BINNENLAND. Wedstrijden. lijk, li ij heeft nog getracht door uit; te halen de colonne te ontgaan, maar I tevergeefs. Luitenant Von Wrange! daarente gen en de korporaal der huzaren Jo- rissen, houden vol dat de koetsier zeer wel het feit had kunnen vermij den. De colonne reed stapvoets, hij kon haar dus reeds spoedig zien. Op een vraag van den ambtenaar van het O. M., mr. H. J. D. D. Enschedé, verklaart luitenant Von Wr angel, dat de koetsier hem den volgenden dag ontmoetende, hem heeft toegeroepen „Nou, doe maar eens watkom maar eens op De ambtenaar van het O. M., re quisitoir nemende, doet opmerken, dat het aanvankelijk zijne bedoeling niet was, deze zaak te vervolgen, meenende dat de koetsier inderdaad door het in draf brengen van zijne paarden voor de brug, deze niet tijdig tot stilstand had kunnen brengen. Van die meening is spreker echter Maar zóó stelt mr. Outs het nie'I voor. Hij „maakte aanmerkingen" o] mijn „heftigheid", en toen zouikdi „heftigheid" hebben verklaard al een middel om reclame voor mij zei ven te maken. „Dit nu is „rond uit onwaar" en he is ook „onmogelijk", dat mr. Out ooit uit eenig woord van mij dien in druk heeft kunnen krijgen van goed- trouw kan in dezen bij mr. Out. geen sprake zijn." Mr. Troelstra wijst er verder op hoe weinig aanleiding er is te bewe ren, dat hij liet socialisme gebruikt als een middel om reclame te maken voor zijn praktijk. Veeleer is het om gekeerde het geval en [gebruikt hij zijn advocatuur als propaganda-mid- del voor zijn partij. Trouwens, in 1S89, toen hij no>' buiten de partijstrijd stond, wees hij een aanbod van den Liberalen-Bond in Friesland om tegen behoorlijke vergoeding als spreker voor hem op teruggekomen en thans overtuigd, dat j te treden (en dus een goede gelegen- de koetsier met opzet door de colonne J heid voor reclame) af omdat hij het is heengereden. (niet met zijn zienswijze kon vereeni- Het verbreken eener colonne is gen. daarom noodlottig, omdat de samen- J En in October 1890, „toen ik al hang daarvan, demoreeleovertuiging 'meer en meer onweerstaanbaar werd van de manschappen dat eene colonne gedrongen in den strijd der arbeiders, niet kan worden verbroken, dient be- die ik in de zaak-Stap en Van Tui naard te blijven. Spreker betreurt, nen moest medestrijden, schreef ik dat de wet hem niet veroorlooft eene aan Domela Nieuwenhuis, of Hij niet gestrenge straf te requireeren on eischt een plaats in de partij voor mij wist, daarom het maximum der boete, n.l. die mij zooveel opleverde, dat ik als ƒ5.boete, subsidiair 1 dag hech-„arbeider" kon leven, opdat ik geheel tenis. Uitspraak over 14 dagen. aan 't socialisme mij zou kunnen wijden en mijne zich toen zoo flink uitbreidende praktijk er aan zou kun nen geven. Er kan dus geen sprake van zijn dat De Staatscourant van 13 dezer bevat het programma voor de van mr. Troelstra's politiek optreden opening der zitting 18931894 op 19 niet overtuiging, maar winstbejag de dezer, door H. M. de Koningin-regen- drijfveer wezen zou. tes. j Aan de militaire wielrij- Des middags te 12 uur zullen de ders wordt medegedeeld, dat de on- leden zich begeven naar de zaal, be- derhandelingen van het bestuur van stemd voor de zittingen van de Twee- den Algemeenen Nederlandschen de Kamer, en zich in eene algemeene Wielrijderbond met den minister van vergadering vereenigen, onder voor- oorlog in zooverre zijn gevorderd tot zitting van den door H. M. de Ko- het houden van een grooten estafette- ningin-regentes benoemden president rit, dat binnen kort daartoe aan de van de Eerste Kamer. militaire wielrijders een inschrijvings- De ministers, hoofden van ministe- biljet zal gezonden worden, rieele departementen, de kanselierVerondersteld zal worden, dat in der orden en de leden van den Raadhet zuiden van Limburg Nederland' van State zullen zich, des namiddags neutraliteit is geschonden, en nu te 1 uur, mede in die zaal vereeni- j wenscht het ministerie van oorlog te j weten in hoeveel tijd de militaire j wielrijders eene spoedorder van Maas gen. H. M. de Koningin-regentes zal te 1 uur met het gewone ceremonieel van het paleis afrijden. De opper-jacht mee ster Van Pa llandt is te Nordhausen aan gekomen, teneinde in opdracht van de Koningin der Nederlanden de be- frafenis van de vorstin van Stolberg ij te wonen. Mr. Troelstra be an twoordt mr. Outs in De Nieuwe, Tijd. Van het feit, waarop deze zich beriep, geeft hij de volgende uitlegging: „Meer dan eens is mij, vooral door collega's, en dan vaak op eenigszins medelij denden toon, gevraagd: of mijn praktijk geen schade leed door mijn propaganda. Van het antwoord op die vraag heb ik mij meermalen af gemaakt door te zeggen, dat tegen over de schade, die ik leed in eigen kring, toch óók stond het feit, dat „daarbuiten" sommigen de aandacht op mij vestigden, omdat ik op de pu blieke tribune stond. Daaraan heb ik wel eens toegevoegd eene opmerking van mijn zwager mr. W. Reilingh „dat het niet kwaad is voor den ad vocaat wanneer het publieke licht op hem valt." Onmogelijk is het niet, dat ik zoo iets ook wel eens aan mr. Outs heb geantwoord, maar dan als hij mij vroeg, of mijne practijk niet achter uit moest gaan door mijn propa- geeren. tricht naar Den Haag kunnen over brengen, na die in Roermond te heb ben laten afteekenen. De afstand be draagt tusschen de 235 en 250 K.M. De chef van den generalen staf wenscht, dat deze afstand door de militaire wielrijders zal gereden wor den of in zijn geheel, óf van post tot post, die 40 a 50 K.M. van elkan der verwijderd zijn. De rit zal hoogst waarschijnlijk plaats hebben op 21 of 28 October. (U. 1).) Bij de Dinsdag te Amster dam gehouden herstemming voor een lid der Provinciale Staten tusschen de heeren C. J. Dijkmans en mr. L H. Povel is eerstgenoemde gekozen Door de rechtbank te Am sterdam is een. bevel tot aanhouding uitgevaardigd tegen G. J. Janssen agent in meel, handelende onder d< firma H. G. Janssen Co. Tegei dezen persoon moet eene aanklach zijn ingediend, wegens verval schim van documenten en het zich toe eigenen van goederen tot een zee aanzienlijk bedrag. Een achttal jaren geleden vestigd Janssen zich als meelhandelaar oj Amerika, failleerde, werd insolver verklaard en nam, om aan financ eele verwikkelingen, waarin hij wa vastgemaakt, te ontkomen, de wij naar Amerika. Na verloop van vijf jaren in h<_ raderland teruggekeerd, werd eene trafvervolging tegen hem ingesteld, waarop echter geen veroordeeling /olgde. Verschillende pretentiën uit het /roegere faillissement werden toen geheel of gedeeltelijk door hem aan gezuiverd. Onder de firma H. G. Janssen Jo., de firma van zijnen vader, die ach inmiddels elders gevestigd had, :ette Janssen eenen agentuurhandel in meel op touw, waaraan eene zekere beer H. zich als geldschieter verbond. Met Januari 11. brak de heer H. de betrekking met Janssen af en begaf zich naar het buitenland. Naar men verzekert, was Janssen betrokken bij de voor eenigen tijd af gebrande broodfabriek „De Haan"* Janssen is voortvluchtig. Volgens de Echo moet J. o. a. de Ned.Amerikaansche Stoomvaartmaat schappij door vervalschte cognosse menten voor 28,000 hebben op gelicht. Dinsdag is Janssen voor de Arr.- Rechtbank alhier in staat van fail lissement verklaard. (Zie vorig num mer.) Men meldt nog eenige na dere bizonderheden omtrent de ge heimzinnige geschiedenis, die de po litie te Amsterdam op dit oogenblik bezig houdt: Verleden jaar verbond zich een per soon, zich noemende dr. De Jong, in Engeland in den echt met een Engelsch meisje. Hij nam zijn jonge vrouw mee naar het vasteland, begaf zich op reis naar Wiesbaden, doch plotseling was zijne vrouw verdwe nen. Hij gaf op, dat zij te Dusseldorf met een Amerikaan er van door was gegaan. Niets is verder van haar ver nomen, en ook hare familie te Lon den ontving tot dusverre taal noch teeken van haar. Hij scheen al spoedig over haar vertrek getroost, want hij begon nu het hof te maken aan een juffrouw van 40 jaren, die met hare zuster gemeubileerde kamers te Amsterdam verhuurde. Hij wist zich bij de beide zuster in te dringen, gaf veel op van zijn wetenschappelijke kennis als doc- ter in de geneeskunde, vertelde van een belangrijke betrekking, die hem was aangeboden, en wist eindelijk een der zusters te bewegen zich met hem in den echt te begeven. Dat huwelijk moest echter in En geland gesloten worden, omdat hij eigenlijk nog getrouwd was. De goed- geloovige volgde hem. Beiden zijn te Londen aangekomen en van daar weer vertrokken, maar ook zij is plot seling spoorloos verdwenen. Wat is er met haar gebeurd? Men verdiept zich in gissingen, die niet in het voordeel zijn van den zich noemen den dokter, die zelfs voor de andere zuster het verdwijnen van zijne aan staande vrouw verborgen hield, maar zich niet ontzag alle meubelen en kleeren van beide zusters (de oudste bad intusschen een kleine woning gehuurd, maar hare meubelen nog jp de oude woning achtergelaten) te ^elde te maken. Al spoedig kwam men tot de we- 'enschap, dat de naam en kwaliteit /an dr. De Jong valsch waren en dat nen hier te doen had met een zeer gerucht persoon, die reeds meerma- en tot gevangenisstraf was veroor- leeld geweest. Hij werd dezer dagen a „Café Suisse" gezien en door en rechter-commissaris is een bevel *an aanhouding tegen hem uitge- aardigd. Sedert geruimen t ij d w e r- en bij het regiment grenadiers en tgers, ten nadeele der onderofficieren, oederen ontvreemd, als schako's, oppels, bottines enz. zonder dat het ïocht gelukken den dader of daders op het spoor te komen. Het liep zoo ver, dat een onderofficier der grena diers, die zijn buitenmodel schako miste, een nieuwe kocht en dat ook deze den volgenden dag weer verdwe nen was. Jl. Zondag misten weder een paar onderofficieren schako en koppel, en een nauwkeurig door hen ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat zekere tamboer S. met zoodanige voorwerpen te koop had geloopen. Deze tamboer is nu voort vluchtig en wordt als vermoedelijke dader der diefstallen opgespoord. (Vod.) Er zij n in denlaatstentijd veel haaien op de kust van de Noord zee en er komt geen schokker binnen, of er zijn van die dieren gevangen. De visschers schrijven het aan de haaien toe, dat er bijna geen visch meer onder de kusten te vinden is. Zooals blijktuitdemede- deeling van den burgemeester van Rotterdam, zijn Dinsdag 2 nieuwe lij ders aan cholera asiatica aangegeven. Een sterfgeval kwam voor. In het geheel hebben zich nu, van het ontstaan der ziekte op 21 Augus tus af, 30 gevallen van cholera aldaar voorgedaan, waarvan 18 met doode- lijken afloop, terwijl 1 lijder hersteld is en 11 lijders in behandeling blijven. Te Ouwerschie heeft zich een ge val van cholera asiatica met doode- lijken afloop voorgedaan bij eene ge huwde vrouw. Te Kralingen heeft zich Dinsdag avond weder een geval van cholera asiatica met doodelijken afloop voor gedaan, en wel bij een bootwerker wonende in de Warmoezierslaan. De vrouw en hare 4 kleine kinde ren zijn onmiddellijk naar het huis voor besmettelijke ziekten aan de Kortekade overgebracht. Dit is het 4e geval te Kralingen, allen met doodelijken afloop. Dinsdag is te Ameide een kind aan aziatische cholera overleden en een nieuw geval voorgekomen. rondom het zoogenaamde Heike moesten door kommiezen worden be- bezet, terwijl thans groote tusschen- ruimten nog zonder surveillance zijn, Bij een herbergier te Ear- neveld was in de gaspijp in een der kamers een lek ontstaan. Men bemerk te dit eerst toen de kamer reeds niet gas gevuld was en zette de deur en ramen open. Vervolgens klom iemand met een lampje in zijn hand op een trap, om naar het lek te zien. Toen hij ongeveer bij den zolder was, had een ontploffing plaats. De man werd daardoor van de ladder op den grond geworpen. Een begin van brand werd spoedig gebluscht. De tram, die Maandag- avond kwart over acht uur Gorre- dijk verliet, ontspoorde bij Jonkers- land met 't gevolg, dat de locomotief in de sloot geraakte, de postwagen erg beschadigd werd en de machinist aan 't hoofd gewond. De reizigers kon den de reis te voet vervolgen of wach ten op de tram, die hen zou afhalen. DeNederlandsche Voetbal- en Atble-1 tiek Bond heeft tegen 24 September a. s. in den Prins Alexander Polder i bij Rotterdam een „wandelwedstrijd'11 en een „go as you please race" beide over 25 K. M. uitgeschreven. Prijzen zijn verguld zilveren, zilveren en bron-1 zen medailles. Inschrijvingsbiljetten zijn op aan vraag te bekomen bij den lste secre taris, den heer II. J. Burkens te Haarlem, den heer L. J. Wijnands,2e secretaris, Overtoom 160 Amsterdam en bij de secretarissen der tot den Bond toegetredene voetbalvereenigin- gen. De wedstrijden zijn ook open voor niet-Bondsleden. Koloniën, Uit de Atj. Gt. van 29 Juli: Maandag den 24en is het detaehe- ment te Lampeneroet uitgerukt om Te Wanneperveen zijn Maandag het terrein rondom de ben ting op te twee gevallen van cholera voorge-ruimen. Terwijl het daarmee bezig komen. was, werd er uit de naburige kam- Sedert Vrijdag tot Dinsdagoch- pongs geschoten zóó, dat twee fuseliers tend zijn te Terneuzen 3 gevallen van en één bevriende Afjeher zwaar ge- cholera asiatica bijgekomen met doo-wond werdén. Een fuselier is in den delijken afloop. Twee lij ders liggen nog nacht van den 27sten op den 28sten zeer bedenkelijk. jaan de bekomen -wonden overleden. Te Kloosterzande in Zeeland zijn op het einde der vorige week 4 ge vallen van cholera voorgekomen, De J.-B. méldt De inlander Mas Wira'Soedibdja, I gewezen „mantri" en vroeger voor (j waarvan 2 doodelijk zijn verloopen.jaren verbannen, is te Bandoeng in Vermoedelijk is de ziekte ook daar 'verzekerde bewaring genomen, als ver uit België overgebracht. dacht van opruiing der bevolking te- Door trein 24 der Exploi-'gen den tegenwoordigen regent vaii tatie-maatschappij is Dinsdag te LiersBandoeng Raden Toemenggoeng een man aangereden. De dood volg de onmiddellijk. De vermindering van den zoutaccijns op 1 Mei jl. heeft den smokkelhandel in de omstreken van Breda nog geenszins uitgeroeid. Bijna dagelijks verneemt men, dat kleinere of grootere hoeveelheden zout worden in beslag genomen en tegen de frau deurs proces-verbaal wordt opgemaakt. Soms zijn het partijen van 900 tot 1000 K.G. toe, voornamelijk te Acht maal, Rijsbergen, Rukfen enLangen- dijk, en dan ziet men troepen van 20 tot 25 man zich naar de zoutkreek, de Hoorndonck, begeven, die op een kwartier afstands van de Nederland- sche grens is gelegen. Een zak zout van 50 KG. kost den drager op de Hoorndonck slechts 0.90 en op de Meerselsche duif 1.25die zak weegt meestal p.m. 53 K.G., doch wat over de 50 K.G. is, wordt toegekregen. In den regel verdienen de smokkelaars een aardig „nacht" geld. Door den minister van financiën zijn wel verscherpte maatregelen ge troffen tot versterking der linie, doch deze blijken niet krachtig genoeg te zijn. Al de plaatsen op de 2e linie Marta Negara, en het plaatsen van dynamietpatronen onder -het gebouw bestemd voor de leden van de Race- Club en hooggeplaatste inlandsche ambtenaren. Volgens de Soer. Gt. is het oor logsschip, dat naar de Aroe-eilandea zal gaan ter bescherming van de paarloestervisscherij, de Pontianak, en zal het tegen September vertrekken. De Sum. Gt. meldt, dat den 30n Juli te Padang eenige hevige schok- ken van aardbeving werden gevoeld, welke in hevigheid door slechts wei- nig andere der laatste jaren werden overtroffen. De schokkend golvende bewegingen kwamen, voorafgegaan door een dof en dreunend geraas, uit het Noordoosten opzetten en eindig den na bijna vier minuten onver poosd te hebben geduurd, in het Zuidwesten. Tengevolge van de he vigheid en den langen duur der aard schokken, vlogen in de meeste hui zen deuren en vensters open, losse voorwerpen vielen op den vloer, ter wijl de grootste en sterkste wonin- gen kraakten en schudden als wrak ken. In de Bovenlanden hebben gebou- „Gij zult wel eens anders spreken," zeide hij droogjes; „vroeger of later onderwerpen wij ons toch aan een meisje, en het is beter vroeg dan laat. Gebeurt het te laat, dan gaat het u als met den ouden, ongelukkigen Fitzjocelyn. Hij is laat getrouwd en wat is het gevolg?" De uitbarsting van verontwaardiging, die nu volgde over lady Constantia, was kalm vergeleken bij hetgeen er van de dochters van mevrouw Hoad-Blean was verteld. De oude dame was vermakelijk. Zij trokken zich haar vijandschap niet zoo aan, als die der vijandinnen van hun eigen geslacht. Weldra deed Jim eene vraag, die hunne vroolijkheid een oogenblik bedierf. „Vader, na den brief van Dick, zullen wij zeker hier van daan moeten, niet?" „Ja zeker, als zij het tenminste wil," gaf de vader ten ant woord. „Het zal mij volstrekt niet spijten. Ik heb nog nooit in vijandschap met mijne buren geleefd, en houd daar niet van. Ik had gedacht, dat wij het hier zoo goed zouden heb ben, want ik moet eerlijk bekennen, dat ik mij tot de oude dame en de lieve meisjes voelde aangetrokken." „Lief!" herhaalde Tom verachtelijk. „Ik zie niet veel van die schoonheid, waarvan ik zooveel heb hooren vertellen. Daar hebt ge Pamela, die men het schoonste meisje in Kent noemt; ik kan volstrekt niet vinden, dat zij er aardig uit ziet. In Amerika zou niemand naar haar kijken!" „Dat zeg ik niet," kwam Dick nu tusschenbeide, op edel- moedigen toon. „Z\j heeft een schoone gelaatskleur en eene vlugge gestalte en'hare pogen zijn niet leelijk, terwijl heur haar er in de zon goed uitziet. Zij heeft ook niet zulke groote voeten, zooals vele engelsche meisjes hebben, of anders draagt zij betere schoenen dan de anderen. En er is iets in de wijze, waarop zij haar hoofd op hare schouders draagt, dat de aan dacht trekt, en hare ooren en handen zijn niet te groot. Maar zij is een heks, dat is zeker." „Gij schijnt haar goed te hebben opgenomen," zeide Jim. „Ik weet zeker, dat ik in vijf jaar niet zooveel goeds aan haar zou hebben ontdekt. Naar mijn oordeel is de eenige van de familie, die zich wat op een goed uiterlijk kan voor staan, die Jane. Die heeft wel mooi haar en een goed figuur. Maar als ooit een meisje haar best heeft gedaan om te doen vergeten, dat zij er mooi uitziet, en dat de mannen haar vermijden, als ware zij een wild dier, dan is dat dit meisje." „Wel jongens, er zijn wel andere meisjes in de wereld. Wij zullen het nu dunkt mij maar wat meer noordelijk beproe ven. Ik ben in Kent, in een werkhuis geboren, voor zoover ik weet, vanwaar ik naar Londen werd gebracht, maar nu ik mijn fortuin heb gemaakt, heb ik zoowel in Londen als Kent gewoond, en ik geef er niet veel meer om. Wanneer wij nu eens in Yorkshire wat gingen zoeken?" De zoons antwoordden echter niet spoedig. De vijandschap tusschen hen en de buren had ongetwijfeld de belangstelling van hen gewekt eene belangstelling, die nog was toege nomen door het- feit, dat eenige hunner vijanden van de vrouwelijke sekse waren en er niet kwaad uitzagen. Zij wilden niet naar Yorkshire gaan, maar zij begrepen, dat het niet aanging om dat te zeggen. In het korte oogenblik van stilte, dat volgde, keerde Bób, die met zijne handen onder het hootH op de vensterbank leunde, plotseling om, en sprong tot in het midden van de kamer. „Daar komt een van de meisjes de oudste!" riep hij opgewonden uit. Dit bracht eene algemeene opschudding onder de andere familieleden teweeg. .Jim ontstak in toorn. „Zij heeft meer moed dan de anderenzeide hij met klem. „Vader, laat mij haar te woord staan. Ik zal niet ruw zijn volstrekt niet, maar ik wil haar toch aan het verstand bren gen, dat wij het niet kunnen toestaan, dat haar broeder in dronkenschap ons onder het middagmaal komt storen met te zeggen, dat hij ons een kogel door het hoofd zal jagend Toen de bel van de voordeur weerklonk heerschte er eene algemeene stilte onder de mannen, totdat eene dienstbode kwam zeggen, dat miss Hoad-Blean den heer St. Rhadegund wenschte te spreken, en dat zij in de ontvangkamer was ge laten. De oude man stond op en verzocht zijn zoons zich ge durende zijn afwezigheid kalm te houden. „Nu geen listen gebruiken," zeide hij. „Het is haar schuld niet, dat haar broeder een zoo treurige verschijning is. Ik denk, dat zij komt mededeelen, dat zij spijt gevoelt over hetgeen er is gebeurd." „Vader," zeide Jim met nadruk, „laat u niet door haar be praten, en zeg niet, dat het er niet toe doet, en dat gij zeker weet, dat het haar schuld niet is, of iets dergelijks." Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2