voorkomen. In het bijzonder zegt het Instituut zich op de hoogte gesteld te hebben der Zwendel firma's in Nederland en daarbuiten. ■ken echt Aincrikaansche reclame werd Zaterdagmorgen tegen halt-twaalf op 't Rokin te Amster dam gemaaakt, zoo schrijft men thans aan De Amst. Een als heer ge kleed persoon sprong plotseling met een parapluie onder den arm van de bi lig bij de Langebrugsteeg te water, bleet een minuut onder en kwam daarna boyen met de parapluie op gestoken, waarop met duidelijke let ters een reclame voor een cacao- firma te Nieuwer-Amstel was °-e- schilderd. De reclame-maker bleef zes a zeven minuten rondzwemmen in het vieze Rotan-water, klom daarna op den wal en stapte in een gereedstaand rijtuig, waarmee hij wegreed, door een groot aantal verbaasde toeschou wers nagekeken. He,t nieuwe stationsge- bouw der Holl. Spoorweg Maatschap- P]J te 's Gravenhage is Woensdag ge opend. Behalve het vorstelijk pavil joen, is het hoofdgebouw geheel gereed. Dit paviljoen wordt met veel smaak ingericht, doch ook het overige gedeelte is zoodanig gebouwd, dat het nieuwe stationsgebouw reeds nu een sieraad voor de residentie kan genoemd worden. Bij al het schoono in het uiterlijk heeft men tevens getracht, en hierin is men ook ten volle geslaagd, het doelmatige en geriefelijke voor het publiek niet uit het oog te verliezen. Alles is even ruim, overal kan men zich gemakkelijk bewegen en is men door de tochtportalen tegen den trek beveiligd. De bagage-lokalen zijn in twee afdeelingen voor vertrekkende en aankomende reizigers gesplitst. Van de straat komende is de vesti bule en de tunnel, die naar het per ron leidt, gelijkvloers. Het nieuwe gebouw maakt, zoodra men, van den Stationsweg komende voor het front staat een aangenamen indruk. De gevel, in Oberkircher zandsteen opgetrokken, is 20 Meter hoog, de koepels medegerekend. Tot de kroonlijst bedraagt de hoogte 15 Meter. Op tal van plaatsen, in de zwikken en timpans zijn reliefs aan gebracht, bevattende de attributen van handel, nijverheid, kunsten, weten schappen, stoom, electriciteit enz Het gevleugeld rad, het symbool van het. spoorwezen, verheft zich boven het gebouw. Vooral de voorgevel van het vor stelijk paviljoen toont fraai beeld houwwerk. In de timpan is het beeld van den vrede geplaatst, terwijl tus- schen|de vensterbogen een relief prijkt voorstellende: de kunsten en weten schappen en het volk, hulde bren gende aan het koningschap. De ven sterruiten aan de straatzijde van het paviljoen zijn van fraai gebrand glas gevat in lood. 6 Staat men voor den hoofdingang van het stationsgebouw, dan heeft men rechts de woning van den sta tionschef en van den restaurateur, pachter der buffetten links boven genoemd vorstelijk paviljoen. Door drie ruime toegangen, over kapt met eene marquise van fraai smeedwerk, komt men door een tocht- portaal in de vestibule. Deze vestibule alleen is een kijkje waard. Bij een opperv akte van 18 bij 20 Meter, heeft deze gang eenen tegelvloer en de zoldering is geheel betimmerd in amerikaansch grenenhout, omlijst met geschilderde wanden. Voor het oogenbhk zijn de muren getint, om later beschilderd te worden. Rechts van den ingang zijn de ba gage-lokalen, portierskamer en het bureau der inspectielinks de plaats- kaarten-bureaux. Alles is met zorg afgewerkt, de loketten van laatstge noemde bureaux zijn gescheiden door sierlijk gesmeed ijzeren bekjes. In den rechter- en .linkerwand van de vestibule zijn twee groote tegelschil deringen aangebracht, voorstellende: „de oude en nieuwe tijd". Beide schilderingen, vervaardigd in de pla teelbakkerij „Rozenburg", leveren een aardig tafreeltje en stellen den voor uitgang, sedert de laatste 50 jaren door de stoom verkregen, figuurlijk voor. Langs de zoldering prijken aan de muren de attributen van landbouw, schilderkunst, handel, zeevaart, elec triciteit enz. De vestibule doorgaande komt men door een controle-lokaal in den tun nel. De verschillende gedeelten als tochtportaal, vestibule, controle en tunnel zijn gescheiden door naar beide zijden te openen deuren. Boven de vestibule zijn de bureaux voor de onderscheidene afdeelingen van dienst, o. a. de bureaux van in spectie, weg en werken, hoofdopzich ter, enz. Het gebouw wordt door warmwa terleiding verwarmd; alleen het vorste- lij k paviljoen heeft stoomverwarming. Uit Oostburg meldt men aan de Midd. Ct. dat, volgens een daar loopend gerucht, de justitie nog tevergeefs zoekt naar de wette lijke bewijzen der schuld van Lam pier, den verdachte van dendrievou- digen moord. Zelfs beweert men dat er alle reden zou bestaan om weldra zijne invrijheidstelling te verwachten. Dinsdagavond werd het dorp Rukfen (N.-B.) in opschudding gebracht. Omstreeks 10 uur werden de ge broeders Dekkers na de herberg „Bel-1 levue" verlaten te hebben, eensklaps door twee personen verraderlijk meti messen aangevallen en zoodanig ge stoken, dat zij, badende in hun bloed voor dood bij een ingezetene zijn bin nengedragen. Vooral de oudste, die in de zijde en in den hals diepe sne- 1 den bekomen heeft, is niet buiten gevaar. De daders zijn bekend. Zooals blij kt uit de mede- deeling van den burgemeester van Rotterdam zijn Woensdag geen nieuwe lijders aan cholera asiatica aangegeven. Sterfgevallen hadden ook niet plaats* Acht lijders blijven nog in behandeling. Te Uitwellingerga (Wijmbritse- radeel) doet zich een tweede geval van cholera-asiatiea voor in hetzelfde schip waar de eerste patiënt aan boord was. Te Dedemsvaart is eene vrouw van 80 jaar aan cholera overleden, en eenige dagen geleden overleed al daar aan dezelfde ziekte een kind. Woensdag kwam te Hazers- woude, Rijndijk, het eerste geval voor van Aziatische cholera met doo- delijken afloop, bij een 34jarige ge huwde vrouw. Een geval van Aziatische cho lera met doodelijken afloop is voor gekomen bij eenen 23jarigen arbeider, in dienst bij de Maatschappij Griends- veen te Helenaveen. stond, maar hij zei altijd „Zoo doen wij in Holland" en haalde zijn schou ders op." Vooral ook doordien Sarah Juettzoo ingenomen was met De Jong en zich zoo geheel door hem liet beheerschen, werd bij hem, terwille van haar voor- k, veel door de vingers gezien. Haar vader schreef haar na het hu welijk nog een brief, waarin hij er op aandrong dat zij hem vooral zou schrijven indien zij zich niet gelukkig mocht gevoelen en dat zij er aan zou denken dat zij nog altijd te Maiden head een tehuis had. Volgens dit onderhoud zou De Jong wel degelijk voortdurend geld geleend en nooit zelf betaald hebben. Toen hij zonder zijn vrouw terug kwam en zich zoo wanhopig aanstel de, verklaarde hij dat zij was weg- geloopen met een zekeren William uit New-York; dien naam schreef hij op een sigarenkistje. Hij drong er op aan dat de. heer Juett met hem zou gaan naar Londen waar zijn zuster was, maar de heer Juett weigerde en miste zoodoende waarschijnlijk de kennismaking met Marie Schmitz. Dat de eigenaar van het café Tlior- becke te Amsterdam en zijn personeel positief kunnen verklaren,dat De Jong de avonden en nachten van 30 en 31 Augustus in genoemd café heeft doorgebracht, is blijkbaar door den verdachte niet voorzien. Het strookt dan ook in het geheel niet met zijne onwrikbaar volgehouden bewering, dat hij den 30en, 's avonds met juf- frauw Schmitz naar Londen is ver trokken en den 31envan daar alleen is teruggekeerd. Toen hij Maandag geconfronteerd werd met de personen die hem zoo goed kenden, verklaarde hij brutaal weg, hen nooit gezien te hebben. j Woensdag zijn de vrouwen gehoord die den avond van den 31 Augustus met hem hebben doorgebracht. Dien avond is hij o. a. met eene zijner vele vrouwelijke uitverkorenen naar het vuurwerk op den Amstel geweest, heeft daarna in Café Continental wat gebruikt en bij die gelegenheid een troepje vroolijke jongelui, die eene trompet bij zich hadden vermaakt door op dat instrument eenige sig nalen te blazen, voorgevende dat hij vroeger bij de cavalerie had gediend. Hij is hoornblazer geweest bij het Indische Leger en geniet als zoodanig een pensioen van 2 's weeks. (den heer Davenport) en zijne vrouw te hebben beleedigd. Door de arrondissements-rechtbank te Maasstricht werd hij veroordeeld tot 15 dagen gevangenisstraf en tot beta ling van 2 maal 140 voor het aan plakken van het vonnis in 4 plaatsen. Als verdediger van beschuldigde trad op mr. Bonhomme, adv.-proc. te Maastricht. Het O. M., waargenomen "door den heer mr. Reitsma, adv.-gen. zegt in zijn requisitoir dat de feiten bewezen zijn alhoewel bekl. zeide geen opzet gehad te hebben bedoelden Sequah te beleedigen met de woordenschmi- chel, knoeibaas en ten opzichte dei- vrouw met kaartlegster. Hij requireert vernietiging van het vonnis als zijnde aan het feit eene verkeerde uitlegging gegeven en schuldig verklaring aan het uitgeven van een strafbaar ge schrift en veroordeeling tot dezelfde straf ingevolge art. 418 W. v. Str. en in de kosten, in te vorderen bij lijfs dwang van ten hoogste 6 maanden. De verdediger vraagt vernietiging van het vonnis der rechtbank te Maas tricht. Uitspraak Woensdag over 8 dagen. Wedstrijden. De plieiiuziüQiy.B zaal Een verslaggever van de Pall Mali Gazette heeft te Maidenhead een on derhoud gehad met den vader van miss Juett. Deze zeide dat geen En- gelschman hem ooit zou hebben kun nen bedriegen, maar dat hij zich door De Jong liet beetnemen, ofschoon deze soms vreemde manieren had maar hij dacht dat het in Nederland misschien anders was dan bij hen. Ook de stiefmoeder van het verdwe nen meisje verklaarde dit. „Er was veel in De Jong dat ons niet aan- Financieele Mededeelingen. Het Weekblad van Broekman en Honders bevat o. a. de volgende op gave van minder courante of incou rante fondsen, in de week, tot den datum ran 3 October loopende, door hun tusschenkomst verhandeld. Aand. Yerkooplok. „Fras- cati."95 pCt. „Zeerust" te Sche- veningen (Expl.- Maatschappij van) 12 Oost-Java Cultuur- Maatschappij. 78 Scrip. Boxtel-W ezel Spoor weg (van le Hyp. Obligatiën) 1% Aand. Geldersch-Overijss. Lok. Spoorw.-Mij. te Winterswijk115% Oblig. Nederlandsche Bis cuitfabriek 101 Ned. Fabr. van Werkt, en Spoor- wegmateriëel100 RECHTSZAKEN. Woensdag stond voor het gerechts hof in Den Bosch terecht in hooger beroep JRussel, 33 jaar, uitgever van het weekblad Waarheid en Recht te Meersen (Limburg), beschuldigd van door een artikel in genoemd blad omstreeks 12 Maart geplaatst Sequah De wedstrijden aan de Crucquius te Heemstede, op het terrein van den heer van Wickevoort Crommelin wer den Woensdag geopend met een match tusschen Crucquius van den heer Weber en Phrynia van den heer Wurfbain. Phrynia 3000, Crucquius 2980 M. Cruiquius sloeg dadelijk door, herstelde zich echter bij de bocht op 600 Meter en draafde toen zoo schoon. dat Phrynia steeds meer achter i bleef. De uitslag was dan ook, dat Crue- quius won in 6 min. 3 sec., terwijl Phrynia een achttal paardenlengten later aankwam. De tweejarige inlandsche hengst van den heer J. Koster, kwam vervolgens uit, tegen den pas ingevoerden Amerikaansehen hengst van de heeren Coets de Bosson en D. Florijn. Afstand 1200 Meter. Er was niemand die had gedacht dat Red Barzoo heette de Ame- rikaansche hengst, het van Ritsjie zou winnen, doch al spoedig bleek het een geducht draver te wezen, zóó vast in gang, dat voor Ritsjie geen winnen mogelijk was. Met onver deelde aandacht sloeg men de ver richtingen van den Amerikaansehen hengst gade en een luid bravo werd gehoord toen hij in 2 min. 36 sec. de eindstreep overschreed. Ritsjie was veel achter. Alsnu volgde de harddraverij voor paarden en hitten, welke nimmer aan publieke harddraverijen hadden deelgenomen tot de totalisatorprijs. De afstand was 3000 Meter. Prijs ƒ40, le premie/10, 2epremie 2,50. Inleg, ƒ2.— Deelnamen: Pluie dOr berijder C. Persoon; N. N. jhr. v. Lennep; Agneta A. H. v. Wickevoort Crom melin Ugumaya W. baron van HeemstraMie KouwerByou. K. del Court van Krimpen en Marie v. Lom. Even na den afrit hingen Agneta en Ugumaya reeds aan elkaar. Dan was de eene, dan weder de andere voor, doch het slot was dat Ugu maya werd eerste, Agneta tweede en Pluie d'Or derde. Het nu komende nummer wees aan een match tusschen Crucquius van J. Koster en Lartschik van den heer Bultman. Afstand 3000 Meter. Hoewel Crurquius, vooral aan het eind, schoon draafde kon hij het niet van Lartschik winnen en kwam deze dan ook met eenige paarden lengten vóór aan. Tijd werd niet op genomen. Het meest interressante nummer was wel dat om den hardloopersprijs. Het was opengesteld voor paarden van alle landen en rassen, die nimmer aan een publieke harddraverij hadden deelgenomen. De paarden werden op 600 Meter van j de tribune opgesteld en daar door stalknechts vastgehouden. De eigenaars startten vóór de tribune, liepen op een gegeven teeken zoo hard mogelijk naar hun sulkeys, be stegen die en begonnen toen de 2000 Meter dravende af te leggen. Aan dezen wedstrijd namen deel Pluie dOr, berijder Klaas Pander; Agnetaberijder A. H. v. Wicke voort CrommelinJaapie, berijder Jan Swart; Ugumayaberijder W. baron van Heemstra en Kenau Has- selaarberijder Jan Houtman. De race om de 600 Meter was zeer interessant. Al was Klaas als hardlooper goed bekend, zeker zou hij het tegen baron Van Heemstra hebben afgelegd als de afstand nog iets grooter ware ge weest, Baron Van Heemstra was het eerst op zijn sulkey, A. H. v. Wicke voort Crommelin het laatste. Met het grootste gemak won baron v. Heemstra. Tweede was Klaas Pan der en derde A. H. v. Wickevoort Crommelin. Voor de „heeren-harddraverij over eenen afstand van 3000 Meter, met eenen inleg van ƒ2, voor paarden van alle landen en rassen, die in 1893 geen eersten prijs in eene harddra verij hadden gewonnen en moesten gereden worden door heeren liefheb bers, hadden zich aangegeven 4 deel nemers, waarvan alleen uitkwamen Splintervan A. H. van Wickevoort Crommelin en Wilhelmina van den heer Weber. Splinterdit zag een ieder, kon zij nen tegenstander met gemak aan. Toch was Wilhelmina tot op het eind toe voor, doch toen schoot Splinter vooruit en won zeer mooi met vijf a zes paardenlengten. Aan den velocipèderit van Ned. wielrijders van alle leeftijden over eenen afstand van 1600 Meter namen deel de heeren v. d. Griendt, die van meet afgingBeisenherz die 35, War- tena die 90, Rouvers die 65 en ba ron van Heemstra die 75 Meter vóór kregen, v. d. Griendt had reeds op 200 Meter allen ingehaald. De uit slag wasv. d. Griendt een, Beisen herz twee. De matches waren hiermede afge- loopen. Old Boy, de skiff van de Amster- damsche roei- en zeilvereeniging De Hoop heeft zich, hoewel zij geen prijs won bij den internationalen roeiwed- strijd van Zondag, te Parijs uitstekend gehouden. De XIXième Siècle schrijft daar van De wedstrijd om het kampioen schap van Frankrijk gaf aanleiding tot een zeer mooie eerste heat te zien. Daarbij kwam een geval voor, dat volgens de verklaring der juryleden zeiven, nog nooit is voorgekomen. Tot op 20 meter van het punt van aankomst lagen de drie vaartuigen boord aan boord, waaardoor de geest drift der toeschouwers tot het hoog ste gespannen werd. Het roeien van de nederlandscbe boot Oldboy werd algemeen bewonderd. Zij kwam het eerst aan in 7 min, 59 sec. Bij de tweede heat deod ech ter de heer Lepron van de Parijsche Rowing Club den afstand in 8 min. 35 sec. en bij den eind-wedstrijd in 9 min. 25 sec., de tweede Fouest 9 min. 27 sec. en Oldboy in 9 min. 27j£ sec. dat ik geen vergiffenis verdiende. Ik zeide hem toen, dat ik die ook volstrekt niet noodig had. Toen bukte hij en trachtte mij te kussen, en ik ik handelde veel verstandiger dan gij, want ik sloeg hem om zijne ooren 1" Jane zuchtte. „Maar gij geeft niets om Alfred," antwoordde zij tot hare verontschuldiging. „Neen, niet veel," stemde Pamela toe. „Toch ziet iedereen hier hoog tegen hem op, omdat hij een Fitzjocelyn is, zoodat ik zeer trotsch was op mijne onverschilligheid vooral," voegde zij er met een zucht bij, „daar deze den toegang naar Salternes Court voor mij zal sluiten, en ze mama zeer boos zal maken. Toen ik het haar vertelde, zeide zij, dat ik de volgende week maar niet de „garden-party" moest bezoeken, want kwam ik er, dan zou hij ongetwijfeld zich in het oog loopend met eene andere jonge dame bezig houden om daar door nog duidelijker te toonen, dat ik in ongenade was ge vallen." „Bekommer u daarover niet mijn kind," zeide Jane troos tend, „gij zijt veel te lief en te goed voor dien afschuwelij ken Alfred, van wien ik nooit heb gehouden. Kom, laat ons maar eens wat gaan zingen; mama kijkt voortdurend naar ons; zij zal denken, dat wij geheime plannen smeden." De meisjes stonden op en begaven zich naar de piano; Jane, die eene lieve stem had, zong verscheidene liederen, die door Pamela werden geaccompagneerd. Te midden van een lied werden zij opgeschrikt door een angstkreet vaneen der jongste zusjes. Ontsteld omkijkende, zagen zij dat de deur zonder gerucht te maken, geopend was en Edward met de deurknop in zijn hand, wankelend in de kamer stond. Het was niet te verwonderen, dat zijne verschijning zijne kleine zusjes, die tegenover de deur zaten, schrik had aan- Zooals hij daar stond, met een lijkachtige gelaatskleur, diepliggende oogen, hangenden onderlip, het hoofd voorover gebogen, en blijkbaar niet in staat om te spreken of zich te bewegen, meenden de beide meisjes, dat hij dronken was. Mevrouw Hoad-Blean sprong uit haar stoel op, en snelde hem te gemoet. „Mijn beste jongen,zeide zij en schoof teeder zijn arm tusschen den hare, terwijl zij hem trachtte weg te leiden, „ga mee naar boven, gij ziet er vermoeid uit. Boven zullen wij wel met elkaar spreken." Een oogenblik scheen hij haar niet te begrijpen, en stond daar hulpeloos, slechts een zwakken tegenstand biedende aan hare zachte pogingen om hem weg te leiden. Toen hij zijne zware oogleden evenwel een oogenblik opsloeg en Jane zag deed hij met een kreet van woede een sprong voorwaarts Gelukkig belette hem zijne moeder, die hem nog steeds om klemd hield, verder te gaan. „Laat mij naar haar toegaan! Ik wil naar haar toegaan, verstaat gij?" riep hij met onduidelijke stem. „Zij heeft mij ongelukkig gemaakt heeft mij als een hond behandeld l Ik wil haar vermoorden vermoorden! Gij zult mij niet tegenhouden De arme tweelingen, weifelende tusschen het verlangen om te vluchten of te blijven en te helpen bij de pogingen om haar te beletten kwaad te doen, begonnen te schreien. Me vrouw Hoad-Blean, die zich aan den hals van haar zoon vastklemde, keek over zijne schouders, en beval haar naar boven te gaan en daar kalm te blijven een bevel, dat zij haastig opvolgden. Pamela wilde, dat Jane ook weg zou gaan. Haar oudste zuster echter, die genoeg lijdelijken moed bezat, wilde haar moeder en zuster niet alleen laten met iemand, die naar haar oordeel niets anders kon zijn dan een gevaarlijk krank zinnige. „Hij zal misschien kalmer worden wanneer hij u niet ziet," zeide Pamela. „Neen, hij zal even woedend zijn op u als gij hem tegen houdt naar mij te gaan, dan hij op mij is." Terwijl de meisjes haastig deze woorden wisselden, had er eene verandering met hun broeder plaats. De woede, waar door een oogenblik te voren zijne trekken waren verwron gen, maakte plaats voor de doffe uitdrukking, die zijn gelaat vertoonde, toen hij de kamer binnentrad. Hij verzette zich niet langer tegen zijne moeder maar zag haar verbijsterd aan. „Wat doet gij?" vroeg hij. „Kunt gij mij niet loslaten?" Half gerustgesteld trachtte mevrouw Hoad-Blean te lachen, greep zijne hand en geleidde hem. naar eene sofa, waarop hij ging zitten. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2