T WEK l)E BLAD Het prachtige Horloge. BINNENLAND. WEDSTRIJDEN. (iEBENGD NIEUWS. VARI A. Predikbeurten der Ned. Herv. Kerken. BBHOOBBNDE BIJ BAABLB3PS DAGBLAD YAH Maandag 21 Aug. 1893. Tot aan dat oogenblik waren de twee vrienden in hnn wagon samen geweest, zoodat zij het er zich zoo gemakkelijk mogelyk hadden gemaakt. Geen wonder dus, dat de komst van een derden rei ziger hun onaangenaam was. Het was een man van ongeveer vijftig jaar, die er uitzag alsof hij het goede van deze aarde niet versmaadde, zorgvuldig ge schoren en met een buikje waarop een zeer groote en dikke horlogeketting hing te bengelen. ~*De nieuw aangekomene groette zeer vriendelijk en ging zitten waarna hy zy'n hoed opstreek, zijne duimen om elkaar heendraaide en wachtte op de dingen die komen zouden. In den hoek fluisterden do twee vrienden verraderlijk samen, „We moeten hem zien kwijt te raken," zei de een, //hjj reist zeker een heel eind mee/' «Ja," antwoordde de ander, //maar hoe? Zullen we hem uit het venster gooien." „Neen, geweld lokt verzet uitbo vendien zou hij zich pijn kunnen doen en ons aanklagen." „Of hjj zich bezeert kan my niet sche len, maar ik heb liever niet dat hij my aanklaagt 1" 't Is toeh waarschijnlijk, dat hjj het zou doen." „Geloof je?" „Zeker hij ziet er juist naar uit." „Maar wat zullen we dan doen Ronduit gezegd verveelt hjj me nu al." „En my dan 1 Ik heb nog nooit zoo'n vervelende facie gezien. Bljjf daar maar stil zitten en laat mjj begaan I" Daarop naderde de laatste spreker den nieuwen reiziger en, hem groetend met by na overdreven beleefdheid, zei hjj: „Duizendmaal vergeving mynheer, ik verstoor wellicht uwe zeer ernstige overpeinzingen, maar als u het niet kwalyk neemt, zou ik de buitengewone vrijheid willen nemen u te vragen, hoe laat het is". De reiziger, gestreeld door zulk een groote beleefdheid, antwoordde met wei- willende haast: „Zeker, mjjnheer, ik ben verheugd een zoo aangenamen reis gezel van dienst te kunnen zjjn". Hjj haalde zijn horloge uit. „'tls twee uur, ziet a wel?" „Twee uurriep de ander, „maar dat ia onmogelijk. Twee uur! Ik kan het niet geloovenDan komt het zeker door uwe tegenwoordigheid, dat de tjjd zoo omvliegt!" De ander boog. //Zie zelf maar I" „Ja, waarljjk, twee uur en eenige minuten En weet u zeker, dat het goed loopt „O ja, het is een ware chronometer." „Ja, meneer, ik zie het, ik zie het. Sedert mijn prilste jeugd is oprechtheid myn grootste deugd geweest. Misschien is het wel myn eenige deugd, maar enfin ik bezit ze nu eenmaal en bewaar ze als de grootste bloesem van myn ziel. Neen meneer, nog nimmer heb ik gelogen. Eenmaal heb ik het ge probeerd en ben er toen doodziek van geworden, zooals iemand die iets eet wat zjjn maag niet verdragen kan. „O ja, mynheer," zei de ander ©enigs zins verbaasd, „zoo gaat het mij als ik mosselen eet". //Juist, ge begrjjpt mjj, welnu dan weet ge ook dat men zjjn natuur geen geweld kan aandoen. Ik zeg dit alleen om u te bewyzen, dat ik nooit iemand heb kunnen vleien. Gjj zult mij dus wel gelooven wanneer ik u zeg, dat u een zeer fraai horloge bezit, een bewonde renswaardig horloge, een horloge zonder wederga «O, mijnheer," zei de dikkert ver legenmaar zeer gestreeld,„zonder wederga niet, want alle horloges die er op geljjken, zjjn er aan gelijk". „Mynheer, uw diepe blik en uw eigen aardige wijze van uitdrukking geven my den grootsten dunk van uw verstand. Veroorlooft gij my, dat onvergelykelyke voorwerp van naby te bezien „Onvergelijkelijk, mynheer, schynt my wat overdreven". „2iet u er hier een, dat er mee kan worden vergeleken //Hier Neen, dat moet ik u toegeven." //Welnu, dan heb ik gelyk. Waartoe zou u elders zoeken Beperk uwe wen- schen, zegt de wijsgeer. En ik handhaaf myne mecninguw horloge is onverge lijkelijk". Hy beschouwde het horloge met over dreven belangstelling „O, meneer, als u dat stuk niet zeer duur betaald hebt, dan hebt u een ongehoord koopje gehad //Het heeft mij honderdvyftig gulden gekost!" „Honderdvyftig gulden Kijk, ik zon er u op staanden voet vijfhonderd gulden voor bieden als ik ze bezat en als gij dien koop wilt sluiten, dan zal ik mij het noodige geld op alle manieren ver schaffen, daartoe verpand ik u myn eerewoord. Liever zou ik Bterven dan..." „Mijnheer, ik zon tot geen prijs van myn horloge afstand willen doen!" „Dan mynheer, zal ik verder geen moeite doen om vyf honderd gulden byeen te verzamelen, maar ik blyf u uw verrukkelijk bezit benyden. En toch neen, ik ben overtuigd dat het recht is en dat gij dat geluk verdient. Duizendmaal dank, mynheer, gij zyt een edel menBch Hy ging weer naar zyn plaats terug en de reiziger stak zijn horloge in den zak en begon opnieuw zijne duimen over elkaar te draaien. De reiziger die hem zooeven had ingesproken, praatte in den anderen hoek met vele gesticulaties tot zyn metgezel. Deze stond weldra op, ging op zijn beurt naar den eigenaar van het horloge en zeide, even hoffelijk als zyn makker zooeven „Mijnheer, ik gevoel gewetenknaging dat ik uw rust stoor, en ik zou aan de wanhoop ten prooi zyn, wanneer gij de bede die ik tot u zal richten ongunstig opnaamt. Verpletter myn jeugd niet onder de minachting van uwen eerbied gebiedenden leettyd 1" "Wat verlangt u, mynheer?" vroeg de ander, een weinig onruBtig, maar niet temin door een zoo grooten eerbied ge vleid. „Mynheer, ik aarzel, ik gevoel angst, wees edelmoedig en goed en spreek my moed in „Mynheer, zou ik mogen weten...." „Welnu dan, als u het jverlangt. Uwe goedheid overwint mijn schroom: myn vriend zegt mij, dat n een horloge bezit zooals er geen tweede is te vinden." „Maar mynheer, men vindt ze overal: het horloge is niet speciaal voor my ge maakt." „Niet speciaal voor u gemaakt? En toch is het in uw bezit? Laat my als een bizondere gunst, het bekijken, neen het beschonwen, neen het bewonderen Zeg, mag ik? O, wat Ik u bidden mag weiger het my nietde egoist die daar in den hoek zit, zou zich zijn leven lang beroemen op den voorkeur dien gy hem daardoor zoude hebben geschonken. Laat het mij zien, mynheer, ik zal u er voor te voet vallen als u het eischt, maar dan zal ik toch even uwe voeten wegschui ven, want uwe laarzen zyn vuil." De ander, nu totaal overbluft, trok opnieuw zijn horloge uit zyn vestzak. De jonge man klapte in de handen en zeide toen, de armen omhoog heffende „Nooit heb ik zulk een schat gezien. En loopt het goed „Uitmuntend." „Mynheer, als ik in uwe plaats was, zou ik ongerust zyn." „Waaromdenkt u dat het achter loopt „Neen, maar ieder die het ziet, moet een misdadige begeerte om het te bezit ten, by zich voelen opryzen. En windt u het geiegeld op „Ja, dat is zeer eenvoudig, het is een remontoir." „En u zegt dat zoo eenvoudig alsof het de gewoonste zaak ter wereld was Een remontoir „Kijk, zoo doet menkrik, krik, krak, nu is het opgewonden." „'t Is verwonderlijk 1 ik zou zoo'n fraai voorwerp nooit krik, krik, krak durven laten doen „Mijnheer, u spot met my." De brave man werd zeer verlegen. Hy borg zyn horloge opnieuw weg en hield de oogen op den vloer gevestigd. „Ge hebt gelyk," zeide de jonge man met van droefneld bevende stem. „Gy zyt reeds beleefd genoeg geweest en ik maak misbruik van uwe goedheid. Alles heeft zyn grenzen. Maar laat my u zeggen, dat het lot u buitengewoon be gunstigd heeft, wanneer gy behalve dit horloge nog een vrouw hebt die nooit pruttelt, een scheermes dat scherp is en geen likdorens." De oude heer raakte steeds minder op zyn gemak en keek mee verbazing en half versuft den jongen man aan, die hem zoo zonderling toesprak. Opeens riep deze in verrukking uit: „Ja ja, dat triomfantelijke gezicht dat gy zet, is my een bewys dat gij al die voordee- len geniet Zulk een geluk is ean bloedige hoon voor den doorloopenden „pech" van drie vierde van het menschelyk geslacht. En in het vierde kwart zijn er stellig nog geen twee, die zoo misbruik maken van het geluk als gy „Maar mijnheer," stamelde de arme man, bleek van aandoening en niet we tende wat hy van dezen uitval denken moest. „Ja, mijnheer, uw geluk is eene be leediging eene beleediging voor my, die slechts een oude knol van een horloge bezit, dat twintig minuten in een week voorloopt en twintig gulden in een maand na. Eene beleediging voor my, die een scheermes moet ondergaan, dat by elke beweging een snee in myn ge zicht achterlaatvoor my, die geene andere ketting heb, dan die des huwe lijks waaraaa ik sedert jaren vastlig kortom eene beleediging. De rest heeft de bezitter van het hor loge niet gehoord, want, ditmaal tot zijn werkelyk geluk, stond de trein stil en zender verder boe of ba te zeggen, 6prong hy uit de coupé en liet zich üoor den conducteur eene andere aanwyzen. De twee vrienden, schaterend van pret over zijn overhaaste vlucht, staken een versehe sigaar op en zetten hun gesprek, dat voor de komst van den dikke be gonnen was, weer voort. Een Ameterda m 'm er is hef; slachtoffer geworden eener sluwe op lichterij hy schryft het volgende „Mij van een rywiel wenschende te ontdoen, plaatste ik eene advertentie in het „Handelsblad". Dinsdagmorgen kwam daarop een net gekleed jongmensch als reflectant vragen het aangeboden wiel te zien. „In 't minst geen argwaan koesterende, vooral ook daardoor, dat het bedoelde jongmensch, gedeeltelijk gekleed was io het wielryders costuum, met iasigne van den Wielrydersbond voor zyn pet, liet ik hem op zyn verzoek de machine pro- beeren en een eindweegs wegryden. „Om den hoek eener straat verdween by echter uit het gezicht, ik wachtte een uur op zijne terugkomst, waarna ik de politie van het gebeurde in kennis stelde. Tot heden is het haar echter nog niet mogen gelukken den sluwen oplich ter op het spoor te komen evenmin ben ik tot nu toe weder in 't bezit van het my op zoo listige en verregaand brutale wyze afhandig gemaakte ^wiel gekomen." By het ondersoek naar den toestand van den Znidertoren te Enk- huizen is gebleken, dat eene belangryke herstelling dringend noodig is. Voor dit doel zal het gemeentebestuur waarschijn lijk aan het ryk subsidie vragen, omdat de toren door zijne hoogte een baken voor de zeelieden is. Harddravery te Nymegen. Minimum- afstand 1800 meter. Eerste prijs ƒ300 „Pluto" (1840), Van Wickevoort Crom melin in 3 min. 35% tweede prijs f 100 „Carl" (1945) Van Kuys en Van den Berg, in 3,36en derde prijs 50 „Cesar" (1930), Van Wiersum, in 8,862/s J „Prinses" (1820) Van Bram was vierde in 8.37. - Door de Gymnastiek- en Scherm- vereenigisg „Concordia" onder de zin spreuk „Concordia Vincit Omnia", te Zaandam, zal op 16 en 17 September a. s. in het Volkspark eene groote nati onale schermcolonne- en eerewedatryd gehouden worden, waaraan kunnen deelnemen de in Nederland gevestigde Gymnastiek- en Schermvereenigingen, de beoefenaars der schermkunst, behoo- rende tot het leger, de marine, de schut- tery en weerbaarheid. Voor dezen wed strijd worden uitgeloofd 29 eereprijzen, waaronder aangeboden door het gemeen tebestuur van Zaandam, door heeren of ficieren der dd. schutterij, de Buksschie- tersvereenigïng „Volk en Nederland", de Gymnastiek- en Exercitierereeniging „Achilles", en door de heeren C. Corver van Wessem lid van den Gemeenteraad, en C. Mats, oud-commandant der dd. schutterij te Zaandam. Rechtszaken. Het viertal Amsterdammers dat te Utrecht terecht gestaan heeft wegens diefstal van gouden en zilveren horloges ten nadeele van den horlogemaker Van Es aldaar, is Donderdag door die recht bank veroordeeldde 3 eerste bekl. ieder tot gevang, van 3 jaar, de 4e tot gevang, van 3 jaar en 6 maanden (onder aftrek der preventieve hechtenis). S. J. de Q., gewezen ingenieur te Utrecht, beklaagd van beleediging van zijn zoon in brieven, aan anderen toegezon den, is ontslagen van rechtsvervolging. Het gemeentebestuur van Brugge had een brandspuit iu repara tie gegeven. Maar het duurde weken en maanden, en de spuit kwam niet terug. Eindelijk werd de burgemeester verwittigd dat de fabrikant de spuit aan het gemeentebestuur van eea dorp ver huurd had om.... gedurende de droogte het land te besproeien. Vandaar briefwisselingentwist en waarschijnlijk processen. De langdurige en groote hitte in Engeland heeft reeds eenige slachtoffers geëlscht. Een spoorweg- machinist van den sneltrein naar Derby werd te Stoke plotseling ziek en overleed kort daarnain het legerkamp te Lydd kregen vele soldaten zonnesteken, het zelfde overkwam een groot aantal boe renarbeiders een van hen bleef op het veld dood. Aan de groote kracht van de zon wordt nog toegeschreven het in brand geraken van een hospitaaltent. De zieken konden bytyds gered worden van de tent is slechts een hoopje asch over. In het zuiden van Engeland wyst de thermometer 93° F. in de schaduw en 137° F. in de zon. Vele zyn ziek ge worden tengevolge van de afmattende hitte. Men eerwacht, dat de hitte nog eeoigen tijd zal aanhouden, en de tem peratuur zelfs nog iets stygen zal. Een medelydende Engelschman geeft dön raad de donkerblauwe dikke kleeding der politieagenten die in dezen tyd alles behalve aangenaam ia, te vervaögen door eea lichte grijze uniform. Door een sterke ontwikke ling van myngas in de myn Koningin Louisebij Gleichwitz, verloren 50 mUnwerkers het bewnstzijn. Vier geneesheeren poogden de levensgeesten der inmiddels naar de oppervlakte ge brachte ongelukkigen weder op te wek ken. De parysche jury heeft Moore, die op den heer Lockroy schoot, vrijgesproken. Op een Fransch dagblad- schrijver, candidaat voor de Kamer, Barrière, is een moordaanslag gepleegd door een dame, naar men zegt een pa rysche van hooge geboorte. Zij gaf Bar rière een oorveeg en loste daarna een schot op hem. Ziende dat de candidaat eleehts licht gewond was, zou zy ge zegd hebben„Een volgenden keer beter". Barrière heeft geweigerd een aanklacht tegen haar in te dienen. Nader wordt gemeld, dat deze moord aanslag door Barrière slechts is verzon nen als een verkiezingsmanoeuvre, met hut oog op zyn candidatuur voor lid der fransche Kamer. Op de Shannon is eene plei- zierboot plotseling gezonken. De oor zaak van het ongeluk kent men niet. Van de opvarenden kwamen 17 om het leven. De Times verneemt uit Sin gapore, dat sprake is dat Britsch Noord - Borneo aan Serawak wordt overge dragen. Do radjah Brooke vertrok Woensdag uit Singapore naar Londen en zou genegen zijn tot onderhandeling, indien hy daartoe werd niigenoodigd. De hevige stormen op de Oostzee hebben weder eenige menschen- levens geëischt; 21 visschers uit ver schillende plaatsen vonden den dood in de golven. Een boot met 5 man wordt nog vermist. Te Chicago is een congres voor scheidsgerechten en Vrede ge opend, dat zal pogen den oorlog af te schaffen. Byna ieder ryk heeft vertegen woordigers gezonden. De stoomketels van de ame rikaansche stoomboot „Annie Falton" zyn nabij Washiogton gesprongen. Van de reizigers werden 7 gedood, de overige opvarenden zijn ernstig gewond. Gij staat thans negen pas van het bord. Kunt gy nu deze woorden met die groote letters lezen Neen, dokter. Kom dan een schrede nader. Goed zoo. Nu? Nog niet, dokter. Dat is merkwaardig. Kom dan nog twee schreden nader. Nu Altjjd nog niet, dokter. Dit is een zeldzaam geval; zoo iets is me nog niet voorgekomen. Plaats je nu slechts twee schreden van het bord af. Kunt ge 't thans lezen Neep, dokter. Heilige AesculapiusJe zyt de eerste, die niet stekeblind is en dat niet kan! Maar zeg eens, kunt ge er soms zelf eene verklaring van geven, hoe het komt dat ge die woorden met zulke kokkers van letters niet kunt ontcijfe ren. Jahet zal wel komen, omdat ik niet heb leeren lezen! Op het exercitieveld. Mama, waarom moeten die men- schen zoo lang op één been staan Opdat ze niet zullen vallen, als in den oorlog het andere afgeschoten wordt. Men kan de menechen in drie klassen verdeelenin die, welke met de wolven huilen; die welke niet met de wolven huilenmaar het kalm aanhooren en die, welke hunne stem daartegen ver heffen deze laatsten worden dan het eerst door de wolven verscheurd. Slimme P iet. Pietje krygt op eens in zyn hoofd zich eens te laten wegen, maar hij heeft maar 2% cent by zich. Hy neemt plaats op het weegtoe stei en geeft zyn geld. „Mannetje, het kost een stuiver." „Nu weegt u me toch maar; u be hoeft my dan maar de helft van myn gewicht te zeggen De naïeve geleerde. Uit treksel uit het rapport van een geleerde vergrysd in de studie van het paarden ras „Merkwaardige bizonderheid: het paard moet zeer gesteld zijn op tabakslucht Bied uwen koetsier een sigaar aan, en zyn paard zal veel sneller loopen. De bekende Fransche afgevaardigde Emmannel A;ène heeft dezer dagen een aardige herinnering betreffende den Spaanschen staatsman Castelar, die zich onlangs nit bet politiek leven terugge trokken heeft, gepubliceerd. Castelar was niet alleen een uitste kend spreker, maar hy sprak ook veel. Eens, op een diner by den Franschen minister Rou7ier, kon zelfs niemand anders aan het woord komen. Men hoorde voortdurend Castelar's machtige stemde zaal schcon er van te beven En daarbij werden zulke krachtige arm bewegingen gemaakt, dat zyn naaste tafelgenooten vaak op zijde bogen, ten einde hun hoofd niet aan gevaar bloot te stellen. Eindelijk werden de vingerglazen ge bracht. Maar Castelar ging door roet spreken en gesticuleereneen oogenblik daalde een ware regen op de gasten neer I Ten laatste echter dronk Castelar een glas water en moest dus wel evenzwy- gen. Van dat oogenblik maakte een der aanwezigen, die reeds een paar malen tevergeefs getracht had een woordje in het midden te brengen, gebruik om ook een8 iets te zeggen. Zyn neus in het glas, keek Castelar, blykbaar verbaasd eene andere dan zijn eigen stem te hooren, den kant van den spreker uit. En terwijl men van tafel opstond, vroeg hy aan zyn buurman „Is die mynheer daar een advocaat?" „Neen waarom „Omdat hy een fameus babbelaar ia 1" Een boer maakt van den marktdag gebruik om zija portret te laten maken. Hy loopt bij eea fotograaf binnen. „Wilt u myn porti et ereis maken. Maar doe het vooral aiet al te mooi gelykeed, want dan herkent mijn vrouw het da delijk en dan is de heelc verrassing er af.* Kleine Frits. Zijt gij de aieuwe kindermeid Kindermeid. Ja, myn kind 1 Kleine Frits. Zoohu dau zal ik je peggen, dat ik tot die kinderen behoor, oie alleen door zachtheid te regeeren zijn wilt ge dat onthouden TE HAARLEM op ZONDAG 20 Aug. 1883. Qroote 1Zerk. Vroegpr. 7 are, Moeton. Voorm. 10 are, Veen. Nam. 2 ure, Swaan. Doopsbedïauir.g. 'i Avonds 6 ure, Hoog. Nituiot Kerk. Voorm 10 ure, H. Wildoboer Jz., pred. te Rotterdam. Jant-Z.trk Voorm. 10 ure, Swaan. Bakentsser Kérk. (Voor de Kindereu.) Voorm. 10 ure, J. W. Hillebrander, Eglise Wallonne. Pas de service. Christelijk Gereformeerde Gemeente Gedempte Oude Gracht. Voorm. 10 ure, 's av. 5 ure, Mulder. Woensdagavond 8 ure. Mulder. Klein Heiligland. Voorm. 10 ure, 'a av. 5% are, Schotel. Luther sent Kerk, Voorm. 10 ure, Helper Sesbrugger. Kerk der Vereenigde Doopsgezinden Voorm. 10 ure, Do Vries. Bemonstrantsehe Kerk. Geen dienst. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. Noor darkerk Ridderstraat.J Voorm. 10 ure, 's av. 6 ure, Langhout. Nederd. Herv. Kerk. ■ennebroek. Voorm. 10 ure, Gerth van Wijk Jr., Beverwijk. Voorm. 10 ure, Koon. Geen Zondagschool. Evang. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, Kosseu pred. te den Heldor. BloemendcaaS Voorm. 10 ure, H. H. Barger, Nam 2% ure, H. H. Barger. Heemsled&c Voorm. 10 ure, J. Kuylman. Hllflégom. Voorm. 9% ure, Mees. Evang. Luth. Pred. te ,s Gravenhago. Hout ryk en Folancn. Voorm. 9)4 ure» T. Hoog. pred. te Spaar naam. Santpoort, Voorm. 10 uie, J. van Loenen Martinet. SpaArndam, Voorm. 10 ure, Geen dienst. 's AvondB 6 ure, T, Hoog. V eisen. Voorm. 10 ure, H. Waardenburg. %ADdvoort. Voorm. 10 ure. C. Barneveld. Nam. 2% ure, C. Barneveld. MARKTNIEUWS. Amsterdam, 19 Aug. De prijzen der aardappelen warea heden als volgtKalwijker Zand i 1.80 A 2.40, dito Muisjes f3,— A 3.40, An dijker Muisjes f a,o,Friesche Dokkumm. Jam aren fo,— A o,dito Franeker f 2,50 A 3,70, dito losse i o, A o,dito Zand fo.A o,Rijns burgers fo,A o,—. Geldersche Kra len f 1.60 A 2,dito blauwe i 2,— A 2,25, Westl. Kleimanden f o,—. A o,— dito Kleimuisjes fo.A o. Leiden, 18 Aug. De aanvoer en prijzen ter Veemarkt van heden waren als volgt: 82 Stieren f48 A 257, 162 vette Ossen en Koeien i 120 A ado of i 0.54 A 0.72 per Kg., 155 Vare id. f 86 A 187, 24 Graskalveren f 15 A f 42,42 vette id. *34 75 of fo.6o a 0.75 per kilogr., 14 nuchtere id. f4.a 12, 920 vette Schapen f15 A 250— of fo.30 A-0.35 per Kg., 780 weide dito f6 A 21. 716 Lammeren f4.— A 12.165 magere Varkens f 16 a 36, 271 Biggen f5.A 14.o Veulens foA o. o Paarden f o A f o.302 Kalf- en Melk koeien f115 A 255. Schiedam, 19 Aug, Moutwijn t 8,50. Jenever f i4iAmat. Proef 115.25

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 7