Hypnotisme. BINNENLAND, De Waterleiding-kwestie. GEMENGD NIEUWS. V ASI A. op een algemeene werkzaamheid van het liehaam, die hem niet in botsing brengt met zijn nevenmensehen en met de wet. Over hypnotische proefnemingen heeft de Weener professor Obersteiner een belangrijk werk in het licht gegeven. De hoogleeraar was in het belang der we tenschap tegelijkertijd proefnemer, en de persoon op wien de proeven genomen werden, zoodat by duidelijk inzicht in de zaak gekregen heeft. Van groot gewicht moet volgons hem het tydperk voor den hypnotischen slaap zijn, waarin degene met wien de proef genomen wordt, nog in staat is zich zelf te bestudeeren en te controieeren, Reeds in dit tijdperk nam de professor een afnemen in den wil waar5 alle be we gingen ook het spreken gingen zeer langzaam en vermoeiend. By niet te diepen slaap wordt dikwijls de ver scherping van alle zintuigen waargeno men. By een zwakke verlichting kannen woorden en gehoele zinnes nog duide lijk gelezeD worden, die voor personen, in den gewonen toestand verkeerends, met groote moeite te ontcijferen zijn. Men kan aannemen, dat de wil vaneen persooa geheel verdwijnt en dat hij die van den proefnemer aanneemt. Uitvoerig behandelt de piofessor de suggestie- proeven. By «egt o. a.//een glas water als braakmiddel toegediend, roept bra kingen te voorschijn, zegt men dat het water jenever is, dan duurt het niet lang of de persoon zwaait als een dronken man. Ook in een dier, zelfs in een le venloos voorwerp laat hij zich verande ren als geit springt hij over de stoelen ais haas is hy bang voor den hond. Ober- steiner is overtuigd, dat de gehypnoti seerde persoon niet gelooft veranderd te zijn; alles wordt by hem beheerscht door het streven om den wil van den hypnotiseur blindelings ten uitvoer te brengen. Verder wijst hy op de mentale sug gestie, waaronder men den invloed van de gedachte van iemand zonder eenig hulpmiddel kan to weten komen. Pro- fesBor Obersteiner merkt nog op, dat de geneeskundige waarde der hypaose niet uitsluitend in de suggestie te zoeken is Geheel tegen de orders van de directie iü, begaf de boekhouder van het //Hotel Karhaus" te Scheveningen, de heer J. A. B., zich Donderdagavond in de lift, vermoedelijk om daarmede naar boven te gaan. Eerst kort in zijn betrekking geplaatst schijnt hij met de behandeling van het toestel niet bekend te zyn geweest, tengevolge waarvan hy met het lichaam tusschen muur en lift beklemd geraakte Door het bizondere gersas, dat de lift maakte, werd men opmerkzaam eu ontdekte men het on heil. De hoofdcommissaris van politie en de hoofdagent Vennik werden ge waarschuwd, en onder hun toezicht werd de man uit zyn benarden toestand door werklieden van het Korhaus verlost. De badarts dr. Francken, inmiddels toegesneld, kon slechts den dood con- stateeren. Het lyk is overgebracht naar het lij kenhuis op do begraafplaats aan het Kanaal. De heer B, was gehuwd en laat een talryk gezin na. Vier personen zaten Don derdagavond in een veldtent te Stobbe gat bij Heerenveen te schuilen voor het onweder. Een bliksemstraal trof den tent en twee der aanwezigen vielen achter over. De 17 jarige Ricks werd dood op genomen, doch de 12-jarige Klazen, die ook getroffen was, kreeg spoedig zyn bewustzyn terug. Daar hy echter over pijn klaagde, werd hy naar dr. Riukes te Heerenveen overgebracht, die £con- stateerde dat de bliksem hem in den lin kerschouder hftd getroffen en langs de kuit zyn lichaam weer verlaten had. Op schouder en kuit had hy vry groote brandwonden. Zyn tóestand is vrij wel. De twee andere personen bleven onge deerd. KOLONIËN. ATJEH. Aan de //Java-Bode" werd den 21n Juli uit Kota-Radja geseind Gedurende de afgeloopen week hebben er bloedige gevechten plaats gehad tus schen de troepen van Toekoe Oemar en die van Toekoe Mad Amin, welke in de VI Moekims met elkaar in oorlog zyn. Toekoe Mad Amin heeft het onder 8pit gedolven, en zijn broeder Toekoe Bob is gesneuveld. Toekoe Oemar, die zich door dezen kryg van de sultans- party heeft losgemaakt, doet thans per soonlijk by ons bestuur stappen van toe nadering- Daarby toekent het blad aanAan de onderwerping van Toekoe Oemar, van wiens verlangen naar toenadering ons telegram uit Atjeh rept, hechten sommigen groote waarde. Na al hetgeen er met hem is gebeurd, zal het echter VOor de regeering moeilijk zyn direot ®efc hem te onderhandelen. T AMIANG. Den 24en werd uit Medan aan de z/J.-B." geseind Den 19en Juli is er van Seroeway uitgerukt naar Tandjong Semantoh bo ven Oepah. By dea terugkeer werd de troep beschoten, waarom eenige kedebs werden verbrand en eene .op den rech teroever der rivier gelegen besting werd geslecht. Bij Boekit Slamat werd onver wachts gevuurd uit eene gedekte stelling, waarin zich eene bende Atjehers onder Njaq Mohamed had gelegerd, die terug kwam van het ophalen van oorlogscon tributie. Aan onze zyde s euvelde een icIaQdsch korporaal en werden een inlandsch fuselier en een marinier ge wond. De bende Atjehers vluchtte naar Modjopabit. Daarby teekeot het blad aan Volgens een vroeger bericht werd de vijandelijke benting te Oepah den 3den Joli geslecht. Daarmede was echter, ge lijk thans uit ons tweede telegram van Medaa blijkt, de vijand nog zoo weinig voorgoed uit Tamiang verdreven, dxt hij bij Boekit Slamat, tusschen Oepah en Seroeway gelegen, eene gedekte stelling kon innemen en van daar uit onze troe pen op hun terugkeer van Tandjong Semantoh kon beschieten. Trouwens daarheen was zeker uitgerukt tot zui vering van het terrein, netgeen ooknoo- dig bleek, daar de troep beschoten werd en een benting aan den rechteroever der Tamiang te slechten viel. Modjopahit, waarheen de Atjehers vluchtten, grenst aan Tamiang en ligt dus buiten de re sidentie Oostkust van Sumatra. De Radja Kongsi Atjeh. Omtrent de muiterij op de //Radja" waarvan indertijd bericht is gegeven, wordt aan de jpJ.-B." uit Penang, den 24n .geseind Donderdagavond is de //Radja" op reis van Edi hierheen door eene kleine bende van atjehsche passagiers gedeeltelijk uit gemoord en beroofd en daarna ter hoogte van Simpang Olim op strand gezet, waar het sehip Vrijdagochtend door de z/Madora" werd aangetroffen met een veertigtal geredde personen. Van de equipage en de passagiers werden min stens zestig man vermoord of vermist en tien gewond. Van de vier engelsche officieren zyn de kapitein en de stuur man gedood; de beide machinisten ble ven gespaard De Atjehers voerden alleen drie inlandsche vrouwen meé en lieten de lading ongedeerd, die thans in prau wen wordt gelost. Vermoedelijk zal het schip met hoog water vlot komen- Daarentegen ontviüg het blad uit Me dan dit bericht Volgens een telegram uit Kotta-radja aan de «Deli Courant'' is op het stoom schip Radjah" den 20sten Juli *s avonds om 10 uur ter hoogte van de Diamant- punt amok gemaakt, en daarna het schip op strand gezet. De kapitein Wood en de stuurman zyr gedood, de twee Euro- peeeche machinisten zyn in het leven gebleven. In het geheel zyn 24 personen vermoord en 16 gewond, terwijl eeuige passagiers als gevangenen het binnen land zijn ingevoerd. Het schip is door onze marine bezet. Daarby teekent het blad aan De //Raya," die eigenlijk #Radja Kongsi Atjeh" heet, en toebehoor^ aan den Chinees The Tiauw Siat, consul van China te Pedang eu hier te lande als een groot pachter en aannemer be kend, vaart onder Nederlandsche vlag. Het aantal dooden en gekwetsten in het vorenstaande telegram uit Medan opgege ven,komt overeen met het officieele bericht omtrent het voorgevallene ontvangen. Ons telegram uit Penang sprak van 60 dooden en vermistenzijn er nu 24 menscheu vermoord, dan zouden er 36 vermist zyn. In een vorig nummer is in het kort den inhoud medegedeeld van de memorie van antwoord betreffende het ontwerp tot onteigening in Bloemendaal ten be hoeve van een nieuwe duinwaterleiding voor Haarlem. Het Hbld. maakt nog melding van de volgende belaogryke beschouwingen ii De opmerking werd gemaakt, ook in de bij het Voorioopig Verslag gevoegde nota van den heer Rutgers van Rozen burg, dat uit de overgelegde stukken niet juist is op te maken hoe groot het watergebied, dat Haarlem thans wenscht te verkrijgen, in werkelykheid is. Uit de overgelegde kaarten evenwel blijkt, dat de leng.o van het ontworpen kanaal ongeveer 6000 M. bedraagt, d. i. van de Brouwerskolk af tot naby de grens Bcheiding tusschen de gemeenten Bloe mendaal en Velsen. Hierby verdient evenwöl opmerking, dat het gedeelte kanaal, lang circa 1200 M., dat het in het bassin verzamelde water zal breDgen naar het pompstation, bestaat uit eene dichte buisleiding, loopende grootendeels langs de Zanderij vaart. Aan de terreinen waardoor die dichte busleiding loopt, zal dus geen water worden onttrokken. Dit schynt van gewicht, omdat juist die ter reinen het meest de gronden naderen, welke in de eerste plaats door de Am- terdamsche Duinwatermaatschappy ge ëxploiteerd zullen worden. Ten behoeve van een hoog-reservoir, eene ptise d'eau, bassin- en draineerleiding ter lengte van 4800 M. zijn benoodigd 63 H.A. duin grond, waarvan alsnu de onteigening wordt gevraagd //Voorts zy, met verwyzing naar de overgelegde stukken, opgemerkt, dat bij de bepaling van het complex der gron den dat is aangevraagd, als grondslag is genomen een verbruik van 60 liter per hoofd en per dag voor 50,000 in woners, met de bedoeling reeds dadelijk zoovele duingronden te onteigenen, dat men door uitbreiding der waterleiding hetzelfde kan krygen voor eene bevol king van 100.000 inwoners. Eene andere berekening die mede tot het resultaat leidt, dat pl. m. 63 5.A. zijn te ont eigenen, doet de behoefte aan water voor Haarlem, naar eene bevolking van 60.000 zielen en een verbruik van 100 liter per hoofd en per dag, stellen op circa 2.200.000 M3. per jaar. Neemt men in de plaats daarvan als puut van uitgang de cyfers genoemd in het rap port van de commissie van onderzoek in sake de duinwaterleiding van Amsterdam en stelt men met haar de bevolking van Haarlem in de naaste toekomst vast op een cyfer van 64 800 zielen met een waterverbruik per dag en per hoofd van 90 liters, dan verkrijgt men een totaal waterverbruik van 2.129,680 M3. per jaar. Bepaalt men het waterverbruik op 100 liter per dag en per hoofd, dan ver- krygt men 2 365.200 Ms. per jaar. Ge deputeerde Staten van Noord-Holland achten dit cijfer het meest nabij de waarheid, omdat by gemis van een tweede leiding, de thans ontworpen leiding in alle behoeften, dit is niet alleen in die van drinkwater, moet voorzien; omdat volgens het rapport van de Amsterdam- sche commissie op het oogenblik, by de belemmering in het verkrygen van nieuwe aansluitingen, reeds 80 liter per dag en per hoold in Haarlem wordt verbruikt en omdat het waterverbruik in andere plaatsen eene grootere hoeveelheid dan 90 of 100 liter bedraagt. z/Welk aantal liters men ook per hoofd en per dag stelle, hetzy yan 90 hetzij van 100 liters, eene raming van 2.200.000 M3 water per jaar gelyk door Haarlem is geschied, mag niet ie hoog worden geacht. Stelt men nu met de voornoemde commissie de jaarlijksche wateropbrengst per jaar en per H.A. op 2725 Ms, dau zou de door Haarlem ontworpen prise d'eau een watergebied van ruim 800 H.A. of eene breedte wederzyds van de prise d'eau van circa 800 M. beslaan. Aannemende, dat het gedeelte tusschen den spoorweg Haarlem—Zand voort en het Noordzeekanaal geschikt voor prise a'eau slechts 2800 H.A. bedraagt ofschoon het door de heeren Schotel en Leyh in hun advies dd. 27 Februari 1891 wordt geschat op 8600 H.A. wordt het aan Haarlem .oekomend even redig gedeelte van het duingebied in het Amsterdam8che rapport gesteld op 1010 H.A., derhalve ongeveer 200 Ii.A. meer dan thans door Haarlem wordt verlangd." z/Wat de ligging der gevraagde ge projecteerde waterleiding betreft, zegt de minister van binnenl. zaken deze is zoo, dat de Amsterdamsche belangen niet kunnen geschaad worden. De diep in het duin ingegraven zanderij vaart ten zuiden van het dorp Overveen vormt namely k als het ware eene natuurlyke grens voor het op dit oogenblik door de Amsterdamsche Duinwatermaatsch. geëxploiteerde terrein. De vaart ligt ge meen met de Brouwersvaart en heeft das Rynlands boezemwater tot diep in het duin doen binnendringen. Aan de thans bestaande werken der Amsterdam sche duinwaterleiding kan het plan van Haarlem derhalve geen Bóhade toe- breogen. //Mocht mettertijd het terrein benoor den die zanderij vaart gelegen voor eene behoorlijke watervoorziening van Am sterdam inderdaad noodig zijn, dan zal dit geenszins door de werken der Haar- lemsche waterleiding wo den belet, dank zy der breedte, welke de duinery te dier plaatse bezit. Het is bekend dat de commissie van onderzoek in zake de duin waterleiding van Amsterdam by de op making van haar rapport is uitgegaan van de onderstelling dat de duinenreeks benoorden den spoorweg HaarlemZand- voort tot ongeveer de eigendomscheiding van jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hoge landen in de naaste toekomst dienstbaar zoude worden gemaakt, deels voor eene (nieuw aan te leggen) leidicg voor Haarlem, deels voor de uitbreiding der bestaande waterleiding voor Amsterdam. Zy heeft daartoe op bewuste terreinen nieuwe leidingen geprojecteerd ongeveer in den vorm eeaer O. De richting der thans door Haarlem ontworpen leidiDg is zoodanig gekozen, dat zy ongeveer samenvalt met de oostelijke bocht van die O. Rekening houdende met het zeer ge accidenteerd duinterrein en met de be staande wateren van de gemeente Bloe mendaal en de bestaande waterleiding voor het krankzinnigengesticht //Meeren- berg", ie zy zooveel mogelyk oostwaarts opgeschoven. Eene verplaatsing in nog meer oostelyke richting, zoo al mogelyk ten opzichte van de formatie van het ter rein, kan niet geschieden, zonder de be langen van Bloemendaal en van het ge sticht //Meerenberg" in gevaar te brengen. //Het nuttig eflect van de door de Am sterdamsche waterleiding eventueel aas le leggen westelyke leiding, welke door de meergenoemde commissie is aangege ven, blijft dus volgens het ontwerp zoo groot mogelyk, en het feit dat die com missie twee leidingen ontwierp, doet veronderstellen dat zy, wegens de breedte der duinstrook dia hen scheidt, elkander niet behoeven te beheerschen. Neemt men voortB in aanmerking dat het be twijfeld wordt dat de Amsterdamsche Dninwatermaatschappy haar terreio op de meest voordeelige wijze exploiteert, dat uicbreïdïng van haar prise d'eau in de richting van Noordwykerhout niet is nitgesloteö, terwy 1 zij door het tot stand koenen der Eaarlemsche duinwaterleiding 23 pCt. van den ganschen watertoevoer, die thans te Haarlem wordt verbruikt, voor hare consumenten in de gemeente Amsterdam verkrygt, dan meent de Re geering nog te twijfelen of de vrees, ook uitgedrukt in de Nota van den heer Rutgers van Rozenburg, dat de totstand koming der Haarlemsche duinwaterlei ding schade zal toebrengen aan de tegen woordige of toekomstige belangen der gemeente Amsterdam, werkelyk goeden grond heeft z,N*ar aanleiding van het in het Voor ioopig Verslag aange roerde, dat eene af zonderlijke waterleiding voor drink water en eene voor schrobben, wasschen enz voor Haarlem zou kunnen aangelegd worden, en dat in dit geval de put by de Brouwerskolk voor drinkwater zou kunnen dienen, zij vermeld dat deze put, die in Dec. 1890 per etmaal eene hoe' veelheid ga! van ruim 450 Ms, thans slechts 870 Ms levert, terwyl blykeus de analysen, het water een te groot ge halte aan organische bestanddeelen bevat om voor het gebruik geschikt te achten, terwijl het bovendien te veel yzergehalte heeft. Ook al mochien langs scheikun digen weg die seoadelyke bestanddeelen daaraan zijn te ontnemen, dan nog blyft da hoeveelheid te gering om den put als prise d'eau te benuttigen. De waarne mingen, die sedert Juli 1890 tot heden regelmatig geschieden, hebben aange toond, dat het gebied, waaruit de put het water ontleent, beperkt is, daar de capaciteit vermindert en het niveau daalt. Het maken van meer put-en zoude slechts strekken om het gebied des te spoediger uit te putten. Ai ware echter de capaci teit dezelfde gebleven, dan zoude de hoe veelheid slechts 9 liter per hoofd en per etmaal bedragen, eene hoeveelheid, die voor drinkwater, het schoonmaken en bereiden van spijzen en andere doelein den, waarvoor uitsluitend zuiver water wordt gevorderd, ten eene male onvol doende is, ongeacht nog het bezwaar, dat water voor andere doeleinden, het geen toch eene zekere mate van zuiver heid dient te bezitten, io de nabyheid van Haarlem niet te vinden is. Wat den aanleg van dubbele leidingen betreft, zoo werd reeds in het Voorioo pig Verslag terecht aangemerkt, dat de controle op het gebruik van drinkwater hoogst moeielyk zal wezen, terwijl de mogelijkheid dat het min zuiver rivier- of ander water ook tot drinkwater zal worden gebezigd, de volksgezondheid in gevaar zal brengen. Wedstrijden. De uitslag van den schaakwedstrijd, die te Groningen van 21 tot 24 dezer gehouden is, is geweest, dat in de eerste klasse aan de heeren jhr. A. E. v. Fo- reest te Amsterdam en R. J. Loman te Londen ieder de helft van de eerste en tweede pry zen (f75 voor ieder) en aan den heer J, Vyzelaar te Amsterdam fcde derde pry's (f 30) is toegekend. In de tweede klasse is de eerste prijs (f 50) gewonnen door den heer H. Post- ma te Groningen en de tweede prys (f 30) door kapt. H. B. van Rhyn te Groningen, ORKAAN. Maandag en Dinsdag woedde op Nieuw Schotland onafgebroken een or kaan, zooals daar in 35 jaren niet voor gekomen was. Twee dagen lang viel de regen by stroomen neer. Boomen wer den ontworteld, huizen weggevaagd, schepen vergingen, het gehoele electri- sche draden net werd vernield. Een meisje van 12 jaren werd gedood, doordat zy in aanraking kwam met een afgebroken electrische geleiddraad; een groot aantal personea werden gewond door vallende schoorsteenen, ronddwarrelende dakpan nen en instortende muren. Een 20-tal schepen werd tegen de kusten in stuk ken geslagen: hat stoomschip HDorcas" en de eteenkolenbark //Etia Stewart" vergingen, 20 der opvarenden verdron ken. Men verkeert in ongerustheid over het lot van de //Carroll," die met 300 reizigers aan boord uit Boston naar Kaap Breton vertrokken is. Een 68-jarige vrouw te 01- deboorn, inwonende bij hare 95-jarige moeder, ging Woensdagavond een boodschap doen. Zij kwam niet terug en Donderdagmorgen is haar lyk uit de ri vier de Boorn opgehaald. Het lijk van den hertog van Saksen Cobnrg-tiotha is Woensdag gekist en overgebracht naar een der benedenvertrekken van het kasteel Reia- harnsbrunn. Donderdag werd een lijk dienst gevierd, Vrydag en heden is h6f lyk ter bezichtiging op een praalbed ge plaatst. Maandag wordt het lyk naar Coburg overgebracht, waar in de St. Mauritiuskerk een lykdienst gevierd zal worden. Het hof te Berlyn zal 3 weken lang in den rouw gaan. Heden zou de nieuwe hertog in de vereen igde zïiting van den Landdag den eed afleggen, Hetfiamburgschezeilschip Raypoot- is op weg van Engeland naar Valparaiso met man en muis vergaan. De bemanning bestond uit 20 koppen. De zwemwedstrijd om het kampioenschap der wereld tusschen den Engelschman Nuttall en den Ame rikaan M' Cuaker by Rochdale is door Nuttall gewonnen, die de myl aflegde in 26 min. 8 sec. waardoor tevens hei record (28 min. 7 Bec.) verbeterd is. In de Fanny-raya to Lanra- hiitte in Silezië heeft Donderdagoch tend een vreeselijk ongeluk plaats gegrepen. Aan den ingang van den put bespeurde men dat er eene uitstroo- ming van gas had plaats gehad. On- middellyk werden er onder toezicht van den Beryratk Hoffman maatregelen tot redding genomen en achtereenvolgens 47 znynwerfcera ea 7 ambtenaren in be- wusteloozen toestand uit de myn te voorschijn gebracht. Vele geneesheeren, zoo eindigt het telegram, werken met gevolg aan het weduropwekken van het leven. George Dixon de bekende Amerikaansche bokser, heeft zich te New-York geme'en met den Engelsch man Plimmer. Na een verwoed gevecht met wisselende kansen, werd de zege aan Plxmmer toegekend. Een groote menigte, waaruit na iederen goed 6oe- gebrachten slag een luid gebrul opsteeg woonde den wedstrijd by. Uit York County in Pennsyl- vanië wordt een geval gemeld, dat het volksgeloof beve8:igt, als zouden slaogeM geen kwaad doen aau kleine kinderen. Zekere *mrs. Jacob Loan hoorde haar 3 jarig meisje, dat buiten voor de deur in het gras zat te spelen, lachen, en naar buiten loopende om te zien wat de kleine zoo amuseerde, stond zy voor een tooneel, dat haar het bloed in de aderen deed stollen, z/Mama, mama 1" riep de kleine, «zie twee levende carpet rags terzelfdertijd een copperhead-slang, die zij vasthield, aan hare moeder toonende. Met wonderlijke tegenwoordigheid van geest riep de rouw tot het meisje #Breng ze mij, lieve", waarop de kleine meid in iedere hand eene slang greep en er mee naar hare moeder kwam toe- loopen. //Zet ze neer", riep de moeder, ^en laat mij ze zien loopen", wat de kleine deed, doch tegelyktertyd bemerkte de slangen de vrouw en de kleur van de koperpiek op den kop begon donke? te worden, het zekere bewys dat zy boos werden, terwijl zij op mrs. Loan kwa men aankruipen. Met de wanhoop in het hart liep de moeder om de slangen heen, greep haar meisje, vloog met haar in de armen in huis, sloeg de deur toe en viel daar achter bewusteloos op den grond. Haar achijarig knaapje hoorde den val en liep om hulp naar den vader, die gelnkk g niet verre van huis werkte; hy kwam. toeloopen en vond nog de slangen voor de deur, die hy spoedig afmaakte, De schok voor de moeder was zoo groot, dat zy bedlegerig is. terwyl de kleine meid hoegenaamd niet tevreden is over mama, die haar hare speelkame raadjes heeft afgenomen. Twee blinden staan langs den weg, hun eeuwig deuntje herhalend en klagend, dat blind zyn toch zoo ongelukkig is. Een wandelaar nadert en vraagt hun Zij gij waariyk zoo ongelukkig? Och ja, mynheer! antwoordden beide. - Is het omdat gy het daglicht mist Och neen. Men kan niet betreu ren. wat men niet kent. Wy hadeteu gaarne een flesch wijn en dat laten onze middelen niet toe, zeide de eendaar van kennen wij den smaak. Een lekker gebraden tkieken zou ook welkom zijn, sprak de andere; dat hebben wy reeds geproefd, Goed, seïde de wandelaar, hier is een goudstuk en ga daarmee in gind- schen restaurant eene flesch en een kie ken opsmullen. Wil ik u geleiden Ho, neen wy kennen den weg Dank u mynheerriepen de beide blin; den, en de heer trok er van door, zon der iets te gevca. De twee blinden, die elk van zijnen kant dachten., dat do kameraad het goudstuk beet had, trokken naar de herberg, aten kieken, dronken wyn en toen alles op was, zeiden zy beiden Betaal nu. maar. Ik? betaal gy zelf: gy hebt het geld l

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 7