"BINNEN LAND. De üeheiminiiiie mi Letteren en Kunst. Politiek Overzicht. Hei bezuek der Russeu in Frankrijk. GEMENGD NIEUWS. eenmaal als goed en deugdelijk aan-j genomen manier. Van de laatste fout heeft de Crefelder Sangerbund, wij zeggen het met volkomen waardee ring van zijne goede eigenschappen, ons een leerrijk voorbeeld gegeven. Bij vonnis der Arrondissements Rechtbank alhier, dd. 17 October 1893 is Elisabeth Bromberg weduwe Cor nells Purmer, winkelierster te Mid- delie in staat van faillissement ver klaard, met ingang van 16 October 1893. Tot Rechter commissaris is be noemd de heer Jhr Mr. A. G. van Lintelo de Geer en tot curator de heer Mr. H. Ph. de Kanter advocaat en procureur alhier. Door de politie alhier is aange houden een 13 jarige knaap, leerling bij den manufaeturier V. in de Korte Veerstraat die, ofschoon slechts kort aldaar in betrekking, zich meermalen heeft schuldig gemaakt aan diefstal van geld uit de toonbankladen. Heden morgen omstreeks 10 ure heeft een begin van brand plaatsge had ten huize van de heer de Jong. touwslager, woonachtig aan het Spaar- ne ontstaan in de keuken uitkomendt- in de Berkenrodesteeg bij het over koken van olie op een petroleum- toestel. De brand is door den bewoner met behulp van de werklieden H. Klingers en J. Graal gebluscht. In eene op den llden Oct. te Zandvoort gehouden vergadering van de afdeel in g Zandvoort van de Noord- Hollandsche vereeniging „het Witte Kruis", is tot voorzitter benoemd de heer Dr. C. A. Gerke, tot secretaris de heer P. L. de Vries en tot magazijn meester de heer H. van Keeren. Een vestin g-a rtillerist, in Den Haag in garnizoen, de wasch- baas B., moet volgens zeggen een aardig „buitenkansje" hebben gekre- gen. Vele jaren geleden stierf in het buitenland een verre bloedverwant van den artillerist en volgens gerucht zou het testament van dat familielid zeer ten voordeele van B. zijn ge weest. Geld bleef echter toen achter wege; eene reeks van jaren zijn sedert verstreken en aan het testament werd niet meer gedacht. Dezer dagen moet de waschbaas B. echter de mededeeling hebben ont vangen, dat hem binnenkort de som! van 2,700,000, bij bedoeld testa-1 ment hem vermaakt, zal worden uit-1 gekeerd. Met den sneltrein van Vlissingen naar Keulen heeft Zater dagavond nabij Crefeld een ongeluk plaats gehad waaromtrent het Cre felder bureau van spoorweg-exploi tatie Zondag het volgende heeft ge meld „Zaterdagavond ten 10]' ure is de passagierstrein 245, tengevolge eener verkeerde wisselplaatsing, op een ver keerd spoor van Crefeld in de rich ting van Kempen opgestoomd en dien tengevolge niet ver van het station Crefeld in botsing gekomen met den uit Kempen aankomenden sneltrein 244. Zes personen van het treinper soneel en een reiziger zijn, naar het schijnt, licht gekwetst. Twee locomo tieven, twee goederenwagens en drie passagiers waggons zijn zwaar bescha digd. De exploitatie is niet gestoord." De correspondent van de N. R. Cl. te Venloo, Zondag van het ongeluk melding makende, schreef daarbij dat een aldaar ontvangen bericht al dus luidde „De locomotieven drongen in elkan der; de wagens stonden weldra in vlamverscheidene personen werden zwaar gekwetsthet verkeer is zeer belemmerd." In een later ^bericht, Maandagna middag ontvangen, wordt gemeld: Omtrent de botsing te Crefeld meldt men nader dat het ongeluk ontstaan is doordien de |trein naar Venloo op een verkeerde lijn isjafge- laten en zoodoende den sneltrein op dezelfde lijn tegemoet ging. Ofschoon de machinist dit later bemerkte was het onheil niet meer te voorkomen. Vele personen zijn gekwetst, waaron der zeven zeer gevaarlijk, welke allen naar het hospitaal zijn overgebracht. Daaronder zijn de hoofdconducteurs der beide treinen en een jong machi nist, op wiens leven geen hoop bestaat, Naar men zegt zou ook de Engelsche postcorrespondentie naar Keulen ver brand zijn. Het treinverkeer onder vindt nog steeds vertraging. Te Wurnsveld werdZater- dag huwelijksaangifte gedaan door eenen weduwnaar van 82 met eene jongedochter van 20 jaar. Maandag is de kade van den polder Westerkoog, bij Oost huizen, doorgebroken. Bijzonderheden ontbreken nog. Alleen kan het Hbld. verzekeren, dat „Schermerboezem nog lang niet op peil was. Er is nog geen sprake van. dat de zoutfraude in Noord-Brabant ophoudt, integendeel zij wordt met kracht voortgezet. Wel is de accijns verminderd, doch wat moeten de zout- dragers anders doen dan hun beroep volhouden? Zij zijn dit leven nu een maal gewend, en zij kunnen daarvan niet eensklaps afstappen. Trouwens de betrokken gemeentebesturen doen niets om hun ter wille te zijn. Indien de zaak ernstig werd aangevat, was daarin werkelijk verbetering te bren gen. Schaf den menschen geregeld werk, en die ondragelijke toestand aan de grenzen van Noord-Brabant zal aanmerkelijk verbeteren. Want niet alleen dat het zoutdragen een middel van bestaan bij de Heike's mannen is, zij ontzien zich tegelijker tijd niet het eigendom, van anderen aan te tasten. De diefstallen van veld gewassen, hout, fruit en andere arti kelen zijn aan de orde van den dag, en de boeren durven niets te zeg gen, want zij zijn bang voor dat volkje. Politie en belastingambtenaren doen hun best genoeg, maar wat helpen een twintig- of dertigtal menscnen tegen zulk een bende en op zulk een uitgestrekt terrein van neide en bosch Daarbij komt nog, dat de handel in gesmokkeld zout buiten hét terrein der le en 2e linie veel gemakkelijker gaat dan vroeger. Vol gens de nu vervallen zout wet moest het vervoer boven de vijf kilogram zout ook binnenslands gedekt zijn. naar de wet in 1892 is dit geen ver- eischte. Is de zoutdrager dus een maal over de beide linies heen, dan is hij vrij man. De afzet binnens lands schijnt dan ook bepaald toe te nemen. Te Smilde doen zich twee gevallen van cholera asiatica voor en wel bij den schipper M. N. en zijne vrouw, die dezer dagen met hun vaartuig van Amsterdam zijn aange komen. Maandagmorgen is te Aarlan- derveen weder een geval van chole ra voorgekomen, alzoo het zesde ge val. Eene juffrouw te Loosduinen, die reeds één jaar in ondertrouw is op genomen met den verdachten De Jong is gedagvaard om door den rechter commissaris te Amsterdam te worden gehoord. Ook het onderzoek door een groot aantal rijksveldwachters op de Rozen- daalsehe en Velpsche heide naar het lijk van Sarah duett, heeft tot geen uitkomst geleid. Het plan bestond om Maandag het onderzoek door een 'fal rijksveldwachters te doen voort- zetten. De nederlandsche baritonzanger Albers, vroeger bij de Ned. Opera te Amsterdam, later |te Antwerpen en vervolgens te Havre, is thans ver bonden aan de Opera te Bordeaux. Hij debuteerde daar dezer dagen met groot succes als Nelueko in L'Afri- mme. J Het blad la Peiite Gironde roemt den zanger in zeer vleiende bewoor- i ingen, zoowel om „zijn weloverdaeht, natuurlijk spel'- als om zijne „aange name, buigzame en omvangrij ke stem", waarin het blad alleen nog iets nieer cclat zou wenschen. „De heer Albers' zegt het blad o. m., „werd reeds van de eerste tooneelen af aangehoord met de yeelbeteekeuende aandacht, welke te kennen geeft, dat men met een echt kunstenaar te doen heeft, Hij kan niet anders dan winnen bij nadere kennismaking. Men vindt in provinciesteden niet dikwijls kunste- naars van die beteekenis." Te Havre waren Albers bij zijn af scheid vele ovatiën gebracht, als wel sprekende bewijzen, hoezeer de zanger ook daar werd gewaardeerd. In het duitsche oppositie blad de Zukuujt, uitgever Maximilian Harden, hebben voor eenige dagen twee arti kelen gestaan, die den rijkskanselier aprivi aanleiding hebben gegeven om een aanklacht wegens beleediging tegen den uitgever in te stellen. Het eene artikel handelt op ironi- schen toon over een Caprivi-gedenk- „eeken, dat in plaats van het ont- woipen Bismarck-gedenkteeken door de dankbare natie aan den tegen- woordigen rijkskanselier zou gewijd worden. Het tweede maakt zich bitter vroohjk over „de balans van den nieuwen koers" Dat het Spanje ernst is met de krijgstoerustingen voor Melila blijkt hieruit, dat in de pyroteohnische in richting te Sevilla 1U mi.lioen pa tronen worden gereed gemaakt en de verzending van 36 kanonnen is voor bereid. Te Algesiras zijn vijf spaansche oorlogsschepen aangekomen. Te Melila zijn een kruiser en een adviesjacht ebleven. oigens bericht uit Washington worden in den Senaat de zilver-de- batten langzaam voortgezet, zonder dat men vordert. De democraten- paitij tracht thans zonder hulp der republikeinen een vergelijk te be werkstelligen, neerkomende om hand having der zilveraankoopen door den Staat, maar in verminderde hoeveel heden. De geïnterviewde senator Quay bevestigt dit, verklarende dat de de mocraten-partij in den Senaat bezi, is, een zilverontwerp op te stellen, hetwelk den steun van alle demo cratische senatoren genieten kan. li- dus zou de züverstrijd in den Senaat eenvoudig een strijd tusschen repu blikeinen en democraten worden. Quay geloolt dat een dergelijk ontwerp binnen weinige dagen zou kunnen worden afgedaan. Aan de onlusten op Tuhula, een der eilanden van de Samoa-groep is een einde gemaakt door de bemanning van duitsche en engelsche oorlogs schepen, die de belhamels zonder bloedvergieten hebben gevangen nomen. De rust en orde zijn nu op alle eilanden van deze groep hersteld De Herald, bevat de laatste bijzon derheden omtrent het bombardement van Rio. De strijdkrachten van het Goevern ement leden aanzienlijke ver liezen. Het schip der opstandelingen Aquidaban opende het vuur. Daarop volgde een strijd oin het bezit der werkplaatsen te Arniaco. Veie gebou wen leden schade en vele vreemde lingen werden gedood of gekwetst. De goevernementstroepen beantwoord den het vuur, doch Jiunne oude ka nonnen konden aan de schepen van De Mello niet veel kwaad doen. De opstandelingen beschoten ook de voorsteden van Rioen men verze kert dat er veel menschen gedood zijn, hoewel de regeering deze dingen in den doofpot doet. De Herald gaf| geen datums. Volgens bericht uit Pontadacapa hebben de opstandelin gen, na een levendig gevecht en met aanzienlijke verliezen, verscheidene met kolen geladen vrachtschepen veroverd. Te Rio de Janeiro hebben vele inhechtenisnemingen plaats gehad. Het pantserschip der opstandelingen „Sete Setembro" is op de knst ge strand en door de regeering bemach tigd. De schepen en forten der op standelingen zijn buiten de wet gesteld. De geestdrift der Franschen stijgt met den dag, de kreten ieve Rusland, leve Frankrijkhoort men overal en voortdurend. Uit alle provinciesteden komen berichten van geestdriftige betoogingen. De bemanning van het russische eskader bracht een bezoek aan boord der fransche schepen, wier beman ning daarna de Russen een tegenbe zoek bracht. Admiraal Avellan heeft beloofd zich op de terugreis van Parijs te Lyon te zullen ophouden. Zaterdagmiddag woonden de rus sische officieren een gymnastiekfeest bij. Admiraal Avellan werd een prach tig schildpadden schild aangeooden met de wapens van Frankrijk in zil ver ingelegd. Met een korte toespraak overhan-| digde mad. Adam admiraal Avellan! de kleinodiën voor de russische! vrouwen. In ieder dezer voorwerpen, zeide zij, zullen onze zusters het Ver- geet-nnj-niet der fransche waterenen het neraboudka der wateren van het Oude Rusland vinden, die tot de vrouwen van beide landen zullen zeggen„Vergeet Kroonstadt en Tou lon niet". De officieren van de russische en fransche oorlogsschepen op het oogen- blik in de haven van Kopenhagen voor anker liggende, hebben een telegram gezonden, meldende, dat zij op de gezondheid der kameraden te Toulon gedronken hebben. Na net bal in het Arsenaal, waar de russische officieren op verzoek der fransche dames een nationale mazur ka gedanst hebben, zetten de fransche officieren de Russen op hunne schou ders en droegen hen de zaal rond. Daarna deden de russische officieren hetzelfde met de fransche. Van Maandag wordt gemeld: Geheel Valence sur Rhóne is met vlaggen versierd. Zondagavond werd een fakkeloptocht gehouden. Te Ar ras werden feesten gevierd, alle hui zen waren verlicht. Te Montpellier is de dag gevierd op dezelfde wijze ais den 14en Juli. Te Douai had een volksfeest plaats en een fraaie fakkeloptocht. Alle klokken luidden. Te Castres werden fransch-russische feesten gevierd. Er heerschte groote geestdrift. Uit Algiers is aan admiraal Aval lan een zilveren theeservies gezon den. Er werd Zondag een grootsch feest aangelegd. Bij het feestmaal, aangeboden dooi den gemeenteraad van Toulon, wer den den russischen officieren namens den gemeenteraad der stad herin neringsbekers aangeboden; admiraal Avellan ontving er een van goud, dien hij onmiddellijk gebruikte bij den dronk, dien hij aan den presi dent der republiek en het fransche volk wijdde. Het feestmaal werd in de open lucht gehouden, op de bin nenplaats van het lycée; omstreeks 850 personen namen er aan deel. Om de aanzittenden tegen de zon te be schutten, was een reusachtig zeil, wit niet blauwe sterren, onder de hoo rnen gespannen. ^Daarna werd op den boulevard de Strasbourg een bataille de flewrs ge houden, waaraan geheel Toulon deel nam. Het publiek vormde aan weers zijden, over een lengte van 1200 me ter, een muur van 6 meter dikte. Toen generaal Avellan, vergezeld door de admiraals Boissoudy en Vignes, op het terrein verscheen, werd zijn rijtuig bedekt met bloemen, welke hem door de dames werden toege worpen. De verslaggever der Figaro verklaart, dat het te Nice bij derge lijke feesten nooit zoo vroolijk en op gewekt is toegegaan. Des avonds was er gala-voorstelling in den Grooten Schouwburg; het programma bevatte het vierde bedrijf van VAfricainehet quatuor uit La Chapelle russeeen ballet uit Hamlet en een ballet uit Michel Strogoff. Toen admiraal Avellan binnenkwam en de beide volksliederen waren aangehe ven, barstte het publiek los in den kreetLeve Rusland Maandag gaf de commandant van het reserve-eskader aan boord van de Richelieu een déjeuner ter eere van de russische officieren. De tafel ver dween onder een jtapijt van natuurlijk mos, bezaaid met bouquet-ten in de fransche en russische kleuren. Het bezoek van het publiek aan het russische admiraalschip vermin dert nog steeds niet. Van 's morgens tot 's avonds is het ijzeren gevaarte omringd door een menigte bootjes, die voortdurend nieuwsgierigen aan voeren. De drukte in Toulon was ontzag lijk. De maatschij. ParijsLyon— Méditerranée heeft reeds 165,000 rei zigers aangebrachtom het kwartier liepen de treinen. Met 2 extra treinen zijn de russischa gasten Maandagmiddag om 5 uur naar Parijs vertrokken, waar zij he denmorgen om 9.20 zouden aankomen. Te hunner eere wordt een Te Dewm gevierd in de russische kerk. Heden avond zou er diner op het Elysée zijn, gevolgd door een bal. De feeste lijkheden te Parijs zullen juist een week duren, want het vertrek naar Toulon is bepaald op 24 October. De heer Carnot zal toch naar Tou lon gaan, en wel den 26 October; den volgenden dag zal hij het van stapel loopen der Jauréguiberrg bij wonen, en onmiddellijk na afloop dezer plechtigheid weer vertrekken. Zaterdag avond te 8 uur heeft aan het Zuiderstation te Brus sel, vóór het vertrek van den express- trein naar Calais, eene merkwaardige en tevens gevaarlijke jacht plaats gehad op twee gauwdieven, die ten slotte toch beiden gepakt zijn. Vrijdag 11. in den ochtend kwam een deftig heer, naar de uitspraak van het Fransch te oordeelen een En- gelschman, in den winkel van den juwelier Hemelrijk te Antwerpen en kocht voor 520 frs. eene broche met ju- weelen, welke hij ct comptant betasglde, zich voorbehoudende het gekochte te kunnen ruilen, indien het zijne doch ter, gelijk hij zeide, niet beviel. Was HOOFDSTUK XV. St. Rhadegund gaf zich nauwelijks de moeite om de eet kamer te doorzoekenwant een blik op mevrouw Hoad-Bleans gelaat, ofschoon zij hare oogen had neergeslagen, zeide hem dat zij niet alleen haar zoon bij de vlucht had geholpen, maar ook dat zij het tijdstip, dat zij de deur moest openen zoo lang mogelijk had trachten uit te stellen om haar zoon de gelegenheid te kunnen geven verder te vluchten. Dokter Willoughby vestigde een blik op de moeder, waar uit eenige bewondering sprak. Immers had zij een uur lang alle mogelijke bezwaren geopperd om hem maar te beletten haar zoon te onderzoeken, terwijl toch deze niet eens ia huis aanwezig was. De meisjes wisselden angstige blikken. Beiden wisten maar al te goed, dat St. Rhadegund een te gevaarlijk man was om zich zoo te laten misleiden. De oude man liet een harden lach hooren. „Zeer goed mevrouw zeer goed," zeide hij. „Gij hebt ons goed beetgenomen, maar dat zal slecht voor uafloopen. Gij zegt dat uw zoon niet krankzinnig is Nu dan is hij een misdadiger, en ik zal onmiddellijk een bevel tot zijn inhech tenisneming laten opmaken." Mevrouw Hoad-Bleans gelaat werd nog bleeker, hield haar blik nog steeds op dan grond gevestigd, en sprak geen woord. St. Rhadegund had zich reeds omgekeerd om te vertrek ken, toen plotseling hem iets in de gedachte schoot, zoodat hij bleef staan en zegevierend lachte. „Wat ik nog zeggen wilde mevrouw, ik denk niet, dat het zoo moeielijk zal zijn als gij denkt om uw zoon op te sporen want een paar uur geleden is mij een paard ontstolen, en ik meen te weten, wie de dief geweest is; gij begrijpt, dat een man met een paard gemakkelijker op te sporen is dan een man zonder paard." Deze woorden verwekten bij de dames groote ongerustheid. Terwijl St. Rhadegund het huis verliet, maakte dokter Wil loughby zich gereed om ook te gaan. „Gaat gij nu naar hem?" vroeg Pamela zachtjes. De dokter antwoordde bevestigend. Pamela keek peinzend voor zich en eene tweede vraag lag haar op de lippen. Zij sprak ze echter niet uit, maar drukte hem koel de hand. „Geen bericht over te brengen?" zeide de dokter en sloeg zijne oogen op. „Neen," zeide Pamela met bedroefde stem, en keerde zich om. Toen de dokter vertrokken was, waren de meisjes bang voor eene scène met hare moeder. Pamela vooral vreesde eene berisping ornaat zij het vermoeden had uitgesproken, dat Edward op Dick St. Rhadegund had geschoten. Mevrouw H-oad-Blean begaf zich echter onmiddellijk naar hare kamer zonder zelfs een woord met hare dochters te wisselen, die zei ven te bedroefd en te vermoeid waren om met elkaar nog te blijven praten, en na een paar woorden te hebben gespro ken op de trap zich naar hare slaapkamer begaven. „Denkt gij, dat het waar is, dat hij het paard heeft weg genomen?" vroeg Jane. „Dat is zeer waarschijnlijk," zeide Pamela. „Ik hoop maar dat het waar is. Mama zal hem ongetwijfeld wel geld hebben gegeven, dat hij naar Dover of Folkestone kan rijden, om morgenochtend vroeg naar Frankrijk te kunnen oversteken, op zijne manier is hij nog slim genoeg en het zal hem wel gelukken." Boven aan de trap wenschten de meisjes elkaar goeden nacht en begaven zich ieder naar hare kleine kamer. Uitgeput door vermoeienis en verdriet lag Pamela een paar minuten later in haar bed. Zij had het licht uitgedaan en hare oogen ge sloten, ofschoon de tranen langs hare wangen vloeiden, toen zij opgeschrikt weid door het omdraaien van den deurknop. Zij hoorde luid ademhalen. „Wie is daar? Wie is daar?" riep zij uit en zat onmid dellijk rechtop. Janes stem antwoordde kreunend: „O Pamela, Pamela, er wachten ons nog grooter bekom meringen! Edward heeft de revolver meegenomen!" Pamela ontstak onmiddellijk het licht, en de angst, die in de trekken van hare zuster lag, was weerkaatst op haar ge laat. „Weet gij dat zeker?" „Ja. Nadat ik ze in de eetkamer van den grond had op geraapt, heb ik ze dadelijk in mijne lade gelegd onder de zakdoeken. Gij kunt er uzelf van overtuigen." Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2