C. HENSKES, 500,000 Mark BINNENLAND. De ptaziMie ml Wedstrijden. GEMENGD NIEUWS. ühiueesdie humor. Klein Heiligland 32, Men biede het Geluk de hand. KAUFMAINN SIMON, In de maand Septemberjl. zijn bij bet koloniaal werfdepot aan genomen 127 personen, onder welke 86 Nederlanders, terwijl 53 onderof ficieren en minderen van de verschil lende korpsen van het leger hier te lande werden overgenomen, zoodat het totaal der werving 180 man de- droeg, aan wie ƒ42,000 aan hand geld werd uitbetaald. Naar Oost-Indië werden 4 detache menten uitgezonden 8 officieren, 12 onderofficieren en 265 minderen bovendien vertrokken 5 officieren en 3 onderofficieren afzonderlijk. Uit Oost-Indië keerden te Harder wijk 1 onderofficier en 11 miliciens terug, eerstgenoemde wegens onge schiktheid, de anderen wegens einde der detacheering. Donderdagnacht is door de Leidsche politierecherche eene goede vangst gedaan. Op heeterdaad werden twee oude bekenden der jus titie in het pakhuis eener azijnma- kerij betrapt en daarop aangehouden zij hadden zich door verbreking eener glasruit den toegang weten te ver schaffen. Ook werden breekwerktuigen gevonden namelijk een ijzeren spie en een groote zwaren ijzeren pin met oog, terwijl een der daders in het bezit werd gevonden van een zakje met ƒ21 aan specie, hetwelk uit bovenbedoeld pakhuis ontvreemd moet zijn. De aanhouding is van te meer gewicht, omdat de aangehou denen verdacht worden, in de maand September 11. braak en diefstal te hebben gepleegd in het kantoortje van eenen bierhandelaar en poging tot braak aan eene branderij. Sedert eenige weken is het stationsgebouw te Bodegrave aan verzakkig onderhevig. Sommige mu ren van het zakkende gebouw zijn ongeveer 10 cM. hellende. De stati onschef heeft met zijn gezin zijne bovenwoning reeds eenigen tijd ver laten, en thans is men druk bezig met het ontwerpen van een hulpsta tion, om te dienen gedurende den tijd dat te Bodegrave een nieuw station zal verrijzen. Zooals blijkt uit de mede- deeling van den burgemeester van Rotterdam, is Vrijdag 1 nieuwe lij der aan cholera asiatica aangegeven, die reeds is overleden. Twee personen zijn van die ziekte hersteld. In het geheel hebben zich nu, van het ontstaan der ziekte op 21 Augus tus af, 49 gevallen van cholera aldaar voorgedaan, waarvan 29 met doode- lijken afloop, terwijl 14 lijders hersteld zijn en 6 nog in behandeling blijven. Donderdag nacht werd C. Ver hoef, werkzaam in eene branderij en wonende aan de Oranje-Nassaustraat (Delftshaven), door cholera aangetast. Hij overleed reeds op den middag. Het lijk is kort daarna naar de be graafplaats aan den Westzeedijk, en de huisgenooten zijn naar de inrich ting voor ontsmetting overgebracht. De woning werd onder bewaking ge steld. Op de grens van de gemeente Maasland is een man door cholera asiatica aangetast en spoedig daarna overleden. Donderdag avond is te Zwolle een man, wonende in de Klokkesteeg, aangetast door cholera asiatica. Hij is naar de barakken vervoerd. Te Maasland is een los werk man, aldaar woonachtig, Donderdag avond te 10 uur ongesteld geworden en 's nachts tusschen 4 en 5 uur reeds overleden. De geneesheer con stateerde cholera asiatica. In de Klokkensteeg te Zwolle is Vrijdagnamiddag weder eene vrouw door cholera aangetast. Daar zij zich niet naar de cholera-barak wilde la ten vervoeren, wordt zij te haren huize verpleegd. Sedert j.l. Maandag zijn nu in die buurt 5 gevallen voor gekomen, waarvan 2 met doodelijken afloop. De man, te JZwolle door cholera aangetast, is spoedig bezweken. Vrijdag zijn de grachten rondom de vesting Naarden met dreggen door zocht, terwijl de inspecteur Batelt een onderzoek heeft ingesteld in de bos- schen achter het goed van mevr. Smits, tegenover het Paviljoen bij Larenberg, waar de weg uit het kamp naar Laren met den straatweg van Naarden naar Laren te zamenkomt. De heer Batelt had op grond der jongste gegevens een sterk vermoe den, dat het lijk der vermiste Marie Schmitz daar begraven zou liggen. Deze onderzoekingen hebben nog geen resultaat opgeleverd. In de gevangenis betoont De Jon» zich onverschillig, zelfs opgeruimd. Hij noemt het verdwijnen van de vrouwen een studentengrap en be grijpt niet wat men van hem wil. „Ze zullen wel ergens zitten," zegt hij en hij gelooft dat de Engelsche politie de Nederlandsche thans braat uitlacht. Maar lachen deed hij niet, toen hij den jongen heer Juett onverwachts zag, nu oiüangs. Hij ontroerde merk baar, maar herstelde zich terstond en hernam zijn gewone brutaliteit. Als men hem verhoorde, liet hij soms alles kalm opschrijven, dicteerde zelfs geduldig, maar als het geschrevene dan werd voorgelezen, verklaarde hij dat het onjuist was, maar wilde toch niets anders zeggen. Dit spelletje heeft hij eenige malen gespeeld, maar ten slotte is men alles te weten gekomentot de bewuste avonden van 7/8 en 30/31. Als men daarover begint, zwijgt hij eenvoudig of discht allerlei verhalen op, die niets met de zaak te maken hebben en wanneer men hem dan in de rede valt, zegt hij op zoo'li wijze niets te kunnen vertellen. Men tracht nu1 door een overmacht van getuigenissen op 30 Aug. te verzamelen, hem af te matten in de hoop iets los te krijgen. Een treurig gevolg van eene treurige geschiedenis is reeds dat de zuster van M. S. die steeds met haar had samengewoond, door de hevige ont roeringen der laatste tijden zoowel lichamelijk als geestelijk in een -be- klagenswaardigen toestand verkeert; zij is o.a. gedeeltelijk verlamd en niet meer in staat voor zichzelve te zorgen. Wanneer men zoo leest en hoort hoe anderen zoeken, begrijpt men vaak niet, hoe het mogelijk is dat nog niets werd gevonden en men uit soms harde woorden jegens onze ambtenaren en beambten van recherche en politie. Maar men moet zelf alle tochten heb ben medegemaakt om te weten, hoe ongegrond dergelijke verwijten zijn. Waar Vrijdag werd gezocht, vooral in en om Dennenoord, is het bosch betrekkelijk gemakkelijk te doorzoe ken in vergelijking met de Craai- loosche bosschen en er is hier en daar ook zeer goed in te graven. (Bij Larenberg werd een gegraven plaats van een manslengte gevonden; het onderzoek met het peilijzer en de uit graving leverde niets op.) Toch is het zeer wel mogelijk dat men op korten afstand de gezochte plaats is voorbij- geloopen. Want wanneer men door een bosch loopt, waarvan men zwie pende takken telkens moet wegbuigen, leidt dit de aandacht van oogenblik tot oogenblik af) zoodat men een klein hoopje weggeworpen aarde, een om gewerkt hoopje oud blad kan over zien. Er werd met genoeg ijver ge zocht, maar zelfs een ideaal korps van speurhonden zou hier herhaaldelijk kunnen falen. Het toeval zal op ze keren dag wellicht dezen of gene de plaats doen vinden. Het verhoor van den vader van miss Juett door den rechter-commis- saris te Amsterdam, heeft Vrijdag geduurd van één jtot zeven uur. De heer P. A. C. Keeman diende als tolk. De Jong werd in tegenwoordig heid des heeren Juett gebracht, wat voor den ouden man een hoogst pijnlijk oogenblik was. De Jong be- toonde gedurende het verhoor de meest mogelijke onverschilligheid, had op elke vraag een antwoord ge- reed en heette de tegen hem inge- brachte beschuldigingen steeds lie gen. De verdere bijzonderheden om trent het verhoor moeten vooralsnog geheim gehouden worden. De heer Juett is naar Londen te ruggekeerd. Hij heett verklaard dat hij van de Hollanders een gunstigen indruk medeneemt, en was er over uit, zoo gastvrij en welwillend men hem hier had ontvangen. Meermalen waren hem de tranen in de oogen geschoten als hij, voorbij winkels gaande, het portret zag van zijn zoo geliefde dochter. Naar de Amst. Ct. verneemt, is het bericht als zouden de doctoren De Jong en Van Renterghem de Jong hypnotiseeren, onjuist. Althans dr. Van Renterghem verklaarde het be richt, wat hem betreft, voor onwaar. Donderdag had te Sandy Hook bij New-York de eerste der vijf wedstrij den om den American Cup plaats tus schen het Amerikaansche jacht Vigi lant en het Engelsche jacht Valkyrie. De Vigilant is het beste en snelst zeilende Amerikaansche jacht, maar geen sterk schip, geen kruiser als de Valkyriedie nu moet toonen of de Engelsche scheepsbouwmeesters in staat zijn een flink, zeewaardig jacht te bouwen, dat te gelijkertijd buiten gewoon snel kan zeilen. De Vigüant voert 1232 vierk. voe ten zeil meer dan de Valkyrie. Deze laatste kreeg daarom 1 min. 48 sec. voorsprong. De eerste wedstrijd was echter een fiasco. Er was zoo weinig wind, dat, nadat iets meer dan de halve afstand afgelegd was, de onmogelijkheid werd ingezien den wedstrijd binnen den bepaalden tijd van 6 uur te voleinden. Daarom streek lord Dunraven de zei len der Valkyrie en seinde om een sleepboot. De Vigilant volgde dit voorbeeld. Voor zoover de race gezeild werd won de Valkyriewelke een halfuur voor de Vigilant aan het keerpunt was. De wind was zoo slecht, dat onmogelijk kon bepaald worden welk jacht den besten tijd maakte. Heden zou worden overgevaren, waarna nog 4 wedstrijden volgen. Er heerscht te Charleroi een zekere gisting onder de werksta kers, wier aantal Vrijdag toegenomen is en nu 17,000 bedraagt. Bij troepen doorkruisen zij de gemeenten in den omtrek der mijnen en dreigen de mijnwerkers die aan den arbeid zijn gebleven. De directeurs der mijnen hebben den minister verzocht, on middellijk troepen te zenden volgens de Indépendance beige waren Vrijdag avond reeds twee escadrons cavalerie naar Charleroi vertrokken. De werkstaking te Lens wordt met den dag minder. In de mijnen van Marles is het loon der werklieden, die niet spoedig genoeg den arbeid hebben hervat, met 10 pCt. verminderd, hetgeen veel ontevredenheid wekt. Vrijdagmorgen zijn op verschillende punten ongere geldheden voorgekomen in de wo ningen der mijnwerkers, die het werk hadden hervat, werden de glazen in geslagen. De bedrijvers der ongere geldheden worden door de justitie ge zocht. Nadere berichten omtrent den storm, welke in de golf van Mexico gewoed heeft, komen lang zaam en gebrekkig in, aangezien alle telegraaflijnen en spoorwegen in den omtrek vernield zijn. De omvang der schade blijkt grooter naarmate meer bekend wordt. Honderden kleine kust vaarders zijn vergaan. De sinaasap- pelenoogst van Louisiana is verdorven. Op Chandileur Island, waar ettelijke vierkanten mijlen grond door de zee verzwolgen zijn, is het quarantaine station verwoest. De snelheid van den wind bereikte hier honderd mijlen in het uur. Het doodencijfer is nog niet nauwkeurig op te geven, maar moet enorm zijn. Te Sunderlands (graaf schap York) zullen de eigenaars der automatische verkooptoestellen we gens ontduiking vervolgd worden op aandringen van een groot aantal be lastingbetalende winkeliers, die kla gen, dat bedoelde eigenaars geen be lasting betalen en hen in hun wet tigen handel benadeelen. De betrekkelijk oppervlakkige ken nismaking met de Chineezen onder de meeste Westersche volken heeft de meening doen ontstaan, dat het moeilijk is, in dit prozaïsch ras iets te vinden, wat van echten humor en geest getuigt. Wanneer men evenwel dieper doordringt in het dagelijksche leven der Chineezen, zal men dikwijls bewijzen vinden voor de bewering,, dat in hun omgang en verkeer veel gebeurt, wat recht onderhoudend is. Hiervoor spreekt ook de letterkunde van het land, die op verscheidene anecdoten-verzamelingen kan bogen. Een van de interessantste werken van dien aard is het „Ilsia-Lin-Kuang" of „Het lachboek". Deze anecdoten kan men helaas in vele gevallen on mogelijk in eene andere taal over brengen, zonder de woordspelingen te omschrijven en te verklaren, waarop het eigenlijk aankomt. Niettemin laten wij uit den gezegden aneedoten- schat een paar volgen, die misschien wel de moeite waard zijn, gelezen te worden. Een oude heer gaf zijn kleinzoon twee koperen muntstukken, om voor het eene olie en voor het andere soya (eene Japansche in China zeer gewilde saus) te koopen. Het kind keerde na eenige oogen blikken terug en vroeg, welk muntstuk voor de olie en welk voor de saus was. De groot vader zeide hem, dat het onverschil lig was, welke van de beide gelijke munten hij gebruikte, waarop de kleine boodschapper weer heenging. Maar na korten tijd keerde hij weer terug met de vraag, welke schotel voor de olie en welke voor de saus bestemd was. De oude, door de dom heid van zijn kleinzoon boos ge worden, gaf hem een pak slaag, Op dit oogenblik kwam de vader van het kind in de kamer, en toen hij zag, wat zijn eigen vader deed begon hij zich-zelf te ranselen. „Ben je ook gek geworden vroeg de grootvader hem. „Neen", antwoordde de zoon, „ik ben niet gek, maar daar gij mijn jongen slaat, heb ik althans de vol doening, uw zoon te tuchtigen." Een man, die eene koe gestolen had, was daarbij betrapt en moest tot straf een houten kraag, waarop zijn mis drijf vermeld was, in 't openbaar dra gen. Eenige zijner vrienden, die hem voorbijgingen, vroegen hem wat hij had misdreven. „Och, niets", antwoordde hij, „ik zag een stuk oud touw en nam het op". „Maar," antwoordden zijne vrienden, „men zou je toch zoo streng niet straften, als je een oud, onbruikbaar touw hadt opgenomen?" „Waarschijnlijk niet", antwoordde de man, „maar ongelukkig zat er een jonge koe aan het touw." Een zenuwachtig individu had het ongeluk, een kopersmid ter eener zijde en een grofsmid ter andere zijde tot buurman te hebben. Het alarm, dat zij maakten, maakte hem bijna krankzinnig, en hij deelde een vriend mede, dat, indien zij besloten te ver huizen, hij hun een uitstekend souper zou aanbieden- De beide smeden, die van de belofte van hun buurman hadden gehoord, maakten korten tijd daarna hunne opwachting bij hem en zeiden hem, dat zij bereid waren te! verhuizentevens herinnerden zij hem aan het beloofde gastmaal. De man was maar al te gaarne bereid, zijne belofte na te komen. Toen de maal tijd was afgeloopen, vroeg de gastheer hoffelijk, waarheen zijne buren dach ten te verhuizen. „O", antwoordde de een, „hij neemt mijn huis en ik ga in het zijne wonen". Een houthakker, die een bundel hout droeg, liep een dokter tegen het lijf, waarop de laatste hem wilde slaan. „Schop mij, als ge wilt, maar sla mij niet met uwe handen", zeide de houthakker. „Je bent gek", merkte een toe schouwer op, „een slag met zijn vuist zou je niet zoo zeer doen als een schop met den voet". „O", antwoordde de houthakker, „ik ben niet bang met zijn voet in aanraking te komen, maar ik zou een verloren man zijn, als ik onderl zijne handen kwam." i*reöiki!iiürieii der MHsns.Ksrto. TE HAARLEM op ZONDAG 8 Oct. 1893. Groote Kerk. Voorm. 10 ure, Swaan. Avondmaal. 'sAvouds 6 ure, Veen. Dankzegging. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Knottenbelt. Vrije beurt. Jaut-Kerk Voorm, 10 ure, Hoog. Vrije beurt. Vrijdagavond 8 ure, Knottenbelt. Voorbereiding. Bakenexter Kerk (Voor de Ki nderen.) Voorm. 10 ure, Veen. Avondmaal. Eglixe Wallonne. Dix heures, Dobry. Carixtelijk Gereformeerde Gemeente Gedempte Oude Gracht. Voorm. 10 ure, 'a av. 5 ure, da. Mulder. Klein Heiligland. Voorm. 10 ure, 's av. 5^ ure, Schotel. Luther te/ie Kerk. Voorm. 10 ure, Poolman. Kerk der VereettigAt Doopxgestndtw Voorm. 10 ure, Heata. Remonxcrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, A. K. E. Horst, pred. te Lochem. Kerk der Broederysmtemt. Voorm. 10 ure, A; E. van der Dussen, pred. te Amsterdam. Noorderkerk Ridderxtraai. j Voorm. 10 ure, 'a av. 6 ure, Langhout. Woensdagavond 8 ure, Laughout. Bijbellezing. Nederct. Herv. Kiem. üSennebroek. Voorm. 10 me, Gerth vau Wijk Jr., tteverwtik. Voorm. 10 ure, geen dienst. Nam, i ure, Zondagschool. 'a Avonda 7 ure4 Boon. Lvang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 uie, K. A. Gonlag. JJoovxgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Voorm. 10 ure, H. H. Barger. Avondmaal. Nam 2^ ure, H. H. Barger. Dankzegging. Heemstede. Voorm. 10 ure, J. Kuyiman. dillegum. Voorm. 10 ure, P. vau der Veen, E7aug. Luth. Pred. te 's Amsterdam. jiuu(r(|(i en A'olnneu. Voorm. 9% ure, üoou. pred. te Beverwijk. Sftotpourt, Voorm. 10 ure, Bax, pred. te Zaandam. Spaaradain. Voorm. 10 ure, T. Hoog. eisen. Voorm. 10 ure, B&rbaa. pred. te Haarlem. &*ndvoort. Voorm. 10 ure. C. Barneveld. Avondmaal. Nam. 2% ure, C. Barueveld. Dankzegging. MARKTNIEUWS. Leiden. 6 Oct. De aanvoer ,en prij zen ter Veemarkt van heden waren als volgt: 42 Stieren f43 af235,172 vette Ossen en Koeien f116 a f272 of f 0,50 a 0,ü8 der Kg., 217 Vare id. f82 a f185, 190 Oraskalveren f 12 a f40, 30 vette id, f38 a f90 of f0,65 a f 0,85 per Kg., 24 nuchtere id. f4, a. f 10,720 vette Schapen f 14, a f25,of f0,35 a f0,40 per Kg., 622 weide dito f9,a f17,184 Lam meren f6,a fll, 203 magere Var kens f 15 a f40, 315 Biggen f6,a f 13,9 Veulens f 46 a f96,0 Paar den fa 340 Kalf- en Melk koeien f 110 a f248. Meubelmaker, bericht, dat hij hem behalve meu belen in antieken stijl, ook wor den vervaardigd alle andere soorten van Meubelen, eu blijft zich be leefd aanbevelen tot het reparee- ren en stoffeeren daarvoor. Onder minzame aanbeveling, C. HENSKES. als hoofdprys in het gelukkigst ge val biedt de nieuwste groote Geld- verloting, die door de Hooge Re geering van Hamborg'goedgekeurd en gewaarborgd is. De voordeelige inrichting van het nienwe plan beslaat daarin, dat in den loop van slechts weinig maan den in 7 verlotingen van 110,000 loten 55,400 prijzen, bedragende 10,452,425 Mark ter volledige beslissing zullen komen; daaronder zijn kapitale pryzen van eventueel 500,000 Mark, bij nit- nemondheid echter 1 prijs M. 300,000 1 prijs a M. 200,000 1 prjjs A M. 100,000 2 prjjton A M. 75,000 1 prijs A M. 70,000 1 prjjs A M. 65,000 1 prijs A M. 60,000 1 prgs A M. 55,000 2 prijzen A M. 50,000 1 prjjs A M. 40,000 5 prjjzen A M. 20,000 3 prjjzen A M. 15,000 26 prijzen A M. 10,000 56 prjjzen A M. 5,000 106 prjjzen A M. 3,000 253 prjjzen A M. 2,000 6 prjjzen A M. 1,500 756 prjjzen A M. 1,000 1237 prjjzen A M. 500 33950 prjjzen A M. 148 18991 prjjzen A M. 300, 200, 150, 127 100, 94, 67, 40, 20. De prysti ekkingen zjjn volgens plan van ambtswege vas'gesteld. Vooi de aanstaande eerste prys- trekking dezer groote door den Staat gewaarborgde Geldverlotiug kost 1 geheel origineel lot slechts M. 6 of ƒ3.60. 1 half origineel lot slechts M. 3 of ƒ1.80. 1 kwart origineel lot slechts M. 1% of 0.90 tegen inzending van het bedrag in bankpapier of per postwissel. Alle commissies worden onmid dellijk met de grootste zorgvuldig heid uitgevoerd, eu ieder speler ontvangt van ons de met het wapen van den Siaat voorzieno Origiiieeie Loten zelf in handen. By iedere bestelling wordt het vereischte officieele plan, waaruit de verdeeling der pryzen op de verschillende klassen, als ook de betreffende inleggelden te vernemen is, gratis bygevoegd en zenden wy aan onze Begunstigers onaange- vraagd na elke trekking de offi cieele lysten. De uitbetaling der pryzen geschiedt steeds prompt onder waarborg van den Staat en kan door directe toe zending of ook naar verkiezing der Belanghebbenden ïd alle groote plaatsen van Nederland bewerkstel ligd worden. Ons debiet is steeds door het geluk begunstigd en onder vele andere aanzienlyke pryzen hebben wy meermalen volgens officieele bewyzen de eerste Hoofdtreffers verkregen en onze Begunstigers zelf nitbetaald, o.a. Mark 250,000, 100,000, 80,000, 00,000, 40,000 enz. Het is te voorzieD, dat by deze op den heehtsfen grondslag- ge vestigde onderneming van alle kanten op eene zeer werkzame deel neming bepaald kan worden ge rekend, en verzoeken derhalve om alle commissies te knnnen nitvoe ren de bestellingen zoo spoedig mogelijk in elk geval voor den len November e.k. te d.en toekomen. Bankiers en Geldwisselaars In H A 51 H l il G. P. S. Hiermede danken wy voor het vertrouwen ons tot hiertoe geschonken, en daar wy by het begin der nieuwe verlo ting ter deelneming invitee- ren, zullen wy ook voor het vervolg bemoeid zyn door ten stipte en reëele bediening de tevredenheid van onze geëerde Begunstigers te verwerven.

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 7