NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. lie Jaargang. Maandag 28 Augustus 1893. No. 3114. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: Dit nummer bestaat uit twee bladen. 1 STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETQNs lil Ml lil MËiiMi. HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door liet geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 123. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JO>HN F. JONESSucc.Parijs 31 bis Faubourg Montmartre'. EERSTE BLAD. Bij dit Nummer der Courant wordt aan hen, die p het Geil. Zondjgsblad intecker.de.', No. 35 van het tijdschrift toegesonden. J. C. PEEREBOOM. &AARLBRS, 26 Aug. «853. Het Comité, dat zich Woensdag- avond op de ia Mde Kroon" gehouden 'fecgaderfeg in zake het herstel derksr- jmis heeit gevormd, heeft het navolgende request opgesteld: Aan den Raad der Gemeente Haarlem. J Geven met verschuldigde» eerbied te kennen, ossdergeteekendea, neringdoen den belasghebbenden en belangstellen de», wonende alhier: dat, ingevoige het Raadsbeslu't dd. 8 Febjuari 1893, de Kermis te Haarlem is gehouden vaa dea eerste» Zaterdag der maand Augustus, des middags te 12 uur, tot den daarop volgenden Zaterdag, dea middags te 12 uur; gf» dat dientengevolge de. Kermis is in gekort m wel juist met de belangrijkste «lagen, waarop duizenden vreemdelingen ©ms stad bezoeken dat vele vreemdelingen, die anders jaarlijks kwamen op de dagen, welke &u z|jn gekort, dit jaar onze stad niet hebben bezocht en daardoor adressaa ten die voordeelen hebben moeten mis- gen, welke zij vroegere jaren daarvan mochten genieten; dat uit de vele requester», omtrent het wèl cf nleï houden der Kermis, telkens is ge bicker, dat de grootste meetder- heid^iostemde, haar te behouden dat door een geacht Raadslid ia Uwe vergadering onlangs werd beweerd, dat de voordeden, welke de Kermis ople vert, hoofdzakelijk ten goede kwamen aan kasteleins en herbergiers, doch dat uit de vele haadteekeningen duidelijk blijkt, dat bijna alle winkeliers, nering doenden, enz. belangstellen in het be houd der Kermis en vooral ook vaa de vanouds bekends laatste Kermis» Zondag en Maandag. Redenen, waarom adressanten de vrij heid nemen zich beleefdelijk tot Uwen Raad te wendea met het beleefd ver soek, om, evenals vorige jaren, de ker mis in 't vervolg op des ouden voet te houden, namelijk van den isten Za terdag der maand Augustus tot en mm den aden Maandag daaropvolgende. De heeren wethouders Mr. A. C Waller en Dr. D. de Haan sqn dit jaar aan de beurt van aftreding, waarvoor den eersten Dinsdag in September de benoeming zal plaats hebben. Te Bioemeadaal en Haarlemmermeer zijn dit respectievelijk de hesrea W. J. Eldering en H. F. Bultman. Met genoegen vernemen wy, dat onze stadgenoot, de heer S. de Jager, cp de landbouwtentoonstelling te Nij- negen, wegens zijne inzendingen vaa slachtmaskers, is bekroond met dea eersten prijs, zijnde een zilveren me daille. De afd. Haarlem van den Volksbond vergaderde Vrijdagavond ia een boven zaal van café Brinkmaan tot bespreking van den beschrijvingsbrief voor de &1- gemeene vergadering, te houden op 30 Augustus e. k. te Groningen. Den afgevaardigde werd opgedragen te stemmen lo. tegen een voorstel van Grosiagen, om de in ons land vervaar digde biersoorten op alcohol te latea onderzoeken en het resultaat daarvan te publiceeren: men achtte dit voor stel overbodig, omdat goede fabrieken zelf eene analyse geven2e. een voor stel van Utrecht, om aan de Regeering te verzoeken wettelijke bepalingen voor te stellen tot regeling van den arbeids duur en tot bescherming van de ge zondheid en de zedelijkheid der arbei ders in branderijen en stokerijen. De vergadering meende, dat de Staats- bemoeing zoover niet moest gaan 30. tegen een voorstel derzclfde afdeeiing, om aan de Regeering te verzoeken dea drankverkoop in het klein op Zondag te beperken. Hieromtrent meende mea, dst het voorstel geen aanbeveiieg ver diende, dasr het niet aanging steed3 maar de koffiehuis'acuöers die men wel hoogs rechten laat betalen, te benadeden ea xchtte men bovendien het voorstel veel te vaag; 40. tegea eea voorstel vaa de afd. Amsterdam, om by de wet de ge meenten waar de opbrengst vsn hst vergunningsrecht dat toelaat, uit dien opbrengst een som uit te trekken ter verktygisg eener goede conti óle op den clandestiene» verkoop van sterken drank. Da vergadering meende, dat desa taak behoorde bij de politie ea dat daarvoor niet speciale personen moete® worden aangesteld. Eene afwachtende houding zal de afgevaardigde hebben aan te nemen: To. ten aasden van de vraag, door Am sterdam geopperd, welke houding de afdeelingen moeten aannemen ten op zichte vaa de meening van den Min. van Justitie, dat niet alleen de vergunnin gen verieead aan personen die vóór i Mei 1881 het bedrijf vaa tapper uitce- fesaden, maar ook die verleend tusschen 1 Mei 1881 en 1 Mei 1901, van kracht blijven, zoolasg de houder der vergun» siag van zijn recht gebruik kan en wil maken 20. over de vraag, gedaan door 's Gravenhage, of het ook ia verband met de bedrijfsbelasting niet weascheiijk is de wettelyke regeling van het ver gunningsrecht te herzien30. over de bespreking van het wetsontwerp tot wij ziging der drankwet, (voorstel vaa het Hoofdbestuur.) De afdeelisg vereenigde zich 10. met het voorstel van Amsterdam om de Commissie tot onderzoek vaa dea toe stand der Arbeiderswoningen, perma nent te verklaren, ao. met het voorstel vaa het Hoofdbestuur, om dea steun der onderwijzers van de lagere school in den stryd tegen het alcoholisme, ia te roepen. Eea paar aaawezigen zagen in den laatstgenoemden maatregel weinig heil, eea hunner noemde de stemming der onderwijzers tegenwoordig een „nare misse boel". Mea ging mede met het voorstel van het Hoofdbestuur, om aan het herstel lingsoord voor drankzuchtigen te Hoog- hulleta een subsidie van f 250.toe te kennen. Bij de bespreking van de rap porten over de Arbeiderswoningen zal de afgevaardigde vaa Haarlem herin neren aan wat reeds vroeger hier ter stede te dien aanzien is gedaan. De vergadering was tegen een voor stel vaa 's Giaveuhage, om ter baoor- deelfng van het deel vac dsn Volksbond eea wand- of scheurkalender uit te geven. Tot afgevaardigde ter algemeeae vergadering weid benoemd de heer A. C. de Koek, als plaats voor de volgende vergadering wenscht me* Leiden/ Hedenmiddag vfel een 7-jarige knaap in den Gasthuissingei en verkeerde in groot gevaar om te verdrinken toen de stalhoudersknecht Moei kerk te wa ter sprong en den knaap nog bijtijds wist te redden. De heer J. H. Tee ven, bode bij het bestuur van den Haarlemmermeeipol der hoopt 1 September den dag van zijne 25-jarige dienstvervulling als zoo danig te herdenken. Bij dea veehouder J. Hopman te Sloterdijk zyn in korten tyd drie koeien aan miltvuur gestorven. De directeur-generaal der aidaelingeo „posterijen en telegraphic," de heer Havelaar, git deier digen een vernieuwd bewijs vin belsngstelling in het lot via tlle onder hem geplaatste ambtenaren. Hij richtte nl. tot de directeuren der verschillende rijkstelegriiikintorea een rondschrijven, wurin hij hen uitaoodigt om van 20—36 dezer maind aintee- kening te houden vin dea tijd, dien ieder besteller gedurende gemeld tpdvik in loopdienst doorbrengt. Hij deed znïks op grond, dit hem is gebleken, dit den bestellers op sommige kantoren een dagelijksche diensttijd wordt opgelegd via ri!£ uur, terwijl hij wil trachten dea ioopdienst tot eea maximum van 8 uur te beperken. Een geval van cholera, ver- moedelijk „isiatlca", met doodeljjken afloop, heeft zich voorgedaan bij eene vrouw van 79 jaar, wonende te Zuid- Beierknd, sedert den vorigen avond al daar logeerende bij familie en het laatst komende van Puttershoek. Vrijdagochtend heeft zich te Leerdam het tweede geval met do ideljjken af loop voorgedaan van Aziatische cholera. (Tea onrechte is vroeger vermeld, dat zich aldaar vier gevallen hebben voor gedaan.) Te Voereadaal is eea kind; 75 maanden oud, door eesten zwerm wespen aangevallen en zoodanig gesto ken, dat het aan de gevolgen overle den ip. Te Eksloërveen, wordt thans door de veenarbeiders eene methode gevolgd, die in den geest van den Bond van orde door hervorming is. De arbeiders kiezen aldaar namelijk op sommige dagen na het werk of geduren de dea schafttijd, een of meer sprekers uit hun midden, die de aanwezigen moeten toespreken, zooals vroeger de socialisten deden. Altijd treedt een hui- ner of soms ook heden twee na elkander op, die de aanwezigen sumsposen tot zui nigheid, orde en eendracht, dte waar schuwen voor het misbruik van sterken drank enz. Meestal wordt de voor de vuist uitgesproken rede door het gezang van het „Gevoel 0 mensch" uit Hazeu's liederbundel of met het Volkslied van Tollens besloten. Eene zoodanige bij eenkomst, dezer dagen aldaar gehouden, werd door ruim 250 personen, die van het werk huiswaarts keerden, bijgewoond. In eene weide te Galeen is eensklaps een groot gedeelte grond in gezakt en heeft men twee onderaardsche gangen ontdekt, vermoede ijk nog uit den bokkerjjderstijd. De diepte der gangen is nog niet osdeizocht. Aan de Ass. Ct. wordt [ge meld: Ia de cellnlaire gevangenis te Gro ningen boeten tegenwoordig vcschil Uit het engelsch VAN EARNEST DE LANCET PIERSON. .27) HOOFDSTUK XII. Een einde en een begin. flWelke krijgslist gebruikt gy nu tegenover my majoor Carris- ton? Ik kan ik wil dat niet gelooven!# «Gij zult toch uwe eigen oogen wel moeten gelooven,# zeide hy en keerde zich om. Daarna zag ik hem een gordyn wegschuiven. John Henley stond voor hem. «Zat ik u voorstellen zeide de majoor ironisch, «of gelooft gy nog dat dit een list is van den vyand?# Met nadruk werd dit gezegd. «SpreekZyt gy werkelijk myn neef Jack Henley vroeg Sylvia en.wendde zich tot mijn armen patient. «Neen,# zeide hy beslist. Myn naam is Heywood.# Met een kreet van verbazing, die den kreet door my gelykty- dig geuit, overstemde, deinsde de majoor achteruit. Zyn zege- Sierend gelaat werd plotseling bleek. «Zijne geestvermogens zyn nog gekrenkt,# verklaarde hij aan Sylvia, die hem met een ironischen glimlach om hare lippon aanzag. «Denk eens goed na!# zeide hy en greep Henley by zyn mouw beet, Gy weet wel, dat uw naam Henley is. Zyt gy dat ver geten «Henley vroeg de ander verstrooid. «Ja5 Henleyherinnert gtj u den naam niet «O ja!# alsof hy het zich plotseling herinnerde. «Hy was die jonge man, die gedurende mijne ziekte voortdu rend 0?er my heeft gewaakt, en sedert dat vreselijke ongeluk als een broeder voor my is geweest. Of ik mij Henley herinner 1 Neen waarlyk, hem zal ik nooit vergeten V' De uitdrukking op het gelaat van den majoor gedurende deze verrassende woorden was onbegrijpelyk. Toorn, verbazing en ver loren hoop streden in zyne verwrongen gelaatstrekken om den voorrang. Hy kon niet spreken, en uitte slechts eenige onver staanbare klanken. «Gij hebt een antwoord ontvangen,# zeide Sylvia met klank volle stem. «Wenscht gij nog iets in het midden te brengen hebt gy ook nog eene nieuwe beschuldiging tegen myn neef Jack Hy hield een uitroep van toorn, die hem reeds op de lippen lag, nog byiyds in, en trad op de deur toe. «Voor het oogenblik ben ik verslagen. Dit is weer een van die verfoeielyke streken van den indringer. Gy zult als het te laat is inzien, dat ik gelyk had door u te waarschuwen.# «Als die tyd daar is, zal ik er voor bedanken.# Zij boog. Hij greep zyn hoed, die op een stoel lag, en verliet na een woedenden blik op Henley geworpen te hebben het yertrek en het huis. Had de majoor met verbazing dit gesprek aangehoord^ welke moesten mijne gewaarwordingen wel niet zijn, toen ik Henley zijne identiteit hoorde verloochenen. Was het mogelyk, dat de opgewondenheid van het oogenblik stoornis had gebracht in de geestvermogens, die ik meende dat door myne verpleging weer tegen een schok bestand waren Had hij inderdaad vergeten, wie hy was? Om deze vraag te beantwoorden, slo8g ik het gordijn op zij en stond nu voor hem. «Wat beteekent dat?# zeide ik en wierp een vertoornden blik op Henley. «Ik was zooeven juist in de bibliotheek en moest wel ieder woord hooren, wat gesproken werd. Met welk oogmerk hebt gij uwe identiteit verloochend?# «Met welk ander oogmerk dan een mededinger in list te over treffen,# zeide by met een glimlach op de lippen. «Het was eene geringe vergoeding voor de vele weldaden, door u tjjdens mijne ziekte my bswezen. Ik weet wie gy zljt.# Ik ontstelde en wendde vol schuldbesef het hoofd af. Sylvia was gaan zitten met hare oogen op den grond gevestigd. Wist zij het ook?# «Myn beste jongen, uwe foppery heeft niemand anders eenig kwaad gedaan dan den majoor en Sylvia mag zichzelf er nu mee gelukwenschen, dat zij geen last meer van hem zal hebben. Dn vorige week ben ik zelf als een speurhond werkzaam geweest nog alles omtrent u te weten te komen. De majoor besloot heden tet een «coup d'éfcat#. Hij wilde mij hier brengen en aan Sylvia voorstellen als de ware Henley, om n daardoor voor altyd van de baan te hebben geschoven. Ik ban hem gewillig tot hier ge® volgd, en in plaats dat gij van de baan zijt geschoven, heb ik de rollen geheel doen omkeeren.# «Ik ik kan mijne ooren nauwelyks gelooven,# zeide ik ver wonderd, en keek half verbijsterd om mij heen. «Het was meer dan ik verdiende#. «Geloof dan uwe oogen,# riep Henley uit, en sloeg my harteljjk lachende op den schouder. «Nicht Sylvia wilt gy mijnheer Heywood niet de zekerheid geven, dat hy niet droomt en hy verdween in de bibliotheek en liet ons met ons beiden achter. Zy had nog geen woord ge* sproken, maar de blik waarmee zy my aankeek, noopte my te% spreken. «Sylvia,# riep ik uit en knielde aan hare voeten neer, «is he waar? Gy hebt myne laatste woorden aan u gelezen, en wiltxnijf vergeven «Liefste, doet het iets ter zake, onder welken naam gij tot mg komt? Ik vertrouw n, al hebt gy u met geleende veeren opge sierd. Ook ik heb Crimmin's Rents opgezocht. Reeds sinds ver scheidene dagen heb ik mij met Jack verstaan. Wy vormden met ons beiden het plan den majoor te misleiden. Hy was een lastigs vyand, van wien wij ons moesten bevrijden; gy hebt gezien,hos ik daarin ben geslaagd.# «Meiar Henley? En de liefde van uwe jeugd dan?# vroeg ik. „O' dat is reeds lang geleden.# Zy liet haar bekoorlyk hoofdje, dat door een licht rood werd bedekt, zinken. «BovendieD, hy heeft eene vrouw in Australië.# «En vanmorgen dacht ik nog, dat myn leven verwoest jra m voor altyd,# fluisterde ik.# «Het oude leven ja. Maar het nieuwen leven is juist bejj gonnen,# zeide zy zachtjes, vestigde een teederen blik op mij en «Hm!# kuchte Henley in de andere kamer. EINDE.

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1