Politiek Overzicht. GEMENGD NIEUWS. het. platform is gezien. leiding. Ten slotte schrijft de kolonel dat Eene dame treedt nl. zijnen win- zij de politie met de toedracht der kei binnen en bezichtigt onder meer zaak, voor zoover zij die kennen, in op de toonbank liggende stoffen, de kennis hebben gesteld, en dat zij zich ruit, en zegt dan dat zij op het bu- voorbehouden, als hun dit nog nood- reau van politie Oudebrugsteeg, de- zakelijk mocht voorkomen, de schrij- zelfde groote ruit. doch met roode vers en uitgevers van beleedigende streep, gezien heeft, geschriften te doen vervolgen. Onmiddelijk ging den heer D. een Onze Nederland sche scho- licht op. „Dan is dat stuk mijn len zijn dezer dagen in Londen als eigendom en mij ontstolen", zegt hij, toonbeeld aangehaald wat de straffen kort en goed. betreft. „Dat kan zeer goed het geval zijn," In Engeland wordt nog lijfstraffen herneemt de dame, „want ik w§rd op op school toegepast, maar in Lon- dat. politie-bureau ontboden, om ge- den en andere steden bestaat de be- tuigenis te geven over een gestolen paling dat alleen het hoofd der school pop uit den winkel des heeren Mer- gerechtigd is ze op te leggen. In de kelbach. Bij die gelegenheid zag ik Londensche schoolcommissie was nu eene groote hoeveelheid kostbare ma- onlangs het voorstel gedaan, die be- nufacturen aldaar geëxposeerd, alle voegdheid ook tot andere onderwijzers i van diefstal afkomstig.1" uit te strekken. De heer Lyulph Stanley De heer kwam 1 dienzelfden D. vervoegde zich nog dag aan het genoemde met nadruk tegen zulk een uitbrei- politie-bureau en herkende dadelijk ding van het recht tot tuchtiging op. Hij beriep zich op ons land, waal lij fstraffen op school niet meer won den toegepast en men zich bepaalt tot schoolblijven. „Men is daar van meening", zeide hij, „dat dit een goede regeling is, omdat cle straf zoowel den onderwijzer treft als den leerling en dus een spoorslag is om de orde en tucht in de klasse te handhaven." Hij vroeg of de Engelsche kinderen moeilijker zijn te regeeren dan de Hollandsche. en wilde de lijfstraffen, als men ze niet geheel kan afschaffen, althans be perken tot zeer ernstige gevallen en dan zóó toegepast dat de geheele school er nut van heeft. „Uitbreiding van lijfstraffen op school", meende hij, „komt ten bate van slappe onderwij zers en juist die mogen wel 't minst zulk een bevoegdheid krijgen. Een hink onderwijzer kan de orde hand haven zonder behulp van lijfstraffen, en wie het niet kan, dien mag men ook niet zulk een macht in handen geven." Hbld. Na afloop een er Dinsdag avond in Plancius te Amsterdam ge houden meeting, waarin Domela Nieuwenhuis en Van Kol het woord zijne vermiste goederen. Zoo komen naar men verder me dedeelde, aldaar dagelijks bestolen kooplieden, om naar vermiste goe deren navraag te doen, en behoorde onder hen een groothandelaar in zij de, uit de Kalverstraat, wien in kor ten tijd voor niet minder dan 600 gulden aan zijde is ontstolen. Aanleiding tot de ontdekking van dit vijftal dieveggen moet geweest zijn een woordentwist, waarbij wederzijds verwij tingen werden gedaan, die door buren gehoord, aan het rechte kan toor medegedeeld werden. Twee harer werden, na in een win kel op den Nieuwendijk eenig goed gekocht, en zonderling genoeg, ook nog betaald te hebben, op hetRokin door een rechercheur, die dengehee- len dag deze bende in het oog hield, toegesproken met de woorden „Zie zoo, katjes, nu heb ik je eindelijk te pakken", waarop een der twee van schrik onderscheidene stukgoederen liet vallen, die zij onder haren man tel verborgen had. Beiden werden nu onmiddellijk medegenomen naar de Oudebrugsteeg, waarop de arrestatie der drie anderen volgde. Bij huiszoeking kwam de zaak aan voerden, trok een groot deel der aan- tiet licht, en werd ook het Vendu- wezigen zingende huiswaarts. Ter verijdeling van de door de politie genomen maatregelen trok de stoet, welke vrij groot was, langs allerlei omwegen en kwam te ruim half elf in de Kalverstraat. Daar kwam een detachement politie den stoet achterop, drong naar voren en arresteerde ter stond eenen der aanvoerders. Dat was het sein tot verzet, dat terstond beantwoord werd door eene charge met den sabel. De onderwijl versterkte politie drong een deel van het publiek naar het Sophiaplein terug, waar herhaaldelijk gevochten werd. Het andere deel snelde onder het geroep „steenen halen!" naar het Spui, waar vele cluizende steenen op gestapeld staan voor den bouw van perceelen naast de Luthersche kerk. Terstond trachtte de politie deze steen- hoopen te bezetten, maar reeds had een deel van het publiek zich van steenen voorzien. Over de steenhoopen heen werd de politie bestookt door hen die zich daar achter verborgen hadden. Aanhoudend werd nu de sabel ge bruikt, terwij 1 uit all e zij straten steenen vlogen. De menigte, waarbij zich vele nieuws gierigen voegden, verzamelde zich telkens weer, vooral bij den voorraad projectielen. Aan de aanmaningen door te loopen werd geen gevolg ge geven, o. a. niet door Van Kol. Te kwart over elf werd deze met de hem vergezellende dame gearresteerd. Van Kol verzette zich lijdelijk, zijne dame vrij heftig. De kreet: „Van Kol is opgepakt1 deed velen toestroomen, en een regen van steenen op de politie en hare beide arrestanten neerdalen. Eene verwoede charge met de sabel volgde nu, en deed der politie hare arrestanten behouden. In het nu volgende kwartier werd nog telkens met steenen gegooid, waarop enkele charges volgden. Tegen half twaalf scheen het publiek er genoeg van te hebben en ver spreidde zich de menigte. Een zestal personen werd gearres teerd en een opgeschoten knaap door steenen of sabelslagen vrij ernstig gewond naar het gasthuis vervoerd. In denloopder vorige week moet het aan de ijverige nasporingen der recherche te Amsterdam gelukt zijn, de hand te leggen op een vijf tal vrouwen, die door dagelijkschen diefstal van allerlei goederen liefst zijde zich in staat stelden elders in het land een manufacturen-winkel van de beste en meest gewilde stof fen te drijven. Een manufacturist in de Paleis straat vermiste nl. sedert een paar weken een pl. m. 22 meter lang stuk stof, groot geruit, en alle nazoekin gen bleven vruchteloos. De omstan digheid dat hij van deze stof een zelfde ruit (pendant) had, gaf tot de ontdekking van het vermiste aan- huis te Sneek ontdekt. De doorbraak der kade van „De Westerkoog" is van weinig be- teekenis. Door krachtig handelen is het grootste gevaar reeds geweken. Eenig land is onder water. Schermer boezem was ver onder peil, toch werd het sein gegeven om niet meer uit te slaan. Te Biervliet is een vaar tuig, geladen met ongeveer 80,000 K. Gr. beetwortelen, midden doorge broken. Het schip is verlorenhet is niet verzekerd. Kort naden af 1 o op dei' 1 o- ting voor de nationale militie te Sit- tard werd Dinsdag een der lotelingen, zekere J. D., een oppassend jongeling, door een der anderen. J. B genaamd, na eene onbeduidende woordenwis seling, met een mes zoodanig aan het hoofd verwond, dat hij eenige uren later aan de gevolgen overleed. De dader, die naar men zegt, in staat van dronkenschap verkeerde, handen der justitie. Zooals blijkt uit de mede- deeling van den Burgemeester van Botterdam, is Dinsdag 1 nieuwe lij der aan cholera asiatica aangegeven. Sterfgevallen hadden niet plaats. Het nieuwe ziektegeval deed zich voor bij een 12-jarig meisje, wonende in de Nieuwsteeg, dat in de ouderlijke woning verpleegd wordt. In het geheel hebben zich nu, van het ontstaan der ziekte op 21 Aug. af, 51 gevallen van cholera aldaar ,U kunt altijd nog overgaan tot hypnotisme", hernam de correspon dent. „Daar zie ik niets in," zeide mr. Simons. „Wat denlit ge over het gebruik van bloedhonden bij het zoeken „Ik acht dat uitstekend, maar on gelukkigerwijze zijn er geen in Hol land. Wij moeten blijven trachten die lijken te vinden. Gebeurt dat niet dan is de zaak uit. Men kan iemand niet veroordeelen wegens moord, al leen omdat de persoon in quaestie vermist wordt." Zoo althans verhaalt decorrespon dent. Naarmate de berichten schaar- scher zijn, schijnen zij ook fantasti scher te worden. Als een staaltje mogen de twee onderstaande curieu- se artikeltjes dienen, die in een te Dordrecht verschijnend blad zijn af gedrukt. Geheimzinnige verdwijning De heer G. van Dijl, magnetiseur, Bleekersdijk no. 14, verzoekt ons te melden, dat hij door middel eener somnambule de plaats heeft ontdekt, waar het lijk van Sarah Juett ver borgen is. De somnambule heeft het in ons blad afgedrukt portret herkend als dat van De Jong, en zag hem in ha ren magnetischen slaap met dolk en mes, terwijl zij als plaats, waar het lijk van miss Juett, dat geen enkele wond vertoonde, ligt aanwees een plaats bij een straatweg in een bosch, ergens in Zuid-Oost-Duitschland. In 6 uren heen en terug van Arn hem naar Z. O. Duitschland, om even een moord te gaan doen. Het is een bekend verschijnsel, dat in toestan den van helderziendheid enz. het be sef van tijd verloren gaat. De heer Van Dijl is bereid met belanghebbenden er heen te gaan, om hun de juiste plaats aan te wij zen. Het volgende schrijven, waarmede wij de bevoegde macht in kennis stelden, werd gisteren aan ons bureau bezorgd Mijnheer Als de overheid mij tweeduizend gulden geeft, zal ik de plaatsen be kendmaken, waar de twee vermiste vrouwen liggen; ik ken De Jong zeer goed, heb met hem gevaren en in Engeland veel met hem gespookt, voornamelijk in White Chappel. Ook Arnhem hebben wij samen nog met elkander overlegd, een rijke da me van kant te maken, dat ongeluk kig is ontdekt, ik ga morgen weer naar Engeland, het geld moet in En geland gezonden worden, adres is Park-lane-Li verpool, no. 160u, Charles Becton. Lord Salisbury heeft te Preston in eene vergadering van conservatieven het woord gevoerd, en betoogd, dat de invoering van Home Rule de macht des rijks in al zijne deelen zou verzwakken. Denkende aan het geen in Azië en op dit oogenblik in de Middellandsche Zee plaats heeft, zal men moeten erkennen dat het nu voor Engeland geen tijd is, om zijne wapenrusting af te leggen en zich tegenover andere natiën ver zwakt te toonen De Nordd. Allg. Ztg. meldt dat de commissie voor de tolquaestie Maan dag onder voorzitterschap van den staatssecretaris Bötticher vergaderde. Het verhandelde werd geheim gehou den. Naar de Nordd. vernam, is het aan te nemen dat, bij de groote mas- lijken afloop, terwijl 19 lijders her steld zijn en 3 nog in behandeling blijven. Zondag heeft zich te Nieuw veen een geval van cholera met doodelijken afloop voorgedaan. Te Dedemsvaart c. a. zijn we derom drie cholera-gevallen geconsta teerd, waarvan een met doodelijken Aan de sluis- en brugwach ters der Nieuwe Vecht is opgedragen geen schippers door te laten, wan neer er zieken aan boord zijn. voorgedaan, waarvan 29 met doode- ®a materiaal, welke niet alleen op de tariefquaestie, maar ook op het groote aantal wenschen betreffende verlichting van het grensverkeer en van de daarmee samenhangende for maliteiten betrekking heeft, de ver handelingen wel eenige weken kun nen duren. Uit Rio de Janeiro wordt gemeld, dat het bombardement veel schade aanricht, zoodat vele inwoners de stad verlaten Peixoto rust een vloot tot tegenweer uit. Aan de New York Herald wordt uit Montevideo geseindDe brazi- liaansche regeering heeft, na de ver zekering der vreemde mogendheden dat zij een bombardement van de stad Rio de Janeiro niet zouden toe laten, er in toegestemd al hare ka nonnen te verwijderen uit Morro do Castello, San Beaito, Conceiyao, Li- vramento en Boavista. De beschieting van Nichteroy duurt voort. De op standelingen hebben Maua bezet en richtten zich daarna tegen Entrome- rin, waarvoor zij echter werden terug geslagen. Caraios Carvalho heeft zijn ambt als minister van buitenlandsche zaken aanvaard. Du ^GllüiiiiZliiiii^u Zudk' Een correspondent van de New-York Herald, die te Amsterdam toeft, bracht Maandag een bezoek aan den rechter van instructie, mr. Simons. De correspondent vroeg den rechter, wanneer de Jong voor zou komen. ,Voor komen? Waarvoor? Wat kunnen wij doen zoolang de beide vrouwen nog niet gevonden zijn? Wij hebben op dit oogenblik een rustpunt hereikt." „Maar," vroeg de correspondent weer, „kan hij niet veroordeeld wor den wegens verduistering, zoodat ge hem steeds bij de hand hebt als 't noodig blijkt?" „Wij zijn nog zoo ver niet," ant woordde de rechter, doch 't kwam mij voor, schrijft de correspondent, dat hij hieraan weinig waarde hechtte. Het bezoek der Russen in nigte wordt op 100,000 menschen geschat. v Vensters en balcons zagen zwart van de menschen. In de straten wap perde russische en fransche vlaggen. Op de groote boulevards, waar de officieren langs reden, bewogen zich dichte drommen menschen. Staande in de rijtuigen antwoordden de rus sische officieren op de toejuichingen met de kreten„Leve Frankrijk De rijtuigen gingen stapvoets en het was een ware triomftocht. De geestdrift van het volk is onbeschrij felijk. Admiraal Avellan antwoordde op de welkomstrede van den voor zitter van den gemeenteraad„Ik ben gelukkig door den czaar te zijn gekozen om het bezoek van admiraal Gervais te Petersburg te beantwoor den". Groot was de geestdrift, waar mede de russische officieren in den Cercle militaire ontvangen werden, en talrijk waren de geschenken, die hun werden aangeboden. Toen de russische officieren zich op het balkon vertoonden, hief de talrijke menigte het russisch volkslied aan. Te 4 uur werden de gasten door den president der republiek ontvan gen. De heer Gamot hield een toe spraak, waarin hij zeide dat hij het zich tot een voorrecht rekende, in Eersoon den welkomstgroet te her- alen, die door den minister van marine reeds te Toulon was uitge sproken. De banden van genegenheid, vervolgde hij, die Rusland en Frank rijk verbinden, zijn sedert de dagen van Kroonstad enger toegehaald en worden met den dag nauwer. De openhartige wederzij dsche betuiging onzer gevoelens van vriendschap moet allen, die de weldaden des vredes waardeeren, met vertrouwen en met een gevoel van veiligheid bezielen. De groote keizer, die u zendt en men ik hier in u begroet, heeft u een hooge opdracht gegeven, waarvan gij u waardiglijk weet te kwijten." Admiraal Avellan is benoemd tot groot-officier van het Legioen van Eer. De admiraal bracht een bezoek aan den voorzitter van den Senaat, aan het bureau der Kamer en aan ver schillende ministerser werden woor den van hartelijke vriendschap ge wisseld. Des avonds was er op het Elysée diner, door den president der repu bliek aan de russische officieren aan geboden. De heer Carnot bracht een toost uit op den czaar en de czarina en op Ruslands leger en vloot. De russische gezant, baron Von Mohrenheim, beantwoordde dezen toost en dankte voor de woorden van welkom, door den heer Carnot gericht tot admiraal Avellan, wien door den czaar was opgedragen het bezoek van Kroonstad te beantwoor den, Deze woorden, zeide de gezant, duidden de ware beteekenis en de juiste strekking aan van deze prach tige vredefeesten, die met zulk een merkwaardige eensgezindheid, zulk een volmaakte loyauteit en oprecht heid gevierd worden. De gezant ein digde met een dronk op de gezond heid van Carnot in te stellen. Op het banket volgde een zeer schitterend bal, waarop de russische officieren zeer gefêteerd werden. Het dansen werd tot laat in den nacht voortgezet. Al dien tijd bewoog zich een ontzaglijke menigte in de omge ving van het Elysée. Ook de Cercle militaire werd belegerd door een dich te menschenmenigte. die op de thuis komst der russische officieren wacht te. Alle nationale paleizen en de mees te monumenten waren a giorno ver licht ook het aantal illuminaties van particulieren was zeer talrijk. Het ging buitengewoon levendig toe op straat. De „Cercle militaire" waar de gas ten zullen logeeren ligt op den hoek van de Avenue de l'Opéra en de Rue de la Paix. Een levendiger of meer indrukwekkender punt zou ner gens te vinden zijn in het front de Opéra, rechts de geheele Avenue de l'Opéra, links de Rue de la Paix en de Place Vendome, en Boulevard des Capucines aan beide zijden van de Place de l'Opéra kortom, het brandpunt van het Parij sche leven is in een enkelen blik te overzien. In het ruime gebouw zijn 57 kamers voor hen in gereedheid gebracht en met de meest verfijnde weelde ge stoffeerd. Voor deze gelegenheid is in het gebouw een post- en telegraaf kantoor ingericht ten dienste der Russische vrienden. De spoorwegmaatschappijen laten goedkoope treinen naar Parijs loopen en de toevloed uit de provincie over treft alle verwachtingen. Al deze bui tenlui haasten zich, bij hun aan komst te Parijs, het een of ander goeverneur van Parijs, heeft ter ge- legenheid der feesten kwijtschelding van disciplinaire straffen verleend aan de militairen onder zijn com mando. Admiraal Avellan en de russische officieren zijn Dinsdag te 9.10 te Pa rijs aangekomen en met onbeschrijfe- i lijke geestdrift verwelkomd. De me- In het steenkoo1bekken van Luik, te Flemalle, is Maanda» eene poging tot moord gepleegd op den directeur-gérant der mijnen van Marihaye, den heer Dubois. Toen deze Maandagochtend aan een der putten kwam, [loste een mijnwerker plotseling een pistool op hem met iet gevolg dat hij in den nek gewond neerviel. De wond is ernstig, maar niet doodelijk. De dader die, aanvan kelijk gevlucht, des namiddag werd gearresteerd, is genaamd Dwels- hauwer; hij bekende terstond en zeide den aanslag; te hebben gepleegd, omdat de heer Dubois zich blijkbaar niet bekommerde om de z. i. gerechtvaar digde klachten, welke hij over eenen opzichter, zekeren Staelens, bij hem had ingediend. De aanslag staat dus niet, zooals aanvankelijk vermoed werd, in verband met de mislukte groote werkstaking der vorige weken. Het trok dezer dagen de aandacht van twee Londensche po- litie-agenten, dat een barbierswinkel, toebehoorende aan een zekeren Wats ki, bijster goed beklant scheen, ter wijl toch de personen die er in gin gen, er weer ongeschoren en met lange haren uitkwamen. Zij verschalk ten de waakzaamheid van een klei nen jongen, die in den winkel blijk baar op wacht stond en vonden in de achterkamer een gezelschap van twijfelachtig gehalte die hier een speelhol hadden gevormd. De barbier werd door den rechter veroordeeld tot het betalen van een boete van 5 en 8 sh., maar hij be weerde daarvoor te arm te zijn. Toen hem echter gezegd werd dat hij dan in de gevangenis moest, haalde hij terstond de som uit zijn zak. Maarschalk Ma c-M ahon is Dinsdagmorgen om 10 uur op zijn kasteel Montcresson overleden. Meer dan een halve eeuw heeft Mac-Mahon zijn land gediend. Zijn maarschalksstaf en den titel hertog van Magenta verkreeg hij op het slagveld, nl. toen hij als aanvoerder van het tweede legerkorps in den Italiaanschen oorlog door een op het juiste tijdstip gekozen aanval op Ma genta de overwinning bevocht. Vóór dien tijd streed hij in Noord-Afrika, nam voor Sebastopol deel aan de be storming van den Malakoff'-toren en vocht twee jaren later tegen de Ka- bylen. Kort na de zege bij Magenta on derscheidde Mac-Mahon zich roem rijk bij Solferino. In 1870 verkreeg hij het bevel over het le legerkorps met het hoofdkwartier te Straatsburg. Onafscheidelijk is zijn naam verbon den aan den bloedigen slag bij Worth, waar zijn troepen tot den terugtocht weldra een wilde vlucht ge dwongen werden, doch eerst nadat zij door den hardnekkigen tegenstand, waartoe Mac-Mahon hen noopte, ge heel waren uitgeput. En toch verza melde Mac-Mahon de rest zijner ver strooide troepen en trok, op bevel uit Parijs, naar Metz, Bazaine te hulp. De duitsche legers dreven hem naar Sedan, waar een zware wond hem het teekenen der capitulatie, maar niet de duitsche krijgsgevangenschap be spaarde. Mac-Mahon onderdrukte den com mune opstand te Parijs en behield daar het commando. Na den val van Thiers in 1878 werd hij president der Republiek. Zijn verdraagzaam monar chisme deed hem aanvankelijk den steun der republikeinen behouden, dien hij echter toen hij onder den in vloed kwam van de reactionnaire partij, weer verloor. In 1886 trad hij af. Mac-Mahon behoorde tot een oud- Iersche katholieke familie, die na den val der Stuarts naar Frankrijk ver huisde. Te Liévin was het zeer onrustig. Een paar duizend werk stakers hebben de aan den arbeid gaande mijnwerkers uitgejouwd, zoo dat de gewapende macht deze moest beschermen. De menigte riep toen: „Weg met de verraders! Dood aan de valsehe broeders!" De cavalerie voerde eenige charges uit. Lamendin, met zijne sjerp als afge vaardigde omhangen, en de maire kwa men tusschenbeide om de menigte tot kalmte aan te manen; maar cle ge moederen waren in eene heete koorts van opgewondenheid, zoodat zij geen rede verstonden. Ook de vrouwen deden mee: „Leve de sociale revo lutie!" gilden zij* Opnieuw ging de ruiterij tot eene charge over. Lamendin spoorde cle Fransch-Russisch embleem te koo- j werkstakers andermaal aan om rustig pen, waarmede zij hun knoopsgatte blijven. Ditmaal vond hij gehoor: versieren, en voor cle „camelots" die de omgeving der stations ploiteerep, is_ het een buitengewoon j lerie en infanterie reeds afgetrokken voordeelige tijd. [waren, kwamen er meer dan twee Generaal Saussier, de militaire duizend werkstakers uit Lens zich cle menigte ging uiteen, ex-1 Maar kort daarna, terwijl de cava-

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2