Politiek 0 verziekt. GEMENGD NIEUWS. Burgerlijke Stand. ftangehoden betrekkingen inNeihHand. Neq van Marassa, T. Nja Banta van de XXVI moekims Lamreng en T. Tjoet Toenkoep een verbond hebben gesloten om de XXVI moekims te zuiveren van Moslemin, waarvoor zij reeds de noodige ondersteuning in wapens en munitie aan ons bestuur hebben ontvangen. Dit bericht is zeker van het hoogste belang en sterkt ons in de hoop op eene mogelijke beëindiging van alle moeielijkheden in Groot-Atjeh. Mogen de kustplaat sen spoedig'denzelfden gunstigen keer yan omstandigheden te zien geven, m. a. w. de betrekkelijk weinige kwaadwilligen, welke daar de onvei ligheid veroorzaken, spoedig uitge roeid worden. Wij vernemen dan ook dat de resident van Langen en de overste Ter Beek in commissie naar Telok Semawé zijn vertrokken. Toe koe Rajoet van de III moekims Da- roe moet volgens berichten, welke ons tamelijk betrouwbaar voorkomen, eene benting te Tjot Soeri opwerpen. Tjot Soeri is op pl. m. 3500 meter van Boekit Terin of Gle Broek ge legen. Eene later bekomen inlichting meldt dat Toekoe Rajoet van de III moekims Daroe niet kan geacht wor den tot eene staatkundige partij te behooren, maar een roover is. Aan gezien hij als een vijand van bijna alle partijen te beschouwen is, zoo is het doel, met hetwelk hij eene ben ting aanlegt, tamelijk duidelijk. Eigen lijk mag er geen sprake zijn van eene bepaalde benting, maar van eene meer dan gewone kampongversterking. In ons laatste nummer hebben wij gemeld dat Toekoe Oemar en ge volg te dezer plaatse is gekomen en zijnen intrek heeft genomen bij Pan glima Tibang in kampong Djawa. Bij zijne komst in den Kraton was de „geur" geheel achtergelaten. Geheel zonder gevolg en ongewapend heeft hij zich bij den goeverneur aange meld. (Atj. Ct.) De moord op onzen bondgenoot, den Kedjoeroean Moeda, moet natuur lijk gewroken worden, maar de be- nedenlandsche hoofden in Tamiang, datoe's en minderen, hebben gevraagd zelf die kwestie te mogen uitvechten en zoo mogelijk Radja Silang en Nja Mohamad te verdrijven. Om het een geheel inlandsch karakter te doen dragen, worden zij dus niet gesteund door militaire macht, en zal de Koe rier derhalve ook niet opstoomen. Zij worden voorzien van 100 plaat selijk aangekochte voorlaadgeweren, kruit en lood, welke wapens na ge maakt gebruik weer moeten worden ingeleverd. De bevolking die meegaat woont niet verspreid, doch in eene benting, op 500 M. van onze verster king Seroeway gelegen, zoodat de controleur zich voorstelt dat alle ge weren weder gemakkelijk kunnen worden ingeleverd, daar er nu op de bevolking die meegaat eenige con trole door hem kan worden uitge oefend. De wapens zijn reeds met het stoomertje Lang kat verzonden. Wan neer de tocht plaats heeft, is hier niet bekend, de controleur te Tamiang zal dat later melden met de resul taten. Er gaan ook geen gewapende po litiedienaren mede. (D.-Ct.) Nog niet lang geleden werd in de Deli. Ct. gewezen op het gevaar, ge legen in de aanwezigheid van tal van Atjehers in enkele streken der resi dentie Sumatra's Oostkust, alwaar zij zich als peperplanters en kleinhan delaars gevestigd hebben. Daarbij werden eenige dier stre ken met name genoemd, maar ver geten zijn de tot het gebied van den Sultan van Langkat behoorende Se- rangdjaija en Aijermasin-streken, al waar de Atjehsche bevolking zeker 6000 a 7000 zielen telt. De overgroo- te meerderheid dezer lieden is afkom stig van de Oostkust van Atjeh, en hoewel nu de ons goedgezinde Sultan van Langkat beweert, dat deze Atjeh sche kolonie het bestuur nimmer moeilijkheden heeft in den weg ge legd, is het, dunkt ons, toch zaak, in de eerste plaats op haar een waak zaam oog te houden, daar die peper planters, die zich slechts tijdelijk in die streken ophouden en zich de ove rige maanden van het jaar in hun geboorteland ophouden, uit denaard der zaak in de Tamiangsche districten volkomen goed bekend zijn. {Bat. Hblb Door den officier van justitie te Batavia is, waarschijnlijk naar aan leiding van berichten van onzen consul te Djeddah, een onderzoek in gesteld naar de wijze waarop de 2600 hadji's, die onlangs met de Samoa naar Indië zijn teruggekeerd, aan boord van dat schip zijn behan deld. Dat onderzoek heeft geene re sultaten opgeleverd die tot eene strafrechtelijke vervolging aanleiding geven, doch moet wel den indruk hebben gemaakt dat de reis alles behalve aangenaam is geweest. De hadji's zijn door hunne sjeiks em den sjerif te Djedda zoo goed als gedwon gen passage te nemen met de Samoa. Volgens een telegram in het Bat. Nbld. is Herklots, een tot den Islam bekeerde Indo-Europeaan, die te Djeddah agent van de Samoa was, wegens zijne behandeling van de hadji's gevankelijk van daar hierheen gevoerd, doch heeft het moeieiijkheid in hem van Singapore uitgeleverd te krijgen. \{J. B.) Een engelsche stoomer ligt hier (Semarang) op de ree, komende van Djedda, met een groot aantal Mekka- gangers. Zij mogen, naar ik hoor, niet ontscheept worden, omdat de opgaven van den scheepsdokter blijk baar verdacht zijn. Op de reis. van Djedda hierheen toch zijn 60 k 70 sterfgevallen voorgekomen, en daar onder, volgens de dokter, niet minder dan 38 par accident Op de vraag van onzen 2den stadsgeneesheer, welke „accidenten" zulk eene slachting ten gevolge hadden, luidde het antwoord vallen uit de ra's of in het ruim. Die pelgrims schijnen dus de reis te hebben opgevroolijkt met acrobatische oefeningen, zij het dan ook mislukte. De stadsgeneesheer meende gegronde reden te hebben om de cholera aan te nemen als moeder dier „acciden ten", en verbood de ontscheping. Loc De socialistische partij in Zwitser land is er in geslaagd, het wettig vereischte aantal van minstens 50,000 handteekeningen te verkrijgen op hare aanvraag tot het houden eener volksstemming over haar voorstel om „in de bondsgrondwet eene be paling op te nemen, inhoudendedat het recht op voldoend loonenden ar beid iederenzwitserschen burger wordt gewaarborgd en de bondswetgeving moet zorgen dat, onder medewerking der kantons en gemeenten, dit grond beginsel op alle mogelijke wijze in practijk wordt gebracht. Naar de Times uit Simla verneemt, bevestigen de jongste berichten uit Afghanistan geenszins de sensationee- le praatjes nopens een soldatenoproer te Kaboel, alvorens het Engelsche gezantschap aldaar aankwam. De daar bij betrokken heetende generaal Fe- ramuz was in het geheel niet te Ka boel, maar te Herat. Al wat er plaats vond, was het dooden van eenen offi cier door eenen later daarvoor opge- knoopten soldaat. De eerste ontmoe ting van den Britschen gezant met den Emir was allerhartelijkst. De eerstgenoemde bracht den onderko ning dank voor de schitterende, aan het gezantschap ten deel gevallen ontvangst, waarna de Emir wees op de vriendschappelijke gevoelens, welke hem voor de Britsche regeering bezielen. Hij sprak zijne bevrediging uit, dat de onderkoning eenen de Perzische taal machtigen gezant af gevaardigd had, met wien alle han gende quaesties persoonlijk kunnen worden besproken en geregeld. De Emir uitte voorts zijn leedwezen, dat zijn gezondheid hem verhinderde naar Indië te reizen. Maandag namiddag hebben de op standelingen te Rio de Janeiro het vuur tegen de forten heropend; ook had er eene kanonnade plaats aan de zijde der golf, tegenover de stad. Men gelooft dat de opstandelingen zullen trachten het buskruitmagazijn van Estrella, in de nabuurschap gelegen, te bemachtigen, ten einde fiunnen kruit voorraad, welke uitgeput moet zijn, aan te vullen. Mello heeft in een manifest elk voornemen om de stad te bombardeeren geloochendhij heeft alleen willen antwoorden op het vuur der batterijen aan de kust,. Tot nu toe hebben de opstandelingen nergens terrein gewonnen. In Rio de Janeiro was het Maan dag rustig. Bij het bestuur van den Kongostaat te Brussel, is een telegram ont vangen uit Kassongo, in de residentie Sefu, meldende dat commandant Dhanis aan den Boven-Lualaba den zoon van Tippoo Tip heeft gevangen genomen, en dat de omstandigheden den Euro peanen in die streek zeer gunstig waren. Te Breslau heeft men een korporaal van het 10de regiment gre nadiers gefusileerd, omdat hij eene cantinehoudster had vermoord. De misdaad was echter reeds twee jaar geleden volbracht In een teBerlijnuitFrie- drichsruhe ontvangen schrij ven wordt als zeker medegedeeld, dat de toe stand van Bismarck niet alleen be trekkelijk gunstig is, maar in alle opzichten reden geeft zich er over te verheugen. De vorst heeft zijn inge nomenheid te kennen gegeven, dat "hij weer in zijn gewone omgeving is. Dr. Schweninger verklaarde.' dat een lichaamsgestel, dat aan zulke stooten weerstand heeft kunnen bieden, zon der noodlottige gevolgen te onder vinden, reden geeft tot de gegronde verwachting van een krachtigen le vensduur van nog minstens 10jaren. Te Saint-Etienne sprakZa- terdag een persoon, eene mand dra gende, een besteller op een der open bare pleinen aan en zeide tot hem: „Bewaar die mand eenige oogenblik- ken voor mijmaar laat haar vooral niemand zien. Ik kom die dadelijk terughalen". De man haalde een geldstuk uit zijn zak en gaf het den besteller; maar meteen liet hij eenige bankbil jetten en goudstukken vallen, die hij dadelijk opraapte. Toen dit geschied was ging hij heen. De besteller, wiens aandacht het al getrokken had, dat de man eene poos om hem heen en weer had ge draaid vóórdat hij hem den mand overgaf, bracht, toen hij hem niet zag terugkomen, de mand naar het politiebureau. Daar werd ontdekt dat zij 150 dynamietpatronen bevatte. Er werden nu politiedienaren uitgezon den om den man op te sporen, en het is dezen gelukt hem te pakken. Voor den commissaris van politie gebracht, verklaarde hij Baylay te heeten en de bommen gekocht te hebben van zekeren Arras, een mijnwerker. Eene huiszoeking toen bij dezen gedaan, leidde tot de ontdekking van gelijk soortige dynamietbommen. Baylay bekende daarop de bommen gestolen te hebben van de mijnmaatschappij te Villeboeuf. Beide personen werden zooals te begrijpen is, in verzekerde bewaring gehouden. Blondin, eertijdsdirecteur van het Crédit Lyonnais, die bij het Panama-proces tot twee jaren gevan genisstraf veroordeeld werd, is volgens de Ind. Beige voorwaardelijk in vrij heid gesteld. De wielrijder Chr. Terront is op zijn reis van Petersburg naar Parijs te Keulen aangekomen. Hij wordt Woensdag te Parijs verwacht. De eigenaar van een der grootste papiermolens in Groot-Bri- tannië zegt, dat tengevolge van de moeilijkheden om steenkool te krijgen, zijne fabriek en vele andere fabrieken weldra zullen gesloten worden. Dit zal gebrek aan papier veroorzaken, dat vooral door de eigenaars van dag bladen zal gevoeld worden. Uit Burton en Trent wordt geseind, dat daar Zondag gevochten is tusschen de werkstakende mijnwerkers en de soldaten, ten gevolge van eene poging van de werkstakers om de verzending van steenkool te beletten. De werk stakers overwonnen de soldaten en wierpen de spoorwagens omver. In 't eind werden de werkstakers uiteen gedreven. Tweeduizend werklieden van de mijn Huckland Forhard hebben Maan dag het werk hervat tegen het oude loon. De patroons hadden geen loons vermindering ingevoerd. De Maandag te Sheffield gehou den conferentie, waaraan ook de bur gemeesters van de groote steden in de mijnstreek deelnamen, heeft aan de vertegenwoordigers van de mijn werkers en de patroons een voorstel aangeboden, waardoor aan de werk staking een einde kan worden ge maakt. Volgens dit voorstel zouden de mijnwerkers den arbeid op het oude loon hervatten, onder voor waarde van eene vermindering met 7 pCt. zes weken nadat de arbeid vol komen zal zijn hervat. De mijnwer kers toonden zich bereid dit voorstel aan eene stemming te onderwerpen. De patroons zouden er heden over beraadslagen. Zondag zijn in het departement Pas-de-Calais niet minder dan negen tien en in het Noorder departement negen voordrachten gehouden door socialistische afgevaardigden om de werkstakers aan te porren te volhar- harden in hunne eischen. Eene uit Duitschland ko mende dame, die te Venloo eene plaatskaart genomen had om met de mailboot van Vlissingen via Queen- boro naar Londen te reizen, en Don derdagavond met het ss. Prinses Ma rie .derwaarts vertrok, is Vrijdagmor gen, tusschen vier en vijf uur, van den achtersteven op de Theems over boord gesprongen. Hoewel de machi ne onmiddellijk stilhield en eene sloep werd uitgezet, is het niet mogen gelukken de ongelukkige in het don ker te vinden, en is zij verdronken. Toen zij de daad volvoerde, had zij een hondje in den arm, dat daardoor kaar lotgenoot werd. Zij heeft geen andere bagage achtergelaten dan eene para plu ie, waarop den naam van een .fa brikant te Bonn. De oud-president der Fran- sche Republiek, de maarschalk De Mac-Mahon, is reeds een paar weken ernstig lijdende aan een vernauwing der bloedvaten. Zijn toestand is in de laatste dagen zorgwekkend, en of schoon de nacht na de crisis van Zondag rustig verliep, hebben de ge- neesheeren weinig hoop en vreezen zij een nieuwe crisis, die voor noodlottig wordt gehouden. Mevrouw de Mac- Mahon verlaat geen oogenblik het ziekbed van haar echtgenoot en wordt in haar oplettende zorgen bijgestaan door haar beide zonen en haar dochter, de gravin de Piennes. Aan den Te mp s wordt uit Rome bericht, dat Leo XIII, bijge staan door een zijner secretarissen, zich sedert eenige dagen bezig houdt met het samenstellen van een histo-, risch overzicht van de voornaamste gebeurtenissen gedurende zijn pon tificaat, dat waarschijnlijk nooit het licht zal zien. De paus, na eerst eene uitvoerige uiteenzetting te jhebben gegeven van den toestand van den Heiligen Stoel, toen hij geroepen was om Pius IX op te volgen, en van de betrekkingen tusschen het Vaticaan met de katholieke en niet-katholieke mogendheden, wijst de gedragslijn aan die hij gemeend heeft te moeten volgen en geeft de redenen daarvoor op. Elke gewichtige gebeurtenis wordt verhaald, opgehelderd en toegelicht. Men verzekert, voegt de correspon dent er bij, dat deze pennevrucht van hooge beteekenis binnen kort vol tooid zal zijn. Het is bestemd voor 's pausen opvolger. Leo XIII wenscht dat de kardinaal, die hem opvolgen zal, zich rekenschap zal kunnen ge ven van den toestand en zooveel mo gelijk dezelfde staatkunde in acht neemt als hij tot welzijn der Kerk gevolgd heeft. Uit latereberichtenblijkt nog dat de anarchist Pallas te Bar celona tot het laatste oogenblik zijn kalmte bewaarde, hij at en dronk goed, rookte veel en sliep gerust. Tegen de geestelijken en autoritei ten sprak hij herhaaldelijk over anar chistische en atheïstische theorieën. Het eenige oogenblik dat hij aandoe ning verried, was, toen hij afscheid nam van zijn drie kinderen. Toen de wacht hem kwam halen riep hij„ik ben gereed" hij volgde, rechtop loo- pende en met een strak gelaat. Eeni ge werklieden ziende, riep hij„leve de anarchie"waarop met een gelij ken kreet werd geantwoord. Hij knielde met den rug naar de troepen gekeerd en geblinddoektéén salvo, en de fanatieke anarchist lag dood op den grond, het hoofd in de aarde gedrukt. Twee broeders hadden in het dorp Cilento, bij Napels, twist gekregen, die zoo hoog liep, dat de een den ander met een mes aanviel. Hunne zuster wilde dit verhinderen, en wierp zich tusschen de beide broe ders. Hierdoor ontving het meisje zulk een hevigen s toot met het wapen, dat zij dood ter aarde viel. Demoor denaar wierp zich toen weenende op het lijk, omhelsde het, en sprong daarna in zee. Staomvaartijsrich'.sa. Het stoomschip Voorwaartsvan Amsterdam naar Batavia, passeerde 7 Oct Perim. Het stoomschip Conradvan Am sterdam naar Batavia, passeerde 7 Oct. Kaap del Arini. Het stoomschip Prinses Sophievan Batavia naar Amsterdam, vertrok 7 Oct. van Padang. Het stoomschip Sumatravan Am sterdam naar Batavia, arriveerde 8 Oct. te Southampton. Het stoomschip Soerabaya, van Rot terdam naar Java, passeerde 8 Oct. Gibraltar. Het stoomschip Koningin Emma, arriveerde 9 Oct. van Amsterdam te Batavia. Het stoomschip Sarnarangvan Batavia via Marseille, arriveerde Oct. te Rotterdam. Het stoomschip Merapivan Java naar Rotterdam, arriveerde 9 Oct. te Marseille. Het stoomschip Salak, van Rotter dam naar Java, arriveerde 9 Oct. te Batavia. Het stoomschip Bromovan Rot terdam naar Java, vertrok 9 October van Perim. FAMILIEBERICHTEN. Getrouwd: 7 Oct. J. II. F. ter Meulen, wedr. van C. L. ter Meulen en H. P. Brugsma, Groningen. Bevallen: 6 Oct. S. Stork Smit d., Hengeloo. - J. D. TapTap d., Andelst. - C. VinkHerbers z., a. h. Gein. 7. E. DannenfelserHorn- borstel d., Anist.. - W. A. Reijnvaan Snoeck d., Doesburg. 8. M. Vaster- manAllessie d., Amst. - E. H. J. Storkv. d. Sigtenhorst z., Amst. - E. A. MartiniusBéziat z., Ruurloo. 9. S. JalinkMoulijn d., Druten. Overleden: 6 Oct. J. J. Wallet, Amst. - A. G. Bosch, Batavia. - J. Schut jd. 68 j., Nunspect. - Wed. P. Ruysch van DugterenDoressen 55 j., Wichen. 7. II. T. Lange 56 j„ Nieu wer- Amstel. - Wed. M. S. W. Rose Van Riemsdijk 58 j., Den Haag. - A. L. LukkenBraun 59 j., Amst. - P. J. W. Becker 46 j., Amst. 8. A. Meije- rink jd. 1 j., Amst. - C. P. Pous Koolhaas 62 j., Den Haag. - C. Blom 62 j., Den Haag. - P. A. van Over- eem 73 Amst - J. A. Tonsor 75 j., Amst. - L. Knor 54 j., Den Haag. - E. H. Themps, Den Haag. - Wed. W. H. ViseeringKieffer 57 j., Den Haag. Bevallen. 7 October. A. W. KaateeKnip d. - H. Verhagen v. Kampen d. - A. Uijlenburg Stoute d. - C. NijssenGieske z. - 8. A. KroonRoozeboom de Vries d. C. JansenBooms z. - J. Dekker Hoog velt d. - M. C. A. Velden Rooij z. - 9. M, KerkvlietBuis d. - A. Vonkv. d. Eng d. Herplaatst wegens misstelling Getrouw d. 10 Oct. A. H. de Balbian Verster en IJ. C. Witteveen. Bevallen. 6 October. M. J. v. KoperenReemer, d. - 8. M. W. C. VoortingGoes, d. - 9. L. M. F. Al- lardKok, z. - G. PasmanWaard, z. - C. M. Duitsv. Kessel, d. - C. M. Walterv. d. Berg, z. -10. M. M. MartinBarnhoorn, d. - J. J. v. d. MerkenhofVergers, d. Overleden. 8 October. G. Jan sen 13md. z. Hondest. - D. C. v. d. Berg 12j j. Houtpl. - 9. A. Snellens 55 j. Spaarnd.wg. S. v. d. Eijkhof 3md. d. Z. Polderstr. Aan Geabonneerden op dit Blad en hunne huisgenootenworden aan hei Bu reau Kleine Houtstraat 9, op mondelin ge aanvrage de adressen medegedeeld waar. deze betrekkingen zijn te bevragen. Abonn'es buiten Haarlem ontvang en in lichting tegen toezending van postzegel. 1. Besch. j. dame in een doktersgez. met. kl* te. kaan. omg. en bek. met naaien, mazen en verstellen, aanb. met opg v. cond. 2. Kinderj P. G. kuun. naaien, mazen en ter ass. in de haish. met 1 Nov., v. g. get. voorz. 3. Verk, met g taille, in een deft rnantelm. extern reeds in een eerste znak gew. hebb. 4. Reiz. voor Amst. in haish. en bouwa-t. teg. annv. sal. van 200 a 800. 5. Jongm. op een effect, kant. o. a. met de beurs g. bek. 6. Joogm. R. K. op een handelsk. met mod. talen bek. en liefst ook met *t manuf. en tapijtv. Aanb. met opg. v. ref. en verl. sal, 7- Burgerjong. P* G. met mod. talen bek. en g kuun rekenen. Aanb, met opg v. leeft. enz. 8. Agent voor N.-H. voor verk. v. cognac, uitsl. aan handel, en wederverk. met kenn. van 't artikel en voorz. r. nitn. refer. 9. Bed. P. G. in een mannf, magaz. tevens v. reiz. m het rak bek tegen 1 Jan. of eerder. 10. Agent voor een gemakk. te pl. art. m. vlijt en volh. eeu ruim best. verz 11. Agent vrij van 6t. drank in eeu stations- boekh., met 1 Jan. borgst. f 200, aanb met opg van get 12. Stadsre'z voor Amst. ben 23 j., met krui den, en stad bek. tegen sal n. bev. 18. Aank. bed. in een fotog. atel, net en ving knnn. werk. met pers. aanb. te Amst. 14. Bekw, confiseursbed P. G voor direct of tegen Nov. Aanb. met opg. van leeft., gew. sal, en vorige betr. MARKTNIEUWS. Amsterdam10 Oct. De prijzen der aardappelen waren heden als volgt: Friesche Franeker Jammen f0,a 0,dito Hambur gers f0,a 0,dito Zaaiers f 1,30 a 1,40, Zeeuwsche Spuische Jammen fl,50 a 2,dito Fiakkeesche fl,40 a 1,60, Geldersche blauwe fl,30 a 1,40, Katwijker Zand f2,75 a 3,25, Noordwijker Zand f0,aO,HiJle- gommer Zand f2,80 a 3,Andijker Muisjes f0,a 0,dito blauwe f0,a 0,alles per Hl. Petroleumbericht van P. G. C. Calkoen, Makelaars, Amst., 7 Oct. De amerik. Petroleum-noteeringen waren sedert ons laatste bericht, vol gens Reuters telegr.: New-York 5,15, 5,15, 5,15, 5,15, 5,15, 5,15 ct. p. gall. Philadelphia 5,10,5,10, 5,10,5,10,5,10, 5,10 ct. per gall. Ruwe olie 6SV, 70, 69g, 69%, 69%, 69% c. p. v. De noteeringen zijn, te ontvangen aan de Amsterdamsche Petroleum haven AmerikaanscheDisponibel f5,10, Levering Sept. f0,Oct./Dec. f5,10, Jan.April f5,25, Sept./Dec. f5,50. Russische: Disponibel f5,10, Entr. f3,30 los in Entr. Alkmaar7 Oct. Ter veemarkt aan gevoerd 0 vette kalveren, 23 nuchtere dito, 243 schapen, 0 lammeren, 0 vette varkens, 78 magere dito, 202 biggen, 6 bokken en geiten, 0 kleine bokjes, 27 koeien, 0 ossen, 10 paarden, 0 veu lens en 0 ezels. Prijzen: vette kalveren fa nuchtere dito f 6 a 14, schapen f10 a 18, lammeren f0,a 0,magere varkens f 16 a 19, biggen f 7,a 10, ezel fa bokken en geiten f3, a 12,kl. bokjes f0,aO,koeien f 80 a 250, ossen f paarden f 70 a 230, veulens f a allen per staik, vette varkens a ct. per Kg. Schiedam, 10 Oct. Moutwijn f8, Jenever f 13,50, Amst. Proef f 14,75.

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 3