GEMENGD NIEUWS. Om no *n bezit der afgezonden goederen te geraken, onderteekende de eerste beklaagde, Jan de Vries, de daar toe vereischte verklaring van ontvangst aan het s'ation te Hilversum valschelyk met G. Rigberts of Rigberts. De tweede beklaagde, *yn broeder Christiaan, we tende dat de goederen door valschheid in geschrifte verkregen wareD, nam nochtans een gedeelte ervan in afbetaling aan voor hem door zyn broeder ver schuldigde gelden en was bovendien in <j0e verkoop van een gedeelte van het onrechtmatig verkregen goed betrokken. Het getuigenverhoor leverde buiten het reeds vermelde, niets belangrijks op. De beklaagden bekenden de feiten groo- tendeels, maar begrepen niet, dat zy iets strafbaars hadden gedaan, want zy waren werkelyk voornemens geweest in footer handel te dry ven. Nu ja, ze hadden zich aan wat humbug schuldig gemaakt, maar dat gebeurde meer in den handel. Op alle vragen hun door den president, mr. ïtooyaards, gedaan, had de eerste be klaagde een min of meer gevat antwoord gereed, zooder dat hij evenwel er in eiagen kon, voor zijn handelingen aan nemelijke gronden op te geven. De eisch van het O. M., waargeno men door mr. Pelerin, was 1 jaar en 6 maanden voor ieder der beklaagden. De verdediging werd namens den eer sten beklaagde gevoerd door mr. Lam mere, namens den tweeden door mr. Hymans. De conclnsie van beider pleit rede was vrijspraak, sub. ontslag van rechtsvervolging. Uitspraak over 8 dagen. KOLONIËN, PARAMARIBO, 23 Juli. Den 19den dezer is alhier op uïtnoo- diging van den goeverneur eene verga dering gehouden van een dertigtal be heerders van plantages, waar immigran ten onder contract werkzaam zfo'n. Zij werd door den goeverneur gepresideerd en ook bijgewoond door den beheerder van het immigratiefonds, den waarne- menden agent-generaal en den waarne- menden goevernements-secretaris. Na de opening der vergadering deelde de goeverneur het doel van deze bijeen komst mede. Hy wees op den toestand van het immigratiefonds, en zeide dat na de aankomst der Britsch Indische en der Javaanscho immigranten de financieele krachten van het fonds byna uitgeput zullen zyn. Nu wil de minister niet overgaan tot het uitschry vea eener nieuwe leaning voordat hy weet dat er eenige gegevens zijn voor eenen langen duur der leening m. a. w. dat de belangheb benden ook zoo veel als zy kunnen dra gen het hunne zullen bydragen om dit bezwaar op te heffen. De goeverneur stelde dau voor het kiezen eener com missie uit de vergadering om hem voor stellen te doen tot het bereiken van dat doel. Hierna ontspon zich eene lange ge dachten wisseling waaraan nagenoeg al de vergaderden deelnamen. Ten slotte ging men over tot de verkiezing der commissie met het volgende resultaat gekozen werden de heeren |F. C. Gelken, F. C. Curjel, I. R. C. Gongryb, R. H. Leysner en S. van Lierop, de eerste als voorzitter, de tweede als seeretaris. Volgens de door belanghebbenden gedane aangiften bedraagt de hoeveel heid goud, gevonden aan de Marowyne gedurende het 2d@n kwartaal 1893, 57,527 K. G. Den 16 dezer heeft in het fort //Zeelandia" alhier de plechtige uitrei king plaats gehad van gouden, zilveren en bronzen medailles aan de onderoffi cieren en manschappen der infanterie, die daarvoor in aanmerking kwamen. De eenige gouden medaille werd uitge reikt aan den sergeant-majoor N. J. Bloemendaal, onder eene toespraak van den .majoor-commandant, die hem geluk wenschte en tot voortdurende trouwe plichtsbetrachting aanspoorde. Ook tot de anderen, aan wie de onderscheidingen ten deel vielen, rich; te de commandant eenige krachtige en opwekkende woorden waarna driewerf het Leve de Koningin! werd uitgeroepen. Woensdag brak een hevig onweder boven Engeland los, waardoor veel schade aangericht werd. Te Blackburn werden 2 huizen door dsn bliksem getroffenis het district Devizes werd de klokketoren van de kapel op het kerkhof verwoestin Essex sloeg de bliksem in een boerdery, te Heywood in een molenin beide ge bouwen werd veel schade aangericht. By Lynn werd eon eik geveld, in North- Leicestershire doodde de bliksem 3 koeien en een pony. Te Birmingham duurde het onweder twee urende regen viel by stroomen neder in één minuut telde men 71 bliksemstralen. Een naaister stierf van schrik. Te Belfast begon het onweder om 8 uur, het duurde tot na middernacht. In dien tyd was de hemel onophoudelijk door den bliksem verlicht. Te Folkestone stortte het dak van een huis in, dat door den bliksem getroffen was twee vrouwen, die zich juist te bed hadden begeven, konden zich nog juist redden. Op het onweder volgde een buiten gewoon warme dag. De zon scheen byna 12 uren onafgebroken. De thermo- teter rees in de schaduw tot 86°. Te Parys bereikte de thermometer 93° in de schaduw. Een hevig onweder vergezeld van stortregens en hagelslag bracht eenige verkoeling aan. Prins Duong Chaer heeft besloten aan het verlangen der fransche regeering gevolg te geven. Hy zal zich te Algiers vestigen, doch op voor waarde, dat by zich mag begeven waar hy wil en in Frankryk terugkeeren kan wanneer zijn belang dat eischt. Verder heeft hij van de regeeriog schadeloos stelling gevraagd voor de verliezen, die hy geleden heeft met Cambodja te ver laten om voor de vyandschap van den goeverneur veilig te zijn. De anarchist Gestave M a- thieu, de vriend van Ravachol, is door het hof van assises van het departement Aisne vrijgesproken, daar zyn schuld niet overtuigend bewezen was. Mathieu werd beschuldigd van een diefstal van 3000 frs ten nadeele van een fabrikant te Saint-Michel. Men meldt ons: In de //Messager de Paris, vindt men als tegenhanger van de onlangs in de bladen gepnbliceerde Staten der Ameri kaansche. levensverzekering maatschap pijen een tabel aantoonende de meerder heid der Fransche tegenover die der Amerikaansche. De gezamenlijke Fransche maatschap pijen hebben veel gunstiger resultaten over het afgeloopen jaar 1892 verkregen dan de amerikaansche. I<ateo wy kortheidshalve de cyfers, die, der onkosten en der winsten aan de ver zekerden vergelyken: Kosten Fransche Mijen. frs 21,131,485 Amerikaansche a 22,755,783 Loopende Verzekeringen. Fransche Mijen. frs. 3,295,276,002 Amerikaneche M 2,285,990.957 Verhouding der kosten t/h. verz bedrag. 0,64 pCt. 0,99 pCt. De verhouding der kosten der Ameri kaansche heeft de kosten der Fransche met meer dan 54 pCt. overschreden. De uitgekeerde winsten aan de ver zekerden waren Winst. Fransche Mijen. frs. 10,442,329 Amerikaansche u 5,779,782 Loopende verzekerangen met aandeel in de winst. Fransche Mijen. frs. 2300,749,646 Amerikaansche 2,285,990,957 Verhouding der winsten t/h. vers. bedrag 0,45 pCt. 0,25 pCt, de uitgekeerde winsten aan de deelne mende verzekerden der Fransche overtref fen, die der Amerikaansche met 80 pCt. De volgende tabel toont aan de uit komsten over de laatste twee jaren der Franschd levens ver zekeriags Mijea. synde zeventien in aantal 1891. Netto winst frs 22,660,905 Aand. aan de verzekerden y 10,133,891 Dividend aandeelhouders 8,870,000 1892 Netto winst frs. 23,885,266 Aand, aan de verzekerden ,t 10,442,329 Dividend aandeelhouders 9,440, Uit Weenen wordt gemeld: Het officieel orgaan van den Oppersten Gezondheidsraad noemt den gezondheids toestand in de Oostenrijksch-tiongaarsche Monarchie zeer ernstig. Iu Rusland breidt de cholera zich in westelyke rich ting uit, zoodat Galicie en d8 Bukowina onmiddellyk bedreigd zyn; in Rumenie heeft de ziekte vasten voet gekregen en in Italië is de cholera ingevoerd uit Frankryk, waar de ziekte overwinterde. Van de zuidelyke en de oostelyke gren zen dreigt derhalve het ernstigste gevaar. De bezorgdheid vermeerdert nog door het verzuim van sommige buitenlandsche staten om niet aanstonds het verscbynen der cholera openbaar te maken. Teneinde het overbrengen van de cholera te be letten, worden alle grensstations der Bukowina gesloten, met uitzondering alleen van Itzkany, waar alle reizigers aan een streng onderzoek onderworpen worden. De //Wiener Abendpost" meldt, dat by twee personen, die onder verdachte ver schijnselen te Barbarow en te Mikuliczin stierven, cholera asiatica geconstateerd is. Evenzoo te Cilli, in Stiermarken, waar een uit Kongarye voor de ziekte ge vluchte arbeider Donderdag stierf. De strengste maatregelen van voorzorg en voorzichtigheid ayn genomen. Aan de //Times'' wordt uit Alexandrie bericht, dat de regeering vier stoombooten met levensmiddelen naar Yambo, in Arabie heeft gezosden, naar aanleiding van het rapport van dr. Staf- fybey, die door den quarantaiteraad daar heen was afgevaardigd. Hy vond daar een jammerlijken staat van zaken. 7000 bedevaartgangers, te Yambo uit Medina gekomen, waren buiten machte te ver trekken, wegens gebrsk aan stoomgele- genheid. De pelgrims hadden gebrek aan voedsel, zelfs brood en water golden heel hooge pryzen. Velen moeten door gebrek omkomen, als er niet terstond hulp op daagt. By de besprekingen op het socialisten-congres te Zurich over de houding der socialisten ingeval van oor log werd het voorstel der Nederlanders betreffende het beginnen van een alge- meene werkstaking en een weigering om militaire diensten te verrichten verwor pen het gewyzigde voorstel der Duitsche affeevaardigden werd met 14 stemmen tegen 4 aangenomen. By het Dnïteehe voorstel was bepaald dat men zich aan de besluiten op het congres te Brussel genomen, zou houden en zich uitsluitend zou bezighouden met den strya tegen het kapitalisme. By de disoussie hield de Nederland- sche soc.-dem. Domela Nieuwenhuis eene rede, waarin hy het voorstel der Duit schers een samenraapsel van phrasen noemde en hen van chauvinisme beschul digde, omdat Bebïl in den Rijksdag Rus land den erfvyand en broeinest van alle geweld geuoemd had. Hy liet zich niet bang maken door Rusland. Donderdag sprak Pechanoff als Bismarck, en Bebel had door het legerontwerp goed te keu ren, aan het militairisme de hand gereikt. Een algemeene werkstaking achtte Do mela Nieuwenhuis wel uitvoerbaar, men zou dan wel eenige menschen dood schieten, maar dan ontstaat een burger oorlog, d. i. een kryg tegen den waren erfvyand. Als het congres het voorstel aannam, zoaden de vorsten op de tronen sidderen. Tegen den aanval van Domela Nieu wenhuis op de sociaal-democratie ver zette zich de Duitsche Ryksdag afge vaardigde Liebknecht, die betoogde dat de soc.-dem. steeds de zwaarste offers had veil gebad voor het bestryden van het militairisme. By herhaalt, wat Ple- chanoff tegen het voorstel der Nederlan ders gezegd had, dat men juist door het aannemen van het voorstel nieuwe offers aan dien moloch brengen zou. Het mili tairisme kan, zeide hy, niet door kinder achtige samenzweringen in de kazerne, maar alleen dooFvoortzetting der agitatie onder het volk doordat de recruten reeds als socialisten in de kazernes ko men, gebroken worden. Reeds geruimen tijd worden de omstreken van de Russische stad Bolkhof (goev. Orel) onveilig gemaakt door een verscheurend dier. Met welk dier men te doen heeft, weet men niet zeker, eenigen beweren, dat het een tyger, anderen dat hel een kwaad aardige wolf is. Het dier heeft reeds 10 inwoners verscheurd. Men is er nog niet ia geslaagd het beest onschadelyk te maken, hoewel tot dat doel reeds 170 soldaten onder bevel van 4 officieren in de stad vertoeven. In de laatste week zijn in Podolie (Rusland) 390 personen door de cholera aangetast, waarvan 136 over leden, in de Donprovincie stierven 40 van de 106 zieken, in Toula 22 van de 95, in Koursk 27 van de 69, in Kieff 28 van de 56, in Saratoff werden 2 inwoners ziek, die beiden overledenin Bessarabie bezweken 8 van de 17 zieken, in M08COU 43 van de 121 en inRostoff 85 van de 75. Woensdag stierven te Montpellier twee personen aan de choiera. De Schafberg in het Sal z- kammergut, bekend om het prachtige gezicht op 10 meren, kan nu ook met den spoortrein bestegen worden. De vorige week werd de lyn voor het pu bliek opengesteld, ze begint bij het dorp Wolfgang en gaat tot den top van den berg, een hoogte vaa 5138 voet. De aanleg van den spoorweg leverde groote bezwaren op, een tunnel van 300 voet moest in den harden rots geboord, een groot aantal steenen bruggen moesteB gebouwd worden. De Schatberg tandrad spoorweg bereikt het hoogste punt, waar naar in Oostenrijk een spoorweg gaat. In een maagdel ij k woud in Australië heeft een plantkundige, die op een ontdekkingstocht was, een reuzen- Eucalyptus ontdekt, welke 137 M, hoog was. VARIA. Logisch Mama//Uit yt geen gy geschreven hebt kan geen verstandig mensch wys worden." Zoontje: //Dat is ook niet noodig mama; waarom moet een ver standig mensch nog wys worden. Scherp gehoor. Ga zachtjes den trap op, dan merkt je vrouw er niets van. Dat kun je begrijpen, ze wordt wak ker als de thermometer naar beneden gaat. Speculatie Heer. //Hé! Hoe heb 'k 't nu Jy bent toch niet de jongen, aan wien ik straks mijn paard te bewaren heb ge geven Jongen. «Neen, meneer! maar ik heb dat baantje uit spikkelatie voor dtie centen van kleinen Kees gekocht". j De oude veldmaarschalk v. Wrangel [had een groote antipathie tegen dag bladschrijvers, vooral die welke als oor logscorrespondent zich aanmeldden. Hy deed al het mogelyke om hun het leven zuur te maken en verheugde zich ko ninklijk, wanneer hij er een vermocht uit te werpen. Gedurende den veldtocht tegen Dene marken vertoefde de anders te Berlijn wonende correspondent van de Times in het pruisische leger. Nauw had Wrangel dit vernomen, of hy liet den man zonder genade verwijderen. Daarna kwam deze met dringende aanbevelingen uit Berlyn terug. Wrangel wees hem af. Doch de zoon van Albion verschoen met echt eDgelsche volharding een derde maai met eene recommandatie van nie mand minder dan Bismarck. Dit moest papa Wrangel nu respeo- teerenmaar toch nam hy zich voor, dien dagbladman het leven recht onaan genaam te maken. Nadat hy den brief zwygend gelezen had, noodigde hy met groote beleefdheid den gentleman aan tafel. Toen deze verscheen spoedde de veldmaarschalk zich naar hem toe, nam hem by de hand en geleidde hem naar prins Frederik Karei, waarna hy hem voorstelde met de volgende, luid uitge sproken, ironisch beleefd klinkende woorden //Hoogheid, ik heb de eer u den cor respondent van de Times voor te stellen hy is dezelfde, die jarenlang die infame artikelen over depruisische politiek schreef. Wy moeten hem goed behandelen, laat Bismarck mij zeggen, dan zal hy wel beter over ons sehryven". De correspondent hield verder zich op een bescheiden afstand van het hoofd kwartier. Bij Obdorks in Siberië vindt men een meer, dat met een natuurlijk dak over dekt is. In den ouden tyd had er eene snelle verdamping van water plaats, waardoor groote zoutkristallen aan het oppervlak ronddreven. In den loop der jaren hadden deze zich aaneengesloten en alzoo was een vaste zontkorst ont staan. In 1873 vormde zich op de eene of andere wyze een spleet in den bodem, waardoor het water onder de zontkorst wegvloeide naar de Obi en het water vlak 1 meter lager werd. De zontkorst was evenwel zoo dik, dat zy onbeweeg lijk bleef en zoo vertoont ze nu het zonderling schouwspel van een meer met een natuurlyk dak. Op het schiereiland Mangiehlak inde Kaspische Zee is een dak uitsluitend gedekt met zoutkristallen, die zulk een dikke laag vormen, dat menschen en dieren eï te voet over kunnen trekken. Onder bedelaars. De arme blinde van den hoek der straat. n Wat zie ik Je draagt linnen hemden I Maar dan moet je een erfenis gekregen hebben I" De doofstomme. //Geen sprake van! Voor 1 gulden 80 kunt ge ook zulke hemden koopen". De lamme. wWaarIk loop er gauw even heen". Verkeerd begrepen. Kleine Jan is ondeagend geweest en heeft zich onder 't bed verscholen, toen hy zijn moeder dreigend op hem af zag komen papa wordt geroepen en kruipt zoontje lief onder 't bed na. Papa (onder 't bed kruipend)//Zoo ben je daar, bengel?" Jan (fluisterend): //Ja, papa, wou ze u ook slaan Hans Christiaan Andersen, de groote deensche novellenschryver, had een uiterst zenuwachtig temperament. Het vermakelykste gevolg hiervan was, dat hy steeds bang was levend begraven te zullen worden. Ais hy 's atonds naar bed ging, plaatste hy dan ook altyd een groot vel papier bij zyn bed, waarop geschreven stond//Ik ben slechts schijndood" Franz Abt ontmoette op een wande- liog in het Hartzgebergte den vriend zyner jeugd, Dr. K. on beiden gingen in een restauratie. Daar zag Dr. K. een troep boheemscho muziekkanten den berg afkomen en vatte het plan op zijn be roemden vriend een attentie tebewyzea. Hy verwyderde zich ongemerkt, en ging de muziekanten tegemoet en vroeg den directeur of by een lied van Abt op ayn repertoire .had. ffJa wal, het lied wenn die Schwalben heimwarts ziehü". Dat verheugde Dr. K. hij verzocht de muzikanten om achter een boschje zich op te stellen en den toondichter, die hun komst niet had bemerkt, te verrassen. Daarop voegde hy zich weder by zyn vriend. Nauwelyks echter weerklonken de eerste tonen of Abt sprong ontzet op, hield zyn ooren dicht en rende het hnis uit. //Viiend riep hy »ben ik dan nergens veilig voor dit verschrikkelijke lied, dat iedere badkapel, ieder draai orgel mij tegemoet brultIk nam de vlucht naar dit afgelegen oord om ein delyk eens van rayn liederen verschoond te blijven en het eerste wat ik hier hoor, is alweder die melodie, die ik begin te haten". Teleurgesteld liet de geleerde de mu zikanten ophouden. Toen Lord Beaconsfield nog mr. Dis raeli en een eenvoudig M. P. was, zon der uitzicht op een hooge betrekking te hebben, werden zyne redevoeringen door den verslaggever der Parlements-zittin- gen op dezelfde wyze behandeld als die der meeste nullen in het Westmineter- Palast. Toen trok alleen uit achting voor de talenten en den ondernemingsgeest van den politikus, de reporter van de Times. Neillson genaamd, zich Disraëli aan en gaf zich alle moeite, dat op diens redevoeringen het publiek iattent werd gemaakt. De staatsman vergat deze vriendelyke hulp van den reporter niet. Toen hy voor de eerste maal premier van het kabinet was geworden, noodigde Disraeli den heer Neillson bij zich op zijn landgoed. Deze bedankte evenwel, waarop de minister hem schreef, dat hy de koningin zou voorstellen hem een pensioen uit de civiele lyst te verleenen. Neillson toonde dezen brief aan de eige naars van do Times, die meenden dat het niet overeenkwam met de onafhan kelijkheid en waardigheid van hun blad, dat hun reporter een pensioen uit de staatskas genoot. Zy verzochten Neillson dit aanbod at te slaan en gaven hem de aangeboden som uit eigen zak.' Disraeli was echter vast besloten zijn dankbaarheid te toonen 'en de gelegen heid bood zich aan bij zyn feeatelyken ontvangst als premier op het Guidhall- Bankett. Voor de eerste maal stond hy daar, omgeven van vorsten, staatsman nen en de hoogste vertegenwoordigers der City, toen zyn oog, in den groep van reporters, Neillson bespeurde. Dade lijk verliet hy zyn omgeving, liep op Neillson toe en bracht hem onder alle aanwezige beroemdheden om hem aan Lady Beaconsfield voor te stellen met de woorden//dit is mr. Neillson, wien ik meer dank schuldig ben, dan iemand anders. Men weet schryft de Indische //Lo comotief" dat het de gewoonte der kro kodillen is, na hnn maaltyden een mid dagslaapje te doen, en dat zy daarvoor de zonnigste plekjes uitkiezen. Krokodil len, die het ongeluk hebben in een land te leven waar zien apen ophouden, wor den door deze natuurgenooten met aller lei guitenstreken gekweld en in hun slaap gestoord. Nauwelyks heeft het mon ster zyn oogen dichtgedaan of een be scheiden kitteling op de punt van zijn snuit bezorgt hem de eerste koude rilling. Hij weet onmiddellyk, dat de apen met hun streken zyn begonnen. Dezen kie- zen steeds hun basis van operatie met een zekerheid, die hunnen krijgskundigen be kwaamheden alle eer aandoet. Bevindt zich een boom in de naby- heid van den krokodil, dan ziet men ieder der apen op zijn beurt aan een zijner vier handen aan den laagst bij den grond hangenden tak hangen, om het monster even tnsechen zyne neusgaten te kittelen. De krokodil doet zijn oogen open, maar zyn vlugge vyand is reeds in veiligheid en houdt zich gereed om dezelfde bewe ging te herhalen. Wanneer do boom zoover van het sla pende dier verwyderd is, dat zelfs de beste gymnasten van den troep niet in staat zyn het te bereiken, geven de apen elkaar een hand, een keten wordt aldus gevormd en weldra slingeren guirlandes van apen door de lucht. De aap, die zich aan het einde van den slinger bevindt, wordt door zyne kameraden in staat gesteld den krokodil even aan te raken. Soms verliest het slachtoffer van deze plagcry zijn geduld en laat twee ryen scherpe tanden zien bij de vreugdekreten, die van alle takken nit de boomen weerklinken, en dan vieren de apen hnn overwinning door allerlei grimmassen en dolle sprongen. Als de krokodil een majestueuze on verschilligheid aan den dag had gelegd, zou bij op den langen daar zyn vijan den misschien vermoeid hebben, maar nu hy zich over de plageryen woedend maakt, wordt hy niet met rust gelaten en kan hy zyn middagdutje in de zon niet doen. Dat is de moraal van deze geschiedenis. marktnieüws. Amsterdam, 7 Aug. De prijzen der aardappelen ware» heden als volgt: Katwijksr Zand fa. 50 43.50, dito Muisjes f3,— 4 3.40, An- dijker Muisjes f 2,20 4 2,50 Friesche Dokkumm. Jammen fo,4 o,dito Franeker f o,4 o,dito losse f o. 4 o,—, dito Zand fo.— 4 o,—Rijas- burgers f o,4 o,Geldersche Kra len f2.60 4 2,70, dito blauwe f2,70 4 2,80, Westl. Kleimanden f o.4 o, dito Kleimuisjes f2.75 3*9°* Petroieumbericht van P. G. C. Cal- koen, Makelaars, Amsterd., 29 Juli. De amerik. Petroleum-noteeringen wa ren sedert ons laatste bericht volgens Reuters telegram: New-York 5,15, 5»I5» 5.15. S>IS. 5.15. 5i'S P« g*"00- Philadelphia 5,10, 5,10, 5,10, 5,10, 5.10; 5,10 ct. per gallon. Ruwa olie SlX 57ï. 57%. 572. 57ï c. p. v. Schiedam, 7 Aug. Moutwijn i 8,5°* Jenever 114,—Amst. Proef 115.23

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 7