NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. m Ier nieuwe Kies 1111 Ia lie Jaargang. Donderdag 14 September 1893. No. 3129. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. J} J} Yerïreking eensr Colonne. FEUILLETON. HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door liet gclieele llijk, per 3 maanden 1,(35. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat Ho. 9, Haarlem. Telefoonnummer lit. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. By Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentièn worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEEEBOOI. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSuccParijs 316/s Faubourg Montmartre. Haarlem, 13 Sept. 1893. Aan. hotel Funckler alhier is afge stapt admiraal de Casembroot. De heer G. Ipema, onderwijzer aan de Chr. School voor den werkenden stand, is als zoodanig benoemd aan een Chr. Burgerschool te Amsterdam. Zondag 10 Sept. hield de Neder- ]andsche Postduivenbond hare wed vlucht voor jonge duiven uit Mons. Bijna alle vereenigingen, leden van bovengenoemden bond, ookdepostd. vereen, „de Snelvlieger" dong aan deze wedvlucht mede. De duiven werden te 8 uur losge laten en hadden te kampen met on gunstig weer en sterken X. W. wind. Niettegenstaande werd de afstand (220 K.M.) vrij spoedig afgelegd en wel le 1 duif van A. Ilaartman 12.55.50 2e J. Faber 12.57.10 f 3e )5 K, Slot 12.58.30 4e 55 J. Cr. Schipper 1. 3.10 {Sé 55 Joh. Jung 1. 3.25 6e Joh. Jung 1. 6.20 Te .5 H. E. Jung 1.11.15 se J. F. Hessels 1.39.20 9e Joh. Jung 1.43.40 10e •J. F. Hessels 1.46.48 11e -j Joh. Jung 1.55.15 12e 55 H. E. Jung 2.— 13e •T. F. Hessels 2. 2.37 14e H. E. Jung 2.37.— 15e IJ. E. Jung 2.37,— 16e 55 Joh. .Tung 2.45.— 17e 55 55 Joh. Jung 2.45.— Dinsdagavond zeer laat is detwee- daagsche kolfwedstrijd van den Ne- derl. Kolfbond, in de sociëteit,, Ver- eeniging" gehouden, geëindigd. In den korps wedstrijd is de zege behaald door de Haarlemsche club „Keer Niet" met 340 punten, die de andere clubs verre achter zich liet. De groote gouden medaille, waar om de vijf kolvers moeten kampen, die de zilv. medaille reeds hadden behaald, is gewonnen door den heer C. Witteveen Cz. alhier met 130 pun ten. In 1889 behaalde de heer Wit teveen de zilveren medaille te Goes met 124 punten. Deze is tevens eerste prijswinner in den personeelen wedstrijd. De prijs is cle zilv. bondsmedaille en een kunstvoorwerp ter waarde van 100. De eerste premie behaalde de heer G. Reyerse tc Goes met 125 p. (kunstvoorwerp ter waarde van 60); de 2de premie de heer P. Smits al hier met 122 p. (gouden remontoir horloge); de 3de premie, de heer A. •J. Bronkhorst met 121 p. (kunstvoor werp van 30) cle 4de premie, cle keer A. Kist, te Zuid-Scharwoude met 121 p. (horloge); de 5cle premie cle keer Boshouwers (kolfbal). Te middernacht hacl in de groote zaal van cle „Vereeniging", waar te vens het biljartconcours op dat tijd stip was geëindigd, de uitreiking plaats der prijzen, bestaande in kunstvoor werpen naar keuze. Dit geschiedde, daar cle voorzitter van den Bond, de heer Eisma, plot seling bleek tc zijn verdwenen, bij monde van den heer H. F. van Thie-l, lid van het hoofdbestuur. Wat betreft den uitslag van het biljartconcours kunnen wij nog mel den, dat liet aantal punten van 34 Dinsdag niet is overschreden. Drie leden der sociëteit behaaldenresp. 34, 34 en 38. Bij den wedstrijd tussc-ken prijs- en premiewinner, die hetzelfde aantal punten behaalden werden door hen resp. 20 en 15 punten gemaakt. voor Onderwijzeressen. Bij bovenvermelde plechtigheid die wij in ons vorig nummer met een enkel woord aanduidden voercle allereerst cle voorz. van het Nutsde- partement alhier, de heer D. André cle la Portc, het woord. Spreker ging na hoe in 1870 besloten werd tot cle oprichting der kweekschool zoowel om de vrouw te steunen bij hare po ging om een zelfstandige positie in de wereld te verkrijgen, als ook om het onderwijs zelf, daar cle taak om cle opvoeding der kinderen te be vorderen, voor cle vrouw eigenaardig geschikt is. De school begon klein, met slechts 3 interne en 3 externe leerlingen. Het aanvankelijke plan om ook op leiding te geven voor middelbaar on derwijs liet men later varen en reecis in 187172 bleek de school te klein te zijn. Er werd toen een gebouw ge maakt voor 40 (interne) leerlingen en toen men ook dat weder in 1885 wilde verbouwen, moest dit plan we gens gebrek aan geldelijken steun worden opgegeven. De wet-Kappeijne van 1878 verhoogde de Rijkssubsidie, welke de school ontving, met f 2000 waardoor deze f 7000 werd. Later kwamen kwade dagen. In 1884 werd cle subsidie er in cle Ka mer met slechts éene stem meerder heid doorgehaald, cle gemeente Haar lem verminderde hare bijdrage van ƒ1500.— op ƒ1000.— en in 1888 moest worden bezuinigd, daar de Rijkssubsidie aan de school geheel zou ontvallen. De vacature van di recteur werd niet aangevuld en het schoolgeld verhoogd, wat het aantal leerlingen zeer deed slinken. Bij cle wet van December 1889 evenwel is der kweekschool opnieuw subsidie ten deel gevallen en dat wel voordee- liger dan vroeger. Zoodoende kon in 1891 weer een nieuwe directeur be noemd en het schoolgeld op den ouden voet teruggebracht worden. Maar daarmee was men er nog niet. Wat al klachten over cle lokalen eu terechtHet kon zoo niet langer, doch vanwaar zóu het geld komen De Regeering had duidelijk genoeg te kennen gegeven, dat op haar in deze niet te rekenen viel. Ook van het Hoofdbestuur der Maatschappij was niets te verwachten. De oude leening werd toen gecon verteerd en hierdoor kwam, zonder vermeerdering van cle rentelast voor het departement, geld vrij. Spreker betuigt dank aan hen, die dat voor het departement hebben gedaan. Hierna bracht hij dank aan den bouwmeester, clen heer D. E. L. van den Arencl en wenschte clen aanne mer, den heer Jung, geluk met het volbrachte werk; spreker herinnerde toen aan cle verdiensten van clen heer A. C. Krnseman ten opzichte van het departement en sprak daarna cle leeraars en leeraressen, benevens cle leerlingen toe. Hierop droeg spre ker, namens bet Departement, het gebouw over aan het Bestuur Kweekschool. De voorz. van laatstgenoemd stuur, de heer C. Druijvestein woordende, ging op zijn beurt de ge schiedenis der Kweekschool na en schreef haar voortbestaan onder aller lei moeielijkheiden, voor een goed deel toe aan het onverstoorbaar op timisme van den penningmeester, den heer dr. E. van der Ven. Daarna sprak hij ook het leeraarspersoneel en de leerlingen hartelijk toe. Ten slotte sprak het hoofd dei- Kweekschool de heer H. Bussemaker, namens het personeel en de leerlin gen een woorcl van dank uit en zeide toe, dat dit nieuwe gebouw voorze ker allen nog meer zou aansporen, steeds hun plicht te doen. Hierna werd het gebouw door de gasten bezichtigd. De heer Jhr. Mr. Schorer, Com missaris der Koningin in Noord-Hol land, en de heer Fabius, inspecteur van het lager onderwijs, konden tot hun leedwezen cle plechtigheid niet bijwonen, de burgemeester van Haar lem evenmin, wegens uitlancligheid. der Be- ant- Men schrijft ons Haarlems R. O. Gemengd Koor onder leiding van den Heer N. H. ANDRIESSEN. Onder hovenstaanden titel heeft zich, op verzoek van cle hier bestaande R. C. Leesvereeniging, saamgesteld een koor van omstreeks honderd vijf tig dames en tachtig heeren, met het voorloopig doel om 18 October a. s. het Pausfeest te vieren als solisten hebben daarvoor hunne medewerking- toegezegd cle heeren Messchaert en Rogmans en wie ik eigenlijk eerst Jracl moeten vermelden een hoogstverdienstelijke g&ttgeres als sopraan soliste. Met deze veelbetee- kenende krachten zal worden uitge voerd „Die Schöpfung" van Haydn. Zooals ik hoor, is de directeur, al tijd nog al veel eischend, zeer tevre den over de medewerking cler dames en heeren van het koor. Wanneer deze uitvoering onder zijne leiding, dat geeft, wat wij zoo dikwijls onder zijne leiding bij de Mannenzangver- eeniging „Crescendo" waarnamen, dan belooft die feestavond een waar kunst genot. Binnen korten tijcl beginnen cle repetitiën met begeleiding van ons Stedelijk Orkest. Wij moeten, eer wij verder gaan, 'tin den heer Andries- sen prijzen, dat hij zich zooveel moeite geeft om dit Orkest hier vooruit te brengen't is reecis de vierde maal dat het onder zijne leiding zal optre den, cle eerste maal bij cle uitvoering van Brambach's „Vellecla," cle tweede bij zijn eigen „Columbus," in Am sterdam, de derde „Columbus," te dezer stede, en daar deze uitvoerin gen zeer verdienstelijk door ons Orkest werden begeleid, schijnt de heer Andriessen zulks te waarcleeren, en heeft besloten met goedvinden van het bestuur der R. C. Leesver eeniging ook deze volgende uitvoering „Haydn's Schöpfung" door ons Or kest te laten begeleideneen edele gedachte en een edele daad van den heer Andriessen. Als de andere ver- eenigingen ook zoo'n steun aan dit Orkest verleenden, al was het maar door 't bij enkele concerten te laten begeleiden dan kon spoedig alles worden gevonden wat het nog niet volmaakt doet zijn. Andriessen zij dus hulde gebracht voor zijn eclel voorgaan! En nu, vragen wij, blijft die zangvereeniging met zooveel goede krachten en zulk een directeur be staan? daar kan ik ja, noch neen op zeggenen toch geloof ik dat het be stuur der R. C. Leesvereeniging er veel goeds mee zou doen, met die zangvereeniging aan zich te verbinden, al wordt dan ook het geheele jaar niet doorgewerkt. Sedert in de R. C. Kerken het ge mengde Koor is afgeschaft, komen wij niets meer te hooren van ver schillende werken van Haydn en Mozart, en anderen, werken, die juist zoo geschikt zijn om door een Ka tholiek koor te worden vertolkt, verder is 't ons bekend dat cle heer An driessen een warm hart heeft voor onze Holla,ndsche meesters, wie weet krijgen we clan nog eens te hooren een Bonifacius van Nicolaï, „Vmcentius a Paulo" van Heinze. Wat door de Maatschappij van Toon kunst wordt vergeten te gering wordt geschat^ kan dan nog eens in eere worden hersteld, dööh genoeg hierover. Wij kunnen niet nalaten de R. C. Leesvereeniging een compliment te maken met het genomen besluit, en eindigen met den wensch dat het Feestconcert in alle opzichten moge slagen opdat zij die het ondernomen hebben, er niet tegen op zullen zien, om aan de verlangens van velen te voldoen, door voort te gaan met dit veelbeteekenende R. C'. gemengd koor. Hartelijk dank voor cle plaatsing. G. Heden (Woensdag)morgen stond te recht voor het kantongerecht Johan nes van de Pol, oud 49 jaar,koetsier van cle Bloemendaalsche Tram-Omnibus- maatschappij. Op clen 13den Juni 1.1. kwam deze koetsier op een van de wagens der maatschappij, bespannen met twee paarden, de Zijlstraat uit rijden met eenige vaart. -Juist passeerde eene colonne huzaren, elf man sterk in de richting van de Kinderhuis vest en cle koetsier reed met zijn omnibus juist tusschen de twee en drie laatste rotten in, waardoor hij cle colonne verbrak en daardoor een der artike len van de haarlemsche politieveror dening overtrad, waarbij dit feit straibaar is gesteld met een boete van hoogstens f5. Toen het feit gepleegd was, reed de bevelvoerende luitenant Eric Wil lem jonkheer von Wrangel auf Lin- denberg, den omnibus na, zag dat de koetsier no. 1 en de wagen no. 10 was genummerd en verzocht aan de politie om proces-verbaal op te ma ken. Hiervan is deze zaak het gevolg. De koetsier van de Pol beweert, dat hij toen hij cle colonne opmer ken kon, cle paarden reeds in draf had gebracht om clen zwaren wagen tegen de Zijlbrug op te brengen. Stoppen was hem daardoor onmoge- IB 10) Naar het engelsch van FLORENCE WARDEN. HOOFDSTUK IV. „Geeft gij mij volmacht om mij met hen te verstaan om de zaak zoo te regelen, dat zij blijven?" zeide Jane met be slistheid. „Het zal niets helpen." „Mag ik het beproeven?" „Als gij dat juist wilt, ga uw gangGij kunt nu niet meer kwaad doen, dan reeds door n en de anderen is verricht," gaf haar moeder met ongeduld ten antwoord. „Dan ga ik den ouden heer onmiddellijk opzoeken," zeide Jane, zonder acht te geven op het verwijt van hare moeder. „Hij heeft vanmorgen zeer vriendelijk tot mij gesproken, en ik geloof, dat hij goedhartig is, als hij maar op cle rechte manier wordt aangesproken. Dag mama! Misschien kom ik wel met goed nieuws terug." Mevrouw PIoad-Blean had reeds meermalen de gelegenheid gehad om op haar dochters oordeel te vertrouwen, maar zij meende, dat zij in dit geval een werk ging ondernemen, dat boven hare krachten ging. Zij gaf het meisje echter een kus en een flauwen glimlach van dankbaarheid voor hare mede werking. Ware de moeder getuige geweest van het tooneel, dat op dat oogenblik voorviel in de eetkamer van de Priory, dan zou haar twijfel over het welslagen van de zending harer dochter nog sterker zijn geworden. Zoodra Amy was vertrokken met het antwoord van den ouden heer St. Rhadegund, dat geschreven was door Dick, begaven de drie jongere zonen zich haastig naar de eetkamer om te vernemen, hoe het antwoord luidde. Jim was verontwaardigd, dat het op zulk een kalmen toon was geschreven. „Gij hadt het hun eens duchtig moeten vertellen Dick," bromde hij. „Had het mij maar laten schrijven, ik had het zoo ingekleed, dat zij er hun bekomst van hadclen, vooral clie trotsche, koele schoone van hedenmorgen^ Ik geloof niet, dat ik een meisje zou kunnen haten, zooals ik haar haat, met haar droeven blik van eene martelares, terwijl zij te trotsch is om te schreeuwen. Ik zou wel eens een emmer koud water over haar willen heenstorten om te zien, of ik daarmee haar mond niet opende!" „Zij?" riep Dick uit. „Wel, zij is nog een parel vergeleken bij die kleine driftkop met het donkere haar, die mij gisteren toesprak. Ik had haar wel een klap om hare ooren willen geven „Die twee oudsten vind ik nog zoo kwaad niet," riep de kleine Bob uit, „maar die afschuwelijke tweelingzusjes kan ik niet uitstaan. Zij kijken mij aan, alsof ik een straatjongen ben, en als zij ons zien, dan draaien zij altijd hun hoofd af. Als ik ze weer eens zie aankomen, dan span ik een touw dwars over den weg!" „Neen jongens, dat wil ik niet toestaan!" deed zich nu de vriendelijke, ernstige stem van den vader hooren. „Gij zijt wellicht niet, wat de menschen gentlemen noemen ofschoon ik niet kan inzien wat u van hen onderscheidt, dan alleen dat gij het ongeluk hebt een vader te bezitten, die geboren is, vóórdat de menschen zich veel om de „h's" bekommer den maar gij zijt mannen en moet u niet op die vrouwen wreken." „Gij zijt veel te welwillend vader," zeide Dick, die zich op de sofa had neergevleid met een sigaar tusschen zijne lippem „Het verschil tusschen mannen en vrouwen is niet zoo groot, dat de beleefde manieren alleen van den kant van de man nelijke sekse moeten komen. In uw tijd, toen zij als het war© alleen bestonden, lijdzaam en totaal onschuldig waren, ging bet goed om hen engelen te noemen, maar nu zij alles doen wat de mannen doen, hoewel niet half zoo goed, hebben zij zich van eene andere zijde en niet van de beste laten kennen, terwijl zij toonen zooveel lager te staan tlan wij, dat zij niet waardig zijn in een adem met od.s te gorden genoemd." Lachende stemden de andere jon^-ans in.met deze woorden, terwijl hun vader knipoogde en hev hoofd schudde.

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1