Politiek Overzicht. Gemengd. Nieuws. Burgerlijke Stand. een brand, die te Bandjerinassin heeft gewoed en voor een ton schade heeft berokkend. De laatste mailberichten deden zien, dat aan den heer Pieter Hendrik Bojeh te Odessa, vergunning is ver leend tot het aannemen van de ver sierselen van ridder der 3e klasse van de orde van den Leeuw en de Zon, hem door Z. M. den Shah van Perzië geschonken. Hieromtrent schrijft men aan het Bat. Hbl. De heer Bojeh is de zoon van een staljongen en zijne vrouw, beide echte Djampangers. De heer Levyssohn Nor man nam hem als een kleinen jon gen meê naar Nederland en liet hem daar opvoeden. Door een tijger verslonden. Twee landmeisjes, jeugdig en vroolijk en schoon, welmeenende, oprechte vrien dinnen, gingen Vrijdag 4 dezer naar de een kwart paal van dedessaNge- rong, Wonosarie (Djokja) gelegen bron om water te halen. Terwijl de meisjes in het water plasten kwam eenklaps een groote gevlekte tijger te voorschijn en besprong eene der maagden, mejuffrouw Ranoedrono. De tweede maagd nam doodelijk ver schrikt de vlucht en bracht met haar verhaal het geheele dorp in rep en roer. De geheele mannelijke bevolking liep uit om het monster op te sporen; dit gelukte ook, doch het arme levens lustige kind was reeds verscheurd. Het vel en de kop van den tijger zijn naar wij vernemen, naar den rijks bestierder gebracht. {Mat.') PADANG. 23 Augustus. Van Atjeh zijn alhier aangebracht 7 onderofficieren en 111 mindere mi litairen, allen geëvacueerden, Gezond is het dus te Atjeh nog lang niet. Den 10 dezer is er een groot ongeluk op het meer van Sinkara gebeurd. Een der prauwen voor het onderhouden der {gemeenschap tus schen de verschillende oevers gebe zigd, sloeg nl. om en zonk weldra. Van de daarin zich bevindende pas sagiers, ten getale van p. m. honderd Maleiers, konden slechts een vijf-en- twintigtal gered worden; de overigen zijn in de diepte verdwenen. Het on geluk wordt toegeschreven aan over lading van het vaartuig. {Sum. Ct.) Personen uit Bismarck's naaste omgeving, die zonder eenigen twijfel goed ingelicht zijn, melden het vol gende De tusschen den keizer en Bis marck gewisselde telegrammen zijn door het officieuse bericht, dat van Giins uit telegrafisch werd verspreid, volkomen juist weergegeven. Het be weren, dat Bismarck aan een long ontsteking geleden heeft is valsch: anders zouden zijne kinderen zeker onmiddellijk naar hem toe zijn ge komen. De oud-rijkskanselier is dan ook bijkans geheel hersteld, alleen heeft hij nog pijn in de armspieren overgehouden, wat een gevolg is van het lange liggen. Hij loopt zonder eenige moeite in zijn kamer en zijn stemming is eveneens voortreffelijk. Men verwacht dan ook, dat hij bin nen zeer korten tijd naar Friedrichs- ruh op reis zal kunnen gaan. Bis marck heeft er niet aan gedacht nog eenigen tijd te Wiesbaden te gaan doorbrengen, waartegen zich ook dr. Schwenninger ten sterkste heeft ver klaard. Er is te Kissingen niets bekend van een bezoek, dat de keizer aan Bismarck zou brengenzelfs is het ^e betwijfelen, of de berichten over verdere stappen tot verzoening wel die beteekenis hebben, die er aan ge hecht wordt. Heden of morgen (Dinsdag) zou te Christiania een zitting worden gehou den van den zweedsch-noorweegschen Staatsraad. De regeering zal alle be sluiten van het Storthing aan de sanctie des Konings onderwerpen. De kennisgeving over de sanctie der be grooting van oorlog wordt begeleid door een protest tegen de inbreuken, door het Storthing gemaakt op de grondwettige bevoegdheden van den Koning. Die inbreuken bestaan hierin dat het Storthing zijne goed keuring aan zekere voorwaarden heeft vastgeknoopt. Ook wordt aan de ko ninklijke bekrachtiging onderworpen de begrooting van buitenlandsche za ken, waaronder de afstemming van de begrooting voor het consulaatwezen en de appanage voor den koning en den kroonprins. De Braziliaansche gezant te Parijs heeft aan Havas een bericht uit Rio van den 22sten medegedeeld, mel dende dat de stad haar gewone voor komen heeft herkregen. Zij heeft nooit gebrek aan levensmiddelen gehad en de toevoer van levensmiddelen gaat geregeld voort. De opstandelingen hebben zich van geen enkel punt kunnen meester maken; zij zijn ont moedigd en velen hebben zich onder worpen. Peixoto liet de Kamer weten, dat hij het onnoodig oordeelde den staat van beleg te verlengen. Er is geen enkele constitutioneele waarborg op geheven. Te Londen ontvangen particuliere telegrammen uit Rio de Janeiro be helzen dat de zaken niet geheel tot stilstand zijn gekomen. De Senaat houdt onafgebroken zitting. Ongetwij feld worden er onderhandelingen van den eenen of anderen aard gevoerd. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat er vrede gesloten wordt. Peixoto is intus- schen bevreesd voor eenen moordaan slag. De Herald ontvangt het volgende bericht uit Montevideo: De Braziliaan sche opstandelingen op de oorlogs schepen maakten zich meester van de stad San Eranscisco. Naar men zegt, heeft de regeering van Uruguay aan de opstandelingen in Rio Grande do Sul wapens verkocht. Omtrent den opstand der Matabe len, wordt uit Kaapstad gemeld, dat sinds een paar dagen tusschen de forten Tuli en Victoria geen berich tenverkeer heeft plaats gehad. Blijk baar bevinden zich de Matabelen tus schen beide plaatsen en zijn door hen de verbindingen afgesneden. Het uit blijven van berichten verwekt natuur lijk ongerustheid. Een telegram uit Buenos-Ayres meldt, dat de opstandelingen uit Tu- cuman door den goeverneur van San tiago zijn verdreven, zoodat zij naar Tucuman zijn teruggekeerd. Pellegrini zou Zaterdag te Santiago aankomen. Generaal Manuel Campos is be noemd tot chef van politie te Buenos^ Ayres. Men vreest voor nieuwe wanorde lijkheden te La Plata. Er loopt een gerucht, dat Penna zijn ontslag zal nemen als president van Argentinië. Het schijnt, dat men zich in de officieele kringen ongerust maakt. De regeering maakt plannen om het Congres op 30 September te slui- j ten en de begrooting van 1893 voor het volgend jaar te verlengen. Volgens een draadbericht uit Val-; paraiso zijn daar tijdingen uit Buenos- Ayres aangekomen. Deze verhalen, dat in eene vergadering van oud-ambte naren van het goevernement, Donder dagavond gehouden, besloten is op het ontslag van den president der republiek dr. Penna aan te dringen, en, bijaldien hij weigert, hem in staat van beschuldiging te stellen en af te zetten. En verder: generaal Uriburu is met al zijne soldaten te Chaco openlijk in opstand gekomen en heeft zich meester gemaakt van de kanon-; neerbooten Bermejo en Republica. De opstand in Cordoba en Santiago del Estero is zeer ernstig. Berichten uit Rafael melden, dat generaal Bosch, bijgestaan door Pellegrini, den op stand heeft gedempt. Te Victoria (Engelsch Co lumbia) is een tijding verspreid, die daar groote belangstelling wekte. Het gold de ontdekking van een rij k met goud beladen quarz-streek bij Alberni op Vancou-ver-eiland, waar door een delfstofkundige der regeering onder zoekingen zijn gedaan, die een veel belovend resultaat hebben opgeleverd. Volgens een door dezen openbaarge maakt rapport, komen daar ertslagen voor, afwisselend van 4 tot 6 voet dikte, wier waarde te schatten is op 100 tot 2000 dollars per ton. Het hoofd van het mijn-departement zal persoonlijk te Albertine een onderzoek komen instellen, welke plaats een dagreis van Victoria verwijderd is. IneenevergaderingteLon- den is besloten, namens de Holland- sche kolonie aldaar als blijk van lief de en ach ling eenen bloemenkrans te leggen op het graf van den graaf Van Bij landt. De heeren Boissevain, Groos en Stoop, allen te Londen, zijn uit- genoodigd, zich met de uitvoering van het besluit te belasten. Van de acht mijnwerkers, die bij het ongeluk in de Dolcoath- mijn levend begraven werden, heeft men er één kunnen redden. Terwijl men bezig was met het opruimen van de ingestorte aardmassa, hoorde men de andere ongelukkigen een godsdienstig lied zingen. Sinds Vrij dagavond worden echter geen stem men meer gehoordmen vreest dat allen gestorven zijn. De minister van binnenlandsche zaken zond per telegram de betui ging zijner deelneming. Tusschen eene express-trein, hoofdzakelijk uit Pulmans-waggons bestaande, die van Inverness naar Perth in Schotland spoorde, en een zwaar beladen goederentrein, had Za terdag-morgen bij het station Ballin- luig een botsing plaats. Hoewel de treinen weinig snelheid hadden, was de schok tusschen de locomotieven toch zoo groot, dat beiden sterk be schadigd werden, een er van zelfs on herstelbaar. Behalve de machinist van deze locomotief, die ernstig ver wond werd, kwamen er geen persoon lijke ongelukken voor. Bij het déjeuner na de te Beauvais gehouden revue heeft presi- dentCarnot eene rede gehouden,waarin hij het dappere fransche leger geluk wenschte, dat aan het land de we tenschap van zijne kracht geeft en het verhindert zich te verontrusten. Frankrijk, dat trouw jegens zijne vrienden in acht neemt en gelukkig is dezen te vieren, kan met opgehe ven hoofd zijne oprechte liefde voor den vrede belijden. Verder wenschte de president het leger geluk, dat daal de noodlottige leerstellingen geen in gang vinden, die strekken om de na tie te verdeelen en klassenhaat in het leven te roepen. De minister van oorlog dankten de president en voegde daarbij, dat Frankrijk rustig de ge beurtenissen, die de toekomst in haar schoot verbergt, onder de oogen kan zien. Onder de versieringen, die bij de fransch-russische feesten van gemeentewege te Parijs worden gemaakt, belooft dat, hetwelk op „Place de l'Hötel de Ville" zal «wor den opgericht, een van de indruk wekkendste en schoonste te worden. Het komt tegenover het stadhuis te staan en zal voorstellen een reusach tig schip, waarop een allegorische beeldengroep de stad Parijs, Rusland ontvangende, dat haar door Frankrijk wordt voorgesteld. De figuur, die de stad Parijs voorstelt, is gezeten en de figuren van Rusland en Frankrijk zijn verpersoonlijkt door jonge meis jes, terwijl de genius des Vredes haar beschermt. Het roer van het schip wordt gehouden door een man, als symbool van den Arbeid. Een ve r makel ij k too nee 1- tje bracht dezer dagen de straatjeugd te Keulen op de been. De heer X kwam van eene buiten landsche reis terug en reed van het spoorwegstation met een huurrijtuig naar huis. In zijn verlangen om zijn vrouw te zien, die hem aan de voor deur stond op te wachten, stak de heer X hoofd en bovenlijf uit het portiervenster nog voordat het rijtuig stilstond. Maar de corpulentie van den reiziger belette hem zich uit dat venster weder los te werken. Wat hij ook beproefde, niets baatte, tot men eindelijk besloot naar den stal te rijden. Gevolgd door de saamgestroomde en luid juichende straatjongens van Keulen reed het rijtuig weg, steeds met den gedwongen uit het portier hangenden reiziger, tot eindelijk in den stal met hulp van een rijtuig maker het portiervenster uit elkan der genomen kon worden. De heer X mocht toen naar huis wandelen, om vrouw en kroost te begroeten, doch niet dan na eerst de kosten van het beschadigde portier te hebben vol daan. Yan Zaterdag tot Zondag- morgen kwamen te Hamburg 7 nieu we cholera-gevallen voor, waarvan 2 met doodelijken afloop. Yan de vo rige aangetasten zijn er 7 gestorven. Te Schneidemühl heeft men het boren van den artesischen put weder hervat. Toen de afsluiting der pijp weggenomen werd, spoot dadelijk weder een machtige straal water omhoog, die voor 26 pCt. zand en slijk bevatte. In de wijde buis zal nu een tweede buis ingebracht wor den, die dieper ingedreven wordt, men hoopt daardoor helder water te krijgen. De ruimte tusschen de bin nenste en de buitenste buis zal met het meegevoerde slib aangevuld en door een looden ring afgesloten wor den. De kroonprins van Oos tenrijk is op zijn reis om de wereld in de Vereenigde Staten aangekomen 14 October scheept hij zich te New- York in. Alvorens naar Oostenrijk terug te keeren, zal hij de koningin van En geland gaan bedanken voor de ont vangst, die hem in Britsch-Indië en in de andere Engelsche koloniën is ten deel gevallen. Te Weenen is een geheime anarchistische drukkerij en fabriek van ontplofbare vernielingswerktui gen ontdekt. Reeds lang bestond bij de politie het vermoeden, zonder dat zij er in slaagde de plaats te vinden, waar deze gevaarlijke inrichting was gevestigd. De sporen van een tweetal bekende anarchisten volgende, kwam zij tot de ontdekking, dat dezen met alle voorzichtigheid een huis bezoch ten in een steegje van het Marga- rethen-kwartier. Vrijdagmorgen ont namen een paar politieagenten on verwachts aan een dier lieden een sleutel, waarmee het hun gelukte in het verdachtte huis binnen te drin gen, ofschoon de deur van binnen door een bewoner werd verdedigd. De buit was groot, want behalve op alle drukkerswerktuigen, werd de hand gelegd op pakken anarchisti sche vlugschriften, allerlei ontplof bare middelen, waaronder picrine, tin, lood, vormen voor bommen en een ge laden revolver. Een der anarchisten trachtte zelfmoord te plegen; hij werd echter daarin verhinderd en in hechtenis genomen en met hem ver scheidene partijgenooten, wier deel neming aan het komplot uit de ge vonden papieren bleek. In het geheel bevinden zich 14 dier gevaarlijke wereldhervormers in handen der jus titie. Inhetinstituutvoorproef- ondervindelijke ziekteleer te Weenen zijn door prof. Strieker zeer belang rijke proeven genomen met komma bacillen. Zes personen dronken een vloeistof waarin zich komma-bacillen bevonden en bij geen van hen werd Aziatische cholera geconstateerd. Twee bleven geheel normaal, een leed aan hoofdpijn, lichte koorts en slapeloos heid, twee anderen kregen lichte buik loop ende zesde, iemand van een zwak gestel leed aan onpasselijkheid, doch was binnen een week geheel hersteld. Dr. Strieker trekt hieruit de gevolgtrekking, dat bij personen die geen sterk gestel hebben, de komma-1 bacil wel ver schillende ziekteverschijn selen veroorzaakt, doch niet noodza kelijk cholera tengevolge heeft. Van twee Russische oor- logsschepende monitor Russalka en de kanonneerboot Tuschadie Dinsdag van Reval naar Helsingfors vertrok ken, kwam alleen laatstgenoemd vaartuig Dinsdagavond aan. Door booten uit Helsingfors zijn vele goederen die tot de Russalka be hoorden, gevonden. Een lijk is aan land gespoeld. Het is ontwijfelbaar, dat de Rus salka in den storm van Dinsdag ver gaan is. Zondagmorgen werd te Barcelona gedurende eene revue ge neraal Martinez Campos het slacht offer van een aanslag. Twee bommen werden onder zijn paard geworpen, dat gedood werd. Bij "zijn val werd de generaal licht gekwetst. Ook wer den zijn adjudant, twee politie-agen- ten en een gendarme gewond. De dader van den aanslag, een werk man, werd in hechtenis genomen. De volksmenigte bracht hulde aan Mar tinez Campos en riep „leve de ko ning!" De stad is rustig. De bom was geladen met dynamiet. Op het oogenblik der ontploffing sloegen de paarden op hol. Tal van toeschouwers werden gekneusd; een gendarme, die voorbijging en een wan delaar werden gedood. Generaal Mo- lins werd gewond. Na verbonden te zijn woonde generaal Martinez Cam pos de opening van een artistiek-let- terkundig congres bij. De dader zal voor een krijgsraad terechtstaan. Een passagierstrein op den Wabash-spoorweg is Zaterdag ten gevolge van verkeerden wisselstand in botsing gekomen met een goederen trein. Elf personen werden gedood, en vijftien gewond. In het district Columbia, Ver. Staten, is men aan het zoeken naar het pistool, waarmede Guiteau president Garfield indertijd heeft dood geschoten, De politie te Washington maakt er aanspraak op om het te plaatsen in het museum waar men de moordwerktuigen bewaart die ge bruikt zijn voor belangrijke misda den. Er zijn wel tien zoogenaamde „Dime-Musea (museums, waar het publiek voor den dime, 0.25 toe gang heeft) in verschillende steden der Vereenigde Staten, welke den bezoekers het bewuste pistool vertoo- nen, maar het exemplaar in quaestie, het laatst onder berusting van den districts-gemachtigde, die de zaak in strueerde, is niet te vinden. Die „Dime Musea" trouwens nemen het zoo nauw niet, want o. a. wordt te New-York in eene dergerlijke on derneming het hoofd van Guiteau op sterk water tentoongesteld, en daar bij zijn nog wel authenthieke be wijzen gevoegd. TÊLEGRA /-MEN SAN FRANCISCO, 25 Sep. (Reuter). Een geschil ontstond tusschen zee lieden die tot de vakvereeniging be- hooren en hen die zich niet daarbij aansloten. De eerstgenoemden ge bruikten dynamiet; een bom sprong voor de woning van eenige niet-syn- dicaatsleden van wie 6 gruwelijk ver minkt, 2 gedood en eenige andere doodelijk gewond werden. BERGEN (Henegouwen), 25 Sep tember. In slechts enkele steen kolenmijnen in het bekken van Ber gen is de arbeid gestaakt. Nergens is de werkstaking volkomen. In het geheel schat men dat 5000 man het werk hebben neergelegd. Men gelooft niet dat de strike algemeen zal wor- den. FAMILIEBERICHTEN. Getrouwd: 21 Sept. P. A. Bik en A. A. van Vleuten, Voorburg. Bevallen: 22 Sept.. A. Roorda Haagsma z., Groningen. - A. W. Noo- renbaronn. Van Ittersum z„ Amers foort. - II. J. van de WerkDe Geus d., Amersfoort. - 23. G. Bosboom Jessurun Lobo z., Amst. - J. M. E. KersjesVan der Vloot d., Amst. Overleden: 20 Sept. A. C. v. Deventer jd. 42 j., Wiesbaden - 23. M. C. H. Kok jd 20 j., Den Haag. Bevallen: 22 A. M. Vasen Snijders d. - P. M. Boschv. Rans- wijk z. - 23. J. Kitserode Vries d. J. PeggemanVeld z. - 24. J. J. GroenendaalSunnotel d. - J. de BrabanderMeerleveld d. - G. Bor- renbergv. Uden z. - J. Landwehr JohannEisman d. en z. - 25. N. KeetelaarSterk z. - M. B. v. d. AarDerks z. - A. M. v. d. Eijkhoff Damen z. Overleden: 23 Sept. B. J. Fiers Smedingv. d. Vlugt 80 j. Kinderh.vest. - R. M. Heijman 7 j. d. Brouwersstr. M. E. v. d. Aard weg 9 md. d. Kamperstr. - 24. H. Selhorst 40 j. K. Lakenstr. StoomYaartberichten. Het stoomschip Samarangvan Java naar Rotterdam, vertrok 22 Sept. van Port-Said. Het stoomschip Voorwaartsvan Amsterdam naar Batavia, passeerde 23 Sept. Gibraltar. Het stoomschip Conrad vertrok 23 September van Amsterdam naar Ba tavia. Het stoomschip P. Caland, van de N. A. S. M., van Rotterdam [naar Newyork, passeerde Vrijdag 22 Sept. des nam. 8 u. 25 m., Lezard. Het stoomschip Bromovan Rot terdam naar Java, passeerde 22 Sept. Sagres. Het stoomschip Prins Willem II, arriveerde 22 Sept. te Newyork. Het stoomschip Veendam. van de N. A. S. M., vertrok 23 Sept. van Rotterdam naar Newyork via Ply mouth, met een eerste klasse passa gier, de heer F. de Haan, benevens 56 derde klasse passagiers en om al daar de passagiers van het stoom schip Maasdam over te nemen. Het stoomschip Prins Hendrikvan Amsterdam naar Batavia, passeerde 23 Sept. Kaap Del'Armi. Het stoomschip Prinses Amalia, van Amsterdam naar Batavia, ver trok 23 Sept. van Padang. ftangeboden betrekkingen in Nederland. Aan Geabonneerden op dit Blad en hunne huisgenootenworden aan het Bu reau Kleine Houtstraat 9, op mondelin ge aanvrage de adressen medegedeeld waar deze betrekkingen zijn te bevragen. Abonnès buiten Haarlem ontvang en in lichting tegen toezending van postzegel. I. Haish. tegen hoog eal, P. G. omat. 40 j. bjj een weduwn. mot 4 k. Z. Burgerdochter R. K, bij een dame alleens tot gezelsch. en assist, in de huiah. 3 Juffr, R. K. intern,, v. g, get. voorz in een sc'toen- en lanrzenmagaz. 4. Boekh. op een bankiersk. met opg. v. ref. 5. andidaat-notaris, liefst op de hoogte van de notar. prakt, te Rotterdam. Aanb. met opg. v. verl. salaris. 6 Duitsch corresp. voor 's avonds teg. 20, 's maaHds. 7- Reiziger met 1 Oct. in biscaita- en suiker werken g. verk. met opg v. refer. 8. Hoofdagent voor ve" zeker, van paarden en rundvee, tegen jaarw. en commissie! 9 Pers. uit deft stand, met vele re'at. om op del cat e wijze hunne inkomst, te vermeerd. 10. Jongm. P. G, intern, in ern mnnuf.zaak, tegon nader overeen te komen sal. Aanb. met opg. van refer. II. Magaz,meester in een broodfabr met be gin Oct. g. kunn rekenen en in 't bezit van bewijzen van goed gedrag. Waarborgsom 800. Ir, Chof-de-cuisme, grondig met 'l vak bek. 18. Kapelmeester veor een regiment infant. Aanb. met mededeel, v. ouderdom en renseignem. voor 5 Oct. om met medio Oct. examen af te leggen. 14 Iemand volk. met het vak drogerijan bek. voor een nieuwe zaak. 15. Banketbakker grondig zijn vak verstaande, P. G. met 1 Oot en in 't bezit v, g. roiat. 18. Bediende in een winkel r. fijne vleeschw. en coraest teg. 'hoog aal. MARKTNIEUWS. Haarlem25 Sept. 1893. Graan- en Zaadmarkt. Roode tarwe f0,a f0,Witte tarwe f 0,a 0,Rogge f 5,a 4,90, Haver f 4,02% a f4,Gerst f0,a 0,Groene erwten f 8,a 6,35, Ca- pneijners f 0,a 0,Paardenboonen f 5,80 a 0,Duivenboonen f 6,30 a 0,Bruin mosterdzaad f 0,a 0, Koolzaad f7,50, Karweizaad f0, Geel mosterdzaad f0. Aardappelen- en Botermarkt. aangev. Terkockt laagste noogs.ïr. Boter 197 Kg. 148 Kg. fl,40 fl,50 Aardapp. 462 HL 391 Hl. fl,25 f3,— Appelen 249 Hl. 219 Hl. f 1,f3,— Peeren 223 Hl. 188 Hl. f2 f4,— Biggen 178 st. 89 st. f6,f 9, Schramm. 83 st. 54 st. f14,f17, Edam23 Sept. KaasAangevoerd 60 stapels, weg. 12020 Kg. Hoogste prijs f30,— de 50 Kg. Alkmaar22 Sept. Ter Kaasmarkt heden aangevoerd 469 stapels, weg. 124,834 Kg. Prijzenkleine Gras Kaas f30,50. Commissie Gras f32,mid delbare Gras f32, 1 Leiden, 23 Sept. Aan de Botermarkt aangevoerd 325 en 48 deelen, te zamen 6980 stukken. Prijs le kw. f56 a 64, 2e kw f48 a 54.

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 3