NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. lie Jaargang. Maandag 23 October 1893. No. 3162. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: ,it nummer bestaat uit drie bladen. STADSNIEUWS. BINNENLAND. Politiek Overzicht. INGEZONDEN. Burgerlijke Stand. ADVERTENTIEN. Eene Dienstbode, Sen üindeijuffrouw fraaie aaMeKaierMimeriiis, Slachten m Burner Varta. Cnrsiis ii Kistleien Teding van Berkhout de Clersq HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden f 1,20. Franco door liet gelieele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37|. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat Ho. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Keclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOE Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co.. JO-HN E. JONESSucc.Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. Bijl-dit nummer der Courant wordt aan jhen, die op het Geïll. Zondagsblad inteekenden, No. 43 van het tijdschrift toegezonden. .J. C. PEEREBOOM. Haarlem21 Oct. 1893. Aanstaanden Zondag zullen op het Museum van Kunstnijverheid voor het laatst de afbeeldingen der We reldtentoonstelling te. Chicago te zien zijn. g jjTevens is uitsluitend voor dien dag een in houtgesneden vuurschermpje tentoongesteld dat door den Heer L. Oger, leeraar der houtsnijklasse aan de school voor Kunstnijverheid, ver vaardigd werd. Des Zondags is de toegang vrij. Van de Maatschappij tot Exploitatie van de Staalwaterbronnen alhier ont vingen wij een overdruk van een drietal artikelen uit het weekblad deelen vertolkt; hoe lief klonk Haydn's bevallige „Serenade", en hoe krachtig nu en dan de fantaisiën uit Wagner's „Tannhauser"maar zoo voort- de Huisvrouwgeschreven door Doctor gaande zonden wij hier eigenlijk het K. O. te Leiden en waarin deze, zoowel uit het oogpunt van Haarlems lig ging dicht bij zee als met voorbeel den uit zijn eigen praktijk, het groote nnt van het haarlemsche staalwater aantoont, bij bleekzucht, de verschil lende vormen van bloedarmoede en. den toestand die een gevolg is van zenuwoverprikkeling. geheele programma moeten afdruk ken, want alles, in zijn onderscheiden karakter, kwam goed tot zijn recht, dank zij ongetwijfeld de omstandig heid dat er, in verband met de vrij sterke bezetting, blijkbaar tevens reke ning werd gehouden met.de ruimte dei- zaal. De stemming klonk daarom goed. Dat het orkest uitmuntende krachten Men schrijft ons: Door Z. Ex. den Min. van B. Z. is tot Hoofd der Rijksleerschool ver bonden aan de Rijkskweekschool alhier benoemd de heer Hillenius, vroeger Hoofd der opgeheven Rijks leerschool te Nijmegen, thans op wachtgeld. j Hoewel wij dit besluit van den Minister eerbiedigen ja zelfs moeten billijken, aangezien het wacütgeld van den heer H. met 1 Jan. e. k. ophield, hadden velen toch zeker een anderen uitslag verwacht. Op de voordracht toch was ook geplaatst de heer J. W. Sevenhuysen, le onderwijzer aan de leerschool al hier en sedert den dood van den heer P. H. Donck waarnemend hoofd. Allen, die den heer Sevenhuysen kennen, kunnen begrijpen, dat hij door de autoriteiten alhier voor de betrekking van hoofd der School warm was aanbevolen. De heer Sevenhuysen heeft inden korten tijd, dat hij waarnemend hoofd was, getoond voor deze be trekking uitstekend geschikt te zijn. Vooral het personeel der school, meer nabij bekend met de vele goede veranderingen door den heer S. in dien korten tijd aangebracht, had zoo gaarne gezien, dat hun ijverige en beminde collega tot hoofd dei- School was benoemd. Het leven is rijk aan teleurstellingen De heer Sevenhuysen kan echter voor de teleurstelling eenige vergoe ding vinden in de verzekering, dat hij zich den lof zijner autoriteiten en de achting en de genegenheid van zijn collega's heeft verworven. Tot hoofd der leerschool alhier, verbonden aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers is door den minis ter van binnenl. zaken benoemd de heer M. Hillenius te Terschelling, thans in het genot van wachtgeld. Vrijdag zijn voor het examen vrije en ordeoefeningen der gymnastiek geslaagd de dames E. Londen, L. A. A. van Oosterzee, H. C. M. Panne- koek, allen alhier, H. M. Molenaar, Alkmaar. Afgewezen een. In de Vrijdagavond gehouden ver gadering van de koninkl. liedertafel „Zang en Vriendschap" is op voor stel van het bestuur benoemd tot lid van verdienste der vereeniging de heer M. Brondgeest, terwijl tot eere leden zijn benoemd de heeren J. J. Rooijers Jr. en Joh. P. E. Smit. Terecht wijst schrijver met nadruk telt, bleek o. a. nog uit de „Einlei- op de voor koorts zoo gunstige ligging I tung und Romanze" voor violoncel- Haarlem. Een groot van toch is het voor den zieke aan zee te kunnen wonen, te kunnen wan delen in heerlijke bosschen, alles in de onmiddellijke nabijheid van het heilaanbrengend water. Deze combi natie wordt nergens elders in Europa aangetroffen. De verkoop van het water is dan ook reeds nu zeer belangrijk. Ziet men toch in opgaven van bui- tenlandsche staalbronnen, dat eerst in het vierde jaar van exploitatie of later een cijfer werd bereikt van i.OOO flesch, jaarlijkschen omzet, in het 1ste kwartaal van 1893 was de verkoop van dit water ruim 23.000 li. en steeg het 2de kwartaal tot 29,000 terwijl niettegenstaande den bijzonder gunstigen gezondheidstoestand in den afgeloopen zomer, en het verblijf van zieken in buitenlandsche badplaatsen, de verkoop in bet 3de kwartaal nog 27,000 fl. bedroeg. Met eenigen grond mag dus verwacht worden, dat reeds in dit jaar het eerste der exploi tatie een cijfer van 100.000 fl. be reikt zal worden, en pleit zulks zeker lijk voor de heilzame krachtdie van het water der Wilhelmina-Bron uit gaat. De steller der artikelen, vermeldende dat ruim 80 medici met goed gevolg het water bij patiënten hebben be proefd (waaronder zeven professoren van onze Universiteiten) voegt daarbij, dat enkelen geen resultaat verkregen, maar en dit dient wel in het oog te worden gehouden dat zij dit toeschreven aan de gecompliceerde ziekte waarbij het werd gebruikt. De artikelen zijn kalm en onopge schroefd en geven een aangenamen indruk, van oprecht te zijn gemeend. Men kan zich dat begrijpen, wanneer men leest welke uitnemende resulta ten de schrijver zelf bij zijne patiën ten met het haarlemsche staalwater heeft bereikt. Denzelfden indruk van de deugdelijkheid van het water krijgt ieder, die het boek met attesten dat op het kantoor der Maatschappij ligt, inziet en dat de schrijver terecht een „livre d'or", een „gulden boek" noemt. voordeel solo, van Lubeck, voorgedragen dooi den heer Charles Blazer, die met zijn edel, diepgevoelend spel boeide, en wien de luidste blijken van waardee ring ten deel vielen. Het is eigenlijk onnoodig hier te herinneren dat die evenmin na de andere nummers ontbraken. Het publiek, dat in grooten getale was opgekomen, zóó zelfs, dat even eens de aangrenzende, met een zeil afgeschoten veranda en gedeeltelijk ook de koffiekamer waren in gebruik genomen, was dan ook in de gelegen heid in vele opzichten te genieten en wij twijfelen er niet aan of bij de meesten, zoo niet bij allen, zal de wensch zijn opgekomen dat het moge gebeuren dat in de nu ingetreden winter-campagne het strijkorkest van den heer Ivriens, die zoo verdienste lijk zijne leden weet aan te voeren, zich nog enkele malen hier zal doen hooren. Goede, degelijke muziek kan toch gerekend worden altijd welkom te zijn De op 18 dezer geveilde heerenhof stede Boekenrode heelt in verschillende perceelen en combinatiën opgebracht 200.705. Wij ontvingen hedennamiddag, te laat om het heden nog op te nemen, het antwoord van den heer H. J. Koper te Hees op ons artikel over Neerbosch, in het nummer van Vrij dag 20 dezer. In ons eerstvolgend nummer zul len wij dat antwoord, voorzien van onze repliek plaatsen, Wij lezen in Leidsch Dagblad. In de zaal van „Zomerzorg" werd Donderdagavond den inteekenaren der „acht zomerconcerten van het gemeentelijk muziekcorps uitHaarlem, onder leiding van den luitenant- directeur den heer Ch. P. W. Kriens, het laatste concert aangeboden, nadat de zeven vorige in den tuin hadden plaats gehad. Het Haarlemsche orkest heeft zich daardoor alhier leeren kennen als harmonie- en als strijkorkest, en welmet den meest bevredigenden uitslag. De indruk, welke, het heeft achtergelaten, kan niet anders dan een zeer gunstige zijn, want ook het strijkorkest kweet zich Donderdag avond uitstekend van zijn taak, zoodat de ruil den leden met hunne dames niet anders dan welkom kon zijn, Er wordt eene eenheid gevormd, welke niet genoeg valt te roemen, en de zuiverheid en geaeheveerdheidlaten niet te wenschen over. Hoe delicaat werd b.v. „Ases Tod", nit de suite „Peer Gynt", van Grieg, ten gehoore gebrachthoe magnifique werd Van Beethoven's „Symphonie op. 21 C-dur" in hare verschillende Heden vernamen wij, dat Herman Rudolphus Buddenborg, bloembollen handelaar te Hillegom, die voortvluch tig was, en wiens aanhouding is ver zocht daar hij verdacht was van be- driegelijke bankbreuk, te Londen door de politie is gevat. Te Aalsmeer is Donderdagmorgen een der oudste bewoners van Neder land, de heer G. B. de Jong, over leden nog kort te voren mocht hij zijn 102 den verjaardag vieren. Te Halfweg worden pogingen aan gewend tot oprichting van een Chr. school, die zeer veel kans van slagen hebben. Eene bijzonderheid op het traject HaarlemAmsterdam, is voprzeker de samenstelling van trein no. 70 deze trein toch bestaat in den regel, behalve locomotief en bagagewagens, uit slechts twee personenwagens m. o. één le en 2e kl. rijtuig en één 3e klasse. Uit goede bron deelt men aan Het Vad. mede, dat sedert een viertal weken ernstige onaangenaam heden bestonden tusschen den min vrn oorlog, den inspecteur der infan terie en den kolonel Vogel, command, van het reg. grenadiers en jagers, welke aanleiding gaven tot de pen- sionneering van laatstgenoemde. De substituut-officier van justitie bij de arrondissements-recht- bank te Arnhem, heeft, vergezeld van den rech ter-commissaris, jl. Woens dag in het Beekhuizer bosch per soonlijk eenig onderzoek naar het lijk van Sarah Juett gedaan. Het onderzoek onder Rozendaal wordt nog steeds voortgezet. T e Meppel is eengevalvan Aziatische cholera voorgekomen bij eenen schoolknaap. Het kind is over leden. Te Utrecht werd Donderdag middag uit eene zeer vuile schuit gelegen bij de Kruisvaart, een man met ziekteverschijnselen vancholera- achtigen aard naar de barak ver voerd. Naar men verneemt, heeft de geneeskundige inspecteur voor Over ijssel en Drenthe, dr. Lubach, de cholera in de gemeente Avereerst epidemisch verklaard. Maandag zal in de oostenrijksche Kamer de eerste lezing plaats heb ben van het wetsontwerp tot hervor ming van het kiesrecht. Eene officieele dépêche van de Chartered Company uit Port Victoria meldt, dat de strijdkrachten der Com pagnie een levendig treffen hadden met de Matabelen, op 16 dezer. Zij sloegen den vijand op de vlucht. Te gelijkertijd versloeg de bezetting van Fort Salisbury den vijand in de na bijheid van dit fort. De beide troepen rukken nu ver- eenigd op Boeloewayo, de hoofdplaats van Lobengula, af. Het verlies der Matabelen wordt op honderd do oden geraamd. Aan de zijde der Compag nie kreeg kapitein Campbell eene wonde aan het been, zoodat dit moest afgezet worden. De Kamer van afgevaardigden te Washington, heeft een besluit geno men, waarbij aan de inzenders op de tentoonstelling te Chicago de inko mende rechten worden kwijtge scholden tot een bedrag van 50 pCt. Quintana stelt zich candidaat voor het gouverneurschap in de provincie Buenos-Ayres. Te Santos wordt de kust tegen de opstandelingen versterkt. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatstwordt de kopy niet aan cleninzender teruggegeven. Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoek ik U eenige plaats ruimte in uw veelgelezen blad voor onderstaande regelen. Zij die het voorrecht hadden op deu lSen dezer, ter gelegenheid van de feestviering ter herdenking van het gouden bisschops-jubileum van Z. H. Paus Leo XIII, in de groote zaal van de Sociëteit „Vereeniging" tegenwoor dig te zijn, hebben een kunstgenot gesmaakt, dat niet licht uit 't geheu gen zal gewischt worden. In ademlooze stilte is alles gevolgd, wat werd ten gehoore gebracht en met leedwezen zag men het oogenblik tegemoet dat de laatste tonen van het overschoone oratorium Haydn's Schöplung tot het verledene zouden behooren. Maar nog 'meer werd be treurd dat wij een koor hebben moe ten vaarwel zeggen, dat zich zoo bij uitstek van zijn niet gemakkelijke taak heeft gekweten. Ik meen dan ook de tolk van honderden te zijn, die den wensch koesteren, dat zij die het bewijs hebben geleverd kracht en energie te bezitten, een feestavond te organiseeren als de Leo-avond, ook weten te behouden wat goed is en door eene vaste band te leggen in Haarlemsch R. C. gemengd Koor ons nog menig genotvollen avond mogen bezorgen. U dank zeggend voor de plaatsing, heb ik hoogachtend de eer te zijn Xjw dw. dr. J. A. V. Bevallen: 18 Oct. C. M. Nouw- landWesseling z. (levenl.) 19. M. v. Tongerende Rooij d. - 20. M. KoppenolDuits z. - G. Braaken- burgBeesitema d. - J. G. Heems Buddenborg z. - A. Itjeshorstv. Vuure d. 21. W. MoneSlotenma ker z. - A. AsmaRuss d. (levenl.) Overleden: 20 Oct. W. v. d. Riet 80 j. Zomervaart. - P. T. Moer kerk 3 dg. z. Leidschestraat. Me vervolg Advertentiën het Tweede en derde Blad. Voorspoedig bevallen van een fermen JONGEN I. G. HEEMS— Boddenbosö. P. G. HEEMS. Haarlem20 October 1893. De Heer en Mevrouw VERS- FELTBESiEKbetuigenbnnnenhar- telijken dank voor de vele bewijzen van belangstelling, ondervonden bij de geboorte van hunnen Zoon. Kraamvisites morden, bij voorkeur afgewacht 25 en 26 October. GEVRAAGDlo November 't liefst Buitenmeisje P. G. Adres boekh. J. J. C. MUNK, 38. biedt zich aan, goed met Kinderen kunnende omgaan, ook niet onge negen als Huishoudster te fungee- ren. Goede getuigen. Br. fr. lett. H, bureau van dit blad. De Uitgever van dit Blad ssjwif biedt te koop aan eene die zich thans bevindt in het hui* Kleine Houtstraat No 14, (vroeger bewoond door wijlen Doctor COE- LEN) en welke thans door de in richting der Kamer tot werkplaats, zal worden uitgesloopt. Men gelieve zich aan te melden aan het Bureau van Haarlems Dag bladKleine Houtstraat 9, liefst de* morgens tusschen 9 en 10 uur. H. J. VAN HUIZEN, varkens slager, beveelt zich aan tot het Brouwersstraat No. 68. van zijden, stoffen, papier filigram en wol is dage lijks geopend Kleine Hout straat 102. Prijs voor Dames f2, Kinderen f 1,50. Nog eenige uren be schikbaar tot bet ge ven van Lessen aan huis. Prachtige Modellen te bezichtigen bij de firma VAN LIEMT, Meubelma gazijn, Gr. Houtstraat 62. E. K. PAPE. DE HAARLEMSCHE BANKVEREENIGING Kleine Houtstraat 11, belast zich met aan- en verkoop van EFFECTEN en inwisseling van COUPONS. Neemt waarden in bewaring. De depötrente is met ingang van den 23en Oct. 1893: Depöt dagelijks opeischhaar 3 pet. een maand vast3Vu een jaar vast, inbewij- zen van coupons voorzien3

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1