NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. lie Jaargang. Maandag 9 October 1893. No. 3150. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN: uit nummer bestaat uit drie bladeu. STADSNIEUWS. Een Wonderkind. Politiek 0 verziekt. Gemengd Nieuws. FEUILLETON. II 11111L HAARLEMS Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Eijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Btu'eau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122 van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekbandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor hel Buitenland: Compagnie Générale de Publicilé Etrangère G. L. DAUBE Co., JO-HN F. JONESSliceParijs 31bis Faubourg Monlmartre EERSTE BLAD. Bij dit nummer der Courant wordt aan 'hen, die op het Geïll. Zondagsblad inteekenden, No. 41 van het tijdschrift toegezonden. J. C. PEEREBOOM. Haarlem, 7 Oct. 1898. Op het Museum van Kunstnijver heid alhier zullen de photografiën en verdere repro ductiën, betrekking heb' bende op de Wereldtentoonstelling te Chicago nog tentoongesteld blijven. Des Zondags is de toegang vrij. p.Een nieuwe staalwaterbron te Zaan dam. Te Zaandam is voor eenige maanden op het terrein van de Zaan- landsche stoom-wasch- en bleekin- richting en machinale tapijtreiniging van de heeren Latenstein en Van de Stadt, op eene groote diepte een staal- bron ontdekt, die volgens de analyse, uitgevoerd door de heeren dr. Van Hamel Roos en Harmens, dd. 6 Juli 1893, met uitzondering van de Pouhoi# bron te Spa, alle bekende staalbronnen in de schaduw stelt, daar waar het water van de Wilhelmina-bron bevat 0.1112 grammen per liter hicarbonas ferrosus, dat van deze bron 0.1729 grammen, alzoo 55i/s pet. meer be draagt. Niet alleen bevat het water dit groote staalgehalte, doch daarbij een zeer belangrijke hoeveelheid afvoe rende zouten, zoodat de bezwaren, die tot heden steeds bij alle staal- preparaten bestonden, doordien allen zonder onderscheid steeds verstop ping veroorzaakten, aan dit staalwa ter niet verhonden zijn. De geneesheeren te Zaandam, de heeren drs. Van Roojen, Kronenberg, Rebel en Sasse, hebben dit staalwa- ter reeds eenigen tijd bij de patiën ten toegepast met het resultaat, dat zij dit allen verre verkiezen boven het Wilhelmina-water en alle andere staalwateren en staalpreparaten, en wel volgens de door hen toegezonden attesten, omdat dit water bij de zeer groote hoeveelheid staal, daarin aan wezig, zóódanig van afvoerende zou ten "is voorzien, dat bij niemand hunner patiënten eenige verstopping plaats had. Patiënten die steeds ander staal- water zonder eenig gunstig gevolg hadden gebruikt, zijn in betrekkelijk korten tijd na het gebruik van dit staalwater volkomen genezen, zoodat zij dan ook vertrouwen, dat hunne collega's, na kennismaking met dit staalwater, dit zeker boven clat van andere bronnen zullen verkiezen. De verrassende resultaten hebben genoemde firma aanleiding gegeven tot bestelling van machinerieën in het buitenland om weldra tot exploi tatie te kunnen overgaan, De staalwaterbron zal geëxploiteerd worden onder voortdurende controle van de heeren dr. Van Hamel Roos en Harmens en en wel hoogstwaar schijnlijk onder de benaming van de C z a a r-P e t e r b r o n. V. R. CL Wij zullen voorloopig dit bericht zonder commentaren laten, maar mo gen niet in gebreke blijven te wijzen op de zeer vage manier waarop ge sproken wordt over het zoutgehalte van de nieuwe bron Wat de Wil helmina-bron juist zoo allergunstigst onderscheidt is haar gehalte aan keu kenzout en bij de zaandamsche bron kan men daarom niet volstaan met een vage opmei-Kiog over dit gewich tige punt. Wij herinneren onze lezers er aan, dat de teekeningen van de verbou wing der Sociëteit „Vereeniging" Zon dag 8 October voor het laatst te be zichtigen zijn in de bovenzaal dier Sociëteit. 's Namiddags 4 uur is de tentoon stelling geëindigd. Aan den nieuwelingswedstrijd, uit geschreven door de kegelclub Haar lem alhier, die Zondag a. s. op de ba nen van het Café „Soetmulder" aan het Stationsplein zal worden gehou den, zullen 16 clubs deelnemen. De loting voor de volgorde waarin zal worden geworpen, heeft Zondag morgen te 11 uren plaats. Do beide banen zijn uitstekend in orde; die voor den korps wedstrijd blijft geslo ten voor alle andere wedstrijden, tot dat de geheele korpsstrijd is afgeloo- pen. verschillende specialiteiten, waardoor men een zeer variëerend programma heeft kunnen opmaken, o. a. wordt dan opgevoerd een oorspronkelijk blijspel van een cler leden. De vereeniging „Het Vliegend Wiel" die hare leden aanvankelijk onder de spoorwegambtenaren telde, is dooi den ijver waarmee zij ieder seizoen zoovele werkelijk goed geslaagde, ge zellige bijeenkomsten wist te organi- seeren, te goed bekendgeraakt dan clat wij niet zouden wenschen dat zij succes heeft op haar pogen om met bedoelde circulaire het leden aantal te ver- hoogen. Secretaris is de heer K. Bakker Friesche Varkenmarkt 6. Door de Vereeniging „Het Vliegend Wiel" hier ter stede, welke de onder linge gezelligheid tracht te bevorderen door in het winterseizoen tooneeluit- voeringen te geven en lezingen te doen houden, is naar aanleiding van het feit, dat zij haar tienjarig bestaan weldra hoopt te vieren, eene circulaire verspreid. De feestelijke herdenking zal in het laatst van deze maand plaats hebben. Naar wij vernemen heeft de vereeniging zich voor die gelegenheid verzekerd van de medewerking van Vrijdagavond gaf de achtjarige viool- virtnoos Bronislaw Hubermann in on zen schouwburg een concert met mede werking van Mevrouw J. Mossel Belinfante, piano en den Heer .J. Mos sel, solo-violoncellist van het orkest van het Concertgebouw. Deze jeugdige violist speelt, zooals men zeker nog nooit van een kind op dien leeftijd gehoord heeft. Zijne techniek is bewonderenswaardig: oc taven, sexten, decimen, flagoletten, kortom alles beheerscht hij met 't grootste gemak. Ook zijne stokvoering is uitmun tend. Het Concert in D mineur van Wieniawski en de Zigeunerweisen van Sarasate werden glansrijk voorge dragen. Zijn toon is zangerig en poëtisch; dit bleek uit zijne voordracht van de Elégie van Ernst. In één woord, deze knaap vereenigt reeds alles in zich, wat men van een virtuoos kan verwachten. Hij ontving dan ook welverdiende, daverende toejuichingen. Mevrouw MosselBelinfante is eene zeer begaafde pianiste; zij heeft een fraaien aanslag en eene zeer muzikale voordracht. Zij speelde de Suite van Grieg: „Aus Holbergs Zeit" en Ro mance van Schumann en Mazurka van Godard. Vooral de beide laatsten voldeden hij zonder. De Heer Mossel was voor ons een goede bekende. Hij toonde ook nu weder een uitstekend cellist te zijn. In het „Air" van Bach, Cantilene van Goltermann en Traumerei van Schu mann gaf hij volop gelegenheid zijn mooien, vollen toon te bewonderen, terwijl hij in de Gavotte van Popper blijken gaf van zijne techniek. Zeker zal een ieder hoogst voldaan zijn geweest en met bewondering spre ken over den jeugdigen vioolvirtuoos Bronislaw Hubermann, al mag niet worden ontkend dat in het algemeen negenjarige knapen beter geplaatst zijn op de schoolbanken dan voor de voetlichten. Hoe vaak ziet men niet, dat wonderkinderen blasé en uitgeput als zij man zijn geworden, de ver wachtingen teleurstellen die van hen gekoesterd werden. Het is geen Nurkserij die ons deze opmerking doet maken, maar het be sef dat de natuur zich zoo maar niet laat bij den neus nemen. Voor den kleinen Bronislaw is het dan ook te hopen, dat zij aan wie hij gehoor zaamheid verschuldigd is, den boog niet al te zeer zullen spannen. Hedenmiddag is in het Spaarne bij de melkbrug een 9-jarige knaap te water gevallen, maar werd nog bij tijds gered door den heer G. Spaan alhier. Te Haarlemmermeer is men thans druk bezig met het doen van op metingen voor den locaal-spoorweg HaarlemN ieuwersluisU trecht. Te Oude Wetering zal Dinsdag a. s., de nieuwe R. C. Kerk plechtig worden ingewijd. Op eene protestvergadering te Ber lijn gehouden door houders van griek- sche schuldbrieven, hebben de onge veer 500 aanwezige mannen en vrou wen een besluit genomen, dat aan den koning het ministerie en de volksvertegenwoordiging van Grieken land zal worden kenbaar gemaakt. In het besluit wordt geëischt, dat Griekenland geen nieuwe leeningen zal aangaan, voordat aan de oude verplichtingen zijn voldaan, dat de tui lit aire macht en de civiele lijst des konings ingekrompen zullen werden. In eene zeer opgewonden gedachten- wisseling werd er op gewezen, dat het huwelijk van eene zuster des keizers met den Griekschen kroonprins bij het Duitsche volk een groot vertrou wen in de Grieksche regeering gewekt heeft, maar de rijksregeering daarom ook verplicht is helpend tusschen- beide te komen. De Daily Telegraph verneemt uit St. Petersburg van het plan om Rus sisch Midden-Azië tot een onder koninkrijk te maken, ten einde er de Russische macht te bevestigen, de hulpbronnen van het land te bestu- deeren en naar de zwakke punten van Perzië, Indië en Afghanistan te zoeken. De onderkoning zoude eene uitgebreide volmacht krijgen. De czaar zal het plan misschien met eenige wijziging goedkeuren, maar niet het voorstel om aan een zijner onder danen het recht van oorlog en vrede te geven. Koelbloedige mannen zijn tegen het plan, dat echter gesteund wordt door den onder-secretaris van oorlog en flauwtjes door den minister van oorlog. Een bende van Matabelen heeft in het Noorden van Engelsch Bechuana- land op een Engelsche politie-pa- trouille geschoten. Het vuur werd onmiddellijk beantwoord, waarop de Matabelen zich in het struikgewas verspreiden. Aan de New York Herald werd den 5n uit Montevideo geseindDe be schieting van Rio de Janeiro, giste ren begonnen, werd den geheelen dag voortgezet. De hommen werden tot in de stad geworpen. De strandbat- terijen beantwoordden het vuur. Er heerscht in de stad groote ontstelte nis. De zaken staan geheel stil. De Beurs staat verlaten. De soldaten van Peixoto rooven en moorden. Gewa pende afdeelingen doorloopen de stad om manschappen voor het leger van Peixoto aan te werven. Andere af deelingen hebben aanzienlijke bur gers, die voor De Mello zijn, in hech tenis genomen. De engelsche gezant heeft alle vreemdelingen aangeraden de stad te verlaten, daar de vloot het voornemen heeft te kennen gegeven het bombardement voort te zetten» De brievenmalen komen overal aan met de sporen van Peixoto's onder zoekingen. Beslissende gevechten worden ver wacht hij de steden Rio Grande, Por to Alegre en Pelotas. De Engelsch en zijn hoog lijk ingenomen met de ontvangst van hun politiek gezantschap te Kabul. Inderdaad, Sir Mortimer Durand en zijn gevolg hebben zich, sedert zij het grondgebied von den Emir Abdurrah man betraden, over niets te beklagen gehad. Reeds van de grens af werden zij met beleefdheden overladen. Toen zij Kabul naderden, zagen zij zich ingehaald door des Emir's eigen lijf wacht, de fiere ruiters van Kandahar. Een eind verder aan den weg stonden vijf staatsiekoetsen voor hen gereed, die hen naar het voor hen bestemde paleis brachten. De weg was besproeid geworden, om den engelschen gasten den overlast van het stof te besparen. En toen dezen eindelijk de poort van Afghanistan's hoofdstad binnenreden Naar het engelsch van FLORENCE WARDEN. 30) HOOFDSTUK XII. Toen het pistoolschot zoo in hare nabijheid op haar afge vuurd, haar evenwel bewees dat hij gewapend was, maakte zich plotseling eene hevige ontzetting van haar meester bij de gedachte dat zijn verhaal waar kon zijn. Werktuigelijk had zij Pamela's bevelen opgevolgd, het zakmes en de revol ver meegenomen en verborgen in een lade van een kast in haar eigen kamer. Daarna had zij onmiddellijk een hoed op gezet, was de trap afgevlogen en weggeijld in de richting van de Priory. Het was laat; er waren nog maar weinig lichten op in huis en het grasveld lag eenzaam en verlaten. Jane opende het hek, en snelde den rechten weg op, in de richting van het gebouw. Eene dienstbode, die haar had zien aankomen voor ®n der versters, snelde naar beneden en deed haar open nog voor zij had kunnen bellen. „Is er iets gebeurd juffrouw?" vroeg het meisje ontsteld. „Mijnheer James Rhadegund is hij thuis?" „Neen juffrouw, hij is den ganschen dag uit geweest. Hij heeft gezegd, dat hij voor het diner ten half acht uren terug zou zijn, maar hij is nog niet gekomen." Wanhoop lag op Jane's gelaat, en de dienstbode merkte dit op. „Gij denkt toch Tiet dat er iets met hem is gebeurd, juffrouw Jane, die zwaar adem haalde, kon eerst niet antwoorden- „De andere heeren kan ik er ook een spreken?" vroeg zij aarzelend. „Zij aijn allen uit juffrouw. Mijnheer Tom en mijnheer Bob zijn met hun vader naar Canterbury, en mijnheer Dick Jane wachtte haar verder antwoord niet af. Zij wendde zich om met een kort „Dank uen een half gesmoorden zucht, en snelde de poort weer uit. „Jim o Jimzeide zij zachtjes, terwijl zij hare han den ineenklemde, en een oogenblik op den hoek der straat bleef staan, zich zelf afvragende, welke richting zij zou in slaan. Nauwelijks waren echter de halfgefiuisterde woorden nit hare mond, toen zij haastige voetstappen naast zich hoorde. „Wat wat zeidet gij daar?" riep een mannestem. f Jane slaakte een gil een damesachtig klein gilletje, maar het was toch een gil. Zij keerde zich haastig om en had geen tijd om zich te bedenken alvorens de instinctma tige beweging uit te voeren en hare armen naar Jim uit te strekken, die van hare onvoorzichtigheid gebruik maakte hare armen om zich heen sloeg. „O-o-o Jim!" snikte en zuchtte de arme Jane half, terwijl zij hare oogen, door vreugde overstelpt, sloot en zich niet scheen te bekommeren om het feit dat Jim in zijne stout moedigheid haar herhaaldelijk kuste. Hij was eerst te gelukkig om zich te bekommeren om de aanleiding van deze onverhoopte, gelukkige ontmoeting. Na tuurlijk was er iets gebeurd waarschijnlijk huiselijke on aangenaamheden ten gevolge van de onvriendelijke bejege ning van haar tegen Branson om de bijzonderheden be kommerde hij zich niet. „Denk er aan," zeide hij, toen Jane zoo ver was gegaan om hem een kus terug te geven, „dat deze nu telt. Wij be schouwen het nu als ernst; wederzijds zijn wij aan el kander verbonden. Daar zijt gij het nu toch mee eens?" „O Jim, spreek mij nu niet daarover! Ik dacht dat gg dood waart dood! O!" „Wel, en nu ik dat niet ben, zijt gij geheel gerust gesteld, niet waar?" „Jim," zeide Jane en ging plotseling op eenigen afstand van hem staan, terwijl zij hem aanzag met angst in haar blik, „mijn broeder heeft gezegd dat hij u vermoord dood geschoten hadhij zeide dat gij levenloos op den weg laagt. Eerst wilde ik het niet gelooven, maar toen hij een revolver voor den dag haalde en op mij schoot Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1