LEGER RES HEILS, m~ G. POLITIEK OYIBZIÜHT. WOELINGEN. GEMSNSD NIEUWS. Stoomvaartberiehten. Sociëteit „TROU MOET BLIJCKEN.' Postkantoor te Haarlem. Een Boerenmeid Burgerlijke Stamt. Betrekkingen in Nederland. Advertentiën. Een Jongman, Aanspreker en Lijltaorpr, Voorzorgskast 54, HAARLEM. YERROOPISG TE HAARLEM, Groote bizondere SAMENKOMSTEN in de Zaal Schachelstraat, Openlucht-Meeting, kende -personen wandaden, waartoe ze ■iet gekomen zonden zijn, hadden zy niet te kwader ure .te veel ingezogen van socialistische leiders, die meenen, dat langs den weg van geweld betere toestanden in het algemeen, maar in het bijzonder voor de arbeiders zijn te verkrijgen. Teneinde nu a&n deze slachtoffers het verblijf in de gevange nis eesigszins te veraangenamen en ze met nieuwen moed te bezielen hebben in de vorige week een aantal socialisten aldaar zich verzameld op het land, on= middellijk grenzende aan de gevangenis en daar tal van socialistische liederen gezongen, zoo luide, dat de gevangenen hebben moeten hooren, dat husne par- tijgenooten hen aiet vergeten. Ook Zon dagavond waren tal van mannen en vrouwea tot gelijk doel samengekomen op het land achter de gevangenis. Reeds hadden tal van vrijheidsliederen door het luchtruim weergalmd, toen plotse ling, door de duisternis begunstigd, eene politiemacht een einde aan deze betuiging van deelneming maakte en de socialistische zangers naar alle kanten op de vlucht deed slaan. Slechts enkelen hadden den moed de politie in de oogee te zien en stilletjes af te wachten de gevolgen va» hun luid kenbaar gemaakt gevoel van solidariteit met hua gevangen geestverwanten. Van hen zijn de namen en woonplaatsen opgevraagd, zoodat vrij zeker een ge rechtelijke vervolging is te wachten. Op verzoek van den verdediger, mr. C. Lucasse, die nog een paar nieuwe getuigen wenschte te hooren, werd de zaak voor onbepaalden tijd geschorst. Nsir uit Lauden wordt gemeld, :al Maandagmorgen la het Lagerhuis de beraadslaging over het rapport betrsl- fende het Home Rule ontwerp gesloten en Woensdag de bill ia derde lezing worden genomen. In het Lagerhuis heelt Grey Vrijdag het bericht bevestigd, dat Hamilton gedood is door eea gedeelte van het gataiioea van Kismayon, dat aaar de Somalia is overgeloopen. Hij geloofde dat het stoomschip Kenia zich zal knanen verdedigen indien het wordt aangevallen. Het Engelsche oorlogsschip Blanche heeft Zanzibar den 2ren ver laten met bestemming naar Kismayou, waar het na moet ajje aangekomen. De Eisgelsche vertegenwoordiger is van Triton te Zanzibar teruggekeerd, na voor de veiligheid en de rust van dit gebied de noodige maatregelen te heb ben genomen. Ksy Shuttleworth wenscht de in terpellatie over de quaeetie of de hertog van Edinbnrg bevelhebber met terdaad van de Engelsche vloot blij yen zal, eenlge dagen uit te stellen. Uit Bangkok wordt gemeld dat de onderhandelingen tusschen Frankrijk en Siam nog steeds worden voortgezet. Door Frankrijk is aan Siam verboden bijstand te ontvangen van hunne legale en diplomatieke raadgevers in hst bui tenland. De eischsn van Lemyre De- vilers gaan nog verder dan de bepalin gen in het ultimatum. De Timet verneemt uit Philadelphia: Wilson, de voorzitter van de financieele commissie alt het Hais van afgevaar digden, heeft gezegd, dat geen wets ontwerp tot hervorming der tarieven ha deze zitting zal wotden behandeld. Die hervorming is dus tot 1894 uitge steld. Cleveland heeft eene mededeeli.g van Li HaDg Chang ontvangen, waatin te kennen wordt gegeven dat de Ame rikanen in China beschermd znllen worden tot de volgende zitting van het Congres, in afwachting van eene wijziging der Geary-wet, welke zeer drukkend voor de Chineezen is Deze mededeeling wordt opgevat als eene bedreiging bevattende. Uit Kaapstad wordt gemeld, dat Lobengula geweigerd heeft de maande- lijksche toelage der Chartered Company in ontvangst te nemenhij weigert eveneens de schadeloosstelling aan de Enropeanen te betalen, totdat de Maat schappij hem inboorlingen van Masho naland verstrekt, die hij als zijne sla ven beschouwt. RECHTSZAKEN- Zooals vroeger uitvoerig is medege deeld, werden op den avond van He meivaartdag twee vreedzame burgers van Middelburg op de openbare straat aldaar, zonder eeiige aanleiding, door een paar individuen aangevallen en mishandeld, 166 ernstig, dat een hun ner den volgenden ochtend aan de ge volgen overleed. Voor deze euveldaad stonden Vrijdag voor de Middelburgsche rechtbank te recht de ar-jarige smidsknecht A. de B, Twintig getnigen, waaronder drie des kondigen, waren gedagvaard. Na een langdurig verhoor gaf bekl. toe, tegen iemand, dien hij niet kende, een mes getrokken en dien een steek in het hootd toegebracht te hebben. Na het mes gebruikt te hebben, is hij wegge kropen. Rij erkende, dat hij en C. B. die eveneens terecht stond als mede plichtig aan dezelfde daad, de aanvallers geweest ijs, doch dat hij in dronken schap onbedacht zonder eenige reden had gehandeld. Gedurende dc laatste dagea heerscht te Naacy een groote spannisg tusschen de Itallaauflche en Fransche spoorweg- werkers. Woensdagavond werd eeae botsing vermeden door de gendarmes, die beide partyeu v&n elkander wisten te houden; alleen stonden zij elkaar op een afstand uit te schelden. Don derdagavond was de toestand ernstiger, toen het tusschen twee groote troepen tot een botsing kwamde Italianen namen de wijk in een paar in aanbouw zynde huizes, die door de Frasschen belegeid werden, tot zij door de gen darmes werden verjaagd. De hulp der militairen is ingeroepen. De Donderdagaacht is kalm voor bijgegaan. De troepen zijn te Maron aangekomende prefect is eveneens ter plaatse. De Iialianea hebben beslo ten te verlrekkea; een aantal hunner hebben daaraan reeds gevolg gegeven. Vijftien Fransche werklieden zijn in hechtenis genomen. Dalziel meldt uit Rome het volgen de Op bevel der regeeiiag worden alle telegrammen uit Napels onderschept. Allerlei verontrustende geruchten doen de ronde. De betoogingen hebben het karakter van een oproer aangenomen talrijke dooden en gewonden moeten gevallen zyu bij de pogingen van de gewapende macht om de beweging te onderdrukken. De toestasd is overal ernstigRome, Genua, Miilaan en Turya verkeerenin een waren staat van beleg. Het ge bouw van het fransche gezantschap te Rome is als 't ware in een kazerne herschapen; nacht ea dag wordt het door eea groote bezetting bewaakt' Men vreest nog voortdurend de erg ste ongeregeldheden. Een groot aantal anarchisten zijn in hechtenis genomen. Dank zy de voorzorg van onzen correspondent te Napels, om ons in afgesproken taal te seinen, kunnen wij omtrent den toestand te Napels het volgende meedeelea Donderdagavond hadden overal in de stad bloedige botsingen plaats; uit de vensters weid kokend water op de gendarmes gestort. Een gendarme is gedood; van de betoogers werden en kelen gedood, de gasthuizen zijn vol gewonden. Door het vernielen der lan taarns was de geheele stad ia duisternis gehuld. £3 Vrijdag ging het volk voort met de politie en de soldaten uit te jouwen ondanks de talrijke versterkingen, vrees de men het ergste voor Vrijdagavond. Een groot aa&tal personen werden in hechtenis genomen. De werkstaking der koetsiers te Na pels duurt voort. Donderdagnacht wer den 200 personen in hechtenis geno men. Oproerige benden slaan overal de glazen in en jouwen de politie uit. by het gerecht ingediend. Het Huis is van plan den aanvaller naar de recht bank te verwijzen. Tengevolge van een woor- denstryd tydens een zitting van den Algemeenen Raad van het departement Ille en Vilaine, heeft de Boulangistische afgevaardigde Le Hérissé lijn medelid, den oud-afgevaardigde Piaault aange vallen en met een stok lievig gesla gen. De heer Pinault, die veel bloed heeft verloren, is uiterst zwak en zyn toestand wordt als hoogst ernstig be schouwd. De publieke opinie te Rennes is zeer ongunstig gestemd over de houding van den „achtbaren afgevaardigd wiens aanvallend optreden ten streng ste wordt afgekeurd. Woensdag is teNeuss op het Rotterdam8che schip „Maria" een geval van cholera met doodeiijkea af loop voorgekomenDonderdag en Vrij dag zija verder nog drie sterfgevallen geconstateerd. De overheid heeft uit gebreide maatregelen genomen om de verbreiding der ziekte tegea te gaan. ïa het Lagerhuis zeide misaister Fow ler, president van den „Local* Govern ment Board,dat het verbod van in voer van lompen is opgeheven, voor zoover het betrof lompea die ia balen zija verpakt als koopwaar. Wat de voor zorgsmaatregelen betreft tegen het in sluipen en de verbreiding der cholera, de regeering zal daarin, evenals tot nu toe, den raad van het geneeskundig departement opvolgen. Ia het officieel blad te Lissabon wordt de haven van Rotterdam met cholera besmet, en de overige Nederlandsche haveas verdacht verklaard. Eea persoon is te Tripoli plotseling aan de cholera bezweken. Oader de pel grims in het Lizeret zijn enkels ver dachte gevallen voorgekomen. Sedert de laatste opgave zyn te Mos kou 171 gevallen voorgekomen, waar van 74 met doodelijken afloop. Ia net gouvernement Orel 647, met 217 sterfgevallen. In het gouvernement Podolie li78, met 423 sterfgevallen. In het Dongebied 448, met 202 sterf gevallen. De cholera neemt in Hongarye blijk baar toe. Ia 67 gemeenten ia 8 departe menten is de ziekte geconstateerd. Volgens een dépêche uit Chicago, heeft daar een hevige brand gewoed, die in minder daa twee uur vijf blokken huizen, te zamen ongeveer 250 gebouwen omvattende, ia de asch legde, waardoor 5000 menschen zomder dak zijn. Onderscheidene kerken en ook de kolendokken van Suaday Creek zijn verwoest. Voor zoover bekend, zija twee meoschen verongelukt. De sneltrein, die Vrijdag morgen n n. 7 min. te Enkhnizen aankwam, liep met znlk een vaart het station binnen, dat de stnitbalk met boffers en een gedeelte der bestrating van het perron verbrijzeld werden. De reizigers kwamen gelnkkig men den schrik vrij. Vermoedelijk heeft de rem niet gewerkt. De na jj ver tnssehen Ant werpen en Brussel betredende de in beide te houden internationale tentoon stellingen is opgelost in dier voege, dat die te Antwerpen in het volgend jaar zal plaats hebben, terwijl die in Brussel is uitgesteld tot 1895. Over de Brnsselsche tentoonstelling wordt medegedeeld, dat men meer op het oog heeft een internationale ver zameling van speciale tentoonstellingen van {nattige en aangename voorwerpen dan een groote wereldtentoonstelling. De bedoeling is een beweging tot stand te brengen ten gunste van handel en nijver held en zich daarom hoofdzakelijk tot speciale; economie en aanverwante weten schappen te bepalen. Daaraan wordt toe; gevoegd hygiëne, reddingwezen, verlich ting en verwarming, fabiieks- ea hand- werksnijverheid, decoratieve en indu- strieele kunsten, electrlsch vervoerwezen en landbonwkundige wedstrijden. Voorzitter van het tentoonstelling; comité is de staatsminister Jnles Guillery ea Belgisch regeeriagcommissaris graaf Adrien d'Onltremont, die als zoodanig de Belgische regeering op de laatste tentoonstelling te Parijs vertegeawoor digde. De wandelgangen vanhet Lagerhuis waren Vrijdagavond te Lon den het tooneel van een twist. Het parlementslid Swift MacNeil beleedigde en sloeg den teekenaar van Pnnch, Harry Fmuiss, wegeas eea caricalnur die Furnise van hem in dit blad had gemaakt. De teekenaar beantwoordde den aanval niet, maar heeft een klacht Lausanne. - F. J. Meijborg, jm 26 j., Amsterdam. Het stoomschip Soerabaja, van Java naar Rotterdam, vertrok 25 Augustus van Port Said. Het stoomschip Carlislevan de N. A. T. L,, van Rotterdam, arriveerde 24 Aug. te New-york. Het stoomschip Dubbeldam, van de N. A. S.j Mo, vertrok Donderdag 24 Augustus, van New-york naar Rotter dam. Het stoomschip Obdamvan de N. S. M., arriveerde 25 Aug. des och tends van New-York te Rotterdam. Een nette R. K. Burgerdochter,, vraagt vriendelijk nette Naai- huizen en Stop-en Maaswerk. Adres fr. brieven lett. B., bureau van dit blad. CONCERT, op Zondig 27 Aug., des avonds van 810 uur, door het Stafmuziekkorps van het 3e Reg. Infan terie iu garnizoen te (Bergen op Zoom.) onder leiding vaa dea Heer N. A. BOUWMAN. PROGRAMMA. ORGELBESPELING ia de Groote- ol St. Bavokerk alhier op Dinsdag 29 Aug. 1893, des na middags van I2 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en Fuga No. 3Mendelssohn. 2. Sonate No. 5. J. S. Bach. a. Allegro. b. Largo. c. Allegro. 3. F nit Coacert Ie ged. Rinck. 4. Aria uit de Messias. G. F. Handel, 5. Finale. Opgave van de door dil kantoor verzonden brieven en briefkaar tenbestemd voor onbekende personenwelke stukken thans door afzenders kunnen worden terug gevraagd, BRIEVEN. Gedurende Ie helft van Augustus 1893. 1. Wed. Schuhmas. 2. Wed. van Stralen. 3. M. v. d. Spek. 4. Vereeni- giog „Boaz." 5. Jhr. van Wijk. 6. D, Verkerk allen te Amsterdam. 7. J. W. Verschuur, Goes. 8. Wed. van Draten, Den Haag. 9. Semade, Den Haag. 10, Wed. A. Barkels, Den Haag. 11. H. Vos, Haarlem. 12. vaa Erp, 's Bosch. 13. J. Schelings, Meereoberg. 14. Oost- veen en Oosthovea, Rotterdam. 15. Faassen, Rotterdam 16. Vcrpooitea Venlo. 17. K. Zolbin, Zantvoort. BRIEFKAARTEN. 1. K. Boekhorst. 2. G. Haagera. 3 H. Hanet. 4. A. B. Taomas. 5. Wed, Hellings. 6. v. d. Wijl. 7. Wed. Kui- pers, allen te Amsterdam. 8. H. Schotel Utrecht. BUITENLAND. BRIEVEN. 1. J. Wolff, Frankfort a/M. 2. J. W, Holn, Parijs. 3. Molyneux en Goretti Sorento, Italië. FAMSUÊBERICHTEN. Getrouwd: 22 Aug. (By volmacht) W. A. Skim ea B. A. ten Bruggen Cate, Almeloo. 23. H. J. Potjer ea E, H. Venema, Veendsm. 24. J. D. Ver- voorn en A. C. vaa Toora, Opijaen. J. A. Broekman en H. C. M. Endlicb, Utrecht. Bevallen: 8 Aug. A. T.Fox—Pels, d. Raton (Nieuw-Mexico). 22. C. M, SettonMeedevoort, d., Amst. 24. E. Content—Vau Rood, d., Amst. - C. J. de BooyLeendertz z. |en levenl. z., Wormer. Overleden: 20 Aug. J. Heijblomj jm., 28 j. Amst. 22. J. H. Th. Büdde, 71 j., Utrecht. - J. J. M. Levelt, 73 j.. Amst, 23. Wed. H. GoemanVan Del len, 148 j., Leeuwarden. - Wed. M. H, E. MeijerBergé», 66 j,, Amst. - A, K. vaa Deventer, (58 j., Nieuwer-Am- stel. 25. F. L. F. Chavannes, 90 j., Te beginnen lo. September a.g., bestaat bij den ondergeteekende op billijke voorwaarden, gelegen heid tot opleiding voor Candi- daat-Notaris. C. L. VAN DEN BERGH. Haarlem, Zijlstraat 9. gevraagd, ouderdom 15 h 16 jaar. AdresHeerensingel 3. i. Amasoae Marsch. Mlchaelis. 2. Ouverture „GuiUiutne" Teil." Rossini. 3. „Les Patiaeurs," valse. Waldteufel. 4. Abenlied. Schumann. 5. Fantaitie sur „Carmen" (Bliet). Bouwman. PAUZE 6, Ouverture „Migson." Thomas. 7. „Eapè-taaRhapaodle. Chabrier. 8. latermszgo Rasse. Fraucke. 9. Valse Lente, Delibes. 10. Fantaioiö de i'opéra „Faust." Gounod. Geboorten: 24 'Aug.W. Nederkoorn-— v. d. Anker. 25. IJ. Wiersma—Melnsma, z. - H. de BoerTuin z. - E. Martia Knijper d. T. H. M. SteinhoffGres nick. z. - M. v. Alphen—Muis. z. J, C. Ruigrok v. d. Weiven—v. d Kroft. d, Overleden: 24 Ang. L. Hooper- Scheffir 73 j. Barrev.str. Aan Geabonneerden op dit Blad en hunne huisgenootenworden aan het Bureau Kléine Houtstraat 9, op mondelinge aan vrage de adressen medegedeeld waar deze betrekkingen zijn te bevragen. Abonnés buiten Haarlem ontvangen inlichting tegen toezending van postzegel. 1. Juffr. P. G. goed met begeh.' publ. kann. omg., en g. etaleerd,, in een mannf. zaak, met opg. v. leeft, en waar inform, te bek. 2. Boekh. te?, correap. tegen 15 Sept., met mod. talen bekend, hoofdz. fransch, liefst iemand die als zood. in een manuf, zaak is werkz. gew, Aanb. met bijv. van kopioget., opg. van vr. en tegenw. betr. en verl. sal. 8, Rechtl, teeken. v. tijdel., teg. g. aal. 4. Chef-behanger decorat., met hot draperie- snijd. volk. vert. Aanb. met opg. van leeft, en werkkr. Zie vervolg Advertentiën in het Tweede Blad. V Voorspoedig bevallen van een ZOON: Mevrouw VERSTEGE— Geeth van Wijk, 16 Aug. V Voor de vele bewijzen van belangstelling en vriendschap dezer dagen ondervonden, betuigen wij, ook namens de Kinderen, onzen op rechten dank. A. M. RANDOE. H. J. C. RANDOE— Halderiet, Haarlem,, 26 Aug. 1893. goede hand schrijvende, vrij wel bek. met mod. talen, viug rekenen en goede införmatiën ten dienste, zag zich gaarne geplaatst op flink Kantoor. Br. fr. lett. J. W., a/d Boekh. C. VAN DUIJN, Anegang, Het Bestuur der Haar- lemsche Zondag school van den Ne- derlandschen Protestanten bond doet een oproeping aan alle Dames, die lust mochten gevoelen, haar hij hare werkzaamheden be hulpzaam te zijn, daar zij door de uitgebreidheid dezer stad niet in de gelegenheid is, met allen persoonlijk in kennis te komen. De vice-presidenteMejuffrouw DES AMORIE VAN DER HOE VEN, Schotersingel 81, is gaarne bereid hieromtrent inlichtingen te geven, des morgens tusschen 1012 uur, van af 28 Augustus tol 2 Sep tember. DE HAARLEMSCHS BANKVEREENIGING Kleine Houtstraat 11; verhandelt V^Old geld verstrekt reiscredletbrieven neemt waarden In bewaring volgens tarief a/h. Kantoor te be komen. De depötrente is van af 23 Augustus 1893: Depdt dagelijks opeischbaar 2Vs pet. een maand vast3 een jaar vast, in bewij zen van coupons voorzien 3 in het Verkooplokaal aan deNAS- SAULAAN bij de Zijlstraat, op Dinsdag 29 en Donderdag 30 Aug. 1893, des voormiddags te 10 uur, ten overstaan van den Notaris M. N. BEETS. A. C. L. SARLET, Makelaar, za! verkoopen goed onderhouden Meu belen, waarbij W eener Slaapkamer- Ameublementen, Boekenkast, Kabi net, Linnen- en Penantkasten, Ka- napés, Stoelen, Tafels, enz. Een Klok met speelwerk, Spiegels, Pen dules, Prenten in lijsten en Orna menten. Bedden, Matrassen, Dekens, Gor dijnen en Vloerkleeden, Mans- en Vrouwekleederen, enz. Aardewerk, Porselein, Glas-, Lak-, Koper en Ijzerwerk (waarbij Brand kasten), Goud- en Zilverwerk en meer andere goederen. Bezichtiging Maandag 28 Augus tus van 10 tot 4 uur. HAARLEM. op Zondag 27 Aug., geleid door Kolonel en Mevr. OLIPHANT, bijgestaan door Stafk. PALSTRA, ENS DE WILDE en een flink Mu ziekkorps, 's morgens 7 uur en 10.30 en 's avonds 7 uur. op het landgoed van Jonkvr. KOENEN, 's namiddags 3 uur. Mevr. OLIPHANT zal nieuwe Liederen zingen met begeleiding van den guitaar. 's Namidd, om 2.30 een Marsch van het Haarlemsche Korps door de voornaamste straten.

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2