NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. H H H IJ HI Me Jaargang. Dinsdag 5 September 1893. No. 3121. ABONNEMENTSPRIJS: ADYERTENTIËN: STADSNIEUWS. FEUILLETON, HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden Afzonderlijke nummers Geïllustreerd Zondagsklad, per 3 maanden franco per post f 1,20. 1,65. 0,05. 0,30. 0,371. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiera. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOH Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de PuUicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Suce., Pari;, 31 to Faubourg Montmartre: Haarlem; 4 Sept: 1893. Etnige bewoners ven de Oranjestraat en de de Cleicqstraat veraoeken aan B. en W. de sloot tusschen die stra ten te dempen, daar deze zeer dikwijls wordt verontreinigd en de alvoer zeer dikwijls door verstopping van den dui ker niet plaats heelt. B. en W. stellen voor, hierop gun stig te beschikken, mits adressanten de heltt bijdragen in de kosten, die /4jo. voor dempen en f 120. voor af sluiten bedragen. In druk verschenen zijn het door de Sociëteit „de Kroon" onlangs aan den Burgemeester gedaan exploit en het daarna door haar aan den Raad gerichte adres. Deze stukken lalden woordelijk als volgt „Op heden den Veertienden Augus tus 1800 drie-en-negentig. Ten verzoeke van: Anthonie Haart- man, Henri Ellas Jung, Cornells Mom maas Cs,, Gerardus de Vleeshouwer, Thomas Anthonie Donneé, Jan Gerardns Hetjens, allen wonende te Haarlem, te zamen uitmakende het Bestuur van de Vereeniging de Sociëteit „de Kroon", behoorlijk volgens de wet als rechtsper soon erkend, domicilie kiezende bij mij deurwaarder. Heb ik Martinns Jacobus Waning, Deurwaarder bij de Arrondissemenls Rechtbank te Haarlem, wonende en kantoor houdende aldaar aan de Koning shaaf No. izrood. geïnsinueerd: De gemeente Haarlem, krachtens de gemeentewetvertegenwoordigd door den burgemeester dier gemeente, mits dien mjjn exploit doende ten Raadhulze aldaar en sprekende met den heer jhr. xnr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, burgemeester dier gemeente. Dat door de leden der genoemde ver- eenigisg was besloten Zaterdagavond twaalf Angnstns jongstleden des avonds ten acht nar eene feestelijke bijeenkomst te houden met hunne dames en gein- trodneeerden dat het bestuur daarvoor de noodige maatregelen had voorbereid en de bij eenkomst volkomen isgevolge de bepa lingen van het huishoudelijk reglement wzs samengekomen, zijnde er uitslnitend leden met hunne dames en geïatrodu- ceerden in de zaal en mitsdien eene besloten gezelschap binnen eigen muren bijeen dat desalniettemin, nadat deze samen komst geopend was, de commissaris van politie dezer gemeente met een inspec teur, een adjunct-inspecteur en zes agen ten van politie is binnengekomen, en onder het voorgeven, dat men hier bijeen was in openbare vermakelijkheid, de samenkomst gelast heeft uiteen te gaan, waaraas zonder verzet is voldaan dat de president der vereeniging wel terstond tegen die geheel onwettige han deling heeft geprotesteerd, doch des on danks genoemde commissaris van politie zijn bevel is blijven handhaven, hetgeen aan de vereeniging eene groote schade heeft berokkenddie zij begroot op eene som van vijftienhonderd gulden (f Dat de gemeente aansprakelijk Is voor de onrechtmatige daden van hare amb tenaren, en mitsdien de gemeente Haar lem aan de Vereeniging zal hebben te vergoeden de schade haar door deze onwettige handeling van den Commis saris van Politie aangedaan, en mijne re quit anten in hunne quallteit mitsdien Protesteeren, tegen de gemelde handelingen van den Commissaris van politie en de door de Vereeniging geleden schade met aan zegging dat zij die schade zullen ver halen daar en wnnr zy zullen goedvin den te behooren. Afschrift heb ik gelaten van dit exploit aan hem tot wien ik sprak. De kosten zjjn <3.40. (Was geteekend.) M. J. WANING, Deurw. Voor afschrift. (gel,) M. J. WANING. Aan den Raad der Gemeente Haarlem. Geven eerbiedig te kennen: Antonie Haartman, Henri Elias Jung, Cornells Mommaas Can., Gerardus de Vleeshouwer. Thomas Antonie Donnée, Jan Gerardus Pietjens, inwoners van Haarlem, te samen nitmake.de het Be stnnr der Vereeniging de Sociëteit „de Kroon," volgens de wet nis rechtsper soon erkend, en mitsdien tot petitionee- ren bevoegd. Dnt het Huishoudelijk Reglement hun ner vereeniging zooals het luidde vóór 11 Augustus jongstleden de bevoegdheid aan het Bestuur verleende, om bij Ker mis en feestelijke gelegenheden eutrée- geld te heffen van hare gefatroduceer- den Dat op eene Algemeene Vergadering van de leden, 11 Angnstns gehouden die bevoegdheid van het bestuur aldus is uitgebreid in dier voege, dat mede by kermis en feestelijke gelegenheden, de introductie kan worden uitgestrekt tot ingezetenen van Haarlem en omwo ners, en van alle deze entréegeld kan wor den geheven; Dat de leden mede besloten hadden, ter gelegenheid dat het gezelschap van Frits van Haarlem voor de 10de maal in Haarlem optrad, een leest te geven aan leden en gelntrodnceerden, en het bestuur besloten had by deze gelegen heid gebruik te maken van de nieuwe aan hem verleende bevoegdheid; j Dat op deze en op geene andere wjjze op Zaterdag ia Augustus de ledén der Vereeniging met hunne geïatro- duceerden waren bijeengekomen in het Socleteitsloczal, woning van de Vereeni ging, en als zoodanig even onschendbaar al die van een particulier, toen de Com missaris der Politie te dezer stede met eenige agenten binnentrad, aanzeggende dat de aanwezigen het lokaal hadden te verlaten, omdat hier gegeven werd eene publieke vermakelijkheid Dat de Voorzitter van het Bestuur eerst tegen die opvatting heelt gepro testeerd, en betoogd, dat die opvatting ten eenenmaie was ia strijd met het reglement, dnt wettig was vastgesteld, en geheel was nageleefd, doch dat ge noemde Commissaris van Politie zijne opvatting volhield en aanzeggende, dat mes het Vereeniglsgslokazl had te ver laten en by het anders met den ster ken arm zcu doen ontruimen; Dat ten einde ieder conflict met de Politie te voorkomen, het be stuur daarop aan de aanwezigen ver zocht heeft het locaal te verlaten, waar aan is voldaan Dat het Bestuur er piijs op stelt te verklaren wat deswege ook door onjuiste courantenberichten moge zijn medegedeeld dat niemand zegge niemand de Socleteiiszaal, waar het feest gegeven werd is binnen gekomen, dan nadat hij door het Be- stunr behoorljjk was geïntroduceerd, [en op grond daarvan eene introductiekaart was uitgereikt Dat het Bestuur het mondeling aan den Commissaris van Politie gedaan protest, Maandag 14 Augustus schrifte lijk aan den Burgemeester der gemeen te heeft herhaald, ten einde alle forma liteiten tot het eventueel vorderen van schadevergoeding in rechten, behoorlijk in acht te nemen Dat het Bestuur evenwel wil toonen de schade, die aan de Vereeniging de Sociëteit „de Kroon" is toegebracht, door de gesignaleerde onrechtmatige handelingen van een der Gemeente ambtenaren, in der minne te willen re gelen en daarom den raad beleefd ver zoekt, aan de Vereeniging te restitu eeren de schade, aldus geleden, welke bij het schriftelijk protest aan den Bur gemeester is begioot op vijitien honderd gulden. Dat Immers aan het geëngageerde gezelschap vai den Heer van Haarlem voor dien avond is moeten worden uit gekeerd een bedrag van 350,— teruggegeven aan intro- dnctiegelden 40, verlies voor het Buffet dat ten bate der vereen!- ging wordt geëxploiteerd u 160, SS°> Hetwelk over 3 avonden berekend, zon maken een bedrag van/1650,—. Dat het Bestuur, hierbij niet eens in rekening brengende de niet verkochte programs, de onnut geplaatste adverten ties, aangeplakte biljetten, grosso modo eene berekening had gemaakt tot een bedrag van ƒ1500,doch thans zich daaraan niet meer wil houden, al reser veert het zich het recht, om ia rechten het bedrag precies op te maken en te vorderen Dat vermits echter Zondig uit eigen beweging, en ten eiade den Burge meester behulpzaam te zijn, geen feest gevierd is, en Maandag, na bemiddeling met den Burgemeester, alleen door de leden feest gevierd is, zij ia der minne het verzoek om schadevergoeding wil len bepalen tot ƒ650,echter in dit opzicht uitdrukkelijk ai hun rechten resérveerende, voor 't geval er langs dezen weg met de gemeente geen schik kingen te trelïen zijn. Dat het Bestuur eindelijk de opmer king niet mag achterwege honden, dat het, indien het op dit request geen antwoord mocht hebben bekomen Vrij dag za September, er voor honden zal, dat de Gemeente niet bereid is de schadevergoeding hierboven omschreven in der minne te regelen. (Get.) A. Haartman, Henri Jaag, C. Mommaas Cr,, G. de Vleeshonwer, T. A. Donnée, J. G. Pietjens. Zondag jl. hield de Postduivenver- eeniging „de Lnchtgids" hare wedvlucht van nit Venlo met jonge dniven (broed '93). Afstand 155 K.M, De dniven werden door de goede zorgen van den heer stationschef om 7 unr G. T. met heldere lucht en N. W. wind in vrijheid gesteld en kwamen aan als volgt: re de heer F. Hoff 9 u. 56 m. 20 sec. 2e J.Schoraagel 9 n. 57 m. 45 sec. 3e Lenrs 9 u. 59 m, 32 sec. 4e K. Siegerist 10 n. 12 m. 4 sec. 5e J.P. Brian n u. 34 m. 48 sec. Terwijl de prys voor de 2 eerstge- toonde duiven van é:n eigenaar werd behaald door den heer J. Leurs en de prijs voor de drie eerstgetoondes door den heer F. Hoff. Zaterdagavond brachten de „spoor- abonaés" op Amsterdam, vergezeld van een twaalftal muzikanten van het Stedelijk Muziekkorps, aan den heer van IJsseldyk eene serenade, die opgeluisterd werd door het ontsteken van bengaalsch ar. De heer Verschuur sprak daarop den heer IJsseldyk toe en wenEchte hem geluk met zjjse benoeming sis Ridder der Oranje-Nassau orde. Zondag werden op de schietbanen onder Overveen de onderlinge schiet wedstrijden gehouden voor het kader en de officieren van de d.d. schutterij al hier. De uitslag was als volgt: Wedstrijd op 150 meter voorjhet kader, re prijs segt. A. Hoogveld 47 punten, ze korpl. H. van Daalen 35 3e J. L. van Songe33 4e Tamb. de Jonge 33 5e Tamb, Maj. W. Reijne 28 6e „Sergt.H. v.d. Weetering 27 7e Korpl. J. Lentelink 25 terwijl een extra prijs behaald werd door den ond-fourier F. J. Verzijlbergh met 49 pnnten. Ia de aid. op 150 meter voor officieren,' werd de iste prijs behaald door den heer W. F. Roosdorp, luitn. kwartiermeester met 47 p. Den verderen uitslag zullen wij in een volgend nummer mededeelen. Aan het Noorderbuitenspaarne dicht bij de werf Conrad liggen geregeld een aantal balken in het water. Zaterdag avond circa 6 uur waren twee kinderen daarop aan het spelen, toen plotseling een hnnner ongeveer 5 jaar oud, het evenwicht verloor en te water viel. Met zeer veel moeite werd het kind, dat reeds onder de balken was geraakt,' door den werkman van Leyenhorst die joist van den Conrad kwam, gered. Men maakt ons de opmerking, dat deze balken wanneer het heeft geregend zeer glad zijn en dus gevaarlijk vaor de kinderen, die er met groote voorliefde op spelen. Daar de kleinen er van de wal af op kunnen stappen, zon eene afsluiting daar waarlijk niet overbodig wezen. Door den district veearts en den chef-veldwachter te Sloten (N. H.) is la verschillende stallen een onderzoek ia- gesteld, waarbij hun gebleken is dat door een tweetal veehouders geen aangifte was gedaan van besmettelijke vlekziekte, bjj hun varkens heerschende; tegen hen werd proces-verbaal opgemaakt. De Raad der gemeente Velsen be schikte afwijzend op een uit Sandpoort gedaan vetzoek, om de aanhangige plannen tot verplaatsing der secretarie van Sandpoort naar Velsen, niet nit te voeren. Naar hei engehch VAN FLORENGE WARDEN. 2) hoofdstuk l Bij deze woorden van hare moeder, bedekte een vorige blos de wangen van Harriet, een verlegen meisje met iets angstigs in kaar oogopslag en zg begon te stamelen. «Hg zeide slechts mama, dat wanneer de boom aan den an deren kant den abrikozenboom te veel in de schaduw plaatste, hg er een tak voor mg zoo afhakken." Met de oogen op den grond gevestigd en het hoofd een weinig achterover, hoorde lady Constantia deze verklaring aan, en een uitdrukking van koele verstoordheid over deze zwakke tegen spraak, verspreidde zich op haar gelaat. «Dat was geheel onnoodig!" zeide zg. «Niets dan een middel om kennis te maken. Zoolang die menschen op de Priory wonen, zult gij zonder mg geen enkel oogenblik in den boomgaard vertoeven." Daarna wendde zg zich tot de gastvrouw, strekte hare hand uit en zeide nu op een toon van deelneming «Vaarwel, ik weet dat het uwe schuld niet is, en dat het u evenzeer moet grieven als mg vooral nadat er verleden jaar zulke fatsoenlijke menschen woonden." «Jawel, maar die hun huur niet betaalden, en verscheidene dingen braken, wat wg later eerst ontdekten," zeide mevrouw Hoad>Blean. «En zjj hebben ook schulden id het dorp achtergelaten", zeide Pameta, de tweede dochter zachtjes, hoewel hare zuster haar wenkte om zich stil te houden. «Zg werden in elk geval door iedereen ontvangen," zeide lady Constantia, nog hoogmoediger dan zooeven, «en zij deden hier den omtrek geen schande aan Zij ging de deur uit en betrad de nauwe gang van het oude en ouderweteche dorpshuis toen zij zich plotseling iets herinnerende, terugkeerde en zeide«Ik heb vandaag op hunne boerderij eene dorschmachine zien staan, zoodat zij er waarschijnlijk morgen mee aan het werk gaan. Ik zal vroeg in den morgen aanwezig zijn om er mg tegen te verzetten, dat er jacht op ratten zal worden gehouden, eene soort liefhebberij, die zulke ruwe jongelingen zeer gaarne zullen uitoefenen." «O, wat ik u bidden mag laat hen toch ongemoeid!" zeide de arme mevrouw Road-Blean op angstigen toon. Hare bezoekster was echter verdwenen, en stapte reeds door de dorpsstraat, met een paar groote schoenen van het een of ander systeem aan hare voeten, die de eigenaardigheid bezaten, dat zij moer gerucht maakten dan ieder ander soort, zelfs op een zand weg. De verlegen Harriet, moedeloozer dan ooit, volgde haar, geschoeid met een paar, dat wat kleiner was, met moeite. Me vrouw Blean keek angstig en verdrietig voor zich, zette zich weer neer en nam haar naaiwerk ter hand. Pamela snelde naar hare moeder, sloeg hare armen om haar hals, en drukte een kus op haar voorhoofd. «Wees niet verdrietig mama!" zeide zg. «Hetis natuurlgkver velend zulke menschen tot huurders te hebben, maar zij betalen goed, en dat zegt toch ook wat, niet waar?" «Dat zegt helaas alles, lief kindzeide hare moeder mis troostig. «Ik weet niet wat wg gedaan zouden moeten hebben, als wg znlke huurders hadden gekregen als de Bomseys verleden jaar, die zooveel wilden verbeterd en veranderd hebben, dat wfj zelf op de Priory hadden kunnen blgven wonen. Ik weet, dat die menschen zonder afkomst zgn, en dat die mgnheer St. Bhadegund zelf een man zonder opvoeding is, maar hg kijkt niet op wat geld, is eerlgk, en wenscht niets veranderd te hebben. Werkelgk," vervolgde het moedig vrouwtje en haar woorden eindigden in een snik, «het heeft mg den laatsten tgd zooveel moeite gekost om rond te komen «Dat alies is Edwards schuldriep Pamela uit en sprong vol verontwaardiging van haar stoel op. «Waarom tracht hg niet wat geld te verdienen, in plaats van altgd u lastig te vallen? Het is een schande! Denkt gg dat Jane en ik als wg jongens waren, onzen tgd in ledigheid zouden door brengen en het onze moeder steeds lastig zouden maken ;met haar om geld te vragen Meisjes zooals wg, zouden iets doen iets om u te helpen, als het eene vrouw maar niet meer tot een schande werd aangemerkt om te werken dan een man om niets

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1