BINNENLAND. W e d s t r ij d e n. Politiek Overzicht. rend. Zooiets heeft men in't algemeen niet bij de hand, men zal dus een doek nemen, dien boven de wond om het lichaamsdeel heen binden, een stok, boomtak, sleutel of iets derge lijks er onder steken en vervolgens zoolang omdraaien tot de bloeding staat; door een linnen doek of zwachtel verhindere men dan het voorwerp weer terug te draaien. Ook kan men gebruik makende van het feit dat de meeste weefsels door vocht krimpen, het lid zoo stevig mogelijk met een zwachtel omsnoeren en cleze vervol gens nat maken. De bloedig staat nu, maar op een wijze die niet lang zoo mag blijven, wil men niet dat het lichaamsdeel afsterft, wat na een paar uur en bij ouden van dagen reeds eerder zou kunnen beginnen. De medicus moet dus voor definitieve bloedstilling zor gen door middelen die hem gepast voor komen, en het toesnoerend verband moet hoe eerder hoe liever verwijderd worden. Het voorgaande betreft verwonding van slagaderen aan ledematenop andere plaatsen vereischt zij andere maatregelen. P. W. P. Het ridderkruis en het eereteeken voor belangrijke krijgsverrichtingen zijn door den kapitein thans aan den kanselier gezonden. V r ij dagavond is na een hevige ziekte van slechts twee dagen te Amsterdam overleden dr. J. Knap pert, sedert 1882 hoogleeraar in de godgeleerdheidvanwege de Ned. Herv. kerk aangesteld bij de Uni versiteit aldaar. Prof. Knappert, die zoo plotseling aan zijn werkkring en de zijnen werd ontrukt, is slechts 57 jaar oud geworden. Door het Bestuur van het Koninkl, Zoölogisch Genootschap Naturg Artis Magistra" te Amster dam ie besloten, in vereeniging met den Nederlandsche Postduiven bond de Postduiven-vereeniging „De De heer D. Wolbers, ontvanger der gemeente Heemstede, hoopt 4 October zijne 40-jarige ambtsvervul ling te herdenken. Te Sloten is de 15-jarige dienstbode Maria Steen bij het scheppen van wa ter in een sloot gevallen en verdron ken. Op het Noordzeekanaal is het met steenkolen geladen schip de Jonge Arie door aanvaring gezonken; ter nauwernood werden de opvarenden De raad der gemeente Uithoorn heeft de heffing eener progressieve belasting naar het inkomen goedge keurd beneden 400 is vrijde percentage in 9 klassen is van 1 tot en met 8 pCt. Tot tijdelijk wethouder dier ge meente is benoemd de heer A. Konst. De gepensionneerd kapi- tein van het O.-I. leger P. J. R. von Ernst, ridder van de Militaire Wil lemsorde, versierd met het eereteeken voor belangrijke krijgsverrichtingen, wonende te Bern, Zwitser van ge boorte, heeft met den Nederlandschen consul te Bern een geschil gehad, waarover hij zich beklaagde bij H. M. de Koningin-Regentes. Het schijnt, dat de heer Von Ernst meent niet naar behooren door de ministers van Oorlog en Buitenland- sche Zaken behandeld en berechtigd te zijn, zegt de Amst. Cl. Hij heeft het althans in Februari 1.1. noodig geoordeeld zijn ridderkruis de Militaire Willemsorde en verdere decoratiën aan den minister van Oor log te zenden. Nadat deze op het bureau van den minister eenigen tijd gezworven had den, zonder dat het pakket geopend was, ontving de heer Von Ernst zijn decoratiën terug met de mededeeling, dat zijn ingezonden request niet aan den bij de wet voorgeschreven vorm voldeed. De requestrant zond 27 Juni op nieuw een verzoekschrift aan H. M. de Koningin in den voorgeschreven vorm, doch ontving geen antwoord. Thans blijft hij in een schrijven van 27 dezer aan den luitenant-gene raal H. G. Bouwmeester, kanselier der Nederlandsche orden volharden bij zijn houding en verzoekt hij te worden ontheven van het lidmaat- schap der Militaire Willemsorde. Luchtpost" te Amseerdam, eengroo- te internationale postduiven-tentoon stelling uit te schrijven, te houden op 16, 17 en 18 December ek. in de Koningszaal van gemeld genootschap. Het bestuur heeft 54 medailles, ver duld zilveren, zilveren en bronzenen 18 brevetten uitgeloofd. Uit den Oude r-A m s I else hen gemeenteraoA De heer Sohl vraagt, waarom de kerkeraad geen antwoord gekregen heeft op haar adres aangaande de muziek op de booten. „Omdat ik het niet geschreven heb", zegt de burgemeester„maar als de heerenj er op gesteld zijn, zal ik het vanmiddag schrijven. Heb u nog iets, mijnheer Sohl?" „Ja, hoe is het met het archief?" „Dat komt in orde, zoodra het mijnheer den secretaris convenieert, Heb u nog iets, mijnheer Sohl?" „U zult er mijn mond dan niet meer over hooren," antwoordt de heer Sohl. „Hebt u nog iets, mijnheer Sohl? „Neen I" W. v. N.-A.) Ter eere der feestelijke opening van de cadettenschool waren Zaterdag te Alkmaar tallooze vlaggen uit openbare gebouwen en woningen gestoken. De volksfeesten in den Hout werden druk bezocht, ondanks het slechte weder. Te 10 u. 54 kwamen de minister van oorlog en tal van militaire autori teiten. Precies te 12 uur vereenigde men zich in de gymnastiekzaal der school. De majoor-directeur De Vlaming hield eene openingsrede, waarin het voor en tegen der scheiding van theore tisch en practisch onderwijs besproken werden. Met vertrouwen zag hij de toekomst der school tegemoet en deed een beroep op de medewerking der leeraren en het plichtbesef der cadets. Bijzondere hulde werd gebracht aan Alkmaar's burgemeester, den heer Maclaine Pont, en aan den ge meenteraad, voor de krachtige wel geslaagde pogingen ter verkrijging der cadettenschool. Daarna voerden nog de minister van oorlog en de burgemeester het woord. Zondag werd te Utrecht de Internationale tentoonstelling tot bevordering der photographie in het park „Tivoli" geopend met eene rede van den voorzitter, den heer mr. A. J. M. Bake. Door veler medewerking heeft deze tentoonstelling een hooge beteekenis voor de photographie ver kregen. Deor 78 personen is inge zonden, waaronder 6 uit Engeland, 1 uit België en 1 uit Oost-Indië. Door de fima's Groote en Co. en Loman en Co. beide te Amsterdam, is een belangrijke collectie photo- graphie-artikelen geëtaleerd. De jury bestaande uit de heeren: prof. D. van Haren Noman, Amster dam; C. H. Bingham. A. C. Wester- borg, Const. W. Grolman, Utrecht; C. H. Groote, Amsterdam; Louis Apol, Den Haag en Arthur Briet, Nunspeet, zal a, s. Woensdag hare uitspraak bekendmaken. Zooals blijkt uit de mede deeling van den burgemeester van Rotterdam, is Zaterdag 1 nieuwe lij der aan cholera asiatica aangegeven. Dit ziektegeval deed zich voor bij eenen stoker aan boord van het En- e stoomschip Genaliggende in de Spoorhaven. De man werd naar het hulpziekenhuis te Crooswijk over gebracht, doch bleek bij aankomst reeds te zijn overleden. In het geheel hebben zich nu, van het ontstaan der ziekte op 21 Augus tus af, 45 gevallen van cholera al daar voorgedaan, waarvan 27 met doodelijken afloop, terwijl 12 lijders hersteld zijn en 6 nog in behande ling blijven. Te Nootdorp is een geval van Aziatische cholera waargenomen bij eene bejaarde vrouw, wonende aan den Noordweg. Zij had enkele dagen geleden een bezoek gebrachtte Stomp- wijk, waar twee harer kleinkinderen aan de genoemde ziekte zijn overle den. De toestand der lijderes is voor het oogenblik niet onbevredigend. Zaterdagmorgen is te Alfen aan den Rijn het 3e geval van cholera aangegeven. Te Tiel kreeg de zoon van den stalhouder Y. B., bij het inspan nen van een paard voor eenen om nibus, eenen slag van het dier tegen de borst, waardoor deze geheel ver brijzeld werd en de dood terstond in trad. De ongelukkige, 23 jaar oud, laat eene weduwe met een kind na. Hieronder volgt een brief van iemand uit Indië, die in zijne jeugd Hollandsch geleerd heeft en wegens zijne betrekking verplicht is, die taal bij voortduring te spreken. Het is een antwoord op eene invita tie om te komen dineeren Hoog Edel Geboren Heer Ik heb de eer UHEG. mede te deelen, dat ik gisteren aldoor ram melingen in den buik heef, en van morgen, als mijn vrouw mij oproekt, ik heb een hevige dyzenterie te pak ken. Ik verroek UHEG. derhalve be leefd, mij te willen verschoonen. Het doet mij erg spijten, want mijn woord is woord en als niet in den lappen mand, ik wil met hart en ziel a cos- ti komen. UHEG. weet wij staan met Jan en alleman op een goed bladje, en een koepoelan (bijeenkomst) is mijn liefhebberij en bevalling. Ook mijn vrouw bied u haar verschooning aan. Zij is de koorts. UHEG. gelieve niet kwalijk te nemen deze kat zijn belletje, want ik heef niet veel papier in huis. Hoogachtend, U Hoog Edel Geboren geëerbiedigde tuinopziener N. N. rechtsverhoudingen liggen er echter toe, dat_ De Jong als Nederlander slechts in Nederland terecht kan staan, ook wegens de feiten, waaraan hij zich in het buitenland mocht hebben schuldig gemaakt. Op dezen grond kan dus van uitlevering geen sprake zijn. Omstreeks 7 jaren geleden was De Jong te Baarn woonachtig en gaf zich uit voor kunstschilder. Daar men vermeent, dat hij voor eenige maan den nog te Baarn vertoefd heeft, maar ook zijn spoor niet volgen kan, heeft men ook daar een onderzoek in eenige bosschen ingesteld, doch de groote uitgestrektheid van de bosschen om Baarn maakt een nauwkeurig on derzoek vrij wel onmogelijk. De pheimzinniie ml Men meldt uit Amsterdam aan de N. R. Ct. Naar wij uit goede bron vernemen, zal de vader van Sarah .Juett inden loop dezer week uit Engeland over komen om aan de amsterdamsche justitie inlichtingen te verschaffen omtrent de oplichterij, waaraan De Jong zich tegenover hem te Maiden head moet hebben schuldig gemaakt. Denkelijk zal De Jong dezer dagen wegens oplichterij terecht staan, zon der meer, althans zoo inmiddels niet de lijken der beide vermiste vrouwen worden gevonden. Men heeft er een oogenblik aan gedacht, de engelsche .regeering te bewegen uitlevering te verzoeken, omdat volgens de engelsche wet De Jong aansprakelijk kan wor den gesteld voor het verdwijnen zijner vrouw, Sarah Juett. De bestaande Zaterdag ving in het „Volks park" te Zaandam de wedstrijd uit geschreven door de Gymn.-en Scherm- vereen. „Concordia" aldaar, aan met het concours op den degen Holl. meth. waarvoor 73 deelnemers waren ingeschreven. Vooraf had een optocht plaats door deze gemeente, die, hoe wel niet door goed weder begunstigd, uitmuntend geslaagd mag heetem In het geheel namen 30 vereeni- gingen uit verschillende gemeenten aan den wedstrijd deel. Hieronder waren deelnemers van verschillende regimenten infanterie, veldartillerie, genie en huzaren. Voor 't eerste nummer „d Holl. meth.", werden prijswinners J. J. Heydenrijk, Rotterdam, le prijs eerekruisG. C. E. van Nieuwenkuij- zen, te 's Gravenhage, 2e prijs groote zilveren medailleW. G. H. van Erp, te Hoorn, 3e prijs, zilv. med.; 4e pr. F. J. A. M. Wesselingh van „Ripper- da" Haarlem, 4e prijs, zilveren med. Afd. Sabel, holl. methode, le prijs H. Reis te 's Gravenhage, 2e prijs J. M. Klinkhamer (Thor), Haarlem; 3e prijs Roeterdink, Meppel, 4e prijs, S. Osinga, Amersfoort. Afd. Korte stok. le pr .A. Godefroy, Amsterdam, 2e pr. J. Janssen, den Haag. 4/d. Lange stok. le pr. S. J. Wor- kum Sr.,Amst. 2e pr. Ch. Lugt, (Thor), Haarlem; 3e pr. A. T. Timmer, den 4e pr. M. C. Broekmeijer, (Sparta), Haarlem. Afd. geweer, le pr. H. F. Graafland, den Haag 2e pr. M. van Oest, Amst. 3e pr. J. Schaffer, den Haag4e pr. R. Tadema, Leeuwarden. Afd. degenfransche meth. le pr. J. van Kerckhof, Amst. 2e. pr. A. A. N. Poetsma (4e. reg. inf.) Haarlem; 3e pr. S. Meyer, Deventer. Afd. sabel, fr. meth. Is pr. J. G. Martin, (Sparta), Haarlem 2e pr. W. van den Eijnde, (Unitas,) Haarlem. Afd. Colonnewedstrijd, le pr. D. O. S. (16 deelnemers), Amst.; 2e pr. D. O. S. (8 deeln.) Amst.3 pr. Thor, Haarlem, (8); 4e pr. D. D. Schutterij, Haarlem, (8). Afd. Eerewedstrijd degen, holl. meth. le pr. J. Nieuwenhuis, den Haag2e. pr. J. M. Petri, den Haag. Afd. Eerewedslrijd degenfr. meth. le pr. G. Hesse,Amst. ;2e A.J. Meye rinck, (Unitas), Haarlem. Afd. Eerevjedstrijdj geweer, le pr. L. van Volen, Amsterdam. Dat wij dezen uitslag volledig kun nen mededeelen, danken wij aan de welwillendheid van den heer J. F. Hessels te Haarlem wien de berichten van den wedstrijd door postduiven zijn overgebracht. De botterwedstrijd van „Het IJ," de sluiting van het seizoen gewoon lijk, had Zondag plaats. En het weer was bij uitstek goed voor de kij kers. Een koesterend zonnetje, toen de boot met leden en hun dames af voer. Hier en daar een wolkje aan den blauwen hemel, dat zijn schaduw wierp op het vroolijk Noord-Hol- landsch landschap. En 'twas zoo zoel in den lucht', dat in den be ginne zelfs de mantels en fichu's en sorties en de overjassen geen dienst behoefden te doen. Dat verhoogde de prettige stemming. Maar toen de boot kwam aan de Oranjesluizen en de vereeniging de bekende aan boord van de botters die daar gereed lagen vroolijk toe wuifden, toen was het landerig ant woord al„Geen wind Ingeschreven waren 9 botters uit AT n.vlrpn - No. 133, F. F. Bastet; 81, J. Kla verwij den; 35, P. Klingenspoor36, Ign. Bispinok; 101, P. Veen Ezn.- 185, J. Jacques Classen; 63, P. Al- tink Jr.89, H. J. B. Looman en 72, H. L. Ravenswaay, uit Rotter dam. Toch was er om een uur of tien nog wel een slap briesje. De jury besloot dus te laten starten en wel bij het kustlicht op Pampus- De baan ging verder Oostelijk van Marken, om Marken naar de zwarte toon op het Muiderzand en terug naar de startlijn. Maar bij de boei bij Marken ga ven 36 en 80 het reeds op, want steeds kromp het briesje tot een bij na totale stilte. No. 35 kwam echter tamelijk goed vooruit, tenminste, zij bleef bijna voortdurend al de andere voor. Heel langzaam volgde de boot, waar de leden genoten van den prach- tigen dag, van de schilderachtige luch tenen van het uitzicht op de kust. waar het waas van den herfst de stralen der zomerzon temperde. 'tWas een wedstrijd voor een zeeman oro slaap bij te krijgen, ware't gezelschap niet zoo amusant geweest. En bij de zwarte ton gaven ook en 101 Bet op. „Dat was geen 81 zeilen!" De heer Klingenspoor hield er ech ter den moed in. En eindelijk, nadat de heeren en dames de zon hadden zien ondergaan, eindelijk kwam no 35 (Klingenspoor) het eerst aan. De tijd? Acht uur, 14 min., 32 sec. De bekende beker (die, na driemaal achtereen winnen, of vijfmaal winnen in het geheel, eigendom wordt) komt nu weer van een jaar in 't bezit van den heer Klin genspoor. (Dit jaar behoorde hij der aeer Bastet). De leden der beman ning, kregen elk een goouden me daille. Tweede kwam aan no. 72, H. L. Ravenswaay in S uur, 30 min., 36 sec. Twee kristallen schenkkan met zilver gemonteerd waren de prijs. De derde aankomende was no. 185 J. Jacques Claassen in 8 uur, 48 min.. 19 sec. Prijs: een zilveren horloge- kettink met een gouden boei vooi de bemanning, En om negen uur 's avonds kwam de boot weer aan den steiger te Am sterdam. Toch was de stemming on verflauwd gebleven. De jury bestond uit de heeren J. Verhoeven, J. Bok en A. C. C. Du- dok de Wit. Uit Stockholm wordt gemeld, dat de einduitslag van de verkiezing voor de Tweede Kamer in Zweden is, dat 145 voorstanders van vrijhandel en 85 van beschermende rechten zijn ge kozen. Volgens de Standard zou Rusland 50000 Grieken hebben uitgenoodigd om zich als russische onderdanen te komen vestigen aan de kusten van de Zwarte Zee, dan zou de regeering hun kosteloos terreinen in eigendom geven. Zaterdag is te Bangkok een defini tieve overeenkomst tusschen Frank rijk en Siam gesloten, die den 3n October geteekend wordt. De heei als het tijdstip, dat haar van eene zware beproeving zou ver lossen, en toen het vier uur sloeg stond zij van haar stoel op, waarop zij had gezeten naast haar vader. „Ik moet nu gaan papa," zeide zij. „Wanneer gij met mij wilt gaan, totdat ik in een rijtuig zit, dan zal ik zelf mijn weg wel vinden en behoeft gij mij niet naar het station te brengen." „Gaat miss Hoad-Blean vanavond naar Salternes terug?" vroeg Branson op honigzoeten toon. „Als gij met den trein van vijf uur terugkeert, dan zou ik het mij tot een geluk rekenen u te mogen vergezellen." „O neen dank u dat is volstrekt niet noodig!" zeide Jane haastig. Haar vader wendde zich nu echter met een gevoel van dankbaarheid tot Branson. „Waarde heer, ik dank u ik ben u zeer dankbaarHet is mij hoogst aangenaam mijne dochter aan u te kunnen toevertrouwen voor de terugreis. Ik begrijp mij niet hóe hare moeder haar alleen heeft kunnen laten gaan! Zonder uw vriendelijk aanbod zou ik genoodzaakt zijn geweest haar zelf weg te brengen." Haastig liep hij met zijne dochter door het gebouw. Branson bleef een oogenblik staan om bij een van de stalletjes wat rozen te koopen. Jane maakte van dit oogen blik gebruik om haar vader te verzoeken zelf met haar mee te gaan. Hij glimlachte echter veelbeteekenend en zeide: „Neen mijn kind dat zou te lastig voor mij zijn. Boven den ik ben er zeker van, dat gij" aan de hoede van mijnheer Branson goed zijt toevertrouwd-" Haastig liep hij met haar het Clublokaal uit, hielp haar bij het instijgen in een rijtuig, en verzocht Branson, die na haar was ingestegen, om zorg te dragen voor zijne lieveling. Daarna trad hij weer op het trottoir terug, en lichtte zijn hoed op met een glimlach van geluk op het gelaat, want hij besefte, dat hij nu zijn plicht had gedaan. Branson was te verstandig om zich nu te overijlen. Het begin was goed dat was reeds iets hij zou zijne kans niet verzwakken en zich niet noodeloos aan grievende ant woorden harerzijds blootstellen. Er werd dus tot Charing Cross bijna geen woord tusschen hen gewisseld. Jane snelde het perron op, en keek nieuwsgierig om zich heen. Zij zag geen enkelen bekende en haar gelaat betrok. Zij moesten nog eenigen tijd wachten alvorens de trein ver trok, zoodat zij zich naar het boekenstalletje begaf, er een boek kocht, en voorwendde zeer verdiept te zijn in den in houd om maar niet verplicht te zijn te praten met haar on- welkomen reisgenoot. Van tijd tot tijd wierp zij een steels- gewijzen blik over het perron. Er verscheen echter niemand. Ten laatste trad Branson op haar toe, en deelde haar eer» biedig mee, dat hij een mooie coupé had gevonden. Met tegenzin liet zij zich naar de door hem gekozen coupé ge leiden en na voor het portier te hebben getalmd tot de con ducteur zeide, dat het tijd werd, trad zij met nog meer tegen zin in de coupé. Uit den beteekenisvollen blik tusschen Branson en den conducteur gewisseld, begreep Jane, dat hij dit compartiment voor zich besproken had. Zoodra zij inge stegen waren, sloot de conducteur dan ook het portier achtei hen dicht. Nog restte Jane eenige hoop. Zij zat naast het portier stond op en stak het hoofd uit het raampje. Jawel, daar aar den anderen kant van het perron kwam Jim St. Rhadegunc aansnellen om den trein nog te halen. Zonder een woord t< uiten, sloeg zij hem gade, en maakte, dat hij haar zag. Hi; snelde naar haar toe. Toen hij bijna het portier had bereik! verzocht zij den conducteur, die in de nabijheid stond, om het te openen. „Deze heer behoort bij ons," zeide zij. Het portier vloog open. Tot Bransons groote ergernis lie' Jim St. Rhadegund, de knappe maar in de oogen van der woekeraar verfoeielijke jonge man, van wiens bewondering voor haar hij getuige was geweest, zich op de bank tegen over hen neervallen, met een van geluk stralend gelaat. Branson werd bleek. Hij verloor zelden zijne bedaardheid wanner er een gewichtige zaak op het spel stond, maar nx was het toch het geval. Hij sprong van zijne zitplaats op en stapte uit de coupé nog voor de conducteur den tijd hac gehad het portier te sluiten, terwijl hij zelfs vergat zijn hoec als afscheidsgroet op te lichten, waarna hij op het perron verdween terwijl de trein zich langzaam in beweging zette, Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2