NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 11 lillE lie Jaargang. Dinsdag 19 September 1893. No. 3133. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN: STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37£. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEEEBOOI. Hoofdagenten voor hel Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSuccPai'ijs 31 bis Faubourg Montmarlre. Haarlem18 Sept. 1893. Naar het schijnt zal de Gemeente raad deze week niet vergaderen. Al thans op den gebruikelijken Woens dag zal de bijeenkomst niet plaats hebben. Dit zon nu niet zoo opzettelijk door ons worden opgemerkt, ware het niet dat in het bekende verzoekschrift om .schadevergoeding, onlangs door de Sociëteit „de Kroon" tot den Raad gericht, o. a. staat te lezen dat het Bestuur der Sociëteit „hetindien, „het op dit request geen antwoord „mocht hebben bekomen Vrijdag 22 „September, er voor houden zal. dat. de Gemeente niet bereid is de schadevergoeding hierboven omschre- „ven in der minne te regelen." Daar nu de volgende Vrijdag de in het request bedoelde dag is, zal wan neer de Raad deze week niet verga dert, het bestuur der Sociëteit „de Kroon" niet vóór den 22sten het be sluit van den Raad meer kunnen vernemen. Daar ons dit alles niet recht dui delijk was, hebben wij geïnformeerd en uit goede bron de verzekering be komen, dat deze week geen Raadsver gadering zal worden gehouden. Blijkens het verslag van de tech nische commissie ter beoorcleeling van het vereenigingsturnen, ter gelegen heid van de gymnastiekfeesten, welke 5, 6 en 7 Augustus te Amsterdam zijn gehouden, behaalde de Haarlemsche T urn ver eenigihg „Olympia" het hoog ste aantal punten van cle 28 beoor deelde vereenigingen. De vereeniging, welke 1 Mei jl. al hier werd opgericht, kan men niet anders dan geluk wenschen met zulk succes en met de bekwame leiding, die haar dit verzekerde. Door eigen onvoorzichtigheid vielen heden vijf werklieden met een ge deelte van den steiger vijf meter diep in de kelders van het in aanbouw zijnde mausoleum op de begraafplaats aan den Schooterweg. Merkwaardigerwijze kwamen allen er met onbeteekenende kwetsuren af. De heer B. Schouten, sedert 22 jaar lid van den Raad der gemeente Spaarndam en 8 jaar wethouder, heeft zijn ontslag als zoodanig aangevraagd. De werkzaamheden ten behoeve der stelling Amsterdam, onder Haarlem- merliede c. a„ sedert eenigen tijd ge staakt, zullen naar wij vernemen spoedig worden hervatbij de opge worpen versterkingen zal een (bom vrije) kazerne worclen gebouwd, waar van een verdekte weg naar het fort „de Liede" zal loopen. Een 150-tal brabantsche arbeiders komen deze week weder in dienst der suikerfabriek „Holland" te Halfweg, deels om in de naburige polders beet wortelen te delven, deels om aan het fabrieksterrein werkzaam te zijn. Door vroeger gebleken onwil en on tevredenheid der omwonende arbei ders, heeft de directie zich genood zaakt gezien deze vreemden in dienst te nemen. Zaterdagmiddag heeft de benoemde goeverneur-generaal van Ned.-Indië, jhr. Van der Wijck, de residentie verlaten, ten einde via Ba zel naar Genua te reizen en aldaar aan boord te gaan van het stoom schip Prins Hêhdrikdat hem naar zijne bestemming zal voeren. De opperlandvoogd werd vergezeld van zijne echtgenoote en twee doch ters, aan wie in cle wachtkamer van het Staatsspoorstation door vrienden en kennissen bloemruikers werden overhandigd. De wachtzaal le klasse was bijna geheel gevuld met autoriteiten, meer- endeels hooggeplaatste Indische bur gerlijke ambtenaren en militairen, die zich verdrongen om den vertegen woordiger van de Koningin in de Koloniën eenen afscheidsgroet te bren- 01. De heer Van der Wijck werd dan ook in het half uur, gedurende het welk hij vóór het vertrek van den trein in het station aanwezig was, van vele zijden begroet en als het ware met handdrukken overstelpt. Deze geheele drom van belangstel lenden vergezelde den goeverneur-ge neraal tot aan den trein, en toen deze zich in beweging stelde stelde en jhr. Van der Wijck aan het geopende por tierraam met de hand groette, wuif den allen hem met de hoeden na of riepen hem een tot weerziens toe. De heer Bouwman, kapel- meester van het 3e regiment, wordt genoemd als opvolger van Mann bij het 4e regiment. Het weekblad voor dames De Huisvrouw herinnert er aan, nu bij het toekennen van onderscheidin gen van regeeringswege op den 31stei: Augustus de vrouwen wederom ge heel zijn voorbijgegaan, dat bij het instellen der orde van Oranje-Nassau door de Regeering uitdrukkelijk is verklaard, dat dit ordeteeken ook dienen moest om aan verdienstelijke vrouwen eene onderscheiding toe te kennen. Dit heeft evenwel niet belet, dat, hoeveel ordeteekenen er ook reeds zijn uitgereikt, nog geen enkele vrouw hare verdiensten op die wijze heeft erkend gezien. „Zou het dan werkelijk waar zijn, dat er in Nederland geen enkele vrouw is, die geacht wordt in ver dienstelijkheid gelijk te staan met de mannelijke ingezetenen, wier namen op de bedoelde lange lijst prijken, of ook maar met den minste onder hen vraagt het blad, en het wijst dan eenige dames aan, die wel degelijk voor een ridderorde in aanmerking- hadden behooren te komen. Za terdag werd cle Landbouw tentoonstelling te Amsterdam door 1970 betalende bezoekers bezocht. Zondag was het bezoek niet minder druk. Ten twee uur had de aange kondigde wedvlucht voor duiven plaats. Een groot aantal manden, met omstreeks 600 duiven uit Haar lemmermeer, Den Haag, Alkmaar, Dordrecht, Haarlem, Purmerend, Weesp, Bloemendaal en Rotterdam, werden op het terrein vóór de tribune opgesteld en gelijktijdig geopend. In een oogenblik waren de duiven in de lucht en vlogen in grootte kringen over het terrein. Langzamerhand begonnen enkelen af te dwalen en gingen in snelle vlucht naar de plaats hunner herkomst. In omstreeks vijf minuten waren alle uit het gezicht verdwenen. Eenigen tijd na het oplaten dei- duiven kreeg het bestuur der Holl. Maatschappij telegrammen van aan komst. De eerste drie waren van den volgenden inhoud Ooievaar. Den Haag. Van den Berg, 3 uurBastet 3 u. 3 m.Pontier 3 u. 6 m. Snehliegcr. Haarlem. IJsseldijk 2 u. 18 m. 5 s.D. Hessels 2 u. 19 m. 19 s.; Joh. Jung 2 u. 19 m. 25 s. Onze gevederde vrienden. Haarlem. A. J. Bronkhorst jr. 2 u. 16 min.H. Kuijper 2 u. 21 m.H. Bannink 2 u. 49 m. Van de 10 Vereenigingen, die zich hadden aangegeven deden er 9 mede. Kort na de wedvlucht werden eerst cle Zaterdag bekroonde stieren en later cle bekroonde paarden in den ring voor cle tribune gebracht. Vooral het voorbrengen der paarden lokte veel belangstelling. Voor het Dinsdagmiddag ten 12 uni te houden concours hippique zijn niet minder clan 114 paarden ingeschreven, zoodat dit sportfeest belooft zeer schit terend te zullen zijn. Achtereenvolgens zullen voorkomen 3 vierspannen, 17 tweespannen, 9 tandems (vóór elkander gespannen paarden), 13 harddravers, 12 rijpaar den, 14 springpaarden en 11 pony's. Zaterdagavond heeft de „Raad van Tucht" te Amsterdam uit spraak gedaan in zake de stranding- op 23 Febr. 1. 1. op de Maasvlakte van het Nederl- stoomschip Ariadne kapitein Lupcke. Na rijpe overweging werd de ge zagvoerder door den Raad schuldig verklaard aan nalatigheidjen werd hij mitsdien voor den tijd van drie maan den als gezagvoerder van een Nederl. schip geschorst. Een buitengevt o onPolitie- blad bevat cle volgende bekendmaking. De officier van justitie te Amster dam bericht, dat 15 Juni j.l. teMea- dentead bij Londen is getrouwd zekere Hendrik cle Jong, geboren te Wees- perkarspel, 32 jaren, schilder, korten tijcl hofmeester op Engelsche schepen (ztch uitgevende voor dokter), met Sara Anna Juett, 25 jaren, middel matig lang, spreekt uitsluitend En- gelsch, althans geen Hollandsch, was vermoedelijk gekleed met lichtbruin manteltje en japon dat De Jong met haar op zijn huwelijksreis naar Hol land is vertrokken en met haar te Arnhem heeft gelogeerd in Sluishotel. zijnde hij 7 Juli jl. van daar met haar vertrokken, vermoedelijk zijn beiden kort daarna gezien tusschen ILeelsum en Renkumcle vrouw is toen spoorloos verdwenen. Op 1 Aug. cl. a. v. heeft De Jong, te Amsterdam, voorgevende dokter te zijn, relatiën aangeknoopt met Maria Sybilla Schmitz, 40 jaren, zwaar ge bouwd, donker uiterlijk, donkerbruin ponneyhaar; vermoedelijke kleeding donkere rok, witte blouse met zwarte streepjes, buitengewoon groote pof mouwen, kraag van hetzelfde, zwarte hoed van voren met twee zwarte vee- ren, zwarte kanten mantel. De Jong was gekleed met donkerblauwe broek met satijnen streepjes, wit flanellen vest met strepen, zwart jacquet, don- kergrijzen demisaison. omgeslagen boord met punten, hoogen zijden hoed of slappen vilten hoed met deuk. Op 15 Aug, jl. is De Jong met die vrouw over Rotterdam naar Londen vertrok ken, om zoo hij voorgaf haar daar te huwen. Op 21 Aug. jl. is hij met Maria Sybilla Schmitz naar Amster dam teruggekeerd, heeft met haar ge logeerd in het hotel Rotterdam., Wees- perplein, en vervolgens in het loge ment van Van Gelder, Damrak, uit welk hotel hij ;op 31 Aug. met haar is vertrokken naar Bussum, alwaar zij beiden aan het station het laatst gezien. Ook deze vrouw is spoorloos verdwenen. De Jong is in hechtenis. Misdaad tegen het leven der vrouwen is waar schijnlijk. De officier van justitie te Amster dam verzoekt mecledeeling of lijken van onbekende vrouwen in de laatste tijden zijn gevonden, zoo mogelijk met opgave van nauwkeurig onderzoek •naar de vermiste vrouwen. Honderden toeschouwers waren Zaterdagmiddag omstreeks vijf uur in de Pieter Jacobstraat en Nes te Amsterdam toegesneld, om een niet alledaagsch schouwspel, te zien. Twee beren, die sinds eenige dagen in het cafe-chantant „Alhambra" in de Nes. optreden, waren onder het voederen niet erg op hun gemak, al thans een daarvan viel, na door een der oppassers gekastijd te zijn, den man aan en verwondde hem deerlijk aan den schouder, terwijl de andere beer uit den stal liep en een wande ling door cle Pieter Jacobstraat be gon, wat evenwel voor cle aldaar spe lende kinderen gelukkig afliep. Op merkelijk is het, dat hij een persoon, die aan de deur zat te slapen, na hem even beroken te hebben, onge merkt voorbijliep. Onder een luid hoera werd hij daarna door den eigenaar en eenige knechts met he vige stokslagen weer naar zijn stal teruggevoerd. Uit Delft wordt gemeld dat de kapitein van de Delftsche boot Zaterdagmorgen in cle Schie is verdronken. De D elv enaar van 14 d e z e r vermeldt het volgende Bij het uitbaggeren van den Haag- weg is bovengekomen een Spanjaard in volle wapenrusting. Zijne oegen waren nog open. Jammer, dat er niet bij vermeld staat, dat alle mogelijke middelen zijn aaagewend, om de levensgeesten op tc wekken Een persoon die V r ij cl a g- midclag te Zutfen met eenen anderen veroordeelde van cle gevangenis bij het gerechtsgebouw naar de cellulaire ge vangenis zou worden overgebracht om zijne straf te ondergaan, wist zijnen geleider te ontsnappen en cle stad in te vluchten. Tot nog toe heeft men zijn spoor nog niet weten te ontdek ken. De krankzinnige vrouw te Hardingsveld, die haar 3-jarig kind dood trapte, is weer in haar 13) Naar het engelsch van FLORENCE WARDEN. HOOFDSTUK V. Nauwelijks waren deze woorden uit haar mond, of zij zag Pearls nieuwen meester, die met gefronst gelaat aan den anderen kant van het dier haar aankeek. „Gij hebt volstrekt niet het recht om zooiets te zeggen," zeide hij toornig. „Gij zoudt uw verdiende loon krijgen, wan neer ik het dier mishandelde, maar „Maar gij zijt nu niet in Colorado, en er is eene maat schappij tot bescherming van dierenmishandeling hier in het land, die belet dat ruwe menschen ongestraft redelooze die ren mishandelenriep Pamela uit, terwijl hare zwarte oogen fonkelden. Op dat oogenblik kwam lady Constantia helaas uit het schoolvertrek. Hodgkin vond het maar veiliger om een goed heenkomen te zoeken. Dick sprong in de dogcart en greep de teugels. „Wat is er mijn kind wat gebeurt hier?" riep cle eige nares van Sal ternes Court uit, die genoeg van Pamela's dwazen uitval hoorde om te meenen dat haar tusschenkomst niet ongepast was. Pamela kende echter de eigenaardigheid van deze auto cratische dame, om steeds olie in het vuur te werpen, zoo dat zij hare lippen op elkaar klemde en haar mond hield. Lady Constantia wendde zich tot Dick, die zijne rij hand schoenen aantrok, zonder haar met een blik te verwaardigen. Lady Constantia was te zeer vertoornd over hetgeen zij zijn onbeschaamdheid noemde om het voorbeeld der jonge dame te volgen en verstandig te zijn. „Jonge man," zeide zij plechtig, „ik dreig nooit, of het moet mijne bedoeling zijn om mijne bedreiging ten uitvoer te brengen. Als ik hoor, dat gij uw paard met wreedheid behandelt, dan zal ik „Clk, elkzeide Dick. „Laat nu eens zien of je kunt loopen Met een snellen ruk hief hij zijn zweep omhoog, en klapte er mee boven den rug van de merrie, zoodat deze in snellen draf wegrende. Hij hief zijn arm weer omhoog en het scheen wel alsof hij woeste zweepslagen op het dier deed neerkomen, terwijl zij in werkelijkheid slechts het zand van den weg op joegen, zonder het dier te rnken. Lady Constantia schudde dreigend haar parapluie. „Ik zal daar een einde aan maken, deugniet," zeide zij met verontwaardiging. Panela sprak geen woord, zij was innig bedroefd. Toen Lady Constantia zich omwendde en haar aanzag, barstte zij in tranen uit. Zonder een woord tot afscheid of van verontschuldiging, snelde zij haastig weg in de richting van haar huis. Zij moest echter de Priory voorbij en alvorens zij de kleine straat had bereikt waarin zij woonde, kwam Dick, die Salternes Court had omgereden, haar in zijn dogcarfc te gemoet. De merrie draafde nu zeer kalm. Toen zij elkaar zagen, was de dogcart nog maar een dertig meter van Pamela verwijderd, die een oogenblik stilstond, verrast door de ontmoeting. Dick hield dadelijk de teugels in en liet de merrie stapvoets gaan. Met een blik vol afschuw en minachting droogde Pamela haastig hare oogen, die nat waren van de tranen en liep met de grootst mogelijke snelheid den hoek van de straat om. Zonder zich te bekom - meren om zijn smeekenden uitroep, „miss Pamela, een oogenblik, wacht een oogenblik!" bleef zij niet eerder staan dan toen zij haar huis had bereikt. HOOFDSTUK IV. Jane's vernederend bezoek aan de Priory werkte dus ten slotte nog weinig uit ten goede, want ofschoon daardoor een vriendschappelijke band was gelegd tusschen haar en den ouden St. Rhadegund, de koppige tweelingzusjes wendden steeds hun aardige gezichtjes af wanneer zij een van die „vreeselijke jongens" zagen, terwijl er nu tusschen Dick en Pamela volslagen vijandschap heerschte. De schuld lag nu min_

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1