NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. lie Jaargang. Woensdag 13 September 1893. No. 3128 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. LANDBOUW. FEUILLETON. ii iimn; HAARLEMS IAGBLAD Voor Haarlem per 3" maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM, Hoofday ent en voor hel Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. Haarlem, 12 Sept. 1893. f Hedenmorgen is het 3de bataljon yan het 4de reg. infanterie, alhier in garnizoen, uit het kamp te Laren ten 9 uur teruggekeerd. Ter ontvangst hadden zich op het perron verschil lende officieren van leger en dienst doende schutterij opgesteld, terwijl de muziek van laatstgenoemde voor het station speelde. Nadat de ont vangst had plaats gehad, trokken de troepen met de muziek voorop naar de infanterie-kazerne, waar de luit- kolonel de heer N. W. Hofstede het bataljon toesprak én ook de heeren officieren voor hunne belangstelling bedankte. He algemeene vergadering van den Nederlandschen Kolf bond, welke op Maandagavond was uitgeschreven in de „Vereeniging", des avonds ten 8 ure, werd eerst kwart voor negen ge opend. Haar de voorzitter op dat oogen bïik nog afwezig was, werd de bijeen komst door de penningmeester, den heer Vos, met een kort woord geopend, waarna de heer C. Witte veen Cz., se cretaris van den Bond de notulen van de vorige algemeene vergadering- voorlas. Onder de voorlezing was de voorzitter, de heer Eisma verschenen. Uit het verslag van den penning meester bleek dat de rekening over 1892 in ontvangsten en uitgaven sluit met een voordeelig saldo van/147.625. He ontvangsten bedragen 331,58, de uitgaven ƒ183.958. Hoor een com missie van 2 personen uit het midden der vergadering benoemd, werden de rekening en verantwoording goedge keurd. f,"1 Hierna had de verkiezing plaats van een lid van het Hoofdbestuur voor Zuid-Holland wegens bedanken van den heer H. Ie Coultre. Bij accla matie werd gekozen de %heer Lagrand te Boskoop, die de benoeming aannam. Ook werden hij acclamatie herbenoemd de periodiek aftredende bestuursleden de heeren C. W. Eisma te Bolsward en A. P. L. Spuybroek te Goes en werd gekozen in de plaats van den heer J. H. Berkels te Schiedam, die voor eene herbenoeming niet in aan merking wenschte te komen, de heer M. J. Vincent te Schiedam. Hoor den secretaris werd medege deeld dat de Bond op het oogenbïik 16 clubs, 10 algemeene leden en on geveer 400 gewone leden telt. Hierna kwam in behandeling het voorstel van de kolfclub „de Prins van Oranje" te Goes, hetwelk luidt als volgt He kolfsocieteit „He Prins van Oran je" te Goes noodigt het Hoofdbestuur van den Nederlandschen Kolf bond uit: a. Eene volledige beschrijving te ge ven voor eene, aan alle eischen vol doende kolfbaan. b. Heze mede te deelen aan alle club§, met verzoek bij het aanleg gen van nieuwe, of het veranderen van bestaande banen, zooveel moge lijk naar het aan te geven model te werken. He voorzitter deelt mede dat het hoofdbestuur dit voorstel belangrijk genoeg acht om het in ernstige over weging te nemen. Punt 9 dat wordt behandeld voor punt 8 behelst de loting waar de vol gende vergadering zal plaats hebben en aanwijzing van de plaatsvervang ster. Een langdurig debat ontspint zich over de kwestie, dat verscheidene kleine plaatsen niet de voldoende ge legenheid bieden om er eene verga dering en wedstrijd te doen houden, en zij dus niet in aanmerking moe ten komen voor de loting. Bij het behandelen van dit punt ontstond tevens de kwestie, welke tot onaangename heftige discussiën leidde, of nml. „de Zaanstreek" te Koog a. d. Zaan, als jongste aange sloten club nu aan de loting mocht deelnemen of niet. Er kwamen nml. nog slechts een paar plaatsen voor de loting in aanmerking. Ondanks allerlei betoogingen tot wei-toelating wilde de voorzitter „de Zaanstreek" buitengesloten zien, zoo dat ten slotte werd besloten de ver gadering er over te laten beslissen. Er werden twee stemmingen gehou den, omdat de eerste zonder controle geschiedde. He resultaten der heide stemmingen waren niet gelijk, maai de conclusie was, dat „de Zaanstreek" niet mocht meedoen. He uitslag van de loting is, dat Zuid-Scharwoude wordt aangewezen als de plaats, waar de volgende ver gadering zal plaats hebben. Helft is de plaatsvervangster. Omtrent punt 8 vaststelling van het reglement voor de wedstrijden en van wijzigingen in het reglement van den Bond wordt besloten wegens het verge vorderde uur en de uitgebreidheid van het onderwerp, dit punt in eene vol gende vergadering te behandelen. Nadat nog eenige punten van min der belang werden behandeld, wordt de vergadering ten 10% ure door den voorzitter gesloten. Maandagavond was de stand van het kolfconcours ten opzichte van de lste serie van den korps wedstrijd, behalve de reeds gemelde vereeni- gingen, aldus Nieuwe Niedorp 81, Helft 94, Boskoop 61, Zuid Schar- woude 104, Koog aan de Zaan 61, Goes 99 en Haarlem (kolfclub „Haar lem") 102. Tot dat oogenbïik was dus „Schie dam," met 1Ö9, nog de hoogste. Het hoogste aantal punten in den personeelen wedstrijd had Maandag avond J. Blom uit Noord Scharwoude die 51 had geslagen. Te 2 uur Hinsdagmiddag was de stand van den korpswedstrijd als volgt„Keer niet" 244 „Zuid-Schar woude" 222 en „Schiedam" 194 He overige vereenigingen komen niet meer in aanmerking. He laatste serie zal nu moeten uitmaken, welke van bovengenoemde vereenigingen winnen zal. Wat den personeelen wedstrijd be treft, staan twee leden van „Keer- niet" bovenaan, de heer C. Witte veen met 91 en de heer A. J. Bronkhorst met 88 punten. Berde is de heer J. Kist te Zuid-Scharwoude met 87 punten. Ook hier zal de 3de serie be slissend zijn. Bij het biljartconcours is het giste ren gemaakte aantal punten, 34, nog niet overtroffen. Maandagavond vergaderde in de „Korenbeurs" de afd. Haarlem en Om streken van de Holl. Maats, van Land bouw. Toen de notulen waren gelezen en goedgekeurd deed de voorz. de heer Fr. Lieftinck, eenige mededee- lingen over den door de afd. gehou den cursus in hoefbeslag. He leider van dien cursus, de lste luitenant paardenarts Rijnenberg, is naar Breda vertrokken en in zijn plaats zal zijn opvolger de luit.-paardenarts Quadek- ker de taak verder vervullen. Het Bestuur heeft namens de afd. aan den heer Rijnenberg een klein ge schenk ter gedachtenis aangeboden, waaraan de vergadering door applaus hare sanctie verleent. He heer Rijnen berg heeft bij zijn vertrek eenige hulpmiddelen bij zijn onderwijs aan de afdeeling geschonken. Hiervoor wordt hem dank gezegd. He Voorz. wees ook op hetmateri- eele succes, dat de leerlingen van den cursus van hun diploma hebben. Vooral in de laatste jaren wordt dit vooral op prijs gesteld. Binnenkort zal door de afd. den financieelen steun van het Hoofdbestuur en van Prov. Staten van Noordholland ervoor weder worden verzocht. He vereeni- ;ing Hollands Noorderkwartier zal weer ƒ300 geven als vergoeding van reis- en verblijfkosten voor de leerlin gen van den aanstaanden cursus. He rekening en verantwoording wordt gesteld ter onderzoek in han den van de heeren G. F. Evelein, M. J. Hengeveld en Andries Winkler. He heer mr. H. Ph. de Kanter bracht kort verslag uit over de laatstgehou den algemeene vergadering, waarna tot afgevaardigden voor de algemeene vergadering op Vrijdag 15 Sept. te Amsterdam te houden, werden be noemd de heeren Lieftinck en de Kanter. Haarna ging men over tot behande ling van de punten van beschrijving voor die vergadering. He afd. was met het hoofdbestuur van oordeel, dat de invoering van het puntenstelsel (voor stel van Leiden) niet uitvoerbaar is; zij besloot op advies van den heer M. J. Hengeveld, liever bij de Regee ring aan te dringen op een algemeene wet op de keuring van vee en vleesch, dan op imperatief gestelde afmaking (en vergoeding door den Staat) van aan tuberculose lijdend vee, wat door eene andere afdeeling werd voorgesteld. Het advies van denzelfden spreker was er niet voor, om imperatief te stellen de vergoeding door het Rijk van we gens mond- en klauwzeer afgemaakte dieren en van de kosten van opstal len. Spreker vreesde, dat een impera tief voorschrift in deze verslapping van voorzorgen en van maatregelen tegen verspreiding zou kunnen be werken. Haartegenover voerden de heeren Lieftinck en de Kanter aan, dat het zaak is dat de Regeering bij het minste verschijnsel der ziekte gestreng optreedt daar men in Engeland en Huitschland gretig elke gelegenheid aangrijpt, om de grenzen voor ons vee te sluiten, om eigen veehouders daardoor te hevoordeelen. He beslissing in deze zaak blijft aan de afgevaardigden overgelaten evenals over het voorstel om een Staats-landbouw-hypotheekbank te trachten opgericht te krijgen. He afd. is er voor, dat het Hoofd bestuur afschaffing van den vleesch- accijns tracht te verkrijgen. Na deze besprekingen ging men over tot de verloting, waarvoor o, a. eenige van de eigenaardig fraaie voor werpen der nieuwe friesche nijverheid (snijwerk op aarde) van Steenstra en Hoekstra waren aangekocht. Hier ter stede is Maandag overle den de heer J. A. Maigret. Wegens zijne deelneming aan den oorlog van 1830/1831 was hij gerechtigd tot hel dragen van het Metalen Kruis. Hij werd ruim 83 jaar oud. In „Weten en Werken" had Maan dagavond eene vergadering plaats van de afdeeling Haarlem en Omstre ken der Nederl. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. Voorna melijk was men bijeengekomen voor de benoeming van afgevaardigden voor de algemeene vergadering dezer maatschappij te houden den 20sten dezer en wel te Amsterdam. Na stem ming werden hiervoor aangewezen de heeren Joh. de Breuk en Onder water. Vervolgens werd overgegaan tot het behandelen der voorstellen van de verschillende afdeelingen, in het orgaan der vereeniging, het Neder- landsch Tuinbouwblad vermeld, voor de punten ter beschrijving der alg. vergadering, en daartoe 41 of niet mede te gaan met het praeadvies van het hoofdbestuur. Als candidaten voor het lidmaat schap van het hoofdbestuur worden de door de afdeeling Amsterdam en Rotterdam gestelde heeren mede door deze afdeeling benoemd. Het zijn de heeren Mr. W. Baron van Goltstein te Nijkerk, als voorzitter Mr. Wnrf- bain te Rhenen; C. Kwast te Bor- drechtJ. de Waard Szn. te Gronin gen terwijl voor de vacature Lans berg de heer J. H. Onderwater te Heemstede wordt gekozen. Na de ge bruikelijke loting werd de vergade ring gesloten. Heden morgen ten 6 uur 40 min. zijn van hier naar de bedevaartplaats Kevelaar per extra-trein vertrokken 828 personen uit deze en de omlig gende gemeenten. Heze pelgrimstocht wordt ook medegemaakt door Z.H.H. den Bisschop van Haarlem en een aantal geestelijken. Aanstaanden Hon derdagavond komen de bedevaart gangers in deze gemeente weder. Bij vonnissen van de Air. Recht bank alhier d.d. 12 September 1893 zijn in staat van faillissement ver klaard, le Klaas Bakker Junior koop man in specerijen te Wormerveer ingegaan 7 September 1893 met be noeming van den rechter Jhr. Mr. A. G. van Lintelo de Geer tot Rechter Commissaris en van Mr. A. Kist, advocaat en procureur alhier tot curator 2e H. G. Janssen, koopman in graan en meel, handelende onder de firma II. G. Janssen en Co. wonende alhier ingegaan 5 September 1893 met be noeming van den rechter Jhr. Mr. A. G. van Lintelo de Geer tot Rechter Commissaris en van Mr. L. C. Kro- Naar het engelsch van FLORENGE WARDEN. 9) HOOFHSTUK III. Zij zullen wel zien, dat .hij als een beleedigden broeder slechts eene verontschuldiging wenscht. Zij zullen hem die wel geven, en dan is alles in orde." He oudste twee meisjes wisselden blikken van verstand houding en hielden zich alsof zij het geheel eens waren met hunne moeder. Een oogenbïik later waren zij echter in den hoek van de kamer bij de piano bij elkaar, en Jane zeide fluisterend tot Pamela: „Wat denkt gij er van?" En Pamela antwoordde, nog zachter fluisterend: „Het schijnt mij toe dat hij niet wel bij het hoofd was." „Hat denk ik ook," was het zachte antwoord van Jane. HOOFHSTUK IV. Geen der vier meisjes hield veel van hun eenigen broeder, en dat was hun schuld niet. Zooals het meer voorkomt in eene familie, waar slechts een zoon is, beging de moeder, zeer verstandig in de opvoeding van hare dochters, de grootste fout om haar zoon te vergoden, en het hem te laten bemer ken. Het gevolg was, dat Edward, met den kiem der zelf zucht, als eene erfenis van zijn vader, in zich reeds zoo ver was, dat hij een last voor zijne familie was geworden, terwijl zijne zusters zich zeer weinig om zijn doen en laten bekom merden. Zijn laatste handelwijze, gevolgd op zijn buitensporig gedrag aan het station boezemde hun allen afkeer in, maar dit trachtten de meisjes terwille van hunne moeder te ver bergen. Zij kenden echter het opvliegende karakter van den jongen St. Rhadegund en waren dus eenigszins zenuwachtig met betrekking tot den afloop van zijn bezoek. Olive had zich zelfs in de vensterbank achter het zware gordijn ver borgen en drukte haar gelaat tegen de ruit, om zijn terug komst af te wachten. Ongeveer een kwartier na zijn vertrek deed zich achter het gordijn een onderdrukt lachen hooren. Myrtle sloop ook naar de vensterbank, en weer had er eene onderdrukte uitbarsting plaats. Haarna deden zich voetstap pen op het voorpleintje hooren. Mevrouw Hoad-Blean, die nog steeds haar onrust had trachten te verbergen,' stond op en verliet het vertrek. Over haar rug wierpen de oudste meisjes een blik in de nauwe gang en zagen hoe de deur werd geopend en eene zonderlinge gestalte zich vertoonde. Het water droop hem van zijn haax^ zijne handen en zijne kleeren; van het hoofd tot. de voeten was hij met kroos bedekt, terwijl het neerzetten van zijne voeten vergezeld ging van een duidelijk „klets-klets"; aldus leverde Edward eene droevige verschijning op. Zijne moeder uitte een kreet van verontwaardiging en bezorgdheid. ,/W ie heeft dat gedaan?" was haar bijna overbodige vraag. Hij stootte den naam van hunne pachters nit en liet die vergezeld gaan van scheldwoorden, die haar met angst ver vulden. „Zwijg Edward!" zeide zij, terwijl zij hem half de trap op duwde. „Het is meer dan schande, maar zij zullen hunne verontschuldigingen aanbieden. Haar zal ik op aandringen „Bie v-verontschuldigingen zullen mij n-niet voor een hevige v-verkoudheid v-vrijwarenzeide Edward en steeg de trap op, waarbij hij voor het oog van zijne zusters ver dween. Zachtjes keerden de meisjes naar hunne zitkamer terug en lachten daar, zoo stil mogelijk tot de tranen hun over de wangen rolden. Toen zij evenwel hunne moeder de trap hoorden af komen, stoven zij uit elkaar, allen haastig de een of andere bezigheid zoekende, terwijl zij zooveel mogelijk ernstig tracht ten te kijken. Hunne moeder konden zij echter niet zoo gemakkelijk misleiden, en door hare opgewondenheid tenge volge van de beleediging, die men haar zoon had doen on dergaan, berispte zij hen op bitteren toon, en zeide, dat zij zich moesten schamen over zichzelf om te lachen, terwijl hun

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1