No. 43 NIEUWS- EN ADVERT: si TIE BLAD. ABONNEMENTSPRIJS: FEUILLETON. lie Jaargang. Woensdag 18 October 1893. No. 3158. HAARLEMS Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. A OVERT EN TI ÉN: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentièn worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en eourantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOI. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. van het Geïllustreerd Zondagsblad, bevat het vervolg van den boeienden roman, getiteld Het Testament van Mr. Meeson, en Toorts Een knap schot. Verhaal van een Engelsch- Indisch soldaat (met illustratie). Blanche van Castilië (met illustratie). Emin Pacha (met twee illustraties). De gevolgen van de euvel daad (met illustratie). Gebroken flesschen nuttig gebruikt (met illus tratie). Voor de huishouding. Doolhof-Puzzle. Modei-Echtge- noote. Een kleine nabetrachting over de warmte. De kinderwe reld (met illustratie). Ten slotte Prijsraadsels, Anecdoten, enz. DE UITGEVER. [STADSNIEUWS. Haarlem17 Oct. 1893. Door B. en W. dezer gemeente is de levering voor bet tijdvak van 1 Oct. 1893 tot 1 Juli 1894 van de brand stoffen benoodigd voor de openbare gebouwen, scholen enz. gegund aan: J. Overakker, korte turf voor 0,53 per dubb. hectol. P. G. Otter, lange turf voor ƒ0.24 per dubb. hectol. Haarl. Gasfabr., geklopte cokes voor 0.43 per hectol. dezelfde, grove cokes voor 0.38 per hectol. J. F. Perquin Zoncii, grove steenkolen voor 0.85 per honderd kilogram. N. v. Breemen -& Co., antkracitkolen voor 1.60 per honderd kilogram. Voor bet examen vrije- en orde oefeningen der gymnastiek zijn alhier geëxamineerd 6 vrouwelijke candi- daten; toegelaten de dames M. E. van Arkel, te Weesp; C. H. Berail, alhier, en E. C. M. Blommendaal, te Charlois. Maandagavond vergaderde het de partement Ha arlem van de Maatschap pij tot Nut van 't Algemeen onder voorzitterschap van den heer D. André de la Porte. Tot commissarissen der Spaarbank, tin do plaats van de aftredende en niet herkiesbare leden de heerenMr. IV. R. baron van Lijnden, Jhr. Mr. F. W. van Sty rum en Ed. de Lanoy werden gekozen de heeren A. Bertling, Mr. H.' Pk. 't Hooft en A. H. Gijs- berts. Bij het bestuur was o. m. ingeko- men een schrijven van het bestuur! van 'de Volksbibliotheek, waarin dit j college mededeelde dat de heer W. Poolman clen 2den October 25 ja ren achtereen de betrekking van commissaris dier bibliotheek heeft waargenomen en dat daarom werd [voorgesteld, den heer Poolman uit hoofde van de vele en belangrijke diensten door hem aan de bibliotheek bewezen, te benoemen tot eerelid van het departement. Het departementsbestuur neemt dit voorstel zeer gaarne over en de vergadering besluit bij acclamatie,, den heer Poolman bet eerelidmaat schap aan te bieden. Hierna werden uitvoerige versla gen voorgelezen van de verschillende stichtingen van bet departement, o. a. de rekening der kweekschool, die sluit met een batig saldo van 152.41&het jaarverslag van de school voor bejaarden, onder leiding van den beer Sterk, waaruit blijkt dat 53 leerlingen van het onderwijs hebben gebruik gemaakt, waaronder een 64jarige grootmoeder, die wou leeren iezen omdat ze nu achterstond bij hare kleinkinderen. De Volkszangschool telt 214 leer lingen en verkeert dus in bloeiendon toestand, maar het Bestuur klaagt zeer over het repetitielokaal dat zeer on voldoende isde wachtkamer n. 1. van de spaarbank. Het departements bestuur zal overwegen of aan dit te recht aangewezen euvel kan worden tegemoet gekomen. De kweekschool voor onderwijze ressen telt 43 inwonende en 39 uit wonende leerlingen. Bij de examens hadden de elèves veel succes. Van de 20 die examen deden, verkregen 19 de acte lager onderwijs, voor de handwerken en de vrije- en orde oefeningen slaagden allen, resp, 15 en 22. De gewone lezingen zullen worden gehouden door de na te te noemen personen op de bijgevoegde data: Mr. A. J. Lamberts Hurrelbrinck, van Amsterdam (schrijver en voor drager van Limburgsche novellen in dialect) op 14 Nov. Willem van Znijlen, met een nieuw programma van stukken, die door ver schalende letterkundigen voor Lhem vervaardigd zijn, op 12 Dec. J. F. Bense, novellist uit Arnhem, op 16 Jan. W. C. Roijaards, de bekende acteur uit Rotterdam, met eene dame, op 20 Februari. Door bet bestuur van de Volksbi bliotheek werd nog medegedeeld, dat het aantal ingeschreven lezers groo- ter is, dan ooit te voren en nu reeds bedraagt 2214. Dit geeft het bestuur aanleiding om aan leden en belang stellenden te verzoeken om aan de bibliotheek te schenken alle boeken die zij kunnen missen, romans, tijd schriften en vooral kinderwerkjes, onverschillig hoe ze er uitzien. Bij zoo groote deelname is de boekenvoorraad (4000 deelen) wat klein. Onze lezers zullen zich herinneren [hoe op den avond van Zaterdag 12 Augustus eene uitvoering van het café-concert gezelschap onder directie [van Frits van Haarlem in de Socië teit „de Kroon", door de politie op last van den burgemeester is belet. De ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij het kantongerecht hier ter stede heeft nu eene vervolging ingesteld tegen het bestuur van die Sociëteit op grond van art. 115/As der algemeene politieverordening van deze gemeente, waarin het navolgende staat te lezen: „Met boete van ten hoogste 25. „wordt gestraft ieder, die zonder ver- gunning van den burgemeester fees- „ten of vermakelijkheden geeft, waar- „toe aan het publiek met of zonder „betaling toegang wordt verleend". Eon aantal personen zullen als ge tuigen worden gedagvaard. De zaak zal Woensdag 25 dezer voor het kan tongerecht dienen. De repetitiën voor de St. Nicolaas- cantate, die door 400 kinderen onder leiding van Mejuffrouw Jeanne Lan- dré eerlang zal worden ten gehoore gebracht, zijn in vollen gang en be loven naar men ons meldt, eene goede uitvoering. Eerstdaags zullen inteekenlijsten voor plaatskaarten door de stadcir- culeeren. Gaarne raden wij onze stad- genooten aan, daarop te teekenen, daar de goede naam van Mej. Landré eene verdienstelijke uitvoering waar borgt. Iets over Mannenzmg. In het laatst verschenen nummer van het Weekblad „de Amsterdam mer" komt eene beschouwing voor van den musicus en muziekcriticus S. van Milligen over de vereenigingen voor mannen zang. Het optreden van den Crefelder Siingerbund geeft hem aanleiding, eenige opmerkingen te maken over de „concourswoede", welke in den laatsten tijd, zegt hij, onze (nederlandsche) mannenkoren bezielt. De heer Van Milligen is over deze concoursen slecht te spreken. Hem komt het voor, dat zij nadeelig wer ken op den bloei eener liedertafel. Niet alleen, omdat concoursen ij del heid kweeken en naijver, en dat menig directeur die bij een behaalden triumf op de schouders wordt rondgedragen, bij een geleden nederlaag eenvoudig zijn ontslag krijgt [maar ook en vooral, omdat bij het instudeeren van concoursnummers details tot hoofd zaken "worden verheven en ten slotte omdat de beoordeeling van wat er ten gehoore wordt gebracht, zoo bizonder moeielijk is voor de jury. De heer Van Milligen verklaart dan ook, dat hij in den laatsten tijd meermalen wei gerde, in zulk eene jury zitting te nemen. Toe zoover de meening van den heer Van Milligen. Het trof ons niet weinig, dezen terecht hooggeschatten musicus dit oordeel over concoursen te hooren mededeelen juist naar aan leiding van den Crefelder Sangerbund. Toen wij Zondagmiddag de uitvoering van deze liedertafel hadden bijge woond, kwamen wij juist tot de slot som dat het mededingen op con coursen en wel op buitenlandsche concoursen, dezen Siingerbund zeer ten goecle zou kunnen komen. Het was merkwaardig om te hooren, hoe door en door duitsch deze uit voering was. De stukken waren korte nummertjes, echt germaansche liedjes zooals die bij duizenden bij de piano worden gezongen, harmonieus, wel klinkend, maar niet zoo als wij door mannen willen hooren zingen. Brahms Wiegelied gezongen door honderd mannen met baardenIs dat mannen- zang? Zulk een nummer is goed voor een zoete sopraan of voor een smel- tenden tenor. Geen sprake van mannelijke kracht, van een forsche uiting. Eerst in het laatste nummer werden een paar forto's gezongen, de rest was zacht, zoet, niet mannelijk. En hoe kan het ook anders zijn Terwijl onze nederlandsche liederta fels op concours gaan in België, in Duitschland, ja soms in Frankrijk en daar een andere wijze van zingen hooren dan de hunne, blijven de Duitschers in hun vaderland, geven concerten voor Duitschers, gaan naar concoursen in Duitschland waar de jury bestaat uit Duitschers, kortom bewegen zich steeds in een zelfde kringetje. Wanneer de duitsche lie- dertafels gewoon waren mede te doen aan concoursen in België en Neder land, dan had de Crefelder Sanger bund zeker niet den moed gehad, om met tachtig of honderd man (hoeveel waren er precies een reeks piano- liedjes te komen voordragen. De heer Van Milligen heeft [zijn oordeel over den Crefelder Sanger bund nog niet uitgesproken maar wij durven betwijfelen dat hij met groote waardeering van hunne uitvoeringen zal gewagen. Laat ons nog eens terugkomen op de concoursen, 't Is waar, er steekt eenige ij delheid in, maar wie onzer in dit opzicht vrij van zonde mag heeten, die make er aanmerking op. Wedstrijden liggen in den geest des tijds en wij voor ons verkiezen een concours van kelen, hoven die van beenen, zooals een wielerwed strijd of een footballmatch. Men ver- gete dan ook niet, dat een behaalde overwinning nieuw enthousiasme in een mannenkoor brengt, het ledental doet aangroeien, het bezoeken van de repetitiën bevorderten helaas! het aan tal contribueerende leden doet toene men. Wij zeiden helaas wat wij in onze liedertafels betreuren, veel meer dan het gaan naar concoursen, is dat zij niet in het leven kunnen blijven zonder den geldelijken steun van het groote publiek. A. of B., die als kunst lievend lid drie gulden betaalt en die overigens geen a van een b kan onderscheiden, erlangt door zijn bij drage het recht, op hoogen toon af te keuren wat hij niet kanbeoordee- len en te eischen dat de concerten worden opgeluisterd door artisten, die met grof geld moeten worden be taald en die met den mannenzang a capella niets uitstaande hebben. Dit brengt den mannenzang veel meer van den goeden weg af. De ideale toestand zou voorzeker zijn, dat de kosten van eenmannen- zangvereeniging werden gedragen door een of enkele kunstliefhebbers, dat de concerten bezocht werden door uitsluitend genoodigden en dat zij daar niets dan mannenzang te hoo ren kregen. Solisten vinden gelegen heid genoeg, zich op andere concerten te doen hooren. Maar, wij hebben rekening te hou den met de praktijk, niet met ideale toestanden. Uit dat oogpunt achten wij concoursen nuttig en noodig, voor den samenhang der liedertafels, de ambitie der leden en de belangstel ling van het publiek en last not least, om niet in te slapen op een 37) Naar het engelsch FLORENCE 'WARDEN. HOOFDSTUK XIV. Met flauwe stem stelde mevrouw Hoad-Blean, die als bij instinct het gevaar ruikende, al hare geestkracht had ver zameld bij de komst van St. Rhadegund, de heeren aan j elkaar- voor. „Een dokter!" zeide deze plechtig. „Dat doet mij genoe gen. Misschien zult gij deze dame wel kunnen zeggen mijn beer, of een persoon, die ronddwaalt met een revolver in zijne hand en den eerste den beste, dien hij buiten ontmoet, neer schiet, geacht moet worden verstand genoeg te bezitten om vrij rond te loopen?" Mevrouw Hoad-Blean luisterde zeer aandachtig naar zijne moorden, terwijl zij daar zat met gevouwen handen, stijf op elkaar geklemde lippen en een rood vlekje op iedere wang. »Gij begint daar wel plotseling midden in een verhaal," zeide zij en hield zich met alle inspanning kalm. „Misschien wilt gij u wel nader verklaren." Hij wendde zich woest tot haar, en zijne ernstige kalmte scheen te verdwijnen bij hare voorgewende onwetendheid. „Ik bedoel mevrouw, dat die ellendeling van een zoon van u op mijn oudsten zoon, mijn Dick, heeft geschoten daarginds bij de roode boerderij, en hem voor dood heeft laten liggen. En ik bedoel, dat ik niet wil, dat uw zoon maar weer kalm van hier gaat, en ik ben bij u gekomen om u dat te vertellen. Of gij laat hem in een krankzinnigengesticht opsluiten, of ik laat hem gevangen nemen wegens moordaanslag, want waarschijnlijk zal het wel een moord worden! Nn wat zal het zijn?" „Gij komt werkelijk zeer vlug tot uwe gevolgtrekkingen mijnheer St. Rhadegund! Gij zegt, dat gij uw zoon gewond hebt gevonden, en oogenblikkelijk trekt gij daaruit de con clusie, dat mijn zoon het gedaan moet hebben. Dat is onge twijfeld wel wat haastig!" „Nu geen praatjes meer mevrouw!" zeide hij kortaf. „Wan neer gij het tegenspreekt, dat uw zoon krankzinnig is, waar om hebt gij hem dan. vanavond opgesloten?" Mevrouw Hoad-Blean antwoordde koel: „Waarom ik dat deed? Wel, ik heb het niet gedaan." Dokter Willonghby zag de moeder achterdochtig aan. Zij had hem bekend, dat haar zoon in de eetkamer was opge sloten, maar had den dokter gesmeekt hem dien nacht niet te storen. Ook de meisjes wisselden blikken van verbazing. „Gij ontkent, dat uw zoon in dit huis is opgesloten?" zeide St. Rhadegund met een spottenden lach. „Welnu me vrouw, dan zal ik u dit zeggen als gij de deur niet opent van de kamer aan den achterkant van het huis met dat ijzeren luik gij ziet, dat ik alles weet dan zal ik mijn zoon Jim, die buiten wacht, de politie laten halen om hem wegens moordaanslag gevangen te nemen!" Mevrouw Hoad-Blean huiverde bij deze woorden. Zij wierp een zijdelingschen blik op den onverzettelijken ouden man; daarna stond zij langzaam op, haalde met bevende vingers een sleutel te voorschijn, liep de kamer door en begaf zich gevolgd door de anderen naar de eetkamer. De vier personen, die haar volgden, verkeerden allen in groote spanning. Wat zou de oude heer in dezen toestand van nauwelijks bedwongen woede doen, wanneer hij van aan gezicht tot aangezicht stond met den jongen man, die zijn zoon doodelijk had gewond? Wat zou de moeder doen als ooggetuige van die ontmoeting? Voor alles wat zou Edward doen, wanneer hij in den toestand van waanzin, waarin hijs zooals allen wisten, verkeerde, plotseling in tegenwoordig heid kwam van een ander lid der door hem gehate familie Een oogenblik beefde de hand der moeder zoodanig, dat het haar moeite koste den sleutel in het slot te steken. Toen zij het ten laatste had omgedraaid en de deur langzaam opende, snelde St. Rhadegund, niet langer zijn ongeduld kunnende bedwingen, haar voorbij de kamer in. Het luik was nog gesloten en er was geen andere uitgang dan door de deur, zooeven door haar geopend. Edward was echter verdwenen!

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1