NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD. II1IE lie Jaargang. Donderdag 12 October 1893. No. 3153. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIE N: STADSNIEUWS. Dg inkomstenbelasting De haarl. Staalwaterbron. BI NNENLAND. FEUILLETON. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het gelieele Kijk, per 3 maanden 1,05. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 j. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOI. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Puhlicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSucc.Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. Haarlem,11 Oct. 1893. Ter terechtzitting der Arrondisse- ments-Rechtbank alhier van den lOn October 1893 is de heer mr. R. C. E. P. J. Baron Snonckaert van Schau- burg beëedigd als plaatsvervangend kantonrechter te Haarlemmermeer. Te laat om nog in ons vorig num mer op te nemen, ontvingen wij Dinsdag een afdruk van het request aan den Raad, waarin de agenten van polite om verhooging van trak tement vragen.] Zij wijzen op in den laatsten tijd meerder verrichte diensten, waar voor zij telkens een gedeelte van hun rusttijd moesten opofferendat de kans op promotie gering is en de meesten agent 3e klasse moeten blijven met 25.toelage voor 6ja- rigcn dienst, waardoor hun hoogste bezoldiging ƒ575.bedingt. Voorts vergelijken zij hun toestand met dien der rijks veld wacht, dien zij veel gun stiger noemen. Voordracht voor onderwijzer of on derwijzeres 2e klasse aan de 2e Bur gerschool Mej. B. Buijsing Damsté. Mej. C. J. C. E. Voget en de heer J. H. Scholten, allen alhier. De onderwijzer aan school E., C. J. de Heer, vraagt ontslag tegen lo December of eerder. De Commissie van Financiën ant woordende op de rapporten van de afdeelingen van den Raad in zake de inkomstenbelasting, wenscht geen be paalde grens der percentage vast te stellen, daar de opbrengst dezer be lasting als sluitpost van de begroo ting zal moeten dienen. Voorts zou de Commissie het mi nimum belastbaar inkomen willen bonden op ƒ500.oordeelende dat dit niemands financieele draagkracht te boven zal gaan. Afzonderlijke be palingen voor groote gezinnen zouden administratief moeilijk zijn en onbil lijkheden niet buitensluiten. De redactie van het artikel dat handelt over de vraag wie belasting plichtig zijn, komt haar nog steeds juist voor; alleen kan zij zich ver eenigen met het gedeelte dat de min derjarigen betreft aldus te lezen „Mindeijarigen zijn niet belasting- „plichtig, dan voor hetgeen zij ge nieten uit eigen kapitaal, vruchtge bruik, beroep of arbeid. Be Commissie is o. m. bereid, in aanmerking te nemen bet betaalde voor vermogensbelasting, daar deze tot de zakelijke lasten kan worden gerekend. De Commissie wenscht op verlan gen van al de afdeelingen, in art. 8 te bepalen clat „als de waarde van „onroerende goederen in eigen gebruik, „de vermoedelijke huur wordt aange nomen. Bij gemis van een concreet voor stel kan de Commissie in antwoord op de opmerkingen der afdeelingen omtrent cle classificatie en progressie niet anders doen, dan aan de door haar voorgestelde regeling vasthouden. De Commissie zon geen verbods bepaling 'tegen publiciteit in het leven geroepen willen hebben, overtuigd dat dit in de praktijk geen bezwaar zal opleveren. Overigens worden wijzigingen in artikelen van minder aanbelang voor gesteld. Belangrijk is bet, dat cle Comm. v. Fin. nogmaals wijst op de openbaarheid der kohieren en de nieuwe belasting 1 Januari e. k. in werking zou willen zien. Zaterdag j.l. hield de postd. vereen, de Luchtgids" haar laatste wedvlucht met onde en jonge duiven van Ant werpen uit. De duiven werden door de goede zorgen van den stationschef om 8 uur G. T. met Z. wind en be trokken lucht in vrijheid gesteld en kwamen aan als volgt: lste K. Siegerist 10 u. 46 m. 33 sec. 2de J. F. Hoff 11 52 39 3de J. P. Brian 12 59 18 4de J. Leurs 1 7 32 den zijn. Wat de muziek van deze operette betreft, zij is licht, luchtig en vroo- lijk en ook bij deze gelegenheid trof het ons hoe uitstekend het ensem ble is van het werkelijk goede or kest van dit operette-gezelschap. Met het orkest vormden de koren een goed geheel. De hoofdrollen werden ver vuld door de heeren Kreeft, van dei- Stappen en van Beem. Eerstgenoemde was in zijne rol als de lichtzinnige luchthartige baron Weps, uitstekend en als gewoonlijk zeer komisch. Vooral veel succes had hij met zijne cou pletten in het begin van het tweecle bedrijf, hoewel de tekst wel wat al te gemarcpueerd was. Als Adam, de vogelkoopman nit Tyrol was de heer van der Stappen zeer goecl en natuur lijk in zijn spel. Met zijne sympathieke, hoewel juist niet krachtige stem vond hij waardeering bij het publiek. Ook cle heer S. van Beem,als als graaf Stanis laus was goed gedisponeerd en los in zijn actie. Behalve de reeds genoemde mevr. Bouwmeester speelde de dames Ter Hoeven en van Westerhoven lof waardig. In het derde bedrijf werd den heer Kreeft een fraaie krans aan geboden. Mevrouw de weduwe Frank, die niet in het St. Elizabeths Gasthuis, maar in hare woning worclt verpleegd is naar wij vernemen, redelijk wel. In den schouwburg werd Dinsdag avond door het gezelschap uit den Artis-Schouwburg, directie Kreeft Buderman, de operette „De Vogel koopman" van M. West en L. Held opgevoerd. Alvorens het spel een aanvang nam, deelde de heer Kiehl mede, dat een der clames-hoofdrollen, die van Christine, vervuld zou worden door mevr. Bouwmeester in plaats van door mevr. Buderman, daar deze cloor plotselinge ongesteldheid verhinderd was. Dit was voor de toeschouwers eene groote teleurstelling, want al vervulde mevr. Bouwmeester haar rol verdienstelijk, mevr. Buderman is voor degenen, die de uitvoeringen van het gezelschap nit den Artis- Schouwburg meer bijwonen, eene te geliefde tooneelverscbijning,dan dat zij met deze verwisseling tevreden zou Binnen korten tijd zal de eerste algemeene jaarvergadering plaats heb ben van de Maatschappij tot exploi tatie der Staalwaterbron in de Haar lemmermeer. Reeds nu kan worden medegedeeld, clat het resultaat van dat eerste jaar zeer bevredigend is te noemen. Hoe wel ons reeds ter oore kwam hoe groot het dividend over het afgeloopen jaar zal zijn, achten wij het ge wenscht in dat opzicht de vergadering niet vooruit te loopen. Het plan bestaat, binnen niet ver verwijderden tijd eene leening uit te schrijven, om het kurhaus te bonwen. Dit plan is volkomen verantwoord door het groote succes van het wa ter, reeds in het eerste jaar behaald, en door de talrijke attesten, die be kende professoren en medici over de uitstekende werking van het water hebben afgegeven. In het daarvoor aangelegde boek vindt men meer dan honderd attesten, waaronder van de professoren Stokvis, Rozenstein, Pel, van Haren Noman, dr. Barnouw en tal van andere bekende doctoren uit Haarlem en van elders. Op dit oogenblik is het water in ons land verkrijgbaar op j96 plaatsen, waar 223 personen het verkoopen. Ook in het buitenland vindt bet veel af trek, zoodat er dan ook wel niet aan getwijfeld kan worden of het kapi taal, voor den bouw van het kur haus benoocligd, zal gemakkelijk kun nen worden verkregen. Door de politie alhier is in beslag genomen een valsche gulden voerende de beeltenis van Koning Willem II en het jaartal 1848 blijkbaar bestaan de uit lood. De Elandstraat te Am sterdam wordt sedert eenige dagen in -beroering- gebracht door het vol gende geheimzinnige geval. In eene gang in die straat, in cle wandeling genoemd de Bloempotten- gang, woont de 64-jarige weduwe Outhnizen. Bij haar in wonen sedert eenigen tijd haar 21-jarige zoon Jo hannes Christiaan en een zekere Ger rit Yerhuissen, ond 20 jaar. Beiden zijn werkzaam aan de suikerfabriek „De Amstel" en konden het blijk baar goed met elkander vinden. Eenige dagen geleden werd Gerrit ongesteld en bleef te bed, terwijl de weduwe O., denkende aan gevatte koude, hem zweetmiddelen toediende. Gerrit werd echter ernstig ziek, en men besloot den stadsdokter te halen. Deze dokter kwam en schreef medi cijnen voor, maar de ziekte vererger de des nachts zoo, dat dr. Hertsteijn moest worden gehaald. Deze was on middellijk bereid te komen en con stateerde nu verschijnselen van ver giftiging. Gerrit kon niets meer ver klaren en overleed kort daarna. Dr. Hertsteijn weigerde eene verklaring van overlijden af te geven. De politie werd van het geval in kennis gesteld en, vooral op aanwij zing van eene buurvrouw, een onder zoek ingesteld. Deze vrouw namelijk was van meening toegedaan, dat de patient zou ingenomen hebben lapis infernalis. Dit was door Johannes gebruikt om wratten op zijn huid te doen verdwijnen. In eene goot in dezelfde gang werd 3t kopje, waar het vergift in was geweest, gevonden. Ook werden op aanwijzing van den clokter braak sel, wasckwater en eenige fleschjes in beslag genomen. Johannes werd dooi de recherche meegevoerd, maar na gehoord te zijn weer vrijgelaten. Beiden, moeder en zoon, zijn erg in de war over het geval. Het lijk is naar de schouwkamer aan de celge vangenis overgebracht. De moeder heeft nog verklaard, dat de verkla ring van de buurvrouw voortkomt nit nijd en jaloezie. (Echo) Uit Velscn meldt men: Sedert Dinsdagmiddag 12 uur is de vaart op het Noordzee-kanaal ge stremd. De kleine peiler is nl. met het vaste gedeelte der brug overge- zakt tot bet beweegbare gedeelte en klemt hier nu dusdanig tegen aan, dat de brug niet meer losgedraaid kan worden. Aan weerszijden wacht ten schepen en booten op vrije pas sage. Zaterdag j 1. had op het Haringvliet de officieele proeftocht plaats met Hr. Ms. ramschip Reinier Claeszcn, onder leiding van den in specteur van 's rijks stoomvaartdienst en in tegenwoordigheid van den schout-bij-nacht Doorman, den hoofd ingenieur Cal ten en verschillende au toriteiten, alsmede clen vertegenwoor diger cler koninklijke maatschappij De Schelde te Vlissingen. De stoomwerktuigen, vervaardigd naar de plannen van cle voormalige koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam en aldaar gedeeltelijk vervaardigd, wer den, tengevolge der liquidatie, door cle koninklijke maatschappij De Schelde verder afgewerkt en opgesteld. Gedurende den proeftocht werkte alles tot volle tevredenheid der auto riteiten en werden ruim 2400 J. IT. P. ontwikkeld, waardoor eene snelheid van ruim 13 knoopen werd behaald. De op den proeftocht verkregen resultaten stemmen geheel overeen met de gestelde eischen, zoodat die als volkomen geslaagd kan worden beschouwd. In den afgeloopen nacht ten ongeveer 3 uur (Dinsdag op Woensdag) brak brand uit in de clroogkamei: der waschmrichting van den heer K. Hartog te Wormerveer. Door spoedig aangebrachte hulp mocht men er in slagen den brand tot het aangetaste gedeelte te be perken, de droogkamer werd dus een prooi cler vlammen met de zich daarin bevindende wasschen,terwijl bet woon huis en cle wasscherij gespaard bleven. Te Stadskanaal is ter ge legenheid van cle kermis het theater van Mullens Robert ineengezakt tij dens eene voorstelling. Vele bezoekers geraakten onder den voet, terwijl sommigen kwetsuren bekwamen. Te 't Haantje, gemeente Sleen, Ihad Zondag bet volgende on geluk plaats. De zestienjarige zoon van een broodjager schijnt met zijn twaalfjarig zusje met een geladen geweer te hebben gespeeld. De ge volgen waren, dat het geweer afging en het schot het meisje in de borst trof, tengevolge waarvan het onmid dellijk overleed. Naar het engelsch FLORENCE WARDEN. 33) HOOFDSTUK XIII. Op bevel van Fincb lichtte de tuinman een deurtje in bet bek uit zijne hengsels. Hierop tilden zij den bewustelooze dien zij behoedzaam Jnaar hnis droegen, waar zij hem in de zitkamer op de sofa neerlegden. Intusschen had Pamela hare kleine merrie losgemaakt, zooals zij „Pearl" nog steeds noemde, terwijl het haar zelfs op dat tijdstip nog eenige troost schonk, dat zij het geliefde dier nog eens kon berijden. Zonder zich te bekommeren om bet feit, dat zij geen geschikt gewaad daarvoor droeg en „Pearl" van een heerenzadel was voorzien, steeg zij op haar rug. Zij was eene goede, onverschrokken rijdster en op „Pearls" rug had zij zich wel zonder zadel of teugel gewaagd. „Nu „Pearl", mijn© beste „Pearl"," zeide zij, in de volle overtuiging, dat de merrie haar kon verstaan, „gij moet van avond loopen, zooals gij alleen kunt loopen. De dood of het leven van meer dan een persoon hangt er van af!" Vlug galoppeerde de merrie over den harden maar stoffi- gen weg.Zij scheen zoo ffiseh alsof zij zooeven uit de stal kwam, en even verheugd als hare berijdster, dat zij weer bij elkaar' waren. Zij reden langs den boomgaard, onder cle olmen, voorbij de hoptuinen, met de jonge plantjes door het maanlicht be schenen, en nog verder den spoorbrug onderdoor. Daarna trok Pamela een oogenblik de teugels in. Zij was namelijk genaderd aan den muur, die Bransons landgoed omringde, en het verband hiervan met de verschrikkingen van dien nacht, deden haar een oogenblik stilhouden. Hier in den muur bevond zich eene poort, die zij nog nooit open had gezien. Nu stond deze echter wijd open, zoodat zij door het bukken een blik kon werpen in den tuin, die het hnis om ringde. Was Edward niet door deze poort weggegaan, zoo dacht zij, dan moest Branson er toch door zijn gegaan toen hij hem volgde, en dat de poort nog open stond, daaruit besloot zij dat de heer des huizes nog niet was teruggekeerd. Zij hoopte zelfs dat dit zoo mocht zijn, en hij naar het hnis van hare moeder was gegaan, Zijn invloed op Edward was steeds zoo groot geweest, dat zij meende, dat die wellicht nog iets mocht uitwerken, en zij wist, dat de invloed van den woekeraar nu voor de eerste maal ten goede zou kunnen komen. Zij reed het dorp door, een heuvel over, bebouwd met kleine huisjes langs open wegen, waar de zeebries duidelijk merkbaar was, totdat zij Rylstone had bereikt. Pamela hield veel van dokter Willoughby, en dokter Wil- loughby hield veel van Pamela. Niet, dat hij niet wist, op wie hij zijne genegenheid zou vestigen, want hij was vader van eene familie van flinke, echt engelsche jongens met open gelaat, en helderoogige meisjes van verschillenden leeftijd. Zijn hart was echter groot genoeg om er nog een paar bij op te nemen, en Pamela nam daarin een groote plaats in. „Wel mijn kind, wat scheelt er aan?" zeide hij toen hij zich haastig had aangekleed en zich naar beneden had gespoed. „O, er scheelt heel veel aan, meer dan er ooit is voorge vallen denk ikEdwards geestvermogens zijn gekrenktToen ik op weg ging naar n, met het verzoek aan u om hem eens te onderzoeken, en mama te overtuigen, dat hij werkelijk niet wel bij het hoofd is, en hij niet is te vertrouwen, heb ik op weg een man gevonden, die door twee kogels ernstig is gewond!" „Goede hemel! Heeft hij dat gedaan?" „Dat weet ik niet," antwoordde Pamela, snikkende ondanks hare pogingen om zich in te houden. „Toen ik wegging, was hij nog niet dood, en als iemand hem kan redden, dan zijt gij bet. Ga als 'tu blieft dadelijk met mij mee!" Dokter Willoughby liet zich door baar alle bizonderheden mededeelen omtrent het gebeurde, zoodat hij alvorens te vertrekken, tamelijk goed op de hoogte was van de omstan digheden. (Wordt vervolgd,

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1