NIEÜWS- lie Jaargang. Vrijdag 22 September 1893. No. 3136. ADVERTENTIE B LAD. ABONNEMENTSPRIJS: A DVERTENTIEN: STADSNIEUWS. Eerste Hulp Dij Onplnton. Arrondissementsrechtbank FEUILLETON. HEI Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door bet geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor hel Buitenland: Compagnie Générale de PuUicité Etrangêre G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSuocParijs 31 bis Faubourg Montmartre. Haarlem21 Sept. 1893. De officieren van het garnizoen al hier vertrokken, gekleed in groot tenue, hedenmorgen naar 's Graven- hage ter bijwoning van de plechtige uitreiking der vaandels door H. M. de Koningin. Morgen zal in de garnizoensplaat sen waar de regiments-commandanten verblijf honden, ingevolge de bevelen van Z. E. den min. v. Oorlog, groote parade worden gehouden en bet nieuwe vaandel daarbij aan de troep worden gepresenteerd. De sergeant-majoor P. v. Sloten van het 3e bat. 4e regiment infanterie, is bevorderd tot adjudant-onderoffi cier en overgeplaatst naar het gar nizoen te Leiden. Zondag j.l. hield de Postduiven- vereeniging „de Lucktgids" hare wed vlucht van af de tentoonstelling van landbouw te Amsterdam. 'Voor deze wedvlucht wareu 3 me dailles beschikbaar gesteld, de duiven werden om 2 uur A. T. in vrijheid gesteld en kwamen aan als volgt: £?,lste P. Hoff 1 zilv. medaille 2 u. lm. 12 sec. 2de K. Siegerist 1 bron zen medaille 2 n. 22 m. 56 sec. 3de H. Kooper 1 bronzen medaille 2 u. 25 m. 13 sec Een zeer interessante, tevens leer rijke voordracht, werd door den keer Mensing en diens engelsche echtge- noote, beiden zendelingen in Noord- Afrika, Woensdagavond in de groote zaal van „Felix-Favore" gebonden voor een talrijk opgekomen publiek, b! Het was te voorzien, dat hunne mededeelingen, als zijnde die van oog getuigen, omtrent bet leven, de zeden en gewoonten van den Marokkaan, Moor, Arabier en Israëliet, elementen die de bevolking van den Staat Ma rokko, waarin beiden werkzaam zijn, uitmaken, boeiend zonden zijn. En inderdaad, waren zij dat in booge mate. V In korte, doch duidelijke trekken, schetste spreker ken algemeenen toe stand der zendelingen van 12 jaar geleden, toen de eerste engelsche zen deling aldaar voet aan wal zette, tot heden, en boe zij met betrekkelijk geringe resultaten nog werkzaam hebben kunnen zijn onder de aan bidders van den Islam. Plij verhaalde verder van bet dagelijkscb leven van den Noord-Afrika bewoner, van zijn zuiver zinnelijken godsdienst, zijne zeden en gebruiken zoowel binnens- als ."buitenshuisvan zijne vasthou dendheid aan zijn geloof in sommige zaken, en vooral boe slecht daar de j gekochte vrouwen, zoowel de echte- als de slavinnen van den gegoeden; Maüomedaan, door bun heer worden behandeld. Boeiend was zijne schets over de feestelijkheden en gebruiken bij bet huwelijk daar te lande op welke wijze de jongeling met een meisje trouwt, en bij deze voor bet eerst ziet,nadat; al de feestelijkheden zijn afgeloopen, en beiden reeds getrouwd zijn. Dat onder zulke zeden eene echtscheiding geen schande is, blijkt wel hieruit, "dat eene echtscheiding aldaar onge veer 12)% cent kost. De Makomedanen, die door hen bekeerd zijn, behooren allen, bijna zonder uitzondering, tot de arme klasse. Geen hunner zal ooit of zelden tot de zendelingen komen dan "wan neer zij ziek zijn en dan gratis genees middelen, of wanneer zijn arm en hon gerig zijn, en dan voedsel en kleeding eveneens kosteloos ontvangen. Onder rijken en machtbekleeders. die de regeering geheel in handen hebben, is er geen enkele Christen geworden, en bij het bezoeken van harems, die alleen voor vrouwen-zendelingen toe gankelijk zijn, blijkt wells; een treurig leven de vrouwen daarin hebben. Daarom ziet een Mahomedaan niet gaarne dat hunne harems bezocht worden. Behalve de fotografische beelden, die betrekking op land- en volken kunde hebben, en met een lantaarn op het doek werden weergegeven, vertoonden de beide zendelingen nog verschillende kostuums, en de wijze waarop die gedragen worden. Zij zei ven waren gekleed in het na tionaal kostuum, dus met- denTjilao (lang hemd) en den tulband. Wenken van een praktiseer end geneesheer. VIII. Kneuzingen ontstaan door eene be- leediging door zoogenaamd stomp ge weld de gevaarlijkheid er van hangt natuurlijk voornamelijk van de ge troffen deelen af. Het meest ontstaan ze na een slag, stoot of val, door sla gen met een hamer of stok, een steen worp, een schop of een stoot van een onzer gehoornde huisdieren, een val van de trap, overrijden door een wa gen enz. Naar gelang de grootte van het ge weld dat inwerkt, ontstaat er een lichte zwelling, buil of bult genoemd, een bloeding onder de huid, die in haar verloop vele kleuren van den regenboog vertoont, een bloedbuil met uitstorting van veel bloed, of eindelijk een vergruizing, als die uitdrukking voor zachte deelen gebruikt mag wor den, van diep liggende organen. De oppervlakkige slagaderen kun nen verscheurd worden, zonder dat de huid verwond is. Er ontstaat dan een gezwel met bloed gevuld, waarin dui delijk klopping te voelen is. Is men hij liet ontstaan van zulk een gezwel tegenwoordig, dan zal men door ster ken druk op het aangedane deel de verdere bloeding verhinderen. Is de gezwollen oppervlakte reeds te groot of te sterk gezwollen, dan kan men trachten de slagader die het bloed aanvoert dicht te drukken, evenals men dit bij bloedingen uit- open won den doet (hierover later). Is de kneuzing onbeduidend dan kan men met koudwaterkompressen volstaan, of men neemt hiervoor kamferspiritus, eau de Cologne, bran dewijn met water, of gonlardwater, waarmee men de kompressen vochtig houdt. Natuurlijk kan het noodig zijn die kompressen door een verband op hun plaats te houden. Een zakdoek als das gevouwen bewijst dezen dienst aan voet, been, hand of arm, als de aandoening kleine afmetingen heeft, anders neme men groote doeken of zwachtels. Om een geheele hand of voet te bedekken vouwe men den zak doek als een rechthoekigen driehoek legge het middelpunt op teenen of vingertoppen, en knoope de scherp hoekige slippen na ze een- of meer malen op het lichaamsdeel te hebben geslagen, over den rechthoekingen slip aan elkaar. De onderhuidsche bloedingen die eerst rood, weldra blauw, dan groen en geel worden, zijn in bet gezicht zeer onaangenaam (een blauw oog). Behandeld behoeven zij niette worden. Eenige massage en een stovend ver band bevorderen de verdwijning. Bij verbrijzeling van deelen bepale men zich in afwachting van de komst van den medicus tot het aanwenden van de boven aangegeven kompressen. Wat de eerste hulp bij kneuzingen van meer bepaalde deelen betreft is hier weinig op te merken. Bij een stompe beleediging van het oog wen de men kond water, duisternis en rust aan, heeft een beleediging plaats aan borst, buik of rug dan legge men den lijder op de voor hem minst pijn lijke wijze en steune hem met kus sens op een door het geval zelf aan gewezen manier. Valt iemand op het hoofd, of krijgen de hersenen een schok door middel van den wervelkolom op den schedel overgebracht, of wordt hij getroffen door een slag van een zwaar voor werp, dan kan de uitwerking op de organen van ons ziele- en gevoelsle ven in verschillende maten hevig of minder hevig zijn. De gevolgen zijn: verdooving, bleekheid, bewusteloos heid (hersenschudding), moeielijke ademhaling, daarbij voortdurende be wegelijkheid bij opheffing van bet bewustzijn (hersenkneuzing) en erger bewusteloosheid, gevoelloosheid be wegingloosheid, met moeielijke adem- ling (bloeding in de hersenen). De behandeling zij altijd: Plaats den lijder op een bed of matras met het hoofd hoog. Zooals ieder uit eigen ervaring weet, kwel len handen om buik en hals meer in liggende, dan in opgerichte hou ding van het lichaam, dus de klee- ren los, vooral aan denhals bespren kel het gelaat met water en bevoch tig het;met prikkelende middelen: eau.- de-cologne, azijn, kamferspiritus enz. Laat ammoniak of azijn ruiken, wrijf de ledematen met bovengenoemde prikkelende middelen, leg ijs ofkoud- water-compressen op het hoofd, en tracht nooit den gewonde iets in te geven, voor hij bij kennis is en slik ken kan. Een longontsteking zou an ders later het gevolg kunnen zijn. Het gevaar van open wonden is voornaamelijk drieërlei1. Het ge troffen zijn van wat men noemt ede le deelen, organen voor het leven noodzakelijk. 2. de bloeding, en 3. de wondvergiftiging. Het eerste kan zel den door den niet-geneeskundige be handeld worden, voornamelijk moet dus diens pogen zich richten op de bloedstelping, en het rein houden of rein maken van de wond. De oorzaken van een wond kun nen zijn veleMen heeft steek- snij-, scheur- en schietwonden, ook kunnen zij door stomp geweld of door een beet ontstaan. Steekwonden kunnen zonder ge vaarlijk te schijnen dit toch meer zijn dan snij wonden, omdat ze diep gelegen organen kunnen hebben aam gedaan. Bij beide zal menlo. de wond zuiver maken. Met schoon wa ter of als men het heeft eene oplos sing van carbolzuur of sublimaat ont doe men haar liefst door middel van zoogen. ontvette watten die in alle apotheken te krijgen is, of anders van een zuivere spons of zuiver lin nen of katoen van het wellicht in gekomen vuil. Heeft men niets bij de hand, geen schoon water of geen der bovengenoemde vloeistoffen of weefsels dan is het beter niets te doen, (tenzij de bloeding zeer sterk is) daar door aanraking met onreine dingen de zaak zou verergeren. En meent niet dat alleen groote wonden juist hiervoor gevrijwaard moeten worden, en het op kleine minder aan komt, Het is een algemeen, en een verfoeielijk volksmiddel om op een gesneden vinger een spinneweb te leggen, daar men dan de bloeding stelpt (want hierom is het te doen) door middel van een jhoeveelheid vuil dat voor een groot deel kan be staan, en dit is meestal bet geval, uit allerlei bederf aanbrengende kie men. Breng de wond alleen in aan raking met reine dingenzuiver wa ter, gekookt water, sublimaat, carbol- of creolinwater en reine verbandstof- fen. Bevuilt men de wond dan is een vertraagde genezing, een langdurig ziekbed of ook wel de dood het ge volg. P. W. P. Zitting van Donderdag 21 September. Heden stond terecht Josephus Dal buis wegens het stelen van een boe zeroen uit een manufactuurwinkel te Purmerend. Beklaagde, die wegens dit feit in voorloopige bewaring is genomen, beweert dat hij het gevon den heeft voor het raam van den winkel op de straat en dat hij het naar het bureau van politie wilde brengen. De verklaringen der getuigen spre ken deze bewering evenwel tegen, zoodat de sub. off', van just., de heer Mr. Joh. P. van Outeren schuldig verklaring van beklaagde aan het ten laste gelegde feit requireert benevens zijne veroordeeling tot gevangenisstraf voor den tijd van 3 maanden. De ambtshalve toegevoegde verde diger Mr. W. van Hulst erkent de moeielijkheid om tegen de aangebrach te bewijzen de verklaring van den be klaagde vol te houden en roept wegens het gunstig verleden van den man de clementie van de rechtbank in. Zelfs nu nog volhardt de beklaagde hij zijn ontkenning. Uitspraak over 8 dagen. Daarna staat terecht een 16jarige jongen, die als loopjongen bij een slager, zich geld dat hij voor dezen moest ontvangen, heeft toegeëigend en verbruikt op een reisje naar Leiden en den Haag. Deze jongen heeft een levensloop achter den rug, die merkwaardig hee- ten mag. Op zijn 12de jaar is hij bij zijn eersten patroon gekomen en se dert dien dag is hij werkzaam ge weest bij acht en twintig bazen en door allen weggejaagd, soms wegens wegblijven of andere onregelmatig- Naar het engelsch 16) FLORENCE WARDEN. HOOFDSTUK VII. Jane antwoordde niet, maar keerde zich om, en sloeg met hare blanke handen de takken op zij. Jim veranderde onmiddellijk van toon. „Wacht o wacht nog een oogenblik een minuut maar!" riep bij smeekend uit. Zij sloeg echter geen acht op zijn verzoek, totdat zij plot seling ontstelde door een gekraak in het kreupelhout achter haar, terwijl zij voelde, dat haar pols zoo stevig werd vast gegrepen, dat zij zich niet kon losrukken. „Gij zult wachten! Ik laat mij nu niet door uwe dames achtige manieren afschrikken! Neen, gij komt niet van hier alvorens mij te hebben aangehoord, en als gij roept dan stelt gij u^elf belachelijk aan. Ik zal u geen pijn doen, maar ik wil niet op die wijze door een meisje worden behandeld! Luister nu! Ik had met u te doen, toen ik u zooeven zoo diepbedroefd hoorde spreken, en ik wilde u troosten, anders zou ik n niet aangesproken hebben, maar kalm in het gras zijn blijven liggen tot gij vertrokken waart. En nu nu wilt gij het mij niet laten doen. Gij hebt getracht mij weer als gewoonlijk af te schepen. En terwijl ik tracht Dick recht te laten wedervaren wordt gij scherp, zoodat ik natuur lijk mijn geduld verlies. Waarom wilt gij u nu niet als eene verstandige vrouw gedragen?" Jane had door dezen onstuimigen aanval al hare waardige koelheid verloren. De warme handen, die haar vasthielden, en aan zijne op hartstochtelijken toon gesproken woorden kracht bijzetten door de hare nu en dan vaster te drukken, het met een vurig rood bedekt gelaat van den jongen man, terwijl bij haar aankeek en haar dwong hem aan te zien, gaven haar eene geheel nieuwe gewaarwording, die haar hare gewone kalmte deed verliezen. Zij begon te spreken, maar haar tong begaf haar, hare lippen beefden en een diepbe droefde, hulpelooze uitdrukking verspreidde zich op haar gelaat. „Jim sprak oogenblikkelijk weer geheel anders. „O wees niet bedroefd! Ik kwel u. Ik wilde iets voor u doen, en gij veroorlooft het mij niet," zeide hij met zachte stem. „Wat is er dat n kwelt betreffende geldzaken Gij hebt gezegd, dat gij dood wenschtet te zijn. Is het alleen uit ge brek aan geld, laat ik u dan wat leenen. Ja sta mij dat toeIk weet, dat gij hier zooiets verschrikkelijk vindt is het zoo onzinnig? Is het niet veel onzinniger om maar steeds naar den dood te verlangen, terwijl gij kunt hebben wat gij begeert voor n en anderen?" Dit vreeselijke, ongepaste aanbod had eene zonderlinge uitwerking op de arme Jane. In ongeveinsden afschuw trachtte zij weg te komen na de verzekering, dat zij zijne vriendelijke bedoelingen waardeerde, maar dat zijn aanbod ongehoord was. „Gij begrijpt niet," zeide zij met dien zweem van trots, waaraan hij zich zoo ergerde „gij begrijpt niet, wat gij voorstelt. Ik weet, hoe vriendelijk uw aanbod gemeend is, maar ik verzeker u, dat het het onzinnigste denkbeeld is, ooit in iemands hoofd opgekomen. Laat mij als 't u blieft gaan Onbewust waren de stemmen der twee jonge lieden in de laatste oogenblikken aanmerkelijk luider geworden, zoodat eenige personen in de zitkamer hen konden hooren. Terwijl nu Jim haar hand steeds vasthield, en haar smeekte van voornemen te veranderen, en zij hem nogmaals beval haar los te laten, verscheen plotseling van achter een heester de breede gestalte van Branson. Verheugd, dat hij de gelegen heid had om eene jonge dame, die in nood verkeerde, te redden, vooral nu het de jonge dame gold, die hij boven allen gaarne een dienst wilde bewijzen, snelde hij op hen toe, gaf den jongen man een hevigen slag op zijn schouder, en beval hem de dame los te laten. „Hoe durft gij die dame tegen baar wil vasthouden, lom perd?" riep hij woest uit. „Gij hebt reeds een antwoord ont vangen zij wil niets met u te maken hebben. Denkt gij dat gij eene engelsche dame met geweld tot vrouw kunt nemen evenals eene indiaansche vrouw in het woud?"

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1