Politiek Overzicht. Gemengd Nieuws. Wetgevende Macht Stoomvaartbarichten. Burgerlijke Staud. KENNISGEVING. 343e Staatsloterij. winden en regens, terwijl de lucht meestal bedekt was. Den 4den dezer omstreeks 10> uur 50 minuten des voormiddags werden te Kotta-Radja, zoomede op de zee posten Sabang, Poeloe-Raja enMela- boeh schokken van aardbeving ge voeld, waarvan de richting niet was na te gaan. De gezondheidstoestand was ten gevolge van de weersgesteldheid op de zeeposten minder gunstig. In de hoofdstelling op Groot-Atjeh was de toestand iets ongunstiger. Het gemiddelde ziekte cijfer bedroeg 24 tegen 23 en dat van de beri-beri 12 tegen 11 gedurende den vorigen verslagtijd. Het sterftecijfer was lager. MEDAN, 26 Augustus. Aan de Deli. Ct. werd den 23nuit Kotta-Radja geseind Zondag 'avond 20 dezer, drong on der bedriegelijk voorwendsel eene kleine bende Atjehers het controleurs- erf te Telok-Semawé binnen, doodde twee Atjehsche oppassers en verwond de eenen man en eene vrouw. Uit Tamiang en Beneden-Lang- kat kwam aan de D.-Ct. geen ander nieuws ter oore, dan dat de Slamat van Boekit Koeboe naar Klambirte- rugkeerende, op de Besitang-rivier door eenige Atjeher welke zich in een, drietal prauwtjes bevonden, is be schoten geworden. Dit vuur werd door de dekking, welke zich aan boord van dat vaartuig bevond, beant woord, met het gevolg dat een der prauwen kantelde en een Atjeher ge dood werd. Aan de D. Ct. werd den 18n uit Kotta-Radja geschreven: Hoe het bestuur staat kan maken op zijne bezoldigde hoeloebalangsis nu in den strijd van Oeniar te gen de Oelama's gebleken. Toekoe Nja Banta, lioeloebalang der XXVI Moekims ons zeer genegen, heeft zich aangesloten bij Oemar, om de Oelama's te bevechten. Nauwelijks werd dat door een zeker bevriend en gedecoreerd hoofd zijn naam zal ik maar niet noemen, want ieder te Atjeh kent den man wel gehoord, of alle maatregelen werden genomen om Nja Banta dit af te raden en hem van Oemar afvallig te maken. Die afval heeft plaats gehad. Nja Banta zal niet tegen de Oelama's strijden. Wat het bestuur met het gedecoreerd sm/ï-hoofd zal doen, is nog niet békend. Eerstdaags zal hier eene groote machtsvertooning plaats hebben, om de kwaadwilligen te laten zien, dat wij ons toch verder durven bewegen, dan binnen onze linie van versterkin gen. Een militaire-of oorlogsmarsch, met de noodige veiligheidsmaatrege len en ambulance, zal gemaakt worden van Kotta-Radja langs Ketapan, Doe- wa, Boekit, Terin en Daroe door den Glitaroempas, langs Boekit Seboen naar Krotng Raba en van daar terug. Een zelfde manoeuvre zal later plaats hebben naar Lampagger en lang Oleh-leh terug in het garnizoen. Het is te hopen dat die marschen ons geen menschenlevens kosten. Nog steeds bevatten de duitsche bladen verschi lende beschouwingen over de beteekenis die moet worden gehecht aan de telegrammen tusschen keizer Wilhelm en Bismarck gewisseld. Eene nieuwe mededeeling bevat de Politische Correspondenz te Weenen. Deze luidt als volgt: Keizer Wilhelm heeft steeds leven dig belang gesteld in prins Bismarck, maar eene verzoening is niet noodig en de conjecturen der dagbladen daarover zijn onjuist. Eene verzoening zou gelijk staan met eene goedkeuring der oppositie, door Bismarck tegen 's Keizers regeering gevoerd. Er is niets waaruit afgeleid zou kunnen worden dat er eene verzoening in aantocht zou wezen. Hoe vinnig de vrijzinnige volkspartij en de vrijzinnige Vereeniging in Duitschland elkaar bestrijden met het oog op de aanstaande verkiezingen voor de Pruisische Kamer, blijkt uit eene mededeeling, inet vetten letter in Richter's Freisinnige Ztg. gedrukt, waarin van den eersten leider der af gescheidenen, dr. Barth, gezegd wordt dat hij eerstdaags Berlijn verlaten zal en voor langeren tijd naar Amerika gaat, ten einde daar dr. Siemens, directeur der Deutsche Bankbij de vertegenwoordiging der belangen van de bezitters van Northern Pacific- aetiën ter zijde te staan. Voor het oogenblik is nog niet met zekerheid te zeggen, of men hier met een praatje te doen heeft, dan wel of dr. Barth werkelijk voorloopig het poli tieke leven vaarwel zegt. De National Zeitung verneemt, dat de rijksbelasting op wijn slechts ge heven zal worden van wijnen van 50 Mark per hectoliter en hooger. De ontwerpen omtrent de wijn- en de tabaksbelasting zouden reeds in de win terzitting bij den Rijksdag inge diend worden. Door den Senator Stewart is in den Senaat der Ver. Staten voorgesteld Cleveland aan te klugen, wegens schending van den geest der grond wet, daar hij door te trachten het Congres tot intrekking van de Sher- man-act te dwingen, de onafhanke lijkheid der wetgevende macht ver nietigt. Natuurlijk heeft dit voorstel groot opzien verwekt. Stewart be toogt, dat de onafhankelijkheid der beide Kamers moet worden gehand haafd. Uit het voorstel blijkt, het| voornemen van de aanhangers der zilverwet onder de Senatoren om te verhinderen|dat de Sherman-act wordt ingetrokken. Uit Kaapstad wordt gemeld, dat de verbinding met Fort Victoria-is hersteld, waardoor de ongerustheid omtrent het lot van dit fort is weg genomen. De New-York Herald verneemt uit MontevideoDe Mello heeft de blok kade van Rio de Janeiro hervat en stelt een smaldeel samen voor den aanval op noordelijke havens. De legatie van Brazilië te Londen heeft eene dépêche van Rio-de-Janeiro ontvangen van den 24en, meldende, dat de opstand van een deel der vloot met-den dag verflauwt, en admiraal De Mello nog slechts over geringe kracht beschikt. Alle staten veroordeelen zijne strafwaardige poging en verkla ren zich met geestdrift voor Peixoto. Het leger is in zijn geheel getrouw gebleven. De stad Rio-de-Janeiro is rustig en heeft haar gewoon aanzien herwonnen. De regeering heeft het volste vertrouwen, dat zij het gezag zal kunnen handhaven. In Buenos-Ayres, en in de provin cie Buenos-Ayres is de nationale garde onder de wapenen geroepen. In geheel Argentinië heerscht er min of meer rustverstoring door oproerige bewegingen. Pellegrini is voor Tucu- man aangekomen; hij gelooft dat de opstandelingen de wapenen zullen strijken. Te Santa-Je ondersteunen vreemde kolonisten de opstandelingen men heeft er Zondag den geheelen dag gevochten. Een deel der natio nale troepen liepen tot de opstande lingen over; van Entre-Rios worden enkele bataljons verwacht om de na tionale strijdkrachten tegen de kolo nisten te ondersteunen. Te Cordoba, Santiago en San Luis zijn de natio nale garden opgeroepen om Pellegri ni te ondersteunen. De New-York Herald verneemt uit Buenos-Ayres In ambtelijke kringen wordt verwacht, dat de omwenteling groote afmetingen zal aannemen. Het gevecht tusschen de opstandelingen en een gedeelte van de troepen van generaal Bosch in Santiago del Es- tero, is geëindigd met de nederlaag der opstandelingen. Woensdag kon men inde City te Londen een olifantenjacht bij wonen. Een buitengewoon groote oli fant van het Amerikaansche circus van Sanger was op zijn dagelijksche wandeling aan zijn kornak ontsnapt ter hoogte van Finsbury Park. In een aanval van woede vernielde hij daar alles wat in zijn weg stond, wierp de muziekkiosk omver en rende Blackstock road op met den kornak, een groot aantal politie-agenten en vele burgers achter zich. Met zijn slurf veegde hij de straat schoon, een paard werd omvergeworpen, van tijd tot tijd wachtte hij zijn vervolgers, wier aantal toenam, af en ontving ze dan met slagen van zijn tromp. Na een jacüt van ruim vijf uren kreeg men het dier eindelijk te pakken in den tuin van de Cricket Club. De eerste sneeuw is Zater- dag in het noorden van Engeland gevallen, en op sommige plaatsen wel tien centimeter hoog. Gedurende de laatste dagen was de koude vrij hevig. Een engelsch geestelijke te Leicester is de uitvinder geworden van een nieuw soort buskruit, door hem schnebelite genoemd. ;Het engelsc'he pantser- schip Camperdovm is, toen het de haven van Malta verliet om zijne machines te gaan beproeven, aan den grond geraakt. Twee sleepbootenzijn te hulp gekomen. Het ongeluk is veroorzaakt door een gebrek aan het stuurtoestel. De Camperdown heeft op Malta in het dok gelegen om hersteld te wor den van de schade die hët schip zich toebracht toen het den Victoria in den grond boorde. Maandag is de Ca/rriperdovm vlot geraakt. Het bericht, dat prins Bismarck aan longontsteking geleden heeft-, wordt bevestigd. De ontsteking was zeer ernstig, zoodat 's prinsen leven in gevaar- verkeerde. Het ge vaar is nu evenwel voorbij. Prins Bismarck is in 3 weken 20 pond af genomen, zijn gewicht bedraagt nu nog 184 pond. Keizer Wilhelm heeft dr. Schwe ninger per telegraaf zijne bevreem ding te kennen gegeven over het feit, dat hij den keizer niet te rechter tijd kennis gegeven heeft van de zware longontsteking waaraan de gewezen rijkskanselier leed. Van Zondagmorgen tot Maandagochtend werden 8 personen te Hamburg ziek van welke 1 stierf. Van de vorige zieken stierven drie. Te Altona kwam geen nieuw geval vooreen zieke stierf. De Times verneemt uit Alexan- drië, dat de quarantaine-inrichtingen te El Tor, Rasmallup en Makhei ge sloten zijnde overheid heeft aan de Mozes-bronnen bij Suez eene inrich ting gemaakt waar aankomende per sonen en goederen uit El Tor 3 da gen in afzondering moeten blijven. Te Palermo werden 8 cholera gevallen aangegeven, waarvan 3 met den dood eindigden; te Livornower den 9 inwoners aangetast en overle den 4 lijders. Aan boordvan de voor Napels liggende kruiser Affondatore zijn 3 ziektegevallen voorgekomen. Officieel wordt medegedeeld, dat de dood van twee personen in de oostelijke wijk van New-Castle, in de afgeloopen week aan cholera asi- atica was te wijten. Administratieve accuraat heid en militaire degelijkheid. On langs deed de Pruisische rekenkamer aan den commandant eener provin ciestad de vraag, waarom de kat van het wapenmagazijn voor vijf pf. melk gebruikte, terwijl de kat van het fouragemagazijn maar voor drie pf. noodig had. Het antwoord was, dat de laatste kat niets dan vette mui zen, die zich met meel en koren had den gevoed, vond, terwijl de andere zich met magere, die slechts een ka rig voedsel aan het lederwerk vonden, moest vergenoegen. De rekenkamer nam met deze opheldering genoegen. BI ij kens een telegram uit St. Joseph, hadden de ambtenaren der „Kansas City, St. Joseph and Coun cil Bluffs Railway" vernomen, dat een bende roovers van plan waren, een arnval te doen op een passagierstrein; daarom werd een lange trein met zes tien politie-agenten afgezonden. Twee mijlen van St. Joseph werd deze trein door zes gemaskerde roovers aange vallen er ontstond een hevig geweer vuur, waardoor drie roovers gedood werden. Twee hunner werden gevan gen genomen en één wist te ontsnap pen; van de politie-beambten werd niemand gewond. Omtrent het vergaan van het Russische oorlogsschip Russalka meldt de Nowosti, dat de ramp wordt toegeschreven öf aan het springen van den stoomketel, óf aan de botsing met een koopvaardijschip. De beman ning van het vaartuig bestond uit 10 officieren en 91 matrozende ka pitein was toevallig te Reval achter gebleven, na het commando aan den oudsten officier te hebben overgedra gen. De Russalka was een oud-model kustvaartuig van kleine afmetingen het had ongeveer een millioen roebel gekost. De Times verneemt uit Alexandrië, dat er te Suez 44,232 pel grims zijn doorgetrokken op weg naar Mekka, waarvan er slechts 30,388 te rugkeerden. Deze cijfers toonen aan, dat er, na aftrek van de te Mekka achtergebleven handelaars, ruim 25 pet. van deze pelgrims stierven. En dit betreft slechts een enkel contin gent van bedevaartgangers, ongere kend de sterfte in de andere contin genten, die gezamenlijk vermoedelijk 200,000 menschen omvatten. De raad van quarantaine heeft een station nabij Suez opgericht, waar de van Eltor gekomen pelgrims eene nieuwe driedaagsche quarantaine moeten on dergaan, naar aanleiding van de om standigheid, dat de voorzorgen te El- tor geheel onvoldoende gebleken zijn, zoodat het kamp zelf een broeinest van cholera werd. De Falcon is in de haven van St. John (New-Foundlandj terug gekeerd, nadat de Noordpool-expedi- tie onder luitenant Peary aan de west kust van Groenland geland is. Den loen Juli vertrok het schip met de expeditie naar Labrador om honden te koopen. Men kon er daar echter slechts 20 krijgen, 67 andere werden in de havenplaatsen van Groenland gekocht. Den 3en Augustus liep het schip een baai binnen, 30 eng. mijlen ten Noorden van het vorige hoofd kwartier. die luitenant Peary, Falcon- Baai noemde. Hier werd dadelijk met het bou wen van een blokhuis begonnen. De Falcon had slechts weinig ijs ontmoet. Den llen Augustus gingen Peary met twee leden der expeditie aan boord van de Falcon op de walrussen- vangst. Zij maakten 31 van die die ren buit, die den honden tot voedsel zullen dienen, Den 20en Augustus keerde het schip terug. Een hevige orkaan, verge zeld van een wolkbreuk, heeft groote verwoestingen aangericht op de we reldtentoonstelling te Chicago. Het glazen dak der afdeeling Kunst is gedeeltelijk ingestort, vele tentoonge stelde schilderijen, vooral Nederland- sche en Russische, zijn beschadigd. |Een groot aantal personen werden gekwetst door de vallende glasscher ven. TWEEDE KAMER, Zitting van Dinsdag 26 Sept. A dr es deb a t. Bijna alle sprekers over de alge- meene strekking dehh. deMeijier, v. Dedem en Bahlmann betuigden hun teleurstelling over het zwijgen der Reg. over hare voornemens nopens de herziening der personeele belasting. Zij wezen op de urgentie van ver lichting van druk naast de bedrijfs belasting en drongen op spoedige indiening aan, al moest daardoor niet komen op de afschaffing der tollen op rijkswegen over welker wegblij ver de heer v, Kerkwijk zich juist beklaagde. De heer Potter sen meende dat de aandrang op personeel-her- ziening geen reden heeft zoolang de kieswet niet is afgedaan, vreezende hij anders, verband tusschen kies wet en personeel. De heer v. Dedem ontkende dat de algemeene toestand des lands bevredigend was. De heer de Beaufort (Amst.) verdedigde de al gemeene strekking van het adres dat met de Reg. geen debat over de fi- nancieele politiek wil aanbinden om dat de Reg. zelve zwijgt over hare verdere plannen. De minister van Finani'én deelde mede, dat een wijziging van het per soneel voor 90 pet. gereed is doch dat hij veel moeite heeft een equiva lent te vinden ook voor. de afschaf fing der tollen die hem ontnomen door meerdere verlaging van den zoutac- cijns. Hij kwam op tegen de ver onderstelling alsof hij zijn belasting plannen niet verder wil doorvoeren. De heer de Meijier waarschuwde tegen verder uitstel van wijziging van het personeel. Dit zou terecht ontevreden heid bij de natie verwekken. De heer Ferf betreurde dat de Min. thans de verlaging van den zoutac- cijns aangreep als reden waarom nog geen tolafschaffing is voorgesteld. De algemeene strekking van het adres is goedgekeurd met 65 tegen 1 stemmen. Wegens de tegenwoordigheid van den minister van financiën in de Eerste Kamer wordt het oneigenings- ontwerp der Plaarlemsche duinwater leiding behandeld voor desuikerwet. EERSTE KAMER. Zitting van Maandag 25 September. In deze bijeenkomst heeft de heer Wertheim zitting genomen. Met be handeling der Faillissementswet werd aangevangen. De heer Pijnappel had een overwegend bezwaar tegen de bijvoeging van art. 1 (de faillissements verklaring als die in het gemeenschap- pelijk belang der Crediteuren ge- wenscht is.) Zitting van Dinsdag 26 Sept. Het algemeen debat over de faillis sementswet is voortgezet. De heeren Vlielander HeinMelvill van Lyndenvan Zinnicg Begemann en Kist hadden allen groot bezwaar tegen de bijvoeging van art. 1. (het gemeenschappelijk belang der credi teuren) en allen, behalve eerstgenoem de, tegen de gelijkstelling van koop lieden en niet-kooplieden. Zij zouden dan ook allen, behalve de heer Hein tegen de wet stemmen. De minister van Justitie verdedigde de gelijkstelling van kooplieden en particulieren als volkomen gerecht vaardigd bij dezelfde toestanden, en welke elders uitstekend werkt. Drang tot wijziging voor de invoering achtte hij inconstutioneel met het oog op het gemis van het recht van amen dement van de Eerste Kamer. Het stoomschip Veendamvan de N. A. S. M., van Rotterdam naar Newyork, vertrok Zondag 24 Sept., des namiddags 7 uur 30 min., van Plymouth en passeerde des namid dags 10 min. 30 min. Lezard. Het stoomschip Zaandamvan de N. A. S. M., vertrok Maandag 25 Sept. van Amsterdam naar Newyork via Plymouth, om aldaar de lading van het stoomschip Maasdam over te nemen. Het stoomschip Salakvan Rotter dam naar Java, vertrok 25 Sept. van Perim. Het stoomschip Winchester, van de N. A. T. L., van Rotterdam, arriveer de 23 Sept. te Newyork. Het stoomschip Burgemeester denTex van Batavia naar Amsterdam arri veerde 22 Sept. te Aden. Het stoomschip Conrad, van Am sterdam naar Batavia, arriveerde 24 Sept. te Southampton. Het stoomschip Werkendamvan de N. A. S. M., vertrok Zaterdag 23 September van Newyork naar Rot terdam. FAMILIEBERICHTEN. Bevallen: 23 Sept. M. Schilde ringVan Silfhout 2 d's, Oosterbeek. - S. da SilvaSantcroos z., Amst. Overleden: 21 Sept. C. M. E. G. graaf van Bylandt, Aix-les-Bains. - M. J. MagréZimmer 25 j., Amst. 22. H. J. Schogt 46 j., Amst. - L. Beekhuis Damsté, Arnhem. 23. M. H. VreeburgVan Hugten 47 j., Den Haag. - H. C. Rosenberger 38 j., Amst. 24. M. G. J. JorritsmaSchmed- ding, Amst. - L. J. de Rooij 18 j., Den Haag. - L. P. Dentz jd., 19 j., Amst. Bevallen: 23 Sept A. v. d. Put tenv. d. Laar d. - J. Schoen Langedijk z. - 24. K. Seldenshuis Rietveld z. - 25. A. Molenkamp de Vries d. - C. HogendoornGroe- neveld d. O ve rieden 25 Sept. G. Tolle naar 27 j. Wilhelminastr. Bargemeester en Wethouders van Haarlem, doen te weten, dat bij hunne beschikking van 21 September jl. aan P. J, van dor Ham, ver gunning is verleend tót oprichting van eene s'garendrogerij op den zolder van het perceel aan de Spaarnewouderatraat No. 75. Aangeboden batrekkingen inNeilerland. Aan Geabonneerden op dit Blad en hunne huisgenootenworden aan het Bu reau Kleine Houtstraat 9, op mondelin ge aanvrage de adressen medegedeeld waar deze betrekkingen zijn te bevragen. Abonnés buiten Haarlem ontvang en in lichting tegen toezending van postzegel. 1. Jntfr. om een filiaal in galant, en luxe artikelen bniten te behoeren, Aanb. mot opg. v, refer, en bewijzen v. bekw. 2. Hnish. in eon eerste rang hotel R. K. met half Oct. of eerder. 3. Kinderjuffr. bij een kind met Oct. 4. Juffr R K. met 't byouteriën- en galant, «ak bek., leeft. 20 a 22 jaar. 5. Reiziger voor galant., om het Znidernet te bereizen, met vakkennis en geront, R. K, en boven 25 j. Aanb. met opg. v. refer, en sal. 6. Candidaat of gcroutin. klerk. 7. Agenten voor verk. van wijnsn, cognac en likeuren van een eerste firma. teg. ruime prov. MARKTNIEUWS Amsterdam, 26 Sept. De prijzen der aardappelen waren heden als volgt: Friese® Franeker Jammen fl,20 a 1,40, dito Hambur gers f0,a 0,dito Zaaiers f 1,25 a 1,35, Zeeuwsche Spuische Jammen fl,50 a 1,90, dito Flakke.esche f 1,45 a 1,70, Geldersche blauwe fl,a 1,30, Katwijker Zand f2,a 2,80, Noordwijker Zand f 1,80 a 2,50, Hille- gommer Zand f2,40 a 3,Andij kei- Muisjes i'1,60 a 1,70, dito blauwe fl,25 a 1,30, alles per Hl. Alkmaar, 23 Sept. Ter veemarkt aan gevoerd 0 vette kalveren, 14 nuchtere dito, 235 schapen, 0 lammeren, 0 vette varkens, 116 magere dito, 291 biggen, 6 bokken en geiten, 0 kleine bokjes, 21 koeien, 0 ossen, 12 paarden, 0 veu lens en 0 ezels. Prijzen: vette kalveren fa nuchtere dito f 6 a 14, schapen f 10 a 16, lammeren f0,a 0,magere varkens f 17 a 20, biggen f7,50 a 13, ezel fa bokken en geiten f2, a 6,kl. bokjes f 0,a 0,koeien f 80 a 210, ossen fpaarden f 70 a 200, veulens f a allen per stuk, vette varkens a ct. per Kg. 5e klasse 8e lijst. Dinsdag 26 Sept. 1893. No. 12443 f 1500. No. 3762 1000. No. 6339, 7979 13941 en 16296, ieder 400. No. 544, 10054, 17164 en 18463 ieder f 200. No 2635, 7320, 7778,8828, 9413,12473,12774 en 18803 ieder ƒ100. Prijzen van 70. 40 3942 5971 9648129241580218224 113 3954 6010 972513071 1589218242 17039796192 978913081 1597418314 440 4000 6616 9890131081601318331 51040176762 9911133181603118853 529 4236 6S23 9983133581611618373 535 4348 684910057134211616718385 605 4370 691010097134511627718470 810 4387 704410239134541636518471 8114506 712310253135211648218491 8324608 731110271136941656718.531 885 4676 75201045713908166291,8-561 1187 4744 760210488140681663018641 1308 4756 761610503141351671918746 1346 4784 765410508142131675018926 1355 4878 787610567142601703118974 1475 4S89 796610750142821712419008 14814934 797610754143231717319021 1550 4946 806510844143331744519298 1864 4983 80891091614412174-5819415 1872 5013 812611213144881750619432 20215041816S11227145371750919946 2240 5136 S17911354145591755319968 2660 5250 830311434145861756019999 2702 5270 8368116521458917594 20196 2785 5587 8619117191482517596 20331 2955 5613 S813119681486S17668 20390 3< 155 5637 8844 1207414S9017812 20437 3069 5649 9001121301492117S43 20557 3092 5802 9031123111498517945 20796 35315832923512501150631797420X00 3600 5837 9458125731517218046 20810 3698 5857 9472126571563818136 20847 3705 5900963612S871568918184 20903

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 3