BilSNENLAND. WEDSTRIJDEN aaaleidlag tot rusWerstortng, De gewone vergunning orn muziek te maken op dezen Maandag} ia heden aan allen geweigerd. Zondagavond is bij den bakker Pie- terse In de Barteljoriastraat nog een ruit ingeworpen, misschien wel omdat voor aijne ramen het volgende te lezen was „Het doet u goed, uw leven lank „Als ge n onthoudt van sterken drank." en: „Als de man in de kroeg lacht, „staat om den hoek de vrouw vaak te „schreien". De Sociëteit „de Kroon" wenschte heden (Maandagavond) een gezellige bijeenkomst te doen plaats hebben, uitsluitend voor leden en hunne dam en gevolgd door bal! De leden en hunne dames zullen niet worden binnengelaten door de groote deur, maar door het hek en de societeltszaal naar de concertzaal kunnen gaan. Naar wjj vernamen, wilde de Burge meester als hoold der politie ook deze voorstelling beletten. Het Bestuur der Sociëteit is echter overtuigd van zijn goed recht. Ongeveer half vier had een der be stuursleden van de Sociëteit een onder houd met den Burgemeester, om er Z.E.A. op te wijzen dat tot deze voor stelling enkel en alleen zouden worden toegelaten de leden met hunne dames. Hierop heeft de Burgemeester afgezien van zijn besluit om de voor stelling te beletten. De voorstelling mag dus voortgang hebben. maat photografische opnamen laten ma ken, die a 0,7s in den handel zullen worden gebracht. De voorzitter van het N. G. V., de heer Adrian, heelt zjjne ingenomenheid met deze werkelijk fraaie photografiën be tuigd, terwijl de heer J. A. van den Boom, leeraar in de gymnastiek alhier eene beschrijving daarvan zal toevoegen. Bij den heer Rookmaker liggen de photografiën ter bezichtiging. Te Bennebroek is tot onderwijzeres benoemd,jMej.E. de Lange,|te Haarlem, Sedert het begin dezer maand is men de IJpolders bezig met het binnen halen en dorschen van den oogst, dit 14 dagen vroeger dan vorige jaren, Kwaliteit en kwantiteit zijn boven het middelmatige. Van Rijkswege zullen in den Aker- polder (Sloten) proeven worden geno men met het persen van veeuslik. Bl'AijBJNlJfiU W B. Hazrlsu, 14 Aug. 1893. Zaterdag is te 's Gravenhage geslaagd voor het examen acte-fransch 1. 0. mej J. A. van der Linden alhier. Gedurende den tjjd dat het alhier verblijf houdende bat. infanterie naar het kamp bij Laren vertrekt (van 30 Aug. tot 12 Sept. a. s.) zal in den gar nizoensdienst worden voorzien dooreen detachement van het 5e bat. 4e regt, inf. uit Gouda. Heden is door den architects.J.W Mons aamens zijn principaal aanbe steed het bouwen, van een woonhuis met afzonderlijke bovenwoning op een terrein aan den Wagenweg alhier. Ingekomen Z3 biljeten, waarvan de minste inschrijver was C. G. Opdam alhier voor ƒ4190. In de R. K. kerken te dozer stede is Zondag afgekondigd, dat het aan hen die op reis zijn of gewoonlijk in café' of restanratiën hun nooddruft nemen vootloopig tot de a. s. groote vasten, geoorloofd zal zijn op de Zzterdagei vleeschspjjzen te gebruiken. Volgens eeae advertentie in dit blad heeft de heer F. H. Rochussen, make laar alhier, het perceel in de Jansstraat vroeger bewoond door de Broeders van Johannes de Deo, ingericht tot verkoop- en berging lokaal. Beneden bevinden zich aan weers kanten van den breeden gang ruime lokalen tot het houden der veilingen terwijl daarachter en op de twee ver diepingen ruime gelegenheden zjjn tot het bergen van inboedels, ook wanneer die niet voor de veiling zijn bestemd, doch alleen tijdelijk moeten worden be waard. De gevel van het gebouw is hersteld en opgeknapt, zoodat het geheel een goeden indruk maakt De heer Jacs. Rookmaker, boek- kunsthandelaar alhier, heeft van gymnastiekuitvoeringen, onlangs in An sterdam gegeven ter vierig van het 25 jarig bestaan van het Nederl. Gymnas tiek Verbond, een twaalftal groot for- Wij werden dezer dagen welwillend in de gelegenheid gesteld, om inzage te nemen van eene partlcu liere correspondentie van den heer Ooms met een zijner vrienden te Amsterdam, waaraan wij het volgende ontleenea Ooms kwam met zijn reisgenoot, den heer Scholtz, op 27 Juli behouden te New-York aan. Spoedig na zijn aan komst begaf hij zich naar het redactie bureau van AtPolice Gazette, alwaar men hem met de meeste welwillendheid te woord stond, en hem een aanbevelings brief verstrekte aan het adres van den heer Michael J. Doyle, een bekend ame rikaansch sportsman en backer. Dank zij dier introductie, werd hij door dezen heer vriendelijk ontvangen en bij de ge houden besprekingen bleek het, dat de heer Doyle wel bereid was Ooms te steunen als backer, doch niet vooraleer hp gezien had welke zijne roeicapaci- teiten waren. Om darrvan op de hoogte te komen stelde de heer Doyle voor, om een match te roeien (waarvoor een gouden med. als prijs zal uitgeloofd worden) met den amaieur champion-roeler van Ame rika, den heer Hedley. Indien Ojms bij die gelegenheid de overwinning behaalt, dan zou de heer Doyle een match om 1000 dollars met den beroepsroeier Erastus Rogets in elkander zetten, om het van den uitslag van dien race te laten afhangen wat verder zal gedaan worden. De heer Hedley heeft het laatst een baan van 1 mijl met stroom geroeid in 8 min. 44 sec., een tijd dien de beer Ooms zich voorstelt te kunnenverbeteren. Bij de afzending van den brief, waar aan wij deze bizonderheden ontleeaen, zjjn de heeren Ooms en Scholtz geresi deerd in West-Arlington Hotel te Newark near New-York, een plaats die ongeveer van New-York afligt als Haarlem van Amsterdam. Ooms had reeds eenige malen geroeid in een hem ter leen gegeven boot, en de aanwezige sportsmen vonden zijn slag krachtig, doch h(j kwam huns inziens niet snel genoeg naar voren. Zelfs werd de uitdrukking gehoord, „wat zet die Ooms een kracht op zjjn slag, hij slaat gaten in het water," doch Ooms besloot wjjselijk om zich aan zijn ouden slag te honden, en niet een, twee, drie van stijl te veranderen. De baan waarop geroeid zal worden, scheen Ooms nogal lastig toe, daar zij met een vrij sterke krom ming loopt en een eilandje in het mid den er van ligt, doch hij maakte zich sterk deze bezwaren te zullen overwin nen, wanneer het tot een match komt. Onze ex-champion-roeier klaagde over de heerschende warmte, die meer dan tropisch schijnt te wezen, ten blijke waar van hij aanhaalt, dat men zelfs des mor gens 6 uur niet roeien kan zonder da delijk hevig bezweet te geraken. (Ned. Sport). Zaterdagochtend puuroat- stond te Zaandam in het magazijn van teer, pik en barpuis van den heer J. Visser brand. Een bediende was nl. bezig terpentijn te bottelen, toen het fust sprong, de vloeistof lekte door de zolderlog op een fornuis en in een oogenblik stond het gansche magazijn in vlammen. Weldra stond het daar naast gelegen sigarenmagazijn vaa Trio eveneens in lichtelaaie en de brand- slaagde er slechts met moeite in de woningen van de heeren W. Veniet, collecteur der Staatsloterij, Van Santé, sigarenhandelaar, en Stutsten, agent van Singers naaimachines, te redden. Zij werden echter door vuur en water zeer beschadigd. Zaterdagmiddag eerst was de brand weer het vuur meester. Twee spuitgas ten werden bij het blusschingswerk ge kwetst. Alles was verzekerd, behalve de voor raad sigaren van Trio. Men schrijft uit 'sGraven- hage aan ,de Tel. Al het aardsche is vergankelijk, zelfs al wordt het met de meest angstvallige zorgvuldigheid bewaard. Ziedaar bijvoor beeld het vaandel van het regiment grenadiers en jagers, dat op dezen oogenblik is teruggebracht tot een en kelen stok met een vergulden leeuw er op, omdat de tand de3 tijds de ge weven stof heeft weggevreten. Het wordt dus tjjd, dat het regiment een nieuw vaandel krijgt uit de handen van Hare Majesteit de Koningin. Maar niet alleen de grenadiers en jagers, ook verschelden linie-regimenten verkeeren in hetzelfde geval. Bij de feestviering van het vijftig jarig bestaan van het regiment grena diers en jagers werd in de dagorder van den aanvoerdee Van Bel reeds gezin speeld op de noodzakelijkheid der uit reiking van een nieuw vaandel. Maar tot nu toe is men het over de zaak niet eens geworden. Er was namelijk een plannetje ge maakt, om van ieder (regiment een de putatie van officieren met een compag nie soldaten naar 's Gravenhage te doen komen. Deze troepen zouden te Waals dorp gekampeerd hebben, en dan zoude de uitreiking met een zekere militaire plechtigheid hebben plaats gehad ten aanzien van het geheeie garnizoen der esidentie. Maar het hinkende paard is ook hierbij achteraan gekomen. Het zal te veel geld kosten. De zaak van de nieuwe vaandels is dus voorloopig weder in de doos. Wat in het bizonder het regiment grenadiers en jagers betreft, het over lijden van Z. M. koning Willem III, die altijd zoo gehecht was aan zijn persoonlijk beheer over zijn keursolda ten, heeft een niet onbelangrijken in vloed uitgeoefend op de (positie met be trekking tot de andere linie-regimenten. De politie heeft te Siie- drecht de hand gelegd op eene dieven bende van 4 personen, die in den laat- stcn tjjd met roeibooten formeele stroop tochten bij nacht hielden. Nu weder hebben zij zich schuldig gemaakt aan diefstal van eene partij eiken talhout en van ongeveer 1500 kilo oud ijzer, alles ontvreemd van een in de gemeente gelegen erf. Mede is de politie den vermoedelij- ken dader op het spoor van den dief stal van een gouden remontoir-horloge, ontvreemd ten nadeele van schipper K., liggende met een rjjnschip nabij Baan hoek. Dezer dagen was men bjj de houtkooperjj der heeren J. van Schijndel Co., te Katendrecht, bezig balken en planken uit een schip te dragen. Een werkman vond toen tusschen de planken eene gevlekte slang, van ongeveer een meter lengte. Hij greep het beest achter den kop en borg het in eeae kist. Zjj zal aan de Diergaarde aangeboden worden. Te Zwijndrecht werd Vrij- dag het driejarig zoontje van L. v. d. K. door de moeder aan eenen knecht me degegeven. Deze schjjnt het bij zijne werkzaamheden uit het oog te hebben verloren, althans toen v. d. K. eenige oogenblikken later roeiende van Dor drecht kwam, haalde hij zjjn kind le venloos uit het water. Vrjj dagnamiddag, ongeveer half zeven, werd men aan den Pols- broekendam plotseling opgeschrikt door een eigenaardig natuurverschijnsel. Een dof gesuis liet zich met toenemende kracht in de met zwarte en geelgerande wolken bezette lucht hooren, en weldra ver toonde een windhoos zich in al hare grilligheid en kracht. Dea eersten aan slag ondernam ze op eeae schuur, wat deze kwam te staan op een verlies vaa wel 300 pannendaarna werd eene hooimijt aangevallen en kon men zien, hoe de talhouten tegen den wind in door de lucht vlogen, om na tal van dolle buitelingen en zwenkingen weer den grond te bereiken. Over de Ben schopsche wetering in de richting van het zuid-oosten getrokken, dwarrelde al heel gauw eene massa hooi In wilde vlucht door de lucht. Vruchtboomen werden onttroond of uit elkander ge slagen, een zelfs met wortel en ai uit den grond gerukt en in het water ge smakt. In een boomgaxrdje van de wed. B. zzg men eenen vruchtenregen (wel 4 HL. word later opgeraapt) en het afgevallen fruit voerde een wilden heksendans uit. Bij den veehouder V. werden de vastgespijkerde planken van eene brug losgerukt en her- en der wasrts geslingerd, terwijl het water daar iu den omtrek omhoog spatte, boven de langs slooten staande knot wilgen uit. In al die verwarring zocht eene koe hare toevlucht In eene sloot en een varken dat ook heelemaal de kluts kwjjt raakte, volgde haar hierin na. Gelukkig dat eindeljjk de hoos het vlakke veld bereikte, waar ze te mid den van eene hevige regenbui verdween, Utr. D.) Vijf jaren geleden kwam d heer A. te Standdaarbuiten in het bezit van een jonge ooievaar, dien hij groot bracht. Hst dier liep vrij over het erf, en ia de schuur ving bjj meer muizen dan de kat. Na drie jaren gooiden kwd jongens zijn poot stuk, doeh de huis knecht wist een houten pootje voor hem te vervaardigen. Van deze amputatie bekwam hij spoedig en deed weêr dienst zooals vroeger, soms vloog hij een uur ver. Dezer dagen kwam hij echter be bloed en vermoeid aanvliegen en het bleek, dat ook zijn andere goede poot verbrijzeld was. Óp twee houten pooten ging het niet, xoodat men het trouwe dier heeft moeten doodschieten. Een zonderlinge spookg schiedenis deed de vorige week te Bre da de ronde. Bij een gymnastiek onderwijzer was Zondagnacht alles overhoop gedragen, zoodat het er veel v*n weg had alsof men bij hem had ingebroken. Toen hij echter Diasdag met zijn vrouw naar het Speelhuis was geweest en tegen den avond terugkeerde, had het „spook' nog zonderlinger huisgehouden. deur was gebarricadeerd door de naai machine, de meid lzg bewusteloos op den grond, en verscheiden meubelstuk ken waren verbrijzeld. Dat deze zaak veel volk trok, behoeft geen betoog, evenmin als dat de politie zich er mee bemoeide. Deze had echter het „spook'' spoe dig bij zijn kladden, daar zij weldra de meld als de geestverschijning wist te ontmaskeren, die in een vlaag van waanzin dit spektakel had gemaakt. Gelukkig, dat de zaak zoo verliep, want zenuwachtige vrouwen spraken er reeds over, dat het spookhuis van de Oude Vest naar den Vlarzak was verplaatst, terwijl anderen beweerden, een geest verschijning te hebben gezien, totdat derde zei dat ze twee gemaskerde manskerels langs het dakvenster had zien insluipen. Wat een vrouw al niet vermag te zienl Jeugdige onbezonnenheid was Zaterdag weder oorzaak van een droevig ongeluk. Drie knapen uit Gro ningen, van ongeveer twaaif-jarigea leeftijd, hadden de onvoorzichtigheid de in beweging zijnde tram vis Zuidlaren naar Groningen te springea, De komst van den conducteur deed hen de vlucht nemen, met het treurig gevolg voor een van hen, het zoontje van den heer M., te Groningen, dal onder den wages geraakte en onmid dellijk werd gedood. Cricket wedstrijd. Vrijdag en Zaterdag had de be langrijkste cricket-match van deze week plaats, namelijk tusschen de Engelschen en een Nederlandsch elftal. Eea talrijk publiek, waaronder vele dames, was opgekomen en juichte de spelers, zoowel Eogelschmaa als jHol- lander, herhaaldelijk toe. De Hollanders gingen eerst in, es reeds ia den eersten over van Lead- beater slaat De Groot hem 2 maal voor ea eens voor 2. Als De Groot ai heeft, neemt de gevaarlijke Peate ;hera. en daarna brengen Hosffelmaa en Feith de score op 36. Hoefielmaa wordt, na 6 gemaakt te hebben, door Le&dbeater genomen, es nu kiijgen we de „topic of the day" te zien, den stand tusBchen Feith en De Haas. Weldra slaan zij het bowlen naar alle zyden, en al wisselen verschei dene bowlers elkander af, niets mtg baten. De 70, 80, 90 gaan achtereen volgens op en eindelijk ook de 100 onder een ontzettend applaus. Eindelijk, op 104 valt De Haas, toen hy er 41 had, en de rest doet niets bizoaders meer. Alleen Feith speelt kalm doom als de laatste man gebowld wordt, is hij niet uit met 44, prachtig gespeeld, met slechts eene moeielyke kans op slip. Het totaal is 139, hooger dan de Eb- gelschen tot nog toe maakten. Dezen brengen het tot 37 voor het verlies van 3 wickets. Zaterdag werd de match voortgezet. Dien dag ging het hun echter niet naar den vleesche, want een uur na de hervatting van het spel waren ze allen, twee nieuwe personen die Inmiddels ge komen waren incluis, voor 69 uit es hadden wij eene leiding van 69 pusten. Ieder had gedacht den Edinburgsches fastbowier, Ransay, nu aan het werk te zien gaaamaar ouder gewoonte names Pcate ea Lsadbeater den bal ter hand. Het bowlen van Peatc was bepaald moorddadigbehalve Feith (6), die bedaard een tijdlang speelde, en Proost (13), die er lustig op los sloeg, weer stond geen der andere Hollanders hem, die alle wickets in den tijd van eea uur nam. Er kwam nog bij, dat wij masr met 10 mau speelden, daar De Groot ziek geworden was; ook had Hoeffal- man zijae hand bezeerd. Het totaal wss 43, zoodat de Engelschen die 69 achter waren op de eerste innings, 113 aoodte hadden om te winnen. En nu ving er een stryd aan zooils men maar zelden te zien krijgt. De eerste wickets vallen vrij spoedig, maar wei dra komea ze op dreef de taaie En- gelachen; vooral het bowlen van De Haas, die vermoeid schijnt, moet het ontgelden. Bovendien is het heides ontzettend slecht, Küpfer en De Hjuï laten verscheidene kansen glippen, het elftal wordt gedemoraliseerd. Het 4e wicket valt nog voor 48 het 5e voor 74 het 6e voor 96. Dan zijn Hatt en Hill samen aan bat; punt voor punt wordt gemaakt. Nog maar 4 runa en nog 4 mannen moeten er uit. Daar velt een bal van v. d. Berg het wicket van Hstt onder een donderend applaus. Grotriss Toen mijne lippen haar arm beroerden scheen zjj te ontstellen. jyGoeden nacht/' zeide ik zacht en toen ik de deur had bereikt, keerde ik my om. Zy antwoordde niet. Zij staarde op de plek, waar ik haar had gekust. Of zy verheugd ot vertoornd was, kon ik niet zien, want haar hoofdje hing op haar horst als eene geknakte lelie, en den blik in hare oogen kon ik niet zien. Hoofdstuk VII. Door de duisternis, In gepeins verzonken begaf ik mij naar myne kamer, my eenigs- sins verbazende over de wijze, waarop zy de eerste betuigingen mijner liefde had begroet. De gedachte was mij aangenaam, dat bQ my die liefkozing niet te euvel had gednid, want daarvoor moest ay het geheim hebben gekend, dat myn tong niet durfde openbaren. Is ooit iemand in zulk eene kwellende positie geweest Ik wiet niet hoe ik moest handelen. Ik had Sylvia lief en toch deinsde ik er van schaamte voor terug het haar te vertellen. Ik wilde hier in huis bljjven en toch gebood de eer, dat ik zou gaan; iederen dag werd evenwel myn besluit om te vertrekken zwakker. Nog ernstiger en onrustiger gedachten kwelden my echter op dat oogen blik. Ik verlangde vurig om naar Crimmin's Rent terug te kee. ren om de gevolgen van myne handeling van dien middag te voorkomen. De opwinding van het oogenblik had my blind ge maakt voor den omvang, de verachtelijke lafheid mijner misdaad. Gedurende ons onderhoud had Sylvia my onbewust eene getrouwe schildering gegeven van myzelf. Ik moest yllngs naar Fogarty 'erugkeerec; misschien kwam ik nog bytyds om Henley's verstand te redden. Ik begreep van myself niet, dat ik zoo spoedig berouw ge voelde. In koelen bloede had ik getracht Fogarty te bedwelmen. Als ik nog bijtjjds kwam om Henley te redden, dan was bet slechts Sylvia, die hy later daarvoor moest dankzeggen. Waarom wilde ik deze lafhartige handelwijze zoo gaarne ongedaan maken Dacht ik, dat er wellieht een tijd zou komen, wanneer ik haar alles zou bekennen en mijn hart voor haar zou uitstorten? Mis schien wel. Als dat tijdstip eenmaal aanbrak; dan zou die bekentenis een lange lyst van zwakheden bevatten een eentonig verhaal van zedelyke misslagen met verschillende bizonderheden, maar tot op het oogenblik zou er geen misdaad, die my eerloos maakte te vermelden zijn btf die zonderlinge lyst van jeugdige dwaasheden. Welke tijdelyke krankzinnigheid had er my toe verleid om to handelen, zooals ik dien namiddag had gehandeld? Het was vrij duidelijk, dat myne verandering nog niet ver gevorderd was en ik door een te zwakke beschutting te spoedig voor de verleiding was bezweken. Toen ik de voordeur uitging, bleef ik by de ontvangkamer staan, die ik zoo juist had verlaten en gluurde door de gordynen naar binnen. Sylvia zat nog voor de piano. Hare vingers rustten echter niet meer op de toetsen. Zij leunde voorover, haar gelaat gedeeltelijk achter hare handen verborgen, en uit de beweging barer schouders bemerkte ik, dat zjj zachtjes weende. Ik deed wat ik in deze omstandigheden het beat kon doen ik vluchtte onmiddellyk. Als ik getalmd en aan de ingeving van het oogenblik gehoor had gegeven, dan zon ik de kamer zijl binnengesneld en getracht hebben haar te troosten en my natuur* lijk als een dwaas hebben aangesteld. Ik zocht dns myn heil in de vlucht. Toen ik mjj op straat bevond, vroeg ik mijzelf weer af: *Hoe lang zal dit duren?" Het scheen mij toe, dat de crisis, het laatste bedrijf van dit zonderlinge tooneelspel, weldra zou aanbrekeneen droevige crisis zon het, vreesde ik, voor my zijn. Had zij my lief alleen om mjjzelf, of alleen omdat ik omringd werd door een waas van romantische herinneringen, eeu droom beeld van hare gelukkige kinderjaren Ik wilde zoo gaarne geJoo. ven, dat het verleden er niets mee had te maken, en dat ik per soonlek de liefde had opgewekt, die zij ongetwijfeld voor mü koesterde. Was die liefde sterk genoeg om niet te worden gebroken doof de bekentenis, die ik voor haar zou moeten afleggen. Ik durfde het nauwelyks hopen. Alvorens ik dien gewichtigen stap nam moest ik er zeker van zyn, dat haar liefde op zulke grondslage rustte, dat niets die kon doen wankelen. (Wordt vervolgd,)

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2