NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD, 11 11SII, lie Jaargang. Vrijdag 29 September 1893. No. 3142. ABONNEMENTSPRIJS: Mis' A I) VE RTEN TI ËN: (üag-emeiiteii. STADSNIEUWS. Arrondissemeiits-Rechtbank BINNENLAND. FEUILLETON. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer Tl' van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomendoor onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOI. Hoofdagenten voor hel Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DATJBE CoJOHN F. JONESSucc.Parijs 31 bis Faubourg MonVmartre. ffitnl De Burgemeester van Haarlem Irengt ter kennis van de geg-ag-eer- den dat de Attestatiën de Vita tot het ontvangen van hun gage- ment, voortaan niet vroeger zullen worden afgegeven dan den 14 én van de eerste maand van het kwartaal. |Haaklem, 26 September 1893. De Burgemeester voornoemd BOREEL. Haarlem28 Sept. 1893. Op een Zondag te Gladbach (Duitschlahd) gehouden wielerwed strijd, heeft onze stadgenoot de heer J. J. Eden twee eerste prijzen behaald, en wel op de baan van een engelsche mijl (1609 M.) en van 5000 meter. He prijzen bestonden in een prachtige marmeren buste, voorstellende den duitschen keizer op piëdestal en een gouden medailletevens behaalde de heer Eden op de baan van 5000 M. den leidingsprijs, een horloge. In het vorig nummer is reeds in eene advertentie aangekondigd het concert dat Zaterdag a. s. in den Schouwburg zal worden gegeven door het Kleine Koor {1 Cappella, onder directie van den heer Ant. Averkamp uit Amsterdam. Dit koor wordt door de amsterdamsche bladen algemeen zoo gunstig gerecenseerd, dat een be zoek aan het concert alhier ongetwij feld is aan te raden voor muzieklief hebbers. Als solisten zullen optreden mej. Cateau Ribben en de heer B. Schmeink. Op deze uitvoering zullen uitslui tend werken ten gehoore worden gebracht, uitgegeven door de Neder- landsche Koorvereeniging. Voor een aantal kinderen uit de hoogste klassen der openbare lagere scholen alhier trad op uitnoodiging van de Vereeniging tegen het mis handelen van Dieren alhier, de heer Hr. H. J. Calkoen alhier in de groote zaal van het Nutsgebouw in de Zijl straat als spreker op. In een voor zijne kleine toehoorders gepasten vorm vertelde de heer Cal koen, hoe hij op het plein waarop zijne woning uitzicht geeft, dikwijls dierenmishandeling ziet, die hem doet uitroepenAkelige jongensHoe daar kippen met steenen worden geworpen en aldus verjaagd, hoe jonge mns- schen worden gevangen met een lijm- houtje en hun daarna een touwtje aan den poot wordt gebonden zoodat bij het wegvliegen het teere pootje breekt en het diertje daarna spoedig sterfthoe de bijen zuigende honig uit de witte klaver onder de pet gevangen, met een paar slagen half bewusteloos! gemaakt en daarna gevangen worden. Op den Schootersingel was spreker eens getuige ervan, hoe balddadige jongens kikkers levend vilden en daarna lieten zwemmen. En de haarlemsche jongens zijn niet erger dan de jongens elders. Hij herinnert zich, in de couranten te hebben gelezen hoe iemand een jon gen ooievaar had weten te temmen. Op zekeren dag kwam het arme dier thuis met gebroken poot en zijn meester verving 'dit door een houten poot, waarop het beest al spoedig goed overweg kon. Weldra echter braken kwade jongens hem ook den anderen poot en daar hij toch niet op twee houten beenen loopen kon, moest men hem toen wel doodschieten. Toch staan vele dieren niet zoo ver vin de menschen af als sommigen wel meenen. Ten bewijze daarvan haalt spreker eenige staaltjes aan van geschiktheid om te leeren bij dieren, clie verrassend zijn. Zelfs de nietige vloo laat zich leeren hoe hij een mi niatuur wagentje moet voorttrekken en andere kunsten doen. De mieren, die honigdauw verkrijgen door den blad luis met hunne sprieten zacht ovel den rug te strijken, brengen dat diertje naar een sappiger plantendeel, wanneer dat waarop het zit uitge droogd is en de bladluis daardoor geen honigdauw meer geeft. Op den rug van grootere vogels worden klei nere zangertjes, zooals kwikstaartjes o. a. over de Middellandsche Zee ge dragen. De specht boort gaten in pa len en legt in ieder gat een eikel. Wanneer deze eikels beginnen te rotten, komen er maden en wormen op azen en deze zijn het voedsel van den specht, welke zich elders een voorraad maakt voor den winter, wanneer hij onder de sneeuw zijn voedsel moeilijk zou kunnen vinden. Nog vele andere staaltjes haalde spreker aan over de slimheid van olifanten en bevers en daarna ook van den vos, den slimmert bij uitne mendheid. De jeugdige toehoorders, anders zoo woelig, zaten stil als muis jes te luisteren, het beste bewijs dat de spreker hen wist te boeien en dat ook het onderwerp hun; ter harte ging- Een treurig geval kwam he den aan de orde, namelijk de aan klacht tegen Johannes Cornelis de Kempenaar te Haarlemmermeer 50 jaar oud, die terechtstaat omdat hij te Alkemade 19 Augustus met het oogmerk tot wederrechtelijke toeëige- ning heeft weggenomen twee een- gnldenstukken, toebehooren.de aan en ten nadeele van den kastelein Beere- poot aldaar. De Kempenaar is geen geheel on bemiddeld man. Hij heeft een woning- met 20 hectaren land in de Meer, zij het dan ook met hypotheek bezwaard, die hij verhuurt en van welker op brengst, verminderd met de hypo theekrente, hij leven kan. Beerepoot was gewaarschuwd dat hij bestolen was door de Kempenaar, die veel in zijn café kwam. Hij be sloot daarop het geld in de lade te merken en op wacht te gaan staan en op den I9den betrapte hij de Kempenaar, die twee gulden uit de lade haalde en in den zak stak. Aanvankelijk trachtte de Kempe naar nog te ontkennen, doch toen de gemerkte guldens uit zijn bnis werden gehaald, baatte geen loochenen meer. Ook nu op de zitting erkent de man het feit. Gevraagd waarom hij dat deed, komt zij.n droevige historie aan het licht. Twintig jaar geleden heeft dokter Van Dorsten te Haar lemmermeer hem wegens maagpijnen driemaal daags ingespoten met mor phine. Wegens den verren afstand evenwel werd dit te lastig en kreeg de Kempenaar zelf een spuitje en een voorraad morphine in handen. Dit was het begin van zijn onge luk. Hij raakte verslaafd aan mor phine, te gemakkelijker nog omdat hem door den dokter voortdurend zonder recept morphine werd ver strekt; toen dokter Van Dorsten stierf, kreeg hij het eveneens van dokter Nieuwenhuijzen te Lisse en na diens dood, eveneens van dokter Kimmel te Alkemade. Deze vreeselijke hartstocht dreef den man tot diefstal aan. Zonder het noodig te hebben, kaapte hij her haaldelijk geld uit de laden in café's en zelfs te veld staande groenten. De man schrijft het er zelf aan toe en de sub off. van just, acht dit zeer aannemelijk. Na ontdekking van den diefstal hij Beerepoot werd hij in het ITnis van Bewaring alhier in voorloopige hechtenis- gebracht. Spoedig werd hij hier, daar hem natuurlijk morphine werd onthouden, ziek en daardoor is zijn terechtstelling vertraagd en heeft hij 40 dagen in voorarrest gezeten. Toch heeft dit een goed gevolg ge had. Met eenige vreugde verklaart beklaagde, dat hij nu bemerkt heeft dat hij wel huiten morphine kan, wat hij in die twintig jaar dat hij er aan verslaafd was, nooit heeft kunnen hopen. De eisch is veroordeeling tot ge vangenisstraf van 3 maanden, met vermindering van de 40 dagen in preventieve hechtenis doorgebracht. De ambtshalve toegevoegde verde diger, mr. A. E. A. S. van Stralen, roept de clementie der rechtbank in. In de zitting van heden is uitspraak gedaan in zake J'osephus Dalhuis die Donderdag jl, heeft terecht gestaan wegens diefstal te Purmerend. Hij is veroordeeld tot 3' maanden gevange nisstraf. De 16-jarige knaap, die als loop jongen zijn patroon heelt bestolen en tegen wien 6 maanden hechtenis zijn geeischt is veroordeeld tot 6'maanden. Hg* Voor het maken eener boerderij te Haarlemmermeer waren 25 biljetten ingeleverdde hoogste inschrijving bedroeg 29999de laagste, die van den heer H. W. Duiin te Beverwijk 23200. Zaterdagavond en Zondagmiddag- zal zich in de groote zaal' van de Sociëteit „de Kroon" de eerste oosten- rijksche dameskapel onder directie vanFraulein Mascha Laumann, laten hooren. Dit gezelschap, dat overal waar het in ons land optrad,, veel succes had, speelde het laatst eenigen£tijd in het Panopticum en trok ook daar zeer de aandacht. Volgens de couran tenberichten brengt dit kleine orkest (het bestaat uit slechts 14 personen) een goed programma met zuiverheid en gloed ten gehoore. Woensdagavond is door het batal jon infanterie alhier eene oefening in het spoorvervoer bij duisternis ge houden. Ook het op- en afladen der voertuigen werd beoefend, waartoe de vereisohte bespanningen waren ge- requireerdi De berichten in enkel© bladen om trent de aanvaring door een engelsch viermast zeilschip aan de brug te Velsen,. blijken zeer overdreven te zijn. Het Zuider hruggehoofd is door de aanvaring slechts 4- a 5- e. M. op zijde geduwd, doch hernam onmiddellijk zijn vorigen stand. Reparatie daaraan blijkt onnoodig te zijn. Voor de vacante betrekking van brugwachter aan de brug over het Noordzeekanaal te Velsen (salaris 500), hebben zich bijna 300 sollici tanten aangemeld. Door de Eerste Kamer is heden de Bedrijfsbelasting aangenomen met tegen 16 stemmen. Bij de Dinsdag te Hoorn gehouden herstemming voor een lid der Provinciale Staten van Noord- Holland waren uitgebracht 1626 st. Gekozen is de heer Kool (lib.) met 921 st. De heer Zuurbier (kath.)had 705 stemmen. In het distriet Eindhoven is ge kozen tot lid der Provinciale Staten van N.-Brabant de heer G. Wijnen te St. Oedenrode, met 885 van de 1387 geldige stemmen. De heer Borren- berger te Stratum bekwam 193 stem men. Wegens het a f s t e r venvan den heer Karei de Limpens, die zich vóór wenige dagen in een vlaag van waanzin door een geweerschot van het leven beroofde, zal binnen ette lijken tijd de stichting „Jan de Lim pens" in werking treden. „Vóór eenige jaren overleed, naar men aan Het Gentrum schrijft, de heer Ernest de Limpens, kantonrech ter te Heerlen. Hij riep genoemde stichting in het leven,, waaraan hij zijn groot vermogen vermaakte. Zijn eenige broeder. Karei zou het vrucht gebruik genieten, en mocht hij on verhoopt komen te trouwen en bleef dat huwelijk niet kinderloos, dan werden hij en zijne nazaten er tevens eigenaars van. Stierf hij; evenwel als jonkman, dan was het 's kantonrech ters uiterste wensch, dat Karei ook zijn bezittingen aan de stichting zou schen ken. Aan dit verlangen isfcindertijd door hem voldaan. Het vermogen der stichting moet anderhalf millioen bedragen. Uit den interest der fondsen zullen genieten de ingezetenen der ge meenten Oirsbeek, Merkelbeek, Bin- ^elrade,.Jabeek, Schinveld, Bruns- sum, Amstenrade en Sittard (de stad zelve echter niet). De opbrengst wordt verdeeld naar het zielental, met dien verstande echter, dat de drie eerstgenoemde ge meenten tweemaal zooveel ontvangen als de overige. Van een derde gedeelte mogen jongelieden- van beiderlei kunne, wier ouders daartoe de-middelen ontbreken, studeeren voor elk vak van studie, behalve voor geneesheer en advocaat. Van een ander derde deel zullen 22; Naar het engelsch van FLORENCE WARDEN. HOOFDSTUK IX. „Een mooi weertje!" zeide hij. „Gij zijt er al vroeg opuit miss Blean." „Ja, ik ga naar Londen." „Met den trein van 9,49? Ik ook." Jane keek naar het station maar zeide niets. „Wij gaan er dikwijls heen, mijne broeder en ik!" riep hij uit. „Ziet gij, in het dorp kan men niet alles krijgen wat men noodig heeft; wil men bijvoorbeeld iets bizonders hebben, een geweer, een hengel of een zadel, dan kunt gij evengoed naar Londen gaan, waar men eene goede keuze heeft, dan Ramgate of Margate afloopen om daar te zoeken wat men er misschien toch niet vinden kan." „Ja," zeide Jane. Er volgde eene langdurige stilte. Jim had blijkbaar iets op zijn hart, dat hij wilde zeggen zonder te weten in welke be woordingen zich uit te. drukken. „Ik ik veronderstel, dat wij spoedig dat, gij spoedig van hier zult gaan!" stamelde hij eindelijk. Jane sloeg hare oogen op, maar niet met de gewone koele, waardigheid haar eigen. Zij wist wat er komen, zon, en dat deed haar ontroeren. Er kwam wat kleur in hare bleek©, wangen. „Wat bedoelt gij?" „Wel, ik bedoel dat ik vermoed het dat nadat iku gisteren ontmoette in het rijtuig, weet gij wel dat gij spoedig zult trouwen?" Bevende stond Jane van den grafsteen op. „Dat is niet waar, dat is niet waar!" zeide zij. „Wanneer gij dat hoort vertellen, zeg dan als 'tu blieft, dat het niet waar is. Ik ga niet trouwen met niemand! Waarom zegt gij zooiets?" Jim was evenzeer ontroerd als zij. Hij legde zijn hand op den grafsteen waarnaast hij stond en antwoordde: „Luister eens miss Blean gij zult er niet boos over zijn, dat ik zooiets denk. Wat ik er van dacht? Gij hebt iets bizonders iedereen weet en zegt het iets, dat andere meisjes niet hebben; de menschen zeggen, dat gij van niemand houdt, dat gij nooit van iemand hebt gehouden en nooit van iemand zult honden. Ik wil hiermee niet zeggen, dat het waar is ik weet het niet maar de menschen zeggen het. En nu heb ik u ontmoet in een rijtuig alleen met een een heer, een soort man, in wiens gezelschap gij niet zoudt- rij.den wanneer gij niet met hem zoudt gaan trouwen,. Wat moet ik er van denken?; Wat moei iedereen er van denken?" Hij had zich. van den grafsteen, verwijderd en was haar genaderd, terwijl hij haar scherp in het gelaat zag. Even opgewonden als hii, beefde zij zoo, dat het haar moeite kostte om woorden te vinden. Tranen van droefheid stonden haar in de 'oogen. Zoodra Jim dit zag verbrak hij weer het stil zwijgen en zeide met teederheid in zijne stem: „Wat spijt het mij, dat ik u heb doen schreien. Ik wilde zoo gaarne weten waarom gij n zoo ongelukkig gevoelt. Mis schien zult gij zeggen, dat het mij niets aangaat. Zult gij dat zeggen?" Jane was kalmer geworden en drong hare tranen terug. „Neen!" zeide zij met klem. „Ik zal u vertellen waarom Ik wil dat gij de reden kent. Mijn broeder zou mij gisteren naar huis rij den, maar op het laatste oogenblik sprong die man in de phaeton in plaats van hij, en drong er op aan, dat hij mijzelf naar huis zou rijden. Ik veracht hem Wanneer gij mij ooit in zijn gezelschap ziet en ik hoop van harte, dat dit nooit zal gebeuren maar als het ge beurt, dan kunt gij er zeker van zijn, dat het tegen mijn wil geschiedt en dat ik het, zoo het mogelijk ware geweest, had vermeden." Jim zag haar medelijdend en verbaasd aan. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1