NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. na ma na mtmm. lie Jaargmnp:. Vrijdag 18 Augustus 1893. Mo. 3106. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN: STADSNIEUWS. ArrQRdissemenis-Rechtbank, BINNENLAND. Matigheids-Congres. FEUILLET ON, HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door liet geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsklad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 1S£. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever 3. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSucc., Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. HaarlssIj 17 Aug. 1S93. Zitting vau Donderdag 17 Augustus; Hedenmorgen heeft de belediging van Mr. Rasch als substituut-griifier der Arr.-Rechfbsuk alhier, ter opvolging vaa Mr. Scholten, plaats gehad. Vrijdag te 11 uur wordt in plechtige zitting deze ambtenaar geïsstaheerd. De Rechtbank deed hedea uitspr&ak in de zaak vaa August Schüïz, belgisch onderdaan, die op brutaie wijze oplich ting pleegt. Zoo kwam hij onlangs by zekeren P. Stokman te Zandvoort, gaf zich uit voor een inspecteur der Ha&r- lemsche Brandverzekering-Maatschappij (by wie Stokman was geassureerd) en verzocht Stokmans polis ia mogen zier». Toen daaraan werd voldaan, verklaarde hij dat Stokman te veel had betaalden dat hij e? voor zou zorgen, dat het te veel betaalde werd teruggegeven. Even wel moest Stokman dan aan hem/4.14 voor kosten betalen. Stokman gaf hem het gevraagde be drag tegen quit»» tie en ontdekte later dat men hem bedrogen had. De Rechtbank veroordeelde Schütz lot gevasgesJssir&f van 3 maanden met iltrek van den tyd in voorarrest door gebracht. Naar wy veraemen zal hij na expira tie van zijo straf wegesa dergelijke fei- isa vcor de Zutfeasche Rechtbank moe ten terechtstaan. Te Schoten Is de bloecibollenschuur van L. van Bragt met de zich daarin bevindende bloembollen en stellingen afgebrand. Dank zij het stiile weder bleven het woonhuis ea de nabij gele gen panden gespaard, waat een brand spuit bezit deze gemeente niet. De R. K. hulpkerk in den Houtrak- polder zal v?orden vervasgea door een sieuw fliak kerkgebouw. Aan den cursus voor land- ea tuin* \30uwond2rwij3 te Aalsmeer is weoer teae Ryksbydiage ad ƒ150 toegekend. In de jongste vergadering ,van den Raad der gemeente Bennebroek kwam 0. m. de benoeming eener onderwijzeres aan de orde. De voorzitter wees dea Raadmet nadruk op no. 1 der aanbeveling, zynde volgens inlichtingen de sbekwaamste. De heer vaa L. echter had bezoek van no. 3 gehad ea oordeelde dat zij de ge schiktste was, o. a. omdat zij wind ea regen had getrotseerd bij haar presen tatie. Deze meeaiag werd gedeeld door een tweeden Raadslid, terwijl de heer P. haar stemde, omdat, niettegenstaande zyae drukke bezigheden het dezer sol licitante toch was mogea gelukken hem te spreken te krijgen ea by alstoen sijsa stem beloofd had. En met 4 van de 6 stemmen werd no. 3 btaoemd. Vijf jongetjes van 8 10 jares uit Uitgeest begav&u zich Dinsdagmiddag naar het Castrikummer óuia om braam bessen te plukken. Zy waagden zich zoo ver ia duie, dat zij den terugweg niet meer vinden koadsa, en door de duisternis overvallen werden. Toen zij 's avonds nog niet thuis wsrea, gi«g«s 5 personen by het licht egner lantaarn den ganschea nacht zoeken in de dui nen, maar tevergeefs. Eerst dea volgen den morgea tegen 8 uur werden de joBgeas door een voorbij komenden man uit hunnen beuKrdea toestand verlost, zoodat zy een uur later 'bij hmm ont stelde ouders waren teruggekeerd. Het vuur in de batterijen bij Half weg blijkt niet voldoende gebluscht te zijn geweest; Jalthaas de laatste dagen is de veenachtige grond weder bran dende. Woensdagavond werd is Maison Sïrouckea te Amsterdam eea protestmeeting gehoudea, waarin aaa het slot de volgende motie werd voor gelezen „De openbare volksvergadering, ge houden in Maieon Stroucken op 16 Augustus 1893, spreekt hare veroat- wxardigiag uit over de wyze, waarop verschillende leden der Tweede Kamer bij de algeraeene beraadslaging over het kieswet-ontwerp-Tak zich hebben uitgelaten over het niet vertegenwoor digde deel des volks, protesteert tegen de verdachtmakingen, waaraan de ar beiders bloot hebben gestaan, overtuigd als zij is, dat dit zoo belasterde deel der natie te zijner tijd zal toonen ver heven te z$a boven de aantijgingen van de vertegenwoordigers vaa den geldzak". De heer Rot stelt voor de motie te brengen bij den WelEdelgeborea heer Rutgers van Rozenburg, Sarphatistraat 2. ToejuichingenDoch man dieat niet te zingecs. De motie werd [jaaugenomes, doch zal nfet gezonden worden aaa de Twee de Kamer. De vergadering ging te elf uur uiteen. Da raad van Rot werd opgevolgd. Een aaar schatting 500 man groote troep trok so ader te ziages langs de Weteringschans aaa? de S&rphatistraat 2, waar de heer Rutgers van Rozen burg het bovenhuis van de Galerij vlak naast het Paleis voor Volksvlijt bewoont. De familie was niet in de stad. Vóór het huis hield de troep halt ea begon aiies behalve vleiende uitdrukkingen aas het adres van den Amsterdaraschen afge/aardigde te sites. De politie was vaa het bureau Leïd- schepleia zeker tslegraphisch gewaar schuwd, althans by aankomst vaa dea troep stond een aav-tai agenten voorde woning en was een ander aantal In de Galerij opgesteld. Uit den troep werd met een cteeta naar de agenten gewor pen, waarop de politie oogenbllkkelijk met stok en sabel een charge maakte en de menigte voor zich uitdreef naar het Frederiksplein ea de Haogesluis. Toea begon een geregelde aanval te gen de politieer werd met groote straatsteen©» sa blokken steen naar de agenten geworpen, zoodat de politie met alle kracht moest optreden. Her haaldelijk klonk de hoora om verster king ea het regende van dea seaen kant steeaes.1, van den anderen kant stok- en sabelslagen. Velen uit het volk werden, meestal licht, gewond, een paar agenten kregen stceaea tegen de schenen of tegea het hoofd en een brigadier van het Weesperplem moest vry ernstig aan hoofd ea handen ge wond, bioedena tusschen twee mannen worden wegge bracht. Ook esn der verslaggevers der pers werd licht aan de onderlip gekwetst, Herba&ldülijk werdsa charges gemaakt; nu op de Hoogesluis, dan weer aas beide zijden vaa dea Bianen Amstel, op de S&rphatikade of bij het Paleis. Dit duurde tot ongeveer halfeen, toe» was het volk grooteadeeia ver strooid en trokken zich de detachemen ten politie bij de Galery samen. Nog geruimen tijd bleven zij daar een ai- wachtende houding aannemen, aange gaapt door een klein troepje nieuws gierigen. Ook voor de Utrechtschestraat ston den eenige agenten en in die straat tot aan de UirecbtscaedwarssUaat stonden vele menschea de gebeurtenissen van den avoad te bespreken. De laatste trams van de Plantage en het station S.aatsspoor, die juist over de Hoogesluis kwameu, toen met stee- nea werd geworpee, hadden daarvan ook te verduren. Een paar sergeants der infanterie verleenden bij de charges der politie hunne hulp. Te een uur kon men zeggen dat ailea weer rustig was. De korporaal der mariniers G. d. V. onlangs te Rotterdam gearres teerd, die zich door beddegelijke han delingen in Nederl. Isdië aanzienlijke geldsommen ten nadeele van het rijk zou hebben toegeëigend, zal met Hr. Ms. flotillevaartulg Borneo, dat eerst daags van Amsterdam vertrekt, naar Indië worden teruggevoerd, ten einde aldaar terecht te staan. By het Kampereilaad wa ren Dinsdagavond eenige jongens ia dea IJsel aan het baden. Een hunner, de i4jarige soos vaa den politieagent W. vaa Dijk, zonk zonder dat zijae kame raden het merkten, in de diepte ea verdronk. Zijn iijk werd kort daarna opgevischt. Ook te Rhenea is eea zwemmer ver- dronksn- Omtreat de nieuwe aard- verzakking op de spoorbaan tusschen Beek ea Bauds meldt men uitVenloo: De verzakking van p. m. 20 meter lengte had plaats »aa3t de lijn op 100 meter afstand van de vorige instorting aan deze zijde. De machinist van den trein, die vroeg genoeg het onveilige signaal zag, stopte, waardoor de reizigers in staal gesteld werden een gedeelte van den weg te voet af te leggen om achter het beschadigde gedeelte weder in een trein te stappen. De passagierstrem vaa Vea- loo naar Maastricht was nog kort te voren de plaats gepasseerd. Aan de JV. Gr on O t. ont leent men de volgende opgaaf van prij zen", geboden by de veiling te Gro- uingea, waarvan ia ons vorig nummer is melding gemaakt, welke door de so cialisten in de war werd gestuurd. 1 eikenhouten linnenkast 2 cent, 1 vurenhouten linnenkast 1, eea mahonie houten kruistafel 2, een prachtige lamp 3, zes kussenstoclen 6, een rietea arm stoel 3, een spiegel 3, een turfbak 1, een stoffer 1, een koperen vuilnisblik 1, een paar gordijnen 2, vijf vloerkleedjes 2, eea sigareastel 1, een kapdoos 1, eer, asenbakje 1, twee karaffen 2, twaalf roemers 2, een porseleinen theeservies 2, een gebakschaal 1, een dito 1, een koffiepot met koperen komfoor 1, een kachel met pyp 1, een koperen ketel 1, een pan met deksel 1, een hanglamp 1, eea vurenhouten tafel 1, eea koperen doofpot 1, een koperen ketel 1, een kinderwagen 2, een wekker 1, een spie gel 1, eea koperen schel 1, een gordijn 1, vier stoelen 2, een kamerbezem 1, drie stoven 1 ea eea kistje 1 cent. Woensdagochtend 10 uur vereenigóen de leden van het anti alcohol congres zich in den foyer van het „Gebouw; voer Kunsten en Wetenschappen* te 's Graveshage. Ook de dames waren sterk vertegenwoordigd. De éere-vooraiïter, de minister Tak van Poortvliet, opende jhet congres met eene korte toespraak, waarin hij de le den welkom heette. Verleden jaar moest het congres uitgesteld worden wegens de cholera. Gelukkig Is die thans ver dwenen tengevolge van de samenwerking van alle volken om de ziekte te beteu gelen. Ook dit congres bestrijdt een kwaal der maatschappij, eeD gtesel der menschheid. Vervolgens wees ky op de belangstelling, die deze zaak ondervindt, vooral hier te laade, waar de matigheids genootschappen reeds dagteekenen van eea halve eeuw geleden en waar sedert 12 jarea eea Drankwet bestaat. jiWy hopen zeide de Mis. vas uwe voorlichting te profiteer en en nieuwe wapenen te vinden om de kwa&l te be strijders, die het welzijn der volkeren bedreigt. Moge uw arbeid nuttig zijn voor de versterking der beginselen, die san de groote zaak, welke gij beoogt, ten grond slag liggen I (Toejuichingen). De minister van Staat, mr.J. Heems kerk Azn., voorzitter van het congres, begon met hulde te brengen aan de Koningin-Regentes, die het bescherm vrouwschap op zich nam ea den lijfarts van H. M., dr. van Tienhoven, naar die congres afvaardigde. Ten teeken van sympathie stonden alle aanwezigen op zyn verzoek op ea riepen hem luide na„Leve de Kouirogin Daarna betuigde Z.Exc. dank aan de vertegenwoordigers van vreemde mo gendheden België Frankrijk Italië, Portugal, Noorwegen en den Heiligen Stoel, zoomede Luxsmburg om ver volgens in eene belangwekkende rede te wijzen op den omvang, dien het kwaad speciaal hier ie lande heeft ge nomen, en op hetgéen sedert een halve eeuw door de „Ned. Vereeniglng tot afschaffing vaia sterken drank" ea aa- dsie corporatie» als de „Volksbond* en de „Natlooaie Chriaten-Geher.lonthouders- vereesiglng tegen die maatschappelijke kanker is gedaan. Uit genoemde drie vereenigingen is de commissie voortge komen, die dit congres heeft georgani seerd. Alhoewel zij op verschillend standpujflt staan en naar verschillende inzichten handelen, zijn zij toch ééa waar het de hoofdzaak geldt. „Hetgeen ons biadt aldus eindigde spreker is veel krachtiger dan het- Uit hei engelsch VAN EARNEST DE LAN CE Y PIERSON. 19) HOOFDSTUK VIII. Twee middernachtelijke bezoeken Gy waart altyd vlug en slim en zoudt een eerste in het vak i(jn geworden, wanneer gij niet zoo zachtmoedig waart geweest. Wilt gy nu dien zakdoek loskcoopen #Ia dat eene bedreiging?" vroeg ik eenigszins gemelyk. «Eene bedreiging, neen, het is een beleefd verzoek zooals de eene heer dat tot een ander richt." //Onbeschaamde kerel, ik...." «Niet zoo luid, joDgen, niet zoo luid. Gy zoudt anders alle menecheu in huis hierheen lokken, en dan zou ik verplicht zijn eenige onaangename verklaringen te geven, begrypfc gy die de goede menschen zeer zouden verbazen." «Kerel, ik zou je, zooals je daar ligt goed kunnen wurgen en dan op straat smyten zonder dat niemand er iets van bemerkte." «Maar gij zult het niet doen," was het kalme antwoord. «Waarom niet?" «Omdat gy nooit koelbloedig genoeg zult zyn myn vriend om een moord te begaan. Dat ligt niet in u. Gy zyt te zachtaardig, en niet slecht genoeg» en zult het nooit worden ook." Ik bedekte myn gelaat met beide handen en gaf my over aan pynlijke gedachteü. Hij had gelyk; ik zou het nooit zoover kun nen brengen om iemand het leven te benemen, al was dit ook zoo waardeloos als van dezen man, die aan myne genade overge leverd aan myne voeten lag. De fouten door my begaan ontspro ten uit eene te zedelyke zwakheid om de verleiding te weerstaan, omdat er geen hand naar my werd uitgestrekt om my te leiden, en ik my zonder steun niet op gevaarlyk terrein kon bewegen. uSta op en ga been," zeide ik somber, en maakte zyne han den los. Langzaam stond hy op, rekte zyne ledematen uit en zag mij nieuwsgierig aan. «Gy zyt geen kwade vent Heywood. Ik heb dat vroeger altyd wel gezegd, en het doet my genoegen te bemerken, dat ik gelyk heb, ofschoon ik mij niet kan begrypen hoe gy het zoover hebt kannen brengen," hij wierp een bewonderanden blik door de kamer. «Met de anderen van ons clubje gaat het niet zoo goed." «De Prins ik herhaalde de gedachte overluid ofschoon het niet in myne bedoeling had gelegen. «Die heeft nu tien jaar gekregen. Kan ik ook iets voor u doen," vroeg by en zag my deelnemend aan, terwyl ik afgemat achter over leunde in mijn stoel. «Gy kunt mij verlaten dat is alles." «Uitstekend volstrekt niet beleedigd. Wilt gy de hand xan een makker niet aannemen Ook goed." Hy keerde zich om en wilde weggaan, maar hy bleef in het midden van de kamer staan, aarzelde en draaide zyn hoed zenuw achtig tusschen zyne vingers. «Wel, wat wilt gy nog riep ik toornig uit. Hij stamelde in den beginne. «Ik ik dacht, daar het my zoo veel moeite heeft gekost om hier binnen te komen, het u wel wat waard zou zyn, dat ik my haast met weg te gaan." «Zoo, dus gy wilt geld hebben?" «Wat het is kan my niet schelen, als ik er maar voedsel voor kan koopen. Als gy het geld niet by de hand hebt, dan is dit ook goed," en terwyl hy dit zeide, strekte hij zijn hand uit naar een klein, zilveren beeldje, dat Sylvia uit Parys had meegenomen. «Laat dat staan, of ik sla je dood 1" «Zeker," gehoorzaam zette hy het weer neer. «Ik wilde u alleen de moeite sparen om in nw zaak naar een bankbiljet te zoeken." «Ziehier al het geld, wat ik nn by my h6b," zeide ik en stak hem een paar bankbiljetten toe. «Ga nu in hemelsnaam heen Ik duwde hem door de open tuindeuren, waardoor hy verdween. Hij sprong op het gras en duidelijk kon ik zyne gestalte in het maanlicht onderscheiden, toen by my sarcastisch een vaarwel toe wuifde. Nauwelyks had ik de deur gesloten of een zachte voetstap deed zich in de gang hooren. «Ah, zyt gy daar Henley?" Het was de majoor. Als bij eens een oogenblik vroeger was gekomen? Hy zocht bewijzen om die tegen mij aan te voeren; hier had hij ze kunnen vinden.

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1