NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. lie Jaargang. Zaterdag 19 Augustus 1893, Mo, 3107. let Schoonschrift-Concours in ons Geïllustreerd Zondagsblad. FEUILLETON. 11111 ym HAARLEMS DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. ADYEETENTIËN: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE db Co., JOHN F. JONESSnee., Parijs 31 fris Faubourg Montmartr Het Bijvoegsel van het blad dat Zaterdagavond verschijntzal bevatten Ret 2$ jarig bestaan van Spuit No. 10, Bet prachtige HorlogeBinnen en Buitenlandsche berichten. Varia. Advertentiën enz. §|Het zal dengenea van onze irateeke- laren op het Geïllustreerd Zondagsblad welke hebben deelgenomen aan het Schoonschrift-concours, met Perry Co's Australische pennen, aangenaam zijn te vernemen, dat alle inzendingen ter beoordeeling in handen zijn gesteld van den bekenden Nederlandschen Calligraaf den heer Grevestuk. Heewel het onderzoek en de beoor deeling van het groot aantal inzendin gen natuurlijkerwijze eeaigen tyd vor dert, hopen wij toch weldra ia het Geïllustreerd Zondagsblad de namen der pryswinaera te vermelden. DE UITGEVER. STADSNIEUWS. Haarlem, 18 Aug. 1893, Hedenmorgen had iu de groote zaal vaa het Rechtsgebouw in de Jausstraat m plechtige zitting de installatie plaats 7an Mr. B. J. Rasch, benoemd tot substituut griffier aan de Arrondisse- soe&ts Rechtbank alhier, in de plaats van Mr. P. J. J. Scholten. De officier van justitie, Jhr. Mr. A. J. Rethasn Micaré, nam het woord en herdacht hoe Mr. Scholten in de ruim acht jaar tijds, die hij in de betrekking van löbs.griffier aan de rechtbank doorbracht, getoond heeft te zijn een yverig nauw gezet ambtenaar, bezield met groote liefde voor zijn betrekking en bij wlen de pllchteD, daartoe te vervullen, gingen voor ai het andere. Daarop Mr. Rasch toesprekende, zeide de heer Macaré, dat het onnoodig is hem te wijzen op het gewicht zijner betrekking. Immers Mr. Rasch was sedert geruimen tijd aan eeae griffie verbonden, zij het dan ook aan die van een kantongerecht. De betrekking is zoo onbelangrijk niet als soms wel eens wordt gedacht. 5t Is waar, de griffier voert de pen, maar de wijze waarop dit geschiedt is van groot belang, niet alleen in civiele processen, maar ook vooral ia strafza ken, terwijl bij hooger beroep het lot van den beklaagde vaak afhangt van de wijze, waarop hij de zaak heeft opge- teekeod. Zoo ook bij getuigen ver hoor en. Nadat spreker den nieuwen titularis bij trouwe plichtsbetrachting de waar deering en medewerking der geheele Rechtbank had toegezegd, las op ziju requisitoir de heer Mr. Baron vanLyn- den, griffier, het proces-ver baal dezer zitting voor. Hierop nam de president der Recht bank, Mr. S. J. A. vac Walcheren het woord en bracht op uitvoerige wijze en in goedgekozen bewoordingenhulde aan den heer Mr. Schollen en richtte zich daarna tot Mr. Rasch, wien hij o. a. aanried niet zoodanig in de straf zaken op te gaaD, dat de civiele zaken daardoor by hem op den achtergrond zouden treden. Mr. Van Walchren hield zich overtuigd, dat het den nieuw benoemde niet aan den steun van zyn bekwamen chef en aan dien van de Rechtbank zou ontbreken. Ook vac een goede verstandhouding kon spreker Mr. Risch de verzekering geven. Ten slotte beval de heer Mr. Th. de Haaa Hugeaholtz, optredende voor den deken der Balie, de leden daarvan aan in de medewerking van den nieuwen substituut griffier, door haar ook steeds van Mr. Scholten ondervonden. Harer zijds gaf spreker aan Mr. Rasch de verzekering, dat de Balie steeds gaarne op aangename wijze met hem zoude samenwerken. De nieuwbenoemde, daarop het woord erlangende, dankte ia korte woorden den President, dea Officier van Justitie en de Balie voor de tot hem gesproken woorden en beval zich in aller vriend schap en medewerking aas. De zitting werd daarna gesloten. Geslaagd voor het eerste gedeelte van het examen voor surnumerair der directe belastingen, invoerrechten en ac cijnzen de beeren J. W. van der Wil ligen, W. T. van Thïel en H. J. C. Mensonides, allen alhier. Tot ons genoegen kunnen wij mede- deelen, dat de heer Ch. P. W. Kriens weer geheel hersteld is, en Zondag a. s. zijne werkzaamheden zal hervatten. Dat de heer Kriens weer hersteld is geeft ons aanleiding een wensch uit te spreken, en wel, dat wy zoo gaarne bij het eerstvolgende concert in de „Ver- eeniging" nog eens een solo-klarinet van hem wilden hcoren. Met een voordracht op dit door den heer Krieas zoo mees terlijk bespeelde instrument, zou hij den muziekliefhebbers ongetwijfeld een groot genoegen doea. Onze stadgenoot, de heer W. Robert, geeft den 26 dezer maand in de Groote Kerk een concert, dat wij gaarne met een enkel woord onder de aandacht brengen. Wij doen dat eensdeels, omdat ook de medewerkenden aan dat concert, by alle muziekliefhebbers bekende namen hebben. Het zijn mej. Luniag, alt uit Rotterdam, onze grootste zanger Mes- schaert, de organist der kerk de heer Ezerm&n en de zoon van den concert- gever, die hoewel nog jong, toch reeds meermalen als violist van aanleg van zich heeft doen spreken. Een andere bizonderheid van deze muziekuitvoering is, dat de heer Mes- schaert daarin zal zingen het recitatief en de aria uit de solo bas cantate No. 82 vas Bach. Dit werk is nog niet iu ons laad gezongen, maar onze lezers zullen zich herinneren, welk een onbe schrijflijke triomf de heer Messchaert ermee behaalde op een concert in St. Petersburg. Voor nadere bizonderheden verwijzen wy naar achterstaande advertentie. Als een staaltje van de groote hitte van heden kan dienen, dat iu een lokaal van een der openbare scholen alhier de temperatuur hedenmiddag in de schaduw 89 gr. Fahrenheit was, een warmtegraad die naar de oudste onderwijzers zich kondera herinneren, nog niet was voor gekomen. By de hee?en de Haan Zoon, Groote Houtstraat alhier zijn verkrijg baar zeer fraaie tableautjes uit Zwitser land, uit de hand geschilderd. Zij zijn verkrijgbaar in deu prys van 50 ets. tot f2. In het perceel Schachelstraat 7 alhier wordt morgen (Zaterdag) geopend het orgelmagazija vaa den heer J. D. Nie mann. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt, is de heer Niemann agent van den goed bekenden «Goldschmedings Piano en Orgeihandel te Amsterdam. Het nette magazijn in de Schachelstraat is flink gesorteerd. Van dea schietwedstrijd te's-Gravea- hage lezen wij het volgende De stand van het salvovuur, 250 M,, afd. D was Donderdagmiddag als volgt 1. „Generaal van Merlen" te Haarlem, 25 treffers, 61 punten, 4 tweeën 2. Schutterij Amsterdam, 23 tr., 57 p., 2 tw.; 3. „Vaderland en Koning" te Haar iem, 23 tr., 53 p., 6 tw. 4. Bond van oud-onderofficieren, Amsterdam, 25 tr., 50 p., 1 tw. 5. Schutterij Dordrecht, 23 tr., 47 p., 8 tw.; 6. Schutterij Amersfoort, 21 tr., 45 p., 6 tw, 7. Schutterij Rotterdam, 20 tr., 51 p., 7 tw.; 8. Schutterij Haarlem, 19 tr., 47 p., 2 tweeës. Door eeae onbekende oorzaak en bij afwezigheid der bewoners is te Haar lemmermeer afgebrand dé boerdery be woond door den landbouwer D. V. Wleringen. Niets is gered. De geheele oogst is door brand vernield. De hoofdelijke omslag, die over 1893 te Haarlemmermeer geheven wordt, be draagt 12000.—, De aanslagen zijn verdeeld in 40 klassen en het getal der aangesiagenen bedraagt 1140. Met Sept. a. s. worden de schoolgel den te Haarlemmermeer aanmerkelijk verhoogd. Het schoolgeld voor de vermo- geadea die deelnemen aan het lager on derwijs f 0.20 per week, minvermogen den o. 10 en on vermogenden gratis. Het uitgebreid lager onderwijs zal be dragen ƒ50 per jaar. De uitgaven voor het onderwijs be dragen ongeveer f 30000, de ontvang sten 14000. De werkzaamheden aan de inundatie te Haarlemmermeer, worden nog steeds met kracht voortgezet. Indien de winter niet te haastig invalt, bestaat er veel kans, dat nog vóór het einde des jaars het communicatiekanaal, waar veler hoop voor de toekomst op gevestigd blijft, zal voltooid wezen. Mocht het ontworpen spoorwegplan spoedig tot rijpheid komen, en het nieuwe watervervoer aan zijn doel be antwoorden, dan bestaat er gegronde hoop dat de welvaart van weleer en de nu kwijnende bloei der aanzienlijke ge meente zal gaan herleven. Graan- en Zaad markt gehouden te Hoofddorp Haarlemmermeer, 17 Aug. 1893. Roode wintertarwe /o,—fko, Jarige tarwe /o.ƒ6,40 Witte tarwe fo k o.Zomer ristarwe fo.k o.— Rogge ƒ4.45 4*75» Haver ƒ7.40 k 8.—, Chevaliergerst ƒ4.50 a 4,90 Winter- gerst 4.— k 4,80, Zomergerst fo.— k f o,Dulvenboonen o,k o.—- Paardenboonen fo}— kf o,—Groene Erwten 7,— k 7.50. Bruine boonea f o,— k o.—, Capucyners ƒ0,—io,—, Kanariezaad ƒ8,23 o,—Karwei- zaad 15,50 k f 16,—Bruin mosterd zaad o.k f o.Inclusief Kool zaad /8.k ƒ8.30. BINNENLAND. Door den minister van Oor log zijn voorschriften gegeven op hoe- dssige wyze moet worden gehandeld met vreemde oorlogsschepen die toege laten wenschen te worden in 's Rijks zeegaten, havens en binnenwateren. Door den minister van Oor log is bepaald dat in plaats van het se, het 3e reg. inf. van 30 Aug. tot 12 Sept. het kamp bij Reijen zal betrekken. Door den minister van Oor log is aan de bereden officieren ver gund, om in dagelijksche tenue niet te paard, bij gewone en andere kleine diensten en buiten dienst eene lange uniform-pautolon met souspieds te dra gen. Dr. Booth, het hoofd van het Heilsleger, zal Nederland dit jaar nog eens bezoeken, waarschijnlijk in het midden vaa October. Het met paarden overschrij- den der grenzen naar Duitschland, heeft tegenwoordig vrij wat moeielijkheden in en is kostbaar bovendien. Al ver toont men een attest van den burge meester, toch moet het paard eerst door eenen veearts onderzocht worden en wie dat niet weet of de verplich ting veronachtzaamt, dien gaat bet licht als iemand uit Nieuw-Amsterdam, die de grenzen wilde passeerec. Zijn paard werd door de pruisische grensbeambten naar Hase a/E. geleid en daar gestald. Toen de veearts gekomen was, werden man en paard vrijgelaten tegen betaling van 5 mrk. boete, en met opoffering van 2 dagen wachten op de formali teiten. Natuurlijk is voor de grensbewoners een uitstap over de greBzen aan de orde van den dag, ook om de vele handels zaken, die over en weer gedaan worden. Te Boertange hebben nu de verschil lende handelaars besloten, gezamenlijk hunne tochten naar Pruisen te doen en dan den veearts voor gezamenlijke re kening te doen komen. By Breukelen is de locomo tief gederailleerd van eenen koleatrein naar Amsterdam. Het hoofdspoor is onbruikbaar. De passagiers, te 11,50 Greenwichtijd van Rotterdam vertrok ken, zya overgestapt in den dnitschen trein. Er is eene vertraging geweest van munt». Uit het engelsch VAN EARNEST DE LANCEY PIERSON. JO) HOOFDSTUK VHI. Twee middernachtelijke bezoeken „Alles herhaalde hy op dien koelen, onverschilligen toon, die fflij myne kalmte deed verliezen. Ja, alles wat zy moeten weten/ voegde ik er haastig bij. Waarom legde die man zulk een nadruk op dat woord „alles», *3aof hij een geheim van mij kende, dat zy niet mochten weten In tegenwoordigheid van dezen man beklemt my steeds zulk een laffe vrees, dat ik in zyne onschuldigste opmerkingen een waar schuwing of bedreiging «ie. Het ie kinderachtig, ik behoorde meer aoed te hebben. Hy heeft zijn eigaar laten vallen. Terwijl hy dien opzoekt, «atigt zich zyn blik op de vyl. Ik meen een zegevierenden glans aa zyne oogen te zien, terwijl hy het werktuig opneemt. „Hé, wat is dat zeide hij eu liet het staal door zyne vingers S^jden. „Toen ik naar bed ging heb ik dit niet op den grond zien liggen.» „Majoor..,.» „O, is het van u met een vriendelyben glimlach en een be leefde hoofdbuiging: Onze oogen ontmoeten elkaar, Hy staat op en reikt het mij be leefd aan met een gebaar alsof hy eene schoone dame een waaier aanreikte. ,/NeenI» zeg ik, „die is niet van my.» „Oik zag u ontstellen, toen gij het herkendet. Maar nu het u niet toebehoort....» „Welnu,» ik trad op hem toe. Zal ik het bewaren als een herinnering aan dit gezellig on derhoud. Het gebeurt niet dikwijls, dat my dit des morgens ten twee ure te beurt valt.» Glimlachend steekt hy de vijl in zyn borstzak, knoopt zyn jas dicht en begeeft zich naar de deur. Onwillekeurig volg ik hem op den voet. „Majoor,stamel ik verbijsterd, niet wetende wat verder te zeggen. „Wat is er mijnheer Henley,» komt het langzaam over zijne lippen. „Blyft gy hier nog niet wat?» „Neen ik heb gevonden waarvoor ik kwam slaap HOOFDSTUK IX. Bijtijds gered Het was misschien gelukkig voor mij, dat ik de eerste dagen na dien aan gebeurtenissen rijken avond, Sylvia weinig zag, want ik had al myn moed noodig om het dien avond genomen besluit ten uitvoer te brengen, en indien zy meer dan vriendelijk voor my ware geweest, dan zou ik geaarzeld hebben en zwak zyn ge worden op een uur, dat ik al mijn geestkracht noodig had. Niet de vrees over hetgeen de majoor zou kunnen doen dwong my tot dezen inkeer, waarmee ik zoo lang had gewacht. Het was op het oogenblik geweest, toen ik een kus drukte op Sylvia's arm, dat mijne oogen werden geopend en ik instinctmatig, als door eene plotselinge ingeving zag, wat ik was en in welke schandelijke positie ik mij bevond. Het zou my gemakkelijk genoeg zyn gevallen om Sylvia tot een overhaast huwelyk over te halen en mij dan buiten gevaar to stellen voor den majoor, maar tegen zulk een laffe daad kwam myn gemoed in opstand. Twee dingen bleven my nog to doen over. De grootste specialiteiten op medisch gebied moesten geconsul teerd worden over Henley's toestand, daarna moest ik, zoodra alles tot zyn herstel was aangewend, voor Sylvia eene bekentenia afleggen en heengaan zonder ooit terug te keeren. Het was een pynlyke taak, die ik te verrichten had, maar ik wilde bovenmenschelyke pogingen aanwenden om mijn besluit uit te voeren. Als hy zyn eer wilde herwinnen, dan bleef er voor den vagebond niets anders over. Sylvia had nu iederen dag beraadslagingen met den roman schrijver Rossiter, betreffende het feest, dat zy de volgende week zon geven. Voortdurend was de denrbel in beweging door de vele bezoeken van winkeliers en costumiers, die de benoodigdheden voor het feest moesten leveren. Tante Fanny zag men den ganschen

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1