NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. lie Jaargang. Maandag 21 Augustus 1893. No 3108. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: Dit nummer bestaat uit twee bladen. STADS NIEUW 8. fa i ft ft B ft L A ft I'. Matigheids-Congres. "Ofal'ilKA OVERZICHT. FEUILLET ON HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door liet geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Bureau: Kleine Houtstraat Ho. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiera. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOBL Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangèrc G. L. DAUBE dé Co., JOHN F. JONES, Suce., Partje 31 bis Faubourg Montmarlre. EERSTE BLAD. Bij dit Nummer der Courant wordt aan hen, die op het Geil. Zondagsblad Uteekenden, No. 34 van dat tijdschrift ioegezonden. J. C. PEEREBOOM. Haarlem, 19 Aug. 1893. 7ERG ADERING van den Raad ètrgemeente Haarlemop Woensdag 23 Augustus 1893, des namiddags te 1 uur. De volgende stukken en punten zullen aan de orde worden gesteld. i i. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. Goedgekeurde besluites. k: 2. Onderzoek geloofsbrieven nieuw lakomeade leden. 3. Voorstel B. W W. bebouwicg grond Kenneraei straat. 4. Id. id. verlenging termijn van te ruggave betaalde vergoedingen gemeente- xeiniging. 5. Id. id. adressen om teruggaaf be- taalde vergoeding gemeente-reiniging. 6. Id. id. rekest Mij. Staal waterbron- Ma verlengisg termyo. 7. Id. id' aankoop grond Nassaulaan Stïds-Apotheek. 8. Id. id. regeling schoolgeld nabu rige gemeenten Has.rtemmermeer, Benae- .broek en Heemstede. 9. Id. id. bevordering onderwijzer 3e kl. A. F. L. Blad. 10. Id. id. overplaatsing ld. 2e kl. H. de Liefde. fe xi. Id. id. crediet-aaaviage kosten politie en gratis verstrekken van duin water. i 12, Id. id. met Rapport Comm. v. ftnj.Dciën rekest D. van Zalen c. s. be bouwing grond Rozenlaantje. 13. Id. id. id. id. adres Kaarselade- veer wederlnhuring walgrond Spsarne. 14. Id. id. bestrating rondom school Parklaan. $*15. Id. ld. op rekesten verandering itrastnamen. 16. Verslag en rekening Koloniaal Museum. 17. Gasrapport over Jusi. 18. Benoeming tijdelijk Wethouder. 19. Verzoekschrift dr. T. C. Winkler herbenoeming gemeente-geneeskundige. De feestviering ter herdenking van het jubileum van Z. H. Paus Leo XIII, ul vermoedelijk plaats hebben op Woensdag 11 October e. k. Deze feestviering wordt aangevangen met eene Leo-hymne gecomponeerd door onzen stadgenoot dea heer N. H. Andries8en. Hierop wordt de feestrede gehouden en tea slotte door een kcor van 250 dames en heeren, begeleid door het Stedelijk Muziekkorps, de „Schöpfusg" van Haydn uitgevoerd. Beide toonwerken worden door dea heer Andriessen gedirigeerd. De naam van den feestredenaar en de namen der solisten zijn nog niet bekend. De feestviering zal plaats heb ben in de groote zaal der Sociëteit „Vereesiging". Heden wordt het feit herdacht, dat 25 jaar geleden, dus op 19 Augustus 1848, de vrijwilligers Spuit No. 10 in op gericht. In ons 2de blad geven wij hierover uitvoerige raededeelingeu. Het spreekt vanzelf, dat aan dezen dag de jongelui van Spuit 10 eene feestviering willen v&stknoopen. Door verschillende omstandigheden kon die evenwel heden niet plaats hebben en is daarom bepaald op Woensdag e. k. Op dien dag zal men te een uur op den Doelen bijeenkomen ea na aanbie ding vapi den eerewija de president van de vereeDigiog de feestrede houden. Hierop volgt een rijtoer door de stad en door den Hout over Eiswout naar Velserend, waar onder muziek velschil lende wedstrijden zullen worden gehou den. Daarna begeven de feestvierenden zich met de muziek voorop ira optocht door Santpoort ssaar Duinlust, om daar te diaeeren. Op dien dag zal de toren der Groote Kerk gevlagd zijn. Hedenmiddag te half een nur werd door den president van de vereeniging een flinke gift gestort in den pot der politieagenten, uit sympathie met de bediening van den slangen wagen. Deze gift werd met erkentelijkheid aan vaard. In ons 2e blad was geen ruimte meer, om de namen van de tegenwoordige chefs van Spuit 10 te noemen. Zy vol gen thans hier H. J. D. Daudeij, kapitein. P. van Brcderode, le luitenant. H. J. Broakhorst, 2e G. van der Most van Spijk 2e luitenant. S. Bertram, sergeant-majoor. G. A. van der Steur, sergeant. W. Eagelgeer, G. J. Heydanus, P. Daudeij, Wij wenschen een woord van dank te richten tot den heer G. S., die bij onze plaat een reeks van aardige versjes schreef. (Door een misverstand is het gedicht, op het eerste tafereel betrekking heb- bende, op de tweede bladzijde geplaatst), j Naar wij vernemen is de heer J. j Kuipers, corfiseur, Oude Groenmarkt j alhier, op de tentoonstelling te Maisszi bekroond met de zilveren medaille, voor zijne inzending banketletters. Het bestuur d.r Klofclnb „Keer Niet," te Haarlem, heeft in overleg met het Hoofdbestuur van den Nederland- schen Kolfbond besloten, om den Na- tlonalea Kolfwedstrijd te doen plaats hebben op Maandag 11 en Dinsdag 12 September en *iet op 4 en 5 Sep tember, zooais vroeger was bepaald en bekend gemaakt. Vele cn gewichtige redenen hebben tot die wijzighg bijgedragen en niet het minst, riat op Dinsdag 5 September alom in ons Vaderland de installatie zal geachiede». van de nieuwbenoemde of herkozen Raadsleden en dat bovendien in die Vergadering aan de orde komt het benoemen van Wethouders, waar door een groot aastal van de Kolf- broeders uit bijna alle oorden des lands veihi&derd zouden sija te kunnen deel nemen. De aangifte voor de deelneming blijft nu open tot 2 September in plaats tot 25 Augustus. deze ure te verhaasten. ten stryde Welaan, dan N&der bericht men aangaande den brand op K no. 170 te Haarlemmer meer, dat terwijl het werkvolk zat thee te drinken er brand ontstond in een graanberg bij de woning, bewoond door D. v. Wiari»ge». In een oogwenk ston den er drie in brand, benevens rïc met riet gedekte gebouwen, die ook ver brandden. Het huisraad werd grootea deels gered. De bewoners waren afwezig Recht voor Allen iaat, na zijae voorstelling gegeven te hebben van het voorgevallene bij de Btraattoo- neelen, welke ca de meeting van Woensdagavond te Amsterdam zijn voorgevallen, met grootere letters deze woorden volgen: „Wij achten het onverantwoordelijk voor zichzelf, zijne vrouw en kinderen, om ongewapend zich te wagen aan sabelhouwen en stokslagen der politie. Slechts als we gewapend zijn evenals de politie, dan staan onze kansen ge lijk. Nu loopen wij alleen kans om door de huurlingen der bourgeoisie mis handeld te worden. Wanneer zal het volk, opgeroepen door het trommelen der burgerij, gewapenderhand zijne rechten doen gelden Wanneer zal dan ook hier het w& la lanterne" door de straten dondetea Wanneer De autoriteiten schijnen alles te doen om Het Congres werd Vrijdagmorgen te half ties voortgezet. Daar de onderwerpen, die Donderdag op de agenda stonden, niet zijn afge handeld, werd besloten voort te gaan met die onderwerpen. Er was voor dezen dag nog zooveel te doen, dat besloten werd den regle- mestairen tyd voor de sprekers te be perken tot 5 minuten. Op voorstel van den heer Koch werd de prioriteit gegeven aan het onder werp van dea invloed, dien het lager onderwijs kan uitoefenen op de bevor dering van het tegengaan van drank misbruik. Door den heer Rochat, predikant (Zwitserland), wordt het nut betoogd van het aanschouwelijk onderwijs door middel van platen, zooais thans in Zwitserland is beproefd. De heer A. J. Schreuder, hoofdonder wijzer, vertegenwoordiger der afd. Am sterdam van de „Vereeniging tot Af schaffing van sterken drank", deed eeni- ge mededeelingen omtrent de vorming van een propaganda-clnb van onder wijzers, die overal in het land navol ging vindt, en door persoonlek bezoek en overtreding mede-onderwijzers tracht over te halen. Er zyn nu reeds 100 onderwijzers en onderwijzeressen toege treden, die in beginsel geheel-onthouders zijn. Ds. Koch (Scheveningen) wees op het verschil van tactiek ten deze tusschen de Belgische en Engelsche en Ameri- kaansche propagandisten. In België leert men de kinderen zich tot hun 18e jaar te onthouden, maar men laat de ouders hun borreltje gebruiken. De heer M. A. Lambregtse, Rotter dam, kwam er tegen op de kinderen van 7 tot 12 jaren tot leden van ent houders- vereenigiDgen te maken. Men leere hun in de school onthou ding, maar zette ze niet op tegen hun ouders door deel le nemen aan bonden- De heer Th. Postmajr., leeraar te Amsterdam, drong er op aan, dat van Regeering8wege onderwijs worde ge geven in de Rijkskweekscholen in de pbysioicgische gevolgen van dronken schap. De heer Robijns (BeigiC) verdedigde nader de maatregelen, in België geno men en Donderdag door hem uiteen gezet. Het punt van het onderwijs was hiermede afgeloopen. Hierna werd door verscheidene spre kers behandeld de rol, welke het bier speelt by het drankmisbruik. Eenige nederiandschc cn duitsche me dici waren van oordeel dat het gebruik van bier niet schadelijk werkt mits ma tig en onvervalscht gebruikt en dat het alcohol-verbruik daardoor niet toe neemt. Velen bestreden dit oordeel. De heer G. H. van Soest 's G ra- venhage betoogde het nut van eene in ternationale conventie ter verkrijging van een eenvormige belasting op alco holische dranken. Na een redevoeiicg van den kapitein W. J. G. van der Venr Hellevoetsluli) over de maatregelen genomen en te nemen door het ministerie van oorlog om het drankmisbruik in het neder- landsche leger te bestrijden, komen in behandeling de onderwerpen rakende verbodswetten en verbodsbepalingen. Na de bespreking van het Gothenbur- ger-stelsel door de heeren dr. Jules Bergeron (Parijs), Caudcrlier (Brussel), Berner (Christfania) en Lars O Jensen, die dit stelsel verdedigden, werd na eenige algemeene beschouwingen het congres gesloten. De voorzitter dankte alle aanwezigen voor hun opkomst, vooral de sprekers en de rapporteurs. Ten slotte bracht hij nog hulde aan H. M. de Koningin De heer Berner bracht onder luide bijvalsbetuigingen dank aan den voor zitter. Op voorstel van den voorzitter der permanente commissie was nog beslo ten het uitv. comité van het Haagsche Congres als permanent comité te be noemen, waaraan werden toegevoegd de heeren Berner, Forel en miss Gray. Verder is besloten het 6e Intern. Congres te honden te Bazel in 1895, en zulks na eenige discussie, daar ook te Londen door sommigen het Congres werd verlangd. In de litting va Vryd.g der belgi- sche Kamer is bet nienwe artikel 56 der grondwet verworpen. Het had be trekking op de voorwaarden van ver kiesbaarheid voor den Senaat, die het reeds had aangenomen. Het oorspion- kclijke grondwetsartikel, dst voor de verkiesbaarheid een census voorschiyft van dnisend gulden, blijft nu gehand haafd. In het engelsche Ligerhnis heelt Gladstone Vrijdag aangekondigd dat bjj Maandag a. s. een voorstel zal doen om Vrjjdag d. a. v. de beraadslagingen over het Home Rule-ontwerp te slni ten. ToejuichingenChamberlain deelde mede dit voorstel te zullen bcstiijden door middel van een amendement, be helzende dat het voorstel de strekking heeft het Lagerhnis te verlagen tot een stern-machine, en aan de brltsche meer- Uit het engelsch van EARNEST DE LANCET PIERSON. 21) HOOFDSTUK IX. Bijtijds gered. Morgen zou ik vertrekkenMorgen zou ik het huis verlaten waar ik zoovele gelukkige uren had doorgebracht, om weer een zwerveling zonder tehuis, zonder |vrienden te worden. Kan het u Verwonderen, dat ik droef te moede was dat ik zoo weinig be lang stelde in de gesprekken aan tafel over het bal, over de per sonen die er zouden komen, over de kostuums die zouden gedra gen wordeD Ik weet nauwelijks hoe ik den dag ben doorgekomen. Had Syl via niet voortdurend in een toestand van opgewondenheid ver keerd, dan zou het haar zyn opgevallen, dat my iets kwelde. Wat den majoor betreft, nooit scheen hy zoo vroolyk en geestig te zijn geweest, en daar ik eèn slechte schaatsenrijder was, had hij Sylvia bijna den geheelen tijd voor zich, terwijl ik achteraan kwam krabbelen. In mijn ijverzucht scheen het mij toe dat zij opvallend met hem coquetteerde maar nu gevoelde ik my ook reeds ongelukkig als iemand haar atDzag. Ik wilde haar dien laat- sten dag geheel voor mij zelf hebben, want het scheen mij toe of dit de laatste dag mijns levens was. De namiddag verdween, en de avond was reeds gevallen, toen wij het ijs-paleis bereikten. Uit de duisternis gezien, scheen het een tempel van zilver te zijn, met glinsterende minarets, getooid met honderden gekleurde lichtjes, die weerkaatst werden in de wanden, die glad als spiegels waren. Ik wist dat ik de beelden zaal binnentrad, waarin de godinnen der mythologie, gebeeld houwd in ijs en sneeuw, de bogen van deze prachtige feestzaal steundenj, welke getooid waren met schitterende' kransen van kristallen vrachten en bloemen, waarin de zachtgetinte lichten glinsterden als prismatische kleurenbundels. Het was een steeds bewegende kaleidoscoop van kleuren, sierlijke gewaden, kostbaar bontwerk, en lieftallige verschijningen, die op de begeleiding der muziek door eikaar warrelden. Ik had echter alleen oog voor Sylvia. Wanneer zy niet by ons was, volgde ik baar en keek haar na. Te midden der bekoorlijke verschoningen die aanwezig waren, zag ik sleohts haarde an deren waren voor my slechts bewegende voorwerpen. Tevergeefs trachtte ik de somberheid, die iu sny heerschte, van my te schud den, en my te midden van het vroolijke, bonte gewoel te begeven. De opgewondenheid der anderen had zich niet|)van my meester gemaakt, zich uitende in lachende oogen in eene levendigheid in de beenen. Midden onder het dansen stond ik geheel alleen als de pariah, dien ik weer spoedig zou zyn. Het souper was daar, maar ik kon niet eten. Ik zat oaast Syl via, maar myne oogen waren meer op haar gevestigd, dan op hetgeen er op myn bord voor my lag. Myn laatste dag en nacht 1 Neen, het kon niet mogelijk zijn, dat ik morgen van) haar moest gaan dat ik haar nooit zou weerzien. Ongetwijfeld ve*- keerde ik iu droomenden toestand en zou ik weldra ontwaken om te ontdekken, dat ik had gedroomdzij was de myne en zou de mijne blijven. Verscheidene malen trachtte zy my op te wekken met haar vriendelyken glimlach en een teeder woord, maar ik vrees, dat mijne antwoorden voor de beleefdheid nauwelijks voldoende was. Ik dacht voortdurend aan den noodlottigen volgenden dag 1 Hei speet my volstrekt niet toen het oogenblik van vertrekken aan brak en het paleis met bengaalsch vuur werd verlicht en de mu ziek een afscheidsmarsch speelde, i Sylvia zoo dicht naast mij te zien was eene bedreiging ten opzichte van mijn besluit. Ik dacht te veel aan baar. Zy rukte aau de grondslagen van mijn plan, dat morgen ten uitvoer moest worden gebracht. Het zou ge makkelijker wezen, alleen bedroefd te zyn, dan in haar gezelschap Tantalus-kwellingen te moeten doorstaan. Sommigen van het gezelschap, onder wien Sylvia, wilden op de schaatsen huiswaarts keeren, daar zij het feest nog niet zoo vroeg geëindigd wilden zien. Er werden onder de mannen toortsen uitgedeeld, en zoo vingen wy den tocht aan. {Wordt vcrvolfdJj

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1