NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. lie Jaargang. Maandag 18 September 1893. No. 3132. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: Dit nummer bestaat uit twee bladen. STADSNIEUWS. BINNENLAND. Politiek Overzicht. GEMENGD NIEUWS. Wetgevende Macht. StoomvaartÈeiichten. HAARLEMS Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door liet geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,371. Bit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat Ho. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Aclvertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOI. Hoofdagenten voor het. Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSucc.Parijs 31 bis Faubourg Montmavtre. EERSTE BLAD. $Bij dit Nummer der Courant wordt aan hen, die op het Geïll. Zondagsblad mteekenden, No. 38 van het tijdschrift toegezonden. J. C. PEEREBOOM. Haarlem16 Sept. 1893. De Commissaris der Koningin in deze gemeente bezocht Vrijdag de ge meenten Haarlemmerliede, Schoten en Spaarndam en verleende audiën tie in de raadhuizen dier gemeenten. De verzameling Engelsche prenten- kunst, die gedurende eenigen tijd in het Museum van Kunstnijverheid tentoongesteld was, is thans niet meer aanwezig, en is de Rotonde weder als vroeger ingericht. Vermoedelijk zal weldra eene ten toonstelling van plaatwerken betrek king hebbende op de tentoonstelling te Chicago aldaar worden gehouden. Het nieuwe terras van den linker oprit, is thans geheel voltooid en kunnen de bezoekers thans weder langs dezen weg het Museum berei ken. Des Zondags is de teegang vrij. Voor de prijsvraag over de ver bouwing der sociëteit Vereen iging" zijn ingekomen 11 ontwerpen. Van vier daarvan zijn de motto's op de omslagen niet aangegeven. De motto's der 7 andere zijnEen „4" in een cirkel (figuur) „Fac et Spera" „Ni hil sine Labore" „Excelsior", A en B (aan elkaar); „Seul" en V. in een cirkel (figuur). Het werk, den 14den Sept. door den heer Douglas bouwkundige alhier aanbesteed, is aan den derden inschrij ver, den heer J. A. Jonker, alhier, gegund voor 12.388. Dat de Commissie voor het Stede lijk Muziekkorps er steeds op uit is, goede krachten daaraan te verbinden, blijkt eens te meer uit het feit, dat als eerste hoornist bij dat korps is geëngageerd de heer W. Smirren, die vroeger als zoodanig deel uitmaakte van het orkest der Nederl. Opera.] De zuivere opbrengst van de lief dadigheidsvoorstelling Donderdaga vond door de vereeniging „Proza en Poëzie gegeven, ter behoeve der wed. van Abs, bedraagt 210,75. Heden is geëtaleerd in den Boek en Kunsthandel van D. J. van der Wilk, Groote Houtstraat 105, een schilderij van Chr. Dommershuizen, stadsgezicht. In het programma van deinuziek- nitvoering morgen (Zondagmiddag) in den Hout te geven door het ste delijk muziekkorps uit Leiden, was abusievelijk opgegeven van 13 uur, dit moet zijn van 2\L4 uur. De strafzaak tegen Jan Plendrik Zomerdijk, beschuldigd van poging tot moord op zijnen stiefvader II. H. Moning, in den avond van 31 Juli jl. alhier gepleegd, zal door dejArr. Rechtbank alhier behandeld worden op Zaterdag 23 Sept. a. s. Als raadsman is aan den beklaag de toegevoegd mr. Th, de Haan Hu- genholtz. Door de politie alhier is proces verbaal opgemaakt tegen eene lSjarige dienstbode, die zich aan diefstal van verschille idejgoederen ten nadeele van den winkelier M. in de Lange Meer straat bij wien zij in betrekking was, heeft schuldig gemaakt. Ook in de w oning hare/ouders zijn verschillende artikelen van diefstal afkomstig in beslag genomen. Tegen twee jongens van 17 jaar is door de politie proces-verbaal opge maakt ter zake het plegen van straat schenderij. Zij hadden in de Kleine Houtstraat een touw gespannen om daarover de voorbijgangers te laten vallen. Te Sanclpoort zal een schietvereeni- ging worden opgericht. Omtrent het verleenen eenerRijks bijdrage in de kosten van het ver- grooten der sluizen te Spaarndam, waarvan in enkele bladen melding werd gemaakt, is nog niets bekend. De heer Gerrit de Jong te Aalsmeer hoopt den 25sten dezer zijn 102den verjaardag te vieren. In het jaar 1881 herdacht hij zijne 70-jarige echtver- eeniging. Zijne vrouw, die toen 92 jaar oud was, stierf kort daarna, even eens een zoon van 76 jaar. Thans heelt De Jong nog zeven kinderen in leven; bij een van hen woont bij se dert geruimen tijd. De benoeming van denheer Ph. Jansen tot burgemeester van Weert heeft aanleiding gegeven tot oncenigheden, gevolgd door mishan delingen, niet onder het mindere volk, maar onder de heeren in de sociëteit „Amicitia". Het lid van den gemeenteraad II., die zeer met cle be noeming van den nieuwen burge meester ingenomen was, kreeg het spoedig te kwaadna in het lokaal mishandeld te zijn, werd hij daar buiten gezet, waar men hem met an dere personen afranselde. In verbandmetdegeheim- zinnige verdwijning van twee vrou wen en de onlangs vermelde gevan genneming van den gelegenheidsdich ter en houtsnijder De Jong, zich noemende dr. De Jong, werd Vrijdag in de bosehrijke omstreken van Bus- sum door de politie een onderzoek ingesteld. De inspecteur der recherche de beer Batelt, vergezeld van de majooi- der rijks veld wacht, Lamens, vier rijks veldwachters en twee agenten uit Bussum doorzochten, onder leiding van den jager Wassing van jhr. De- del reeds den nieuwen 's-Gravenland- schen weg en begaven zich daarop naar de Craailoosche bosschen, waar wellicht het lijk van een der slacht offers in den grond is verborgen. De Jong moet namelijk indertijd nit Bussum zijn teruggekeerd met een pak bij zich, dat, naar het uiterlijk te oordeelen, wel kleederen kon be vatten. Die onderstelling werd te aannemelijker, toen de inspecteur Batelt bij eenige vrouwen van ver dachte zeden kleedingstukken vond, die volgens het signalement der En gelsche politie aan een der vermoe delijke slachtoffers konden behooren. De vrouwen zouden zelfs reeds heb ben verklaard, dat zij die kleeding stukken van De Jong ten geschenke ontvangen hadden. Het is te hopen, dat het den heer Batelt, die, naar het Hblcl. verzekert, reeds meermalen getoond heeft een fijnen neus te hebben, gelukken mo ge volledige zekerheid -te krijgen be treffende het vermoeden, dal De Jong, wiens verleden verre van gunstig is. een dubbelen moord zou hebben ge pleegd. Volgens mededceling van een Am- sterdamsch blad wordt bet meer waarschijnlijk, al ontkent de gewaan de dr. De Jong voor, den rechter van instructie alles wat hem wordt ten laste gelegd, dat de beide vrouwen, welke hij aan zich wist te verbinden en wier boedeltjes hij verkocht, ge- weldadig uit den weg zijn geruimd. Met Marie Juett trouwde hij in Juni jl. te Londen. Het spoor van het echtpaar heeft men kunnen vol gen tot ergens tusschen Arnhem en Nijmegen. Met Mary Sibilla Schmitz, met wie hij te Amsterdam kennis maakte, is het voorgenomen huwelijk niet vol trokken. Het spoor van dit meisje, in gezelschap van De Jong, heeft de politie kunnen volgen tot in Bussum. Het vermoeden van misdaad wordt vooral versterkt door de omstandig heid, dat mej. Schmitz, die nog een zuster in Amsterdam heeft wonen, niets van zich laat hooren, na de be richten die omtrent de aanhouding van De Jong openbaar gemaakt zijn. De Jong stamt uit Weespercarspel. is 36 jaar, heeft ongeveer de heele wereld doorgereisd en schijnt hier en daar een vonnisje te hebben uitgezeten, In den nacht van 13 op 14 September jl. is uit eene weide onder de gemeente Andijk ontvreemd een bruin merriepaard, oud 12 jaren, met zwart lederen balster, onder het grim of halster een kleine witte kol. Van dezen diefstal wordt verdacht een stevige kerel met baard, gekleed met pilow broek, klompen en blauwe kiel. De officier van Justitie te Alkmaar verzoekt opsporing, aanhouding en bericht. Aan Gottfried Mann werd Donderdagavond, bij zijn afscheids concert in Musis Sacrum te Leiden, een fraai bronzen beeld aangeboden. Tusschen Holten en R ij s e n viel bij de manoeuvres 'een artillerist van een stuk geschut. Het rad ging over zijn lichaam, waarop de dood volgde. RECHTSZAKEN. In de voor de arrondissements rechtbank aanhangige procedure van de curatoren der Stichting „Kinder ziekenhuis Mary" te Apeldoorn, als oorspronkelijke eischers, tegen mej. A, E. Riegen, directrice van gemeld ziekenhuis, als oorspronkelijk gedaag de en eischeresse in vrijwaring, strek kende tot ontbinding der overeen komst, waarbij mej. Riegen als direc trice van dat ziekenhuis is aange steld en tot ontruiming daarvan, is in de Dinsdag gehouden terechtzit ting namens den heer Knoote gecon cludeerd tot ontzegging van den eisch in vrijwaring aan mej. Riegen, daar hij allerminst haar kan steunen om de vordering te bestrijden, die door hem met de heeren Van Poeterenen Strang als wettige bestuurders van voormelde stichting, tegen haar is ingesteld. Namens de overige gedaagden in vrijwaring, uitgenomen mr. De Bas, voor wien reeds vroeger conclusie was genomen, werd geconcludeerd, dat de rechtbank hun een bekwamen termijn zou verleenen, ten einde me vrouw de wed Bulkley door ben zou de kunnen worden gedagvaard tot onder vrij waring van den tegen hen door mej. Riegen ingestelden eisch tot vrijwaring. Aan de oorspronkelijke eischeresse werd een termijn van 8 dagen ver leend voor antwoord. Behalve de berichten omtrent den opstand in Brazilië, is het op politiek gebied al zeer kalm. Het beschieten van Rio-de-Janeiro eindigde Woensdag avond, na den geheelen dag te hebben geduurd. De schepen der opstandelingen waren door de eilanden in de baai tegen het vuur der forten beschut. Er zijn weinig personen gedood, maar enke le openbare gebouwen beschadigd. Het leger en het garnizoen der forten blijven Peixoto trouw. De laatste tijdingen uit Rio-de-Ja neiro, Donderdag avond te Washin- ton aangekomen, voorspellen met groote beslistheid den val der regee ring. De ontevredenheid breidt zich in het leger nit, waar de oppositie tegen de regeering zeer scherp wordt. De schout-bij-nacht de Mello, zegt men, zou ook nooit zulk een stout stuk bestaan hebben, ware hij niet van den steun van ten minste een deel van het leger verzekerd. Aan de Herald werd den 14n uit Montevideo geseindGisteren heeft de vloot der opstandelingen het vuur op de forten bij Nichteroy geopend en daarna de stad, bepaaldelijk het arsenaal beschoten. Het bombarde ment duurde van 11 uur 's morgens tot 5 uur 's middags, maar richtte weinig schade aan. Heden werd het bombardement hervat en eene landing beproefd. Dit mislukte echter. Aan beide zijden werden verliezen geleden. Te Rio-de-Janeiro blijft de orde volkomen gehandhaafd. De gezagvoer der van de kanonneerboot Alagoas is van bet revolutionaire eskader afge vallen en naar Rio geijld om Peixoto van de bewegingen der schepen op de hoogte te brengen. Alle punten bij Rio, welke voor eene landing ge schikt zijn, heeft men duchtig ver sterkt. Het leger is Peixoto trouw gebleven. Alle vreemde schepen in de haven blijven onzijdig. Te Buenos-Ayres wonende Brazili anen gelooven, dat het gelukken van den opstand herstel der monarchie zou beduiden. Vreemde handelshui zen te Buenos-Ayres hebben bij de gezanten tegen schorsing van den telegraafdienst met Rio geprotesteerd. Men gelooft dat de Amerikaansche oorlogsbodem Charleston van Monte video naar Rio de .Janeiro vertrok ken is om de Amerikaansche belan gen te verdedigen. De kruiser Detroit vertrekt heden van Fort Monroe met dezelfde bestemming. Aan de Herald wordt uit Valpa raiso geseindNaar te Rivera ver luidt, heeft de aanvoerder der opstan delingen de troepen van Castilhista bij Bage in Rio Grande do Sul ver slagen en alle wapenen des vijands buit gemaakt. De gevangenis van Ri vera is gevuld met Federalistische gevangenen. Volgens berichten te Buenos-Ayres is aan den strijd in Tucuman (Ar gentinië) door tusschenkomst der Fe deralisten een einde gemaakt. Het besluit tot werksta king Donderdagavond te Lens, door het mijnwerkerscongres genomen, heeft een grooten indruk gemaakt in die stad, ofschoon men niet anders verwacht had. Men houdt het er al gemeen voor, dat de werkstaking van langen duur zal zijn. De mijnwerkers zijn vast besloten niet toe te geven, en bereid om de ontberingen te ver dragen, die het gevolg zullen zijn van een langdurige werkstaking. De maatschappijen zijn eveneens tot den strijd besloten. Men zegt zelfs dat zij voornemens zijn, Maan dagmorgen de deuren te sluiten. Waarschijnlijk zal de algemeene werkstaking Maandag in het Noorder bekken uitbreken, behalve misschien te Anzin, waar de werklieden van plan schijnen, het werk voort te zetten. Daar er dreigementen geuit zijn tegen de werklieden van Abscon, beeft de overheid maatregelen genomen om de vrijheid van arbeid te verzekeren. Te Parijs beeft een gede serteerd luitenant van het garnizoen te Küstrin in Brandenburg dienst gënomen bij het Vreemdenlegioen. Hij beweert, dat zijn kapitein hem had geoorveegd. Prof. Koch is te Berlijn ge- trouwd met een jonge actrice, mej. Friedberg. Het H e i 1 i ge T a p ij t, be stemd voor de godsdienstplechtig heden, die Maandag te Caïro zullen plaats hebben, is Donderdag daarheen uit het kamp van Mahmal overge bracht. Men keurt deze overbrenging zonder quarantaine af, omdat Zaterdag te Kas Mallap, dat dicht bij het ge noemde kamp rs gelegen, zich een geval van cholera heeft voorgedaan. Het is nu ook mogelijk, dat de aan gekondigde godsdienstplechtigheden, op aandringen der geneeskundige au toriteiten, tot later zullen worden uit gesteld. Een groote lands treek ten Zuiden van Madrid is door hevige stormen gepaard met zware overstroo mingen geteisterd. De dienst op de spoorweglijn van Madrid naar Alcazar is voo)' een deel moeten gestaakt worden, daar de lijn over een afstand van 30 kilometers onder water staat. Er zijn vele menschen omgekomen, wier aantal nog niet te schatten is, maar van welke men reeds 40 lijken heeft teruggevonden. Te Tokio is een Japanner van goeden huize, een graaf, gear resteerd. Hij wordt beschuldigd zijn ouderen broeder, die archi-millionair was, te hebben vergiftigd. Deze Soma Masatanc geheeten, was sedert 1874 wegens zwakke geestvermogens onder curateele gesteld. Hij stierf anderhalf jaar geledon onder omstandigheden, die vermoedens wekten. Een lijkschou wing leidde tot geen resultaat, maar op verzoek van een lid dei' familie is het lijk opgegraven en er zal opnieuw een onderzoek worden ingesteld. De jongere broeder zou medeplichtigen hebben gehad en door een dezer zijn verraden. TWEEDE KAMER, Zitting van Zaterdag 16 September. Per Telegraaf Minister Tak sloot heden de Sta ten- Generaal en dankte namens H. M. de Koningin-Regentes voor de betoonde ijver en toewijding, hij wees op de belangrijke] zaken die tot stand zijn gebracht, o. a. op de vermogens- en andere belastingen terwijl de bedrijfs belasting, de faillissementwet en 'het kiesrecht nog onafgedaan zijn. Ge noemd worden de wet op het neder- landerschapdo wijzigingen op het burgert ij krecht en de geneeskundige wetten, de overeenkomsten niet Spanje en dc Indische stoomvaart. Het stoomschip Amsterdamvan de N. A. S. M., van Rotterdam naar Newyork, passeerde Vrijdag 15 Sept. des voormiddags 2 uur, 30 min., Lezard. Het stoomschip Schiedamvan de N. A. S. M„ van Amsterdam naar Newyork, passeerde Vrijdag 15 dezer nam. 3 uur 15 min., Scilly. Het stoomschip Zaandamvan dc N. A. S. M., van Newyork naar Am sterdam, arriveerde 15 September te Amsterdam. Het stoomschip Edamvan de N. A. S. M., vertrok Donderdag 14 Sep tember van Newyork naar Rotterdam. Het stoomschip Prins Willem III van Suriname naar Amsterdam, ver trok 15 Sept. des namiddags 1 uur 30 min., van Havre. Het stoomschip A rdjoeno, van Java naar Rotterdam, passeerde 15 Sept. Gibraltar. Het stoomschip Samarangvan Java naar Rotterdam, vertrok 15 Septem ber van Aden. Volgens per stoomschip Urania te Aden aangebracht bericht is het stoomschip Gelderlandvan Java naar Nederland, in den Incüschen Oceaan in aanvaring geweest met het stoom schip Swordsmanwelk laatste on middellijk gezonken is. Het ongeluk moet te wijten zijn, doordien de Swordsman geene lichten op had. De geheele equipage is gered op 6 in- landschc matrozen na. De Gelderland leed belangrijke schade en is lang zaam stoornende naar Colombo.

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1