts 25,Te bevragen onder lett. H., bureau van dit blad. ORGELBESPELING ia de Groote- ot St. Bavokerk alhier op Diaad.g 15 Aug. 1893, des na middags vaa 12 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium ea Fuga J. S. Bach. 2. Aadaute uit de 4e Symphonie Mendelssohu. 3. Soaate No. 4 J. Rheiaberger. a. Tempo moderato. b. Intermezzo. c. Fuga Oromatica. 4. Adagio Mailiy, 5. Finale. S#1" Aan Geabonneerden op dit Blad en hunne huisgenootenworden aan het Bureau Kléine Houtstraat 9, op mondelinge aan vrage de adressen medegedeeld waar deze betrekkingen zijn te beoragen. Abonnés buiten Haarlem ontvangen inlichting tegen toezending van postzegel. 1. Juffr., g verk. met glas, porselein, galant, en bijout. artikelen bek., in een gr. magaz., 25 j. en met kennis van Fransch. 2. Bekw. verk. in een fijn magazijn v.mant, kost. en japonst., met half Sept. of 1 Oct., P. G. v. g. get. voorz, en liefst bek. met verand. van mantels. 3. Vader en moeder voor een weesb., N. Herv. G., 35-45 j., gez., v. onbespr. gedr., z. k. ten laste., tegen 500 sal., voedsel, inwoning vge- nees- en heelk. bnlpk ea bewaasch. Aanb. oor 25 dezer aldaar. 4. Eerste violist, met Sept., tev. blaasinstr, besp. bij een vereenig., tegen minimum salaris van ƒ700. Aanb, v. 20 Aug. 5. Reiziger op prov. voor een lak- en vernis- fabr., g. refer, en vakk. veroisebten 6. Jongm. voor wisk.arbeid m. dipl. H. B. S. 3- of 5-jarige oursns. 7. lBte bed. voor een banketb., tev. g. kunn. koken, met opg. waar gew. hebb Terstond TEE OVERNAME aan- geboden, een druk beklant Brood- depót met Kruidenierszaak, ge legen op een der volkrijkste buurten van den Haag. Huur van bet huis billijk, en voor f300 TER OVER NAME een Kruidenierswinkel met inbegrip van alle Koopmans goederen, gelegen op netten en druk ken stand aldaar." Adres bij A. KLOOSTERMAN, Groenendalstraat 22, bij de Markt, den Haag. V an bovenstaande Inrichting slaag den dezen cursus leerlingen voor bet Litb. mathem. examen, H. B. School 2de en 3de klasse, Surnume rairs-examen 1ste gedeelte bij de Directe belastingen enz. Aanvang van den nieuwen Cursus 5 September a.s. R. PRINS. CONCERT, te geven door het Ste delijk Muziekkorps, onder directie van den Luit.-Kapelmeester C. P. W. KRIENS, op Zondag 13 Augustus 1893, 's avonds te 8 uur. PROGRAMMA. 1. Marche du Cortège. Krieas. 2. Festival Ouverture Leutner. 3. Die Iadustriellen, Wal- zerStrauss. 4. Grosse Factaisie aus der Oper „Die Zigeunerinn" Balfe. PAUZE. 5. Ouverture „Banditen- streiche"Suppé. 6. a. Eatr' act aus dem Drama Rosamunde" Schubert. b. Toréadore et Au- dalouseRubinstein. Geïnstrumenteerd door den beer Kriens. 7. PolonaiseChopia. 80 Graode Fantaisie sur des motifs de l'opéra „La Fille du Régiment Donizetti. FAMILIEBERICHTEN. Getrouwd: 10 Augustus. E. G. A. ten SlethoS ea E. M. L. Humme, Den Haag. - P. A. van Duynen Montljn en C. C. van Aelsfc, Oudewater. Geboorten xo Aug. M. C. Pep- pinkWitsel z. Amst. - J. A. W. Ha zenberg—Van Wijk Wernekez. Amst A. van WagtendonkBal d. Eakhul- zen. - C. J A. C. van Holthe tot Echten—-baronesse Van der Felts d, Zie vervolg Advertentièn in Aet Tweede Blad. Voorspoedig bevallen van een flinken JONGEN: SOPHIA GOMPERTZ— DE WlNTEB. Anegang 6. u op Zaterdag 12, Zondag 13 en Maandag 14 Augustus, ter vie ring dat het Specialiteiten-Gezel schap van den Heer FRITS VAN HAARLEM, voor tien jaar geleden voor bet eerst bier ter stede optrad. Toegang uitsluitend voor Leden en Geïntroduceerden. Over de voorwaarden der intro ductie, die door bet Bestuur volgens bet Reglement is uitgebreid ook tot stadgenooten en omwoners, worden inlichtingen verschaft aan het ge bouw der Sociëteit. Aanvang 8 uur. Heden overleed ons jongste Dochtertje Elisabeth Johanna, in den ouderdom van zes maan den. JAN RUSTIGE. E. J.RUSTIGE-ROZA. Haarlem11 Aug. 1893. Tegen half September biedt zich aan eene R. K. jJuflrouw, in een zaak van Manufacturen of Garen en Band, liefst intern. Franco brieven onder [letter A., in den Boek handel van Wed. J. A. VAN ZIJL Eene onderwijzeres met akte voor de Eransche taal, wenscht in die taal, alsmede in de vakken lager onderwijs te geven aan eerstbeginnenden, die de gewone schoollessen niet kunnen volgen a f0.50 per uur. Zich te adresseeren onder lett. C, Bureau van dit Blad. HAARLEM. Zondag 13 Augustus 1333, Maandag 14 Augustus 1833, ten 1 uur. F. PRINSEN. IEDERE lijder kan een Gratis Proef - pakje krijgen van Db. SCHIFF- MANN'S Middel tegen Asthma, dat onmiddellijke verlichting geeft in de ernstigste gevallen en geneest waar andere middelen falen, bij J. VAN GULIK, Zijlstraat 98, Haarlem. j/Het is wel een groot gevaar dat gij daarbij loopt,4' voeg ik er bij met bitteren nadruk. O, wanneer zij alles wist, zou zij zich in ernst van mij afwenden. //Dus gij zijt bang om er haar over te spreken om haar uwe liefde te bekennen on dat gij zulk een slecht mensch zjjt geweest?" Ik knik. //Gelooft gij Jack, dat zij u zal haten, juist omdat gij wat wilder hebt geleefd dan een ander Als eene vrouw een man werkelijk liefheeft, dan zal zij hem niet afwijzen omdat hij toevallig wat wild heeft geleefd." Zg zeide dit alles met zenuwachtige haast en trachtte zich kalm voor te doen. Ik zag, dat, hetgeen ik haar had gezegd die per indruk op haar maakte, dan zij wilde doen voorkomen. //Gij kleine wijsgeer J" riep ik uit met voorgewende opgewekt-, heid. ff gij wilt mij toch niet wijsmaken, dat gij zoudt huwen met een man, die gedobbeld, gedronken en jaren lang te midden van verdacht volk heeft geleefd?" Het was eene vraag, die ik reeds zoo lang tot haar had willen richten, maar tot dusverre was daartoe nog geen gelegenheid ge weest. //Dat zou zeer veel van den man afhangen," zeide zij na een oogenblik van stilte. //Ik zou eerst willen onderzoeken of zijne liefde voor mij sterker was dan zijne liefde voor de wereld en den duivel. Dikwijls vult een vrouw bij den man aan wat hem ze delijk ontbreekt; verscheidenen zijn ondergegaan, juist bij gebrek daaraan. Ik veronderstel bijvoorbeeld niet, dat gij een zwervend leven hebt nagejaagd. Gij werdt te midden yau hen geworpen en kondet de verleiding niet weerstaan." ffGij hebt het gezegd Sylvia. Mijn leven is mislukt, omdat niemand een hand naar mij uitstrekte om mij den rechten weg te wijzen." z/Arme Jackzeide Sylvia deelnemend. z/Ik vrees dat wij dat mijn vader er verantwoordelijk voor was, dat gij zonder steun de wyde wereld werdt ingezonden, maar bq had er dan ook wel eenige reden voor,*! droevig schudde zij het hoofd. Ik had nooit kunnen te weten komen, waarom Jack Henley uit het huis haara vaders was verbannen, maar ik moest toch iets zeggen. //Ja zooals gij zegt, er was wel reden door. Ik verdiende gestraft te worden. Maar toch zijn al die jaren wellicht niet ge heel verspild. Zij hebben mij de waarde van een tehuis loeren kennen, en de betaekenis wat het zeggen wil bijna te sterven uit gebrek aan deelneming en liefde." z/Arme zwerver!" zeide zij zachtjes en sloeg op mijne hand, die op den hoek der piano rustte. aNa behoort uw leed tot het verleden. Gij hebt een huis, en wat neg beter is, een liefhebbend hart gevonden." z/Ik heb dat gevonden, wellicht om het weer te verliezen," fluisterde ik half overluid. //Als zij mij heeft gehoord, dan laat zij het niet blijken. Zy speelt met zenuwachtig bevende vingers een vreolijken galop op de piano. Haar boezem gaat snel op en neer, haie lippen houdt «y met een pijnlijken trek op elkaar ge klemd. In het midden van eene schitterende finale houdt zij op, wendt zich om op haar stoeltje en ziet mij weer aan. Haar gelaat staat weer kalm en toch scheut het mij toe bleek te zijn« Misschien geeft het blauwe licht der lamp naast de piano zulk een doodsche tint aan haar gelaat. //Vertel mij meer meer van haar," zegt zy zacht. //Er is niet meer te vertellen," zeg ik by na droevig. //Gy zoudt my uitlachen, als ik u al de gedachten beschreef, die myn hart vervullen, wanneer ik aan haar denk. Somtyds heb ik de gewaar wording, dat zij te hoog boven my staat,|dat myne gedachten zich niet met haar mogen bezighouden. En toch ben ik steeds vaa haar vervuld, ik kan er niets aan doen." //Zulke toewijding verdient beloond te worden," zegt Sylvia met een zenuwachtig lachje. HVerlaag a niet te zeer Jack voor uw ideaal. Zy is toch immers maar eene vrouw, ofschoon gij in haar een engel ziet. Een vrouw is maar al te geneigd om een man te beoordeelen naar de wyze, waarop hy ziohzelf beoordeelt. Als hy voor haar voeten kruipt, en voldaan is als zy zich maar verwaar digt hem met haar voet aan te raken, dan zal waarschynlyk die dame uitzien naar iemand, die zyne eischen hooger stelt. O nede rige verliefde, neem myn raad ter harte I Verzamel al uw moed. Ik weet zeker, dat als zij u evengoed kent als ik, zy uwe oprecht heid en goedheid niet in twijfel zal trekken, al zyt gy nog dubbel zoo slecht geweest als gij my wilt doen gelooven." Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2