1200 Gulden. GEMENGD NIEUWS. Sociëteit „VEREENIGING". Burgerlijke Stand. Dinsdag zijrL te St. Helens (Lanscashire) door de werkstakers zeer ernstige vergrijpen aan recht en orde gepleegd. Hoe ruw het daarbij toeging, kan blijken uit het volgende bericht in de Daily News, die, als stelselmatig met de werkstakers sym- pathiseerende, op dit stuk niet ver dacht kan worden van overdrijving: De menigte gilde en jouwdeen de eerste man die uit de kooi stapte (een der mannen namelijk die bezig waren geweest de mijnschacht van water te bevrijden en dus voor over strooming te behoeden) ontving eenen vreeselijken houw over het hoofd, zoodat er rijkelijk bloed vloeide. Vier anderen werden met stokken en stee nen op het hoofd geslagen, terwijl er ook getracht werd er twee in het waterbekken te werpen. De onder directeur werd, toen hij boven kwam, met knuppels geslagen en over de geheele binnenplaats geschopt. De politie trachtte hem te ontzetten, doch 4de volkshoop ging haar met zware steenen te lijf, zoodat verschei dene agenten wonden ontvingen en er twee moesten worden weggedragen met geduchte kneuzingen aan het hoofd. De politie moest voor de overmacht eene wijkplaats zoeken in eene kroeg, wier vensters door de huilende menigte werden ingeworpen. De werkstaking te Lens, die in het begin kalm verliep, neemt nu een ernstig karakter aan. De houding der werkstakers wordt dreigend, en zij worden slechts in bedwang ge houden door de gewapende macht, die echter de handen vol heeft om al de baldadigheden te onderdrukken. De mijnwerkers, die aan het werk zijn gebleven, moeten door gendarmes te paard beschermd worden als zij huiswaarts keeren. Herhaaldelijk komt het voor, dat de gendarmes met steenen worden geworpen of schildwachten worden aangevallen. Te Bruay is de voorraad steenkolen die nabij mijn no. 4 lag opgehoopt, in brand gestoken. In dezelfde plaats heeft men het huis van een mijn werker met dynamiet in de lucht laten vliegen; gelukkig was er op dat oogenblik niemand in, zoodat de misdadige aanslag geen slachtoffers heeft gemaakt. Kortom, in de geheele streek waar de werkstaking heerscht, is het zeer onrustig. Een gunstig verschijnsel is het overigens, dat steeds meer arbeiders het werk her vatten; maar dit is het juist, wat de hardnekkige voorstanders van de werkstaking verbittert. Liever in de gevangenis dan in een bad. Eene vrouw, die er zeer vuil uitzag, werd opgenomen in een londensch werkhuiszij wei gerde, ondanks alle bedreigingen, in een bad te gaan, waarop zij door den politie-rechter, wegens verzet tegen de bestuurders van het werkhuis, tot 8 dagen gevangenisstraf met dwang arbeid werd veroordeeld. Het eerste wat haar in de gevangenis wacht iseen bad. Te P ar ij s is eene zeer be- langrijke uitvinding gedaan. Een ge leerde heeft een middel ontdekt- om op porcelein, kristal, aardewerk een laag van metaal goud of zilver aan te brengen, die vast genoeg aan het voorwerp verbonden is en dik ge noeg om in te graveeren en te cise- leeren. Tot nu toe had men geen middel gevonden om metaal zoo vast met porcelein enz. te verbinden. Door middel van natrium-silicaten had men alleen een zwakke verbinding tot stand gebrachtook kende men het vergulden in het vuur, dat evenwel geen duurzaam vergulsel opleverde. Bij de thans toegepaste methode kan men graveeren zoo diep men wilde voorwerpen zijn bovendien tegen eene warmte van 100° bestand. Wanneer het middel wordt toege past zullen wij weldra eene nieuwe soort kunstvoorwerpen zien, die zeer rijk en kostbaar beloven te worden. Men kan allerlei voorwerpen^ laten vergulden en daarna graveeren, zoo dat dit middel zeer zeker zal worden toegepast om wapenschilden en naam cijfers op geschenken enz. aan t® brengen. Dezer dagen wilde een da- me te Parijs plaats nemen voor een concert, toen zij tot hare ontzetting bemerkte dat men hare beurs gesto len had. Zij beklaagde zich bitter ten aanhoore van verschillende personen, die met haar bij het loket stonden, want, zeide zij, de beurs bevatte niet minder dan 600 frs. em een re§u van drie welgevulde koffers, die ze aan het Montpamassestation had staan. Een deftig heer ried haar aan ter stond naar den commissaris van po litie te gaan, voordat het bureau jge- sloten werd, opdat men zonder tijd te verliezen den dief kon opsporen. Zij haastte zich dit wijs advies te vól gen, maar toen zij een paar uur later aan bovengenoemd station kwam waarschuwen, dat men vooral hare koffers niet moest afgeven, bevond zij dat deze reeds verdwenen waren. De beschrijving van den persoon. die ze tegen reju was komen halen, liet haar geen twijfel over of het was dezelfde deftige heer geweest, die haar zoo heuschelijk van raad had gediend. Terwijl eene afdeeling recruten uit denElzas van Straatsburg vertrok, reikte de vader van een der nieuwelingen zijn zoon een flesch bier toe in het gelid. Een luitenant werd hierover zoo kwaad dat hij zijn sabel trok en den recruut een bloe dende wond toebracht. De Frankf. Zeit. merkt op, dat zoo iets niet geschikt is om de Rijks- landen te verduitschen. Het Deense he Folk et hing heeft besloten, het inkomen van prins Waldemar van 24,000 op 50,000 kro nen te brengen, en aan prins Chris- tiaan, den oudsten zoon van den kroonprins, een inkomen van 24,000 kronen toe te staan. De socialisten Holm en Hördum beweerden dat prins Waldemar zulk eene ondersteu ning niet noodig had omdat hij een rijk huwelijk had gesloten, maar de minister-president Estrup antwoord de, dat de verhooging niet de strek king had van een „ondersteuning". In een der kaapsche bla- den leest men het volgende Maria Stuart was getrouwd met den dolfijn van Frankrijk. Dit wordt in een engelsch buitentijdgenoot als een merkwaardig mal antwoord van een leerling in de plaatselijke dorps school vermeld, maar het was volko men juist. De oudste zoon van den franschen koning heette niet anders dan dolfijn, en wij herinneren ons hoe in oude dagen het zelfs in Ne- derlandsche gewesten zoo vreemd niet was als men iemand, die zijn oudste zoontje bij zich had, hoorde toeroepen „wel mijnheer, wat heb je daar een mooie dolfijn." Oorlog inZuid-Afrika.Een expeditie wordt nu gevormd om op te trekken. Heeren van maatschap pelijke positie, die kunnen rijden en schieten kunnen zich aansluiten. Kos ten 200. Gidsen worden verstrekt. Motto African G 915, Bureau van de Times E. C. Deze advertentie komt voor in het laatste nummer van de Times. In hetzelfde blad vindt men een brief waarin o. a. gezegd wordtAlgemeen is de meening, dat de maatschappij wil yechten, claar Matabeleland een prachtig, gezond en aan delfstoffen zeer rijk land is. Een vrije boerderij zal gegeven worden aan allen die me- devechten. Na dit en na hetgeen de Kaapsche minister-president Cecil Rhodes in een rede van het prachtige land ge zegd heeft, twijfelt niemand meer of Matabeleland is voortreffelijk en ge zond voor iedereen behalve voor de Matabele. Na de wilde jacht om land bij het openstellen van het Chirokee- gebied (Arkansas) is spoedig een terugtocht gevolgd. Slechts de helft der bestormers kon geholpen worden daarbij komt nog dat de helft van het gebied dor en onvruchtbaar is met gebrek aan water en woedden over groote uitgestrektheden prairie- branden. De levensmiddelen moeten uit de naburige plaatsen aangevoerd worden e-n zijn zoo schaarsch, dat een brood een hal ven dollar en een pond ham een dollar kost. De stad Arkan- zag spoedig weder een groote menigte door hare straten trekken, die het beloofde land, dat de ver wachtingen zoo wreed teleurstelde, den rug toekeerde. De geneesheeren hebben de handen vol met de be handeling van honderden menschen, die armen en beenen gebroken of andere ernstige verwondingen ont vangen hebben bij den rush om land. In het Chirokee-gebied zelfs worden nog steeds lijken gevonden van ver ongelukte land-boomers. Zij, die een stuk land veroverd hebben, hebben tenten, hutten en ruwe woningen gebouwd. De nieuwe steden aan de spoorwegen zijn vrij goed van levensmiddelen voorzien, in de andere plaatsen evenwel heerscht gebrek. Te Willow Springs werd voor een glas drinkwater 10 dollarcenten betaald. Gaarkeukens, winkels van allerlei soort, herbergen en speelholen maken uitstekende zaken. Te Perry en Warton werd reeds den 17den September godsdienstoefening houden. De uittocht der teleurgestelden duurt nog steeds voort; men ver moedt, dat van de 200,000 die het gebied binnentrokken, slechts de helft zal blijven. De krijgsverrichtingen tegen Lobengula worden in de Z.-A, Repubiek met de grootste belang stelling aangezien. De daar wonende Hollanders en Holland sch-gezinde Transvaler zijn het eenigszins met zichzelf oneens doordien èn Lobengula als kaffer èn Cecil Rhodes als En- gelschman hun weinig sympathie in boezemen, Men verwacht zeker dat bij een strijd in het open veld Loben gula zou worden verslagen in weerwil van zijn overmacht van volk hij heeft een 15000 man terwijl nog een impi afgezonderd is omdat daarin de pokken heerschen; de Engelschen beschikken slechts over een 2000 sol daten. In het open veld richten de kaffers niet veel uit, maar waar schijnlijk zal Lobengula dan ook een Guerilla-oorlog blijven voeren, waar voor het terrein zeer geschikt is. De strijd zou daardoor zeer worden rekt en daar in Decemberlde regentijd begint en er gedurende dien tijd niets uit te voeren is, moet alles vóór December gedaan zijn. In 't uiterste geval zal er nog een regiment uit de Kaap worden aangevoerd, maar Rho des hoopt dat alles in een maand zal afloopen. De verschillende kolonnes zijn thans 80 KM. verder gerukt; die uit het zuiden wachten te Tati nadere be richten omtrent Lobengula. De koopman Colenbrander, die zeer bekend is onder de Matabele's en zelfs gewoonlijk in hun hoofdstad woont, is te weten gekomen, dat Lobengula het meerendeel van zijn bezit noordwaarts heeft gzonden en maatregelen heeft genomen om, bij een nederlaag, over de Zambesi te trekken. Yoorloopig staat hij met 4 impi's bij de Shangani. De Ne w-Y o r k s c h e Electri cal Review verhaalt, hoe een hotel eigenaar van een klein stadje inPenn- sylvanië, wiens zaken niet al te best gingen, munt wist te slaan uit den hevigen wedijver tusschen onderne mers van electrische werken. Een van hen had vernomen, dat in bovenbe doeld stadje iemand electrische schel len en licht wilde doen aanleggen. Hij spoedde zich daarheen, nam zijn intrek in het voornaamste hotel en vond daar 40 andere ondernemers, die op hetzelfde werk afgegaan wa ren. De persoon, ten wiens behoeve zoovele ondernemers een reis gemaakt hadden, was de hotelhouder, en deze deelde hun des avonds, terwijl zij gemoedelijk onder een goed glas wijn bijeen zaten, mede, dat hij geen elec- trischen aanleg noodig had, maar slechts gespeculeerd had op den groo- ten wedijver tusschen de heeren, daar zijn hotel dag aan dag leeg stond. De behangselpapier fa briek van Campbell Co. in de West 41th street te New-York, verder de papierfabriek van Haviland en Ne- vins, de pianofabriek van Chastey, de gebouwen der meubelmaatschappij Kimbull en vele woonhuizen zijn Donderdag door brand vernield. De schade wordt geschat op 3,500,000. GEMEENTERAAD- Buitengewone Zitting van heden Vry- dag 20 Oct. des namiddags ten 1 uur. Voorzitter, Jhr. Mr. J. W. G. Bo- reel van Hogelanden. Afwezig de leden Leupen, Prins, van Styrum, Figee, van der Mersch, van den Berg en Koopmans. Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten de lezing van de No tulen der vorige vergadering uit te stellen tot de volgende bijeenkomst (op Woensdag 25 dezer). De voorzitter deed mededeeling van eenige ingekomen stukken, waaron der een adres van de Vereeniging van industrieelen en kooplieden, tot- herstel der kermis op den ouden voetidem van de inspecteurs en adjunct-inspecteurs van politie tot verhooging hunner jaarwedde. Beide zullen later worden behan deld. Van Mr. R. H. J. Gallandat Huët voor de stadsbibliotheek ten ge schenke ontvangen een boek, waarin van spaansche zijde het beleg van Haarlem wordt beschreven. Hiervoor zal aan den schenker de dank van den Raad worden betuigd. Wegens merkbare beterschap in den toestand van dien ambtenaar, is het aan den heer J. Stoel verleen de verlof verlengd tot 1 Januari e. k. Hierna stelde de Voorzitter te half twee ure voor over te gaan tot eene zitting met gesloten deuren, waartoe de Raad besloot. Na heropening van de vergadering bleek dat van den Minister van Bin- nenl. Zaken is ingekomen een schrij ven, waarbij deze den wensch uit spreekt, dat de Raad, vóórdat de Mi nister het ontwerp tot onteigening van duingronden voor de haarlem- sche waterleiding brengt in de Eerste Kamer, de door den Raad in geheime zitting genomen besluiten betreffende regelingen met de gemeenten Amster dam en Bloemendaal, omzet in over eenkomsten met die gemeenten, ten einde die gemeenten voor de toe komst te secureeren. Tot het aangaan dier overeenkom sten nu vroegen B. en W. de mach tiging van den Raad, welke deze zon der discussie eenparig verleende. Hierna werd de vergadering gesloten. Het stoomschip Schiedamvan de N. A. S. M., passeerde 19 Oct. des v.m. 11 u. 80 m., Dover. Het stoomschip Spaarndam, van de N. A. S. M., van Newyork naar Rot terdam, arriveerde 19 October te Rot terdam. Het stoomschip Soerabajavan Rot- naar Java, vertrok 19 October van Suez. Het stoomschip Zaandam, van de N. A. S. M., van Newyork naar Am sterdam, vertrok 18 October van New york. Het stoomschip Prinses Amaliavan Batavia naar Amsterdam, arriveerde 18 Oct. te Genua en heeft den 19en de reis voortgezet. Het stoomschip Utrecht, van Java naar Rotterdam, vertrok 19 October van Suez. 47ste MuziekuüVBering in den Kout te geven door het Stedelijk Muziek korps, onder directie van den Luit.- Kapelmeester C. P. W. KRIENS, op Zondag 22 October des namiddags van 2%4 uur. PROGRAMMA. 1. Marche Canadienne. Krein. 2. Ouverture Les Deux Aveugles de Tolède. Méhul. Terisina Polka Mazurka Faust. 4. Ballet-muziek uit de opera Gustave Hl Auber. 5. Ouverture Le Cheval de BronzeAuber. 6. Walzer a. d. operette der Bettelstudent. MiUöcJcer. 7. Finale de l'opéra Vit- tory Pisany Peri. POPULAIR CONCERT door het strijk-orkest van het Gemeentelijk Muziekkorps, onder directie van den Luit.-Kapelmeester C. P. W. KRIENS, op Zondag 22 October 1893, 's avonds te 8 uren. PROGRAM,MA. 1. „Ta-ra-ra-bum-de-ra," MarschKomzdk. 2. Ouverture „La Cle- menza di Tito". Mozart. 3. „Liebestraum," Walz. CzibulJca. 4. a. Andante uit de le. Symphonie Beethoven. b. „Flirtation," petite valseStreek. 5. Potpourri aus der Ope rette „Die Puppenfee". Bayer. PAUZE. 6. Ouverture zur komi- schen Oper „Leichte Cavallerie" Suppê. 7. „Schnellpost," Polka. Strauss. 8. a. Serenade v. strijk instrumenten Hay dn. b. „Parade Militaire" morceau de genre Massenet. 9. Entre-Acte de Popéra „Mignon"Thomas. 10. „Komisch-heiter und so weiter," Walzer PotpourriSchreiner. Aan Geabonneerden op dit Blad en hunne huisgenooten, worden aan het Bu reau Kleine Houtstraat 9, op mondelin ge aanvrage de adressen medegedeeld waar deze betrekkingen zijn te bevragen. Abonnes buiten Haarlem ontvang en in lichting tegen toezending van postzegel. 1. Juffr. tot gezelech, en lichte huish. bezigh. 1. P. G-. met vroolijk humeur, gezond en v. g. get. voorz. 2. Dames en heeren voor een winstgev. agent, in alle Bteden en dorpen. 3. Kinderj. v. nette faru. tot ass. in de huish. en in staat 4 k. bij huu werk te helpen, 4. Juffr. in een kruiden, en koomenijsz. met het art. bek, en g. m. monachen kunn. omg, P. - v, g. get. voorz, en des Zondags vrij. 5. Corresp, in duitseh, met mod. talen bek. en met kennis v. d. graanm. op een agentuu^skant, met 1 Jan, 6. Agenten voor een gr. firma in olijfolie, teg. g, condit, g ref. vereischt en aanb in fransch. 7. Agent voor floll. v. h art. spieg. 8. Vertegeaw. voor een fabr. v. tricotg. jacht buizen, de handel, v, Nederl. bereiz., uitat, refer, vereischt. 9. Rhabilleur aan een stoommeelfabr. met fr. steen. bek. v. g. get. voorz. n. boven 40 j. 10. Kruiden.bed. teg. kost inw, sal. v, g. get. voorz Gisteren als Ondertrouwd opgege ven H. W. Dirken en E. M. Schud- deboom is niet-ondertrouwd. Bevallen: 19 Oct. E. G. v. d. StouweVer brugge d. - S. v. Polen Jaarsma z. - A. v. DaalenHoff z. G.Lazetv. Alphen z. 20. J. M. Schol tenv. Leusden z. Overleden: 18 Oct. Jkv. A. v. StyrumSandberg 69 j., Nieuwegr. - C. M. NouwlandWesseling 33 j., Amsterd.str. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Amsterdam, van de N. A. S. M., van Rotterdam naar Newyork, passeerde 19 Oct. des n.m. 4 u. 55 m., Lezard. FAMILIEBERICHTEN. Getrouwd: 18 Oct. F. A. Gott- mer en C. M. M. van der Meulen, Reek (bij Grave). 19. J. J. W. Meijer en H. J. Kraijenbelt Foc-kens, Amst. - A. L. W. Seyffardt en P. J. A. van Fulpen, Amst. - C. Prent van Dalen, wedr. van A. L. van Dijk, en J. L G. Göckel, Amst. - G. J. Rolandus' en C. Drognat-Landré, Den Haag. - G. L. Wijsman Jr. en B. A. deHoll. Nieuwer-Amstel. - A. C. E. Schrek- ker en H. E. Bakker, Amst. - E. A. Smid. wedr. v. D. v. Gastel, en M. J. C. v. d. Sanden, Amst. - E. Ostwald en F. Wertheim, Nieuwer-Amstel. Bevallen: 16 October. H. J. F. BrölmannVan Os d., Amst. - F. BrunnerBrouwer z., Poerworedjo. 17. Th. Fresemann ViëtorVon Geusau z., Groningen. 18. H. C. P. Coesel Wassenaar z.. Amst. -D. M. Delhez Oort d., Dordrecht. - Van Lennep Penn z., Amst. - M. B. Boissevain Pijnappel z., Amst. - C. C. M. Schim- melpenninghv. d. Belt z., Den Haag. Overleden: 17 Oct. F. Ris Kok 59 j., Nieuwer-Amstel. - A. W. Kroon 81 j., Amst. - Wed. A. M. ten BoschMeijer 70 j., Amst. 18. K. IjzerFruit 75 j., Amst. ADVERTENTIËN. Heden overleed te Haarlem, in den ouderdom van 69 jaren, onze hartelijk geliefde Moeder en Behuwdmoeder, Mmuwe ALBERTINE SANDBERfr, Douairière Mr. F. W. Baron VAN STYRUM. Utrecht. J. A. RühlevonLilienstern iee Meulen Van Styrum. A. J. RühlevonLilienstern tbr Meulen. 's-Hertogenbosck. Mr. A. J. J. Baron van Styrum. F. C. Baronesse van Styrum- Van den Berg van Sapauoea. Haarlem. Jhr. Mr. F. W. van Stykum. A. van Styrum—Van Heijst. Wijk bij Duurstede. C. L. van Heijst Van Styrum. Mr. H. J. van Heijst. Breda. H van Roijen—Van Styrum. F. R van Roijen. 18 October 1893. Pro Deo. Op heden den 20en October 1893, heb ik JACOBUS NICOLAAS WARNIERDeurwaarder bij de Rechtbank te Haarlem en wonende aldaar, ten verzoeke van JOHANNA M AGD ALENA GRIFFIJN, geschei den eebtgenoote van EDUARD ANTONIE VAN BEEM, wonende te Haarlem, voor wie Mr. H. Pk. DE KANTER als Procureur occupeert, beteekend aan EDUARD ANTONIE VAN BEEM, laatst wonende te Haarlem, doch thans zonder bekende woonplaats of verblijfplaats, derhalve exploit doen de bij aanplakking aan 't Paleis van Justitie en aan den Heer Officier van Justitie bij de Rechtbank te Haarlem, Het vonnis, door de Rechtbank te Haarlem 19 September 1893 tus schen partijen gewezen, met op roeping om op den bij bet vonnis bepaalden dag voor den benoemden Notaris te verschijnen, ten einde over te gaan tot de scheiding en verdeeling van de tusschen partijen bestaan hebbende gemeenschap van goederen. J. N. WARNIER, Deurw. Door bizondere omstandigheden ter overname aangeboden een druk Café met BUlard en Vergunning gelegen op een der drukste en netste standen van Den Haagomtrek Venestraat en Groenmarkt. Huur van het ruime huis billijk, en voor 1000 gulden een druk beklant Brood-depót, gelegen op netteen volkrijke stand van Den Haag met veel straatklanten, beide een bur ger bestaan opleverende. Adres bij A. KLOOSTERMAN Groenedalstraat 22 bij de Markt Qen Haag. TE HAARLEM. VRIJWILLIGE KADEROEFE NING, op Zondag 22 October 1893. SCHIJFSCHIETEN. Aantreden des morgens ten 9 uur aan de Zijlbrug.

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 3