NIEUW S- EN ADVERTENTIEBLAD. II II1IE lie Jaargang. Woensdag 27 September 1893. No. 3140. ABONNEMENTSPKIJS: A DYERTENTIEN: STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door bet gebeele Eijk, per 3 maanden 1,(55. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. ij&é- villi 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Grootc letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnement^ en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOCU Hoof day enten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Elrangère G. L. BAUBE CoJOJIN F. JONESSucc.,, Parijs 31 bis Faubourg Monhnarire. Haarlem26 Sept. 1893. De minister van oorlog bezocht Maandagochtend met den luit.-kolo- nel der genie Phanthaleon baron van Eek onze stad. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken van 23 Sept. is bepaald dat bet examen, ter verkrijging van akten van bekwaamheid voor huis- [en schoolonderwijs in de vrije en ordeoefeningen der gymnastiek, voor het jaar 1893 zal aanvangen op 16 October e.k., en dat de commissiën, met jhet afnemen van dit examen be last, zitting zullen houden te Nijme gen, Dordrecht, Haarlem, Leeuwar den, Zwolle en Roermond en zijn benoemd in de commissie te Haarlem: tot lid en voorzitter. F. J. Poutsma, schoolopziener in het district Haarlem tot ledenJ. A. van der Boom, onderwijzer aan de rijkskweekschool voor onderwijzers te HaarlemC. Plenner, onderwijzer aan de gemeentelijke kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeres sen te LeidenJ. A. Hijner, onder wijzer aan de gemeentelijke kweek school voor onderwijzers en onder wijzeressen te AmsterdamJ. G. Martin Jr., onderwijzer in de gym nastiek te Haarlemroej. Th. A. Aler en mej. E. M. Schootman, on derwijzeressen in de gymnastiek aan de openbare lagere scholen te Am sterdam tot plaatsvervanger van den voorzitter, mr. J. Gerdenier, school opziener in het district Amsterdam; tot plaatsvervangende leden A. J. Meijerink, gymnastiekonderwijzer te Haarlemmej. J. S. de Haan onder wijzeres aan de vormschool voor be- waarschoolhouderessen te Amsterdam. spreker de oppositie van dezeheeren rangschikte onder de rubriek „non sens" en vooral heftig te velde trok tegen de bekende redevoering van den heer Rutgers, wekte hij de hoorders op, toch vooral goed kennis te nemen van alle nonsens, die in de Kamer over de kieswet is en nog zal worden gezegd, opdat de eerbied die er bij het volk voor hooger geplaatsten nog inzit, zou worden vernietigd. „Die eerbied", zoo riep spreker uit, „moet verdwijnen, alle eerbied moet verdwijnen, behalve de eerbied voor zichzeMën". Voorts betoogde mr. Troelstra dat velen die in de Kamer vóór de kies wet hebben gesproken, hunne adhae- sie ontleenen aan gansch andere gronden, dan die waarom het volk i de kiesrechtuitbreiding wil. Zelfs Mi nister Tak, die gezegd heeft, datnit- j breiding van kiesrecht den hand tus- schen vorstenhuis en volk nauwer zal toehalen. Dit nu gelooft spreker volstrekt niet, integendeel meent hij dat uit breiding van kiesrecht de gehechtheid aan Oranje zal doen verminderen. Er werd geen debat gehouden. Wij herinneren er aan dat dr. Cal- koen, op uitnoodiging van deVeree- niging tegen het mishandelen van Dieren te Haarlem en omstreken voor kinderen der scholen van lager on derwijs alhier in de bovenzaal van het Nutsgebouw in de Zijlstraat eene voordracht houden zal. Maandagavond trad voor de afd. Haarlem van den Soc. Dem. Bond in^de groote zaal van „Felix Favore" de heer mr. P. J. Troelstra als spre ker op. Zijn rede liep grootendeels over de oppositie tegen het ontwerp kieswet van Minister Tak gevoerd door de kamerleden Travaglino, Bool, Rutgers van Rozenburg en anderen. Terwijl Hermann Hogeveen, van wiens zaak wij onlangs melding maakten, en die door de Arr. Rechtbank alhier is ver oordeeld wegens mishandeling zijner echtgenoote en van zijn zoon tot twee maanden gev. straf, is van dit vonnis in hooger iDeroep gekomen. Bij vonnissen der Arrondissements Rechtbank te Haarlem van den 26sten September 1893 zijn in staat van faillissement verklaard 1. Cornells Walter, Schoenwinke- lier te Plaarlem, (Kleine Houtstraat), met ingang van 22 September jl. 2. Joannes Frenaij, modegoedmaker en winkelier te Haarlem, (Anegang), met ingang van 22 September jl. 3. H. Timmer, koopman in zaden te Haarlem (Raaks), met ingang van 16 September jl. In al deze faillissementen is tot Rechter Commissaris benoemd de rechter Jhr. Mr. A. G. van Lintelo de Geer en tot Curatoren zijn be noemd in faill. Walter, Mr. H. Ph. 't Hooft, in faill. Frenaij, Mr. Th. de Haan Hugenholtz, in faill. Timmer Mr. C. G. von Reeken, allen advocaat en procureur te Haarlem. Zaterdag jl. heeft de Commissaris der Koningin een bezoek gebracht aan de Haarlemmermeer. Op eene bevolking van 6400 zielen heeft te Aalsmeer sinds 5 weken geen enkel sterfgeval plaats gehad. De raad der gemeente Haarlemmer- liede c. a., Maandagmiddag in buiten gewone vergadering bijeen, besloot tot het bouwen van een barak voor op name van lijders aan besmettelijke ziekten bij het dorp Houtrijk en Po- lanen. De campagne aan de suikerfabriek „Holland" te Halfweg is wegens den geringen aanvoer van beetwortelen nog niet aangevangen. De vele regens dei- laatste dagen bemoelijkt de werkzaam heden in de polders. Zondagvoormiddag is het lijk van graaf Van Bylandt uit Aix- les-Bains te 'sGravenhage aangeko men, begeleid door gravin Van By landt en haar zoon, die verbonden is aan het ministerie van buitenland- sche zaken. De chef van het kabinet van den minister van buitenlandsche zaken bevond zich bij aankomst aan het station. Te Parijs had onze gezant aldaar, jhr. De Stuers, een grooten bloemkrans op de lijkkist neêrgelegd, die in een rouwwagen, gevolgd door een familierijtuig, naar de woning van den zoon van den ontslapene, in de Van den Boschstraat, werd over gebracht. Maandagochtend werd in het tot sterfkamer ingerichte gedeelte van de woning een lijkdienst gehouden voor de nagedachtenis van den ont slapene, waarbij ds. Bourlier, predi kant cler Waalsche gemeente, een treffende lijkrede hield. De stoet, welke te-11 uur naar den doodenakker toog en waarin onmid dellijk achter den rouwwagen kolonel jhr. Van Spengler, adjudant vanjHare Majesteit, als vertegenwoordiger van de Koningin-Regentes in een hofrij- tuig volgde, getuigde van groote be langstelling en deelneming. Een groot aantal kransen van bloemen en im mortellen dekten het rouwkleed of waren aan de hoeken van de lijk koets bevestigd. De volgrij tuigen 5 in getal -waren equipages, dooi de aanzienlijkste familiën ter beschik king gesteld. De boden van het ministerie van buitenl. zaken gingen den stoet vooraf. Aan de geopende groeve sprak de predikant Bourlier j eenige hartelijke woorden en huldigde den overledene als mensch, staatsman en christen. De zoon van den overledene dankte den vertegenwoordiger der Koningin en allen voor de eer zijnen dierbaren vader bewezen. Door de schermvereeni- ging „Concordia" te Zaandam zal zooals bekend is op 30 September en 1 October a. s. een wedstrijd worden gehouden op alle wapens. Met het oog hierop is door Zijne Excellentie den minister van Oorlog aan onder officieren welke aan genoemden wed strijd wenschen deel te nemen, vier dagen verlof met behoud van soldij toegekend, henevens vervoer voor rijks rekening voor heen en terug reis. Ons bericht omtrent de oprichting van een nieuwe vereeni- ging te Rotterdam, wier leden op zijn minst 85 K. G. moeten wegen, verdient nog eenige aanvulling. De club zal den naam dragen van „A. K.", hetgeen beteekent „Anti-Karls- bad", omdat de leden door het wiel- rijden willen trachten een vermage ringskuur te Karlsbad uit te zuinigen. De persoon, die 't meeste aantal K. G. weegt, is q.q. President. De contributie worcft naar het gewicht berekend, nml. 5 ets. per K.G. ook het stemrecht staat in nauw verband met het lichaamsgewicht der personen, (een nieuw idee voor minister Tak het is een proportioneel kiesrecht. Het lidmaatschap van den Bond is voor de leden dezer Vereeniging verplichtend gesteld. (De Kampioen.') De tram, welke Zondag middag 4.22 van Deutichem naar Terbórg vertrok, is op een half uur afstand van Deutichem ontspoord. De machine en goederenwagen sloegen voorover, met het gevolg dat de machinist in de machine beklemd geraakte. Eerst nJ een half uur kon men hem uit zijn benauwden toe stand bevrijden: hij bekwam vrij erge brandwonden. Dr. Bardet aldaar ver leende de eerste geneeskundige hulp. Men hoopte des avonds nog de baan vrij te krijgen. Een tweede geval van cho lera deed'zich Zondag te Barendrecht voor in hetzelfde gezin aan de Koe- dood, nu bij een knaapje van 9 jaar, maar in lichteren graad. Te Koog aan de Zaan werd Za terdag opnieuw een geval van cho lera geconstateerd bij eene vrouw op het Breedweer. Te Aarlanderveen is Zaterdag avond een geval van cholera asiatica voorgekomen. De lijder is den vol genden ochtend reeds overleden. Hij was iemand zonder vaste woonplaats, die van de eene gemeente naar de andere zwierf. Te Oudenbosch zijn een man en twee vrouwen, uit verschillende ge zinnen, door aziatische cholera aan getast. De man was des middags reeds overleden; de vrouwen zijn naar de barak overgebracht. De gevallen van cholera te Groote Liridt (gemeente Zwijndrecht) nemen nog toe. Zondag werden we der twee personen aangetast. Daar Groote Lindt ongeveer een uur va.n Zwijndrecht ligt, is isoleering der lij sters niet gemakkelijk, zoodat de ge- meente-politie met bewaking en des infectie der woningen meer dan de handen vol had. Door den burge rmeester zijn dan ook hospitaalsolda ten aangevraagd, waarvan er Zondag avond drie uit 's-Gravenhage aan kwamen, die in een ledig staand ge- meentegebouw, voormalige woning van den burgemeester, zijn onder dak gebracht. Als voorbehoedmaatregel tegen de verspreiding der cholera zijn te Oude Wetering twee officieren van gezondheid geplaatst, ten einde de opvarenden der aldaar passeerende vaartuigen geneeskundig te onder zoeken. Op eene modderbank in het Scheur, onder de gemeente Rozenburg is een geval van Aziatische cholera geconstateerd. Men s c b r ij f t uit Eist: Een akelige geschiedenis brengt hier vele gemoederen in beweging. De dochter van J. W. van Laar aan den Fran- schenweg, die als min elders woon achtig is, had haar kind bij haar va der tegen 5 per week uitbesteed. De kleine werd ziek en stierf Dins dag 12 September, zonder dat zij ge neeskundig behandeld was, daar de vrouw van Van Laar maar al te goed wist dat haar kleinkind„betoo- verd" was en dat de wetenschap toch niet kon baten. De kleine was betoo- verddit bleek te meer, toen bij bet sterven een groote „Everdes" uit het lijkje kwam. De tooverheks of liever heksen waren volgens de grootmoe der de vrouw van S. Drost en hare dochter. Beiden moesten heksen van het gevaarlijkste soort zijn, want waar andere toovenaarsters niet van hun nen stoel kunnen oprijzen indien daaronder vliertakken zijn gebonden, was de dochter van Drost bij een koffievisite, van zulk een stoel opge staan als had de vlier alle kracht verloren. Vrouw van Laar had nu vrouw Drost en hare dochter verwe ten, dat zij de oorzaak van den dood van het kind waren en te dier zake werd vrouw Van Laar voor den bur gemeester van Rhenen gehoord. Aan onzen berichtgever deelde de verhol gen grootmama o. a. mede,- dat zij Naar het engelsch van f:l orenge warden. 20) HOOFDSTUK VIII. en zijn wil en naar ik vrees ook tot uw verdriet ver wisselde ik met hem, en zond hem naar het jacht, terwijl ik mijzelf de eervolle rol gaf om u naar huis te begeleiden." Jane voelde een oogenblik dat zij driftig werd. „Dat was zeer vriendelijk van u mijnheer Branson," zeide zij trotsch, „maar als ik uwe bedoeling had voorzien, dan was ik met den trein naar huis gegaan." Die trots van haar was juist de eigenschap welke Branson in haar aanbad. Hij kon zelf niet trotsch zijn; hij Ton luid ruchtig, bevelend, bulderend, snoevend, onbeschaamd zijn, maar dat was volstrekt niet hetzelfde. Hij vreesde dus dat trots een met de geboorte verkregen privilege van de hoogere klassen was en de combinatie van deze eigenschap met een slank figuur en eene statige houding was voor hem onweer staanbaar; daardoor vervulde haar antwoord hem met nieuwe bewondering voor haar. „Dat is zeer onaangenaam voor mij, zeer onaangenaam!" zeide hij niet op wanhopenden maar op verzoenenden toon. Hoe meer zij haar afkeer voor hem toonde, des te slimmer kwam hem zijne list voor om met haar een gesprek onder vier oogen te kunnen krijgen. „Gij hebt tot dusverre nog geen vriendelijk woord tot mij gericht," vervolgde hij op gegriefden toon; „mij dunkt toch, dat eene stilzwijgende maar onafgebroken toewijding van zeven maanden lang ook wel wat waard is." „Niet, wanneer daaraan op zulk eene bizonder beleedigende wijze uiting wordt gegeven!" gaf Jane met meer drift ten antwoord. Hoe trotscher zij echter werd, des te nediger werd haar afschuwelijke bewonderaar. „Gij bedoelt, dat ik u in de kerk heb aangekeken zeide hij op smeekenden toon. „Ik bedoel, dat ik verscheidene malen van zitplaats heb moeten veranderen tengevolge van de in het oog vallende wijze, waarop gij mij steeds aanstaardet," zeide Jane met een diepen blos. „Het was voor een meisje hoogst onaangenaam om zooiets te moeten doen, of er zelfs over te moeten spre ken. Het feit alleen, dat gij zooiets niet kunt begrijpen toont de onmogelijkheid, dat ik u ooit zelfs maar zou kunnen dulden Maar zelfs door dezen uitval liet Branson zich niet uit het veld slaan. „O neen geen onmogelijkheid!" zeide hij goedmoedig. Ik zeg niet, dat gij mij dadelijk zelfs kunt dulden. Een man evenwel, die zeven maanden kon wachten alleen op een simpele kennismaking, op het recht om den hoed voor u af te nemen, om dan onbarmhartig door u te worden afge snauwd, heeft nog wel genoeg geduld over, daarvan kunt gij zeker zijn." „Het zou beter zijn mijnheer Branson, wanneer gij dat aanwendet voor een beter doel," zeide Jane met opgeheven gelaat. Nauwelijks had zij deze woorden geuit, of haar aandacht werd afgeleid van haar metgezel door het zien van twee rui ters nog op een tamelijken afstand, die op den open weg hen te gemoet reden. Zonder te kunnen zeggen waarom, maakte zich een groote onrust en wanhoop van haar meester toen zij in de beide rijders twee zoons van St. Rhadegund her kende. Het was meer dan een afkeer om gezien te worden door iemand in het gezelschap van haar metgezel het was een afkeer om door die personen in het bizonder te worden gezien. Toen de jonge mannen naderbij kwamen en Jim St. Rhadeguncl^en zijn broeder Tom bleken te zijn, be merkte de scherpziende Branson, dat Jims gelaat rood werd toen hij de dame zag, en dat Jane, toen zij den blik van den jongen man ontmoette, nog bleeker werd dan zij reeds was. Hij herinnerde zich onmiddellijk, dat hij den jongen man meer had gezien, en een vermoeden kwam bij hem ojd, dat Jane's handelwijze dien vorigen avond tegenover den jongen man niet geheel overeenstemde met hare ware gevoelens

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1